Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie kliniczne: Pytania do specjalistów

Co oznacza wynik badania stawu kolanowego 39-latki?

DANE KLINICZNE: podejrzenie uszkodzenia łąkotki . TECHNIKA BADANIA: badanie stawu kolanowego prawego wykonano w sekwencji STIR, FSE, MERGE i FS uzyskując obrazy PD, T1 i T2 zależne w płaszczyznach strzałkowej, osiowej, skośnej i czołowej. OPIS: Spoczynkowe boczne ustawienie rzepki z... DANE KLINICZNE: podejrzenie uszkodzenia łąkotki . TECHNIKA BADANIA: badanie stawu kolanowego prawego wykonano w sekwencji STIR, FSE, MERGE i FS uzyskując obrazy PD, T1 i T2 zależne w płaszczyznach strzałkowej, osiowej, skośnej i czołowej. OPIS: Spoczynkowe boczne ustawienie rzepki z przyparciem jej do kłykcia bocznego kości udowej. Chrząstka rzepki o niejednorodnej strukturze Niejednorodna struktura chrząstki kości udowej w okolicy stawu udowo-rzepkowego najpewniej z ubytkami. Podchrzęstna sklerotyzacja w kłykciach kości piszczelowej. Poza tym uwidocznione struktury kostne i chrząstka stawowa bez uchwytnych zmian. Zmiany zwyrodnieniowe łąkotki przyśrodkowej w rogu tylnym . Poza tym łąkotki zmian nie wykazują. Aparat więzadłowy o zachowanej ciągłości, niezmieniony. Nie stwierdza się obecności zwiększonej ilości płynu w jamie stawu. Ciało Hoffy zmian nie wykazuje . Płyn w kaletce brzuchato-półbłoniastej układa się w pasmo o grubości do 7,2mm. Poza tym nie stwierdza się obecności nieprawidłowych struktur w dole podkolanowym. Niniejszy dokument zawiera treść oryginalnej dokumentacji medycznej, ale w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. 2012 r. poz. 159 ze zm.) nie stanowi dokumentacji medycznej. W celu odebrania oryginału wyniku badania, należy zgłosić się do siedziby placówki:
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego po operacji kręgosłupa po 2 miesiącach moje dolegliwości wróciły ze zdwojona siłą?

Prosze o pomoc w odpowiedzi na pytanie dlaczego po operacji kręgosłupa po 2 miesiącach moje dolegliwości wróciły ze zdwojona siła w stosunku do stanu sprzed operacji. Poniżej wyniki rezonansu: RM kręgosłupa lędźwiowego OPIS BADANIA Dane kliniczne: stan po odciążeniu L4-L5... Prosze o pomoc w odpowiedzi na pytanie dlaczego po operacji kręgosłupa po 2 miesiącach moje dolegliwości wróciły ze zdwojona siła w stosunku do stanu sprzed operacji. Poniżej wyniki rezonansu: RM kręgosłupa lędźwiowego OPIS BADANIA Dane kliniczne: stan po odciążeniu L4-L5 facetektomia L3-L4 po stronie lewej, stabilizacja przeznasadowa (Stryker), usztywnienie między trzonowe L3-L4 TLIF; od m-ca bóle po stronie lewej z promieniowaniem do stopy przy chodzeniu, drętwienia kolana, uczucie osłabienia siły kończyny L. Badanie MR odcinka lędźwiowo- krzyżowego kręgosłupa, sekw. TSE/ T1 , T2, T2 FAT SAT, płaszczyzna strzałkowa i poprzeczna, dodatkowo czołowa Wynik: W porównaniu do badania poprzedniego nasilenie pogłębienia lordozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, zmniejszenie prawobocznego skrzywienia – szczyt L3 i regresja kregozmyku L3 do L4. Dyskretny uskok boczny prawy i przedni L3 do L4 poniżej 3 mm. Stan po stabilizacji przeznasadowej L3-L4. Rozlane zmiany bliznowate mięśni wielodzielnych od L3 do S1 dominują po stronie lewej i w otoczeniu stawów m-k L3-L4 i L4-L5 L>P. Implant międzytrzonowy zlateralizowany na lewo, na godz. 11-ej poprzecznie. Tylny lewy brzeg bezpośrednio przy krawędzi krążka. Stan po resekcji lewego w. żółtego i wyrównaniu lewego stawu m-k L3-L4, zatarcie zarysu stawu, cechy pasmowatej blizny wzdłuż stabilizacją śrubą lewą górną przeznasadową szerokości 6 mm z nieznaczną redukcją prawego zachyłka bocznego kanału. Artefakty zagięcia pola magnetycznego ograniczające ocenę lewego otworu m-k, zaznaczony obrzęk lewych wychodzących korzeni nerwowych L3 z jego zgrubieniem do 6 mm oraz zmiany bliznowate sięgające od ściany kanału w kierunku otworu m-k. Korzenie wychodzące L3 przylegają bezpośrednio do lewego stawu m-k . Dodatkowo zaostrzenia tylno- bocznych i bocznych lewych krawędziach trzonów z uwypukleniem pozostałości krążka m-k powodują redukcję lewego otworu m-k z cechami konfliktowania z lewymi korzeniami L3. Do rozważenia dodatkowa dodatkowa ocena elementów kostnych lewego stawu m- k i stabilizacji miedzytrzonowe w RTG / TK z uwagi na artefakty. W badaniu poprzednim ewidentna kręgoszczelina okolicy międzywyrostkowej lewej L3 i mniejsza po prawej – brak potwierdzenia w dokumentacji medycznej
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Co oznacza wynik MR głowy 30-letniej kobiety?

Proszę o pomoc w interpretacji MR głowy. W obszarze jąder podstawy po stronie prawej, w lokalizacji odnogi tylnej torbki wewnętrznej i wzgórza widoczne jest ognisko wielkości do 1,4 cm hiperintensywne w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR. Po podaniu kontrastu w... Proszę o pomoc w interpretacji MR głowy. W obszarze jąder podstawy po stronie prawej, w lokalizacji odnogi tylnej torbki wewnętrznej i wzgórza widoczne jest ognisko wielkości do 1,4 cm hiperintensywne w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR. Po podaniu kontrastu w jego obrębie stwierdza się pasmowate wzmocnienie, nie wykazano ewidentnej restrykcji dyfuzji. Obraz MR nie jest jednoznaczny, w pierwszej kolejności wymaga różnicowania między ewoluującą przebytą zmianą naczynipochodną a zmianą demielinizacyjną. Wskazana korelacja kliniczna oraz monitorowanie badaniem MR. Poza tym obraz mózgowia i wewnątrzczaszkowych przestrzeni płynowych w granicach normy. W lokalizacji szyszynki stwierdza się drobne ogniska o sygnale płynowym, łącznie wielkości do 0,8 cm - torbielowata odmiana budowy szyszynki/drobne torbiele w jej obrębie. Układ komorowy nie jest poszerzony. Po podaniu środka kontrastowego nie wykazano innych ognisk patologicznego wzmocnienia. W sekwencji FIESTA obraz wewnątrzczaszkowych odcinków nerwów VII i VIII oraz przestrzeni płynowych ucha wewnętrznego obustronnie w granicach normy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Jak powinienem zadbać o kolano, żebym mógł pograć w piłkę znów?

Rok po skręceniu kolana i naderwaniu więzadła przedniego ciągle mam ból przy wykonywaniu wysiłku biegowego. Poddałem się rezonansowi, który wykazał: - łąkotki typowego położenia i sygnału, bez cech uszkodzenia - ACL wydłużony o zatartych zarysach - po przebytym uszkodzeniu II... Rok po skręceniu kolana i naderwaniu więzadła przedniego ciągle mam ból przy wykonywaniu wysiłku biegowego. Poddałem się rezonansowi, który wykazał: - łąkotki typowego położenia i sygnału, bez cech uszkodzenia - ACL wydłużony o zatartych zarysach - po przebytym uszkodzeniu II st. - do oceny wydolności więzadła w badaniu klinicznym - LCL o zachowanej ciągłości; podwyższony sygnał przyczepu udowego LCL - bliznowata przebudowa po częściowym uszkodzeniu - PCL, MCL o typowym sygnale i przebiegu - podchrzęstny obrzęk w części obciążanej kłykcia przyśrodkowego kości udowej; drobne torbiele podkorowe na powierzchni ok. 10 x 8 mm; chrząstka ponad zmianą o niejednorodnym sygnale, nierównej powierzchni, bez cech delaminacji - uszkodzenie chrzęstno-kostne; zaostrzenia na krawędzi kłykcia przyśrodkowego kości udowej od strony dołu międzykłykciowego oraz zaostrzenia guzka przyśrodkowego wyniosłości międzykłykciowej - ocinkowo nierówny zarys i scieńczenie chrząstki na kłykciu bocznym kości udowej w obrębie bruzdy kłykciowo-rzepkowej - zmiany pourazowe - poza tym chrząstka na powierzchni kłykci kości udowej, piszczelowej oraz rzepki o zachowanej grubości, bez ubytków - więzadło właściwe rzepki, troczki rzepki i ścięgno mięśnia czworogłowego o prawidłowym obrazie - bez obecności zwiększonej ilości płynu w stawie - kaletki okołostawowe bez obecności wysięku - okolica gęsiej stopki i pasmo biodrowo-piszczelowe o prawidłowym obrazie - ciało Hoffy bez obrzęku - dół podkolanowy wolny Jest szansa na jakąś opinię specjalisty jak powinienem zadbać o kolano, żebym mógł pograć w piłkę znów?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy leczenie cukrzycy typu 2 metforminą doprowadzi do całkowitego wyleczenia?

Czy leczenie cukrzycy typu 2 metforminą doprowadzi do całkowitego wyleczenia? Drugie pytanie. Czy są jakieś badania kliniczne ustalajace prawidłową normę cholesterolu we krwi? Jestem leczony statynami .
odpowiada 1 ekspert:
Mgr inż. Katarzyna Gediga
Mgr inż. Katarzyna Gediga

Co znaczą bóle głowy i wyniki rezonansu?

Dzień dobry.Ze względu na bóle i zawroty głowy miałam wykonany rezonans magnetyczny.Mam 41 lat.Czy wynikiem mam się przejmować czy raczej to nic niepokojącego? Opis:DANE KLINICZNE: Zaburzenia równowagi. TECHNIKA BADANIA: Badanie głowy metodą rezonansu magnetycznego wykonane sekwencjami FSE w obrazach... Dzień dobry.Ze względu na bóle i zawroty głowy miałam wykonany rezonans magnetyczny.Mam 41 lat.Czy wynikiem mam się przejmować czy raczej to nic niepokojącego? Opis:DANE KLINICZNE: Zaburzenia równowagi. TECHNIKA BADANIA: Badanie głowy metodą rezonansu magnetycznego wykonane sekwencjami FSE w obrazach T1-, T2-zależnych i FLAIR oraz T1- po podaniu środka kontrastowego (Omniscan 10ml), uzupełnione skanami dyfuzyjnymi i GRE. OPIS: Badanie wykazuje w istocie białej półkul mózgu obecność rozsianych ognisk o średnicy do 6mm, hiperintensywnych w obrazach T2- i FLAIR oraz izo- i hypointensywnych w obrazach T1- zależnych, o lokalizacji podkorowej. Żadna z tych zmian nie uległa wzmocnieniu kontrastowemu. Innych zmian patologicznych w mózgowiu, w tym cech restrykcji dyfuzji wody ani depozytów hemosyderyny, nie stwierdza się. Obraz struktur podnamiotowych, w tym kątów mostowo- móżdżkowych, przedstawia się prawidłowo. Układ komorowy i pozostałe wewnątrzczaszkowe przestrzenie płynowe nieposzerzone. W prawej zatoce czołowej niewielkie, przyścienne pogrubienia błony śluzowej. W przedniej części sitowia po stronie prawej nieznacznie nasilone zmiany zapalne. WNIOSKI: Opisany obraz nie jest jednoznaczny, ponieważ może odpowiadać zmianom leukodegeneracyjnym, np. naczyniopochodnym, ale nie można wykluczyć pierwotnego procesu demielinizacyjnego.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
Dr n. med. Magdalena Nowaczewska

Co oznacza gastritis chronica u 22-latki?

Witam dostałam wyniki badania proszę o pomoc Rozpoznanie kliniczne- gastritis erosiva Wyniki badania; Gastritis chronica/ / activa/ / HP/-/
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Michał Lenard
Lek. Michał Lenard

Co znaczy przegroda nosa przemieszczona na stronę lewą?

Witam miałem badanie zatok TK i dostałem wyniki badan :DANE KLINICZNE:podejrzenie przewlekłego zap. zatok TECHNIKA BADANIA: Badanie TK zatok obocznych w płaszczyznach poprzecznych protokołem spiralnym w warstwach 0,625 mm. OPIS: Zatoki oboczne nosa: - czołowe - po str. prawej... Witam miałem badanie zatok TK i dostałem wyniki badan :DANE KLINICZNE:podejrzenie przewlekłego zap. zatok TECHNIKA BADANIA: Badanie TK zatok obocznych w płaszczyznach poprzecznych protokołem spiralnym w warstwach 0,625 mm. OPIS: Zatoki oboczne nosa: - czołowe - po str. prawej agenezja, po stronie lewej zatoka z przyściennymi zmianami zapalnymi - sitowie: większość komórek sitowia ze zmianami miekkotkankowymi , z cechami częsciowej destrukcji ograniczeń kostnych jak w przewlekłym procesie zapalnym - szczękowe: w obu zatokach okrężne przyscienne nawarstwienia miekkotkankowe zapalne o szerokosci warstwy do 8-9mm - klinowa: powietrzna, z niewielkimi przysciennymi zmianami miekkotkankowymi zapalnymi Kompleksy przewodowo ujściowe zatoki szczękowej lewej i lewej zatoki czołowej niedrożne. Przegroda nosa przemieszczona na stronę lewą. Małżowiny nosa z cechami pogrubienia , gł. po stronie lewej. Struktury WNIOSKI: przewlekłe zmiany zapalne Proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznaczają dane kliniczne i uszkodzenie więzadła krzyżowego?

DANE KLINICZNE: uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego. TECHNIKA BADANIA: badanie stawu kolanowego lewego wykonano w sekwencji STIR, FSE, MERGE i FS uzyskując obrazy PD, T1 i T2 zależne w płaszczyznach strzałkowej, osiowej, skośnej i czołowej. OPIS: Spoczynkowe boczne ustawienie rzepki z... DANE KLINICZNE: uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego. TECHNIKA BADANIA: badanie stawu kolanowego lewego wykonano w sekwencji STIR, FSE, MERGE i FS uzyskując obrazy PD, T1 i T2 zależne w płaszczyznach strzałkowej, osiowej, skośnej i czołowej. OPIS: Spoczynkowe boczne ustawienie rzepki z przyparciem jej do kłykcia bocznego kości udowej. Chrząstka rzepki o niejednorodnej strukturze Niewielkie wyciągnięcia kostne na krawędziach powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej. Poza tym uwidocznione struktury kostne i chrząstka stawowa bez uchwytnych zmian. Łąkotka przyśrodkowa o obnizonej wysokości, najpewniej z pęknięciem typu "rączki od wiaderka" . Poza tym łąkotki zmian nie wykazują. Więzadło krzyżowe przednie o przerwanej ciągłości . Poza tym aparat więzadłowy o zachowanej ciągłości, niezmieniony. Nieco zwiększona ilość płynu w jamie stawu. Ciało Hoffy zmian nie wykazuje. Płyn w kaletce brzuchato-półbłoniastej układa się w pasmo o grubości do 6,7mm. Czekam na wizytę i chciała bym już cokolwiek wiedzieć
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik badania stawu kolanowego 38-latki?

DANE KLINICZNE: podejrzenie uszkodzenia łąkotki . TECHNIKA BADANIA: badanie stawu kolanowego prawego wykonano w sekwencji STIR, FSE, MERGE i FS uzyskując obrazy PD, T1 i T2 zależne w płaszczyznach strzałkowej, osiowej, skośnej i czołowej. OPIS: Spoczynkowe boczne ustawienie rzepki z... DANE KLINICZNE: podejrzenie uszkodzenia łąkotki . TECHNIKA BADANIA: badanie stawu kolanowego prawego wykonano w sekwencji STIR, FSE, MERGE i FS uzyskując obrazy PD, T1 i T2 zależne w płaszczyznach strzałkowej, osiowej, skośnej i czołowej. OPIS: Spoczynkowe boczne ustawienie rzepki z przyparciem jej do kłykcia bocznego kości udowej. Chrząstka rzepki o niejednorodnej strukturze Niejednorodna struktura chrząstki kości udowej w okolicy stawu udowo-rzepkowego najpewniej z ubytkami. Podchrzęstna sklerotyzacja w kłykciach kości piszczelowej. Poza tym uwidocznione struktury kostne i chrząstka stawowa bez uchwytnych zmian. Zmiany zwyrodnieniowe łąkotki przyśrodkowej w rogu tylnym . Poza tym łąkotki zmian nie wykazują. Aparat więzadłowy o zachowanej ciągłości, niezmieniony. Nie stwierdza się obecności zwiększonej ilości płynu w jamie stawu. Ciało Hoffy zmian nie wykazuje . Płyn w kaletce brzuchato-półbłoniastej układa się w pasmo o grubości do 7,2mm. Poza tym nie stwierdza się obecności nieprawidłowych struktur w dole podkolanowym. Niniejszy dokument zawiera treść oryginalnej dokumentacji medycznej, ale w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz. U. 2012 r. poz. 159 ze zm.) nie stanowi dokumentacji medycznej. W celu odebrania oryginału wyniku badania, należy zgłosić się do siedziby placówki:
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznaczają wyniki badań w kierunku boreliozy u 26-latki?

Jak odczytac wyniki bolerioz? Borrelia burgdorferi (borelioza) Przeciwciała w kl. IgG 7,16 AU/ml Wynik ujemny <10 AU/ml Wynik wątpliwy 10-15 AU/ml Wynik dodatni >15 AU/ml Interpretacja wyniku musi uwzględniać stan kliniczny i status epidemiologiczny pacjenta Badanie wykonano metodą CLIA na... Jak odczytac wyniki bolerioz? Borrelia burgdorferi (borelioza) Przeciwciała w kl. IgG 7,16 AU/ml Wynik ujemny <10 AU/ml Wynik wątpliwy 10-15 AU/ml Wynik dodatni >15 AU/ml Interpretacja wyniku musi uwzględniać stan kliniczny i status epidemiologiczny pacjenta Badanie wykonano metodą CLIA na analizatorze Liaison. Borrelia burgdorferi (borelioza) Przeciwciała w kl. IgM 35,09 AU/ml Wynik ujemny <18 AU/ml Wynik wątpliwy 18-22 AU/ml Wynik dodatni >22 AU/ml Interpretacja wyniku powinna uwzględniać obraz kliniczny i status epidemiologiczny pacjenta. Badanie wykonano metodą CLIA na analizatorze Liaison. Wydruki wyników
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Co oznacza wynik badania tkanki z zębodołu?

Prosze o interpretacje wyniku badania histopatologicznego. Rozpoznanie kliniczne zmiana na wyrostku zebodolowym od strony podniebienia. Wynik histopatologiczny fragment blony sluzowej z polipowatym ogniskiem ropiejacej nieswoistej ziarniny zapalnej. Wynik barwien immunohistochemicznych CKAE1/AE3( w nablonku).
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik cytologii 23-letniej kobiety?

Co oznaczają wyniki cytologii: Rozmaz odpowiedni do oceny - niezbyt czytelny z powodu licznych erytrocytów Ogólna ocena rozmazu: w granicach normy Nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego Zmiany odczynowe spowodowane: zapaleniem Zalecenia: Dalsze badania wg wskazań klinicznych Kategoryzacja rozpoznania C2
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jarosław Maj
Lek. Jarosław Maj

Co oznacza &#34;Tu pulm sin&#34;?

Witam, ojciec wyszedł ze szpitala z wynikiem badania histologicznego. Rozpoznanie kliniczne jest: tu pulm sin. Co to oznacza? Czy jest to nowotwór?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy można wykluczyć toczeń?

Witam Mam pytanie dotyczące przeciwciał ANA Mój wynik z Ana2 to: ANA2 immunofluorescencji / (ANA2)(IIF,Hep-2): NIE STWIERDZONO (WYNIK BADANIA NALEZY OCENIAC UWZGLEDNIAJĄC OBRAZ KLINICZNY) UWAGA: Rozcienczenie wyjsciowe surowicy: 1:100. Pojawia sie u mnie rumień , ma on jednak charakter znikajacy... Witam Mam pytanie dotyczące przeciwciał ANA Mój wynik z Ana2 to: ANA2 immunofluorescencji / (ANA2)(IIF,Hep-2): NIE STWIERDZONO (WYNIK BADANIA NALEZY OCENIAC UWZGLEDNIAJĄC OBRAZ KLINICZNY) UWAGA: Rozcienczenie wyjsciowe surowicy: 1:100. Pojawia sie u mnie rumień , ma on jednak charakter znikajacy po po godzinie do dwóch (dermatolog stwierdził, ze to pierwszy etap trądziku różowatego), doskwierają mi także od niedawna lekkie bóle stawów. Moje pytanie brzmi; czy wynik ANA pozwala wykluczyć toczeń? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Co oznacza wynik MR głowy 44-latki?

Co oznaczają ogniska bezodczynowe w badaniu MR głowy? DANE KLINICZNE: Ból głowy z szumem w UP (dane ze skierowania). TECHNIKA BADANIA: Badanie MR wykonano w sekwencjach FSE, FRFSE, SWAN w obrazach T1, T2, T2*, FLAIR, FIESTA 3D, DWI w płaszczyznach... Co oznaczają ogniska bezodczynowe w badaniu MR głowy? DANE KLINICZNE: Ból głowy z szumem w UP (dane ze skierowania). TECHNIKA BADANIA: Badanie MR wykonano w sekwencjach FSE, FRFSE, SWAN w obrazach T1, T2, T2*, FLAIR, FIESTA 3D, DWI w płaszczyznach poprzecznej, czołowej i strzałkowej. OPIS: W okolicy ciala migdalowatego i w rzucie hipokampa lewej półkuli mózgu dwa drobne, bezodczynowe ogniska śr. do 6,5mm, o morfologii płynowej-drobne jamki poudarowe? Wskazane badanie kontrolne za pol roku, lub wcześniej w przypadku wskazań klinicznych, ew. z podaniem środka kontrastowego. Poza tym intensywność sygnału istoty białej i szarej mózgowia jest prawidłowa, bez widocznych zmian ogniskowych. Nie stwierdza się zaburzeń swobodnej dyfuzji w obrębie mózgu i móżdżku. Przestrzenie płynowe okołomózgowe w granicach normy. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Przysadka i okolica skrzyżowania nerwów wzrokowych, a także okolice kątów mostowomóżdżkowych bez widocznych zmian. Po stronie prawej widoczne jest drobne naczynie przebiegające w bezpośrednim sąsiedztwie n. VII i VIII, odcinkowo nie można wykluczyć jego krzyżowania z n. VII, co przemawiać może za konfliktem nerwowo-naczyniowym. Dziękuję, kobieta 44 lata
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Kiedy można wrócić do pracy po złamaniu kręgu L2? Czy wskazana jest rehabilitacja?

Kiedy można wrócić do pracy po złamaniu kręgu L2? DANE KLINICZNE: Stan po złamaniu L2 TECHNIKA BADANIA: spiralna 1,25mm OPIS: Stan po złamaniu kręgu L2 - badanie kontrolne. Klinowate obniżenie wysokości trzonu kregu L2, w części przedniej wysokość trzonu 23mm... Kiedy można wrócić do pracy po złamaniu kręgu L2? DANE KLINICZNE: Stan po złamaniu L2 TECHNIKA BADANIA: spiralna 1,25mm OPIS: Stan po złamaniu kręgu L2 - badanie kontrolne. Klinowate obniżenie wysokości trzonu kregu L2, w części przedniej wysokość trzonu 23mm (trzonu powyżej 30mm), pasmo sklerotyczne na poziomie złamania przechodzące w płaszczyźnie poprzecznej w połowie wysokości trzonu, nierowny zarys dolnej blaszki granicznej trzonu L2 oraz przedeniej powierzchni trzonu, dokanałowego wpuklania się odłamów nie stwierdza się. WNIOSKI: pozłamaniowe klinowate obniżenie trzonu kregu L2. to jest wynik po 5 tyg od zlamania pytanie kiedy moge wrocic do pracy bo dostalem chorobowe na 6 tyg czy w przyszlosci moze sie to pogorszyc ? jakas rehabilitacja jest wskazana ? Jesli tak to jakiego rodzaju rehabilitacja ? Co oznacza ta interpretacja badania ? Czy moge dzwigac przedmioty do 20 kg ? Po jakim czasie to sie zrosnie ? Jakies zalecenia szczegolne ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczy, że nie stwierdza się cech zakrzepicy wewnątrzczaszkowych naczyń żylnych?

witam, mam 17 lat i torbiela pajęczynówki, dostałam wyniki rezonansu MR ANGIO, nie rozumiem nic z tych wynikow, dołączam całą treść wyników, czy mogła bym sie dowiedziec co tam sie dzieje u mnie? DANE KLINICZNE: Migrenopodobne bóle głowy , TECHNIKA... witam, mam 17 lat i torbiela pajęczynówki, dostałam wyniki rezonansu MR ANGIO, nie rozumiem nic z tych wynikow, dołączam całą treść wyników, czy mogła bym sie dowiedziec co tam sie dzieje u mnie? DANE KLINICZNE: Migrenopodobne bóle głowy , TECHNIKA BADANIA: Badanie angio-MR wykonano w sekwencji 3D TOF. OPIS: Przedstawiony fragment naczyń wewnątrzczaszkowych bez widocznych zwężeń ani cech malformacji naczyniowej. DANE KLICZNE: TECHNIKA BADANIA: Badanie angio-MR wykonano w sekwencji 3D TOF i 2D PC. OPIS: Przedstawiony fragment naczyń wewnątrzczaszkowych bez widocznych zwężeń ani cech malformacji naczyniowej. Tętnica łącząca tylna prawa hypoplastyczna Badanie zatok żylnych nie uwidoczniło skrzeplin w ich obrębie. Nie stwierdza się innych cech zakrzepicy wewnątrzczaszkowych naczyń żylnych. WNIOSKI: hypoplazja tetnicy łaczącej tylnej po str. prawej Przedstawione naczynia wewnątrzczaszkowe bez widocznych zwężeń ani cech malformacji naczyniowej. Nie stwierdza się cech zakrzepicy wewnątrzczaszkowych naczyń żylnych
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak zinterpretować wynik rezonansu magnetycznego i opis badania?

Jak zinterpretować wynik rezonansu magnetycznego:TECHNIKA BADANIA: badanie MR odc. lędźwiowego kręgosłupa bez kontrastu iv. Obrazy T1 zal., T2 zal.; sekw. z saturacją tłuszczu; projekcje strzałkowe, osiowe, czołową. OPIS: Fizjologiczna lordoza odc. lędźwiowego kręgosłupa zachowana, tendencja do poziomego ustawienia kości... Jak zinterpretować wynik rezonansu magnetycznego:TECHNIKA BADANIA: badanie MR odc. lędźwiowego kręgosłupa bez kontrastu iv. Obrazy T1 zal., T2 zal.; sekw. z saturacją tłuszczu; projekcje strzałkowe, osiowe, czołową. OPIS: Fizjologiczna lordoza odc. lędźwiowego kręgosłupa zachowana, tendencja do poziomego ustawienia kości krzyżowej. Ostatni w pełni wykształcony krążek m/k uznano za poziom L5/S1. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Zmiany zwyrodnieniowe stłuszczeniowe (nieznaczna komponenta obrzękowa) szpiku poziomu L5/S1. Krawędzie trzonów zaostrzone. Dehydratacja oraz umiarkowane obniżenie wysokości krążka m/k L5/S1. Częściowa dehydratacja krążka L4/L5. - na poziomie L4/L5 nieiwelka tylna wypuklina krążka m/k- bez cech ucisku struktur nerwowych. - na poziomie L5/S1 tylna paracentralna prawostronna ekstruzja krążka m/k- na ok. 5mm APprawy zachyłek boczny spłycony z modelacją jego struktur, bez cech ucisku w badanym ułożeniu pacjenta- wsk. korelacja kliniczna. Rezerwa płynowa worka oponowego zachowana. Stożek rdzenia bez uchwytnych zmian sygnału. WNIOSKI: zmiany zwyrodnieniowe oraz dyskopatia- gł. L5/S1, z modelacją struktur prawego zachyłka bocznego, bez cech ucisku w badanym ułożeniu pacjenta- wsk. korelacja kliniczna.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego od dziecka przeskakuje mi bark?

MR barku prawego. Od dziecka "przeskakuje" mi bark. Ostatnio wywracając się, boleśnie coś przeskoczył mi w okolicach obojczyka. Proszę o interpretację. 1. Dyskretne poszerzenie szpary stawu barkowo-obojczykowego, bez ewidentnych świeżych zmian urazowych i bez aktywnych zmian przeciążeniowych. Płaski wyrostek... MR barku prawego. Od dziecka "przeskakuje" mi bark. Ostatnio wywracając się, boleśnie coś przeskoczył mi w okolicach obojczyka. Proszę o interpretację. 1. Dyskretne poszerzenie szpary stawu barkowo-obojczykowego, bez ewidentnych świeżych zmian urazowych i bez aktywnych zmian przeciążeniowych. Płaski wyrostek barkowy, bez istotnej stenozy podbarkowej. 2. Ścięgna stożka rotatorów i ścięgno głowy długiej bicepsa w normie. 3. Prawidłowy sygnał mięśni obręczy barkowej. 4. Nieznaczne pogłębiania zachyłka pachowego torebki stawu ramiennego, prawdopodobnie rozwojowe i ślad płynu w jamie stawowej. 5. Poza tym staw ramienny, w tym obrąbek stawowy, bez ewidentnych uszkodzeń strukturalnych w wykonanym badaniu - w przypadku klinicznych cech niestabilności do ewentualnej dalszej oceny w artrografii MR. 6. Nie wykazano złamania wgnieceniowego głowy kości ramiennej typu Hill-Sachs.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
Patronaty