Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 9 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie szpiku: Pytania do specjalistów

Niepokojący wynik retikulocytów

Witam, Mam 19 lat, dwa razy miałam pobierany szpik do badania, wyszło podejrzenie zespołu mielodysplastycznego, ale obecnie nie mam wizyt u hematologa. Mam tez stwierdzona anemię normocytarna, a poziom retikulocytow to 0,010 (przy normie od 0,028-0,108), RET-H to 0,30% (norma... Witam, Mam 19 lat, dwa razy miałam pobierany szpik do badania, wyszło podejrzenie zespołu mielodysplastycznego, ale obecnie nie mam wizyt u hematologa. Mam tez stwierdzona anemię normocytarna, a poziom retikulocytow to 0,010 (przy normie od 0,028-0,108), RET-H to 0,30% (norma od 0,50-2,00), RET-M to 0,00% (norma od 0,04-4,63), mam tez obnizone bazocyty, hemoglobinę, hematokryt, MCH i podwyższone RDW, jestem coraz bardziej słaba, zmęczona, mam stany podgorączkowe niemal cały czas, które nie ustępują, oraz bóle w klatce piersiowej no i wiele innych dolegliwości związanych z anemia, lecz niepokoi mnie wynik retikulocytow... chciałabym zasięgnąć porady. Z góry bardzo dziękuje za odpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczy nerw pośrodkowy oraz gałęzie nerwu łokciowego na poziomie nadgarstka w normie?

5 tygodni temu upadlem na łyżwach, oto wynik mojego mri, chodzę obecnie na fizykoterapie, czy mogę jakoś przyspieszyć gojenie? "Obrzęk tkanki podskórnej okolicy nadgarstka prawego, zwłaszcza w części grzbietowej.  Cechy znacznego uszkodzenia przyczepu trójgraniastego więzadła grzbietowego promieniowo- trójgraniastego,... 5 tygodni temu upadlem na łyżwach, oto wynik mojego mri, chodzę obecnie na fizykoterapie, czy mogę jakoś przyspieszyć gojenie? "Obrzęk tkanki podskórnej okolicy nadgarstka prawego, zwłaszcza w części grzbietowej.  Cechy znacznego uszkodzenia przyczepu trójgraniastego więzadła grzbietowego promieniowo- trójgraniastego, więzadło w trakcie przebudowy bliznowatej; zmiany te łączą się z przebudowującą się bliznowato torebką stawową grzbietowej łokciowej części stawu promieniowo-nadgarstkowego, z przerostem błony maziowej w sąsiedztwie kompleksu chrząstki trójkątnej oraz bliznowatą przebudową tzw. Homologu łąkotki.   Cechy przebytego stłuczenia chrząstki trójkątnej, częściowego uszkodzenia przyczepu dalszego oraz częściowego uszkodzenia przyczepu bliższego chrząstki trójkątnej, przyczepy w trakcie przebudowy.  Ścięgno ECU z cechami tendinopatii na poziomie nadgarstka, z pogrubieniem i obrzękiem ścian pochewki ścięgna.  Wysięk małego stopnia w stawie DRU, RC i IC z cechami przerostu błony maziowej.  Wysięk w stawie grochowato-trójgraniastym, cechy przebytego częściowego uszkodzenia torebki stawowej, z cechami jej bliznowatej przebudowy. Więzadła kości grochowatej zachowane.  Cechy naciągnięcia więzadła grzbietowego łódeczkowato-trójgraniastego.  Pozostałe więzadła nadgarstka zachowane. Drobny ganglion okolicy dłoniowo-promieniowej stawu RCJ.  Ścięgna mm. Zginaczy oraz ich pochewki w normie.  Ścięgna pozostałych przedziałów prostowników  w normie, ślad płynu w ich pochewkach.  Nerw pośrodkowy oraz gałęzie nerwu łokciowego na poziomie nadgarstka w normie.  Struktura kostna bez podejrzanych zmian ogniskowych; niewielki plamisty obrzęk szpiku kości objętych polem badania w pierwszej kolejności wtórnie do unieruchomienia"
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co znaczą nieustępujące stany podgorączkowe?

pisałam do państwa o pomocy w interpretacji wyników w podejrzeniu mds. Mam także nieustępujące stany podgorączkowe. anemię normocytarna, dwa razy pobierano mi szpik kostny do badań. mam 18 lat. Badania krwi wykazują niska zawartość retikulocytow. nieprawidłowości są także w hemoglobinie... pisałam do państwa o pomocy w interpretacji wyników w podejrzeniu mds. Mam także nieustępujące stany podgorączkowe. anemię normocytarna, dwa razy pobierano mi szpik kostny do badań. mam 18 lat. Badania krwi wykazują niska zawartość retikulocytow. nieprawidłowości są także w hemoglobinie, erytrocytach. W szpiku przeważa szereg mieloidalny. Elementy postaciowe stanowią ok.40% utkania. Utkanie szpiku o zmniejszonej komorkowosci. Szpik o komorkowosci 35-40%. Dominują nieznaczne elementy szeregu granulocytarnego. Obecność elementów hemopoetycznych wszystkich linii, z nieznacznym zachamowaniem dojrzewania. Całość nie jest jednoznaczna, nie wyklucza rozpoznania mielodysplazji. Konieczna jest konfrontacja z całością obrazu klinicznego. Dodam, ze szybko się mecze, mam samoistne siniaki i wybroczyny w postaci czerwonych plam. Bóle głowy, trudności z oddychaniem bóle kości kończyn dolnych i górnych
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak interpretować wynik badania 8-latka?

Proszę o interpretację wyników badań 8 latka. Wyniki badania. W obrazie mikroskopijnym szpik od średniobogatokomórkowego do o zmniejszonej komórkowości. Przeważa linia myeloidalna /CD 15/z cechami odmłodzenia. c-kit w nielicznych komórkach tucznych. CD 34 pokazuje 1-2% populacji. Szereg erytroidalny /CD 71/... Proszę o interpretację wyników badań 8 latka. Wyniki badania. W obrazie mikroskopijnym szpik od średniobogatokomórkowego do o zmniejszonej komórkowości. Przeważa linia myeloidalna /CD 15/z cechami odmłodzenia. c-kit w nielicznych komórkach tucznych. CD 34 pokazuje 1-2% populacji. Szereg erytroidalny /CD 71/ liczny odmłodzony. Megakariocyty /CD61/ o zmniejszonej liczebności, obok form o morfologii zwykłej obecne postaci karłowatej z niepodzielnym jądrem. Obraz wskazuje na hipoplazję szeregu megakariocytów.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy przy takim wyniku rezonansu magnetycznego kolana konieczna będzie operacja?

witam czy mógłby ktoś przetłumaczyć mi wynik rezonansu magnetycznego kolana, czy będzie potrzebna operacja czy obejdzie się bez, nadmienię że mogę kolano wyprostować I zgiac do 70 stopni chodzę w ortezie bez kul i czuję się całkiem stabilnie od urazu... witam czy mógłby ktoś przetłumaczyć mi wynik rezonansu magnetycznego kolana, czy będzie potrzebna operacja czy obejdzie się bez, nadmienię że mogę kolano wyprostować I zgiac do 70 stopni chodzę w ortezie bez kul i czuję się całkiem stabilnie od urazu minęły 2 tygodnie a chodziłem już po 4 dniach a o to wynik rezonansu MR kolana prawego Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, TSE T2, PD i z FS, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych, parakoronalnych i poprzecznych, w warstwach o grubości 2.5, 3.5 i 4mm. Badanie obarczone artefaktami ruchowymi. Wzmożenie ilości płynu stawowego. W polu ACL widoczna jest struktura o zatartych zarysach i pośrednim sygnale- obraz MR odpowiada zerwaniu ACL. Więzadło poboczne piszczelowe o podwyższonym sygnale i poszerzonym, częściowo zatartym obrysie- cechy uszkodzenia MCL stopnia III/IV. Więzadło krzyżowe tylne i poboczne boczne prawidłowe W zakresie łąkotek stawowych zmian nie stwierdzono. Chrząstki stawowe, w tym chrząstka rzepki, w wykonanym badaniu MR zmian nie wykazują. Stłuczenie szpiku kostnego w kłykciu bocznym kości piszczelowej, ze zmiażdżeniem beleczek kostnych w części przynasadowo-nasadowej. Obrzęk tkanek miękkich w okolicy przedrzepkowej i wzdłuż przedniej powierzchni więzadła właściwego rzepki oraz niewielka ilość płynu wzdłuż troczka bocznego rzepki.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy podwyższone krwinki białe mogą być spowodowane zapaleniem stawów?

