Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 2 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie powłok jamy brzusznej: Pytania do specjalistów

Dość duży gruczoł krokowy - czy mam powody do niepokoju?

Witam, podczas badania usg jamy brzusznej pani doktor wskazała że mój gruczoł krokowy jest dość duży - 43x30x40mm. Czy to powinno mnie niepokoić? Mam dopiero 23 lata. Nigdy nie wstawałem w nocy do ubikacji aczkolwiek do toalety chodzę dość często w ciągu dnia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jakie badania możemy jeszcze wykonać u mojego męża?

Witam. U mojego męża występują (szczególnie w nocy) napady bólowe,on sam nie jest w stanie określić czy to brzuch czy plecy. Często też miewa wzdęcia i uczucie ciężkości w żołądku . Zapiera mu dech ,zwija się na podłodze. Zrobiliśmy podstawowe... Witam. U mojego męża występują (szczególnie w nocy) napady bólowe,on sam nie jest w stanie określić czy to brzuch czy plecy. Często też miewa wzdęcia i uczucie ciężkości w żołądku . Zapiera mu dech ,zwija się na podłodze. Zrobiliśmy podstawowe badania krwi, profile wątrobie i trzustki we oraz usg jamy brzusznej. Większość tych badań wyszła w normie poza AMYLAZĄ 19, Wit d3-9 oraz zbyt wysokim wapniem. Szczególnie martwi nas niski poziom amylazy. Co jeszcze możemy zrobić, jakie badania wykonać? Boimy się ze z trzustką jest coś nie w porządku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Słony lub kwaśny posmak w ustach - co może być przyczyną?

Od kilku miesięcy w ustach pojawia się posmak słony lub kwaśny który czasami przez cały dzień się utrzymuje. Nie powoduje to utraty smaku lecz nieprzyjemne uczucie w ustach. Wykonałam już następujące badania : usg jamy brzusznej, badanie krwi - morfologia,... Od kilku miesięcy w ustach pojawia się posmak słony lub kwaśny który czasami przez cały dzień się utrzymuje. Nie powoduje to utraty smaku lecz nieprzyjemne uczucie w ustach. Wykonałam już następujące badania : usg jamy brzusznej, badanie krwi - morfologia, ALT,ASP, Hormony, żelazo, cukier, mocz, Helicobakter pylori, witamina B12, D3, kwas foliowy, trójglicerydy, poziom żelaza, wapń. Wynik dodatni uzyskałam w badaniach na helicobacter pylori oraz niski poziom wit.D3, a także hemoglobina poniżej normy przy poziomie żelaza w górnej granicy. Po antybiotykoterapii na helicob. pylori oraz stosowaniu witaminy D3 dolegliwości w jamie ustnej nie ustępują. Proszę o poradę jakie badania jeszcze wykonać aby znaleźć przyczynę denerwującego problemu?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznacza wynik tomografii jamy brzusznej u 31-latki?

witam chciałabym zadać pytanie dotyczące badania TK jamy brzusznej i co oznacza i czy jest w stanie coś z tym zrobić żeby było lepiej . Opis badania W przestrzeni zaotrzewnowej graniczne węzły chłonne parakavalne i paraortalne z widocznymi hipotensyjnymi zagęszczeniami... witam chciałabym zadać pytanie dotyczące badania TK jamy brzusznej i co oznacza i czy jest w stanie coś z tym zrobić żeby było lepiej . Opis badania W przestrzeni zaotrzewnowej graniczne węzły chłonne parakavalne i paraortalne z widocznymi hipotensyjnymi zagęszczeniami w obrębie tkanki tłuszczowej zaotrzewnowej . Pogrubiała ściana okolicy zastawki krętniczo kątniczej . Jelito grube w całości rozdęte poszerzone z poziomami plynu poprzecznica dwukrotnie zagieta do poziomu pogranicza esiczo odbytniczego na tej wysokości jelito na odcinku ok 55 mm o bardzo wąskim i nieregularnym świetle. Bardzo proszę o opis co można dalej zrobi i czy jest szansa na wyprostowanie tego zagięcia i co znaczy o nieregularnym świetle. Proszę również o namiar na dobrego gastrologa bądź chirurga który mógł by mnie pokierować w dalszym leczeniu bo w chwili obecnej jestem już wykończona psychicznie i fizycznie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak rozumieć opis usg jamy brzusznej u męża?

Witam mąż miał badanie ust jamy brzusznej,w opisie lekaż napisał:nie można wykluczyć obszaru hipoehogenicznego w prawym nadnerczu.Trude warunki.Bardzo się martwię czy to coś poważnego?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Proszę o interpretację TK jamy brzusznej u 72-latki

Witam serdecznie,bardzo proszę o interpretacje wyniku TK jamy brzusznej Badanie bez podanego kontrastu Płyn warstwą do 4cm w prawej jamie opłucnej,Wodobrzusze płyn warstwa do 36mm wokół wątroby,16mm wokół śledziony ,do 52 mm miedzypetlowo w miednicy.Narząd rodny inwolucyjny pęcherz moczowy... Witam serdecznie,bardzo proszę o interpretacje wyniku TK jamy brzusznej Badanie bez podanego kontrastu Płyn warstwą do 4cm w prawej jamie opłucnej,Wodobrzusze płyn warstwa do 36mm wokół wątroby,16mm wokół śledziony ,do 52 mm miedzypetlowo w miednicy.Narząd rodny inwolucyjny pęcherz moczowy o gładkich zarysach. Kożuchowate zgrubienia tkankowe na przedniej powierzchni otrzewnej warstwa szer. Do 11 mm. Towarzysza drobne ww chłonne otrzewnowe i krezkowe 5-9mm w osi krótkiej.Nadnercze miąższowe j.b. I pęcherzyk żółciowy bez ewidentne wydzielonych zmian odmiennej densyjnosci w badaniu bez kontrastu.zaotrzewnowo drobne , niespecyficzne ww chłonne do 7 mm w osi krótkiej WN płyn w prawej jamie opłucnej w.j Otrzewnowe z cechami wszczepów tkankowych w otrzewnej j.w do konsultacji klinicznej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Omnic a badania urologiczne

Witam, urolog zapisał mi Omnic, kazał też zrobić badania krwi, psa, moczu i USG jamy brzusznej. Moje pytanie brzmi: czy odstawić Omnic przed badaniem czy też nie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Nadwrażliwość pokarmowa, wymioty, biegunka i osłabienie - co możne być przyczyną?

Szanowni Państwo. Od dwóch ostatnich lat zmagam się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami które nie pozwalają mi normalnie funkcjonować. Prowadzę sportowy tryb życia i zdrowo się odżywiam. Jako pierwsza pojawiła się gwałtowna nadwrażliwość pokarmowa na pokarmy które wcześniej mogłem przyjmować(pełnoziarniste produkty,... Szanowni Państwo. Od dwóch ostatnich lat zmagam się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami które nie pozwalają mi normalnie funkcjonować. Prowadzę sportowy tryb życia i zdrowo się odżywiam. Jako pierwsza pojawiła się gwałtowna nadwrażliwość pokarmowa na pokarmy które wcześniej mogłem przyjmować(pełnoziarniste produkty, produkty mleczne, ciężkostrawne produkty) która objawiała się bolesnymi skurczami brzucha, biegunką i zatwardzeniem na zmianę. Po paru kolejnych miesiącach pojawiły się ataki wymiotów i biegunki co 3/4 tygodnie przypominające zatrucia pokarmowe oraz częste silne mdłości nasilające się wieczorem i rano na pusty żołądek. Przeszedłem na dietę lekkostrawną i zrobiłem gastroskopię w której wyszedł refluks żółciowy. Od tamtej pory biorę leki ipp (60 mg dziennie) i proursan 250 mg z dość słabym skutkiem. Po kolejnych paru miesiącach, podczas leczenia refluksu doszły poranne bóle jelit przed wypróżnieniem oraz gazy. Zrobiłem więc kolonoskopię z wycinkami w której zostało zdiagnozowane mikroskopowe zapalenie jelita grubego (lekarz przepisał asamax 3x2x200 mg dziennie i odpowiednie probiotyki) po 30 dniach ustało ok 1/2 dolegliwości jelitowych. Niestety nudności i kolki jelitowe dalej występują. Schudłem już 8 kg. Codziennie jestem osłabiony, i pojawiła się depresja (Mam dietę ubogoresztkową bez laktozy) Przy spożyciu dużej ilości jedzenia(do syta) bardzo nasilają się mdłości Dodam iż dokładnie od rozpoczęcia moich dolegliwości regularnie pojawia się wysypka skórna w okolicy brzucha i pleców oraz to że parę lat temu zdiagnozowano u mnie obfite ilości paciorkowca kałowego w nasieniu. Bakterię leczyłem bezskutecznie augmentinem przez 20 dni, po czym lekarz stwierdził, że szczypanie cewki moczowej co parę tygodni jest spowodowane problemem z unerwieniem, a tą bakterie ma prawie każdy i nie należy się przejmować(doraźnie dicloduo w czopkach). Przyznam iż jestem trochę bezsilny ponieważ wielu lekarzy nie ma pomysłu co może być przyczyną, a ja już męczę się 2 lata Czy nieleczony paciorkowiec może być przyczyną takich objawów? Na jakie bakterie i pasożyty powinienem się przebadać? Sprawdziłem już laktozę i mleko krowie(alergii nie stwierdzono) Brak zmian grzybicznych typu candida oraz test SIBO również ok Usg jamy brzusznej bez zmian Morfologia i badanie ogólne kału również w porządku. Bardzo proszę o pomoc w podjęciu dalszych kroków. Jan
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mam się martwić tymi badaniami wątrobowymi?

Dzień dobry, czy stosowanie Emanera i mydocalm forte ma wpływ na badania krwi( w sensie czy może zafałszować wyniki?) pół roku temu robiłam badania krwi i wątrobowe i wyszło mi przy AST 44 przy normie do 32 a ALT 42... Dzień dobry, czy stosowanie Emanera i mydocalm forte ma wpływ na badania krwi( w sensie czy może zafałszować wyniki?) pół roku temu robiłam badania krwi i wątrobowe i wyszło mi przy AST 44 przy normie do 32 a ALT 42 przy normie 33 ( robiłam badania w poniedziałek a zapomniałam ze od czwartku miałam imprezy rodzinne plus komunijna: alkohol ciasta tluste rzeczy). Czy mam się martwić tymi badaniami wątrobowymi? Robiłam usg jamy brzusznej i jest Ok. Pozostałe wyniki mam w normie poza delikatnym podwyższeniem cholesterolu 202 przy normie 200. Kobieta 41 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy po tomografii komputerowej jamy brzusznej z kontrastem można wykonać tomografię płuc?

W lipcu 2018r. Miałam tomografia płuc z kontrastem, no i następne badanie 21/12 nr. W międzyczasie byłam w szpitalu i w listopadzie miałam tomografia komputerowa z kontrastem jamy brzusznej, czy mogę zrobić to badanie 21/12br. Na płuca z kontrastem.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Powiększone węzły chłonne, ból karku i szyi - czy to może być coś groźnego?

