Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 0 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szpik kostny: Pytania do specjalistów

Czy mimo astmy oskrzelowej to mogę zostać dawcą szpiku?

Mam astmę oskrzelowa. Leki biore tylko doraźnie - ok 3 razy do roku(asaris). Czy mimo to mogę zostać dawcą szpiku?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy przy moich wynikach konieczna jest operacja na przepuklinę kręgosłupa?

PRZEPUKLINA KRĘGOSŁUPA Czy konieczna operacja. Wynik MR Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędzwiowego. Na poziomie L4/L5 widoczna jest szerokopodstawna,większa na prawo,wypuklina portuzja krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy,spłycająca zachyłki boczne kanału kręgowego,gdzie obustronnie modeluje,drażni korzenie L5 wyrażniej po stronie prawej oraz nieznacznie... PRZEPUKLINA KRĘGOSŁUPA Czy konieczna operacja. Wynik MR Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędzwiowego. Na poziomie L4/L5 widoczna jest szerokopodstawna,większa na prawo,wypuklina portuzja krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy,spłycająca zachyłki boczne kanału kręgowego,gdzie obustronnie modeluje,drażni korzenie L5 wyrażniej po stronie prawej oraz nieznacznie zwężająca oba otwory międzykręgowe. Na poziomie L5/S1 widoczna jest duża prawoboczna przepuklina ekstruzja krążka międzykręgowego wielkości 24*10*17 mm uciskająca worek oponowy,zwężająca prawy zachyłek boczny kanału kręgowego,gdzie uciska prawy korzeń S1. Degeneracyjna dehydratacja i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych L4/L5 orazL5/S1. Przykrążkowe partie trzonów kręgów L4 i L5 wykazują dyskretne strefy pod chrzęstnego stłuczenia szpiku kostnego odpowiadające zmianom degeneracyjnym szpiku typu Modic II.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznacza opis rezonansu magnetycznego?

Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego? Podwyższenie sygnału w obrazach STIR kości śródstopia palca III(zmiany obrzękowe),z cechami obrzęku okolicznych tkanek miękkich oraz obecnością płynu w otoczeniu, odcinkowo nierówny zarys warstwy korowej, z jej pogrubieniem oraz obecnością odczynów okostnowych - złamanie... Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego? Podwyższenie sygnału w obrazach STIR kości śródstopia palca III(zmiany obrzękowe),z cechami obrzęku okolicznych tkanek miękkich oraz obecnością płynu w otoczeniu, odcinkowo nierówny zarys warstwy korowej, z jej pogrubieniem oraz obecnością odczynów okostnowych - złamanie przeciążeniowe? Niewielkie zmiany obrzęków w otoczeniu pow. stawowych stawu MPT palca I = zmiany zwyrodnieniowo - przeciążeniowe susp. Zwiększona ilość płynów w jamie stawów w otoczeniu stawów MPT palca I- III. W okolicy stawu MPT od strony podeszwowej widoczna jest przestrzeń płynowa śr. ok 4.5 mm- ganglion susp. pozostałe struktury kostne prawidłowe bez widocznego obrzęku szpiku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR stawu barkowo-obojczykowego?

