Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 1 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uszkodzenie płatów czołowych: Pytania do specjalistów

Jakie są interpretacje wyników badania MRI głowy?

Można prosić o interpretację MRI Badanie MR głowy wykonano w obrazach T1, T2, TIRM, DWi ADC, SWAN, w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych natywne. Tkanka nerwowa mózgu i móżdżku o prawidłowej intensywności sygnału i budowie, nie stwierdza się obszarów ograniczenia... Można prosić o interpretację MRI Badanie MR głowy wykonano w obrazach T1, T2, TIRM, DWi ADC, SWAN, w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych natywne. Tkanka nerwowa mózgu i móżdżku o prawidłowej intensywności sygnału i budowie, nie stwierdza się obszarów ograniczenia dyfuzji i zmian ogniskowych. Niemal punktowy obszar uszkodzenie istoty białej prawego płata czołowego oraz prawego płata skroniowego, możliwe, że przewlekły naczyniopochodny. Dyskretna leukoarajoza okolicy w rogu tylnego prawej komory bocznej. Układ komorowy prawidłowej szerokości nieprzemieszczony , symetryczny. Zachowana przymózgowa rezerwa płynowa podpajęczynówkowa. Okolica przysadki mózgowej i okolica nadsiodłowa prawidłowe.Przysadka mózgowa prawidłowej wielkości. W sekwencji T2 ciss3D przewody słuchowe wewnętrzne nieposzerzone symetryczne, kompleksy nerwów VII i VIII nieposzerzone bez ewidentnych zmian patologicznych. Zbiorniki okołomostowe pajęczynówki nieposzerzone symetryczne. Struktury płynowe błędników błoniastych o prawidłowej morfologii zachowane typowo. Pojedyncze linijne zgrubienia błony śluzowej zatok szczękowych, sitowie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Co oznacza wynik MR u 44-latki?

Proszę o interpretację wyniku rezonansu: Wieloogniskowe uszkodzenie mózgu. W istocie białej płatów czołowych i ciemieniowych obwodowo dość liczne, różnej wielkości ogniska podwyższonego sygnału w obr. T2-zal. i sekw. FLAIR, największe w lewym płacie czołowym ax. 5 mm, to ognisko... Proszę o interpretację wyniku rezonansu: Wieloogniskowe uszkodzenie mózgu. W istocie białej płatów czołowych i ciemieniowych obwodowo dość liczne, różnej wielkości ogniska podwyższonego sygnału w obr. T2-zal. i sekw. FLAIR, największe w lewym płacie czołowym ax. 5 mm, to ognisko jako jedyne wykazuje także niski sygnał w obr. T1-zal. Po podaniu kontrastu w istocie białej lewego płata czołowego, poniżej otworu Monro'ego drobne ognisko wzmocnienia kontrastowego - najprawdopodobniej niewielki naczyniak żylny. Czy jest to niebezpieczne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy dawka Pregabaliny na lęki nie jest za mała?

Witam Mam uszkodzenia organiczne płatów czołowych i przed czołowych oraz skroniowych oraz nasilona konherencja pomiędzy przednimi a tylnymi obszarami mózgu ( pamięć asocjacyjna- kojarzeniowa) oraz rozgle zaburzenie faz wskazują na "mozaikowość "dysfunkcji przetwarzania informacji. Mam silne pobudzenia ,lęki,depresję,agresję.... Witam Mam uszkodzenia organiczne płatów czołowych i przed czołowych oraz skroniowych oraz nasilona konherencja pomiędzy przednimi a tylnymi obszarami mózgu ( pamięć asocjacyjna- kojarzeniowa) oraz rozgle zaburzenie faz wskazują na "mozaikowość "dysfunkcji przetwarzania informacji. Mam silne pobudzenia ,lęki,depresję,agresję. Czy leki takie paroksetyna 20 mg ,pregabalin 150 mg oraz lamotrygine 50 mg .Czy te leki pomogą? Czy dawka pregabaliny na lęki nie jest za mała 150 mg?
odpowiada 2 ekspertów:
 Dariusz Pysz-Waberski
Dariusz Pysz-Waberski
Mgr Irena Mielnik - Madej
Mgr Irena Mielnik - Madej

Czym spowodowany jest zanik płatów czołowych?

Witam serdecznie. Trzy lata temu przeszłam wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.Niedawno wykonane badanie kontrolne Tk głowy wykazało dyskretne zaniki płatów czołowych.Poza tym tkanka mózgowa,przestrzenie płynowe i struktury kostne w TK bez zmian patologicznych. Czym spowodowany jest zanik płatów czołowych? Dziękuję z góry za chęć wyjaśnienia tej kwesti.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak leczyć zaburzenia derealizacyjno-depersonalizacyjne oraz uszkodzenie organiczne płatów czołowych?

Witam Mam zaburzenia derealizacyjno - depersonalizacyjne oraz uszkodzenie organiczne płatów czołowy i skroniowych oraz nasilona konherencja pomiędzy przednimi a tylnymi obszarami mózgu (pamięć asocjacyjne). Rozległe zaburzenie fal faz wskazują na "mozaikowość" dysfunkcji przetwarzania informacji mózgowej. Mam ciągłe pobudzenia oraz zab osobowości,lęki,depresja. Czy takie leki jak paroksetyna ,lamotrygina pregabalina pomogą to złagodzić?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko
mgr Anna Zawrzel
mgr Anna Zawrzel

Czy mam się martwić wynikiem rezonansu?