Witam, proszę o pomoc w sprawie wezłów chłonnych. Od około 2 miesiecy mam z nimi problem, zaczeło sie od bólu szyi i gardła po prawej stronie, jednak 2 laryngologów nic nie widzi. Wymazy z gardła ujemne. Zrobiłam USG szyi i... Witam, proszę o pomoc w sprawie wezłów chłonnych. Od około 2 miesiecy mam z nimi problem, zaczeło sie od bólu szyi i gardła po prawej stronie, jednak 2 laryngologów nic nie widzi. Wymazy z gardła ujemne. Zrobiłam USG szyi i wykazało powiększone wezly chlonne odczynowe infekcyjno-poinfekcyjne, najwiekszy o wymiarach 21x7mm w prawym kącie żuchwy i kilka wzdłóż MOS do 9mm. Laryngolog przepisał szczepionke LUIVAG. Wezły nadal sa tej samej wielkosci i nadal boli mnie szyja oraz kark, najbardziej w miejscu ich powiększenia, do tego ciagle mam wrazenie jakbym miała opuchnietą szyję. Do tego co jakis czas dochodzi ogolny ból mięśni i osłabienie i zaczeło strzelac mi w stawach z dnia na dzien co też jest dla mnie dziwne. Temperatura jest w porzadku. Onkolog rowniez powiedział ze wezły są odczynowe. Morfologia z rozmazem wykazała jedynie podwyzszone limfocyty do 51% (norma do 45%) oraz obniżone granulocyty obojetnochlonne do 42% (norma od 45%). Lekarz mowi że wskazuje to na infekcję wirusową. USG jamy brzusznej ok. Zrobiłam badania na toxoplazmoze - ujemne, mononukleoza - ujemnie. Nie wiem w jakim kierunku jeszcze zrobic badania, a problem w tym ze od 2 miesiecy nic sie nie zmienia i nadal czuje sie zle. Dodam że na początku choroby były może dwa dni kiedy temperatura wzrosła do 37,6 i czułam się bardzo osłabiona. Moze mają państwo pomysł co jeszcze powinnam zbadac? I czy aby na pewno nke wskazuje to na nic groźnego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Dużo stresu a wyniki badań krwi

Dzień dobry, bardzo proszę o interpretacje wyników. Leukocyty 7,44 (norma4-10); erytrocyty 4,3 (norm.4-5); hemoglobina 13,20 (norm.12-16); hematokryt 41,1% (norm.37-47); MCV 96 (norm.80-97);MCH 30,7 (norm.27-34); MCHC 32,1 (norm.33-36); RDW 13,2 (norm.11-15); płytki krwi 259 (norm.150-450); PCT 0,25% (norm.0,12-0,36); PDW 17,3%... Dzień dobry, bardzo proszę o interpretacje wyników. Leukocyty 7,44 (norma4-10); erytrocyty 4,3 (norm.4-5); hemoglobina 13,20 (norm.12-16); hematokryt 41,1% (norm.37-47); MCV 96 (norm.80-97);MCH 30,7 (norm.27-34); MCHC 32,1 (norm.33-36); RDW 13,2 (norm.11-15); płytki krwi 259 (norm.150-450); PCT 0,25% (norm.0,12-0,36); PDW 17,3% (norm.11,5-21); MPV 9,6 (norm.6,1-11); ROZMAZ AUTOMATYCZNY: NEU% 51,2 (norm.45-70): NEU 3,81 (norm.1,80-7); LYMPH% 36,6 (norm.20-45); LYMPH 2,87 (norm.1-4,50); MON% 7,5 (norm.2-8); MON 0,56 (norm.0,10-0,90); EOS% 2 (norm.1-5); EOS 0,15 (norm.0,02-0,7); BASO% 0,7 (norm.0,0-1); BASO 0,050 (norm.0,001-0,200); MIKROSKOPOWA OCENA ROZMAZU KRWI: gran.obojetn.o jądrze podzielonym 44% (norm.45-70); granulocyty kwasochlonne 2% (norm.1-5); granulocyty zasadochłonne 1% (norm. 0-1); limfocyty 43% (norm. 20-45); monocyty 10% (norm.2-8). Dodam, ze ostatnie kilka dni (około tygodnia) czułam się często bardzo osłabiona, miałam uczucie jakby lekkiego ucisku w okolicy żołądka, cierpie na IBS (miałam badanie kolonoskopii i 3 usg jamy brzusznej). Ibs objawia się luźnymi stolcami i czasem biegunkami bez bóli. W ostatnim czasie miałam tez dużo stresu, w mojej ocenie dość silnego. Od przeszło dwóch lat nie przesypiam nocy (problemy ze snem synka). Z góry bardzo dziekuje za pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie badania wykonać przy nadmiernej perystaltyce?

Dzień dobry. W ostatnim czasie wykonałam badanie USG jamy brzusznej. Narządy jamy brzusznej i rozrodcze bez zmian. Badanie wykazało, że mam nadmierną perystaltykę jelita, bardzo dużo mas kałowych w jelicie grubym. Dodatkowo w opisie widnieje nazwa jejunizacja jelita, niestety nie... Dzień dobry. W ostatnim czasie wykonałam badanie USG jamy brzusznej. Narządy jamy brzusznej i rozrodcze bez zmian. Badanie wykazało, że mam nadmierną perystaltykę jelita, bardzo dużo mas kałowych w jelicie grubym. Dodatkowo w opisie widnieje nazwa jejunizacja jelita, niestety nie wiem, co to znaczy. Padło podejrzenie SIBO, otrzymałam rifaksyminę na okres tygodnia. Niestety kilka dni po zakończeniu kuracji musiałam rozpocząć antybiotykoterapię z powodu usuwania ósemki. Nie zauważyłam poprawy. Chociaż przez pierwsze dni stosowania antybiotyku zaobserwowałam znaczną poprawę. Zauważyłam też, że pewne probiotyki, które zawierają bakterie Lactobacillus, czy kwas masłowy potęgują objawy - wzdęcia, uczucie skurczu w podbrzuszu, mdłości. Poprawę odczuwam przy stosowaniu Saccharomyces boulardi, chociaż po kilku dniach mnie zapiera. Objawy, które mi towarzyszą to: skurcze jelit, czasami skurcz podbrzusza, naprzemiennie luźne stolce z zaparciami. Do tego wzdęcie brzucha, czasami rano jest większy niż wieczorem po spożyciu kolacji. Nie odczuwam bólu, tylko skurcze, przelewanie, bulgotanie. Najbardziej męczące stają się mdłości, które pojawiają się w stresie, poza domem, kiedy automatycznie pojawiają się objawy, nie mogę skorzystać z toalety i boję się, że zwymiotuję np. w autobusie, na zajęciach na uczelni. Od pół roku stosuję doraźnie hydroxyzynę, która łagodzi objawy na kilka godzin. Nikt w rodzinie nie borykał się z takimi problemami, jedynie nowotwór trzustki i wątroby. Wykonałam badanie kału, morfologię, wyniki badań w normie. Brak krwi w kale, niski poziom kalprotektyny, CRP, OB, ALAT, ASAT, GFR, mocznik, bilirubina w normie. Prawidłowe pH stolca, brak resztek pokarmowych, lamblii, pasożytów. Dodatkowo nie stwierdzono H.pylori w próbce kału. Czy te badanie jest wiarygodne? Podczas mdłości rzadko odczuwam kwas w przełyku, zwykle kiedy boję się wymiotów. Środki zobojętniające nie przynoszą ulgi, IPP przez miesiąc również nie pomógł. Niekiedy odczuwam "kluskę w gardle", często suchość w ustach. Czuję dyskomfort na poziomie gardła, w przełyku nic. Laryngolog nie zauważył nic niepokojącego, stąd podejrzewał refluks. Lekarz rodzinny po zastosowaniu IPP go wykluczył. Dodam, że objawy niestrawności powoduje u mnie nabiał, nawet ten bez laktozy, ostre przyprawy, czosnek, cebula, niekiedy pomidory, papryka, smażone potrawy. Nie zauważyłam nadmiernego odbijania, wręcz mam odwrotny problem. Zdarza mi się wypić małą porcję coca-coli, po której mi się odbija i czuję pewną ulgę. Wiem, że portal nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, ale chciałabym się przygotować do wizyt u lekarza rodzinnego. Czy w takim wypadku wykonanie badań pod kątem celiakii(spożywam gluten), wydolności trzustki-enzymy jest uzasadnione? Czy warto wykonać także test wodorowo-oddechowy pod kątem podejrzenia SIBO? Czy mogę uzyskać skierowanie z NFZ na powyższe badanie, czy trzeba wykonać je na własną rękę? Z góry dziękuję za pomoc. Dodam też, że mam za sobą konsultacje u psychologa, mam podejrzenie zaburzeń lękowych, ale nie wiadomo, czy to one powodują objawy, czy jest na odwrót. Trwa to już od 4 lat z krótkimi przerwami.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jaka jest różnica między tomografią komputerową, a rezonansem magnetycznym?

Jakie są różnice między badaniem CT a MR? Czy w przypadku badania jamy brzusznej / miednicy, któreś z nich ma przewagę nad drugim? Wiem że MR jest bezpieczniejszy, a czy są jakieś argumenty na korzyść CT?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Ciągłe parcie na pęcherz u 25-latka

Dzień dobry, Jestem zdrowym, 25 letnim mężczyzną. Od kilku tygodni borykam się z problemem odczuwania ciągłego parcia na pęcherz. Lekarz urolog zrobił mi USG układu moczowego oraz badanie ogólne moczu - wszystkie wyniki w normie. Leczę się psychoterapeutycznie i w... Dzień dobry, Jestem zdrowym, 25 letnim mężczyzną. Od kilku tygodni borykam się z problemem odczuwania ciągłego parcia na pęcherz. Lekarz urolog zrobił mi USG układu moczowego oraz badanie ogólne moczu - wszystkie wyniki w normie. Leczę się psychoterapeutycznie i w mojej przeszłości występowały objawy psychosomatyczne (parastezje kończyn, bóle głowy, szumy w uszach), wyniki badań zawsze były w normie. Ponieważ problem z pęcherzem mnie bardzo stresował to zdecydowałem się z urologiem zrobić badanie urodynamiczne aby wykluczyć rzeczywisty problem (np nadreaktywny pęcherz) - mój lekarz był zdania iż mam problemy na podłożu psychosomatycznym. Badanie uroflowmetrii, opis wyniku: Badanie wykonane po przetrzymaniu moczu przy silnym uczuciu parcia na pęcherz. Mocz oddany w jednej porcji. Krzywa mikcyjna splaszczonego kształtu, wydłużone ramię zstępujące. Nieregularny zarys krzywej. Parametry mikcji: oddał 659 ml moczu Qmax 15ml/s, Qav 5ml/s. USG pęcherza: zaleganie ponad 50 ml moczu w pęcherzu po mikcji. Badanie wykonane przy wyraźnym uczuciu wypełnienia pęcherza. Mocz oddany w jednej porcji. Krzywa mikcyjna splaszczonego kształtu. Nieco nieregularny zarys krzywej. Parametry mikcji: Qmax 15ml/s, Qav 8ml/s. Oddał 250 ml moczu. USG / cewnikowanie pęcherza: całkowite opóźnienie pęcherza po mikcji. Badanie cystometrii: Faza napełniania: Badanie wykonane w pozycji leżącej, stojącej i siedzącej. Cewnik dwukanałowy 8 charr. W odległości ok 2 cm od ujścia cewki moczowej zwężenie. Tempo infuzji 18 - 50 ml/min. Zachowane prawidłowe czucie cewki moczowej. Niskie początkowe ciśnienie śródpecherzowe. Podatność ścian pęcherza w normie, wypieracz stabilny - w trakcie badania nie obserwowano nadreaktywnych skurczy wypieracza. Zachowane prawidłowe odczuwanie wypełnienia pęcherza. Obniżona pojemność cystometryczna pęcherza: infuzja 255 ml płynu Faza wydalania: nieudane próby oddawania moczu. Nie wyzwolił skurczu mikcyjnego wypieracza. Nie oddał moczu obok cewnika. Pacjent cewnikowany: po badaniu spłyneło ponad 260 ml moczu. Lekarz stwierdził, że zaburzone wykresy uroflowmetrii mogło się wziąć z przetrzymania moczu, dodatkowo zauważył przewężenie w cewce moczowej, które również mogło mieć wpływ na krzywą. Mam kontrolować ilość spożywanych płynów i częstość mikcji. Okresowo badanie ogólne moczu i usg jamy brzusznej z oceną zalegania. Czy powinienem przejmować się zalegającym moczem w pęcherzu po mikcji? Ponoć może się tak zdarzyć przy przetrzymaniu. Jak interpretujecie wyniki badania? Czy moje odczuwanie parcia na pęcherz może być faktycznie na gruncie psychosomatycznym? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Ból brzucha i pleców a kamica nerkowa

Mam stwierdzona kamice nerkowa.Kamienie o sr.do 6 mm w obu nerkach.Po badaniu usg jamy brzusznej oprucz tego wszystko dobrze.Od kilku dni boli mnie brzuch i plecy po lewej stronie.Przy polozeniu sie na lewym boku mam mdlosci.Czy to moze byc zwiazane z kamieniami ?Dziekuje za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy torbiel na jajniku może dawać aż takie dolegliwości bólowe?

Witam, Pisze bo szukam konsultacji. Trafiłam dwa razy na pogotowie z bólami brzucha od kilku dni pod prawym żebrem w okolicach pępka i jajników. Pierwszego dnia lekarze zrobili morfologie i mocz oraz usg badania były w normie puszczono mnie... Witam, Pisze bo szukam konsultacji. Trafiłam dwa razy na pogotowie z bólami brzucha od kilku dni pod prawym żebrem w okolicach pępka i jajników. Pierwszego dnia lekarze zrobili morfologie i mocz oraz usg badania były w normie puszczono mnie do domu. Dolegliwości się nasiliły doszedł stan podgoraczkowy więc na drugi dzień znów udałam się na SOR badania krwi wykazały podwyższone leukocyty 11.85 tys/ul CRP <1mg/l reszta morfologia oraz moczu w normie pomimo bólu w okolicach wyrostka chirurg zbadal mnie uciekając brzuch i stwierdził że to nie wyrostek brzuch miękki . Zlecono badanie ginekologiczne na prawym jajniku prawym jest torbiel 27x27x19mm ginekolog stwierdził że to nie jest przyczyną moich dolegliwości więc odesłano mnie na SOR, po badaniu RTG jamy brzusznej gdzie nic nie wyszło podano mi kroplowki rozkurczowe i przeciwbólowe i puszczono do domu. Chirurg upiera się że to wina torbieli. Czy to możliwe by torbiel na jajniku dawała aż takie dolegliwości bólowe.? Proszę o odpowiedź. Dodam że jak lekarz spotykał sondą tej torbieli to bardzo bolało.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy przy takich wynikach jest możliwe wyleczenie nowotworów?

Witam proszę o wyjaśnienie wyników badania, jakie są ogólne rokowania według choroby i aktualnych wyników ? Czy według tych wyników jest możliwe wylecznie Nowotworu ? TK, która została wykonana w związku z Chorobą nowotworową: Nowotwór złośliwy esicy z przerzutami do... Witam proszę o wyjaśnienie wyników badania, jakie są ogólne rokowania według choroby i aktualnych wyników ? Czy według tych wyników jest możliwe wylecznie Nowotworu ? TK, która została wykonana w związku z Chorobą nowotworową: Nowotwór złośliwy esicy z przerzutami do wątroby i otrzewnej. Stan po chemioterapii xeliri. Stan po brachyterapii zmian w wątrobie. Chemioterapia Folfox w trakcie. Marskość wątroby. : Wykonano badanie KT klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy w warstwach 5mm w skaningu przeglądowym i w warstwach 2,5 mm po i.v. podaniu środka cieniującego w fazie tętniczej i żylnej. Miąższ płucny bez zmian naciekowych, skąpe zmiany włókniste i pojedyncza drobna bulla rozedmowa podopłucnowo w polu dolnym płuca lewego. Guzkowe zgrubienia opłucnej i niewielkie zaburzenia upowietrznienia w częściach grzbietowych płatów dolnych obu płuc. Jamy opłucnowe wolne od płynu. Węzły chłonne śródpiersia i wnękowe niepowiększone. Pojedyncze węzły chłonne pachowe po str. prawej kuliste, powiększone do 11 mm. Poprzednie badanie KT jamy brzusznej i miednicy wykonano 4 miesiące temu. Wątroba powiększona w zakresie płata prawego. W płącie lewym seg. IVa/II zmiana ogniskowa ulegająca wzmocnieniu pokontrastowemu w fazie tętniczej wlk. 33x30 mm (progresja wlk. poprzednio 21x16 mm), zmiana uwypukla przedni zarys płata, w fazie miąższowej zmiana izodensyjna w stosunku do miąższu wątroby. Drobne zwapienie w sąsiedztwie zmiany. W fazie miąższowej dodatkowo w płącie lewym grzbietowo (seg II/IV) rozlany słabo wyodrębniający się obszar hypodensyjny wlk. ok. 65x51 mm - zaburzenia perfuzji ? meta ? W seg. VII pojawiła się słabo wyodrębniająca się zmiana hypodensyjna 19x11 mm oraz w seg. VI zmiana hypodensyjna średnicy 19 mm - nowe zmiany meta. Poszerone drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe płąta lewego - znaczna progresja w porównaniu do badania poprzedniego z obniżeniem densyjności okolicznego miąższu przy drogach żółciowych. Zaznaczone drogi żółciowe płata prawego. Poszerzone drogi żółciowe okołownękowe z widocznymi niejednorodnymi masami w świetle. Zatracie tuszczowej krezki przy przedniej ścianie jamy brzusznej po str. lewej na wysokości rozwidlenia aorty. Pęcherzyk żółćiowy cienkościenny bez uwapnionych złogów. PŻW nie poszerzony. Śledziona powiększona do 141 mm w wymiarze dwubiegunowym. Dodatkowe śledziony wlk. do 10 mm. Trzustka o budowie zrazikowej, nieposzerzona o jednorodnym wzmocnieniu kontrastowym. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Nadnercza niepowiększone bez zmian ogniskowych. Nerki prawidłowej wielkości o zachowanej strukturze korowo-rdzeniowej, bez zastoju i kamicy. Węzły chłonne zaotrzewniowe i krezkowe niepowiększone. Pęcherz moczowy słabo wypełniony, o gładkich obrysach ścian. Niewielka ilość płynu międzypętlowo w miednicy. Struktury kostne bez zmian typowych dla meta. Wodniak jądra lewego. Mężczyzna 60 lat.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Na co wskazują wyniki MR jamy brzusznej z kontrastem?

Proszę o pomoc w diagnozie badania:MR JAMY BRZUSZNEJ Z KONTRASTEM Wątroba niepowiększona o prawidłowej intensywności sygnału. W segm. 2 jest zmiana 21x20mm c-c 25mm hiperintensywna o obrazach T2 zależnych ale nie tak silnie jak płyn m-r, płyn w żołądku i... Proszę o pomoc w diagnozie badania:MR JAMY BRZUSZNEJ Z KONTRASTEM Wątroba niepowiększona o prawidłowej intensywności sygnału. W segm. 2 jest zmiana 21x20mm c-c 25mm hiperintensywna o obrazach T2 zależnych ale nie tak silnie jak płyn m-r, płyn w żołądku i w towarzyszących torbielach, ulega od obwodu wzmocnieniu kontrastowemu. Zmiana wykazuje umiarkowaną restrykcję dyfuzji. Obraz naczyniaka. Poza tym torbiele proste: w segm 7 o wym.20x2mm, w segm.8 25x23mm i śr 5mm, w segm 4 śr 4mm, w segm 2 śr.4mm i 6mm Żyła wrotna i drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy bez widocznych złogów. Trzustka o prawidłowej wielkości i intensywności sygnału, jednorodna bez ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Nerki i prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych. Nadnercza bez zmian Śledziona niepowiększona o prawidłowej intensywności sygnału bez ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Aorta nieposzerzona. Węzły chłonne niepowiększone. Mam 48lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot
Patronaty