Witam, u mojej mamy stwierdzono przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL Rai 0), pierwszy lekarz stwierdził po wynikach krwi, że to łagodny typ białaczki i że nie trzeba nic z tym robić, tylko kontrolować. Kolejny powiedział, że trzeba zbadać czy to... Witam, u mojej mamy stwierdzono przewlekłą białaczkę limfocytową (CLL Rai 0), pierwszy lekarz stwierdził po wynikach krwi, że to łagodny typ białaczki i że nie trzeba nic z tym robić, tylko kontrolować. Kolejny powiedział, że trzeba zbadać czy to łagodny typ czy ostry i że potrzebne będzie badanie szpiku. Teraz czekamy na koleją wizytę u tego lekarza. Mama ma podwyższone krwinki białe (25,3) - ostatnio poziom spadł o 0,5 jednostki, a czerwone w normie. Od dawna ma problemy z nogami, jeśli nie weźmie jeden dzień tabletek (Roticox) od razu bardzo ją bolą nogi, a pracowała 11 lat w sklepie, gdzie była zimna posadzka i zastanawiam się czy to może być od tego - takie zapalenie stawów. Chciałbym się dowiedzieć czy podwyższone krwinki białe mogą być właśnie spowodowane zapaleniem stawów? Dodam, że mama ma bardzo słabą odporność i co chwilkę łapie grypę. pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy jest możliwe pobranie szpiku do badania?

Witam mam pytanie syn ma małopłytkowośc i jest planowana biopsua szpiku niestety zblirza się operacja wyciąganie metalowych zespoleń po operacji rekonstrukcji panewek biodrowych i ta operacja nie może czekać czy jst możliwe pobranie szpiku di badania przy okazji operacji syn... Witam mam pytanie syn ma małopłytkowośc i jest planowana biopsua szpiku niestety zblirza się operacja wyciąganie metalowych zespoleń po operacji rekonstrukcji panewek biodrowych i ta operacja nie może czekać czy jst możliwe pobranie szpiku di badania przy okazji operacji syn bendzie w narkozie i zaoszczędziłi by mu to dodatkowego bulu. Operacja jest w niemczech i chcę wiedzieć czy jest to możliwe zanim zapytam lekarzy. Bardzo proszę o odpowiedz.

Czego się spodziewać w planowanym badaniu USG jamy brzusznej?

Dzień dobry. Mężczyzna lat 61, nadkrwistosc i małopłytkowość. Do tego powiększona trzustka. Obecnie tata leży w szpitalu, a ja okropnie się martwię. Planowane USG jamy brzusznej i badanie szpiku. Czego możemy się spodziewać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy pompowanie krwi to jedyna opcja?

witam, chcialabym prosic o pomoc bo bardzo sie martwie o dziadka a tym bardziej ze jestem za granica:/ wykryto po ostatniom epizodzie b niskiej hemoglobiny i przetaczaniu krwi , badaniu szpiku -zespol mialodysplastyczny, teraz po miesiacu powtorzylo sie to i... witam, chcialabym prosic o pomoc bo bardzo sie martwie o dziadka a tym bardziej ze jestem za granica:/ wykryto po ostatniom epizodzie b niskiej hemoglobiny i przetaczaniu krwi , badaniu szpiku -zespol mialodysplastyczny, teraz po miesiacu powtorzylo sie to i znow jest w szpitalu, czytalam troche o tym i napotkalam na erytropoetyne-czy jest to jakas inna mozliwosc? i na wiadomosci ktore mowia ze nalezy jakos usuwac zelazo przy czestych przetaczaniach czy kazdy lekarz to wie?na odzdziale wewnetrznym leczac dziadka czy powinien byc na oddziale hematologicznym?do hematologa jezdzi co jakis czas na kontrole byl dwa tyg temu i mial hemoglobine 8 a teraz zanow byla wczoraj 5:(( czy sa jakies inne mozliwosci leczenia czy tylko to pompowanie krwi czy to go jakos nie oslabi tak czeste pobieranie krwi bo co 2 tyg musi badac i to przetaczanie?bardzo prosze o pomoc, pozdrawiam ewelina
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Niepokojące wyniki krwi - jakie badania wykonać w celu zdiagnozowania przyczyny?

