Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 0 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Szpik kostny: Pytania do specjalistów

Czy można zostać dawcą szpiku po usunięciu guza pęcherza?

Witam . W kwietniu 2016 roku miałam guza w pęcherzu moczowym o niskim potencjalne złośliwości . Został on wycięty,mam na bieżąco przeprowadzane usg i nic ponownie się nie pojawia . Czy mogę zostać dawcą szpiku kostnego ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Klaudia Kuśmierczuk
Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Co oznacza wynik MR kończyny?

Dostałem wynik RM kończyny dolnej, jestem mężczyzna, mam 30 lat, gram w piłkę nożną. Zwiększona ilośc płynu w zachyłku nadrzepkowym stawu kolanowego do ok. 10mm grubości, niewielki obrzęk bez nadmiernej ilości płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Pasma płynu wzdłuż zarysów troczka... Dostałem wynik RM kończyny dolnej, jestem mężczyzna, mam 30 lat, gram w piłkę nożną. Zwiększona ilośc płynu w zachyłku nadrzepkowym stawu kolanowego do ok. 10mm grubości, niewielki obrzęk bez nadmiernej ilości płynu w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Pasma płynu wzdłuż zarysów troczka przyśrodkowego i więzadła pobocznego piszczelowego , obrzęk tkanek w okolicy gęsiej stopy. obrzęk torebki stawowej od strony przyśrodkowej. Troczek przyśrodkowy i więzadło poboczne piszczelowe ze zmianami degeneracyjnymi - jak po przebytym naderwaniu, w dystalnej części MCL torbiel/ ganglion średnicy 5mm i długości ok 3 cm. Rzepka prawidłowo położona w osi długiej kolana, z lateralizacją w pozycji badania o ok. 6mm. Chrząstka stawowa powierzchni bocznej rzepki z chondromalacją II stopnia. Chrząstka bruzdy międzykłykciowej w części centralnej na obszarze wielkości ok. 13x10 mm o nierównomiernie zredukowanej grubości z ubytkami sięgającymi warstwy korowej. Troczek boczny rzepki bez cech świeżych zmian urazowych. Ścięgno m. czworogłowego uda i więzadło właściwe rzepki prawidłowe. Ciało tłuszczowe Hoffy z niewielkim obrzękiem. Bez cech obrzęku szpiku o charakterze stłuczenia w częściach kostnych stawu kolanowego. Chrząstka powierzchni obciążanych kłykci kości udowej i piszczelowej bez widocznych ubytków. Łąkotki położone prawidłowo, boczna bez widocznych szczelin pęknięć. Łąkotka przyśrodkowa z cechami uszkodzenia II stopnia rogu tylnego. Więzadło krzyżowe przednie i tylne o zachowanej ciągłości , ACL nieco pogrubiałe i z odcinkowym podwyższeniem sygnału w przyczepie udowym jak po przebytym uszkodzeniu niskiego stopnia. Więzadło poboczne strzałkowe o zachowanej ciągłości; ścięgno m. podkolanowego z niewielkim podwyższeniem sygnału .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza wynik MR 45-latki?

Witam, mam wyniki badań rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo krzyżowego. Proszę o pomoc w odczytaniu ponieważ czekam w kolejce do lekarza, a bardzo mi zależy aby dowiedzieć się co mi jest. Opis: Badanie MR kręgosłupa L-S wykonano w obrazach T1, T2,... Witam, mam wyniki badań rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowo krzyżowego. Proszę o pomoc w odczytaniu ponieważ czekam w kolejce do lekarza, a bardzo mi zależy aby dowiedzieć się co mi jest. Opis: Badanie MR kręgosłupa L-S wykonano w obrazach T1, T2, TIRM, w płaszczyznach strzałkowych poprzecznych. Lordoza lędźwiowa pogłębiona, wysokość trzonów prawidłowe bez cech patologicznej przebudowy, sygnał ze szpiku kostnego jednorodny. Zaostrzenia zwyrodnieniowe krawędzi trzonowych. Zmiany zwyrodnieniowe płytek granicznych L4/L5 Modic 1 i 2. Niewielkie zmiany przerostowe w stawach międzykręgowych L3/L4, L4/L5 L5/S1, pogrubienie więzadeł żółtych, spłycają otwory międzykręgowe. Dehydratacja zwyrodnieniowa częściowe obniżenie krążków międzykręgowych L4/L5 L5/S1, pozostałe krążki międzykręgowe o nieco niejednorodnym sygnale - wczesne zmiany dehydratacyjne, obniżenie niewielkie L3/L4. Th 12/1, 1/L2, L2/L3 rozluźnienie pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych, tendencja do wypłukania pozycji badania. L3/L4 niewielka uogólniona wypuklina krążka bulging, w wiekszym stopniu prawoboczna otworowa płaska przepuklina typu protruzji, asymetryczne spocone otwory międzykręgowe bardziej po stronie prawej. L4/L5 uogólniona wypuklina krążka bulging iszczelina pęknięcia pierścienia włóknistego w prawym otworze międzykręgowym, osteofity w otoczeniu, zwężenia otworów międzykręgowych. L5/S1 niewielka uogólniona wypuklina krążka bulging i tylno/prawoboczna płaska przepuklina typu protruzji w bliskim sąsiedztwie korzenia S1 prawego. Zwężenie otworów międzykręgowych, zmiany przerostowe w stawach międzykręgowych. Modelowanie worka oponowego i rezerwy płynącej pajęczynówki,-lipomatoza zewnątrztwardówkowa, zwężony wymiar przednio/ tylny worka oponowego wielopoziomowo szczególnie L3/L4 i L4/L5 do 8mm. W badaniu uwidoczniono dodatkowo linijne pasmo tłuszczowe w zakresie struktury nici ogona końskiego - tłuszczak ogona końskiego długość do krążka międzykręgowego L3/L4 do poziomu S2. W kanale kości krzyżowej -niewielka torbiel pajęczynówki 5 mm. Rdzeń kręgowy w końcowym odcinku Th oraz stożek rdzenia i nici ogona końskiego bez zmian patologicznych o jednorodnym sygnale. Tkanki miękkie przykręgosłupie nie wykazują zmian patologicznych podejrzanych.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego pojawiła się u mnie leukocytoza?

