Jak zacząć poprawę samej siebie bez pomocy lekarza?

Zwracanie się o pomoc i wyżalenie się uważam za totalny upadek poczucia dumy czy siły charakteru, dlatego nigdy nie zwróciłam się bezpośrednio do lekarza z moim problemem, choć miałam dwie wizyty u psychologa (szczękałam zębami ze strachu i więcej nie wróciłam). 5 lat temu zgwałcił mnie ojczym, miałam wtedy 16 lat, nikomu z rodziny nigdy nie powiedziałam, i moja mama (mieszkająca z nim za granicą) dalej przyjeżdża na każde święta. Uczę się, chłopców miałam kilku poważnych, kilku mniej, nie byłam nigdy zbyt towarzyska i zawsze wolałam książki, nigdy też nie poświęcałam zbyt wiele uwagi analizie mojej duszy (użalanie się). A jednak czuję, że coś jest nie tak, brak libido, nie czuję żadnego silnego pociągu do żadnej płci. Mogłabym żyć bez seksu miesiące, mężczyźni irytują mnie zachowaniem, oddychaniem, słowami i samym byciem, boję się, czy homoseksualność nie wyniknie z uprzedzenia do facetów. Ludzie wydają się dwulicowi i zbędni - coraz bardziej zatapiam się w świat książek, a studia - nocami nie śpię i myślę, jak wiele jest do nauki, a potem leżę do 15.00 pod kołdrą z przerażenia, że stos notatek do zapamiętania rośnie. I tak 5 lat, bez prób samobójczych, użalań się na psychiatrycznej kanapie czy podcinania żył. I poraża mnie, jak dziewczyny piszą, że tydzień czuły się "nieswojo".

KOBIETA ponad rok temu

Witaj!

Uważasz, że zwracanie się o pomoc jest totalnym upadkiem dumy i charakteru. Natomiast moim zdaniem, szukanie pomocy jest oznaką mądrości i odpowiedzialności. Dlatego bardzo cieszę się, że zdecydowałaś się napisać.

Odnoszę jednak wrażenie, że nie napisałaś wszystkiego. Brakuje mi informacji o Twoich relacjach z mamą, o tym, co działo się po tym, jak doświadczyłaś gwałtu. Czy wtedy właśnie byłaś u psychologa?

Myślę, że nie powinnaś obawiać się zmiany orientacji płciowej, ale doświadczenia sprzed kilku lat mogły mieć duży wpływ na to, co się teraz z Tobą dzieje, m.in. na relacje z mężczyznami.

Bardzo chcesz uniknąć wizyty u psychoterapeuty, jednak moim zdaniem będzie Ci niezmiernie trudno samodzielnie zmienić swoje przekonania. Traumatyczne doświadczenia mają to do siebie, że prześladują nas często przez całe życie. Czasem nawet nie jesteśmy świadomi ich wpływu na nasze decyzje, na nasze życie. A jednak takie zdarzenia jak gwałt, potrafią upośledzić nasze relacje z bliskimi, relacje towarzyskie, zmienić sposób postrzegania przez nas rzeczywistości, podkopać poczucie własnej wartości, zasiać pustkę, strach i wiele innych. Ze względu na powyższe, uważam, że warto skorzystać z pomocy specjalisty, zamiast toczyć samodzielną walkę, z której można wyjść jeszcze bardziej poranionym.

Pozdrawiam Cię ciepło i proszę, abyś mimo wszystko rozważyła możliwość skorzystania z pomocy specjalisty.