Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 9 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Narty: Pytania do specjalistów

Jak leczyć uszkodzenie łąkotki bocznej?

Witam. W lutym niefortunnie upadłam na nartach. Wg rezonansu mam uszkodzoną łąkotkę przyboczną z przemieszczeniem oraz naderwane (prawie zerwane) więzadło krzyżowe przednie. Wkrótce mam mieć artroskopię, lekarz zaproponował wykonanie dwóch zabiegów (rekonstrukcja ACL i "naprawienie" łąkotki), które można zrobić jednocześnie... Witam. W lutym niefortunnie upadłam na nartach. Wg rezonansu mam uszkodzoną łąkotkę przyboczną z przemieszczeniem oraz naderwane (prawie zerwane) więzadło krzyżowe przednie. Wkrótce mam mieć artroskopię, lekarz zaproponował wykonanie dwóch zabiegów (rekonstrukcja ACL i "naprawienie" łąkotki), które można zrobić jednocześnie lub w odstępie czasowym. Konsultowałam się z różnymi osobami, jedni odradzają robić to równocześnie z uwagi na duże obciążenie kolana, raczej radzą robić najpierw artroskopie i naprawiać łąkotkę. Inni mówią, by robić to od razu. ja się skłaniam ku pierwszej opcji, ale nie wiem co lepsze.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

O czym może świadczyć "strzelanie" kolana oraz ból po intensywnym wysiłku fizycznym?

Witam, Uprawiam dużo sportu (biegi, akrobatyka, lekkoatletyka) i od ponad roku mam problem z kolanem (Zaczęło się chyba od wywrotki na nartach, ale pewności nie mam). Ogólnie nie boli (minęło dużo czasu), ale kiedy raz zrobię coś nie tak, na... Witam, Uprawiam dużo sportu (biegi, akrobatyka, lekkoatletyka) i od ponad roku mam problem z kolanem (Zaczęło się chyba od wywrotki na nartach, ale pewności nie mam). Ogólnie nie boli (minęło dużo czasu), ale kiedy raz zrobię coś nie tak, na przykład wylądowanie z wysokości do przysiadu, lub w inny sposób przeciążę kolano, przez następny tydzień boli mnie przy robieniu przysiadów (zaczyna boleć dopiero gdy jestem już nisko), schodzeniu ze schodów lub ogólnie podczas próby wyprostowania nogi z użyciem siły (zginanie w powietrzu, i chodzenie nie wywołuje bólu). Zauważyłem też, że przy robieniu przysiadów słychać strzelanie, a gdy położę na obu kolanach ręce, to na lewym (chorym) kolanie ewidentnie czuję, że kości w nietypowy i dość intensywny sposób się ruszają przy strzelaniu. Na początku dużo czytałem i myślałem, że to tylko "kolano skoczka", które powinno minąć po paru miesiącach ale po dzisiejszym upadku, gdy przy zginaniu kolana kości strzelają mocniej, mam co do tego wątpliwości. Dodam jeszcze, że boli też, gdy nacisnę palcem (nawet delikatnie) bezpośrednio pod rzepkę. Nawet wtedy gdy kolano odpocznie kilka tygodnie i przy delikatnym sporcie nic nie czuję. W prawym problem w ogóle nie występuje. Pozdrawiam serdecznie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy wiek jest przeciwwskazaniem do rekonstrukcji ACL?

Witam, czy wiek 41 lat jest przeciwskazaniem do rekonstrukcji acl? Jestem osobą aktywna fizycznie, głownie rower i nie ukrywam, że rekonstrukcja umożliwiłaby mi powrót do nart i biegania,
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR kolana u 33-letniej kobiety?

Witam. 3 tygodnie temu doznałam urazu skrętnego na nartach. Zrobiłam MR  stawu kolanowego i w opisie czyt. Uszkodzenie ACL z przerwanie części jego włókien. Łąkotki w normie i inne więzadła ok. Bardzo proszę o informację czy częściowo zerwane ACL ma szansę się zrosnąć czy jedyną drogą jest rekonstrukcja?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Dotyczy: Ortopedia Narty

Jak interpretować wynik RM kolana u osoby po wypadku na nartach?

Dzień dobry, doznałem urazy na nartach w lutym, dziś otrzymałem wyniki rezonansu magnetycznego, ale niestety w przeciągu następnego tygodnia nie mam możliwości wizyty u ortopedy, co można wywnioskować z poniższych wyników? Wymagany będzie jakis zabieg/operacja? Powinienem odciążyć kolano czy... Dzień dobry, doznałem urazy na nartach w lutym, dziś otrzymałem wyniki rezonansu magnetycznego, ale niestety w przeciągu następnego tygodnia nie mam możliwości wizyty u ortopedy, co można wywnioskować z poniższych wyników? Wymagany będzie jakis zabieg/operacja? Powinienem odciążyć kolano czy wręcz przeciwnie zacząć wzmacniać? Jak poważne są uszkodzenie?... Dane z wywiadu: uraz w połowie lutego Badanie MR stawu kolanowego prawego,sekwencje TSE/ PD; FFE/T2*; STIR;SPAIR w trzech płaszczyznach oraz styczne celowane na ACL W przedziale przy środkowym śladowe śródłąkotkowe zmiany degeneracyjne w strefie 1 pogranicza rogu tylnego i trzonu MM, bez widocznych pęknięć. Poza tym MM i powierzchnie obciążane chrzęstno-kostne w normie. . W przedziale bocznym LM w normie. Obrzęk przedniej krawędzi LTC - po stłuczeniu? Poza tym powierzchnie obciążane chrzęstno-kostne w normie. ACL nieco obrzęknięte w odcinku dalszym - możliwe zmiany po niewielkim uszkodzeniu I st lub odczynowe, poza tym ACL o prawidłowym przebiegu i zachowanej ciągłości . PCL o prawidłowym sygnale i zachowanej ciągłości i prawidłowym przebiegu. MCL z cechami naderwania w części głębokiej łąkotkwo-udowej - naderwane pasmo pogrubiałe, obrzęknięte - niekorzystna przebudowa blizny. LCL z kompleksem torebkowo-więzadłowym kąta tylno-bocznego, ścięgno mięśnia dwugłowego i podkolanowego o zachowanej ciągłości i prawidłowym sygnale. Niewielki obrzęk przyczepu śc m półbłoniastego; ślad obrzęku wzdłuż ścięgien mięśni półścięgnistego, krawieckiego i smukłego oraz w okolicy gęsiej stopki; ślad wysięku w kaletce gęsiej stopki - zmiany przeciążeniowe/odczynowe. Rzepka typu II o prawidłowym położeniu w osi długiej kolana, staw rzepkowo-udowy kongruentny. Górny kąt chrzęstny powierzchni rzepkowej kości udowej 152 st. TT-TG 11mm. Chrząstka stawu rzepkowo-udowego bez widocznych patologii. Zmiany degeneracyjne z drobnymi entezofitami i niewielkim obrzękiem przyczepu rzepkowego śc m czworogłowego uda, poza tym cięgno w normie. Odczynowy obrzęk ciała tłuszczowego nadrzepkowego przedniego. Troczki rzepki, w. rzepki i pasmo biodrowo-piszczelowe w normie. Ilość płynu w jamie w jamie stawowej w granicach normy, błona maziowa bez patologii. Widoczny niepogrubiały fałd maziowy przyśrodkowy. Dóf podkolanowy bez zmian. Kilka drobnych 3-4 mm wysp kostnych w obrębie MFC i LTC.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy możliwe jest, że pełny żołądek powoduje efekt migotania przedsionków?

Od parudziesięciu lat pojawia mi się migotanie przedsionków, w 99% po jedzeniu wieczorem, z roku na rok coraz częście i dłużej (do 6-7 razy w miesiącu po 8-12 godzin). Zjem, siadam wygodnie, czytam internet - nikłe kaszlnięcie i migotanie przedsionków.... Od parudziesięciu lat pojawia mi się migotanie przedsionków, w 99% po jedzeniu wieczorem, z roku na rok coraz częście i dłużej (do 6-7 razy w miesiącu po 8-12 godzin). Zjem, siadam wygodnie, czytam internet - nikłe kaszlnięcie i migotanie przedsionków. Wzrost 177, waga 70 kg, mam 54 lat. Na Pogotowiu wykryto jakieś ukośne ułożenie serca, chyba lewoskłonne, EKG i Rentgen. Lekarz przepisał mi Bisocard 2,5 po 1 na dobę. Ale zrobiłem trochę inaczej - w zimie przemęczyłem się chodząc na nartach, puls szybki, zasapałem się, zadyszałem, i po tygodniu puls serca bardzo się poprawił, z pojedynczego zauważalnie nierównego do podwójnego rytmicznego. Śnieg stopniał i po tygodniu już puls pojedyńczy. Ale migotanie przedsionków takjakby ustąpiło, w ciągu pięciu miesięcy trzy razy (ale wyraźniejsze, zasnąłem normalnie, z osłabieniem nad ranem), trochę mniej jem, zmniejszyłem wagę z 73 do 69 kg. Z moich obserwacji wynika mi, że wpływ miały jakieś przyprawy drobiowe, mieszanka składników, a więc i jakieś ,,chemie", ale też możliwy wpływ Vitotalu M. Trochę ciastka. Czy możliwe jest że żołądek pełen żarcia ingeruje w przestrzenie sercowe i powoduje efekt migotania przedsionków? Zbożowych unikam - kasze, buraczki ćw. chleb razowy, cukru kilo na miesiąc (herbata), mięso 1 kg, ogórki kiszone, owoce. Alkocholu unikam, ponieważ po setce raz na miesiąc czy piwku przez kilka dni odczuwam jakieś dziwne ,,stany", także jakby niespokojna praca serca, także raz zmęczenie drugiego dnia, jakieś odczucia w łopatce. Ostatnie parę miesięcy zauważam parosekundowe piekąco-kłujące odczucia od kl. piersiowej po szyję, obojczyk, szczękę - a po paru sekundach bekanie - takjakby coś z żołądkiem (lekarz - drażliwe jelita). W ostatnich latach miałem poważne stresowe sytuacje, ale niewiem jak rozpoznać wpływ stresu na serce.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak rozumieć mój opis usg stawu kolanowego?

Witam od 3 tyg jestem w ortezie po wypadku na nartach.wczoraj doczekałam sie badania usg. Oto opis USG stawu kolanowego lewego: Torebka stawowa prawidłowo napięta, nieco nierówna z pogrubieniem po stronie bocznej. Pogrubienie obrzękowe, obejmuje pasmo więzadła pobocznego strzałkowego w... Witam od 3 tyg jestem w ortezie po wypadku na nartach.wczoraj doczekałam sie badania usg. Oto opis USG stawu kolanowego lewego: Torebka stawowa prawidłowo napięta, nieco nierówna z pogrubieniem po stronie bocznej. Pogrubienie obrzękowe, obejmuje pasmo więzadła pobocznego strzałkowego w okolicy głównie przyczepu udowego - obraz wskazuje na zmiany pourazowe LCL-a (I stopnia). Pozostałe pasma więzadłowe torebki stawowej, bez zmian pourazowych. Brak zgięcia w stawie - brak możliwości oceny dynamicznej ww. krzyżowych oraz chrząstki stawowej. W jamie stawowej cechy wysięku w zachyłkach okołorzepkowych o szer. do 9 mm. Maziówki odcinkowo lekko przerosłe tworzą fałdy o grubości do 4 mm. Dostępne ocenie powierzchnie stawowe prawidłowe. Ciało tłuszczowe podrzepkowe o prawidłowym obrazie. Łąkotki dość jednorodne, obie bez zniekształcenia, w prawidłowym ułożeniu - w zakresie oceny obraz sonograficzny łąkotek bez zmian pourazowych. Struktur torbielowatych w dole podkolanowym nie stwierdzono. Ż. podkolanowa drożna. Do rozważenia poszerzenie diagnostyki o badanie RM stawu kolanowego - celem oceny ww. krzyżowych. Bardzo proszę o opinię Dziękuję Pozdrawiam 
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Ostry ból nogi po upadku - co robić?

Ostry ból nogi od biodra w dół. 1 stycznia przewróciłam się na nartach na biodro . Upadek był dość bolesny . Od tego czasu odczówam silny ból nogi szczególnie gdy odpoczywam i w nocy . W dnia jak się ruszam... Ostry ból nogi od biodra w dół. 1 stycznia przewróciłam się na nartach na biodro . Upadek był dość bolesny . Od tego czasu odczówam silny ból nogi szczególnie gdy odpoczywam i w nocy . W dnia jak się ruszam jest znośnie odczówam ból ale nie jest tak silny jak gdy odpoczywam lub śpię. Co to może być ?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Po jakim czasie od ściągnięcia szyny można zacząć chodzenie?

Witam , 10 października złamałem 5 kość sródstopia , przez 6 tygodni miałem nogę w szynie .Czy po ściągnieciu szyny mogę odrazu normalnie chodzic bez użycia kul , czy potrzebne będzie stopniowe coraz większe obciążanie stopy i jeśli tak to... Witam , 10 października złamałem 5 kość sródstopia , przez 6 tygodni miałem nogę w szynie .Czy po ściągnieciu szyny mogę odrazu normalnie chodzic bez użycia kul , czy potrzebne będzie stopniowe coraz większe obciążanie stopy i jeśli tak to co robić w celu przyspieszenia dojścia do pełnej sprawności? Czy możliwe jest to ,że do stycznia dojdę do takiej sprawności aby byc w stanie jezdzic na nartach?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy możliwe, że opis rezonansu jest błędny?

Witam serdecznie, ponad miesiąc temu mialam wypadek na nartach-skręcenie kolana. Wg usg łąkotka przysodkowa niejednorodna zniekształcona. Natomiast rezonans mówi jedynie o troczku rzeki obwodowo obrzękniety oraz klykcie kości udowej obrzekniete. Kolana ponad miesiąc po zdarzeniu nadal nie mogę... Witam serdecznie, ponad miesiąc temu mialam wypadek na nartach-skręcenie kolana. Wg usg łąkotka przysodkowa niejednorodna zniekształcona. Natomiast rezonans mówi jedynie o troczku rzeki obwodowo obrzękniety oraz klykcie kości udowej obrzekniete. Kolana ponad miesiąc po zdarzeniu nadal nie mogę wyprostować ponieważ odczuwam duży ból. Testy dynamiczne wskazują również na uszkodzenie łąkotki, czy możliwe, że opis rezonansu jest błędny oraz jak się leczy wskazane w nim dysfunkcje?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak leczyć ból pod kolanem?

Dzień dobry, mam pytanie odnośnie bólu pod kolanem. Mianowicie, w lutym będąc na nartach upadłam i od tamtej pory, czyli to już prawie pół roku dokucza mi ból w zgięciu kolana. W szczególności dokucza to w pozycji gdy mam... Dzień dobry, mam pytanie odnośnie bólu pod kolanem. Mianowicie, w lutym będąc na nartach upadłam i od tamtej pory, czyli to już prawie pół roku dokucza mi ból w zgięciu kolana. W szczególności dokucza to w pozycji gdy mam zgięta mogę lub gdy nadmiernie ja wyprostuje. Po wczorajszym weselu ból przybrał na sile. Nie ma opuchlizny ani zasinienia. Co to może być ? Naciągnięcie ścięgna ? Nie mam zbytnio czasu na wizytę u lekarza, dlatego pytam tutaj. Proszę o odpowiedz. Kobieta, 22 lata
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza ból kolana po złamaniu kości poddzia?

Złamałam kość podudzia z przemieszczeniem i kość strzałkową w trakcie jazdy na nartach w lutym tego roku Miałam operacje, skręcono mi dwie śruby pod kolanem i dwie w stawie skokowym oraz wstawiono drut (mam bliznę na kolanie, więc wkładali go... Złamałam kość podudzia z przemieszczeniem i kość strzałkową w trakcie jazdy na nartach w lutym tego roku Miałam operacje, skręcono mi dwie śruby pod kolanem i dwie w stawie skokowym oraz wstawiono drut (mam bliznę na kolanie, więc wkładali go tamtędy) od operacji minęło już sporo czasu, a ja nie mam czucia po prawej stronie kolana. Miałam usg i niby nic się w środku nie dzieje, ale kolano jest jakby nie moje, puchnie, w trakcie zginania boli (mimo braku czucia na skórze, w środku odczuwam dyskomfort. Złamana kość i staw skokowy nie orzeszkadzają mi w chodzeniu tak, jak to kolano. Dlaczego tak jest? Czy dzieje się coś czym należy się martwić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Kujący ból łydki - czy to zakrzep czy wynik zbyt mocno ściśniętych butów narciarskich?

Jestem obecnie na nartach i mam problem z kłującym bólem w prawej łydce. Towarzyszy temu lekki niepokój i odrobina duszności. Ponieważ wcześniej miewałam takie bóle, pod koniec listopada wykonałam dopplera kończyn dolnych - wynik prawidłowy. Byłam u chirurga, zero żylaków... Jestem obecnie na nartach i mam problem z kłującym bólem w prawej łydce. Towarzyszy temu lekki niepokój i odrobina duszności. Ponieważ wcześniej miewałam takie bóle, pod koniec listopada wykonałam dopplera kończyn dolnych - wynik prawidłowy. Byłam u chirurga, zero żylaków na nogach. Tuż przed wyjazdem (27.12) wykonałam badanie D-dimmer. Wynik w normie. Dodam, że ekg i echo serca miałam w czerwcu - wynik w normie. Czy może być to zakrzep czy po prostu wynik zbyt mocno ściśniętych butów? Do jakiego lekarza udać się ewentualnie po powrocie? Proszę o poradę, bardzo się denerwuję i nie wiem co robić.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Górkiewicz-Kot
Lek. Izabela Górkiewicz-Kot

Czy po 2 miesiącach od zabiegu prostowania przegrody nosowej można wyjechać na narty?

Witam, Czy po zabiegu prostowania przegrody nosowej można wyjechać na narty mniej więcej po 2 miesiacach od zabiegu? Jesli nie to jaki jest odpowiedni czas dla regeneracji nosa? Po jakim czasie można wrócić do aktywności fizycznych? Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Kiedy mogę wrócić do normalnej aktywności po zakrzepicy żył głębokich?

Witam, po urazie kolana na nartach powstala zakrzepica żył głębokich w prawej łydce. Ból łydki sprawił że trafiłam do ortopedy, który po badaniu usg stwierdzil zakrzep w żyle. Natychmiast trafiłam do szpitala. Łydka bolała bardzo... Wdrożono leczenie heparyną (clexana). Ból... Witam, po urazie kolana na nartach powstala zakrzepica żył głębokich w prawej łydce. Ból łydki sprawił że trafiłam do ortopedy, który po badaniu usg stwierdzil zakrzep w żyle. Natychmiast trafiłam do szpitala. Łydka bolała bardzo... Wdrożono leczenie heparyną (clexana). Ból ustąpił juz po 2 dobach. Kontynuacja leczenia w domu 30 zastrzyków 2xdz potem xalerto 1x20mg. W szpitalu zrobiono mi szereg badań wykluczających inną przyczynę zakrzepicy. Proszę o poradę: Kiedy zacząć stosować kompresjoterapię? Kiedy mogę wrócić do normalnej aktywności ( silownia, zaj. taneczne) ? Kiedy mogę zacząć prowadzić auto ? Po wyjściu ze szpitala ( byłam tam 5 dni ), dostałam zwolnienie na 30 dni. Noga nigdy nie była ani nie jest opuchnięta, ucieplona, nigdy wczesniej nie bolala. Proszę o poradę, czy powinnam zrobić kontrolne usg dopller, kiedy ? Z góry dziękuję za pomoc Agnieszka
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy rok po złamaniu kostki bocznej stawu skokowego mogę jeździć na nartach?

26.12.17r złamałem boczna kostek stawu skokowego. Złożono operacyjnie przy pomocy blaszki i 6 śrub. Bez rehabilitacjiW połowie listopada 2018r. Miałem operacje wyciągnięcia metalu. Również bez rehabilitacji. Chodzę już dobrze, czasami puchnie kostka, lekarz mówił, że wszystkio jest w porządku.... 26.12.17r złamałem boczna kostek stawu skokowego. Złożono operacyjnie przy pomocy blaszki i 6 śrub. Bez rehabilitacjiW połowie listopada 2018r. Miałem operacje wyciągnięcia metalu. Również bez rehabilitacji. Chodzę już dobrze, czasami puchnie kostka, lekarz mówił, że wszystkio jest w porządku. Czy mogę wybrać się już na narty? Czy niestety narty już są skreślone?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Piotr Żbikowski
Dr n. med. Piotr Żbikowski

Co jest powodem stanu podgorączkowego u osoby z lekką anemią?

Witam. Od 5 miesięcy mam stan podgoraczkowy do gorączki max 38.5. Crp max 70. Ob 20. Morfologia pokazuje lekko anemie od stanu zapalnego. Gorączka nie jest ciągle np 1 tydzień później kilka dni do 2 tygodni spokój. Zrobiłem bardzo... Witam. Od 5 miesięcy mam stan podgoraczkowy do gorączki max 38.5. Crp max 70. Ob 20. Morfologia pokazuje lekko anemie od stanu zapalnego. Gorączka nie jest ciągle np 1 tydzień później kilka dni do 2 tygodni spokój. Zrobiłem bardzo dużo badań. Leukocyty ok. Proteinogram ok. Toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów wyniki ujemne. Rtg klatki zatok ok. Tomografia klatki na sarkoidoze ok. Usg jamy brzusznej ok. Zapalnie 1.5 centymetra powiększona sledziona. Rezonans głowy szyi odcinka ledzwiowego ok. Usg węzłów chlonnych ok. Tarczyca wyniki plus usg ok. Magnez potas i inne ok. Alat aspat ok. Borelioza Elisa i western blot oraz kki ujemne. Około 8 lat temu miałem taką samą sytuację. Pomogły metronizadol oraz cyprofloksacyna i temat zniknął. Byłem wtedy w szpitalu około 4 tygodnie. Wpisany z gorączka o nieznanej przyczynie. Wtedy crp dochodziło do 200 poza gorączka żadnych objawów. Nie tracę na wadze . Jestem szczuply i regularnie uprawiam kolarstwo szosowe plus basen. Dodanie po podaniu cipronex gorączka znika po 12 h. Bardzo szyba reakcja organizmu . Jestem również zapisany w kwietniu na usunięcie płytki lc którą mam w pod kolanem po wypadku na nartach. Lekarze jednak wątpię że to jest przyczyną gorączki. Płytę mam od 02.2016. Gorączka zaczęła się 11.2017. Obecnie mam 34 lat. Nie palę alkohol sporadycznie. Odkąd są gorączki w ogóle. Bardzo proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy konieczne jest stosowanie kwasu hialuronowego w leczeniu kolana?

Czy mógłby się Pan jednoznacznie wypowiedzieć w kwestii zasadności stosowania leczenia zastrzykami kwasu hialuronowego w celu leczenia uszkodzenia łąkotki bocznej polegającego na jej pęknięciu ( stwierdzono szczelinę przy badaniu usg). Prawdopodobnie na skutek urazu ( kilkakrotnie silnie uderzyłam się w... Czy mógłby się Pan jednoznacznie wypowiedzieć w kwestii zasadności stosowania leczenia zastrzykami kwasu hialuronowego w celu leczenia uszkodzenia łąkotki bocznej polegającego na jej pęknięciu ( stwierdzono szczelinę przy badaniu usg). Prawdopodobnie na skutek urazu ( kilkakrotnie silnie uderzyłam się w tym miejscu o kant wanny).Dolegliwości bólowe nasilają się po jeździe na rowerze i na nartach.Mam 64 lata.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza wynik MR po urazie nogi?

Witam, po urazie na nartach zalecony mialam rezonans oto jego wynik: Więzadło poboczne, strzałkowe bez zmian. Uszkodzenie- obrzęk i podwyższenie sygnału więzadła pobocznego przyśrodkowego od przyczepu udowego do poziomu łąkotki. Więzadło krzyżowe przednie również obrzęknięte o podwyższonym sygnale bez cech... Witam, po urazie na nartach zalecony mialam rezonans oto jego wynik: Więzadło poboczne, strzałkowe bez zmian. Uszkodzenie- obrzęk i podwyższenie sygnału więzadła pobocznego przyśrodkowego od przyczepu udowego do poziomu łąkotki. Więzadło krzyżowe przednie również obrzęknięte o podwyższonym sygnale bez cech całkowitego zerwania. Więzadło krzyżowe tylne, gęsia stópka, więzadło właściwe rzepki, ścięgno mięśnia czworogłowego oraz pozostałe więzadła i ścięgna badanego stawu bez zmian. Obszar obrzęku szpiku kostnego sugerujący stłuczenie w obrębie nasady kłykcia bocznego kości udowej. Łąkotki, układ chrzęstny, ciało tłuszczowe Hoffy bez zmian. Nadmiar płynowy w jamie stawowej głównie w zachyłku nadrzepkowym, przyśrodkowym oraz w mniejszym stopniu bocznym. Czy ktos jest w stanie powiedzieć co on oznacza. Czy potrzebny bedzie zabieg? Z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Kłujący ból łydki a buty narciarskie

Kujący ból łydki - czy to zakrzep czy wynik zbyt mocno ściśniętych butów narciarskich? Jestem obecnie na nartach i mam problem z kłującym bólem w prawej łydce. Towarzyszy temu lekki niepokój i odrobina duszności. Ponieważ wcześniej miewałam takie bóle, pod... Kujący ból łydki - czy to zakrzep czy wynik zbyt mocno ściśniętych butów narciarskich? Jestem obecnie na nartach i mam problem z kłującym bólem w prawej łydce. Towarzyszy temu lekki niepokój i odrobina duszności. Ponieważ wcześniej miewałam takie bóle, pod koniec listopada wykonałam dopplera kończyn dolnych - wynik prawidłowy. Byłam u chirurga, zero żylaków na nogach. Tuż przed wyjazdem (27.12) wykonałam badanie D-dimmer. Wynik w normie. Dodam, że ekg i echo serca miałam w czerwcu - wynik w normie. Czy może być to zakrzep czy po prostu wynik zbyt mocno ściśniętych butów? Do jakiego lekarza udać się ewentualnie po powrocie? Proszę o poradę, bardzo się denerwuję i nie wiem co robić.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Patronaty