W 2014 11 byłem w tym czasie w szpitalu psychiatrycznym podawano mi lek klozapol i po tym leku pojawiła się u mnie leukocytoza. Przez ten czas wyniki miałem w granicach WBC od 15 do 20, LYM, MON, GRA procentowo w... W 2014 11 byłem w tym czasie w szpitalu psychiatrycznym podawano mi lek klozapol i po tym leku pojawiła się u mnie leukocytoza. Przez ten czas wyniki miałem w granicach WBC od 15 do 20, LYM, MON, GRA procentowo w normie.Czytając o tym leku znalazłem , że może powodować uszkodzenie szpiku kostnego. Co to może oznaczać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Klaudia Kuśmierczuk
Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Czy mogę zostać dawcą szpiku kostnego, jeśli choruję na epilepsję?

Witam jestem osobą chora na epilepsje. Czy mogę zostać dawcą szpiku kostnego??
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Co oznacza bardziej lewostronna przepuklina krążka m/kręgowego, uciskająca rdzeń kręgowy?

Witam Proszę o interpretację opisu,czy konieczna jest operacja? Badanie MR kręgosłupa szyjnego bez kontrastu.Badanie wykonano w obrazachT1,T2 zależnych oraz TIRM. Na poziomie C4/C5 widoczna jest paracentralna ,nieco bardziej lewostronna przepuklina krążka m/kręgowego,uciskająca rdzeń kręgowy.Towarzyszą osteofity krawędziowe skierowane dokanałowo.Wymiar strzałkowy... Witam Proszę o interpretację opisu,czy konieczna jest operacja? Badanie MR kręgosłupa szyjnego bez kontrastu.Badanie wykonano w obrazachT1,T2 zależnych oraz TIRM. Na poziomie C4/C5 widoczna jest paracentralna ,nieco bardziej lewostronna przepuklina krążka m/kręgowego,uciskająca rdzeń kręgowy.Towarzyszą osteofity krawędziowe skierowane dokanałowo.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 7,8mm. Na poziomie C5/C6 widoczna jest centralna wypuklina krążka m/kręgowego uciskająca rdzeń kręgowy.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 10 mm.Towarzyszy zwężenie otworów m/k. Na poziomie C6/C7 widoczna jest centralna wypuklina krążka m/kręgowego modelująca worek oponowy.Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 11,1 mm. pogranicze czaszkowo-szyjne uchwytnych zmian morfologicznych nie wykazuje.Sygnały szpiku kostnego prawidłowe.Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach unkowertebralnych zwężające otwory m/kręgowe z uciskiem nerwów rdzeniowych obustronnie na poziomie C5/C6.Rdzeń kręgowy wykazuje nieco niejednorodne sygnały w odcinku C4-C6,poza tym jednorodny. Polipowato nieznacznie pogrubiała błona śluzowa zatok szczękowych. Kobieta 49 lat,praca fizyczna, towarzyszą bóle pleców, szyi karku ,bóle głowy,często nad ranem mrowienie w kończynach.Neurochirurg; stenoza krytyczna będzie tylko gorzej pomóc może jedynie zabieg operacyjny.Mam pytanie czy w moim przypadku endoskopowe leczenie stenozy że tak się wyrażę załatwi sprawę czy jednak konieczna jest ingerencja chirurgiczna,po jakim czasie po takim zabiegu mogę wrócić do pracy fizycznej?Dziękuję bardzo za wszelkie sugestie. Irena
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy rehabilitacja łąkotki przyśrodkowej pozwoli zażegnać problem dalszej degeneracji chrząstki?

Z badania MRI stawu kolanowego wynika, że: 1) Na pograniczu rogu tylnego oraz tylnej części trzonu łąkotki przyśrodkowej dyskretne pasmo podwyższonego sygnału, bez łączności z powierzchniami stawowymi łąkotki, jak w przypadku obecności niewielkich zmian degeneracyjnych. 2) Zmiany w obrębie chrząstki... Z badania MRI stawu kolanowego wynika, że: 1) Na pograniczu rogu tylnego oraz tylnej części trzonu łąkotki przyśrodkowej dyskretne pasmo podwyższonego sygnału, bez łączności z powierzchniami stawowymi łąkotki, jak w przypadku obecności niewielkich zmian degeneracyjnych. 2) Zmiany w obrębie chrząstki widoczne na obszarze o średnicy ok. 5 mm. 3) W sąsiedztwie powyższych zmian widoczne lokalne nierówności obrysów chrząstki kłykcia przyśrodkowego kości udowej, z miernego stopnia jej scieńczeniem oraz obecnością śladowych zmian obrzękowych szpiku kostnego w ich sąsiedztwie. Wnioski: Śladowe zmiany degeneracyjne łąkotki przyśrodkowej, na ich poziomie prawdopodobne niewielkie, lokalne uszkodzenie chrząstki stawowej, z obecnością dyskretnej strefy obrzęku szpiku kostnego. Czy dobrze rozumiem, że rehabilitacja łąkotki przyśrodkowej pozwoli zażegnać problem dalszej degeneracji chrząstki?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jak interpretować wynik badania RM całego ciała i czy jest powód do zmartwień?

Prosze o odpowiedz na wynik badan? Czy mam sie martwic? Oto wyniki,: } Szukaj Data badania Pacjent Pesel Szukaj Lista badań Data Pacjent Pesel Badania 2018-04-03  Rezonans Dane rejestracyjne Pacjent Data urodzenia1984-06-08 Jednostka kier.BADANIE PŁATNE PRZEZ PACJENTA Lekarz kier.BADANIE PŁATNE... Prosze o odpowiedz na wynik badan? Czy mam sie martwic? Oto wyniki,: } Szukaj Data badania Pacjent Pesel Szukaj Lista badań Data Pacjent Pesel Badania 2018-04-03  Rezonans Dane rejestracyjne Pacjent Data urodzenia1984-06-08 Jednostka kier.BADANIE PŁATNE PRZEZ PACJENTA Lekarz kier.BADANIE PŁATNE PRZEZ PACJENTA (182) PracowniaRezonans Wyniki badań diagnostycznych MR całego ciała Badanie wykonano aparatem 1,5 T, według protokołu "whole body" w płaszczyznach czołowych, w sekwencjach STIR, TSE T1, T2 oraz DWI w warstwach grubości 5 mm. Badaniem objęto obszar od czubka głowy do poziomu szpar stawów skokowo-goleniowych. Pacjent dolegliwości nie podaje. Głowa ułożona asymetrycznie. Nieprawidłowych sygnałów z mózgowia nie stwierdzono. Zgrubienie śluzówki w zachyłku zębodołowym zatoki szczękowej prawej. Esowate skrzywienie kręgosłupa. Widoczne węzły chłonne łańcuchów naczyń szyjnych, wielkości do 9 mm w osi krótkiej. W zakresie narządów klatki piersiowej cech obecności nieprawidłowego podwyższenia sygnału w sekwencji STIR nie stwierdzono. Żołądek duży, wypełniony mieszaną treścią. Obustronnie w nerkach mnogie zmiany torbielowate, o sygnale typowym dla płynu, więcej w nerce prawej, wielkości do 36x 22mm - do oceny w USG jamy brzusznej. W zakresie pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy podwyższenia sygnału w sekwencji STIR nie stwierdzono. Cech restrykcji dyfuzji nie ujawniono. Stłuszczałe naczyniaki w trzonach kregów D12 wielkości 7mm oraz L1 o wym. 18x 16mm. Obrzęk szpiku kostnego wzdłuż powierzchni stawowej kości krzyżowej w stawie krzyżowo-biodrowym prawym. W części bocznej kości krzyżowej po stronie lewej widoczne ognisko płynowe, otoczone wąskim sklerotycznym rąbkiem wielkości 8x 9mm. Nieregularny obszar wydłużenia czasów relaksacji wielkości 18x 12mm w bliższym odcinku trzonu lewej kości udowej - celowe porównanie z obrazem RTG. Cechy niewielkiego obrzęku szpiku kostnego w kłykciach przyśrodkowych kości
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Michał Lenard
Lek. Michał Lenard

Czy to na pewno tylko tężyczka?

Nieustające parestezje połowy głowy i ciała Mam 40 lat. Od połowy maja 2016r. zaczęłam jakby czuć lewą połowę głowy. Jest to nieustające uczucie jakbym miała założoną skarpetę na połowie głowy. Zaburzenia czucia na połowie głowy są cały czas bez przerwy... Nieustające parestezje połowy głowy i ciała Mam 40 lat. Od połowy maja 2016r. zaczęłam jakby czuć lewą połowę głowy. Jest to nieustające uczucie jakbym miała założoną skarpetę na połowie głowy. Zaburzenia czucia na połowie głowy są cały czas bez przerwy z okresami nasilenia. W czerwcu przez 4 dni miałam straszne mdłości i uczucie skarpetki było nasilone pieczeniem połowy głowy. Od września 2016 mrowienie pojawiło się także na połowie twarzy i czubku języka. Neurolog skierował mnie na rezonans odcinka szyjnego, ponieważ okresy nasilenia parestezji są poprzedzone najczęściej rwącym bólem mięśnia czworobocznego, dźwigacza łopatki po lewej stronie. Wyniki rezonansu: Zachowana lordoza szyjna. Dyskretne obniżenie i niewielkie zmniejszenie uwodnienia krążków m-k C4/C5 oraz C3/C4 i C5/C6. Drobne zaostrzenia zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów w ich otoczeniu. Pozostałe krążki m-k odcinka szyjnego kręgosłupa bez zmian w obrazie MR. Trzony kręgów o zachowanej wysokości. Sygnał szpiku kostnego objętych badaniem kości prawidłowy. C3/C4 C4/C5 C5/C6 krążki m-k z tendencją do uwypuklania, modelują więzadło podłużne tylne. C6/C7 - drobna tylna centralna wypuklina krążka m-k w niewielkim stopniu przewęża przednią rezerwę płynową i dyskretnie modeluje worek oponowy, bez cech ucisku struktur nerwowych. Niewielki przerost wyrostków stawowych w stawach m-k C4/C5 i C5/C6 po stronie lewej. Poza tym kanał kręgowy w odcinku szyjnym kręgosłupa prawidłowego kształtu i szerokości światła. Worek oponowy nieprzemieszczony, bez cech kompresji. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Rdzeń szyjny o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych. Następnie doszło mrowienie lewej strony twarzy, ręki, nogi, oczywiście też lewej. W lewej nodze mam rwące bóle, mrowienie, szybciej się męczy. Te dziwne objawy są u mnie cały czas, nie ustępują nawet na chwilę, zmienia sie tylko nasilenie. Miałam dwa razy robiony rezonans głowy. Wyniki dobre, żadnych zmian. Zrobiono mi badania krwi - potas, wapń, magnez i parathormon oraz TSH w normie. Następnie EMG - wynik wybitnie dodatni. Diagnoza tężyczka. Poziom Wit. D to 6 jednostek, więc ciężki niedobór. Od prawie roku roku biorę Wit D3, lecz nie widzę poprawy. Czy to na pewno tylko tężyczka?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Co znaczy dyskogenne zwężenie lewego zachyłka bocznego I lewego otworu międzykręgowego?

