Niedowaga a spożywanie dużych ilości cukru i tłuszczów

Witam mam niedowage w spozywam codziennie duze ilosci rzeczy zawierajacych tluszcz i cukier. Czy moze byc to niekorzystne dla mojego zdrowia? Czy nadmiar zywnosci przetworzomej, konserwantow i barwnikow w codziennej diecie szkodzi?

Jak najbardziej, taki sposób żywienia jest nie właściwy i prędzej czy później odbije się to na Pan zdrowiu.

Należy wyjaśnić jaka jest przyczyna niedowagi. Czy jest to problem źle zbilansowanej diety o niskiej kaloryczności, czy też przyczyna tkwi zupenie gdzie indziej. Potrzebna jest wtedy konsultacja lekarska i wykonanie odpowiednich badań. Np. osoby z celiakią (nadwrażliwe na gluten) mają problemy z wchłanianiem składników pokarmowych, co skutkuje niedożywieniem. Na swojej stronie opisuję objawy nietolerancji glutenu i jego powiązanie z chorobami autoimmunologicznymi. Może znajdzie Pani tam wyjaśnienie przyczyny swojej niedowagi.

https://zdrowadieta.szczecin.pl/zdrowa-dieta/dieta-bezglutenowa-potrzeba-czy-moda/

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Oczywiście, niezależnie od naszej masy ciała, niezdrowe jedzenie szkodzi. Nie każdy ma tendencje do tycia, ale każdy powinien starać się jeść odpowiednio: przede wszystkim warzywa (mniej więcej połowa talerza), do tego mięso/drób/ryby/jaja/owoce morza/grzyby (zamiennie), nieco owoców, zdrowe tłuszcze (masło, oliwa), może kasze i chleb na zakwasie - jeżeli nei mamy problemów zdrowotnych. Pić wodę z cytryną, kawę i herbatę. Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Niestety, nawet osoby szczupłe mogą mieć problemy, które powoduje niezdrowa dieta.
Długotrwałe spożywanie przetworzonych produktów bogatych w tłuszcze nasycone i cukry proste przy małym spożyciu warzyw, owoców i węglowodanów złożonych może powodować otłuszczenie narządów wewnętrznych (nawet jeśli ma Pani niedowagę), zakwaszenie organizmu i przyczyniać się tym samym do ryzyka zachorowania na cukrzycę, choroby serca, zaburzenia hormonalne, nowotwory.

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
www.dietcoaching.pl