Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szpik kostny: Pytania do specjalistów

Interpretacja opisu TK kręgosłupa u 23-latki

Dzień dobry. Mam 23 lata i w związku z intensywnym bólem kręgosłupa zdecydowałam się na rezonans. Rozpoznanie wykazało G54- zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych. Opis badania: badanie MR kręgosłupa L/S wykonane w sekwencji SE,FSE,obrazy T-1,T-2 zależne w płaszczyznach strzałkowej... Dzień dobry. Mam 23 lata i w związku z intensywnym bólem kręgosłupa zdecydowałam się na rezonans. Rozpoznanie wykazało G54- zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych. Opis badania: badanie MR kręgosłupa L/S wykonane w sekwencji SE,FSE,obrazy T-1,T-2 zależne w płaszczyznach strzałkowej i poprzecznej, wykazało: częściowa dehydratacja oraz obniżenie wysokości krążka miedzykregowego L4-L5. Lateralizująca w lewo wypuklina krążka miedzykregowego L4-L5 z modelacja worka oponowego i częściowym zwężeniem zachyłka bocznego lewego. Na tej wysokości widoczny obszar hyperintensywny w tylnej części krążka, nasuwający podejrzenie uszkodzenia pierścienia włóknistego. Stozek końcowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo. Drobne nadłamania blaszek granicznych trzonów kręgów L2- L4 z wytworzeniem przepuklin dotrzonowych. Sygnał szpiku elementów kostnych kręgosłupa prawidłowy. Ostre ustawienie kości krzyżowej. Proszę o pomoc, nie rozumiem do końca opisu tego badania. Chciałabym wiedzieć, czy wynik jest dla mnie groźny i z czym się wiąże jego leczenie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy po nowotworze można być dawcą krwi lub szpiku?

Czy jak 8 lat temu przeżyłem nowotwór osteosarcoma bez przerzutów sama chemia mogę być dawcą krwi lub szpiku
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Rezonans magnetyczny kręgosłupa - interpretacja wyniku

Witam serdecznie Mam 52lata .W badaniu Rezonasu kregoslupa ledzwiowego i szyjnego jest sformułowanie ,, niejednorodny zarys szpiku kostnego " Jeden z lekarzy stwierdził, że nie ma co się tym przejmować. Ja się trochę przerazilam. Wapń w badaniach mam podwyższony ,... Witam serdecznie Mam 52lata .W badaniu Rezonasu kregoslupa ledzwiowego i szyjnego jest sformułowanie ,, niejednorodny zarys szpiku kostnego " Jeden z lekarzy stwierdził, że nie ma co się tym przejmować. Ja się trochę przerazilam. Wapń w badaniach mam podwyższony , fodfataza alkal iczna również i plytki krwi wahają się od 100 do 125 ostatni wynik. Proszę o pomoc Ela
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Szpik kostny o łagodnie obniżonym sygnale w opisie rezonansu kolana

Witam, w opisie rezonansu kolana po wypadku komunikacyjnym mam takie zdanie - W trzonie kości udowej szpik kostny o łagodnie obniżonym sygnale w obrazach T1-zależnych- najpewniej wyraz rekonwersji szpiku. . Co to oznacza i czy powinnam się martwić? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy przy takim wyniku rezonansu magnetycznego kolana konieczna będzie operacja?

witam czy mógłby ktoś przetłumaczyć mi wynik rezonansu magnetycznego kolana, czy będzie potrzebna operacja czy obejdzie się bez, nadmienię że mogę kolano wyprostować I zgiac do 70 stopni chodzę w ortezie bez kul i czuję się całkiem stabilnie od urazu... witam czy mógłby ktoś przetłumaczyć mi wynik rezonansu magnetycznego kolana, czy będzie potrzebna operacja czy obejdzie się bez, nadmienię że mogę kolano wyprostować I zgiac do 70 stopni chodzę w ortezie bez kul i czuję się całkiem stabilnie od urazu minęły 2 tygodnie a chodziłem już po 4 dniach a o to wynik rezonansu MR kolana prawego Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, TSE T2, PD i z FS, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych, parakoronalnych i poprzecznych, w warstwach o grubości 2.5, 3.5 i 4mm. Badanie obarczone artefaktami ruchowymi. Wzmożenie ilości płynu stawowego. W polu ACL widoczna jest struktura o zatartych zarysach i pośrednim sygnale- obraz MR odpowiada zerwaniu ACL. Więzadło poboczne piszczelowe o podwyższonym sygnale i poszerzonym, częściowo zatartym obrysie- cechy uszkodzenia MCL stopnia III/IV. Więzadło krzyżowe tylne i poboczne boczne prawidłowe W zakresie łąkotek stawowych zmian nie stwierdzono. Chrząstki stawowe, w tym chrząstka rzepki, w wykonanym badaniu MR zmian nie wykazują. Stłuczenie szpiku kostnego w kłykciu bocznym kości piszczelowej, ze zmiażdżeniem beleczek kostnych w części przynasadowo-nasadowej. Obrzęk tkanek miękkich w okolicy przedrzepkowej i wzdłuż przedniej powierzchni więzadła właściwego rzepki oraz niewielka ilość płynu wzdłuż troczka bocznego rzepki.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik badania MR u 41-latki?

proszę o interpretację wyniku MR Osłabienie sygnału MR w T2 zal.obr z obszaru krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1 z jego obniżeniem- zmiany dehydratacyjne. Niewielkie wyciągnięcia wałowate krawędzi przednich trzonów lędźwiowych. Na poziomie L5/S1 widoczna niewielka pośrednia wypuklina tarczy międzykręgowej wpuklająca... proszę o interpretację wyniku MR Osłabienie sygnału MR w T2 zal.obr z obszaru krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1 z jego obniżeniem- zmiany dehydratacyjne. Niewielkie wyciągnięcia wałowate krawędzi przednich trzonów lędźwiowych. Na poziomie L5/S1 widoczna niewielka pośrednia wypuklina tarczy międzykręgowej wpuklająca się na głębokość 4,5 mm w obręb światła kanału kręgowego i zachyłka bocznego lewego oraz modelująca przednią powierzchnię worka oponowego i korzenie nerwów rdzeniowych S1 po str. lewej/ Na pozostałych poziomach w odcinku lędźwiowym zmian patologicznych nie uwidoczniono, cech stenozy kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym nie uwidoczniono. Sygnał szpiku kostnego w zakresie struktur kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego zachowany prawidłowo.Stożek końcowy rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych bez cech ucisku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Skrzywienie podudzia po zapaleniu szpiku kostnego

Dzien Dobry.W dziecinstwie mialem 4 operacje po zapaleniu szpiku kostnego wskutek czego mam podudzie skrzywione w osi pionoweji krotsze o 8cm,na przelomie 1978/79r mialem 3 wysieki ropne w miejscach szycia pooperacyjnych.Obecnie mam wskazania do endoprotezy kolana i prostowaniapodudzia .Czy istnieje... Dzien Dobry.W dziecinstwie mialem 4 operacje po zapaleniu szpiku kostnego wskutek czego mam podudzie skrzywione w osi pionoweji krotsze o 8cm,na przelomie 1978/79r mialem 3 wysieki ropne w miejscach szycia pooperacyjnych.Obecnie mam wskazania do endoprotezy kolana i prostowaniapodudzia .Czy istnieje zagrozenie ze kosc sie nie zrosnie wskutek czego grozi amputacja podudzia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik badania kolana 29-latka?

Prosiłbym o ocenę. 29lat mężczyzna. Amatorsko PN. Ogólna aktywność fizyczna przez ostatnie 15lat. 182/75 Kształt i sygnały łąkotek przestawiają się prawidłowo. Więzadła: ACL, PCL, MCL, LCL, poprzeczne, łąkotkowo-udowe Wrisberga, pasmo biodrowo-piszczelowe prawidłowe. Ściegno mieśnia podkolanowego, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgna gęsiej... Prosiłbym o ocenę. 29lat mężczyzna. Amatorsko PN. Ogólna aktywność fizyczna przez ostatnie 15lat. 182/75 Kształt i sygnały łąkotek przestawiają się prawidłowo. Więzadła: ACL, PCL, MCL, LCL, poprzeczne, łąkotkowo-udowe Wrisberga, pasmo biodrowo-piszczelowe prawidłowe. Ściegno mieśnia podkolanowego, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgna gęsiej stopy prawidłowe. Ścięgno mięśnia czworogłowego uda o zachowanej ciągłości. Bloczek kości udowej prawidłowo wykształcony. Typ 3 rzepki wg Wiberga. Chondromalacja 4 stopnia o wym. 5 x 7mm w bocznej części bloczka kosci udowej z przyległym ogniskiem obrzeku szpiku kostnego. Więzadło właściwe rzepki oraz troczki rzepki prawidłowe. Fałd przyśrodkowy rzepki niepogrubiały. TT-TG wynosi 6mm. Wskaźnik Insall-Salvati wynosi 1. Niewielki wysiek w zachyłku nadrzepkowym, przestrzeni przedkrzyżowej oraz dole międzykłykciowym.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Na co wskazują wyniki MR kolana prawego u 44-latki?

