Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 5 7 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Staw kolanowy: Pytania do specjalistów

Czy bycie na deficycie kalorycznym może działać niekorzystnie na działanie tych komórek?

Witam serdecznie moje pytanie dotyczy komorek macierzystych podanych do stawu kolanowego . Czy jest jakas skuteczna dieta wspomagajca dzialanie tych komorek . Oraz czy bycie na deficycie kalorycznym moze dzialac niekorzystnie na dzialanie tych komorek ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jaka jest sprawność po wstawieniu sztucznego stawu kolanowego?

Dobry wieczór, Proszę mi powiedzieć jaka jest sprawność po wstawieniu sztucznego stawu kolanowego W moim przypadku będą dwa kolana do wymiany. Będę klękać kucać biegać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy wolne ciało o obrazie kostnym w stawie kolanowym można pozostawić i leczyć kolano zachowawczo?

Czy wolne ciało o obrazie kostnym w stawie kolanowym można pozostawić i leczyć kolano zachowawczo : kwas chialuronowy, leki na odbudowę rzepki, zabiegi fizjoterapia typu krioterapia, laser itp???
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co znaczą obrzmiałe dłonie, bolące stawy kolanowe, poranna sztywność?

Witam. Szanowni Państwo poszukuję już pomocy tutaj, bo jestem bezsilna. Stan zdrowia mojego ojca z dnia na dzień się pogarsza, a lekarze nie są w stanie określić przyczyny. Kilku lekarzy twierdzi, że to od kręgosłupa, drugi że od cukrzycy... Witam. Szanowni Państwo poszukuję już pomocy tutaj, bo jestem bezsilna. Stan zdrowia mojego ojca z dnia na dzień się pogarsza, a lekarze nie są w stanie określić przyczyny. Kilku lekarzy twierdzi, że to od kręgosłupa, drugi że od cukrzycy. Zauważone objawy: obrzmiałe dłonie, bolące stawy kolanowe, poranna sztywność, bóle mięśniowe, brak apetytu, około 10 kg spadek wagi (w ok. 2 miesiące), strzelające kości w stawach barkowych, brak siły. Ojciec leczy się na nadciśnienie przyjmuje leki: Lokren 20 mg, co prestarium 10 mg 10 mg. Cukrzyca mierzona dwa razy dziennie poziom cukru nie przekracza 110mg - przyjmowany lek metformax 850. Dotychczasowi lekarze wdrożyli leczenie w postaci leków: apo napro 500 - 2 razy dziennie,później nimesil i sirdalud 4 mg, następnie ketonal 50 mg i sirdalud 4 mg. Dzisiaj lekarz zlecił Klabion Uno 500mg i osłonkę na żołądek. Zlecone badania: rtg barków : zmiany zwyrodnieniowe stawu obojczykowo-barkowego prawego i lewego. Zwapnienie w tkankach miękkich w sąsiedztwie stawu obojczykowego prawego i lewego. Etezopatia wyrostka barkowego łopatki prawej i lewej oraz guzka większego kości prawej i lewej ramieniowej. Poza tym stawy barkowe na wykonywanym zdjęciu nie wykazują zmian. rtg odcinka c – ale oczekujemy na wynik oraz wyniki badań: ASO (ICD-9: U75) – 65 RF(ICD-9: K21) - <20,00 CRP (ICD-9, I81) – 125,30 mg/l Kwas moczowy (ICD9: M45) – 6,4 mg/dl Leukocyty – 12,06 tys/µl Erytrocyty – 4,35 mln/µl Hemoglobina – 12,0 g/dl Hematokryt - 37,0% MCV – 85,1fl MCH – 27,6 pg MCHC – 32,4g/dl Płytki krwi - 473 tys/µl RDW-CV – 12,3% PDW – 13,20 fl MPV -10,7 fl P-LCR – 30,80% PCT – 0,51 Neutrofile – 8,08 tys/µl Limfocyty – 2,93 tys/µl Monocyty – 0,98 tys/µl Eozynofile – 0,04 tys/µl Bazofile – 0,03 tys/µl Neutrofile – 67,1% Limfocyty - 24,3 % Monocyty – 8,1% Eozynofile - 0,3% Bazofile – 0,2 % Proszę o pomoc w diagnozie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczą zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym pod postacią guzków wyniosłości międzykłykciowej kości piszczeli?

Witam ! opis rtg "zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym pod postacią guzków wyniosłości międzykłykciowej kości piszczeli " boli kolano przy zginaniu i w nocy, proszę mi powiedzieć czy to coś poważnego ? z góry dziękuję za odpowiedż Ela Witam ! opis rtg "zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym pod postacią guzków wyniosłości międzykłykciowej kości piszczeli " boli kolano przy zginaniu i w nocy, proszę mi powiedzieć czy to coś poważnego ? z góry dziękuję za odpowiedż Ela
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak mogę zinterpretować wynik rezonansu stawu kolanowego?

Dzień dobry . Miałam rezonans stawu kolanowego. To jest wynik Zwyrodnienie i częściowa ekstruzja łąkotki przyśrodkowej, z podejrzeniem drobnych radialnych pęknięć jej wolnego brzegu. Nierówności i drobne pęknięcia chrząstki przedziału przyśrodkowego. Łąkotka boczna i chrząstka przedziału bocznego w granicach normy.... Dzień dobry . Miałam rezonans stawu kolanowego. To jest wynik Zwyrodnienie i częściowa ekstruzja łąkotki przyśrodkowej, z podejrzeniem drobnych radialnych pęknięć jej wolnego brzegu. Nierówności i drobne pęknięcia chrząstki przedziału przyśrodkowego. Łąkotka boczna i chrząstka przedziału bocznego w granicach normy. Nierówności i drobne pęknięcia chrząstki przyśrodkowej powierzchni rzepki. Utrata chrząstki w dolnej części bruzdy międzykłykciowej kości udowej z odczynowym ogniskiem obrzęku szpiku kostnego podchrzęstnie. Aparat więzadłowy stawu kolanowego zachowany. Ślad płynu i nieznaczne zmiany odczynowe błony maziowej w zachyłku nadrzepkowym. Ciało tłuszczowe Hoffy prawidłowe.\X0B\Dół podkolanowy wolny.\X0B\ Proszę o interpretacje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mogę stosować duże witaminy C celem zwiększenia regeneracji?

Witam serdecznie , moje pytanie dotyczy komorek macierzystych pobranych z tluszczu podanych stawu kolanowego . Pytanie o to czy moge stosowac duze dawki witaminy C tj, 5 g na dobe celem zwiekszenia regeneracji?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak wyleczyć zapalenie stawu kolanowego?

Jak pozbyć się zapalenie stawów kolanowego? Choruję na chondromlacje rzepki od 1997 roku wtedy była wykonana altroskopia. Był spokój do 2005 znowu była altroskopia. Następnie bóle pojawiły się w grudniu 2015 , zrobiono mi 2016 rezonans wyszło Chondromolacja rzepki 3... Jak pozbyć się zapalenie stawów kolanowego? Choruję na chondromlacje rzepki od 1997 roku wtedy była wykonana altroskopia. Był spokój do 2005 znowu była altroskopia. Następnie bóle pojawiły się w grudniu 2015 , zrobiono mi 2016 rezonans wyszło Chondromolacja rzepki 3 stopnia . Zrobiono mi trzecią artroskopie , zastrzyki z kwasu hialuronowego nic to nie dało , rehabilitacja też nic 2017 czwarta altroskopia i do tej pory bardzo boli , były znów zastrzyki z kwasu , leki przeciwbólowe , przeciwzapalne i tak do tej pory. Co mam robić dalej ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co zastosować na ból kolana?

Witam, zmagam się z problemem od 2 tygodni, mianowicie chodzi o ból w lewym kolanie. Sytuacja wygląda tak ze moge zginać noge robić przysiady ze sztangą w skrócie wszystko moge robić i nic mnie nie boli , ale kiedy... Witam, zmagam się z problemem od 2 tygodni, mianowicie chodzi o ból w lewym kolanie. Sytuacja wygląda tak ze moge zginać noge robić przysiady ze sztangą w skrócie wszystko moge robić i nic mnie nie boli , ale kiedy uklękne na lewe kolano tak powiedzmy na srodku kolana to czuje momentalnie gigantyczny ból jakbym uklęknął na ostry nóż. Bol jest silny i cięzki do wytrzymania więc momentalnie wstaje bądz przewracam się na bok byle tylko kolano nie dotykało powierzchni bo ból jest bardzo silny , jak zegnę kolano w ok. 90 stopni to sam ucisk palcem w tym miejscu jest dosc mocno bolesny wiec uklękniecie tym bardziej. Zabrałem się za to i byłem w dobrej klinice znanej w Polsce gdzie zapłaciłem 250zł za USG stawu kolanowego, w skrócie w kolanie wszystko jest dobrze wszystkie kosci i więzadła łąkątki itp w bardzo dobrym stanie, co mnie zdziwiło bo przed wizytą na 98% byłem pewny ze mam jakis odłamek w kolanie na który klękam stąd gigantyczny ból jakbym na nóż uklękł. Lekarz najechał głowicą w miejsce gdzie mnie boli i już wiedział o którym miejscu mowa bo wykręcało mnie z fotela. Okazało się że chodzi o chrząstkę stawową , z tym że lekarz powiedział że jest ona w dobrym stanie ładna gładka itp a skoro mam taki duży ból to musi być przeciążona i przez to za miekka i ugina się na tyle ze dotykam kosci czy cos, tak wyłapałem ze słuchu a nie znam się na tym. Wstawiam cytat z kartki z opisem wyniku badania "bolesnosc przy ucisku głowicą na powierzchni stawowej kłykcia przysrodkowego kosci udowej - typowe dla zmian przeciążeniowych chrząstki stawowej". Stąd rodzi się teraz moje pytanie , co mam robić? Lekarz powiedział mi tylko odpoczywac .. jak ja lubie takie odpowiedzi. Jestem czynnym sportowcem i trenuje dużo ale akurat ostatni okres w treningach nie miałem jakis mocny bo były swięta sylwester itp więc nie sądze zeby kolano było jakos przetrenowane bo juz nie raz o wiele cięzej trenowałem. Odpocząc w najbliższym czasie odpoczne , wiadoma rzecz ale jak dla mnie to nie jest rozwiązanie problemu bo wróce spowrotem do ostrego treningu i problem się ponowi? Dlatego moje w sumie drugie też pytanie, czy może ta chrząstka stawowa jest jakas słaba i szybko poddała się wzgledem treningów i można ją jakos wzmocnic? Chodzi mi np o jakies leki czy nie wiem jakis porządny zastrzyk w kolano? Żeby ją odpowiednio odżywić i trzymać w dobrym stanie. Proszę o porady odnosnie całego problemu, pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy konieczna jest artroskopia kolana u 20-latki?

Wiek :20 lat Kobieta Czy to coś groźnego? Czy potrzebna będzie artroskopia ? - Więzadła poboczne kolana o zachowanej ciągłości - Szpara stawu kolanowego bez cech znamiennych przewężeń - Staw rzepkowo-udowy bez znamiennej patologii. Chrząstka rzepki bez patologii ogniskowej -... Wiek :20 lat Kobieta Czy to coś groźnego? Czy potrzebna będzie artroskopia ? - Więzadła poboczne kolana o zachowanej ciągłości - Szpara stawu kolanowego bez cech znamiennych przewężeń - Staw rzepkowo-udowy bez znamiennej patologii. Chrząstka rzepki bez patologii ogniskowej - W zakresie dołu podkolanowego od str. przyśrodkowej widoczona niewielka torbiel Bakera o wym. 11×6×21 mm. - Więzadło krzyżowe przednie o pogrubiałej strukturze włókienkowej, najpewniej częściowo włólna zerwane. Linia Blumensatha nieco przemieszczona ku przodowi. - Nieco zwiększona ilość wolnego płynu do przodu od przyczepu piszczelowego więzadła krzyżowego przedniego - Więzadło krzyżowe tylne nieco zagiete o zachowanej ciągłości - łąkotka boczna prawidłowa - łąkotka przyśrodkowa o nieco odniżonej wys trzonu, bez nieprawidłowych sygnałów wew.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co znaczą dyskretne zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe przedziału przyśrodkowego?

Witam. W luty 2017 r. nabawiłem się urazu kolana.po konsultacji z lekarzem i zrobieniem rezonansu magnetycznego wyszło, że jest potrzebna operacja i mam rozerwanie łąkotki przyśrodkowej.Pod koniec kwietnia miałem robionę operacje na to kolano.Po zabiegu rozpoczełem rehabilitacje i ćwiczenia.Po... Witam. W luty 2017 r. nabawiłem się urazu kolana.po konsultacji z lekarzem i zrobieniem rezonansu magnetycznego wyszło, że jest potrzebna operacja i mam rozerwanie łąkotki przyśrodkowej.Pod koniec kwietnia miałem robionę operacje na to kolano.Po zabiegu rozpoczełem rehabilitacje i ćwiczenia.Po 7 miesiącach rozpoczełem lekkie bieganie i po 5 treningach noga mi spuchła i zaczeła mocniej boleć.Przestałem biegać i wykonałem jeszcze raz rezonans magnetyczny , oto opis : Umiarkowana uogólniona redukcja objętości i zmiany zwyrodnieniowe pozostałości łąkotki przyśrodkowej,zwłaszcza trzonu, z drobnymi nierównościami wolnego brzegu łąkotki. W szparze stawowej centralnej części przedziału przyśrodkowego widoczne dyskretne szczelinowate pasmo bezsygnałowe prawdopodobnie odpowiadające zmianą po operacyjnym lub niewielkiej ilości gazu. Dyskretne ścieńczenie chrząstki przedziału przyśrodkowego.Nieznaczny obrzęk szpiku kostnego kłykcia przyśrodkowego piszczeli, przeciążeniowy lub po przebytym częściowo wygojonym stłuczeniu. Prawidłowa łąkotka boczna i chrząstka przedziału bocznego. Drobne nierówności chrząstki przyśrodkowej i bocznej powierzchni rzepki. Przebyte naciągnięcie bliższej części MCL i możliwe przebyte nieznaczne naciągnięcie ACL .Poza tym aparat więzadłowy stawu kolanowego w normie. Ślad płynu w jamie stawowej.Nie wykazano wolnych ciał śródstawowych . R:Redukcja objętości i nie znaczne/umiarkowane zwyrodnienie pozostałości MM, bez ewidentnych nawrotowych pęknięć.Dyskretne zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe przedziału przyśrodkowego.Chondromalacja rzepki stopnia 2 .Przebyte naciągnięcie MCL i prawdopodobnie ACL. Można prosić o porade czy wszystko jest ok, czy trzeba zrobić jakiś zabieg, bo to kolano mnie pobolewa jak długo pochodze i puchnie a o bieganiu już nawet nie myśle, bo boli i nie idzie biegać.:-( Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co może oznaczać obecność płynu w kolanie u dziecka?

U mojej dwuletniej córki która skarży się na bul kolanka stwierdzono na USG niewielką ilość wolnego płynu w stawie kolanowym gr.3mm w zachyłku nadrzepkowym.Raczej nie było żadnego stłuczenia .Bardzo Prosimy o poradę i czy to może być coś poważnego
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik badania MR kolana po urazie?

Witam. W luty 2017 r. nabawiłem się urazu kolana.po konsultacji z lekarzem i zrobieniem rezonansu magnetycznego wyszło, że jest potrzebna operacja i mam rozerwanie łąkotki przyśrodkowej.Pod koniec kwietnia miałem robionę operacje na to kolano.Po zabiegu rozpoczełem rehabilitacje i ćwiczenia.Po... Witam. W luty 2017 r. nabawiłem się urazu kolana.po konsultacji z lekarzem i zrobieniem rezonansu magnetycznego wyszło, że jest potrzebna operacja i mam rozerwanie łąkotki przyśrodkowej.Pod koniec kwietnia miałem robionę operacje na to kolano.Po zabiegu rozpoczełem rehabilitacje i ćwiczenia.Po 7 miesiącach rozpoczełem lekkie bieganie i po 5 treningach noga mi spuchła i zaczeła mocniej boleć.Przestałem biegać i wykonałem jeszcze raz rezonans magnetyczny , oto opis : Umiarkowana uogólniona redukcja objętości i zmiany zwyrodnieniowe pozostałości łąkotki przyśrodkowej,zwłaszcza trzonu, z drobnymi nierównościami wolnego brzegu łąkotki. W szparze stawowej centralnej części przedziału przyśrodkowego widoczne dyskretne szczelinowate pasmo bezsygnałowe prawdopodobnie odpowiadające zmianą po operacyjnym lub niewielkiej ilości gazu. Dyskretne ścieńczenie chrząstki przedziału przyśrodkowego.Nieznaczny obrzęk szpiku kostnego kłykcia przyśrodkowego piszczeli, przeciążeniowy lub po przebytym częściowo wygojonym stłuczeniu. Prawidłowa łąkotka boczna i chrząstka przedziału bocznego. Drobne nierówności chrząstki przyśrodkowej i bocznej powierzchni rzepki. Przebyte naciągnięcie bliższej części MCL i możliwe przebyte nieznaczne naciągnięcie ACL .Poza tym aparat więzadłowy stawu kolanowego w normie. Ślad płynu w jamie stawowej.Nie wykazano wolnych ciał śródstawowych . R:Redukcja objętości i nie znaczne/umiarkowane zwyrodnienie pozostałości MM, bez ewidentnych nawrotowych pęknięć.Dyskretne zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe przedziału przyśrodkowego.Chondromalacja rzepki stopnia 2 .Przebyte naciągnięcie MCL i prawdopodobnie ACL.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy konieczna jest rekonstrukcja ACL po urazie kolana?

Witam, jestem po urazie kolan, ból zwłaszcza w prawym stawie kolanowym przy rotacjach, staw lekko ucieka do tyłu Po rezonansie magnetycznym stwierdzono pogrubienie dystalnego odcinka ACL opuchnięty fałd tłuszczowy podrzepkowy/ mam wrażenie,że guzowatośćpiszczeli bardzej wystaje/ oraz łąkotki nieznacznie wystają poza... Witam, jestem po urazie kolan, ból zwłaszcza w prawym stawie kolanowym przy rotacjach, staw lekko ucieka do tyłu Po rezonansie magnetycznym stwierdzono pogrubienie dystalnego odcinka ACL opuchnięty fałd tłuszczowy podrzepkowy/ mam wrażenie,że guzowatośćpiszczeli bardzej wystaje/ oraz łąkotki nieznacznie wystają poza obrys stawu. Czy w tym przypadku czeka mnie operacja czy lepiej poddać się rehabiitacji ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR kolana u 59-latki?

Mam wynik rezonansu kolana prawego po upadku.oto opis.w obrębie nasady dalszej i przynasady dalszej kości udowej jak również w zakresie nasady i przynasady bliższej kości piszczelowej widoczne są rozległe zmiany obrzękowe szpiku przemawiające za przebytymi zmianami o charakterze pourazowym.Wiazadlo poboczne... Mam wynik rezonansu kolana prawego po upadku.oto opis.w obrębie nasady dalszej i przynasady dalszej kości udowej jak również w zakresie nasady i przynasady bliższej kości piszczelowej widoczne są rozległe zmiany obrzękowe szpiku przemawiające za przebytymi zmianami o charakterze pourazowym.Wiazadlo poboczne szczalkowe oraz poboczne piszczelowe bez uchwytnych zmian pourazowych.Wiazadlo rzepki oraz ścięgno mięśnia czworoglowego uda bez odchyleń od stanu prawidłowego.PCL w położeniu anatomicznym o prawidłowym sygnale bez zmian pourazowym.ACL w położeniu anatomicznym o nieco podwyższonym sygnale w obrazach PD fs.jednakze o zachowanej ciągłości z dyskretnymi zmianami obrzekowymi.obraz może odpowiadać czesciowemu jego uszkodzeniu.Struktury chrzęstne pokrywające powierzchnie stawowe kości tworzących staw kolanowy bez cech chondropatii. Łękotka boczna bez odchyleń od stanu prawidłowego. Również w zakresie łękotki przyśrodkowej nie uwidoczniono zmian pourazowego.w przedziale rzepkowo udowym oraz w pasmach biodrowo piszczelowych bocznych i przyśrodkowym jak również w szparze stawu kolanowego widoczna jest obecność płynu wysiękowego.troczki rzepki bez odchyleń od stanu prawidłowego.poza tym struktury stawu kolanowego prawego w dostarczonym do oceny badania MR bez odchyleń od normy.co to oznacza czy musi być operacja przy zgięciu odczuwam kucie po lewej stronie mija już dwa miesiące od upadku.prosze o poradę . dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak interpretować wynik RTG kolana i co oznacza jego wynik?

zrobiłem rentgen kolana i wyszło ; zmiany zwyrodnieniowe w stawie kolanowym pod postacią wyciągnięcia krawędzi stawowych i wyniosłośći międzykłykciowej . wysokie ustawienie rzepki . co pan doktor myśli o tym
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czego się obawiać po amputacji na poziomie podudzia?

mam 67 lat ,od 30-stu jestem po amputacji na poziomie podudzia prawego z zachowaniem stawu kolanowego kikut o długości 7 cm, po urazie komunikacyjnym.Byłem i jestem zaprotezowany w protezy ,aktualnie w protezę w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne z modułem... mam 67 lat ,od 30-stu jestem po amputacji na poziomie podudzia prawego z zachowaniem stawu kolanowego kikut o długości 7 cm, po urazie komunikacyjnym.Byłem i jestem zaprotezowany w protezy ,aktualnie w protezę w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne z modułem stopy Esprit na której poruszanie sie było o niebo sprawniejsze niż na poprzednich protezach!! Niestety jak to bywa do czasu!!Zaczęły mi dokuczać bóle lewego biodra do tego stopnia że bez prochów przeciwbólowych nie byłem wstanie się poruszać -prowadziłem działalność gospodarczą-sklep z kolekturą lotto.Zawiesiłem działalność,udałem się do lekarzy ortopedów,serie zastrzyków pomagały na krótko,dopiero po prześwietleniu i usg, diagnoza choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego zmuszająca do endoprotezoplastyki stawu biodrowego.Zapisałem się na zabieg,wyznaczono mi termin 2009 rok,napisałem o przyśpieszenie,otrzymałem zgodę komisji,krótki termin-hospitalizacja i ups!! złapałem zapalenie oskrzeli!!Wypis ze szpitala i teraz od nowa badania,wyniki i.t.d, i.t.p. Teraz po opuszczeniu oddziału ortopedii i napatrzeniu się na cierpienia pacjentów po operacji endoprotezoplastyki zacząłem wątpić w swoje możliwości wytrwania i przetrwania ,jak i powrót do sprawności lecz mam dosyć trwania w bólu i cierpieniu.Przerobiłem łazienkę,sypialnię zamontowałem pochwyty po całej długości dróg poruszania się po domku,Zaopatrzyłem się w wózek, chodzik,balkonik,i.t.p.niezbędne do pooperacyjnej egzystencji!! Boję się bardzo i mam wątpliwości czy poradzę sobie będąc na protezie prawej nogi na którą nie jestem w stanie przenieść ciężar swojego ciała podczas powstawania z łóżka,krzesła,ławki i.t.d. i zdaję sobie sprawę że pierwsze tygodnie będą bardzo trudne,ale gdy napatrzyłem się na chłopów 40-50 letnich którzy przy próbie wstawania,chodzenia z balkonikiem popuszczali w pidżamę,to mam poważne wątpliwości co do moich możliwości!!.Mam 67 lat,a chciał bym tak wiele,więc proszę Pana/Panią o opinię i poradę,czy mam czego się bać?obawiać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co znaczą takie objawy uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej?

witam, mam problem z bólem kolana (mam 66 lat); podam dotychczasowe działania medyczne (leczenie szpitalne plus zabiegi): LECZENIE SZPITALNE: rozpoznanie z karty informacyjnej leczenia szpitalnego: M23.2 - Stan po skręceniu kolana lewego /04.2017/. Objawy uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. Artroskopowo: zapalenie przerostowe... witam, mam problem z bólem kolana (mam 66 lat); podam dotychczasowe działania medyczne (leczenie szpitalne plus zabiegi): LECZENIE SZPITALNE: rozpoznanie z karty informacyjnej leczenia szpitalnego: M23.2 - Stan po skręceniu kolana lewego /04.2017/. Objawy uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej. Artroskopowo: zapalenie przerostowe fałdów błony maziowej. Rozmiękczanie chrząstki kłykcia udowego przyśrodkowego i wcięcia międzykłykciowego III stopnia. Brzeżne uszkodzenie łąkotki bocznej. Procedury: 80.26, 80.76. Leczenie: operacyjne dnia 22.06.2017: LKD - artroskopia op kolana, częściowa synovectomia, częściowa chondrectomia kłykcia udowego przyśrodkowego i wcięcia międzykłykciowego, częścowa meniscetomia boczna. Dalsze leczenie poszpitalne: 09.2017 r. - podanie PRP (osocze) do stawu kolanowego lewego PYTANIE: około 2 tyg. temu bóle się zmniejszyły, jednak 3 dni temu coś znowu "strzyknęło" bólem w kolanie. Kolano jakby bardziej opuchnięte i bardziej boli. Co mam teraz zastosować? Jak się zachować w sytuacji pogorszenia, aby zminimalizować ból lub po prostu wyleczyć kolano? Czy lepsze będzie ponowne wstrzyknięcie PRP (osocza) czy kwasu haliuronowego? Czy polecacie Państwo inną procedurę medyczną? Ps. w międzyczasie miałam różne zabiegi rehabilitacyjne włącznie z ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jaka jest interpretacja wyniku badania stawu kolanowego?

Witam, bardzo proszę o interpretację badania stawu kolanowego rezonansem magnetycznym: nieznacznie zwiększona ilość płynu w okolicach nadrzepkowych, w obrębie prawej części rzepki widoczne strefy obrzęku szpiku kostnego na tle stłuczenia beleczek kostnych. Łękotka przyśrodkowa z widocznymi poziomymi strefami obrzęku... Witam, bardzo proszę o interpretację badania stawu kolanowego rezonansem magnetycznym: nieznacznie zwiększona ilość płynu w okolicach nadrzepkowych, w obrębie prawej części rzepki widoczne strefy obrzęku szpiku kostnego na tle stłuczenia beleczek kostnych. Łękotka przyśrodkowa z widocznymi poziomymi strefami obrzęku w rogu tylnym (uszkodzenie stopien I-szy). Ścięgno mięśnia czworogłowego uda grubości 8 mm z podłużnymi strefami obrzęku - zmiany przeciążeniowe. W dole podkolanowym widoczny jest przerost mięśni: płaszczkowatego i głowy bocznej mięśnia brzuchatego łydki z uciskiem na tętnicę i żyły podkolanowe bez zwężenia światła tętnicy. Diagnoza lekarza opisującego badanie: zmiany przeciążeniowe prawego stawu kolanowego. Jestem mężczyzną, mam 26 lat. Od miesiąca odczuwam ból w okolicach kolana i łydki o zmiennym natężeniu, zarówno w ruchu jak i w spoczynku. Opis widział ortopeda oraz chirurg naczyniowy, zalecono kilka tygodni przerwy od ćwiczeń, witaminę pp, Milgammę oraz Galvenox. Proszę o interpretację.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza wynik MR stawu skokowego 49-latka?

Witam serdecznie.Właśnie otrzymałem opis badania i nie wiem co o tym sądzić.Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź. Badanie MR prawego stawu kolanowego wykonano sekwencjach SE/FSE/fatsat w obrazach T1, T2, PD-zależnych. Ilość płynu w stawie nieco zwiększona. Rzepka... Witam serdecznie.Właśnie otrzymałem opis badania i nie wiem co o tym sądzić.Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź. Badanie MR prawego stawu kolanowego wykonano sekwencjach SE/FSE/fatsat w obrazach T1, T2, PD-zależnych. Ilość płynu w stawie nieco zwiększona. Rzepka z tendencja do bocznego przyparcia, drobne pojedyncze ogniska chondropatii II stopnia w SRU na bocznych powierzchniach stawowych rzepki i bruzdy m- kłykciowej uda Szczeliny pękniecia chrząstki na powierzchniach obciążanych CMF i CLF odpowiednio na obszarze 10 mm i 15 mm. Nieznacznie zwiększona ilość płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej Łąkotki w normie. Więzadła krzyżowe i poboczne w normie. Chrząstki stawowe poza w/w bez uchwytnych cech uszkodzenia
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty