Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 7 3 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Gastroenterologia: Pytania do specjalistów

Czybz tymi schorzeniami kwalifikowałabym się do operacji zmniejszenia żoładka?

Witam mam 61 lat i choruję na cukrzycę typu 2, mam nadciśnienie i jaskrę. Czy kwalifikowałabym się do operacji zmniejszenia żołądka - wazę 90 kg przy wzroście 150 cm? Moja waga niegdyś to 45 kg. Pomimo stosowania wielu diet nie udaje mi się schudnąć.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Co może znaczyć ból w okolicy wyrostka robaczkowego?

Witam, jaka może byc przyczyna częstego bólu w okolicy wyrostka robaczkowego? Zapalenie wyrostka wykluczone. Czy zespół jelita drażliwego może dawac objawy w postaci bólu własnie w tym miejscu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego mam bóle brzucha po różnych pokarmach?

Witam, Zacznę tak ogólnie, bardzo często boli mnie brzuch po różnych posiłkach. Nie potrafię tak naprawdę określić po jakich ,bo jednego razu ,np. Po cebuli będzie mnie bolał, a przy kolejnym razie nie. Nie mogę zjeść tak ,żeby się najeść... Witam, Zacznę tak ogólnie, bardzo często boli mnie brzuch po różnych posiłkach. Nie potrafię tak naprawdę określić po jakich ,bo jednego razu ,np. Po cebuli będzie mnie bolał, a przy kolejnym razie nie. Nie mogę zjeść tak ,żeby się najeść , a jedynie podjeść, ponieważ w innym przypadku od razu się źle czuje ,jest mi niedobrze i zaczyna boleć mnie głowa. Mam nagłe napady głodu i wtedy jak nie zjem od razu to również zaczynam się źle czuć. Czuję wtedy taką pustkę w żołądku jakbym nie jadła cały dzień. Mam też bardzo często zgagę i wzdęcia. Czekam na gastroskopię, bo dostałam skierowanie od lekarza, ale nic więcej mi konkretnego nie powiedział, tylko że po prostu może to być od złej diety.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak stosować leki po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Witam, 7 lat temu mialam zabieg usuniecia pecherzyka zolciowego i od tamtego momentu bralam IPP typu polprazol, dexilant.. Moja waga byla ok,ale mialam zaburzenia jelitowe i zaczelam byc ,, wysuszona,,niby waga ok do wzrostu odrzucilam tabletki ok 3 miesiecy temu... Witam, 7 lat temu mialam zabieg usuniecia pecherzyka zolciowego i od tamtego momentu bralam IPP typu polprazol, dexilant.. Moja waga byla ok,ale mialam zaburzenia jelitowe i zaczelam byc ,, wysuszona,,niby waga ok do wzrostu odrzucilam tabletki ok 3 miesiecy temu przytylo sie kilka kilo. Moje pytanie czy te tabletki powoduja spalanie tłuszczu? I lepiej je brac czy odstawic?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co mogą znaczyć te ataki duszności u syna?

Duszenie w trakcie snu u 15 – letniego syna Witam, bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby mojego 15 letniego syna. Wszystko zaczęło się około miesiąc temu kiedy to syn dostał kaszel. Wraz z mężem myśleliśmy że to zwykłe przeziębienie... Duszenie w trakcie snu u 15 – letniego syna Witam, bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby mojego 15 letniego syna. Wszystko zaczęło się około miesiąc temu kiedy to syn dostał kaszel. Wraz z mężem myśleliśmy że to zwykłe przeziębienie. Poszłam z synem do lekarza, tam syn po badaniu dostał leki przeciwwirusowe. Syn tej nocy podczas snu nagle zaczął się dusić. Nie mógł nabrać powietrza, ani przez nos, ani przez gardło. Zaczął wybekiwać powietrze, trwało to mniej więcej 1 minute. Ponieważ po tygodniu przyjmowania leku kaszel nie znikał i syn miał atak duszności poszliśmy ponownie do lekarza. Syn został ponownie zbadany, pobrano mu również krew aby ustalić czy przyczyną kaszlu nie jest przypadkiem jakaś bakteria. Badanie krwi wykazało wirus i syn otrzymał inny lek przeciwwirusowy. Po kilku dniach doszło w nocy do ponownego ataku duszności dodatkowo syn wymiotował. Tym razem atak trwał koło 2 minut. Postanowiliśmy z synem wybrać się do laryngologa gdzie miał robioną endoskopie. Wstępna diagnoza lekarza gardło przełyk w normie, powiększona małżowina nosowa i podejrzenie refluksu żołądka. Syn otrzymał Pantoprazol 40 mg oraz krople do nosa Nasic Nasenspray. Obecnie czekamy na gastroskopie, ponieważ leki od laryngologa nie pomogły. Wczoraj w nocy doszło już do siódmego ataku. Nie mamy pojęcia co robić. Dwa razy w trakcie ataków dochodziło do wymiotów. Trwają one mniej więcej od 1 do 2 minut i słychać puste bekania po których syn w końcu może zaczerpnąć powietrza. Zawsze ataki pojawiają się w nocy kiedy śpi. Podczas snu syn co jakiś czas wydaje dziwne dźwięki jakby jęczenie czy stękanie, trwają one kilka minut po czym zaczyna oddychać cicho. Jest to oddech płytki jakby zwalniający aż w końcu na parę sekund jakby przestawał całkowicie oddychać. Po posiłkach synowi często odbija się. Staramy się aby ostatni posiłek był o godzinie 18.30 i żeby spał na wysokiej poduszce. Proszę o poradę, do jakiego specjalisty się zgłosić.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Co znaczy ten ucisk w klatce piersiowej i ból żołądka?

Witam. Od tygodnia mam ucisk w klatce piersiowej i ból żołądka. Najgorzej w nocy. Przez co nie mogę spać. Byłam u lekarza z tym ale stwierdził że mam spuchnięty żołądek. Ale do tego jestem osłabiona ii momentami mam wrażenie... Witam. Od tygodnia mam ucisk w klatce piersiowej i ból żołądka. Najgorzej w nocy. Przez co nie mogę spać. Byłam u lekarza z tym ale stwierdził że mam spuchnięty żołądek. Ale do tego jestem osłabiona ii momentami mam wrażenie jakbym miała zemdlec. Gastroskopia dopiero za dwa tygodnie. Tydzień temu byłam na sorze ale stwierdzili że to od nerwów. Dodam że serce zdrowe bo pół roku temu bam u kardiologa i teraz też ekg na sorze zrobili. Co to może być bo chyba zwariuje. To się utrzymuje prawie cały czas. A nie chce brać leków przeciwbólowych żeby nie pogorszyć.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co mogą znaczyć te nagłe odruchy wymiotne?

Od jakiegoś czasu męczą mnie odruchy wymiotne które pojawiają się "nagle". Ostatnio po wypiciu jednej puszki gotowego drinka Jacka Danielsa z colą przez dwa dni po zjedzeniu czegokolwiek wymiotowałem (wcześniejsza tolerancja na alkohol była BARDZO duża). To samo się dzieje... Od jakiegoś czasu męczą mnie odruchy wymiotne które pojawiają się "nagle". Ostatnio po wypiciu jednej puszki gotowego drinka Jacka Danielsa z colą przez dwa dni po zjedzeniu czegokolwiek wymiotowałem (wcześniejsza tolerancja na alkohol była BARDZO duża). To samo się dzieje czasem przy paleniu papierosa, w połowie łapie mnie odruch wymiotny (palę ponad 10lat) Zdarza się nawet, że po prostu w trakcie rozmowy czuję, że w ustach zbiera mi nagle zbyt dużo śliny i muszę walczyć z "gulem" w gardle. Wiem, że rozwiązanie brzmi "nie pal/nie pij" ale martwi mnie nagła zmiana. Jestem mężczyzną, lat 26.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co może znaczyć dziwne uczucie w przełyku?

Od kilku dni mam dziwne uczucie jakby coś zalegało mi w przełyku. Nie odczuwam bólu tylko dyskomfort. Jem i pije normalnie, czuję ten dyskomfort niezależnie od tego. Czasem jest też to lekki ucisk, drażnienie w przełyku. Od czasu do czasu... Od kilku dni mam dziwne uczucie jakby coś zalegało mi w przełyku. Nie odczuwam bólu tylko dyskomfort. Jem i pije normalnie, czuję ten dyskomfort niezależnie od tego. Czasem jest też to lekki ucisk, drażnienie w przełyku. Od czasu do czasu mam również uczucie suchości w jamie ustnej. Do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co znaczą te wymioty żółcią u taty?

Dzieb dobry, tato ma raka z przerzutami , ma zalozona rurke do żołądka od 2 dni , nie je nic tylko tymiotuje żółcia .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy warto wykonać badanie usg jelit i żołądka?

Dzień dobry, mam problem natury psychicznej ;) jest nim mianowicie kolonoskopia :) z tego względu poszukuje jakiegoś zamiennika tego badania i w związku z tym natknąłem się nad tego typu opinią: "Badanie USG jelit i żołądka jest niezbędne w rozpoznawaniu... Dzień dobry, mam problem natury psychicznej ;) jest nim mianowicie kolonoskopia :) z tego względu poszukuje jakiegoś zamiennika tego badania i w związku z tym natknąłem się nad tego typu opinią: "Badanie USG jelit i żołądka jest niezbędne w rozpoznawaniu schorzeń przewodu pokarmowego. Dzięki rozwojowi aparatury USG oraz opracowaniu właściwej techniki badania możliwa jest coraz dokładniejsza diagnostyka schorzeń. Podczas badania USG, możliwa jest ocena żołądka, jelita cienkiego oraz grubego. Niewątpliwą zaletą badania USG żołądka, jak i jelit w porównaniu do badań endoskopowych oraz klasycznych badań rentgenowskich z kontrastem jest możliwość uwidocznienia pełnej grubości ściany jelit oraz tkanek przylegających do nich. Lekarz obserwując poszczególne odcinki przewodu pokarmowego analizuje grubość ściany, jej warstwowość, średnicę jelita, perystaltykę, obecność guzów i polipów. Ważnym elementem badania jest także ocena unaczynienia ściany jelit w opcjach dopplerowskich. Wzmożone ukrwienie jelit może wskazywać na proces zapalny. Następnie lekarz bada węzły chłonne, krezki jelita i tłuszcz trzewnowy. W ich obrębie mogą lokalizować się zmiany zarówno zapalne oraz nowotworowe towarzyszące patologii jelit lub żołądka. Następnie, na podstawie uzyskanych obrazów lekarz może stwierdzić, z jakiego powodu występują dolegliwości pacjenta. Do badania pacjent musi się odpowiednio przygotować" źródło: http://lifemedica.pl/zabiegi/usg-jelit-zoladka/ i w związku z tym chciałbym zapytać czy jest to prawda co tam piszą , nie jestem z Gdańska mam trochę kilometrów ale bym z chęcią tam pojechał jakby nie mijali się z prawdą :) pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy seks oralny mógł wpłynąć na moje dolegliwości gastryczne?

Dzień dobry Mam 22 lata i wykryto u mnie kilka dolegliwości gastrycznych: przepuklinę rozworu przełykowego przepony, ektopie żołądkową przełyku, kilka nadżerek w przełyku i podejrzenie metaplazji Barretta. Pozostaje w stałych kontaktach seksualnych z moim chłopakiem. Czy seks oralny i na przykład połykanie nasienia mogą wpłynąć negatywnie na moje dolegliwości gastryczne?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co może znaczyć takie dziwne uczucie w okolicy pępka?

Witam , od kilku dni odczówam bardzo szybkie delikatne naprzemienne skurczanie i rozkurczanie coś jak drgająca powieka około 4 cm nad pępkiem i około 7 cm po lewej od pępka nie odczówam żadnego bólu jest to dość zabawne jakby coś... Witam , od kilku dni odczówam bardzo szybkie delikatne naprzemienne skurczanie i rozkurczanie coś jak drgająca powieka około 4 cm nad pępkiem i około 7 cm po lewej od pępka nie odczówam żadnego bólu jest to dość zabawne jakby coś kręciło mi się w tym miejscu . przed tym objawem miałem zaparcie i jednodniowy kujący ból w tym samym miejscu następnego dnia oddałem suchy mały stolec i od tej pory przy skręcie tułowia podniesieniu ręki odczówam te łaskoczące uczucie. dodam jeszcze że bez względu na ruch czuję to także około 3-10 minut po każdym piciu. od 2 tygodni pije regularnie w dużych ilościach wodę odstawiłem cukier regularnie chodzę na basen a miejsce to mogę wpełni maltretować rękoma bez bólu jedynie towarzyszy temu wewnętrzne uczucie odrętwienia
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego mam nagłe bóle brzucha i biegunki?

Potrzebuję pomocy od ok 3 lat zdarzają mi się nagłe bóle brzucha i biegunki od tak że trzy razy skorzystam z toalety oddając wodnisty kał, wszystkim towarzyszą hemoroidy przy odbycie które są od dwuch miesięcy i przestały działać maści tabletki... Potrzebuję pomocy od ok 3 lat zdarzają mi się nagłe bóle brzucha i biegunki od tak że trzy razy skorzystam z toalety oddając wodnisty kał, wszystkim towarzyszą hemoroidy przy odbycie które są od dwuch miesięcy i przestały działać maści tabletki na nie. Od 9 dni co zjem po paru sekundach lecę do toalety oddać wodnisty kał i tak jest tylko po jedzeniu, dieta nie pomaga w brzuchu mi burczy. Zdarzyło mi się że bolało mnie z prawej strony brzucha ból był przy naciskaniu jak by mnie ktoś skopał, po dwuch dniach przy dociskaniu ból się zmienił przypominał uczucie dotykajacego śiniaka, już nie boli, ale jutro już 10 dzień takich rewolucji . Probiotyki nie pomagają leki typu smecta i tastem też nie pomaga. A lekarza mam dopiero w listopadzie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy można wykonać liposukcję przy hemoroidach?

Czy mając hemoroidy 1 stopnia i liczne wzdęcia ( najprawdopodniej zespół jelita nadwrażliwego ) można zrobić liposukcję brzucha ? Kobieta 32 lata, stosuję dietę lekkostrawnà, regularnie ćwiczę i morfologię mam w porządku .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Jak należy odczytać ten opis badania endoskopowego?

Witam mam 33 lata. W opisie badania endoskopowego : przełyk na całej długości nie zmieniony. Linia Z nierówna. Wpust, ok. Podwpustowa, dno-bez zmian. Trzon i okolica przedodźwiernikowa z cechami zapalenia błony śluzowej.- obrzęk i przekrwienie. Odźwiernik kształtny, o zachowanej ruchomości.... Witam mam 33 lata. W opisie badania endoskopowego : przełyk na całej długości nie zmieniony. Linia Z nierówna. Wpust, ok. Podwpustowa, dno-bez zmian. Trzon i okolica przedodźwiernikowa z cechami zapalenia błony śluzowej.- obrzęk i przekrwienie. Odźwiernik kształtny, o zachowanej ruchomości. Opuszka dwunastnicy kształtna. W niej i w części zaopuszkowej zmian nie ma. Test ureazowy do wykrywania helicobacter pylori różowy- pozytywny. Do 24 godzin po badaniu zmienił się na żółty czyli negatywny.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy możliwe, że mam raka przełyku?

Od przynajmniej kilkunastu miesięcy męczy mnie gęsta i trochę pienista ślina w gardle lub przełyku, nie cieknie z jamy ustnej ale jakby zalega w głębi. Odczuwam też czasem jakby pokarm się zatrzymywał w szyjnej części gardłoprzełyku, oraz czasem delikatne ukłucia... Od przynajmniej kilkunastu miesięcy męczy mnie gęsta i trochę pienista ślina w gardle lub przełyku, nie cieknie z jamy ustnej ale jakby zalega w głębi. Odczuwam też czasem jakby pokarm się zatrzymywał w szyjnej części gardłoprzełyku, oraz czasem delikatne ukłucia bólu przy przełykaniu śliny. Zgaga owszem, ale niecodziennie. Laryngolog podejrzewa refluks ale nie miałem jeszcze gastroskopii. Mam 28 lat, nie palę i jeżeli zdarzy się coś wypić, to piwo. Lubię jednak keczupy i czasem śmieciowe jedzenie, ale uzupełniam dietę warzywami. Proszę o szczerośc, czy mogę mieć zaawansowanego raka przełyku ?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co może znaczyć taki podwyższony marker?

Chciałam zapytać o lekko podwyzszony poziom marker 72-4. Mój wynik wynosi 7,9 przy normie do 6,9. Bardzo się martwię bo odczuwam lekkie pobolewania w okolicy zoladka. Dodam, że jednocześnie wykonałam marker CEA i CA 19-9i oba są w normie. Trzy... Chciałam zapytać o lekko podwyzszony poziom marker 72-4. Mój wynik wynosi 7,9 przy normie do 6,9. Bardzo się martwię bo odczuwam lekkie pobolewania w okolicy zoladka. Dodam, że jednocześnie wykonałam marker CEA i CA 19-9i oba są w normie. Trzy lata temu miałam wykonywana gastroskopie, która wykazała przewlekle zapalenie blony sluzowej zoladka ( ). Czy to może być powód podniesione go markera? Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy ta krew podczas wypróżniania jest niepokojąca?

półtorej miesiąca temu miałam usuwany wyrostek robaczkowy.do tej pory wszystko było dobrze.ale teraz pojawiła się krew podczas wyprurzniania i zaczerwienienie moczu .czy to jest objaw niepokojący do konsultacji z lekarzem
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co dokładnie znaczy mój wynik po gastroskopii?

Ostatnio miałam badanie gastroskopii,w wyniku histopatologicznym wyszła mi obecność gruczołów Brunnera,czy to coś powaznego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot
Patronaty