Opis MR barku .STAW BARKOWO-OBOJCZYKOWY PO URAZIE W KWIECIEŃ 2018.szpara stawowa prawidłowej szerokości,niewielki wysięk w stawie z obrzękiem kompleksu więzadłowo-torebkowego.Niewielki obrzęk szpiku kostnego wyrostka barkowego.Typ 2 wyrostka barkowego łopatki,szerokość przestrzeni podbarkowej zmniejszona do 6 mm.Kaletka podbarkowo-podnaramienna śladowo poszerzona,ściany... Opis MR barku .STAW BARKOWO-OBOJCZYKOWY PO URAZIE W KWIECIEŃ 2018.szpara stawowa prawidłowej szerokości,niewielki wysięk w stawie z obrzękiem kompleksu więzadłowo-torebkowego.Niewielki obrzęk szpiku kostnego wyrostka barkowego.Typ 2 wyrostka barkowego łopatki,szerokość przestrzeni podbarkowej zmniejszona do 6 mm.Kaletka podbarkowo-podnaramienna śladowo poszerzona,ściany nieco obrzęknięte.Staw ramienny z niewielkim wysiękiem.Ścięgno mięśnia podłopatkowego na poziomie włókien górnych z częściowym pełnościennym uszkodzeniem w zakresie włókien środkowych z uszkodzeniem od strony stawowej z penetracją śródścięgnistą.Poza tym z entezopatiami.Ubytki wypełnione płynem ,fragmentami ścięgna.Guzek mniejszy z obrzękiem szpiku z nierówną powierzchnią ubytkami korowymi i drobnymi torbielami śródkostnymi.Na poziomie ubytku włókien górnych SSC odłamany fragment chrzęstno-kostny śr.3 mm.Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia położone w rowku międzygózkowym z niewielką tendinopatią,podwyszeniem sygnału.Ślad wysięku w pochewce.Obrąbek stawowy w części górnej przednio-tylnej niejednorodny z linią podwyższonego sygnału przy podstawie z nierównymi powierzchniami.W części tylno-górnej drobne uszkodzenia od strony stawowej.Ścięgno mięśnia nadgrzebieniowego z niewielką tendinopatią z entezopatiami o nierównej powierzchni kaletkowej włókien tylnich.Ścięgno mięśnia podgrzebieniowego z niewielką tendinopatią z obszarem degeneracji włókien górnych od strony stawowej z niewielkim przebytym uszkodzeniem niepełnościennym.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznacza taki wynik MR kręgosłupa lędźwiowego u 40-latka?

Witam,wynik mojego badania mężczyzna 40 lat MR kręgosłupa lędźwiowego. Badanie wydano w sekwencjach T2, STIR, T1 w płaszczyźnie strzałkowej oraz w sekwencjach T2 w płaszczyźnie poprzecznej.   Dane ze skierowania: zespół bólowo-korzeniowy L/S do diagnostyki.   Opis badania: Niewielkie... Witam,wynik mojego badania mężczyzna 40 lat MR kręgosłupa lędźwiowego. Badanie wydano w sekwencjach T2, STIR, T1 w płaszczyźnie strzałkowej oraz w sekwencjach T2 w płaszczyźnie poprzecznej.   Dane ze skierowania: zespół bólowo-korzeniowy L/S do diagnostyki.   Opis badania: Niewielkie lewowypukłe skrzywienie odcinka Th i L kręgosłupa. Trzon kręgu Th12 nieco klinowato obniżony. Przepukliny dotrzonowe dolnych blaszek granicznych trzonów kręgów L1 i L2 z obecnością towarzyszących, drobnych zmian obrzękowych szpiku kostnego w obrębie trzonu L2. Nierówności blaszek granicznych trzonów kręgów na poziomach Th11/Th12 oraz w mniejszym stopniu Th12/L1. Zmiany typu modic I i modic II na poziomie Th11/Th12. Dyskretne zmiany modic I i modic II widoczne są również przy przedniej krawędzi górnej blaszki granicznej trzonu kręgu L2. W obrębie trzonów kręgów L i segmentów S widoczne są pojedyncze drobne obszary zwyrodnienia tłuszczowego szpiku kostnego. Naczyniaki trzonów kręgów Th12 średnicy 7mm, L3 średnicy 1cm oraz L5 średnicy 6mm. Dehydratacja krążka międzykręgowego na poziomie L2/L3. Krążek ten wykazuje obecność niewielkiego bulgingu, który nieistotnie modeluje worek oponowy, a także nieistotnie spłyca kanały korzeniowe w piętrach dolnych. Pozostałe krążki międzykręgowe w odcinku L kręgosłupa o obrazie w granicach normy. Pozostałe kanały korzeniowe w odcinku L kręgosłupa bez wyraźnych zwężeń. Worek oponowy w odcinku L kręgosłupa nieuciśnięty. Stożek rdzenia kręgowego lokalizuje się na poziomie L2. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego nie wykazuje patologicznych sygnałów. Na skanach pilotowych widoczne są cechy obecności zmian obrzękowych w zakresie części bocznych kości krzyżowej - niewykluczone zmiany zapalne stawów krzyżowo-biodrowych - do oceny w badaniu celowanym.   Wnioski: Dyskretne obniżenie wysokości krążka międzykręgowego Th12 w jego części przedniej - wskazane wykonanie badania densytometrycznego. Zmiany degeneracyjne blaszek granicznych trzonów kręgów na pograniczu odcinków Th i L kręgosłupa. Początkowa dyskopatia L2/L3.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Ból w podbrzuszu podczas aktywności fizycznej - jak zdiagnozować przyczynę?

Witam, zaczne od tego ze od 15 lat gram systematycznie w pilke nozna i dosyc czesto (mam 25 lat). Niestety od ponad 6 mieisiecy mam bole w podbrzuszu (Nisko bardziej z prawej strony ale nie naciaga na pachwine). Bylem u... Witam, zaczne od tego ze od 15 lat gram systematycznie w pilke nozna i dosyc czesto (mam 25 lat). Niestety od ponad 6 mieisiecy mam bole w podbrzuszu (Nisko bardziej z prawej strony ale nie naciaga na pachwine). Bylem u lekarza pierwszego kontaktu stwierdzil ze mam zylaki w moszni, lecz urolog po wykonaniu USG wykluczyl taka mozliwosc. Podstawowe badania moczu byly prawidlowe. Urolog postawil bardziej na przepukline, natomiast chirurg powiedzial ze nie jest to przepuklina poniewaz nie puchnie wieczorami i bol szczegolnie jest silny nad ranem. Zrobilem sobie przerwe na mesiac ale po powrocie na boisko znowu zaczal sie bol. Poszedlem do lekarza sportowego (ortopeda), po zbadaniu stwierdzil ze wyglada to na konflikt udowo panewkowy. Po wykonaniu USG bioder/miednicy lekarz napisal ze to FAI typu CAM, natomiast lekarz medycyny sportowej nie byl przekonany i wyslal mnie na rezonans miednicy bioder co nie wykazalo jakchkolwiek nieprawilowosci (Jedynie male zapalenie szpiku kostnego). Wspomne tez o tym ze po powrocie znowu zrobilem przerwe okolo 5 miesiecy i wczoraj pogralem troche i znowu czuje klucie/bol. Bylem tez u dwoch rehabilitantow, jeden powiedzial ze problemy bardziej miesniowe i dal mi zestaw cwiczen ktore niestety nie pomogly a drugi powiedzial mi ze nie wyglada to cos co by bylo w jego zakresie. Moze Pantwo tutaj sie spotka;liscie z czym podobnym lub wiecie gdzie mnie dalej pokierowac. Jakie badania? Jaki Lekarz? za 10 dni ide znowu do lekzra sportowego ale tymczasem moze powieniem inne badania wykonacz lub isc do innego specjalisty. Dziekuje serdecznie i pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Łukasz Pietrzyk
Dr n. med. Łukasz Pietrzyk

Co się dzieje z moim szpikiem kostnym?

Dzień dobry ja z zapytaniem. Lecze się od dwóch lat i lekarze nie potrafią mnie zdiagnozować, coś zrzera mi szpik kostny i jest coraz gorzej, zaczęło się od lewej nogi a teraz zaczęło wchodzić na prawą nogę i kręgosłup,... Dzień dobry ja z zapytaniem. Lecze się od dwóch lat i lekarze nie potrafią mnie zdiagnozować, coś zrzera mi szpik kostny i jest coraz gorzej, zaczęło się od lewej nogi a teraz zaczęło wchodzić na prawą nogę i kręgosłup, tyle badań i nic. Proszę o pomoc gdzie mogę się z tym zgłosić żeby ktoś mi pomógł
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Proszę o wyjaśnienie wyniku badania rezonansu magnetycznego

Witam - proszę o objaśnienie wyników badania rezonansu magnetycznego. Opis badania: Zniesienie lordozy lędźwiowej, nadmierne przodopochylenie kości krzyżowej - w pozycji leżącej. Pojedyńcze, niewielkie guzki Schmorla w górnej części badanego odcinka. Cechy niestabilności stawów międzykręgowych, zwłaszcza w dolnej... Witam - proszę o objaśnienie wyników badania rezonansu magnetycznego. Opis badania: Zniesienie lordozy lędźwiowej, nadmierne przodopochylenie kości krzyżowej - w pozycji leżącej. Pojedyńcze, niewielkie guzki Schmorla w górnej części badanego odcinka. Cechy niestabilności stawów międzykręgowych, zwłaszcza w dolnej części badanego odcinka. Wielopoziomowe zmiany dyskopatyczne od L1-L2 do L-S1 pod postacią dehydratacji krążków, ponadto obniżenia krążka L5-S1. Poza tym: - na poziomach od L1-L2 do L3-L4 obecne są niewielkie uwypuklenia pierścieni włóknistych krążków typu bulging, - na poziomie L4-L5 obecna jest niewielka, szerokopodstawna przepuklina, która nieznacznie zwęża zachyłki boczne kanału kręgowego i otwory międzykręgowe, na poziomie L5-S1 obecna jest niewielka, szerokopodstawna przepuklina, na którą nakłada się umiarkowana, centralna protuzja z lateralizacją w lewo, która zwęża zachyłki boczne boczne kanału kręgowego, bardziej po lewej, gdzie modeluje korzenie nerwu S1. Poza tym zmiany dyskopatyczne i zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych nieznacznie zwężają otwory międzykręgowe, nieco bardziej po lewej, gdzie modelują struktury nerwu L5. Stożek rdzenia w normie. Części kostne bez zmian podejrzanych, ani obrzęku szpiku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jak usprawnić nogę 31-latki?

