Czy uszkodził się u mnie mechanizm naturalnego zasypiania?

Witam! Od dłuższego czasu mam problemy z zasypianiem. Po odstawieniu leków psychotropowych próba przejścia na mocniejsze preparaty ziołowe typu forsenforte nie pomagają, tzn zasypiam po nich na krótko, ale budzą mnie koszmary i muszę zażyć tradycyjna tabletkę by spać spokojnie. Nadmieniam, że na codzień mam nieco stresu i pracuję w systemie zmianowym, co usprawiedliwia przyczyny, ale nie wydaje się u mnie to normalne. Czyżby uszkodził się u mnie mechanizm naturalnego zasypiania?

Dzień dobry!
Zaburzenia snu i, tak jak w Pana przypadku, trudności z zasypianiem w większości mają podłoże emocjonalne, czyli wywołane są napięciem nerwowym. Sam mówi Pan o tym, że na co dzień ma Pan do czynienia z sytuacjami stresującymi. Środowisko, w którym żyjemy, praca i rodzina stawiają przed nami coraz większe wymagania, którym czasami trudno sprostać. Przeciążony obowiązkami zawodowymi i domowymi organizm może reagować zdenerwowaniem i stresem, czego koszmary senne mogą być objawem. Dodatkowo system zmianowy w Pana pracy może również spowodować rozregulowanie rytmu snu i czuwania. Warto, by zajął się Pan stresem, o którym Pan mówi. Czy to sytuacja rodzinna, czy może zawodowa - dobrze byłoby gdyby znalazł Pan sobie sposób na odreagowanie tych stresujących sytuacji. Ćwiczenia fizyczne, sport, ruch na świeżym powietrzu są bardzo wskazane. Rozmowy z bliskimi osobami, wspólne spędzanie czasu korzystnie wpływa na samopoczucie. A może majsterkowanie? Gotowanie? Ponoć mężczyźni są jeszcze lepszymi kucharzami niż kobiety ;) Może ma Pan jakieś pasje, hobby, na które ostatnio zabrakło czasu? Warto wrócić do rzeczy, czynności, które wpływają na nas pozytywnie. Dobrze by było znaleźć taki obszar w Pana życiu, by dać upust stresowi i być może wtedy skończą się koszmary i wróci normalny sen?
Pozdrawiam serdecznie!