Witam miałem rezonans wszystko niby ok ale napisali ze T1 i T2 zależnie uwidocznilo pojedyncze ognisko uszkodzenia istoty białej w lewym płacie czołowym na tle naczyniowy dokonane najprawdopodobniej w przeszłości mam sie martwić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego boli mnie lewa kość czołowa i czuję jakby był guz?

Witam serdecznie od 2 dni podczas dotykania boli mnie lewa kość czołowa i czuje jakby był guz. Miałam robione w grudniu tk ale bez kontrastu i wyszło wszystko dobrze tak jak i wszystkie badania które miałam wykonane. Lekarz stwierdził u... Witam serdecznie od 2 dni podczas dotykania boli mnie lewa kość czołowa i czuje jakby był guz. Miałam robione w grudniu tk ale bez kontrastu i wyszło wszystko dobrze tak jak i wszystkie badania które miałam wykonane. Lekarz stwierdził u mnie nerwice hipochondryczną. Bardzo się boje co to może byc . Prosze o odpowiedź. Z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Zabieg frezowania przerośniętych guzów czołowych

Witam, miesiąc temu miałem zabieg frezowania przerośniętych guzów czołowych. Polegało to na zrobieniu wcięcia we włosach, ok. środka głowy i spiłowaniu guzów. Nie jestem w pełni zadowolony z operacji. Z prawej strony jest ok. Jednak lewy guz, jest wciąż wiodczny... Witam, miesiąc temu miałem zabieg frezowania przerośniętych guzów czołowych. Polegało to na zrobieniu wcięcia we włosach, ok. środka głowy i spiłowaniu guzów. Nie jestem w pełni zadowolony z operacji. Z prawej strony jest ok. Jednak lewy guz, jest wciąż wiodczny i wyczuwalny, dużo mniej niż wcześniej, ale jednak. Pisałem o tym do chir plastycznego, stwierdził, że wrażenie wypukłości może być, przez obrzęk tkanek i kości i trzeba czekać do pół roku na końcowy efekt. Czy czoło może się wyrównać?
odpowiada 1 ekspert:
 Magdalena StusiĹska
Magdalena StusiĹska

Usunięcie płata czołowego czaszki

Witam. Po usunięciu oponiak, doszło do powikłań, w wyniku których usunięto płat czołowy czaszki. Mam mieć operacje wstawienia mojej (usuniętej) kości. Jaki jest najbezpieczniejszy termin na operację rekonstrukcji?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartosz  Małek
Lek. Bartosz Małek

Drobne ogniska uszkodzenia istoty białej, dokonanej najpewniej w przeszłości na tle naczyniowym

Witam! Zostałam skierowana na rezonans z powodu bólów głowy długotrwałych i krótkich przenikliwych, zawrotów głowy, nagłego pogorszenia wzroku i delikatnego osłabienia czucia w prawej ręce. W opisie napisano: "badanie MRI wykonane w sekwencji SE i IR, obrazy T1 i T2-zależne... Witam! Zostałam skierowana na rezonans z powodu bólów głowy długotrwałych i krótkich przenikliwych, zawrotów głowy, nagłego pogorszenia wzroku i delikatnego osłabienia czucia w prawej ręce. W opisie napisano: "badanie MRI wykonane w sekwencji SE i IR, obrazy T1 i T2-zależne uwidoczniło w płacie czołowym prawym dwa drobne ogniska uszkodzenia istoty białej, dokonanej najpewniej w przeszłości na tle naczyniowym." Reszta prawidłowo. Czekam na rezonans odcinka szyjnego. Co może oznaczać taki wynik?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Anna Błażucka
Dr n. med. Anna Błażucka

Sposoby leczenia naczyniaka żylnego w płacie czołowym

Czy drobny naczyniak zylny w prawym placie czolowym jest grozny?Jesli tak,jakie sa sposoby leczenia?Czy moze wystarczy obserwacja?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń emocjonalnych?

Dobry wieczór. Chciałabym się zapytać o przyczyny zaburzeń emocjonalnych. Wiem, że przyczyna może być uszkodzenie płata czołowego. Z różnych przykładów uszkodzenia na przykład wbity pręt, wynika, że są to uszkodzenia mechaniczne, ale na przykład depresje można osiągnąć po śmierci rodziny.... Dobry wieczór. Chciałabym się zapytać o przyczyny zaburzeń emocjonalnych. Wiem, że przyczyna może być uszkodzenie płata czołowego. Z różnych przykładów uszkodzenia na przykład wbity pręt, wynika, że są to uszkodzenia mechaniczne, ale na przykład depresje można osiągnąć po śmierci rodziny. Moje pytanie to: czy takie powody jak śmierć, stres, wpływa na uszkodzenia płatu czołowego, czy można go uszkodzić tylko mechanicznie.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Agnieszka Telega
Mgr Agnieszka Telega
Mgr Agnieszka Słomka
Mgr Agnieszka Słomka
Patronaty