Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 1 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zespół otępienny: Pytania do specjalistów

Długość życia w przypadku Parkinsona, Alzheimera i demencji

Od zeszłego roku mieszka z nami moja chora na Alzheimera babcia. Matka jest chora na zaawansowanego Parkinsona i od przyjazdu babci stan mamy pogarsza się w tempie katastrofalnym, a wszystko wskazuje na to, że rozwinęła się u niej też jakaś... Od zeszłego roku mieszka z nami moja chora na Alzheimera babcia. Matka jest chora na zaawansowanego Parkinsona i od przyjazdu babci stan mamy pogarsza się w tempie katastrofalnym, a wszystko wskazuje na to, że rozwinęła się u niej też jakaś forma demencji. U obu dostrzegam podobne zaburzenia zachowań, np. bywają werbalnie agresywne, choć babcia bardziej, i mówią, że chcą już umrzeć. Podobno sam parkinson nie wpływa na długość życia.Czy jest tak też w przypadku choroby Alzheimera i demencji?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko
Mgr Tatiana Lewicka
Mgr Tatiana Lewicka

Otępienie, zmęczenie, lęki i niskie poczucie wartości a niedoczynność tarczycy

Od kilku lat mam problem. Na początku miałem ok. raz w miesiącu takie odczucie bycia za ścianą, we śnie, wtedy dużo wolniej myślę, staję się otępiały. Takie sytuacje zaczęły zdarzać się częściej i od roku mam tak kilka razy... Od kilku lat mam problem. Na początku miałem ok. raz w miesiącu takie odczucie bycia za ścianą, we śnie, wtedy dużo wolniej myślę, staję się otępiały. Takie sytuacje zaczęły zdarzać się częściej i od roku mam tak kilka razy dziennie. Ponadto jestem zmęczony, często odczuwam lęk i niskie poczucie wartości. Często jestem głodny, ale to nie cukrzyca. Leczę się na niedoczynność tarczycy. Zawsze po zwiększeniu dawki czuję się świetnie, ale po ok 2 tyg. wszystko wraca. Czy to wina tarczycy?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Mgr Violetta Ruksza
Mgr Violetta Ruksza

Przedłużająca się utrata przytomności i skoki poziomu cukru we krwi u 75-latla

tata ma 75 lat, jest nieprzytomny od rana , wzywaliśmy karetkę, miał niski cukier dostał glukozę i nic. Mierzymy mu co pół godz cukier i ma skoki raz 70 raz 194. Ma chorobę parkinsona i demencję
odpowiada 3 ekspertów:
 Magdalena StusiĹska
Magdalena StusiĹska
 Małgorzata Panek
Małgorzata Panek
 Milena Lubowicz
Milena Lubowicz

Cechy niewielkiego korowo-podkorowego zaniku mózgu

KOBIETA , 51 LAT , KRAKÓW Witam tk głowy Na wykonanych skanach zmian ogniskowych w zakresie OUN nie stwierdza się.układ komorowy nieprzemieszczony.Cechy niewielkiego korowo-podkorowego zaniku mózgu.Po podaniu środka cieniującego patologicznych wzmocnień nie uwidoczniono.W zakresie kości pokrywy czaszki zmian nie... KOBIETA , 51 LAT , KRAKÓW Witam tk głowy Na wykonanych skanach zmian ogniskowych w zakresie OUN nie stwierdza się.układ komorowy nieprzemieszczony.Cechy niewielkiego korowo-podkorowego zaniku mózgu.Po podaniu środka cieniującego patologicznych wzmocnień nie uwidoczniono.W zakresie kości pokrywy czaszki zmian nie stwierdza się. Proszę o opinię Lekarz prowadzący nic na to nie powiedział,co dokładnie to oznacza, bo mam ból głowy w jednej stronie czaszki, czyżby demencja w tym wieku?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Przewlekłe niedokrwienie mózgu i nadciśnienie tętnicze

Moja Mama ma 69 lat byla od 11do 16 stycznia w szpitalu przyjęta z powodu epizodu padaczkowego pochodzenia naczyniowego, stwierdzono przewlekłe niedokrwienie mózgu, ponadto mama choruje na nadciśnienie tętnicze II st PTMT. Choroba niedokrwienna serca CCSII, cukrzyca t2, otyłość... Moja Mama ma 69 lat byla od 11do 16 stycznia w szpitalu przyjęta z powodu epizodu padaczkowego pochodzenia naczyniowego, stwierdzono przewlekłe niedokrwienie mózgu, ponadto mama choruje na nadciśnienie tętnicze II st PTMT. Choroba niedokrwienna serca CCSII, cukrzyca t2, otyłość i zespół otępięnny. Lekarze nie chcą mamy skierować na żadne rehabilitacje twierdząc, że przy padaczce się nie należą. Czy to prawda?
odpowiada 1 ekspert:
 Renata GrzechociĹska
Renata GrzechociĹska

Jak pomóc osobie starszej z demencją?

Dzien dobry ,opiekuje sie babcia 91 letnia ,ktora niedawno wyszla ze szpitala po wylewie po malu lyka jest oslabiona ,jakie ma szanse na przezycie jak moge jej pomoc zeby jak najdluzej pozyla babcia ma demencje tez nie mowi nic juz... Dzien dobry ,opiekuje sie babcia 91 letnia ,ktora niedawno wyszla ze szpitala po wylewie po malu lyka jest oslabiona ,jakie ma szanse na przezycie jak moge jej pomoc zeby jak najdluzej pozyla babcia ma demencje tez nie mowi nic juz daje jej do jedzenia jogury pokarm zmiksowany,czy jest szansa na polepszenie jej stanu zdrowia?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jacek Ławnicki
Lek. Jacek Ławnicki

Problemy z pamięcią u młodej osoby

DZIEŃ DOBRY MAM DUZE PROBLEMY Z PAMIECIA. PRZYPOMINA TO DEMENCJE STARCZA. POZA TYM CZESTO SIE POTYKAM O COS MIMO,ZE WIDZE DANĄ RZECZ I PODNOSZE NOGE A MIMO TO POTYKAM SIE,CORAZ CZESCIEJ ZDARZA MI SIE COS UPUSZCZAC JAKBYM BYLA NIEZDARNA. PROSZĘ... DZIEŃ DOBRY MAM DUZE PROBLEMY Z PAMIECIA. PRZYPOMINA TO DEMENCJE STARCZA. POZA TYM CZESTO SIE POTYKAM O COS MIMO,ZE WIDZE DANĄ RZECZ I PODNOSZE NOGE A MIMO TO POTYKAM SIE,CORAZ CZESCIEJ ZDARZA MI SIE COS UPUSZCZAC JAKBYM BYLA NIEZDARNA. PROSZĘ MI POWIEDZEC CO MIS IE DZIEJE,BO COS SIE DZIEJE. MAM 27 LAT. PROSZĘ O POMOC
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jacek Ławnicki
Lek. Jacek Ławnicki

Opieka nad starszą osobą z demencją starczą

Witam, mam problem z ciocią ma 86 lat i straszną demencję starczą stwierdzoną w szpitalu, nie chce przyjmować żadnych leków a jest coraz gorzej, przeinacza wszystkie fakty, opowiada niesamowite historie, boimy się o nią i nie wiemy co robić. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jacek Ławnicki
Lek. Jacek Ławnicki

Demencja u 85-letniej osoby

Mama 85 lat, ruchliwa osoba,radzaca sobie jeszcze ze wszystkim,myciem okien,wieszaniem firan,ma takie momenty w ciagu dnia, ze bardzo czesto zasypia, tzn np. czyta gazete czy rozwiazuje krzyzowke i nagle ogarnia ja takie spanie,niemoc, tak jakby tracila swiadomosc a za chwile... Mama 85 lat, ruchliwa osoba,radzaca sobie jeszcze ze wszystkim,myciem okien,wieszaniem firan,ma takie momenty w ciagu dnia, ze bardzo czesto zasypia, tzn np. czyta gazete czy rozwiazuje krzyzowke i nagle ogarnia ja takie spanie,niemoc, tak jakby tracila swiadomosc a za chwile sie ocknie i sama sie dziwi,co sie dzieje i denerwuje sie, ze zasnela. Czesciej cos zapomina.Czy to sa oznaki demencji, czy tez po prostu starosci i niestety zblizania sie konca zycia. Czy zrobic jakies badanie np. ferryty?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Wynik TK głowy z kontrastem i nowotwór złośliwy prostaty

Witam Na podstawie TK głowy z kontrastem ostatecznie rozpoznano (wg ICD):G44.8 , na obrazie występują niewielkie pola zaniku tkanki mózgu.Nadmieniam ,że od jakiegoś czasu występują bóle głowy i szumy w głowie,problemów z pamięcią nie mam. Przyjmuję Wicebrol Forte 10... Witam Na podstawie TK głowy z kontrastem ostatecznie rozpoznano (wg ICD):G44.8 , na obrazie występują niewielkie pola zaniku tkanki mózgu.Nadmieniam ,że od jakiegoś czasu występują bóle głowy i szumy w głowie,problemów z pamięcią nie mam. Przyjmuję Wicebrol Forte 10 mg 2 x dziennie.Czy to początek demencji starczej? Mam 66 lat i od trzech lat leczę się na nowotwór złośliwy prostaty (Brachyterapia ,Radioterapia i Diphereline co 3 m-ce)czy może to mieć związek ze zmianami w mózgu .
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Wyjaśnienie wyniku TK głowy z kontrastem

prosba o wyjasnienie TK glowy z kontrastem przy zespole otepiennym. gestosc tkankowa substancji bialej i szarej prawidlowa.Uklad komorowy nadnamiotowy znacznie poszerzony,symetryczny,nieprzemieszczony.struktury tylnojamowe i komora 4 bez zmian.nie uwidoczniono obszarow nieprawidlowo wzmacniajacych sie po podaniu srodka cieniujacego.zanikowe poszerzenie przestrzeni plynowych podpajeczynowkowych... prosba o wyjasnienie TK glowy z kontrastem przy zespole otepiennym. gestosc tkankowa substancji bialej i szarej prawidlowa.Uklad komorowy nadnamiotowy znacznie poszerzony,symetryczny,nieprzemieszczony.struktury tylnojamowe i komora 4 bez zmian.nie uwidoczniono obszarow nieprawidlowo wzmacniajacych sie po podaniu srodka cieniujacego.zanikowe poszerzenie przestrzeni plynowych podpajeczynowkowych zwlaszcza w tylej jamie czaszki. bardzo prosze o wyjasnienie . z gory dziekuje.
odpowiada 1 ekspert:
 Renata GrzechociĹska
Renata GrzechociĹska

Problemy z pamięcią i leczenie zaburzeń depresyjno-osobowościowych

Mam 36 lat i dość duże problemy z pamięcią,zapominam n ieraz podstawowoych rzeczy,tekstu wogóle nie jestem w stanie zapamiętać,czy co robiłam kilka dni wcześniej nawet nieraz poprzedniego dnia,dodam,że leczę się na zaburzenia depresyjno -osobowościowe?Co mam myśleć o tym zaniku pamięci,czy to odwracalne czy to już demencja jakaś?
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Patrycja Stajer
Mgr Patrycja Stajer
Mgr Violetta Ruksza
Mgr Violetta Ruksza

Ryzyko zachorowania na demencję starczą w wyniku przebywania z osobą chorą

jeste przez 24 godziny obecna przy osobie z choroba demencji.Czy jest prawda,ze w zwiazku z tym ja tez zachoruje na te chorobe?Dziekuje.

Poszerzenie bruzd i szczelin mózgu, zwłaszcza płatów czołowych

Opis tk mózgu mojej 75 letniej mamy, u ktorej występują problemy z pamięcią brzmi:poszerzenie bruzd i szczelin mózgu, zwłaszcza płatów czołowych oraz poszerzenie bruzd móżdżkowych. Czy wskazuje ta diagnoza na demencję czy Alzheimera? Jakie dodatkowe badania powinno się wykonać?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Izabela Ławnicka
Lek. Izabela Ławnicka

Problem z pamięcią i koncentracją u 45-latki

Witam!Mam bardzo poważny problem z pamięcią i koncentracją już od wczesnego dzieciństwa , a mam 45 lat.Nauka w szkole szła mi bardzo ciężko,i do dziś mam problem z zapamiętywaniem na przykład nazwisk,nazw itp.Boję się,że grozi mi demencja,a może już ją... Witam!Mam bardzo poważny problem z pamięcią i koncentracją już od wczesnego dzieciństwa , a mam 45 lat.Nauka w szkole szła mi bardzo ciężko,i do dziś mam problem z zapamiętywaniem na przykład nazwisk,nazw itp.Boję się,że grozi mi demencja,a może już ją mam.Jest mi ciężko z tą myślą i zabiera mi to całą radość z życia.Cz w mojej sytuacji można mi pomóc?Mieszkam w małej miejscowości do specjalistów mam 30 i 70 km.,a pracuję co dzień po południu na umowę zlecenie.Proszę o pomoc! Pozdrawiam Marzena
odpowiada 3 ekspertów:
Lek. Paweł Brudkiewicz
Lek. Paweł Brudkiewicz
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Agnieszka Jagielak
Mgr Agnieszka Jagielak

Stan otępienny po wszczepieniu zastawki przy chorobie Hakina

witam Mój tata ma chorobę Hakima i jest po wszczepieniu zastawki Niestety jego stan się pogorszyl- chodzenie,pamięć i wpadł w stan otepienny .Co może być tego przyczyna i jak temu zaradzić ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Ławnicka
Lek. Izabela Ławnicka

Demencja u babci po śmierci dziadka

Dzień Dobry, mam problem z babcią. Od śmierci dziadka jest nie do poznania. Podejrzewamy, że nagle dopadła ją demencja. Nie bardzo wiem, do jakiego lekarza powinnam się udać ? Bardzo proszę o odpowiedź. Agata
odpowiada 1 ekspert:
 Krzysztof Piwowarek
Krzysztof Piwowarek

Zespół otępienny z Alzheimerem

Od 5-ciu lat opiekuję się Mamą z zespołem otępiennym typu choroba Alzheimera.Najchętniej nie wychodziła by z łóżka,prawie na siłę ją z niego wyciągamy.Pomimo tego na jednej stopie zrobila się odleżyna - leży zawsze na jednym boku.Na moją prośbę przekręci się... Od 5-ciu lat opiekuję się Mamą z zespołem otępiennym typu choroba Alzheimera.Najchętniej nie wychodziła by z łóżka,prawie na siłę ją z niego wyciągamy.Pomimo tego na jednej stopie zrobila się odleżyna - leży zawsze na jednym boku.Na moją prośbę przekręci się na drugi bok,ale za chwilę znów wraca na swój ulubiony .Jeśli już koniecznie musi leżec,to jak spowodować ,żeby zmianiała pozycję leżenia /jest dość sprawna fizycznie/. ?
odpowiada 2 ekspertów:
 Aleksander Ropielewski
Aleksander Ropielewski
Mgr Tatiana Lewicka
Mgr Tatiana Lewicka

Brak ochoty na jedzenie jako objaw demencji

Witam Pracuje w Niemczech jako opiekunka osób starszych Moja podopieczna ma 83lata Podczas mojego pobytu a trwa on 7 tygodni Pani zaczęła przyjmować coraz mniejsze ilości jedzenia a nawet podczas posiłku wypluwać Poinformowałam o tym najbliższych ale nikt nie zareagował... Witam Pracuje w Niemczech jako opiekunka osób starszych Moja podopieczna ma 83lata Podczas mojego pobytu a trwa on 7 tygodni Pani zaczęła przyjmować coraz mniejsze ilości jedzenia a nawet podczas posiłku wypluwać Poinformowałam o tym najbliższych ale nikt nie zareagował po moim wyjezdzie Pani która mnie zmienia stwierdziła że Babcia nie reaguje nie pije i nie je a nawet teraz jest tak słaba że nie można jej przetransportować na wózek inwalidzki Czy to może być demencja?
odpowiada 1 ekspert:
 Aleksander Ropielewski
Aleksander Ropielewski

Prośba o wyjaśnienie opisu TK głowy bez CM przy zespole otępiennym

Proszę o wyjaśnienie opisu.Kobieta 82 lata:badanie TK głowy bez CM w warstwach co 2,5 mm i 5 mm:zaniki korowo-podkorowe mózgowia.Dyskretnie obniżona gęstość około komorowej istoty białej-najpewniej na tle przewlekłego niedokrwienia.Układ komorowy ustawiony pośrodkowo, poszerzony odpowiednio do zaników podkorowych.Struktury kostne... Proszę o wyjaśnienie opisu.Kobieta 82 lata:badanie TK głowy bez CM w warstwach co 2,5 mm i 5 mm:zaniki korowo-podkorowe mózgowia.Dyskretnie obniżona gęstość około komorowej istoty białej-najpewniej na tle przewlekłego niedokrwienia.Układ komorowy ustawiony pośrodkowo, poszerzony odpowiednio do zaników podkorowych.Struktury kostne bez zmian patologicznych.Zwapnienia w wewnątrz czaszkowych odcinkach tt.szyjnych wewnętrznych.Badanie wykonano w związku z zespołem otępiennym.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jacek Ławnicki
Lek. Jacek Ławnicki
Patronaty