Proszę o interpretację wyniku MR nawrotowa przepuklina -ekstruzja krążka międzykręgowego tylna, zbaczajaca na stronę prawa o wilkosci 14mmDS x 5.3AP x 10mmCC . Ucisk i modelowanie worka oponowego.kolizja z korzeniami nerwów rdzeniowych L5 po stronie prawej.Bezwzgledna dyskogenna stenoza kanalu kręgowego... Proszę o interpretację wyniku MR nawrotowa przepuklina -ekstruzja krążka międzykręgowego tylna, zbaczajaca na stronę prawa o wilkosci 14mmDS x 5.3AP x 10mmCC . Ucisk i modelowanie worka oponowego.kolizja z korzeniami nerwów rdzeniowych L5 po stronie prawej.Bezwzgledna dyskogenna stenoza kanalu kręgowego wymiar AP 10mm. Dyskogenne zwezenie lewego zachylka bocznego I lewego otworu międzykręgowego. Cechy przebudowy szpiku kostnego w przyległych do blaszek granicxnych fragmentów trzonow typu MODIC II . Trzy torbiele Tarlowa S2 o wielkości od 10 do 17mm.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Michał Lenard
Lek. Michał Lenard

Co oznacza wypukła skolioza kręgosłupa lędźwiowego z rotacją trzonów kręgowych?

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku: MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (LS) Wykonano świadczenie według kodu 5.03.00.0000118 Badanie wykonano w sekwencjach TSE T1, TSE T2 i TIRM przeglądowe, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 3 mm i 4mm.... Proszę o pomoc w interpretacji wyniku: MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego (LS) Wykonano świadczenie według kodu 5.03.00.0000118 Badanie wykonano w sekwencjach TSE T1, TSE T2 i TIRM przeglądowe, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 3 mm i 4mm. Lewo - wypukła skolioza kręgosłupa lędźwiowego z rotacją trzonów kręgowych. Lordoza lędźwiowa zachowana. Tendencja do poziomego ustawienia kości krzyżowej. Wymiar strzałkowy kostnych ograniczeń kanału kręgowego w granicach normy. Prawidłowy stożek końcowy rdzenia położony na wysokości L1. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci częściowej dehydratacji tarcz międzykręgowych od L2/L3 do L5/S1, niewielkiego obniżenia wysokości tarcz międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 oraz niewielkich zmian wytwórczych na krawędziach przednich i bocznych trzonów i w stawach międzykręgowych na tych poziomach. Odcinkowy obrzęk szpiku kostnego trzonów w przyleganiu do blaszek granicznych na poziomie L4/L5 po stronie prawej - zmiany zwyrodnieniowe o typie Modic I. Drobne torbiele okołokorzeniowe w kanale krzyżowym na poziomie S1. Na wysokości L2/L3 i L3/L4 i widoczne są przemieszczenia pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych w przednią część kanału kręgowego i w obręb dolnych części otworów międzykręgowych na ok. 2-3mm o typie "bulging" z modelowaniem worka oponowego, z cechami prawostronnej lateralizacji. Nerwy rdzeniowe wolne. DATA PRZEPROWADZENIA BADANIA: 04-04-2018 ZAKŁAD LECZNICTWA AMBULATORYJNEGO W CHRZANOWIE Sokoła 19 32-500 Chrzanów Lekarz kierujący: IWONA PIECZARA JEDNOSTKA KIERUJĄCA DANE JEDNOSTKI ORGANIZACYJNEJ LUX MED Diagnostyka 31-462 Kraków, ul. Pilotów 2 tel. 22 880 90 80 Pracownia Rezonansu Magnetycznego Kod I: 000000007392, Kod V:146; Kod VII: 3163 DANE PODMIOTU LECZNICZEGO LUX MED Sp. z o.o. ul. Postepu 21C 02-676 Warszawa tel: (22) 33 22 888 NIP: 527-252-30-80, REGON: 140723603 Lekarz opisujący dr n. med. Amira Bryll Radiologia i diagnostyka obrazowa PWZ: 1189149 Lekarz zatwierdzający dr n. med. Amira Bryll Radiologia i diagnostyka obrazowa PWZ: 1189149 Lekarz podpisujacy Amira Łucja Bryll PWZ 1189149 Nr certyfikatu: 71717446477789354691937538923782926539 7516330993 Cerytfikat wystawiony przez: KIR S.A. PACJENT PESEL 77110300427 UR. 03-11-1977 ADRES ul. ŚLĄSKA 32B 32-500 CHRZANÓW SZWANCYBER ANNA OPIS DATA OPISU BADANIA: 13-04-2018 2/2 Uprzejmie dziękujemy za skorzystanie z naszych usług. Zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu internetowego: www.luxmed-diagnostyka.pl Wydruk dokumentu opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu. Kod wydruku: 160407936823 2018-04-13 13:37:58 Na poziomie L4/L5 widoczne jest szerokołukowe uwypuklenie tarczy międzykręgowej w przednią część kanału kręgowego i w raz z osteofitami w obręb dolnych części otworów międzykręgowych o typie " bulging" na ok. 4 mm, z cechami prawostronnej lateralizacji, z modelowaniem worka oponowego, w przyleganiu do niezmienionych korzeni nerwów rdzeniowych L5 obustronnie, bardziej po stronie prawej i w przyleganiu do prawego nerwu rdzeniowego L4. Poza tym nerwy rdzeniowe wolne. Na poziomie L5/S1 widoczne jest niewielkie uwypuklenie tarczy międzykręgowej typu "bulging" wgłąb kanału kręgowego na około 2mm, z lewostronną lateralizacją. Nerwy rdzeniowe wolne.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie są interpretacje wyniku MR kręgosłupa piersiowego i jakie ćwiczenia?

Zastanawiam się nad interpretacją wyniku MR kręgosłupa piersiowego. Byłem już u lekarza, ale chciałbym poradzić się jeszcze raz, ponieważ stosuje bardzo intensywne treningi interwałowe, oraz przygotowuje się do służby wojskowej, gdzie sprawność będzie mi niezbędna. Proszę o pomoc w interpretacji... Zastanawiam się nad interpretacją wyniku MR kręgosłupa piersiowego. Byłem już u lekarza, ale chciałbym poradzić się jeszcze raz, ponieważ stosuje bardzo intensywne treningi interwałowe, oraz przygotowuje się do służby wojskowej, gdzie sprawność będzie mi niezbędna. Proszę o pomoc w interpretacji ;) Czy opisane dolegliwości są na tyle poważne, żeby się niepokoić ? Jakie ćwiczenia/zabiegi/masaże pomogą zniwelować powstałe dolegliwości ? Pozdrawiam i z góry dziękuje ;) Zamieszczam wynik: MR kręgosłupa piersiowego Badanie wykonano w sekwencjach SE Tl (sag. I eon), TSE T2 (sag. I axf, STIR (sag.): Niewielka tylna paramedialna prawostronna wypuklina pierścienia włóknistego^ tarczy międzykręgowej Thl-Th2, z drobną osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelująca nieco przednią ścianę worka oponowego, bez kompresji rdzenia. Niewielka rozlana tylna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej Th2-Th3, modelująca przednią ścianę worka oponowego, również bez kompresji rdzenia. Niewielkie tylne podwięzadłowe, paramedialno-boczne lewostronne przepukliny jąder miażdżystych tarcz międzykręgowych Th3-Th4, Th4-Th5, Th5-Th6, z towarzyszącą osteofitozą tylno-lewobocznych krawędzi trzonów kręgów, uciskające przednlo-lewoboczną ścianę work3 oponowego i dyskretnie modelujące w tej części powierzchnię rdzenia. Niewielka tylna paramedialna prawostronna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej ThG-Th7, z drobną osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelująca przednią ścianę worka oponowego i nieznacznie przednią powierzchnię rdzenia. Tylna, podwięzadłowa paramedialna prawostronna przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej Th8-Th9, z wnikaniem dokanałowym na głębokość 2mm, uciskająca przednią ścianę worka oponowego i nieco przednią powierzchnię rdzenia. Niewielka tylna paramedialna lewostronna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej Th1O-Th11, z drobną osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelująca przednią ścianę worka oponowego bez kompresji rdzenia. Na pozostałych poziomach wypuklin czy przepuklin dokanalowych nie stwierdzono. Drobna osteofitozą przednich krawędzi trzonów kręgów. Nierówność blaszek granicznych trzonów kręgów z guzkami Schmorla w środkowej i dolnej części odcinka piersiowego kręgosłupa na tle przebytych w przeszłości zaburzeń kostnienia. Innych zmian w obrazie MR kręgosłupa i struktur kanału kręgowego w odcinku piersiowym nie stwierdzono. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Szpik kostny kręgów o prawidłowym sygnale. Przestrzeń przykręgosłupowa a także tkanki miękkie grzbietu i tylne odcinki żeber bez cech patologii. Z góry dziękuje i jeszcze raz pozdrawiam ;)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza to spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej?

witam odebralam wyniki badania rezonansu i czy ktos jest mi wstanie powiedziec o co w tym chodzi. badanie MR wskazuje splycenie fizjologicznej lordozy ledzwiowej. na poziomie L5/S1 zmiany dehydratacyjne k/m z dyskretnymi cechami przerwania pierscienia wloknistego, sladem obrzeku szpiku kostnego... witam odebralam wyniki badania rezonansu i czy ktos jest mi wstanie powiedziec o co w tym chodzi. badanie MR wskazuje splycenie fizjologicznej lordozy ledzwiowej. na poziomie L5/S1 zmiany dehydratacyjne k/m z dyskretnymi cechami przerwania pierscienia wloknistego, sladem obrzeku szpiku kostnego przyplytkowo oraz szerokopodstawna posrodkowa protruzja k/m gr do 5 mm z konfliktem z lewym korzeniem rdzeniowym S1, draznieniem prwego korzenia rdzeniowego S1 i stenioza centralna (zwezenie wymiaru AP kanalu kregowego w lini posrodkowej do ok 7,5 mm. na poziomie L4/L5 widoczne jest wypuklenie k/m typu "bulging disc" z draznieniem lewego korzenia rdzeniowego L5
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co może oznaczać wynik badania MR kręgosłupa?

Zastanawiam się nad interpretacją wyniku MR kręgosłupa piersiowego. Byłem już u lekarza, ale chciałbym poradzić się jeszcze raz, ponieważ stosuje bardzo intensywne treningi interwałowe, oraz przygotowuje się do służby wojskowej, gdzie sprawność będzie mi niezbędna. Proszę o pomoc w interpretacji... Zastanawiam się nad interpretacją wyniku MR kręgosłupa piersiowego. Byłem już u lekarza, ale chciałbym poradzić się jeszcze raz, ponieważ stosuje bardzo intensywne treningi interwałowe, oraz przygotowuje się do służby wojskowej, gdzie sprawność będzie mi niezbędna. Proszę o pomoc w interpretacji ;) Czy opisane dolegliwości są na tyle poważne, żeby się niepokoić ? Jakie ćwiczenia/zabiegi/masaże pomogą zniwelować powstałe dolegliwości ? Pozdrawiam i z góry dziękuje ;) Zamieszczam wynik: MR kręgosłupa piersiowego Badanie wykonano w sekwencjach SE Tl (sag. I eon), TSE T2 (sag. I axf, STIR (sag.): Niewielka tylna paramedialna prawostronna wypuklina pierścienia włóknistego^ tarczy międzykręgowej Thl-Th2, z drobną osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelująca nieco przednią ścianę worka oponowego, bez kompresji rdzenia. Niewielka rozlana tylna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej Th2-Th3, modelująca przednią ścianę worka oponowego, również bez kompresji rdzenia. Niewielkie tylne podwięzadłowe, paramedialno-boczne lewostronne przepukliny jąder miażdżystych tarcz międzykręgowych Th3-Th4, Th4-Th5, Th5-Th6, z towarzyszącą osteofitozą tylno-lewobocznych krawędzi trzonów kręgów, uciskające przednlo-lewoboczną ścianę work3 oponowego i dyskretnie modelujące w tej części powierzchnię rdzenia. Niewielka tylna paramedialna prawostronna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej ThG-Th7, z drobną osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelująca przednią ścianę worka oponowego i nieznacznie przednią powierzchnię rdzenia. Tylna, podwięzadłowa paramedialna prawostronna przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej Th8-Th9, z wnikaniem dokanałowym na głębokość 2mm, uciskająca przednią ścianę worka oponowego i nieco przednią powierzchnię rdzenia. Niewielka tylna paramedialna lewostronna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej Th1O-Th11, z drobną osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelująca przednią ścianę worka oponowego bez kompresji rdzenia. Na pozostałych poziomach wypuklin czy przepuklin dokanalowych nie stwierdzono. Drobna osteofitozą przednich krawędzi trzonów kręgów. Nierówność blaszek granicznych trzonów kręgów z guzkami Schmorla w środkowej i dolnej części odcinka piersiowego kręgosłupa na tle przebytych w przeszłości zaburzeń kostnienia. Innych zmian w obrazie MR kręgosłupa i struktur kanału kręgowego w odcinku piersiowym nie stwierdzono. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Szpik kostny kręgów o prawidłowym sygnale. Przestrzeń przykręgosłupowa a także tkanki miękkie grzbietu i tylne odcinki żeber bez cech patologii. Z góry dziękuje i jeszcze raz pozdrawiam ;)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR stawu kolanowego 22-latki?

Wynik badania MRI stawu kolanowego "Zwiększenie ilości płynu stawowego. Więzadło krzyżowe przednie widoczne jest jedynie fragmentarycznie w odcinku dalszym, poza tym wykazuje znaczne znaczne podwyzszenie sygnału, poszerzenie i zatarcie obrysow oraz nieprawidłowy przebieg włókien. MRI odpowiada znacznemu uszkodzeniu. Obrzęk ciała... Wynik badania MRI stawu kolanowego "Zwiększenie ilości płynu stawowego. Więzadło krzyżowe przednie widoczne jest jedynie fragmentarycznie w odcinku dalszym, poza tym wykazuje znaczne znaczne podwyzszenie sygnału, poszerzenie i zatarcie obrysow oraz nieprawidłowy przebieg włókien. MRI odpowiada znacznemu uszkodzeniu. Obrzęk ciała tłuszczowego Hoffy w części centralnej i górnej- obraz zmian urazowych. Widoczny wąski, włóknisty fald maziowy przysrodkowy, wnikający w obręb dolno-przysrodkowej części stawu rzepkowo-udowego. Rozległe strefy obrzęku szpiku kostnego widoczne są brzeżne w obu kłykciach kości udowej oraz w grzbietowych częściach kłykci piszczeli. W sąsiedztwie grzbietowego obrysu LTC widoczne są drobne szczeliny pęknięcia kości. Czy muszę poddać się rekonstrukcji kolana?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik badania po artroskopii kolana?

Witam, Grudniu miałem przeprowadzoną artroskopie lewego kolana.Wyciagnieto mi kawałek obcego ciała. Od kilku dni czuje blokade kolana przy zginaniu. Przed diagnozą urazu miałem robione MR Stawu kolanowego lewego. W opisie stwierdzono : slad plynu w zachylku nadrzepkowym, gr 7mm... Witam, Grudniu miałem przeprowadzoną artroskopie lewego kolana.Wyciagnieto mi kawałek obcego ciała. Od kilku dni czuje blokade kolana przy zginaniu. Przed diagnozą urazu miałem robione MR Stawu kolanowego lewego. W opisie stwierdzono : slad plynu w zachylku nadrzepkowym, gr 7mm Blona maziowa bez zmian patologicznych w zachyłku nadrzepkowym linijnym bezsygnalowy obszar - wolne ciało?/fragment fałdu maziowkowego rzepki przysrodkowego ku przodowi od kłykcia bocznego kosci udowej widoczny jest nieregularny obszar otoczony blona maziowa -wolne cialo ,zmiany zwyrodnieniowe ?-do weryfikacji w badaniu RTG Obrzek kaletki przedrzepkowej. W dole podkolanowym slad plynu w kaletce brzuchato polbloniastej obrzek ciała tłuszczowego hoffy w gornej czesci. Rzepka typu III, ustawiona wysoko w bocznym przyparciu w nieznacznej lateralizacji kat chrzestny wciecia udowego SRU 165 st, Chrzastka stawowa rzepki na poziomie SRU jest nieprawidłowa, rozpulchniona w gornej czesci ,w dolnej istotnie scienczala z widoczna przebudowa podchrzestna linijny ubytek kostno chrzestny w przedniej czesci kłykcia bocznego kosci udowej z widoczna przerosnieta maziowka w okolo - wolne ciało wielkosci 8mm, do weryfikacji Po za tym obraz chrzastki stawowej w zakresie uwidocznionym w badaniu przedstawia sie prawidłowo . wiezadło krzyzowe i tylne o zachowanej ciagłosci . Wiezadło poboczne piszczelowe rozwarstwione w blizszej czesci,po za tym jego ciaglosc jest zachowana . wiezadło strzałkowe o zachowanej ciaglosci Troczki boczne rozwarstwione Wiezadło rzepki, sciegno m czworogłowego uda i troczki przysrodkowe rzepki o zachowanej ciaglosci, bez widocznych zmian. sciegna m podkolanowego o zachowanej ciaglosci. -rzepka w wysokim ustawienie i bocznym przeparciu i bocznym podchwianiu -uszkodzenie chrzastki rzepki w okolicy szczytu z obrzekiem szpiku na tym poziomie - wolne ciało kostno chrzestne na wysokosci przednie czesci klykcia bocznego kosci udowej-do weryfikacji w Tk,wolne ciało do zroznicowania z fragmentami fałdu maziowkowego przysrodkowego. -obrzeknie i przerosnieta kaletka przedrzepkowa -zmiany degeneracyjne w łakotkach -chondromalacja rzepki .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza wynik badania kolana 30-latka?

Chciałbym się dowiedzieć jak poważny mam problem z kolanem i kiedy wrócę do pełnej sprawności. Czy wystarczy tylko rehabilitacja czy potrzebna będzie operacja? Poniżej opis rezonansu mojego prawego kolana. Rezonans wykonany był w 4 tygodniu po kontuzji, teraz minęło... Chciałbym się dowiedzieć jak poważny mam problem z kolanem i kiedy wrócę do pełnej sprawności. Czy wystarczy tylko rehabilitacja czy potrzebna będzie operacja? Poniżej opis rezonansu mojego prawego kolana. Rezonans wykonany był w 4 tygodniu po kontuzji, teraz minęło 5 tygodni od dnia urazu. MR kolana prawego Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, TSE T2, PD i z FS, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych, parakoronalnych i v poprzecznych, w warstwach o grubości 2.5, 3.5 i 4mm. Dyskretne wzmożenie ilości płynu stawowego. Oba więzadła krzyżowe i poboczne boczne prawidłowe. Cechy częściowego uszkodzenia więzadła pobocznego przyśrodkowego niewielkiego stopnia. Nieprawidłowych sygnałów z wnętrza łąkotek stawowych nie stwierdzono. Ścieńczenie chrząstki stawowej w przednim odcinku powierzchni obciążanej kłykcia przyśrodkowego kości udowej, z płytkim wgnieceniem i obrzękiem szpiku kostnego podchrzęstnie. Pozostałe chrząstki stawowe kłykci w wykonanym badaniu MR zmian nie wykazują. Stłuczenie szpiku kostnego kości udowej oraz w kłykciu przyśrodkowym piszczeli. Chrząstka rzepki o niejednorodnym sygnale. Obrzęk szpiku kostnego w części przyśrodkowej rzepki oraz cechy naderwania troczka przyśrodkowego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jaka może być interpretacja wyniku MR kręgosłupa piersiowego?

Zastanawiam się nad interpretacją wyniku MR kręgosłupa piersiowego. Byłem już u lekarza, ale chciałbym poradzić się jeszcze raz, ponieważ stosuje bardzo intensywne treningi interwałowe, oraz przygotowuje się do służby wojskowej, gdzie sprawność będzie mi niezbędna. Proszę o pomoc w interpretacji... Zastanawiam się nad interpretacją wyniku MR kręgosłupa piersiowego. Byłem już u lekarza, ale chciałbym poradzić się jeszcze raz, ponieważ stosuje bardzo intensywne treningi interwałowe, oraz przygotowuje się do służby wojskowej, gdzie sprawność będzie mi niezbędna. Proszę o pomoc w interpretacji ;) Czy opisane dolegliwości są na tyle poważne, żeby się niepokoić ? Jakie ćwiczenia/zabiegi/masaże pomogą zniwelować powstałe dolegliwości ? Pozdrawiam i z góry dziękuje ;) Zamieszczam wynik: MR kręgosłupa piersiowego Badanie wykonano w sekwencjach SE Tl (sag. I eon), TSE T2 (sag. I axf, STIR (sag.): Niewielka tylna paramedialna prawostronna wypuklina pierścienia włóknistego^ tarczy międzykręgowej Thl-Th2, z drobną osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelująca nieco przednią ścianę worka oponowego, bez kompresji rdzenia. Niewielka rozlana tylna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej Th2-Th3, modelująca przednią ścianę worka oponowego, również bez kompresji rdzenia. Niewielkie tylne podwięzadłowe, paramedialno-boczne lewostronne przepukliny jąder miażdżystych tarcz międzykręgowych Th3-Th4, Th4-Th5, Th5-Th6, z towarzyszącą osteofitozą tylno-lewobocznych krawędzi trzonów kręgów, uciskające przednlo-lewoboczną ścianę work3 oponowego i dyskretnie modelujące w tej części powierzchnię rdzenia. Niewielka tylna paramedialna prawostronna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej ThG-Th7, z drobną osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelująca przednią ścianę worka oponowego i nieznacznie przednią powierzchnię rdzenia. Tylna, podwięzadłowa paramedialna prawostronna przepuklina jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej Th8-Th9, z wnikaniem dokanałowym na głębokość 2mm, uciskająca przednią ścianę worka oponowego i nieco przednią powierzchnię rdzenia. Niewielka tylna paramedialna lewostronna wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej Th1O-Th11, z drobną osteofitozą tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelująca przednią ścianę worka oponowego bez kompresji rdzenia. Na pozostałych poziomach wypuklin czy przepuklin dokanalowych nie stwierdzono. Drobna osteofitozą przednich krawędzi trzonów kręgów. Nierówność blaszek granicznych trzonów kręgów z guzkami Schmorla w środkowej i dolnej części odcinka piersiowego kręgosłupa na tle przebytych w przeszłości zaburzeń kostnienia. Innych zmian w obrazie MR kręgosłupa i struktur kanału kręgowego w odcinku piersiowym nie stwierdzono. Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych. Szpik kostny kręgów o prawidłowym sygnale. Przestrzeń przykręgosłupowa a także tkanki miękkie grzbietu i tylne odcinki żeber bez cech patologii. Z góry dziękuje i jeszcze raz pozdrawiam ;)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik MR po urazie nogi?

Witam, po urazie na nartach zalecony mialam rezonans oto jego wynik: Więzadło poboczne, strzałkowe bez zmian. Uszkodzenie- obrzęk i podwyższenie sygnału więzadła pobocznego przyśrodkowego od przyczepu udowego do poziomu łąkotki. Więzadło krzyżowe przednie również obrzęknięte o podwyższonym sygnale bez cech... Witam, po urazie na nartach zalecony mialam rezonans oto jego wynik: Więzadło poboczne, strzałkowe bez zmian. Uszkodzenie- obrzęk i podwyższenie sygnału więzadła pobocznego przyśrodkowego od przyczepu udowego do poziomu łąkotki. Więzadło krzyżowe przednie również obrzęknięte o podwyższonym sygnale bez cech całkowitego zerwania. Więzadło krzyżowe tylne, gęsia stópka, więzadło właściwe rzepki, ścięgno mięśnia czworogłowego oraz pozostałe więzadła i ścięgna badanego stawu bez zmian. Obszar obrzęku szpiku kostnego sugerujący stłuczenie w obrębie nasady kłykcia bocznego kości udowej. Łąkotki, układ chrzęstny, ciało tłuszczowe Hoffy bez zmian. Nadmiar płynowy w jamie stawowej głównie w zachyłku nadrzepkowym, przyśrodkowym oraz w mniejszym stopniu bocznym. Czy ktos jest w stanie powiedzieć co on oznacza. Czy potrzebny bedzie zabieg? Z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza wynik MR kręgosłupa 30-letniej kobiety?

Witam, to wyniki mojego Rezonasu Magnetycznego,Dyskretna skolioza lewowypujkła w odcinku L kręgosłupa. Spłycenie lordozy lędzwiowej. Cechy dehydracji i obnizenia wysokości krązków miedzykergowego L3-L4, L4-L5. Tylna szerokopodstawna wypuklina krążka miedzykregowego L3-L4 z modulacją worka oponowego izwężenia otwotów miedzykregowych. Obszar hyperintensywny... Witam, to wyniki mojego Rezonasu Magnetycznego,Dyskretna skolioza lewowypujkła w odcinku L kręgosłupa. Spłycenie lordozy lędzwiowej. Cechy dehydracji i obnizenia wysokości krązków miedzykergowego L3-L4, L4-L5. Tylna szerokopodstawna wypuklina krążka miedzykregowego L3-L4 z modulacją worka oponowego izwężenia otwotów miedzykregowych. Obszar hyperintensywny w tylnejczęści krążka nasuwa podejrzenie uszkodzenia pierścienia włóknistego. Tylna wypuklina krążka miedzykregowego L4-L5 wypukla się do kanału kregowego ok 5mm. Stożek kręgowy rdzenia kręgowego zachowany prawidłowo. Blaszki graniczne trzonów kręgów o równych obrysach. Sygnały szpiku elementów kostnych kręgosłupa prawidłowy.Trzon kręgosłupa prawidłowej wysokości. Zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo-wytwóecze naprzednio-bocznych i tylnychpowieszchniach trzonów kręgowych w odcinku L kręgosłupa. Przyjściowa budowa trzonu kręgu L5. Ostro ustawione kości krzyżowe. Wizyte u neurologa mam dopiero 30 maja, w plecach odczówam ból przy chodzeniu ból promieniuje do lewego posladka i lewego kolana, gdzy wiecej pochodze ból w kolanie jest nieznosny. Pomimo leków od neurolaga ból nie ustepóje. Jestem na zwolnieniu juz 8 tygodni,w poniedziałek konczy mi sie zwolnienie, dodam ze pracuje w biedronce wiec po powracie będzie nieuniknione podnoszenie cieżkich rzeczy czy to mi nie zaszkodzi?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko
Patronaty