Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 1 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania neurologiczne: Pytania do specjalistów

Jak leczyć tiki nerwowe u dziecka?

Nasze dziecko, chłopiec, 5 lat, 5 miesięcy boryka się z problemem tików nerwowych (najprawdopodobniej na tle nerwowym-była mocno stresująca sytuacja w przedszkolu). Wykonaliśmy EEG (wszystko ok), badanie neurologiczne (neurologicznie OK), byliśmy na wizycie u psychologa dziecięcego (pomogła najbardziej). Robiliśmy badania... Nasze dziecko, chłopiec, 5 lat, 5 miesięcy boryka się z problemem tików nerwowych (najprawdopodobniej na tle nerwowym-była mocno stresująca sytuacja w przedszkolu). Wykonaliśmy EEG (wszystko ok), badanie neurologiczne (neurologicznie OK), byliśmy na wizycie u psychologa dziecięcego (pomogła najbardziej). Robiliśmy badania na pasożyty i lamblie (x3, do tej pory ujemne), zrobiliśmy morfologię i dotakowo elekrolity, wit D, magnez i żelazo. Następnego dnia po pobraniu krwii młody dostał zapalenia ucha i antybiotyk. Wyniki: leukocyty 14,68tys/µl erytrocyty 4,38min/µl, hemoglobina 12,0g/dl, hematokryt 35,2%, MCV 80,4 fl, MCH 27,4pg,MCHC 34,1g/dl, płytki 263 tys/µl, RDW-CV 13,8% PDW 10,70fl, MPV 9,5fl, p-LCR 20,80%, neutrofile 10,92tys/µl, limfocyty 2,34tys/µl, monocyty 1,26 tys/µl , eozynofile 0,13 tys/µl, bazofile 0,03 tys/µl, neutrofile 74,4 %, limfocyty 15,9%, monocyty 8,6%, eozynofile 0,9% bazofile 0,2% sód 138mmol/l potas 4,40 mmol/l magnez 0,94 mmol/l żelazo 20 µg/dl, wit D total 23,51 ng/ml martwi nas poziom żelaza, pediatra nie zaleciła suplementacji ze względu na wyniki morfologii, ale martwimy się, czy tak niskie żelazo nie powinno być suplementowane i czy nie wpływa na nasilenie tików. Zalecenia: Vit D vigantoletten 1000jm przez miesiąc, potem 5 mies połowę dawki, badań powtórnych nie zlecono. Prosimy o poradę.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Czy przekroczone normy morfologi krwi mogą mieć związek z szumami w uszach?

Witam. Od roku cierpię z powodu szumów usznych i nadwrażliwości słuchowej. Przez ten czas moje objawy stale się nasilają (przerzut na drugie ucho, nowe dźwięki, pogłośnienie szumów itp). Niedawno przeprowadziłem badanie krwi na obecność boreliozy. Nie przypominam sobie, żebym... Witam. Od roku cierpię z powodu szumów usznych i nadwrażliwości słuchowej. Przez ten czas moje objawy stale się nasilają (przerzut na drugie ucho, nowe dźwięki, pogłośnienie szumów itp). Niedawno przeprowadziłem badanie krwi na obecność boreliozy. Nie przypominam sobie, żebym był ugryziony przez kleszcza ale dowiedziałem się, że w rzadkich przypadkach borelioza lub inna choroba autoimmunologiczna mogą być powodem dolegliwości o podłożu neurologicznym. Badanie IGG Western Blott przyniosło wynik negatywny oprócz jednego wskaźnika - obecności przeciwciał p41 ( ). Dodam jeszcze, że morfologia również wyszła w porządku, oprócz 2 przekroczonych parametrów: MCH 32,3pg oraz Monocyty 0,6 tys/µl (12%). Czy w świetle przedstawionych wyników proponowaliby mi Państwo przeprowadzenie jakiś dodatkowych badań w kierunku Boreliozy lub innej choroby autoimmunologicznej? Dziękuję i pozdrawiam!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Co znaczy nerw pośrodkowy oraz gałęzie nerwu łokciowego na poziomie nadgarstka w normie?

5 tygodni temu upadlem na łyżwach, oto wynik mojego mri, chodzę obecnie na fizykoterapie, czy mogę jakoś przyspieszyć gojenie? "Obrzęk tkanki podskórnej okolicy nadgarstka prawego, zwłaszcza w części grzbietowej.  Cechy znacznego uszkodzenia przyczepu trójgraniastego więzadła grzbietowego promieniowo- trójgraniastego,... 5 tygodni temu upadlem na łyżwach, oto wynik mojego mri, chodzę obecnie na fizykoterapie, czy mogę jakoś przyspieszyć gojenie? "Obrzęk tkanki podskórnej okolicy nadgarstka prawego, zwłaszcza w części grzbietowej.  Cechy znacznego uszkodzenia przyczepu trójgraniastego więzadła grzbietowego promieniowo- trójgraniastego, więzadło w trakcie przebudowy bliznowatej; zmiany te łączą się z przebudowującą się bliznowato torebką stawową grzbietowej łokciowej części stawu promieniowo-nadgarstkowego, z przerostem błony maziowej w sąsiedztwie kompleksu chrząstki trójkątnej oraz bliznowatą przebudową tzw. Homologu łąkotki.   Cechy przebytego stłuczenia chrząstki trójkątnej, częściowego uszkodzenia przyczepu dalszego oraz częściowego uszkodzenia przyczepu bliższego chrząstki trójkątnej, przyczepy w trakcie przebudowy.  Ścięgno ECU z cechami tendinopatii na poziomie nadgarstka, z pogrubieniem i obrzękiem ścian pochewki ścięgna.  Wysięk małego stopnia w stawie DRU, RC i IC z cechami przerostu błony maziowej.  Wysięk w stawie grochowato-trójgraniastym, cechy przebytego częściowego uszkodzenia torebki stawowej, z cechami jej bliznowatej przebudowy. Więzadła kości grochowatej zachowane.  Cechy naciągnięcia więzadła grzbietowego łódeczkowato-trójgraniastego.  Pozostałe więzadła nadgarstka zachowane. Drobny ganglion okolicy dłoniowo-promieniowej stawu RCJ.  Ścięgna mm. Zginaczy oraz ich pochewki w normie.  Ścięgna pozostałych przedziałów prostowników  w normie, ślad płynu w ich pochewkach.  Nerw pośrodkowy oraz gałęzie nerwu łokciowego na poziomie nadgarstka w normie.  Struktura kostna bez podejrzanych zmian ogniskowych; niewielki plamisty obrzęk szpiku kości objętych polem badania w pierwszej kolejności wtórnie do unieruchomienia"
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Dlaczego czuję jakbym się dusił, całe moje ciało drga?

Witam, mam dość dobijający mnie problem. Każdej nocy łapie mnie paraliż senny. Nie śpię a jednak nie mogę otworzyć oczu, nie mogę się ruszyć, czuję jakbym się dusił, całe moje ciało drga.Wpadam w panikę, ponieważ lękam się tego, że nie... Witam, mam dość dobijający mnie problem. Każdej nocy łapie mnie paraliż senny. Nie śpię a jednak nie mogę otworzyć oczu, nie mogę się ruszyć, czuję jakbym się dusił, całe moje ciało drga.Wpadam w panikę, ponieważ lękam się tego, że nie będę w stanie się podnieść, ruszyć. Obawiam się podczas tego ataku o to, że już nigdy nie będę w stanie się ruszyć. Boję się kłaść spać.
odpowiada 3 ekspertów:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Dlaczego dostałem drgawek?

2 miesiące dostałem dziwnych drgawek,natłoku myśli,trzęsiawek i dzwinego odczucia w głowie przy zasypianiu lekarz zalecił mi magnez,zmiane trybu życia itd. i skierowano do neurologa.miałem robioną tomografie która wykazała że wszystko jest wporządku i drgawki ustały ale od 5 dni... 2 miesiące dostałem dziwnych drgawek,natłoku myśli,trzęsiawek i dzwinego odczucia w głowie przy zasypianiu lekarz zalecił mi magnez,zmiane trybu życia itd. i skierowano do neurologa.miałem robioną tomografie która wykazała że wszystko jest wporządku i drgawki ustały ale od 5 dni znowu powróciły z tym że tymrazem nie tylko przy zasypianiu miałem to już 5 razy za dnia,2x upadłem na szczęście nic mi się nie stało ale już neiwiem co robić,bardzo nie przyjemne uczucie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Czy to mogą być objawy padaczki czy innej choroby?

Witam choruję na padaczkę. Miewam otepiajace bóle głowy, zaburzenia widzenia,czuje zapachy których nie ma, świsty w uszach,stany derealizacji. Nagle zalewaja mnie poty a serce przyśpiesza. Badalam się u kardiologa nic nie wyszło. Czy to mogą być objawy... Witam choruję na padaczkę. Miewam otepiajace bóle głowy, zaburzenia widzenia,czuje zapachy których nie ma, świsty w uszach,stany derealizacji. Nagle zalewaja mnie poty a serce przyśpiesza. Badalam się u kardiologa nic nie wyszło. Czy to mogą być objawy padaczki czy innej choroby? Czy badanie EEG mogło sie mylić i nie wykazać napadu? W trakcie fotostymulacji Czułam silne skurcze i rozkurcze całego ciała oczy same się otwierały a w EEG wyszło coś jedynie podczas hiperwentylacji. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy mrowienia nóg może być skutkiem ubocznym suplementacji hormonów tarczycy?

Czy mrowienia nog moze byc skutkiem ubocznym suplementacji hormonow tarczycy? Wyniki tsh ft3 ft4 w normie. Badania reumatologiczne neurologiczne- zadnych odchylen. Magnez wit b12potas wapn w normie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Czy dystrofia mięśniowa to też miastenia?

WITAM MAM 50 LAT I CHORUJĘ NA MIASTENIĘ CHCIAŁEM SIĘ ZAPYTAĆ CZY W OKREŚLENIU DYSTROFII MIĘŚNIOWEJ ZAWARTEJ OGÓLNIE W FIRMACH UBEZPIECZENIOWYCH ZALICZA SIĘ TEŻ POD TĄ NAZWĄ MIASTENIA
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska

Czy 10-miesięczne dziecko rozwija się prawidłowo?

Mam 10 miesięczną córkę, której rozwojem poznawczym i społecznym jestem bardzo zaniepokojona. Od 5 miesiąca życia czworakuje, siada i wstaje, ale do dziś nie udoskonaliła żadnej motorycznej umiejętności. Od urodzenia wodziła wzrokiem za zabawkami ale nie zwracała większej uwagi na... Mam 10 miesięczną córkę, której rozwojem poznawczym i społecznym jestem bardzo zaniepokojona. Od 5 miesiąca życia czworakuje, siada i wstaje, ale do dziś nie udoskonaliła żadnej motorycznej umiejętności. Od urodzenia wodziła wzrokiem za zabawkami ale nie zwracała większej uwagi na twarze. Uśmiech pojawił się szybko. Głużenie było we właściwym czasie ale mało urozmaicone i nie pojawiało się często (tylko dźwięk "ogu"). Niemowlę: - nie lubi się przytulać, odpycha się i pręży, - unika kontaktu wzrokowego, - nie reaguje mimiką na twarz dorosłego (czasem się uśmiechnie), - nie dialoguje (gaworzenie pojawiło się w 9 mż - jest ubogie - baba, wawa, nie bawi się tymi dźwiękami), - nie naśladuje dźwięków mowy, - nie reaguje na imię, - nie reaguje na proste polecenia (daj, usiądź, chodź itp. - jedynie poproszona, żeby zrobiła buch misiowi to czasem wyrzuci go z łóżeczka), - nie szuka kontaktu z opiekunem - lubi "bawić się" sama, jest ciągle w ruchu, - może zostać sama w pomieszczeniu i nie boi się, - ogląda zabawki ale w 99% wkłada je do buzi i namiętnie gryzie - mocno się dostymulowywuje, - nie ma gestu wskazującego palcem, - wzięta na ręce bacznie obserwuje otoczenie ale nie naśladuje niczego, tak, jakby nie umiała się nauczyć, - zapytana gdzie jest miś, małpka, lampa, choinka - wskazuje wzrokiem, ale nie zawsze poprawnie, nieraz tylko się rozgląda, szuka, ale tak, jakby nie kojarzyła; Oprócz powyższego niemowlę ma zaburzenia karmienia od urodzenia (odmawia jedzenia, nie lubi jeść, nie potrafi ssać prawidłowo, nie potrafi prawidłowo jeść z łyżeczki, nie potrafi pić z kubeczka, kilkakrotne hospitalizacje bez infekcji z powodu odmowy jedzenia, jest po terapii karmienia w CZD ale bez efektów). Specjaliści (neurologopeda, neurolog, psycholog) każą czekać. Mnóstwo lekarzy pediatrów mówi, że dziecko jest za małe i zbyt wiele od niego wymagam. Ja wymagam jedynie podstaw. Wzrok, słuch, usg mózgowia, badanie neurologiczne - wszystko prawidłowe. Jak postępować dalej, skoro nie zauważam żadnych nowych umiejętności od 5 miesięcy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach

Co oznacza hipoplazja tętnicy kręgowej prawej?

Co oznacza hipoplazja tetnicy kregowej prawej oraz hyperpneumatyzacja piramid kosci skroniowych oraz kosci klinowej wariant anatomiczny
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska

Pregabalina, czy może wywołać bóle neuropatyczne i bóle mięśni?

Witam, chciałem zapytać czy lek Pregabalina może wywołać ból neuropatyczny i bóle mięśni. Zacząłem ją brać, bo miałem podrażnienie nerwu trójdzielnego, szczególnie na wietrze i na zimnie oraz bóle karku. Już po pierwszej tabletce po godzinie miałem jakieś... Witam, chciałem zapytać czy lek Pregabalina może wywołać ból neuropatyczny i bóle mięśni. Zacząłem ją brać, bo miałem podrażnienie nerwu trójdzielnego, szczególnie na wietrze i na zimnie oraz bóle karku. Już po pierwszej tabletce po godzinie miałem jakieś dziwne pieczenie i pocenie się. Brałem przez 10 dni 75mg Egzysta wieczorem. Nastrój poprawiła super lecz po dziesięciu-dwunastu dniach brania wystąpiły bóle neuropatyczne. Mrowienie w dłoniach i palenie w udach oraz bóle mięśni nóg - coś takiego jak zakwasy miałem robione Eng i próbę tężyczkową, które podczas tych objawów wyszły ujemnie. Lekarz powiedział, że to nie od Egzysta i kazał dać jej czas i zwiększyć dawkę 2 x 1 i dołożył sulpiryd 2 x 1 po którym nie poczułem żadnej zmiany. Nastrój nadal jest ok, bóle neuropatyczne takie same lub może się nasiliły, czyli mrowienie dłoni, ból dłoni od wewnętrznej strony, palenie w udach. Nie wiem co mam robić, bo skoro ENG wyszło bez zaburzeń nerwów, a wszystko przypisywane jest nerwicy. A ja po pierwszej tabletce poczułem już zmiany w postaci swędzenia i pieczenia całego ciała, co prawda zdarzyło się przy pierwszej tabletce tylko, ale od razu mi ten lek nie pasował. Brałem go i od razu szedłem spać, żeby uniknąć stanu z pierwszego razu. Proszę o pomoc czy może spróbować odstawić ta Egzyste, tylko jak żeby nie było dużych skutków ubocznych i czy może być inna przyczyna dodam ze MR głowy i kręgi szyjne są ok, PMR ok, sm wykluczone, badania neurologiczne poprawne, borelioza również wykluczona, tylko leukocyty wzrosły - najpierw miałem 16,5, na drugi dzień 12,5, trzeci dzień 9,3, a norma 9. Z rozmazem wyszły poprawnie. Proszę o poradę.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska

Czy te obciążenia mogą powodować tego typu zmiany?

5 lat temu w przypadkowym badaniu MRI mózgu z kontrastem wykryto mi obszary leukoarajozy do 1cm w tyl.rogach komór i drobne ogniska niedokrwienne.Zmiany były całkowicie nieme.Badanie PMR,okulistyczne i neurologiczne ok. Badanie MRI po 3 latach-obraz stabilny.Po 5 latach dalej bez... 5 lat temu w przypadkowym badaniu MRI mózgu z kontrastem wykryto mi obszary leukoarajozy do 1cm w tyl.rogach komór i drobne ogniska niedokrwienne.Zmiany były całkowicie nieme.Badanie PMR,okulistyczne i neurologiczne ok. Badanie MRI po 3 latach-obraz stabilny.Po 5 latach dalej bez objawów neurologicznych.Mam 45 lat,z obciążeń,otyłość,podwyższony cholesterol,lekko podwyższone cisnienie,silne napady astmy.Czy te obciążenia mogą powodować tego typu zmiany?Czy wskazana jest dalsza diagnostyka?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Czy przyczyną dekoncentracji może być stres?

Wiek 40 lat. Pierwszy przypadek zaniku pamięci czy też dekoncentracji, sam nie wiem jak to zakwalifikować - po prostu wsiadłem do pociągu jadącego w drugą stronę (zamiast w kierunku domu). Kolega z którym zagadałem się na peronie jeździ w ta... Wiek 40 lat. Pierwszy przypadek zaniku pamięci czy też dekoncentracji, sam nie wiem jak to zakwalifikować - po prostu wsiadłem do pociągu jadącego w drugą stronę (zamiast w kierunku domu). Kolega z którym zagadałem się na peronie jeździ w ta samą stronę co ja. Nie pomyślałem o tym, że skoro on nie wsiada do pociągu do którego ja wsiadłem to coś chyba nie tak. Zorientowałem się dopiero na końcowej stacji gdy wysiadłem. Strach, panika. To było z jakieś 2 lata temu. Badanie neurologiczne (tomograf) nic nie wykazało. Teraz drugi przypadek STRASZNY. Jestem z dzieckiem w domu i mamy wyjść na miasto. Ubieramy się. jak często się zdarza dziecko się ubiera pomału. Ja wychodzę na zewnątrz i zamykam drzwi idę do sklepu. ZAPOMINAM o dziecku. W sklepie znajoma się pyta jak ten dzieciak nie chory? (Mieliśmy przyjść oboje). Mówi że nie i nic nie robię. NIE DOTARŁO do mnie w ogóle że dziecko zostawiłem w domu. Portfel został w domu, telefon. Zorientowałem się co zrobiłem dopiero jak wróciłem do domu i zobaczyłem wystraszone dziecko. Do neurologa oczywiście się udam, ale czy to może być na tle psychicznym. Stres związany z pracą? No w pracy się dużo dzieje. Oprócz duże nakładu pracy są spore zmiany, zmiany, zmiany. Faktycznie mogą być stresujące i . . . że aż człowiek chciałby walnąć papierami.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Co znaczy zapis nieprawidłowy z widocznymi w czasie aktywacji HV zmianami?

Chcialabym prosic o pomoc w odczycie wyniku. Zapis nieprawidlowy z wyraźniej widocznymi w czasie aktywacji Hv zmianami w postaci serii uogólnionej napadowosci fal wolnych delta-theta 3-5 Hz do 90-115 uV - na tle zdezorganizowanej z okresowa przewaga zwolnienia lub przyspieszenia... Chcialabym prosic o pomoc w odczycie wyniku. Zapis nieprawidlowy z wyraźniej widocznymi w czasie aktywacji Hv zmianami w postaci serii uogólnionej napadowosci fal wolnych delta-theta 3-5 Hz do 90-115 uV - na tle zdezorganizowanej z okresowa przewaga zwolnienia lub przyspieszenia czynnosci podstawowej theta-alfa-beta 6-8-13-15 Hz do 30-65 uV. Fotostymulacja nie zmienia obrazu eeg utrwalonej lateralizacji nie obserwuje sie reakcja blokowania miernie wrażliwa
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czym jest owa torbiel neuroepitelialna?

Witam, moje pytanie dotyczy wyniku badania TK głowy, które zostało wykonane z uwagi na drętwiejące ręce, napadowe bóle głowy przypominające skurcze jednostronne, pogorszenie widzenia i permanentne zmęczenie. Klasyfikacja badania G98.W ostatnim czasie do powyższych dołączyło pieczenie potylicy przypominające polanie... Witam, moje pytanie dotyczy wyniku badania TK głowy, które zostało wykonane z uwagi na drętwiejące ręce, napadowe bóle głowy przypominające skurcze jednostronne, pogorszenie widzenia i permanentne zmęczenie. Klasyfikacja badania G98.W ostatnim czasie do powyższych dołączyło pieczenie potylicy przypominające polanie wrzątkiem, a także bóle w żyłach lewej nogi. Badanie TK wykonano z kontrastem. Wynik : W prawej półkuli mózgowia, w obrębie wzgórza widoczna jest regularna w zarysach, kulista przestrzeń płynowa średnicy 10mm. Niewielka średnicy 3 mm przestrzeń płynowa widoczna również w sąsiedztwie jądra soczewkowatego lewego. Poza tym gęstość tkankowa substancji białej i szarej prawidłowa. Układ komorowy nadnamiotowy prawidłowej wielkości, symetryczny, nieprzemieszczony. Struktury tylnojamowe i komora IV bez zmian. Nie stwierdzono obszarów nieprawidłowego gromadzenia się środka kontrastowego. Kości sklepienia czaski prawidłowe. Wnioski : Zmiana torbielowa w okolicy prawego wzgórza może odpowiadać szerokiej przestrzeni Robina-Virchowa lub torbieli neuroepitelialnej. ----------------------------------------------- Moje pytanie : 1. Czym jest owa torbiel neuroepitelialna? 2. Czy badanie wymaga szybkiej konsultacji neurologicznej, czy też wszystko jest ok, tylko tak brzmi i na wizytę mogę umówić się w normalnym terminie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Dlaczego budzę się w nocy ze zdrętwiałymi palcami w lewej ręce?

Witam ☺Od 2 tygodni budzę się w nocy ze zdretwialymi palcami w lewej ręce.Jest to na tyle uciążliwe ze potem nie mogę zasnąć.Nie jestem leworeczna i nie pracuje ciężko.Co może być przyczyną czy to problem z sercem?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Co znaczą nierówne tarcze wzrokowe u dziecka?

U mojej córki lat 4 okolista wykryła nierówne tarcze wzrokowe oprócz tego nadwzroczność, astygmatyzm wskazała pilne badanie neurologiczne. Z uwagi na to że nie ma żadnych innych objawów mam jednak czekać na termin.Czy te badania można wykonać jednak szybciej?Okolista nastraszyła mnie i się mimo wszystko niepokoje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach

Skąd u mnie te mocne bóle głowy?

Witam mam30 lat i od 1,5roku cierpie na straszne bóle głowy(dochodziło tego światło wstręt,zawroty głowy,senność,brak sił) pogorszenie się wzroku,problemy z pamięcią i koncentracja. Do tego bongo i rak. 2 tyg temu miałam robione MR. O to wynik: Badanie nie wykazuje... Witam mam30 lat i od 1,5roku cierpie na straszne bóle głowy(dochodziło tego światło wstręt,zawroty głowy,senność,brak sił) pogorszenie się wzroku,problemy z pamięcią i koncentracja. Do tego bongo i rak. 2 tyg temu miałam robione MR. O to wynik: Badanie nie wykazuje danch dla efektu masy. W prawym płacie czołowym, podkorowo bocznie do rogu czołowego komory bocznej widoczne jest ognisko hiperintensywne w obrazach T2 zależnych oraz Tirm, niewykujace ograniczonej dyfuzji,sr.4mm podobne symetrycznie po stronie lewej, sr3mm oraz sr2mm wyżej w prawym płacie czołowym. Obraz niejednoznaczny. Za 2tyg mam neurologa ale do tego czasu chciałabym wiedzieć czy to coś poważnego czy nie? Dziękuje za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co znaczą struktury mózgowe prawidłowej echogenności, bez zmian ogniskowych?

struktury mózgowe prawidłowej echogenności, bez zmian ogniskowych. Sploty naczyniówkowe symetryczne, bez cech patologii. Komory boczne mózgu nieposzerzone, lewa nieznacznie przemieszczona dokroniowo szersza w stosunku do prawej. Głębokość rogów przednich prawy-0,2cm, lewy -0,3 cm . przestrzenie płynowe przymózgowe nieposzerzone. Przestrzeń podtwardówkowa-... struktury mózgowe prawidłowej echogenności, bez zmian ogniskowych. Sploty naczyniówkowe symetryczne, bez cech patologii. Komory boczne mózgu nieposzerzone, lewa nieznacznie przemieszczona dokroniowo szersza w stosunku do prawej. Głębokość rogów przednich prawy-0,2cm, lewy -0,3 cm . przestrzenie płynowe przymózgowe nieposzerzone. Przestrzeń podtwardówkowa- 0,2cm. Szczelina pośrodkowa-0,3 cm. Tylny doł czaszki bez zmian.czy jest to wynik prawidłowy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy możliwa jest demielinizacja mózgu u 25-latki?

Witam, jestem obserwowana w kierunku procesów demielinizacji w mózgu. Zaczęło się od trwających 4 tygodnie codziennie bólów głowy, mrowienia i drętwienia połowy twarzy, 2 rąk i 1 nogi, obecnie tylko czasem mnie coś gdzieś mrowi i czasem... Witam, jestem obserwowana w kierunku procesów demielinizacji w mózgu. Zaczęło się od trwających 4 tygodnie codziennie bólów głowy, mrowienia i drętwienia połowy twarzy, 2 rąk i 1 nogi, obecnie tylko czasem mnie coś gdzieś mrowi i czasem czuję ogromne zmęczenie niewspółmierne do wysiłku. W badaniu neurologicznym wyszły objawy piramidowe, w MR mózgu wyszlo: w istocie białej podkorowo płatów czołowych obustronnie pojedyncze mikroobszary podwyższonych sygnałów w sekwencji T2 i Flair do ok. 1mm o charakterze zmian degeneracyjno-naczyniopochodnych. Lekarz prywatnie powiedział, że mam przebadać się jeszcze okulistycznie i za rok zrobić ponownie MR głowy. Byłam ostatnio na wizycie ze służby zdrowia, by dostac skierowanie na badanie, ten lekarz powiedział, że to że radiolog opisał zmiany jako naczyniopochodne wcale nie oznacza, ze na pewno takie są, mogą być demielinizacyjne i mam zrobić rezonans znów, żeby kontrolować czy zmian nie przybywa. Dostałam skierowanie i termin rezonansu mam na marzec, nie można było zapisać na później, bo był dopisek pilne. Czy zrobienie MR po 5 miesiącach od poprzedniego ma w tym momencie sens? Czy jednak lepiej zrobić po roku jak sugerował pierwszy lekarz?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Patronaty