MR kolana prawego : Więzadła krzyżowe, poboczne, ścięgno m. czworogłowego, więzadło rzepki oraz pozostałe części aparatu więzadłowego kolana w normie. Łąkotki prawidłowe, bez cech uszkodzenia. Drugi typ rzepki wg Wiberga, kąt chrzęstny bruzdy międzykłykciowej 130 st, TT-TG ok. 10 mm,... MR kolana prawego : Więzadła krzyżowe, poboczne, ścięgno m. czworogłowego, więzadło rzepki oraz pozostałe części aparatu więzadłowego kolana w normie. Łąkotki prawidłowe, bez cech uszkodzenia. Drugi typ rzepki wg Wiberga, kąt chrzęstny bruzdy międzykłykciowej 130 st, TT-TG ok. 10 mm, IS ok. 1,07. Położenie rzepki prawidłowe. Niejednorodna chrząstka rzepki- wczesne zmiany o typie chondromalacji. Poza tym chrząstki stawowe prawidłowe, bez cech chondromalacji. Struktury kostne w normie, bez obrzęku szpiku. Ilość płynu wewnątrzstawowo nie jest zwiększona. Policykliczny ganglion o wym. ok. 18x32x25 mm przy tylno-górnej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej. - taki wynik niby wszystko ok a bardzo boli ! Jakie możliwe rozwiązanie?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy po biopsji szpiku kostnego można od razu wrócić do pracy?

Czy po biopsji szpiku kostnego będę mógł od razu wrócić do pracy (fizycznej), czy niestety czeka mnie zwolnienie lekarskie?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznacza wynik MRI kolana 19-latka?

MR kolana prawego Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, TSE T2, PD i z FS, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych, parakoronalnych i poprzecznych, w warstwach o grubości 2.5, 3.5 i 4mm. Niewielkie wzmożenie ilości płynu stawowego. W polu więzadła krzyżowego przedniego... MR kolana prawego Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, TSE T2, PD i z FS, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych, parakoronalnych i poprzecznych, w warstwach o grubości 2.5, 3.5 i 4mm. Niewielkie wzmożenie ilości płynu stawowego. W polu więzadła krzyżowego przedniego widoczna jest struktura o zatartych zarysach- obraz MR odpowiada zerwaniu ACL. Więzadło krzyżowe tylne i oba poboczne zachowane. W zakresie łąkotek stawowych zmian nie stwierdzono. Chrząstki stawowe, w tym chrząstka rzepki, w wykonanym badaniu MR zmian nie wykazują. Cechy stłuszczenia szpiku kostnego w kłykciach bocznych kości udowej i piszczelowej. Rzepka z cechami niewielkiej lateralizacji. Czy ktoś jest mi w stanie napisać co mi jest oraz co mnie czeka? Najbardziej zastanawia mnie ten fragment: "W polu więzadła krzyżowego przedniego widoczna jest struktura o zatartych zarysach- obraz MR odpowiada zerwaniu ACL."
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR u 34-latki?

Witam. Proszę o interpretacje badania MR. Spłycenie lordozy szyjnej z tendencją do wtórnej kyfozy zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążka międzykręgowego C5 C6 tylna wypuklina krążka międzykręgowego C4 C5 C5 C6 z niewielką redukcją rezerwy objętościowej kanału... Witam. Proszę o interpretacje badania MR. Spłycenie lordozy szyjnej z tendencją do wtórnej kyfozy zmiany zwyrodnieniowe w postaci dehydratacji i obniżenia wysokości krążka międzykręgowego C5 C6 tylna wypuklina krążka międzykręgowego C4 C5 C5 C6 z niewielką redukcją rezerwy objętościowej kanału kręgowego modelacja worka oponowego i obustronnym zwężeniem otworów międzykręgowych. Tylna Boczna lewa wypuklina krążka międzykręgowego C6 C7 z częściowym zwężeniem zachyłka bocznego z możliwością lewostronnego konfliktu nerwowego rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych zaznaczona osteofitoza krawędziowa na przednich i tylnych powierzchniach trzonów kręgowych w dolnej części kręgosłupa c trzony kręgowe prawidłowej wysokości blaszki graniczne trzonów kręgów C 6 C7 o nierównych obrysach z odczynem tkance kostnej podchrzęstnej poza tym sygnał szpiku elementów kostnych kręgosłupa szyjnego zachowany prawidłowo struktury stawu szczytowo-obrotowego bez cech patologii migdałki móżdżku powyżej poziomu otworu Wielkiego. Jestem bardzo nerwowa,dretwieja rece nogi. Bol w okolicy szyi. Przyjmuje zastrzyki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Neurolog skierowal mnie do neurochirurga twierdzac że bez operacji sie nie obejdzie. Nie wchodzi w gre rehabilitacja? KOBIETA, 34 LAT
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej w wyniku MR?

Dzień dobry.Jak interpretować wynik MR? Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Prawidłowa wysokość trzonów kręgów i krążków m/k. Zwyrodnieniowa dehydratacja krążków m/k L4/L5 i L5/S1. Na poziomie L4/L5 okrężne uwypuklenie krążka m/k typu bulging, zlateralizowane w lewo do ok. 4mm uciskające... Dzień dobry.Jak interpretować wynik MR? Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Prawidłowa wysokość trzonów kręgów i krążków m/k. Zwyrodnieniowa dehydratacja krążków m/k L4/L5 i L5/S1. Na poziomie L4/L5 okrężne uwypuklenie krążka m/k typu bulging, zlateralizowane w lewo do ok. 4mm uciskające worek oponowy, spłycające dolne odcinki otworów m/k, przylegające do korzeni nerwowych w ich obrębie, bardziej do lewego korzenia. Na poziomie L5/S1 tylna, centralna wypuklina krążka m/k ok. 2,5mm przylegająca do worka oponowego, bez cech ucisku korzeni nerwowych. Początkowe zmiany zwyrodnieniowe w stawach m/k na poziomach L4/L5 i L5/S1. Stożek końcowy rdzenia kręgowego, nici ogona końskiego bez patologii W dolnej części trzonu kręgu L1 zmiana śr. ok. 13mm hiperintensywna w obrazach T1 i T2 zal., ulegająca saturacji w STIR- wyspa tłuszczowa. Patologicznego sygnału ze szpiku kostnego nie stwierdzono.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Proszę o wyjaśnienie opisu rezonansu i tomografii

Witam, bardzo proszę o udzielenie jak najszybszej odpowiedzi. Kobieta 58l. Wynik z rezonansu i tomografii. Wieloogniskowe zmiany naciekowe w szpiku kostnym trzonów kręgów (th12,l2,l3,l5,s2,s3) oraz w wyrostku kolczystym kręgu l5 i w łuku kręgu th10 po stronie prawej -... Witam, bardzo proszę o udzielenie jak najszybszej odpowiedzi. Kobieta 58l. Wynik z rezonansu i tomografii. Wieloogniskowe zmiany naciekowe w szpiku kostnym trzonów kręgów (th12,l2,l3,l5,s2,s3) oraz w wyrostku kolczystym kręgu l5 i w łuku kręgu th10 po stronie prawej - objaw wysoce podejrzany o meta. Zmiany naciekowe obejmują krąg l5 (ognisko wielkości 2,5x2cm i ognisko wielkości 1,3cm, w całości objęty jest też wyrostek kolczysty. Odcinkowe zgrubienie ściany odbytnicy na poziomie s4-s5 do max 13mm. Czy to moze oznaczać nowotwór? Co to oznacza ze sa zmiany naciekowe?czy to juz przerzut do kości w zaawansowanym stopniu? Dwie zmiany ogniskowe o podanych wyzej wymiarach czy to mogą byc jakies guzy?Czy to coś groźnego ??? Bardzo proszę o odpowiedź specjalisty tylko nie taką ze trzeba pójść do lekarza zrobić dalsze badania bo to, to ja wiem. Z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak pomóc mojej mamie przy problemach z wątrobą?

Moja Mama ma problem z watroba a raczej brak jej wydolnosc. Ma rowniez problem ze szpikiem kostnym, podobno cos atakuje cos. w dodatku nie mozna wykonac przeszczepu watroby. jest slaba krzepkiwosc krwii i jest w wieku 45 lat. jak moge... Moja Mama ma problem z watroba a raczej brak jej wydolnosc. Ma rowniez problem ze szpikiem kostnym, podobno cos atakuje cos. w dodatku nie mozna wykonac przeszczepu watroby. jest slaba krzepkiwosc krwii i jest w wieku 45 lat. jak moge jej pomoc? co trzeba zrobic? czy moge oddac jej moja watrobe?!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Interpretacja opisu rezonansu magnetycznego barku prawego

Wnioski z badania MR barku prawego : Niespecyficzny obrzęk szpiku kostnego na pograniczu głowy i guzka mniejszego kości ramiennej (14 x 15 mm), bez szczeliny złamania, kaletka podbarkowo - podnaramienna ze śladem płynu, pochewka ścięgna ze śladową ilością płynu. Co to może być ? oczywiście będzie konsultacja z ortopedą.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR lędźwi 33-latka?

Proszę o wyjaśnienie MR kręgosłupa lędźwiowego.Spondylolisteza na poziomie L-5-S1 z przodozmykiem II s,a także zmianami dyskopatycznymi z niewielkim przewężeniem kanałów korzeniowych obustronnie.Zmiany degeneracyjne krążka międzykręgowego i trzonów w segmencie S-1 S-2 z podchrzęstnym obrzękiem szpiku kostnego w tym poziomie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Michał Lenard
Lek. Michał Lenard

Czy mogę oddawać krew lub być dawcą szpiku?

Witam mam pytanie czy będąc po dwóch udarach niedokrwiennych i zdiagnozowaną trombofilią można oddawać krewl ub być dawcą szpiku kostnego. Dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR kolana u 31-latka?

Dzień dobry miałem robiony rezonans kolana i chciałem się dowiedzieć czy jest wymagana jakaś operacja bo nie znam się na tym. -Wyraźny obrzęk szpiku kostnego w przednio-przyśrodkowej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej,do przodu od bliższego przyczepu MCL.po stłuczeniu (urazu bezpośredniego)... Dzień dobry miałem robiony rezonans kolana i chciałem się dowiedzieć czy jest wymagana jakaś operacja bo nie znam się na tym. -Wyraźny obrzęk szpiku kostnego w przednio-przyśrodkowej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej,do przodu od bliższego przyczepu MCL.po stłuczeniu (urazu bezpośredniego) -minimalny obrzęk szpiku tylno-bocznej części kłykcia bocznego piszczeli -łękotka przyśrodkowa i boczna w normie -chrząstka przedziału przyśrodkowego i bocznego zachowana -Rzepka w umiarkowanej lateralizacji,Bruzda międzykłykciowa kości udowej spłycona,odległość TT-TG około 1,6 cm,wskaźnik insall salvti 1,1 -Chrząstka rzepki niejednorodna z dyskretnymi powierzchniami nierówności grzbietu i powierzchni bocznej -Zachowanie więzadła krzyżowe i boczne. Nieznaczny obrzęk przyśrodkowego troczka rzepki. -Niewielki wysięk w jamie stawowej. Nie wykazano wolnych ciał śródstawowych R:Stłuczenie przednio-przyśrodkowej części kłykcia przyśrodkowego kości udowej,prawdopodobnie w mechanizmie urazu bezpośredniego. Lateralizacja rzepki z chondromalacją I/II stopnia
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Wyjęcie gwoździa śródszpikowego po 10 latach

Witam , posiadam gwoździa srodszpikowego w piszczeli od 10 lat . Zdecydowałam się na wyjęcie , czy jest sens wyjęcia po takim czasie ? I jak długa jest rekonwalescencja i czy jest to bardzo Bolesny zabieg ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
Patronaty