Niedopasowanie charakterami w związku

Witam serdecznie, bardzo proszę o opinię fachowca, gdyż jestem w trudnej sytuacji emocjonalnej. Podczas mojego związku rocznego mieszkaliśmy 2 miesiące razem i okazało się, że mój 40-letni mężczyzna jest bardzo oziębły, do takiego stopnia, że stronił od pieszczot, bardzo rzadki sex (2 razy w miesiącu), traktowana byłam bardziej po męsku. Po 2 miesiącach wspólnego zamieszkania przyjechał kolega z USA do mieszkania, które wcześniej wynajęli wspólnie w kurorcie. Mój partner przeprowadził się do niego i kontaktował się ze mną tel. co 2 dzień, a spotykaliśmy się raz w tygodniu, podczas którego był oziębły w stosunku do mnie. W trakcie moich wcześniej zaplanowanych wakacji zerwał ze mną, twierdząc nie dopasowanie charakterem. Po 2 tyg. dzwoni do mnie i interesuje go wszystko co się dzieje w moim życiu (jak w pracy, jak w domu itd.), przesyła ucałowania na koniec i uściski, zaprasza w tyg. raz na kolację raz na obiad, ale tylko to słowa mówione przez tel. Prosi żebym dzwoniła z informacjami na bieżąco. Przez ten czas nie widzieliśmy się. Chciałam dodać jeszcze, że mój mężczyzna co roku przyjeżdża na okres 5 miesięcy do Polski, mieszkając i pracując 18 lat w USA. Ostatni raz mieszkał u kolegi, który teraz przyjechał do wynajętego mieszkania na 4 miesiące, o czym wcześniej pisałam. Kolega ma 39 lat, samotny, bezdzietny, a mój ma 40 lat, rozwiedziony, bezdzietny - ja jestem rówieśniczką. Przepraszam, że sie tak rozpisałam, ale czuję, że muszę się z kimś podzielić moimi przeżyciami. Bardzo proszę o poradę.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Nie wiem, o co dokładnie Pani pyta w liście, bo nie sprecyzowała Pani, na jakie pytanie chce uzyskać odpowiedź. Bez wątpienia historia Pani związku jest burzliwa i dość zastanawiająca. Rozumiem, że znała Pani partnera przez rok, mieszkaliście ze sobą przez dwa miesiące i to te dwa miesiące wspólnego mieszkania zdemaskowały cechy Pani partnera. Zauważyła Pani, że jest on oziębły emocjonalnie, oszczędny w pieszczotach, mało wylewny, bardzo rzadko ma ochotę na seks. Rozumiem, że wcześniej – przed zamieszkaniem z Panią – był bardziej czuły. Zastanawia mnie fakt, dlaczego Pani partner wyprowadził się do mieszkania kolegi z USA i dlaczego wynajęli je wspólnie. Czy Pani partner podczas wyprowadzki mówił, dlaczego nie chce z Panią mieszkać? Czy niedopasowanie charakterów faktycznie, według Pani, mogło być przyczyną Waszego rozstania? Późniejsze zachowanie Pani już wówczas eks-partnera było co najmniej dziwne – dzwoni do Pani jak gdyby nigdy nic się nie stało, zaprasza do siebie na obiad, przesyła czułe pozdrowienia. Bardzo trudno orzec, o co może chodzić Pani byłemu partnerowi. Czy ma ochotę na reaktywację związku? Czy chce po prostu mieć kontrolę nad Pani życiem? Czy jego zachowanie jest przejawem jakiejś niestabilności emocjonalnej lub zaburzeń osobowości? Niestety, drogą wirtualną nie jestem w stanie odpowiedzieć na te wszystkie pytania, a motywy swoich działań zna tylko Pani partner. Radziłabym Pani szczerze z nim porozmawiać, skąd u niego taka nagła zmiana zachowania, co do Pani czuje, jak wyobraża sobie Waszą dalszą znajomość. Uważam, że tylko bezpośrednia i szczera rozmowa umożliwi Wam wyjaśnienie sobie spornych kwestii. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry Pani,

Z Pani opisu wnioskuję, że Pani Partner prawdopodobnie obawia się bliskości i wyłączności.w relacji partnerskiej.
To od Pani zależy, czy to byłaby taka relacja, która by Pani przyszłościowo odpowiadała?

Życzę Pani tylko udanego wyboru,
irena.mielnik.madej@gmail.com