Czy ta wada się zniweluje?

Witam od urodzenia mam wadę wymowy dokładnie "r". Obecnie umiem wywówić "r" ale tylko wtedy gdy przed nią stoi "d". Stąd moje pytanie czy jeśli będę konsekwentnie powtarzał wyrazy z "r" to mi się to wułagodzi i będę mówił już normalnie?

Szanowny Panie. Wszystko zależy od ćwiczeń i tego, na ile będzie się Pan "pilnował" podczas mówienia. Jeżeli udaje się Panu mówić przed D, to powinno również się udać przed T. Następnie może Pan próbować ćwiczyć w innych połączeniach ze spółgłoskami. Im częściej będzie Pan powtarzał wyrazy z R poprawnie, tym szybciej uda się Panu mówić R również w trudniejszych połączeniach. Ostatnie zwykle są samogłoski obok R. Dodatkowo mogą się przydać ćwiczenia artykulacji wspomagające język i jego pracę, np. kląskanie, przyklejanie języka do podniebienia (jak przy kląskaniu). Warto również zastanowić się nad przynajmniej jedną wizytą u specjalisty, który pokaże Panu, jak ćwiczyć, żeby szybciej poradzić sobie z problemem rotacyzmu. Niemniej jednak już samo wywołanie głoski jest dużym wyczynem, więc przy codziennych ćwiczeniach i "pilnowaniu się" podczas mówienia, aby prawidłowo wypowiadać R chociaż w tych połączeniach z D, to już jest duże osiągnięcie i powinno przynieść oczekiwane rezultaty. Życzę powodzenia!