Mezczyzna, 49 lat. Od roku jestem pod kontrola hematologa ze wzgledu na podwyzszony poziom erytrocytow (7k), hemoglobimy (19), jednoczesnie poziom plytek jest obnizony, okolo 90, watroba i sledziona w okresowych badaniach usg pozostaja powiekszone; wykluczono czerwienice (na 95%) na podstawie... Mezczyzna, 49 lat. Od roku jestem pod kontrola hematologa ze wzgledu na podwyzszony poziom erytrocytow (7k), hemoglobimy (19), jednoczesnie poziom plytek jest obnizony, okolo 90, watroba i sledziona w okresowych badaniach usg pozostaja powiekszone; wykluczono czerwienice (na 95%) na podstawie badania morfologicznego i obecnie zaaplikowano spuszczanie krwi dla wyrownania poziomu podwyzszonych poziomow zwiazanych z nadmierna produkcja czerwonych krwinek/zelaza. Jakie inne badania (n.p. badanie szpiku?) powinienem zrobic dla postawienia diagnozy, ktora okresli przyczyne mojego stanu? Z gory dziekuje, Tomasz
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy ból biodra może wskazywać na zapalenie kości lub szpiku?

Witam.Od 1.5 miesiąca odczuwam dziwne bóle w kościach.Poczatkowo bol zlokalizowany był w odcinku ledzwiowy poczym przemieścil się w okolice kości ogonowej.Bol był bardzo odczuwalny w pozycji siedzącej.Po okolo 1tyg bol przeniósł się w okolice prawego biodra lub prawej strony... Witam.Od 1.5 miesiąca odczuwam dziwne bóle w kościach.Poczatkowo bol zlokalizowany był w odcinku ledzwiowy poczym przemieścil się w okolice kości ogonowej.Bol był bardzo odczuwalny w pozycji siedzącej.Po okolo 1tyg bol przeniósł się w okolice prawego biodra lub prawej strony miednicy.Dodam że bol jest trudny do zlokalizowania.Wykonalem rezonans odcina L-S I wynik jest ok.Bol biodra tudzież miednicy po stronie prawej jest nadal.Bol pojawia się w ciągu dnia w różnych pozycjach.W pozycji siedzącej lub leżącej na boku prawym na prawej nodze.Czasem pojawia się przy leczeniu również na lewym boku.Ulge w bolu stanowi pozycja na wznak na plecach przy wyprostowanych obu konczynach.Prosze powiedzieć co to może być.Dodam że objawy są dziwne i bol pojawia się nie zawsze przy siedzeniu czy też leczeniu ba którymś z boków.Jakie badanie wykonac-rezonans biodra czy miednicy.Waze 83kg 178 cm wzrostu.Nie palę papierosow,nie spozywam alkoholu,Nie uprawiam sportu -nie mialem kontuzji żeby bol był pochodzenia po jakiś ćwiczeniach.Dodam jeszcze że wcześniej miałem bóle w kościach przemijajacy ale grypopochodne -kłucia. OBECBIE TEGO NIE MA.Czy to może być zapalenie kości,szpiku-gronkowiec? Czy coś innego.Jakie badania wykonać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to na pewno tylko tężyczka?

Nieustające parestezje połowy głowy i ciała Mam 40 lat. Od połowy maja 2016r. zaczęłam jakby czuć lewą połowę głowy. Jest to nieustające uczucie jakbym miała założoną skarpetę na połowie głowy. Zaburzenia czucia na połowie głowy są cały czas bez przerwy... Nieustające parestezje połowy głowy i ciała Mam 40 lat. Od połowy maja 2016r. zaczęłam jakby czuć lewą połowę głowy. Jest to nieustające uczucie jakbym miała założoną skarpetę na połowie głowy. Zaburzenia czucia na połowie głowy są cały czas bez przerwy z okresami nasilenia. W czerwcu przez 4 dni miałam straszne mdłości i uczucie skarpetki było nasilone pieczeniem połowy głowy. Od września 2016 mrowienie pojawiło się także na połowie twarzy i czubku języka. Neurolog skierował mnie na rezonans odcinka szyjnego, ponieważ okresy nasilenia parestezji są poprzedzone najczęściej rwącym bólem mięśnia czworobocznego, dźwigacza łopatki po lewej stronie. Wyniki rezonansu: Zachowana lordoza szyjna. Dyskretne obniżenie i niewielkie zmniejszenie uwodnienia krążków m-k C4/C5 oraz C3/C4 i C5/C6. Drobne zaostrzenia zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów w ich otoczeniu. Pozostałe krążki m-k odcinka szyjnego kręgosłupa bez zmian w obrazie MR. Trzony kręgów o zachowanej wysokości. Sygnał szpiku kostnego objętych badaniem kości prawidłowy. C3/C4 C4/C5 C5/C6 krążki m-k z tendencją do uwypuklania, modelują więzadło podłużne tylne. C6/C7 - drobna tylna centralna wypuklina krążka m-k w niewielkim stopniu przewęża przednią rezerwę płynową i dyskretnie modeluje worek oponowy, bez cech ucisku struktur nerwowych. Niewielki przerost wyrostków stawowych w stawach m-k C4/C5 i C5/C6 po stronie lewej. Poza tym kanał kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa prawidłowego kształtu i szerokości światła. Worek oponowy nieprzemieszczony, bez cech kompresji. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Rdzeń szyjny o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych. Następnie doszło mrowienie lewej strony twarzy, ręki, nogi, oczywiście też lewej. W lewej nodze mam rwące bóle, mrowienie, szybciej się męczy. Te dziwne objawy są u mnie cały czas, nie ustępują nawet na chwilę, zmienia sie tylko nasilenie. Miałam dwa razy robiony rezonans głowy. Wyniki dobre, żadnych zmian. Zrobiono mi badania krwi - potas, wapń, magnez i parathormon oraz TSH w normie. Następnie EMG - wynik wybitnie dodatni. Diagnoza tężyczka. Poziom Wit. D to 6 jednostek, więc ciężki niedobór. Od prawie roku roku biorę Wit D3, lecz nie widzę poprawy. Czy to na pewno tylko tężyczka?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Co to oznacza, że szpik jest ubogogrudkowy?

Co to oznacza, że szpik jest ubogogrudkowy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy to mielodysplazja szpiku?

Czy to mielodysplazja szpiku? Dwa razy miałam pobierany szpik kostny do badania. Wyniki zostały wysłane do innego szpitala- dostałam odpowiedz o treści: W obrazie mikroskopowym utkanie szpiku o zmniejszonej komórkowości. Elementy postaciowane stanowią ok.40% utkania. Przeważa szereg myeloidalny. Linia erytroidalny/CD7l/... Czy to mielodysplazja szpiku? Dwa razy miałam pobierany szpik kostny do badania. Wyniki zostały wysłane do innego szpitala- dostałam odpowiedz o treści: W obrazie mikroskopowym utkanie szpiku o zmniejszonej komórkowości. Elementy postaciowane stanowią ok.40% utkania. Przeważa szereg myeloidalny. Linia erytroidalny/CD7l/ srednioliczna, nieznacznie pobudzona i odmłodzona. CD 34 pokazują nieliczne komórki. C-kit w pojedynczych komórkach tucznych. Megakariocyty/CD6l/ o nieznacznie zmniejszonej liczebności. Obecne formy młode. Całość zmian o wejrzeniu reaktywnym. Prosze o pomoc w interpretacji. Mam 18 lat, stwierdzoną anemię normocytarną, oraz na wypisie ze szpitala z oddziału hematologii „podejrzenie MDS” jestem w trakcie przejścia do hematologa dla dorosłych. Mam silne bóle głowy, szybko się mecze, mam samoistne siniaki, czasami krwawię z nosa, wybroczyny na skórze w postaci czerwonych plam, bóle kości kończyn górnych i dolnych, bóle w klatce piersiowej, pocę się w nocy itd... Czy to MDS? Bo takie jest podejrzenie. Z góry dziękuje za pomoc!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co może oznaczać ból stawu barkowego?

od pół roku cierpię na potworne bóle stawu barkowego. Chodzę do lekarzy: ortopedów/dwóch zaliczyłam/, reumatologów/też dwóch zaliczyłam i jednego hematologa. Nikt nie potrafi postawić diagnozy pomimo rozległych badań krwi i szpiku, zdjęć rtg, badań usg, rezonansu magnetycznego.Wszystkie badania wykonałam na własny koszt. Gdzie jeszcze mam się udać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy na podstawie tylko morfologii krwi można stwierdzić nadpłytkowość samoistną?

Witam mam 57 lat i od pól roku mam podwyższkone płytki krwi. Ostatni wynik wykazał 601 tys. Mój hematolog po pierwszej wizycie stwierdził jedynie na podstawie morfologii krwi, (bez wykonywania badania szpiku) że jest to nadpłytkowość samoistna. Natomiast po... Witam mam 57 lat i od pól roku mam podwyższkone płytki krwi. Ostatni wynik wykazał 601 tys. Mój hematolog po pierwszej wizycie stwierdził jedynie na podstawie morfologii krwi, (bez wykonywania badania szpiku) że jest to nadpłytkowość samoistna. Natomiast po ostatniej (2 wizycie) powiedział, że rozpoczynamy leczenie ponieważ została przekroczona norma 6tys. i zapisał mi lek Hydroxycarbamid teva 500 mg. Jest to lek przeciwnowotworowy o wielu skutkach ubocznych i moje pytanie brzmi, czy na podstawie tylko morfologii krwi można stwierdzić nadpłytkowość samoistną i czy są jakieś naturalne metody na obniżenie PLT. Mam tez pytanie dotyczące stosowania prześcieradła uziemiającego przy mojej chorobie czy nie ma przeciwwskazań i czy może być pomocne w rozrzedzeniu krwi? Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co zrobić w przypadku poważnych schorzeń kręgosłupa, barków i bioder?

Witam, proszę o poradę. Moja mama ma od wielu lat problemy z kręgosłupem, barkami, biodrami. Generalnie jest osobą, która od wielu lat jest od opieką lekarzy ortopedów i otrzymuje leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Od dwóch miesięcy miała narastające bóle,... Witam, proszę o poradę. Moja mama ma od wielu lat problemy z kręgosłupem, barkami, biodrami. Generalnie jest osobą, która od wielu lat jest od opieką lekarzy ortopedów i otrzymuje leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Od dwóch miesięcy miała narastające bóle, które zlokalizowane były o okolicach kręgosłupa lędźwiowego i na dzień dzisiejszy praktycznie uniemożliwiają samodzielne poruszanie się. 10 dni temu mama została "cudem" przyjęta do szpitala im. Grucy w Otwocku (ortopedyczny), gdzie wykonano badania rezonansu i tomografii oraz USG. Na ich podstawie stwierdzono wiele złamań, które miały miejsce w przeszłości (kość krzyżowa, żebra) deformacji krążków praktycznie na każdym poziomie. Finalnie po 7 dniach wypisano mamę ze szpitala ze skierowaniem na pilne badania ginekologiczne z podejrzeniem nowotworu macicy z ogniskami meta w kości krzyżowej. Takie badania zostały wykonane i nie potwierdziły w/w przypuszczeń. Dodatkowo wspomnę, iż mama ok 15 lat temu przechodziła wiele badań na obecność szpiczaka, bo któreś z badań wykazały cytuję "wygląda jakby jakiś mol zżerał kość czaszki". Wtedy zostało to wykluczone badaniem szpiku kostnego. Dzisiaj to "zżeranie" dotyczy również kości krzyżowej, w której jest znaczny ubytek (osteoporoza jest wykluczona badaniem kości). Szpital im. Grucy w Otwocku nie jest w stanie pomóc, bo uważa, że należy wykluczyć jakiś nowotwór a ja tak naprawdę nie wiem jakiej specjalizacji lekarz mógłby pomóc? Neurochirurg, onkolog, ortopeda? Zanik kości w czaszce został zauważony 15 lat temu i do tej pory był tylko niemiłym wspomnieniem tamtych lat. Teraz wyszedł zanik kości krzyżowej i brak pomocy ze strony chirurgów - ortopedów, bo wskazali na inne możliwe problemy. Proszę o sugestie co powinienem teraz zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR po urazie nogi?

Witam, po urazie na nartach zalecony mialam rezonans oto jego wynik: Więzadło poboczne, strzałkowe bez zmian. Uszkodzenie- obrzęk i podwyższenie sygnału więzadła pobocznego przyśrodkowego od przyczepu udowego do poziomu łąkotki. Więzadło krzyżowe przednie również obrzęknięte o podwyższonym sygnale bez cech... Witam, po urazie na nartach zalecony mialam rezonans oto jego wynik: Więzadło poboczne, strzałkowe bez zmian. Uszkodzenie- obrzęk i podwyższenie sygnału więzadła pobocznego przyśrodkowego od przyczepu udowego do poziomu łąkotki. Więzadło krzyżowe przednie również obrzęknięte o podwyższonym sygnale bez cech całkowitego zerwania. Więzadło krzyżowe tylne, gęsia stópka, więzadło właściwe rzepki, ścięgno mięśnia czworogłowego oraz pozostałe więzadła i ścięgna badanego stawu bez zmian. Obszar obrzęku szpiku kostnego sugerujący stłuczenie w obrębie nasady kłykcia bocznego kości udowej. Łąkotki, układ chrzęstny, ciało tłuszczowe Hoffy bez zmian. Nadmiar płynowy w jamie stawowej głównie w zachyłku nadrzepkowym, przyśrodkowym oraz w mniejszym stopniu bocznym. Czy ktos jest w stanie powiedzieć co on oznacza. Czy potrzebny bedzie zabieg? Z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jak interpretować wynik badań cytologicznego rozmazu szpiku?

Dzień dobry, proszę o interpretacje wyników badań ocena cytologiczna rozmazu szpiku: szpik średniokomórkowy. UkłAd czerwonokrwinkowy reprezentowany w 12%. Odnowa normoblastyczna. Układ granulacytarny w 59,5%. Dojrzewanie zachowane. Układ chłonny limfocyty 16% plazmocyty 6,5% monocyty 6% megakariocyty- obecne, płytkotwórcze ocena histopatologiczna szpiku:... Dzień dobry, proszę o interpretacje wyników badań ocena cytologiczna rozmazu szpiku: szpik średniokomórkowy. UkłAd czerwonokrwinkowy reprezentowany w 12%. Odnowa normoblastyczna. Układ granulacytarny w 59,5%. Dojrzewanie zachowane. Układ chłonny limfocyty 16% plazmocyty 6,5% monocyty 6% megakariocyty- obecne, płytkotwórcze ocena histopatologiczna szpiku: preparat rozwałkowany. Szpik w ok. 20 % ubogokomórkowy i stłuszczały, na pozostałym obszarze bogatokomórkowy. Wszystkie linie obecne o prawidłowym torze dojrzewania. Włóknienie (MF2) obejmuje ok 80% przestrzeni hematopoetycznych. Ocena IH: CD138 -ok. 20% CD20 -ok10% kappa>lambda. Obecna klonalna populacja plazmocytów Rozpoznanie: obserwacja w kierunku szpiczaka mnogiego- na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań brak podstaw do rozpoznania szpiczaka plazmocytowego. Zalecane wykonanie KT celem oceny koścca oraz określenie ilościowe białka M we krwi
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik badania kolana 30-latka?

Chciałbym się dowiedzieć jak poważny mam problem z kolanem i kiedy wrócę do pełnej sprawności. Czy wystarczy tylko rehabilitacja czy potrzebna będzie operacja? Poniżej opis rezonansu mojego prawego kolana. Rezonans wykonany był w 4 tygodniu po kontuzji, teraz minęło... Chciałbym się dowiedzieć jak poważny mam problem z kolanem i kiedy wrócę do pełnej sprawności. Czy wystarczy tylko rehabilitacja czy potrzebna będzie operacja? Poniżej opis rezonansu mojego prawego kolana. Rezonans wykonany był w 4 tygodniu po kontuzji, teraz minęło 5 tygodni od dnia urazu. MR kolana prawego Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, TSE T2, PD i z FS, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych, parakoronalnych i v poprzecznych, w warstwach o grubości 2.5, 3.5 i 4mm. Dyskretne wzmożenie ilości płynu stawowego. Oba więzadła krzyżowe i poboczne boczne prawidłowe. Cechy częściowego uszkodzenia więzadła pobocznego przyśrodkowego niewielkiego stopnia. Nieprawidłowych sygnałów z wnętrza łąkotek stawowych nie stwierdzono. Ścieńczenie chrząstki stawowej w przednim odcinku powierzchni obciążanej kłykcia przyśrodkowego kości udowej, z płytkim wgnieceniem i obrzękiem szpiku kostnego podchrzęstnie. Pozostałe chrząstki stawowe kłykci w wykonanym badaniu MR zmian nie wykazują. Stłuczenie szpiku kostnego kości udowej oraz w kłykciu przyśrodkowym piszczeli. Chrząstka rzepki o niejednorodnym sygnale. Obrzęk szpiku kostnego w części przyśrodkowej rzepki oraz cechy naderwania troczka przyśrodkowego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk
Patronaty