Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 2 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Biopsja płuca: Pytania do specjalistów

Dokuczliwy ból w miejscu biopsji płuc

Moja mama ok 10 lat temu miała robioną biopsje płuc. Od tej pory w miejscu wykonanej biopsji odczuwa bardzo dokuczliwy ból. Czym ten ból może być spowodowany ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Jak leczyć niespecyficzne śródmiąższowe zapalenie płuc?

Witam. Mam 52 lata. Po kilku nietrafionych diagnozach obecnie stwierdzono NSIP niecpecyficzne śródmiąższowe zapalenie płuc. Biorę netyored w dawce 6mg ponieważ mam też niedoczynność kory nadnerczy. Saturacja spada mi do 70. Nie wiem dlacze po wzięciu sterydu pół... Witam. Mam 52 lata. Po kilku nietrafionych diagnozach obecnie stwierdzono NSIP niecpecyficzne śródmiąższowe zapalenie płuc. Biorę netyored w dawce 6mg ponieważ mam też niedoczynność kory nadnerczy. Saturacja spada mi do 70. Nie wiem dlacze po wzięciu sterydu pół dnia mam rozpalone czoło, kicham, mam nierówny oddech a płuca się gotują. To chyba nie jest normalna reakcja?Czy organizm się buntuje? Całe życie nie brałem sterydów. Jednak po biopsji mam połowę płuc mniej obecnie 1.5l.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy to źle wykonana biopsja?

Mąż miał robioną cienkoigłową biopsję guza płuca. Wynik niediagnostyczny, zawiera jedynie treść białkową i krew. Czy to źle wykonana biopsja?

Prośba o interpretację wyniku biopsji płuca

proszę o interpretacje wyniku biopsji płuca. Obraz ziarniakowego włókniejącego zapalenia z obecnością komórek olbrzymich wielojądrzastych, bez występowania martwicy. Widoczne ogniska włóknienia fibrolastycznego. Obszary z cechami rozedmy. Obraz morfologiczny kliniczny nie jest typowy- w diagnostyce różnicowej nalezy wziąśc pod uwagę jednostki... proszę o interpretacje wyniku biopsji płuca. Obraz ziarniakowego włókniejącego zapalenia z obecnością komórek olbrzymich wielojądrzastych, bez występowania martwicy. Widoczne ogniska włóknienia fibrolastycznego. Obszary z cechami rozedmy. Obraz morfologiczny kliniczny nie jest typowy- w diagnostyce różnicowej nalezy wziąśc pod uwagę jednostki chorobowe przebiegające z obecnością nierozsiewających ziarniaków. Jak, to leczyć? Dziękuję za odpowiedź

Wynik badania i biopsja płuc

Uszanowanie, z powodu rozsianych zmian śródmiąższowych obu płuc miałem wykona biopsję płuca. Wynik wykazał widoczne ogniska włóknienia fibroblastycznego i obszary z cechami rozedmy. Co oznacza ten wynik?I drugie pytanie Czy nasilające się bóle w klatce piersiowej i uczucie nacisku na... Uszanowanie, z powodu rozsianych zmian śródmiąższowych obu płuc miałem wykona biopsję płuca. Wynik wykazał widoczne ogniska włóknienia fibroblastycznego i obszary z cechami rozedmy. Co oznacza ten wynik?I drugie pytanie Czy nasilające się bóle w klatce piersiowej i uczucie nacisku na serce Ból pojawia się podczas wysiłku, zmian w temp powietrza np z zimnego do ciepłego pomieszczenia. Czy te dolegliwości mają coś wspólnego z płucami? Dziękuje za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Igor Madej
Dr n. med. Igor Madej

Wyniki badań spirometrii 33-letniej osoby

proszę o interpretację wyników spirometrii wiek 33 lata waga 50 kg wzrost 158 cm trzy wyniki: VC MAX 88% FVC 89% 2,86 2,99 2,99 FEV1 62% 1,51 1,81 1,65 FEV 1% FVC 70% 53,03 60,74 55,25 PEF 30% 1,52 2,03... proszę o interpretację wyników spirometrii wiek 33 lata waga 50 kg wzrost 158 cm trzy wyniki: VC MAX 88% FVC 89% 2,86 2,99 2,99 FEV1 62% 1,51 1,81 1,65 FEV 1% FVC 70% 53,03 60,74 55,25 PEF 30% 1,52 2,03 1,75 FET 6,00 3,7 4,33 FET PEF 0,88 0,12 0,59 MEF 75 32% 1,25 1,92 1,63 MEF50 37% 1,4 1,57 1,41 MEF25 55% 0,74 1,1 0,83 DZIĘKUJĘ
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co zrobić, aby dziadek z guzem płuca mógł skorzystać z rehabilitacji neurologicznej?

Dzień dobry, dziadek ma 77 lat. Przeszedł niedokrwienny udar mózgu. Po nim pozostał niedowlad i afazja. W trakcie pobytu w szpitalu prawdopodobnie wykryto guza płuca (nie było wykonanej biopsji). Przez guz dziadek jest odrzucany pod kątem podjęcia... Dzień dobry, dziadek ma 77 lat. Przeszedł niedokrwienny udar mózgu. Po nim pozostał niedowlad i afazja. W trakcie pobytu w szpitalu prawdopodobnie wykryto guza płuca (nie było wykonanej biopsji). Przez guz dziadek jest odrzucany pod kątem podjęcia rehabilitacji na oddziale rehabilitacji neurologicznej. Proszę o podpowiedź co można zrobić aby dziadek mógł skorzystać z zabiegów. Rehabilitacja prywatnie odpada gdyż są to wysokie koszty.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza Cellulae carcinomatosae planoepitheliale?

Na lewym płucu mam guza,dowiedziałam się po biopsji,że mam cellulae carcinomatosae planoepitheliale,jestem już po jednym raku,było to 2 lata temu,rak płaskonabłonkowy rogowaciejący szyjki macicy.G2.Miałam wtedy operacje,radioterapię i brachyterapię.Mam pytanie w związku guza płuca(wielkość 2,2 cm),czy to... Na lewym płucu mam guza,dowiedziałam się po biopsji,że mam cellulae carcinomatosae planoepitheliale,jestem już po jednym raku,było to 2 lata temu,rak płaskonabłonkowy rogowaciejący szyjki macicy.G2.Miałam wtedy operacje,radioterapię i brachyterapię.Mam pytanie w związku guza płuca(wielkość 2,2 cm),czy to może być przerzut,co to jest za rodzaj guza,,za miesiąc mam mieć operację,czy to nie za długo zwlekać z tą operacją,czy on do tego czasu nie urośnie,jakie są rokowania?Proszę o odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Co oznacza szarobiały półpłynny materiał?

Dziendobry pisze z takim zapytaniem tata lat 61l mial robiona biopsje na lewym plucu i pisze wynik.Mikroskopowo Pod kontrola TK wykonano BACC zmiany ogniskoej plata gornego pluca lewego uzyskujac szarobialy polplynnny material.Material biopsyjny utworzony z krwistej tresci z elemntami morfotocznymi... Dziendobry pisze z takim zapytaniem tata lat 61l mial robiona biopsje na lewym plucu i pisze wynik.Mikroskopowo Pod kontrola TK wykonano BACC zmiany ogniskoej plata gornego pluca lewego uzyskujac szarobialy polplynnny material.Material biopsyjny utworzony z krwistej tresci z elemntami morfotocznymi ropnego wysieku zapalnego i bezpostaciowych mas obumarlej tkanki.Wsrod fragmentow martwiczo zmienionej tkanki dostrzega sie pojedyncze obumiarakjacej komorki z cechami atypii
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak rozumieć ten wynik biopsji lewego płuca?

Wynik biopsji lewego płuca: detryt komórkowy, elementy wysięku zapalnego, konieczna dalsza korelacja kliniczna. Co oznacza ten wynik?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Predylekcja do segmentów podstawowych w rozsianym zagęszczeniu szyby matowej w obu płucach

Witam serdecznie. W biopsji płuca stwierdzono Widoczne ogniska włóknienia fibrolastycznego. Obszary z cechami rozedmy W TK płuc .Rozsiane zagęszczenie szyby matowej w obu płucach z predylekcją do segmentów podstawowych Zagęszczenie częściowo zlwewające się Poj drobne linijne zwapnienie w szczelinie miedzypłatowej... Witam serdecznie. W biopsji płuca stwierdzono Widoczne ogniska włóknienia fibrolastycznego. Obszary z cechami rozedmy W TK płuc .Rozsiane zagęszczenie szyby matowej w obu płucach z predylekcją do segmentów podstawowych Zagęszczenie częściowo zlwewające się Poj drobne linijne zwapnienie w szczelinie miedzypłatowej małej płuca prawego. Węzły chłonne poostrogowe. 30x23mm Obecnie leczony jestem na sarkoidozę. Który to stopień choroby? czy bóle śledziony mogą związek z sarkoidozą? Śledziona 19x9cm. Niepokoi mnie też kwestia predylekcji do segmentów podstawowych - co to oznacza? Czy ta predylekcja to oznaczenie jakichś przerzutów? Czy to może oznaczać, że problemy jakby przemieszczaja się z płuc w inne miejsca czy ja coś źle rozumiem? Będę wdzięczny za pomoc i wszystkie informacje w mojej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Kaszel po wysiękowym zapaleniu płuc

Witam, mąż jest po wysiękowym zapaleniu płuc. Biopsje miał robioną 4/04/15 potem założony dren, wrócił do domu 8/04 Wszystko bylo ok.czuł się dobrze,od dwóch dni Pobolewa go lewa strona tam gdzie miał robioną biopsjęSuchy kaszel który mial ustępuje jednak... Witam, mąż jest po wysiękowym zapaleniu płuc. Biopsje miał robioną 4/04/15 potem założony dren, wrócił do domu 8/04 Wszystko bylo ok.czuł się dobrze,od dwóch dni Pobolewa go lewa strona tam gdzie miał robioną biopsjęSuchy kaszel który mial ustępuje jednak teraz odchrząkuje.Jak nabiera glębiej powietrze to odczuwa bol. Czy to jest normalne że po 3 tygodniach zaczyna coś boleć??? maż miał kontrolne badania ,zrobione bylo RTg płuc, osluchiwal lekarz.Bral 3 tyg.tabl na gruzlice.teraz nie dostaje nic
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Igor Madej
Dr n. med. Igor Madej

Co oznacza taki wynik biopsji 75-latka?

Miałem wykonaną 10 dni temu biopsję guzka płuca prawego. Rozpoznanie : D38.1-Chondroid hamartoma segm.3 płuca prawego / co oznacza?/ Czy można leczyć farmakologicznie,czy tylko operacyjnie ? Mam 75 lat.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Co dalej po biopsji płuc?

Witam czy byłaby możliwość wyjaśnienia mi moich wyników badań na raka? bo nic z tego nie rozumiem, na kartce zostało podane nastepujace informacje Odczyny ICC: TTF-1 (-), CK7 (ogniskowo ), ER ( ), VIM (ogniskowo ). jestem po biopsji płuc,... Witam czy byłaby możliwość wyjaśnienia mi moich wyników badań na raka? bo nic z tego nie rozumiem, na kartce zostało podane nastepujace informacje Odczyny ICC: TTF-1 (-), CK7 (ogniskowo ), ER ( ), VIM (ogniskowo ). jestem po biopsji płuc, miałam usuniętą macice wraz z jajnikami i węzłami chłonnymi, dziękuje i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy badanie bronhoskokpowe będzie pokrywało się z biopsją?

Dziękuję bardzo .A czy badanie bronhoskopowe będzie pokrywalo się z biopsją bezpośrednio ze zmiany w płuc bo na takie jeszcze została skierowana moja mama. Czy biopsją z płuca może wykazać zupełnie odmienny wynik?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik biopsji płuca?

taty stwierdzona zmianę na płucu, robiono biopsję płuca. Wynik co oznacza-materiał biopsyjny utworzony z mas śluzu oraz obumarłych komórek o immunofentypie cytokeratyna ,cytokeratyna 7( /-)cytokeratyna 20( /-).pomimo zawansowanej martwicy materiału tkankowego i zwiaznym z tym trudności w przeprowadzeniu barwień... taty stwierdzona zmianę na płucu, robiono biopsję płuca. Wynik co oznacza-materiał biopsyjny utworzony z mas śluzu oraz obumarłych komórek o immunofentypie cytokeratyna ,cytokeratyna 7( /-)cytokeratyna 20( /-).pomimo zawansowanej martwicy materiału tkankowego i zwiaznym z tym trudności w przeprowadzeniu barwień immunchistochemicznych całość obrazu przemawia za ogniskiem rozpadu raka gruczołowego pluca. Czy to jest rak złośliwy .Czy można go leczyć tylko chemią czy może jakaś jest nowa metoda laser?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza taki opis tomografii 72-latka?

W tomografii wykryto zmianę na płucach następnie wykonano badanie cytologicznej z biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Co oznacza wynik -opis mikroskopowy Komórki nabłonka gruczołowego bez cech atypii oraz komórki zapalne.

Co oznacza wynik biopsji płuc?

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy biopsji płuc. Miałam robione trzy biopsje, w tym jedną gruboigłową. Wynik badania histopatologicznego:nasilone włoknienie, przewlekłe śródmiąższowe nacieki zapalne i zdegenerowane makrofagi w świetle pęcherzyków płucnych. Obecnie niewielkie ogniska martwicy z palisadowato ułożonymi na obwodzie... Dzień dobry, moje pytanie dotyczy biopsji płuc. Miałam robione trzy biopsje, w tym jedną gruboigłową. Wynik badania histopatologicznego:nasilone włoknienie, przewlekłe śródmiąższowe nacieki zapalne i zdegenerowane makrofagi w świetle pęcherzyków płucnych. Obecnie niewielkie ogniska martwicy z palisadowato ułożonymi na obwodzie makrofagami. Nie stwierdzono rozrostu nowotworowego. Nie stwierdzono ukształtowanych ziarniaków. Wykonano badania dodatkowe(CKPAN, CD68, barwienie Ziehla-Neelsena i GMS) nie stwierdzono obecności patogennych drobnoustrojów. Co mnie niepokoi to, to, że przy samym wkłuciu igły, zmiana się rozsiewała. Jaką chorobę można podejrzewać i jakie badania należałoby zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jak rozumieć takie badanie cytologiczne?

Proszę o wyjaśnienie badania Badanie cytologiczne materiału z biopsji aspiracyjnej cienkoiglowej CT Lokalizacja Płuco prawe Rozp kliniczne: Guzki segment.6 prawego,Tak przełyku. Opis mikroskopowy Nieliczne komórki nabłonka gruczołowego bez cech atypii, komórki tkanki limfatycznej oraz elementy morfotyczne krwi
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co może oznaczać wynik biopsji płuca?

Proszę o wyjaśnienie wyniki biopsji. Wiem ze rak płuc. Czekamy na badanie PET Mikroskopowo: Adenocarcinoma mucinosum o fenotypie: TTF1-, napsuć A-, Ck 7 , CK 20-, prosteina-, AMACR-, śluz , CDX2 -/ Morfologia i fenotyp nowotworu niejednoznaczny, może odpowiadać pierwotnemu rakowi płuca
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty