Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 8 , 8 5 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zespół Sjögrena: Pytania do specjalistów

Czy podane wyniki ANA świadczą o konieczności hospitalizacji?

choruje na Zespół Sjogrena ,cały czas moje miano ANA było 1:1200{podczas stosowania Metypredu 2mg Arechiny 250mg }a przy ostatnim badaniu wynik ANA okazał się bardzo wysoki 1:5125 .Czy wymaga to hospitalizacji?Jakie konsekwencje może to spowodować?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik badania ślinianki 58-latki?

Miałam dwukrotnie, w odstępie 1.5 roku, wykonywaną biopsję ślinianki w celu diagnostyki zespołu Sjogrena. Wynik pierwszego badania (pomimo zbyt małego fragmentu pobranego do badania) wykazał obecność Focus score>1. Wynik drugiego stwierdza prawidłowe utkanie śliniani, chociaż też mówi o bardzo brobnym... Miałam dwukrotnie, w odstępie 1.5 roku, wykonywaną biopsję ślinianki w celu diagnostyki zespołu Sjogrena. Wynik pierwszego badania (pomimo zbyt małego fragmentu pobranego do badania) wykazał obecność Focus score>1. Wynik drugiego stwierdza prawidłowe utkanie śliniani, chociaż też mówi o bardzo brobnym fragmencie. Jak to zinterpretować. Zaznaczam, że nie jestem leczona.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak poradzić sobie z zespołem suche oka?

od wakacji mam stwierdzony zespół suchego oka, mam 34 lat, byłam w klinice w lublinie nawet pani doktor ze stażem mnie nie przebadała, znieczulica tylko młoda rezydentka, polecili krople krople i reumatolog sie kłania ze niby ma zespół sjogrena, ale... od wakacji mam stwierdzony zespół suchego oka, mam 34 lat, byłam w klinice w lublinie nawet pani doktor ze stażem mnie nie przebadała, znieczulica tylko młoda rezydentka, polecili krople krople i reumatolog sie kłania ze niby ma zespół sjogrena, ale robiłam badania i raczej to nie to, sline w ustach jeszce mam, no ale wracając do tematu? nie radze sobie oczy mnie bola, pieka, zbiera sie wydzielina, ogilnie jestem załamana!!!! gdzie szukac pomocy? co robic jak krople nie pomagaja, czy to juz koniec sie zbliza?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
Lek. Rafał Jędrzejczyk
Lek. Rafał Jędrzejczyk

Jak leczyć ten obrzęk ślinianki?

Dzień dobry, Jakieś 4 miesiące temu pojawił się u mnie obrzęk ujścia lewej ślinianki przyusznej, raz mniejszy, raz większy. Poszedłem do laryngolora, powiedział że to prawdopodobnie kamienica i zalecil nospe oraz tartun verde jedzenie kwaśnego/ostrego. Poszedłęm do drugiego laryngologa, który... Dzień dobry, Jakieś 4 miesiące temu pojawił się u mnie obrzęk ujścia lewej ślinianki przyusznej, raz mniejszy, raz większy. Poszedłem do laryngolora, powiedział że to prawdopodobnie kamienica i zalecil nospe oraz tartun verde jedzenie kwaśnego/ostrego. Poszedłęm do drugiego laryngologa, który mi zlecił USG ślinianek, wyszło zupełnie czyste. Po tym jak zostało mi zlecone USG ślinianek po paru dniach zaczęły mnie pobolewać ślinianki przyuszne (obie), po paru dniach pojawiła się suchość w ustach. Suchość, bóle (większość) przeszła zaraz po badaniu USG. Miałęm spokój jakieś dwa tygodnie, ostatnio znowu pojawiły się bóle ślinek, mam wrażenie że również podżuchwowych i suchość w ustach, łagnodniejsza niż za pierwszym razem, kiedy miałem duże suchoty. Trzy miesiące temu (dwa miesiące zanim zaczęły mnie ślinianki przyuszne pobolewać) miałem robiony proteinogram oraz anty-tGT/IgA, niedawno też morfolofie oraz CRP, wszystko w normie. Nie mam innych objawów jak obrzek ślinianek czy suchość oczu. Piszę ponieważ nasuwa się podejrzenie zespółu sjögrena. Czy mógł on się tak szybko rozwinąć powodując dość dużą suchość w ustach, która przechodzi po jakimś czasie, a potem powraca w łagodniejszej formie? Jeżeli chodzi o objawy reumatoidalne to chyba wszystko wporządku, czasem po jeździe rowerowej mam wyziębione jedno kolano, jakby ścięgno. Dodatkowo pojawił się u mnie obrzęk "żył", w wardze na wysokości piątego zęba, po prawej stronie. Czuję to dosć mocno językiem, laryngolog oglądał, badał palcem i powiedział że to nic takiego. Męzczyzna 34 lata, choruję na hashimoto, zdiagnozowane na początku tego roku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Jaki lek przeciwbólowy zastosować?

Dzień dobry! Chciałabym zapytać, jaki lek przeciwbólowy na bóle głowy jest w moim przypadku najmniej szkodliwy. Choruję na zespół sjogrena z artropatią (biorę Arechin), mam stwierdzoną łagodną astmę (biorę lek Aspulmo i doraźnie /bardzo rzadko/ Ventolin), mam nadciśnienie (biorę Duresin),... Dzień dobry! Chciałabym zapytać, jaki lek przeciwbólowy na bóle głowy jest w moim przypadku najmniej szkodliwy. Choruję na zespół sjogrena z artropatią (biorę Arechin), mam stwierdzoną łagodną astmę (biorę lek Aspulmo i doraźnie /bardzo rzadko/ Ventolin), mam nadciśnienie (biorę Duresin), przyjmuję hormony jednoskładnikowe (Cerazette) i mam podejrzenie gruczolaka wątroby (jestem po MR bez kontrastu), okresowo próby wątrobowe były podwyższone (aktualnie w normie), paręnaście lat temu przebyłam ostre autoimmunologiczne zapalenie trzustki (obecnie bez objawów), mam też roztoczycę (biorę Clatrę lub Hitaxę). Przez parę lat przy bólu głowy brałam Nimesil, jednak reumatolog polecił mi zmienić na Dexak i inne leki, które nie są wskazane przy nadciśnieniu lub astmie. Zdecydowałam się brać po prostu paracetamol, ale właśnie dowiedziałam się, że dla wątroby nie jest najlepszym wyborem. Co w takim razie brać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Stosowanie Metypred a brak apetytu

Witam,od sześciu lat biorę metypred w dawce 4mg z powodu zespołu sjogrena,ostatnio mój lekarz reumatolog powiedział abym odstawiła steryd z dnia na dzień i tu moje wątpliwości czy takie nagłe odstawienie może mieć jakieś konsekwencje typu.osłabienie ,szybkie męczenie,uczucie zimna,brak apetytu,bo... Witam,od sześciu lat biorę metypred w dawce 4mg z powodu zespołu sjogrena,ostatnio mój lekarz reumatolog powiedział abym odstawiła steryd z dnia na dzień i tu moje wątpliwości czy takie nagłe odstawienie może mieć jakieś konsekwencje typu.osłabienie ,szybkie męczenie,uczucie zimna,brak apetytu,bo właśnie takie objawy występują u mnie.Mój lekarz twierdzi że była to zbyt mała dawka aby odczuć odstawienie leku.Czu rzeczywiście nie mam się czego obawiać?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz

Czy ta diagnoza jest w moim przypadku właściwa?

Witam serdecznie. Na rutynowej wizycie okulistyczne pani Doktor stwierdziła zespół Sjogrena i zalecila wizyte u lekarza pierwszego kontaktu i badania pod kontem potwierdzenia tej choroby.. lekarz pierwszego kontaktu zlecil badania labolayoryjne miedzy innymi: RF, anty-CCP, APTT, eGFR, CRP, anty-TPO, ANA.... Witam serdecznie. Na rutynowej wizycie okulistyczne pani Doktor stwierdziła zespół Sjogrena i zalecila wizyte u lekarza pierwszego kontaktu i badania pod kontem potwierdzenia tej choroby.. lekarz pierwszego kontaktu zlecil badania labolayoryjne miedzy innymi: RF, anty-CCP, APTT, eGFR, CRP, anty-TPO, ANA. Wyniki wyszły w normie i Pani Doktor wykluczyła zjawisko Sjogrena. Czy to właściwa diagnoza? Dodam że oprócz suchość oczu mam problem również z innymi dolegliwosciami, tj. suchość jamy ustnej i uporczywy bol i drapanie w gardle, silne bóle mięśni i stawów, silne zmęczenie i senność, opuchnięte dłonie i stopy zwłaszcza ranem po przebudzeniu. Co w takiej sytuacji mozna jeszcze zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Zabieg fotoodmładzania twarzy laserem frakcyjnym a zespół Sjogrena

Witam. Rok temu stwierdzono u mnie zespół Sojgrena. Chciałabym się poddać zabiegowi fotoodmaładzania twarzy laserem frakcyjnym. Czy ta choroba jest przeciwwskazaniem do zabiegu?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Robert Jan Chmielewski
Lek. Robert Jan Chmielewski
Lek. Katarzyna Mudel
Lek. Katarzyna Mudel

Co oznacza wynik badania biopsji ślinianki?

Witam, miałam robioną biopsję ślinianki (z dolnej wargi) w celu diagnostyki zespołu suchości. Wynik dostałam pocztą, treść"W gruczole ślinowym widoczne włóknienie okołoprzewodowe. Bez nacieków zapalnych." I komentarz: "Całość obrazuu klinicznego nie potwierdza zespołu Sjogrena" (badanie okulistyczne było w porządku, przeciwciał... Witam, miałam robioną biopsję ślinianki (z dolnej wargi) w celu diagnostyki zespołu suchości. Wynik dostałam pocztą, treść"W gruczole ślinowym widoczne włóknienie okołoprzewodowe. Bez nacieków zapalnych." I komentarz: "Całość obrazuu klinicznego nie potwierdza zespołu Sjogrena" (badanie okulistyczne było w porządku, przeciwciał brak). Nie wiem czy to "włóknienie" to coś z czym powinnam udać się do jakiegoś lekarza czy to zignorować. Prosiłabym o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam. Anna.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Sposoby leczenia zespołu suchego oka u 61-latki

Witam Ponad 10 lat cierpię na zespól suchego oka stwierdzony przez okulistę po zrobieniu testu SCHIRMERA stosuję różne krople odwiedzam systematycznie okulistę jak do tej pory nie ma żadnej poprawy. Cierpię również na zespół Sjogrena stwierdzony przez reumatologa tak zwana... Witam Ponad 10 lat cierpię na zespól suchego oka stwierdzony przez okulistę po zrobieniu testu SCHIRMERA stosuję różne krople odwiedzam systematycznie okulistę jak do tej pory nie ma żadnej poprawy. Cierpię również na zespół Sjogrena stwierdzony przez reumatologa tak zwana suchość kości. Jestem na emeryturze nie pracowałam na komputerze bez przerwy bolą mnie oczy zakrapiam co 20 minut, o g.19 już kładę się z okładami na oczach proszę o pomoc 
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach

Choroba Raynauda połączona z zespołem Sjogrena

Witam i błagam o pomoc! Od 10 lat zmagam się z chorobą Reynoda połączoną z zespołem sjogrena. Szukając pomocy byłam u chirurga, który stwierdził, że mój stan jest bardzo poważny (Rejnod obejmuje stopy, dłonie, czasem usta, mam wrzody i rany... Witam i błagam o pomoc! Od 10 lat zmagam się z chorobą Reynoda połączoną z zespołem sjogrena. Szukając pomocy byłam u chirurga, który stwierdził, że mój stan jest bardzo poważny (Rejnod obejmuje stopy, dłonie, czasem usta, mam wrzody i rany na palcach u stóp i dłoni). Powiedział też, że nikt tego nie chce leczyć! Błagam o jakąś pomoc! Gdzie mogę szukać jeszcze pomocy?! Leczyłam się w poradni reumatologicznej, ale nieskutecznie i u chirurga naczyniowego. Gdzie mogą mi pomóc? Inaczej stracę palce!
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Krzysztof Szmyt
Lek. Krzysztof Szmyt
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Zabieg laserowego usuwania owłosienia przy zespole Sjorgena

Stwierdzono u mnie zespół Sjogrena. Czy mimo to, mogę poddać się zabiegowi laserowego usuwania owłosienia z okolic bikini?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach
Lek. Dorota Kinga Stepczenko-Jach

Sposoby leczenia zespołu Sjogrena

Witam. Prosze mi powiedzieć czy jest inne leczenie zespołu Sjogrena niż metotreksat . Biorę go ponad pół roku,obecnie największą dawkę. Nie widzę poprawy, bardzo bolą mnie palce u rąk, są zniekształcone, niesprawne,pogrbione. Pozdrawiam i dziękuje Izabela.
odpowiada 1 ekspert:
 Renata GrzechociĹska
Renata GrzechociĹska

Jak leczyć suchość w jamie ustnej przy zespole Sjorgena?

Mam zdiagnozowany na podstawie usg ślinianek, wycinka z wargi oraz wyników przeciwciał Zespół Sjogrena. Jestem leczona od dwóch miesięcy przez reumatologa. Mam pytanie dotyczące suchość jamy ustnej, pracuję głosem i jest to dla mnie bardzo uciążliwe i stresujące.... Mam zdiagnozowany na podstawie usg ślinianek, wycinka z wargi oraz wyników przeciwciał Zespół Sjogrena. Jestem leczona od dwóch miesięcy przez reumatologa. Mam pytanie dotyczące suchość jamy ustnej, pracuję głosem i jest to dla mnie bardzo uciążliwe i stresujące. Czy są jakieś leki łagodzące ten stan?Stosowałam gumy bez cukru, pastylki, spraye, itp., dużo piję, ale bez poprawy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy mogę mieć dnę moczanową?

Dzień dobry! Jestem kobietą, lat 38 ze zdiagnozowanym Zespołem Sjogrena. Ostatnio odczuwam kłucie w udach, raczej w przedniej części (krótkotrwałe, nawracające) oraz kłucie w dużym palcu u stopy. Suplementuję witaminę D3 z uwagi na jej niedobór. Czy może to być... Dzień dobry! Jestem kobietą, lat 38 ze zdiagnozowanym Zespołem Sjogrena. Ostatnio odczuwam kłucie w udach, raczej w przedniej części (krótkotrwałe, nawracające) oraz kłucie w dużym palcu u stopy. Suplementuję witaminę D3 z uwagi na jej niedobór. Czy może to być związane z tym niedoborem? Zaznaczam, że przy ciężkim niedoborze wit. D nie miałam takich odczuć. Czy może to być dna moczanowa, niedobór magnezu lub wapnia? O jakie badania powinnam poprosić lekarza?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik kręgosłupa u 56-latki?

czy konieczna jest operacja czy można to jeszcze wyleczyć bardzo proszę o poradę. z rezonansu Spłycona lordoza lędźwiowa . Zaburzenia uwodnienia tarcz m-k L2-S1. Na poziomach L4-L5 i L5-S1 bulging dokanałowy zwężający zachyłki boczne i części dolne otworów m-k. Dyskopatia... czy konieczna jest operacja czy można to jeszcze wyleczyć bardzo proszę o poradę. z rezonansu Spłycona lordoza lędźwiowa . Zaburzenia uwodnienia tarcz m-k L2-S1. Na poziomach L4-L5 i L5-S1 bulging dokanałowy zwężający zachyłki boczne i części dolne otworów m-k. Dyskopatia typu bulging L4-S1. silne bóle odcinka lędźwiowo krzyżowe od roku biore aglan i controlex nic nie pomaga a gorzej na stawie krzyżowo biodrowym obrzęk szpiku izwyrodnienie stawów krzyżowo biodrowych ,poszło mi już na serce wysoki holesterol,duszność ,zespół suchego oka teraz jeszcze skierowanie do laryngologa podejrzenie zespołu Sjögrena ,leukocytoza we krwi ponad 12 i wszystko powyzej normy od krwinek białych.czy jest szansa na wyleczenie czy konieczna operacja?dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Łuszczycowe zapalenie stawów a poziom CRP

Choruję na luszczyce.obecnie mam podejrzenie luszczycowego zapalenia stawow. Mam już zespół sjogrena. Crp. Od kilku dni 25. Czy to dobry wynik?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy Gripex może powodować luźne stolce?

Czy lek Gripex hot max mógł spowodować ból brzucha i luźne stolce? Stosowałam 4 saszetki.Po 4ej nastąpił bardzo luźne stolce, nawet lekko wodniste. U ujścia odbytu czułam pieczenie. Dotąd nic takiego się nie zdarzyło. To trwa drugi dzień. Na stałe przyjmuje metypred 4 mg na zespół sjogrena.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jacek Gleba
Lek. Jacek Gleba

Co jest powodem bólu oczu i częstego mrugania?

Witam i proszę o pomoc syn lat 16 od 3 lat ma ból oczu i mruga powiekami przechodził różne badania okulistyczne,film łzowy i wszystko jest w porzadku ,wykluczono zespół Sjogrena po biopsji,stosował przeróżne krople do oczu z antybiotykami i... Witam i proszę o pomoc syn lat 16 od 3 lat ma ból oczu i mruga powiekami przechodził różne badania okulistyczne,film łzowy i wszystko jest w porzadku ,wykluczono zespół Sjogrena po biopsji,stosował przeróżne krople do oczu z antybiotykami i nawilżające i nic co może być przyczyną (konsultacje neurologiczne też były i nic nie stwierdzono)
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy przyjęcie tej multiwitaminy dwa dni wcześniej mogło znacząco wpłynąć na wynik badania?

Witam. Od kilku lat choruję na Zespół Sjogrena, choroba na szczęście nie jest pełnoobjawowa, suchość dotyczy głównie oczu ( zupełny brak łez). Jestem pod stałą kontrolą lekarza reumatologa. Od początku leczenia moja morfologia wykazywała niedobór erytrocytów ok 3,8 oraz MCV... Witam. Od kilku lat choruję na Zespół Sjogrena, choroba na szczęście nie jest pełnoobjawowa, suchość dotyczy głównie oczu ( zupełny brak łez). Jestem pod stałą kontrolą lekarza reumatologa. Od początku leczenia moja morfologia wykazywała niedobór erytrocytów ok 3,8 oraz MCV ok. 100fl. Hemoglobina i hematokryt w dolnej granicy normy. Ostatnio lekarz pulmonolog ( zwróciłam się do niego z powodu braku możliwości nabrania pełnego oddechu) zwrócił uwagę na tą niedokrwistość sugerując wykonanie badania wit. B12. Badanie wykonałam i poziom wit B12 jest 492 pg/ml. Badanie wykonałam jednak w czasie kiedy prewencyjnie przyjmowałam od trzech tygodni multiwitaminę, w składzie której jest wit B12 ( opisano , że preparat zapewnia 120 % dziennego zapotrzebowania na tą witaminę). Czy przyjęcie tej multiwitaminy dwa dni wcześniej mogło znacząco wpłynąć na wynik badania? Czy nadal istnieje prawdopodobieństwo, że niedokrwistość ma podłoże w niedoborze wit. B12?
Patronaty