Intymna nieśmiałość a uzależnienie od masturbacji

witam ,chce sie poradzic w sprawie mojego problemu intymnego .prawie codziennie sie masturbuje 2x .jestem troche niesmialy i niska samoocene to powoduje kontakt z plcia przeciwna ,cchialbym z kims porozmawiac o tym moim problemie .czy to duzy problem w mojej osobowosci.prosze o porade .pozzdrawiam

Dzień dobry!

Masturbacja jest naturalnym i zdrowym sposobem rozładowania napięcia seksualnego, kiedy nie ma możliwości utrzymywania współżycia w związku. Czasami dzieje się jednak tak, że przestaje ona pełnić tą funkcję seksualną, a staje się za to pocieszycielem, sposobem rozładowania napięcia emocjonalnego, sposobem spędzania wolnego czasu, lekiem na samotność itp. Jest jednak bardzo możliwe, że z mijającym czasem, stopniową pracą nad sobą, swoją pewnością siebie, szukania pomysłu na swoje życie, nauki nawiązywania znajomości itp. - problem "uzależnienia" samoistnie mija. Jest możliwe lepsze zrozumienie swojej nieśmiałości i podzielenie ją: na tą część, którą można zaakceptować i polubić w sobie - oraz tą, nad którą chce się pracować, zmieniać. Proszę rozważyć podjęcie psychoterapii.

Pozdrawiam!