Witam, 4 lata temu skrecilam kolano. Jestem po 3 artroskopiach stawu kolanowego (ostatnia w 2015r). Od pewnego czasu czuje silny ból kolana zarówno przy wysiłku jak i podczas spoczynku. Zrobilam rezonans którego opis brzmi: ACL, PCL, MCL w normie.... Witam, 4 lata temu skrecilam kolano. Jestem po 3 artroskopiach stawu kolanowego (ostatnia w 2015r). Od pewnego czasu czuje silny ból kolana zarówno przy wysiłku jak i podczas spoczynku. Zrobilam rezonans którego opis brzmi: ACL, PCL, MCL w normie. Obraz łąkotki przyśrodkowej w normie. Chrząstka przedziału przyśrodkowego obwodów ścieńczała z podchrzęstnym obrzękiem szpiku kostnego i drobnym ogniskiem sklerotycznym na powierzchni piszczelowej. Łąkotki boczna w normie. Ścieńczenie chrząstki stawowej przedziału udowo-rzepkowego. Ślad występu w zachyłku podrzepkowym głębokim. Ślad płynu w zachyłku nadrzrpkowym i w jamie stawowej. Zmiany zwyrodnienie przedziału przyśrodkowego. Jakie są możliwe opcje leczenia aby noga była sprawna? Rehabilitacja nie przynosi efektów, leki przeciwbólowe również. Bardzo proszę o poradę. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Jak interpretować ten rezonans u męża?

Witam serdecznie mam rezonans męża czy mogę prosić o interpretację badania. Wizyte mamy za 2 tyg. Zwraca uwagę rizlabe obniżenue sygnału szpiku kostnego obraz niejednoznwdzby wskazaną dalszą diagnoza (wykluczenie m. In rekonwersji szpiku, chorób mieloproliferacyjnych, zaburzeń gospodarki żelaza). Osteofity... Witam serdecznie mam rezonans męża czy mogę prosić o interpretację badania. Wizyte mamy za 2 tyg. Zwraca uwagę rizlabe obniżenue sygnału szpiku kostnego obraz niejednoznwdzby wskazaną dalszą diagnoza (wykluczenie m. In rekonwersji szpiku, chorób mieloproliferacyjnych, zaburzeń gospodarki żelaza). Osteofity krawędzi trzonow nierówności blasze granicznych, przeciążeniowe stłuszczenie i obrzęk szpiku przednich części trzonow c4 i c5. Na poziomie c4/c5 bulging krążka m-k i zmiany wytworcze kostne Na poziomie c5/c6 prawoboczna protruzjakrazka m-k
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czego się spodziewać po takim rozpoznaniu w badaniu kręgosłupa?

Witam, ostatnio mama odebrała wyniki rezonansu z kontrastem. W celu porady (uzasadnieniu) jest napisane "podejrzenie meta w kości biodrowej. Cały fragment rozpoznania brzmi tak: Części kostne kregosłupa L bez obrzęku szpiku, wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe z wyciągnięciami krawędzi trzonów kręgów,... Witam, ostatnio mama odebrała wyniki rezonansu z kontrastem. W celu porady (uzasadnieniu) jest napisane "podejrzenie meta w kości biodrowej. Cały fragment rozpoznania brzmi tak: Części kostne kregosłupa L bez obrzęku szpiku, wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowe z wyciągnięciami krawędzi trzonów kręgów, artroza w stawach m/k, gł. w dolnym odcinku. W trzonach kręgów Th12, L4 oraz częściowo uwidocznionej w badaniu k, biodrowej P nieostro odgraniczone ogniska o sygnale obniżeniowym w obrazach T1 i T2 zależnym od wym. 10 mm, 12 mm oraz 8,5mm i ulegające wzmocnieniu kontrastowemu - obraz MR sugeruje charakter meta, w kosci biodrowej P ognisko sklerotyczne o wym. ax. 11mm - do dalszej diagnostyki w badaniu TK lub scyntygrafii. Czego można spodziewać się po takim rozpoznaniu? Czy to coś poważnego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Bóle łokcia, głowy i karku oraz drętwienie palców - co może być przyczyną?

Witam, moje bóle zaczęły się od bólu łokcia, Do tego doszły drewnienia palców w obu rekach. Aktualnie odczuwam codziennie bóle głowy odraz dalsze drętwienia palców i bóle karku.. Badanie EMG nie wykazało uszkodzę nerwów. Zrobiłem badanie MRI. Jego wynik... Witam, moje bóle zaczęły się od bólu łokcia, Do tego doszły drewnienia palców w obu rekach. Aktualnie odczuwam codziennie bóle głowy odraz dalsze drętwienia palców i bóle karku.. Badanie EMG nie wykazało uszkodzę nerwów. Zrobiłem badanie MRI. Jego wynik jest następujący. chciałbym sie dowidzeic co dokładnie oznacza wynik tego badania i jakie mam rokowania, Wyrównanie lordozy szyjnej. Niewielkie osłabienie sygnału MR w T2 zal.obr z obszaru krązków międzykręgowych na poziomach C2-C6 - zmiany dehydratacyjne. Wyciągnięcia krawędzi przednich i tylnych trzonów na poziomie C3-C7. Na poziomach C3-C6 poza wyciągnięciami krawędzi tylno-bocznych trzonów widoczne wałowate wypukliny tarcz międzykręgowych - zmiany te wpuklające się lącznie na głęb. do 3,0 mm w obręb światła kanału kręgowego i jego zachyłków bocznych modelująca powierzchnię worka oponowego bez cech ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych wychodzących na tych poziomach. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego zmniejszony do ok. 11,5 mm na poz. C4C5 i C5-C6. Rezerwa płynowa przestrzeni pajęczynówkowej worka oponowego znacznie ograniczona od przodu na poz. C4-C5. Rdzeń szyjny bez zmian ogniskowych modeluje sie na ograniczeniach kostnych kanału kręgowego na poz. C4-C5. Sygnał szpiku kostnego w zakresie elementów kostnych kręg.szyjnego zachowany prawidłowo.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza wynik MR kolana 38-latka?

Badanie MR stawu kolanowego Badanie MR stawu kolanowego lewego wykonane w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych uwidoczniło: Niewielkie ogniska obrzęku szpiku kostnego w okolicy wyniosłości międzykłykciowej piszczeli, pozostałe struktury kostne bez cech nieprawidłowej przebudowy kostnej Chrząstka na powierzchni obciążanej kłykci... Badanie MR stawu kolanowego Badanie MR stawu kolanowego lewego wykonane w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych uwidoczniło: Niewielkie ogniska obrzęku szpiku kostnego w okolicy wyniosłości międzykłykciowej piszczeli, pozostałe struktury kostne bez cech nieprawidłowej przebudowy kostnej Chrząstka na powierzchni obciążanej kłykci kości udowej o gładkich zarysach, prawidłowej grubości Łąkotka przyśrodkowa - linijna strefa podwyższonego sygnału w rogu tylnym, nie dochodzi do powierzchni stawowej - obraz zmiany pourazowej lub degeneracyjnej Łąkotka boczna – podwyższony sygnał z rogu tylnego, obraz może odpowiadać zmianie pourazowej lub zwyrodnieniowej. Nie uwidoczniono szczelin pęknięcia łąkotki Więzadło krzyżowe przednie o zachowanym kierunku i prawidłowym sygnale Więzadło krzyżowe tylne o zachowanym kierunku i prawidłowym sygnale Więzadło poboczne strzałkowe prawidłowe Więzadło poboczne piszczelowe prawidłowe Więzadło rzepki prawidłowe Przyczep mięśnia czworogłowego uda prawidłowy Rzepka bez cech przebudowy kostnej, ustawiona prawidłowo Troczki rzepki prawidłowe Chrząstka rzepki z cechami chondromalacji II stopnia od strony przyśrodkowej Obecny fałd maziowy przyśrodkowy Okolica dołu podkolanowego prawidłowa Prawidłowa ilość płynu w jamie stawowej
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Na co wskazuje wynik MR stawu kolanowego u 38-latka?

Proszę o ocenę badania MR stawu kolanowego Nieduży obrzęk szpiku kostnego okołostawowo w okolicy kłykcia przyśrodkowego kości udowej.Poza tym struktury kostne bez cech nieprawidłowej przebudowy kostnej. Chrząstka na powierzchni kłykci przyśrodkowych kości udowej i piszczelowej z zaburzeniami struktury, w części... Proszę o ocenę badania MR stawu kolanowego Nieduży obrzęk szpiku kostnego okołostawowo w okolicy kłykcia przyśrodkowego kości udowej.Poza tym struktury kostne bez cech nieprawidłowej przebudowy kostnej. Chrząstka na powierzchni kłykci przyśrodkowych kości udowej i piszczelowej z zaburzeniami struktury, w części przyśrodkowej kłykcia kości udowej z rozległymi ubytkami tkanki chrzestnej, pozostała o gładkich zarysach prawidłowej grubości. Zwiększona ilość płynu w jamie stawowej z pogrubieniem błony maziowej Łąkotka boczna-prawidłowa. Łąkotka przyśrodkowa-prawidłowa. Więzadło krzyżowe przednie prawidłowe. Więzadło krzyżowe tylne prawidłowe.Więzadło poboczne boczne prawidłowe. Więzadło poboczne przyśrodkowe prawidłowe. Przyczep mięśnia czworogłowego uda prawidłowy. Więzadło właściwe rzepki prawidłowe. Rzepka bez cech przebudowy kostnej prawidłowo ustawiona. Przyczep troczka przyśrodkowego częściowo zerwany, poza tym toczki rzepki prawidłowe. Chrząstka rzepki prawidłowej grubości z zaburzeniami struktury w części przyśrodkowej. Okolica dołu odkolanowego prawidłowa.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Dlaczego d 1,5 roku zmagam się z bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Dzień dobry, od 1,5 roku zmagam się z bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Prośba o informację jakie działania powinienem podjąć (fizjoterapia, fizykoterapia, inne?) w celu wyleczenia bólu na podstawie poniższego opisu badania MR Odcinka Lędźwiowego Kręgosłupa: "Badanie wykonano... Dzień dobry, od 1,5 roku zmagam się z bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Prośba o informację jakie działania powinienem podjąć (fizjoterapia, fizykoterapia, inne?) w celu wyleczenia bólu na podstawie poniższego opisu badania MR Odcinka Lędźwiowego Kręgosłupa: "Badanie wykonano w 3 płaszczyznach, w obrazach T1-, T2-zależnych, STIR. Trzony kręgowe o zachowanej wysokości. Wielopoziomowe guzki Schmorla . Na poziomie L1/2 lewoboczne uwypuklenie materiału krążka międzykręgowego na głębokość 4.5mm ze spłyceniem zachyłka bocznego L ale bez cech konfliktu z nerwem rdzeniowym. Na poziomie L5/S1 obniżenie i odwodnienie krążka międzykręgowego z cechami świeżego pęknięcia pierścienia włóknistego i lewobocznym uwypukleniem materiału krążka miedzykręgowego na głębokość 4mm ze spłyceniem zachyłka bocznego lewego i zachyłka dolnego otworu miedzykręgowego z potencjalnym konfliktem z nerwem rdzeniowym. Pozostałe krążki międzykręgowe o prawidłowym sygnale i wysokości. Zmiany przeciążeniowe stawów międzywyrostkowych w dolnej połowie kręgosłupa L-S. Sygnał szpiku kostnego w normie. Położenie i sygnał stożka rdzenia w normie WNIOSEK: Lewostronne uwypuklenie materiału krążka na poziomie L1/3 i L5/S1, przy czym na poziomie L5/S1 potencjalny konflikt z lewym nerwem rdzeniowym." Z góry dziękuję za pomocne sugestie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak odczytać ten rezonans kręgosłupa?

Demienilizacja do dalszej obserwacji pierwotna lub wtórna. i padaczka. Naczyniak na wątrobie DANE KLINICZNE: M46 zaburzenia czucia, drętwienia lewej kończyny dolnej drętwienie lewej kończyny dolnej lewa kończyna dolna chłodniejsza ból lędźwiowego kręgosłupa TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego,... Demienilizacja do dalszej obserwacji pierwotna lub wtórna. i padaczka. Naczyniak na wątrobie DANE KLINICZNE: M46 zaburzenia czucia, drętwienia lewej kończyny dolnej drętwienie lewej kończyny dolnej lewa kończyna dolna chłodniejsza ból lędźwiowego kręgosłupa TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego, sekwencje STIR, FSE, obrazy T1 i T2 zal., przekroje strzałkowe i wybrane przekroje poprzeczne bez kontrastu. Badanie MR miednicy kostnej (stawów biodrowych), sekwencje STIR, FSE, FS, obrazy PD, T1 i T2 zal. przekroje osiowe, czołowe i strzałkowe bez kontrastu. Badania wykonano aparatem MR GE Signa HDxt 1,5 T. OPIS: Zniesienie fizjologicznej lordozy oraz lewowypukłe skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Na poziomie L1/L2 zwyrodnieniowa dehydaratcja krążka m/k z nierównym zarysem dolnej blaszki granicznej trzonu kręgu L1 z guzkiem Schmorla, ze zmianami zwyrodnieniowymi przednich, przykrążkowych części trzonów kręgów typu Modic 1 i osteofitami przedniokrawędziowymi oraz niewielkie uwypuklenie krążka m/k typu bulging ok. 2,5mm nieznacznie modelujące worek oponowy. Na poziomie L3/L4 początkowa, zwyrodnieniowa dehydratacja krążka m/k z jego niewielkim uwypukleniem typu bulging ok. 2,5mm nieznacznie modelującym worek oponowy. Na poziomie L4/L5 zwyrodnieniowa dehydratacja oraz okrężna, centralna wypuklina krążka m/k ok. 3mm miernie modelująca worek oponowy. Na poziomie L5/S1 tylna, centralna wypuklina krążka m/k ok. 2,5mm, bez cech ucisku worka oponowego i otworów m/k. Kanał kręgowy i otwory m/k bez cech stenozy. Stożek końcowy rdzenia kręgowego, nici ogona końskiego bez patologii. Stożek rdzenia na poziomie Th12/L1. Badanie wykazuje prawidłowy obraz obu stawów biodrowych. Zarys, grubość i sygnał z chrząstek stawowych są prawidłowe. Nie uwidoczniono patologicznego sygnału ze szpiku kostnego, zwiększonej ilości płynu w jamach stawowych ani zmian w tkankach miękkich okołostawowych. W miednicy małej po stronie prawej, w lokalizacji prawego jajnika owalna, niejedrorodna struktura wielkości ok. 24 x 19mm- 
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak mam prawidłowo odczytać moje wyniki?

Mam małopłytkowosc (PLT 47) robiono mi trepanobiopsje z biodra.Uklad granulocytowy 62% Mybl.0% My.neutr.8%Mmy.neutr.13% Pał.neutr.9% Seg.neutr.30% Eozyno.1% Baso.0% Układ limfoidalny 6%:limfocyty 3% plazmocyty3% Układerytroblastyczny22%:Pronobl.0% Normo.(baso poly oxy)22%. Megakariocyty małe,dość liczne,skąpo- i niepłytkujące. Dość liczne nagie jądra.Szpik kostny bez cech nacieku patologicznego.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy mogę zostać dawcą szpiku przy cukrzycy typu pierwszego?

Witam. Czy mogę zostać dawcą szpiku przy cukrzycy typu pierwszego? 
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznacza taki wynik RM po urazie?

Stan po urazie. Wynik RM : złamanie górnej płytki granicznej i sklinowacenie trzonu Th6, zmniejszenie wys przedniej części trzonu do 5 mm. Na poziomie uszkodzenia wytworzył się garb (wypukłość ku tyłowi). Widoczny rozległy obrzęk szpiku kostnego ( Th6 i Th7).... Stan po urazie. Wynik RM : złamanie górnej płytki granicznej i sklinowacenie trzonu Th6, zmniejszenie wys przedniej części trzonu do 5 mm. Na poziomie uszkodzenia wytworzył się garb (wypukłość ku tyłowi). Widoczny rozległy obrzęk szpiku kostnego ( Th6 i Th7). Złamanie górnej płytki granicznej i obrzęk szpiku Th 3. Przy TH 11 obrzęk szpiku i Guzek Schmorla górnej płytki granicznej. Pytanie czy stan wymaga operacji, jak długo zwolnienie z pracy i czy wymaga to rehabilitacji i na jakim etapie leczenia.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty