Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 8 4 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przysadka mózgowa: Pytania do specjalistów

Jak rozumieć opis badania przy szumach usznych?

Co oznacza takie rozpoznanie? Badanie wykonane z powodu szumów w uchu lewym. Rozpoznanie (ICD-10): H93.1Badanie wykonano w sekwencjach T1, T2, FLAIR, dyfuzja , T2* w trzech płaszczyznach oraz CISS 3 Djednofazowe Opis:Układ komorowy nieprzemieszczony, nieposzerzony.Niewielka torbiel przegrody przezroczystej-wariant budowy-Przestrzenie płynowe... Co oznacza takie rozpoznanie? Badanie wykonane z powodu szumów w uchu lewym. Rozpoznanie (ICD-10): H93.1Badanie wykonano w sekwencjach T1, T2, FLAIR, dyfuzja , T2* w trzech płaszczyznach oraz CISS 3 Djednofazowe Opis:Układ komorowy nieprzemieszczony, nieposzerzony.Niewielka torbiel przegrody przezroczystej-wariant budowy-Przestrzenie płynowe przymózgowe miernie poszerzone Niewielkie podwyższenie sygnału FLAIR okołokomorowo oraz punktowe zmiany hyperintensywne T2 iFLAIR podkorowo w płacie czołowym prawym bez odzwierciedlenia innych sekwencjach-niespecyficzne: leukoarajoza obraz stare zmiany naczyniopochodne?Innych zmian ogniskowych w mózgu, móżdżku i pniu mózgu w wykonanych sekwencjach nieuwidoczniono .W sekwencji CISS 3 D celowanej na kąty mostowo - móżdżkowe po stronie prawej widoczne naczyniekrwionośne - AICA- po stronie prawej wpuklające się pomiędzy nerwy VII oraz VIII z modelowaniemnerwu VIII od przodu tuż przy pniu mózgu: obraz MR predysponuje do konfliktu naczyniowonerwowego. Przysadka mózgowa na dnie siodła tureckiego.Struktury złącza czaszkowo szyjnego bez nieprawidłowości.Niewielkie pogrubienie śluzówek zatok szczękowych i sitowia.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznaczają te wyniki badań przy tachykardii?

Dzień dobry! Od miesięcy zmagam się z bólami głowy (zwykle pulsującymi), ponadto dokuczają mi zawroty głowy i mdłości. Od tamtego czasu dolega mi również tachykardia i zwiększyło się ciśnienie. Niedawno miałem rezonans magnetyczny głowy, badanie dało następujące wyniki: W... Dzień dobry! Od miesięcy zmagam się z bólami głowy (zwykle pulsującymi), ponadto dokuczają mi zawroty głowy i mdłości. Od tamtego czasu dolega mi również tachykardia i zwiększyło się ciśnienie. Niedawno miałem rezonans magnetyczny głowy, badanie dało następujące wyniki: W obrębie mózgowia bez zmian ogniskowych istotnych diagnostycznie. Nie stwierdza się ognisk restrykcji dyfuzji Pień mózgu i móżdżek bez zmian ogniskowych. W obrazach T2 3D kąty mostowo-móżdżkowe i kompleksy nerwów VII/VIII bez widocznej patologii. Przysadka mózgowa niepowiększona Migdałki móżdżku położone prawidłowo. Na poziomie stropu trzonu lewej komory bocznej w obrębie lewej półkuli móżdżku widoczna drobne nietypowe naczynie żylne biegnące od strefy podkorowej do trzonu komory bocznej, prawdopodobnie DVA. Układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony Pozostałe przestrzenie płynowe w normie. Oczodoły bez widocznych zmian patologicznych Niewielkie zmiany obrzękowe śluzówki w zachyłkach zębodołowych zatok szczękowych Czy są to dobre wyniki i czy wykluczają neurologiczne podłoże moich dolegliwości? Z góry dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza taki wynik badania przy gruczolaku przysadki?

Witam, mam pytanie odnośnie badania poziomu hormonów. Swego czasu okazało się ,że mam gruczolaka przysadki mózgowej. Z powodu złych wyników badań krwi miałam robiony MRI Przysadki mózgowej oraz TK kory nadnerczy. W nadnerczach nic nie wykazało. Dzis miałam... Witam, mam pytanie odnośnie badania poziomu hormonów. Swego czasu okazało się ,że mam gruczolaka przysadki mózgowej. Z powodu złych wyników badań krwi miałam robiony MRI Przysadki mózgowej oraz TK kory nadnerczy. W nadnerczach nic nie wykazało. Dzis miałam kolejne badania Prolaktyny i tym razem Androstendionu. Prolaktynę mam w normie,natomiast Androstendiony przy zakresie ref. 0.75-3.89 wynoszą 6.06 ng./ml Czy jest to duże odstępstwo od normy ? Nie wykryto u mnie PCOS . Owulacje mam systematycznie, co miesiąc, podczas badań USG u ginekologa, nigdy nie wykryto u mnie żadnych guzów, torbieli na jajnikach. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z zatokowymi bólami głowy?

Witam! Objawy, które mnie niepokoją to zatokowe bóle głowy, ciągłe zmęczenie, cykanie z tyłu głowy (nie w uchu) oraz łagodne zaburzenia poznawcze (szczególnie pamięci). Dodam, w kwestii background'u, że przechorowałam covid 3 razy mimo dwóch szczepień i przez... Witam! Objawy, które mnie niepokoją to zatokowe bóle głowy, ciągłe zmęczenie, cykanie z tyłu głowy (nie w uchu) oraz łagodne zaburzenia poznawcze (szczególnie pamięci). Dodam, w kwestii background'u, że przechorowałam covid 3 razy mimo dwóch szczepień i przez całe dotychczasowe życie mam lekką niedowagę. Nadal dużo w moim życiu stresu, uczęszczam na cbt, diagnozy brak. Byłabym bardzo wdzięczna za interpretację moich wyników rezonansu głowy: Pojedyncze punktowe ogniska podwyższonego sygnału w istocie białej podkorowej prawego płata czołowego - mogą odpowiadać przestrzeniom Robina-Virchowa z niewytłumionym sygnałem płynu mózgowo - rdzeniowego, inna etiologia - w tym naczyniopochodna lub demielinizacyjna -mniej prawdopodobne. Poza tym półkule mózgu i móżdżku bez ognisk patologicznych. Pień mózgu prawidłowy. Układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony. Przestrzenie płynowe przymózgowe w normie. Okolica przysadki mózgowej i okolica nadsiodłowa prawidłowe. AICA L biegnie stycznie do n. VIII w wejściu do lewego przewodu słuchowego wewnętrznego - warunki anatomiczne do zaistnienia konfliktu naczyniowo- nerwowego. Poza tym kompleksy nerwów VII i VIII-ych bez zmian patologicznych, nerwy prawidłowo otoczone płynem w obrębie przewodu słuchowego wewnętrznego prawego. Pogrubienie śluzówki lub przyścienna pienista wydzielina w prawym przedziale zatoki klinowej. U laryngologa byłam i wykluczył, że problem może być związany z uszami, zatoki są według niego czyste. Co może być problemem? Czy potrzebne są dodatkowe badania? Z góry serdecznie dziękuję za pochylenie się nad sprawą.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jak pomóc sobie z tym zmęczeniem?

Dzień dobry, Od trzech tygodni mam takie problemy: zmęczenie, osłabienie, niechęć do robienia różnych rzeczy, ciężką głowę, lekkie uciski, czuję że przeskakuje mi szyi, czaszce, w plecach na górze, 2 dni kolotalo mi serce ale wszystkie badania (echo, holtery... Dzień dobry, Od trzech tygodni mam takie problemy: zmęczenie, osłabienie, niechęć do robienia różnych rzeczy, ciężką głowę, lekkie uciski, czuję że przeskakuje mi szyi, czaszce, w plecach na górze, 2 dni kolotalo mi serce ale wszystkie badania (echo, holtery itd wyszły mi dobrze), nie mam apetytu, nie trawię wszystkich pokarmów i mój stolec ma dziwny zapach wg mnie. Mam problemy ze wzrokiem, mroczki przed oczami czasami, stale zaburzone peryferyjne widzenie, zamazane. I mam duże problemy ze snem, najpierw nie mogłam spać, budzilam się od razu jak zasypialam i uczuciem braku oddechu i kołatania serca przez co bałam się że w snie mogę umrzeć, teraz budzę się czując że nie mogę oddychać, albo z uciskiem w środku głowy że to nie daje mi spać i dlatego się budzę, czuję nieraz jakby to szło mi od szyi/kręgosłupa. Nieraz czuje w dzień że mi się gorzej oddycha ale mierze saturacje i mam dobra. Mam też zaburzenia pamięci krótkotrwałej, koncentracji uwagi. Czasem dosc stale mialam lekkie poczucie zaburzenia rownowagi/zawrotow głowy. Czuje ciagniecie glowy od szyi, ciezkosc potylicy.Dodam że miałam ostatnio robiona tk klatki i wyszła mi lekką zatorowosc, miałam d dimery powiekszone. Biorę na to lęk xarelto. Rezonans głowy, angio rezonans glowy, rezonans przysadki mózgowej i eeg wyszły mi dobrze. Wyniki krwi dotychczas robione również, tarczyca też dobrze. Czy ktos z Państwa wie co może być powodem moich objawów? W czym dalej powinnam szukać? Czy może to toksoplazmoza czy może jakieś bakterie, czy może powinnam zrobić rezonans kręgosłupa, może borelioza, niedobory jakies? A moze powinnam zmienic lek xarelto na inny, czy on może powodować takie objawy? Na koniec dodam jeszcze że mam niespecyficzne zaburzenia w polu widzenia od 12 lat, których nikt nie zdiagnozowal jako cokolwiek i mam wklęśniecie w głowie w płacie ciemieniowym z tyłu na górze, ale rezonans jest ok, więc nie wiem czy to ma znaczenie? Ja juz nie wiem co mogę zbadać, dlatego serdecznie proszę o poradę.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło
Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło

Co robić z tym guzem przysadki?

Witam, jestem 24 letnią kobietą, studiuję i pracuję. Mam astmę oskrzelową, łuszczycę, wadę wzroku, zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, cukrzycę i to co martwi mnie najbardziej guza przysadki mózgowej. O nim dowiedziałam się rok temu... Witam, jestem 24 letnią kobietą, studiuję i pracuję. Mam astmę oskrzelową, łuszczycę, wadę wzroku, zaburzenia miesiączkowania, zespół policystycznych jajników, cukrzycę i to co martwi mnie najbardziej guza przysadki mózgowej. O nim dowiedziałam się rok temu i szczerze mówiąc chodzę tylko od lekarza do lekarza i nic w kierunku działania się nie rusza, na przestrzeni pół roku guz się powiększył, a ja powoli nie mam siły i pieniędzy na wizyty u miliona specjalistów i wykonywanie badań- a nikt nic nie mówi. Co robić, gdzie się zgłosić, co powiedzieć, żeby mnie usłyszano?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy ten wynik badania radiologicznego jest niepełny?

Prosze o pomoc. W związku z utrzymującym się uczuciem oszołomienia/ogłuszenia wykonałam MRI głowy. Badanie było zrobione bez kontrastu, wykonano w sekwencji SE, TSE, TIRM, BLADE, TIR, ep2d diff oraz swi3d, w obrazach T1-, T2-zal., DWI oraz SWI, na przekrojach osiowych,... Prosze o pomoc. W związku z utrzymującym się uczuciem oszołomienia/ogłuszenia wykonałam MRI głowy. Badanie było zrobione bez kontrastu, wykonano w sekwencji SE, TSE, TIRM, BLADE, TIR, ep2d diff oraz swi3d, w obrazach T1-, T2-zal., DWI oraz SWI, na przekrojach osiowych, czołowych i strzałkowych. Intensywność sygnału z istoty białej i szarej mózgu prawidłowa. Układ komorowy nadnamiotowy prawidłowej szerokości, symetryczny, nieprzemieszczony. Wodociąg mózgu i komora IV nieposzerzone. Oba kąty mostowo-móżdżkowe nie wykazują zmian. Intensywność sygnału ze struktur tylnojamowych (pień mózgu i móżdżek) prawidłowa. Migdałki móżdżku znajdują się na poziomie płaszczyzny otworu wielkiego. Przestrzeń podpajęczynówkowa mózgowia nieposzerzona. Intensywność sygnału z gałek ocznych, obu nerwów wzrokowych oraz przysadki mózgowej prawidłowa. Obrazy dyfuzyjne oraz obrazy SWI mózgowia są prawidłowe. Obustronna pneumatyzacja małżowin nosowych górnych. Zastanawia mnie, czy wynik badania mogę uznac za satysfakcjonujący, czy też uznać go za niepełny ze względu na brak podania kontrastu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy każdego gruczolaka należy usuwać chirurgicznie?

Dzien dobry, Zwracam się z prośbą o pomoc. Otóż zażywalam kilka lat Duphostan,aby uregulować cykle oraz zmniejszenie krwawienia. W grudniu 2020 roku zażyłam ostatnie 5 tabletek. W styczniu oraz lutym miałam miesiączkę normalnie. Kolejny cykl trwał 50 dni. W tym... Dzien dobry, Zwracam się z prośbą o pomoc. Otóż zażywalam kilka lat Duphostan,aby uregulować cykle oraz zmniejszenie krwawienia. W grudniu 2020 roku zażyłam ostatnie 5 tabletek. W styczniu oraz lutym miałam miesiączkę normalnie. Kolejny cykl trwał 50 dni. W tym czasie dostałam się do ginekologa,ale innego niż zawsze. Pani doktor po krótkim wywiadzie,zleciła mi badania. Prolaktna okazała się 2 razy większa niż powinna być 56.79 . SHBG jest za niskie a androsteron oraz dhea podwyższone. W normie TSH,glukoza i testosteron. Byłam z wynikami u pani doktor ,zostałam skierowana do endokrynologa. Endokrynolog dał mi skierowanie na TK Kory nadnerczy oraz MRI przysadki mózgowej. Bardzo się obawiam wyników tych badań. I moje pytanie brzmi,czy to moze być Zespół Policystycznych Jajników,pomimo tego ,że badanie USG nie wykazało żadnych torbieli jajników. I czy każdego gruczolaka kory nadnerczy trzeba usuwać chirurgicznie ? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję za nią.Pozdrawiam serdecznie, Joanna.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co mogą sugerować takie wyniki rezonansu?

Witam. Mam 34 lata. Dokuczają mi bóle głowy, zazwyczaj poranne, występują nawet 5 razy dziennie, miewam również kilka razy w miesiącu migreny a aurą wzrokową, zamienianie słów np płytki-frytki, problemy z pamięcią krótkotrwałą i koncentracją, bóle kości, płytki oddech,... Witam. Mam 34 lata. Dokuczają mi bóle głowy, zazwyczaj poranne, występują nawet 5 razy dziennie, miewam również kilka razy w miesiącu migreny a aurą wzrokową, zamienianie słów np płytki-frytki, problemy z pamięcią krótkotrwałą i koncentracją, bóle kości, płytki oddech, męczliwość po wejściu po schodach, kłucie w klatce po niewielkiej dawce alkoholu (bardzo rzadko piję i niewielkie ilości np. 1 drink okazjonalnie), drętwienia kończyn i czasem twarzy nie spowodowane długim uciskiem, senność i ciągłe zmęczenie, częste infekcje oraz zatkanie nosa również bez infekcji, wydaje mi się że powiększyły się tkanki oboczne nosa z jednej strony. Jestem po badaniach laryngologicznych ze względu na podejrzenie neurologa na polipa zatoki szczękowej, laryngolog wykluczył choroby zatok i nosa jednak w tomografi widoczna jest jakaś zmiana przypominająca polipa jednak na opisie brak informacji o niej (neurolog oglądał płytę i kazał zrobić rezonans). Badanie na tężyczkę ujemne. Badania krwi w normie tj. HGB, CRP itp, z lekkim odchyleniem PLT 418 (norma 410), OB 17 (12 norma), Fibrynogen 4,21 (2-4 norma), pozostałe wskaźniki reumatologiczne w normie. Opis rezonansu: w serii skanów MRI układ komorowy mózgu prawidłowy. W istocie białej obu półkul są widoczne pojedyńcze ogniska demielinizacji, które wykazują wysoki sygnał w obrazach T2-zależnych oraz niski sygnał w sekwencji FLAIR o wymiarach ok 2mm bez cech i mass-efektu. W serii DWI nie stwierdzono zmian patologicznych. Obszar siodła tureckiego i struktury paracellar bez cech. Przysadka mózgowa prawidłowej wielkości. Zatoki przynosowe są normalnie rozwinięte pneumatyzowane. Oczodoły i przestrzenie pozagałkowe bez zmian. Wnioski MRI: obraz mikroangiopatii mózgowej. W rezonansie w 2019 r. Takich zmian nie było. Obraz był prawidłowy. Proszę o interpretację ponieważ wizytę u neurologa mam za dwa miesiące a chciałabym wiedzieć czego się spodziewać bo neurolog od tężyczki mówił o chorobach.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza ten opis MR bez kontrastu u 32-latki?

Dzień dobry, Chciałabym prosić o interpretację wyniku MRI bez kontrastu: Badanie MR mózgowia wykonano w sekwencjach SE, FSE, GRE, flair, dwi, w obrazach T1, T2- zależnych, w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych. Półkule mózgu i móżdżku bez ognisk patologicznych.... Dzień dobry, Chciałabym prosić o interpretację wyniku MRI bez kontrastu: Badanie MR mózgowia wykonano w sekwencjach SE, FSE, GRE, flair, dwi, w obrazach T1, T2- zależnych, w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych i czołowych. Półkule mózgu i móżdżku bez ognisk patologicznych. Pień mózgu prawidłowy. Układ komorowy ustawiony w osi, symetryczny, prawidłowej szerokości. Przestrzenie płynowe przymózgowe w normie. Okolica przysadki mózgowej i okolica nadsiodłowa prawidłowe. Kompleksy nerwów VII i VIII-ych nieposzerzone, prawidłowo otoczone płynem w obrębie przewodów słuchowych wewnętrznych. Wnioski: Mózgowie bez cech zmian ogniskowych. Moje pytanie brzmi, czy w związku z objawiami neurologicznymi, które u mnie występują (mrowienia, pulsowanie w ciele, mioklonie nocne, mroczki przed oczami, szum uszny) powinnam powtórzyć badanie z kontrastem? Radiolog miał możliwość podania kontrastu w trakcie badania, ale tego nie zrobił. Czy są takie zmiany, które mogą dawać objawy, a których rezonans bez kontrastu może nie uwidocznić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznacza wynik badania MR głowy u 63-latki?

Witam , proszę o interpretację mojego wyniku z badania MR głowy dwufazowe(bez kontrastu i z kontrastem) wykonano aparatem 0,35Tw sekwencjach osiowych:T1, T2, FLAIR oraz w sekwencjach czołowych i strzałkowych: T1 i T2 . W istocie białej półkul mózgu znaczna ilość... Witam , proszę o interpretację mojego wyniku z badania MR głowy dwufazowe(bez kontrastu i z kontrastem) wykonano aparatem 0,35Tw sekwencjach osiowych:T1, T2, FLAIR oraz w sekwencjach czołowych i strzałkowych: T1 i T2 . W istocie białej półkul mózgu znaczna ilość rozproszonych zmian ogniskowych typu niedokrwienno-demielinizacyjnego o śr.do 5-6 mm.Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, bez przemieszczeń. Torbiel przegrody przezroczystej 10x6 mm. Dwufazowe badanie NMR nie wykazuje cech procesu kompresyjnego lub rozrostowego wewnątrzczaszkowego ani ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego. Przysadka mózgowa prawidłowego kształtu i wielkości, wykazuje jednorodne wzmocnienie kontrastowe. Przewody słuchowe wewnętrzne symetryczne, nieposzerzone. Obraz błędników w sekwencji T2 symetryczny nie wykazuje deformacji kanałów półkolistych. Obecnie czekam na wizytę u neurologa .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co sugeruje moje badanie rezonansem?

badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem w istocie białej obu półkulach mózgu w lokalizacjach podkorowych w zakresie płatów czołowych i ciemieniowych widocznych ok 10 obszarów hiperintensywnych w sekwencjach T2/FLAIR O ŚREDNICY DO 5,5 MM po za tym intensywność sygnalu istoty szarej... badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem w istocie białej obu półkulach mózgu w lokalizacjach podkorowych w zakresie płatów czołowych i ciemieniowych widocznych ok 10 obszarów hiperintensywnych w sekwencjach T2/FLAIR O ŚREDNICY DO 5,5 MM po za tym intensywność sygnalu istoty szarej oraz białej mózgu w normie. Układ komorowy nadnamiotowy nieprzemieszczony , nieposzerzony,symetryczny. komora III,wodociąg mózgu i komora IV prawidłowe. Struktury tylnojamowe patologi nie wykazują Rezerwa objętosciowa na poziomie otworu wielkiego zachowana. w uwidocznionym fragmentycznie odcinku C kręgosłupa protuzja tarczy międzykręgowej na poziomie C5/C6 PRZYLEGAJĄCA DO BRZUSZNEJ POWIERZCHNI RDZENIA KRĘGOWEGO. pRZYSADKA MÓZGOWA NIEPOSZERZONA w obrębie mózgowia nie stwierdza się obszarów ograniczenia dyfuzji. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego w obrębie mózgowia nie stwierdza się obszarów patologicznego wzmocnienia intensywności sygnału. Niwielkie zmiany dyskopatyczne oraz spondylotyczne na poziomie C3/C4 wnioski w obu półkulach w lokalizacjach podkorowych nieliczne , nieprawidłowe ogniska hiperintesywne - w róznicowaniu zmiany wsteczne naczyniopochodne , pierwotna demielizacja Po zym braz MR mózgowia w granicach normy dla wieku. Protruzja tarczy międzykręgowej na poziomie C5/C6 modelująca rdzeń krgowy po za tym jak w opisie .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy szczepionka na Covid ma wpływ na badania endokrynologiczne?

Mam za kilka tygodni planowaną hospitalizację na oddziale endokrynologicznym w związku z podejrzeniem hipogonadyzmu wtórnego (niedoczynność przysadki mózgowej). Czy mogę zaszczepić się wcześniej na COVID czy lepiej nie? Wiem, że sezonowe szczepienia na grypę mogą zaburzać niektóre badania endokrynologiczne... Mam za kilka tygodni planowaną hospitalizację na oddziale endokrynologicznym w związku z podejrzeniem hipogonadyzmu wtórnego (niedoczynność przysadki mózgowej). Czy mogę zaszczepić się wcześniej na COVID czy lepiej nie? Wiem, że sezonowe szczepienia na grypę mogą zaburzać niektóre badania endokrynologiczne np przeciwciała tarczycowe, a jak to jest w przypadku szczepionki na COVID?
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Co oznacza ten poziom prolaktyny?

Witam. Mam 160 prolaktyne. Od czego to może być? Robiłam Resonans przysadki mózgowej i nic złego nie wyszło
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Agnieszka Ledniowska
Dr n. med. Agnieszka Ledniowska

Czy taka zmiana może powodować uszkodzenie nerwu wzrokowego?

Zrobiłam rezonans magnetyczny głowy, ponieważ podejrzewano u mnie guzy na przysadce mózgowej, które niszczą nerw wzrokowy. Jednak nie wykryto guzów, a torbiel w zatoce szczękowej. Torbiel ma wielkość 1.5 cm. Czy taka zmiana może powodować uszkodzenie nerwu wzrokowego? Czy taka zmiana jest brana jako duża czy mała?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Jak ocenić taki obraz MR u 25-latka?

Witam, Oto opis mojego badania MR: Badanie MR mózgowia wykonano w sekwencjach ax T2, ax T1, ax T2 FLAIR, ax DWI, sag T2, ax T2 SWAN, cor T2, bez dożylnego podania środka kontrastowego. Dane ze skierowania: Bóle i zawroty głowy.... Witam, Oto opis mojego badania MR: Badanie MR mózgowia wykonano w sekwencjach ax T2, ax T1, ax T2 FLAIR, ax DWI, sag T2, ax T2 SWAN, cor T2, bez dożylnego podania środka kontrastowego. Dane ze skierowania: Bóle i zawroty głowy. Stany przedomdleniowe. Prawidłowa intensywność sygnałów istoty białej i szarej mózgowia. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, nieprzemieszczony, symetryczny. Nie uwidoczniono w badaniu obszarów restrykcji dyfuzji. Komora III szerokości w granicach normy. Wodociąg mózgu i komora IV prawidłowe. Intensywność sygnałów ze struktur tylnojamowych prawidłowa. Przysadka mózgowa niepowiększona. Prawidłowe położenie migdałków móżdżku. Zmiany zapalne zatok obocznych nosa. W razie wątpliwości klinicznych wskazanie wykonanie MR z dożylnym podaniem środka kontrastowego Czy są wskazania do powtórzenia badania z kontrastem? Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznacza ten obraz badania mózgowia u 30-latka?

Witam serdecznie, proszę o pomoc, mężczyzna lat 30, do tej pory zupelnie zdrowy, poza pojedyńczym epizodem ostrego zapalenia trzustki, abstynent, palący, opis rezonansu: Pojedyńcze, drobne ognisko hyperintensywne w obrazach T2-zależnych zlokalizowane w sąsiedztwie trzonu prawej komory bocznej - niespecyficzne ognisko... Witam serdecznie, proszę o pomoc, mężczyzna lat 30, do tej pory zupelnie zdrowy, poza pojedyńczym epizodem ostrego zapalenia trzustki, abstynent, palący, opis rezonansu: Pojedyńcze, drobne ognisko hyperintensywne w obrazach T2-zależnych zlokalizowane w sąsiedztwie trzonu prawej komory bocznej - niespecyficzne ognisko gliozy. Poza tym półkule mózgu i móżdżku bez ognisk patologicznych. Pień mózgu prawidłowy. Bez ognisk restrykcji dyfuzji. Układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony, symetryczny. Przymózgowe przestrzenie płynowe w normie. Okolica przysadki mózgowej oraz okolica nadsiodłowa prawidłowe. Kompleksy nerwów VII i VIII-ych nieposzerzone. Po podaniu kontrastu nie uwidoczniono obecności ognisk patologicznego wzmocnienia podejrzanych o npl. Czy to coś złego? Czy jest się czy martwić? Oczywiście jestem zapisany do neurologa, ale do wizyty jeszcze trochę czasu,a człowiek od zmysłów odchodzi, proszę chociaż bo jakąkolwiek informacje. Z góry serdecznie dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak odczytać te wyniki badania rezonansu?

W prawej części siodła tureckiego hyperdensyjny obszar sr.7mm - do ew oceny w MRI celowanym na przysadkę mózgową. W badaniu 1-fazowym struktury mózgu i móżdżku bez uchwytnych zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Struktury linii pośrodkowej nieprzemieszczone. Przymozgowe przestrzenie... W prawej części siodła tureckiego hyperdensyjny obszar sr.7mm - do ew oceny w MRI celowanym na przysadkę mózgową. W badaniu 1-fazowym struktury mózgu i móżdżku bez uchwytnych zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Struktury linii pośrodkowej nieprzemieszczone. Przymozgowe przestrzenie płynowe nieposzerzone. Zbiorniki podstawy zachowane. Kości czaszki oczodoły w zakresie możliwym do oceny bez nieprawidłowości . Zatoki przynosowe komórki sutkowe piramidy kk. skroniowych w zaobrazowanym zakresie prawidłowo powietrzne. Zaznaczona deformacja głowy żuchwy strony lewej. Co może oznaczać wynik badania? Bardzo źle się czuję ma silne napadowe bóle głowy leki nie pomagają , problemy ze wzrokiem i straszne osłabienie, raz zdażyło mi się zasłabnąć. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jakie jest postępowanie przy hiperprolaktynemii?

Witam mam prolaktyne 160. Robiłam Resonans przysadki mózgowej i wyszło hiperprolaktynemia. Co to oznacza?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak ocenić ten wynik MRI głowy u 24-latki?

Proszę o interpretacje wyników. MR głowy z kontrastem nr 1 : Dwa drobne (wlk. 4 mm) hyperintensywne ogniska w istocie białej obu półkul mózgu FLAIR i T2 bez cech restrykcji dyfuzji. Przysadka mózgowa powiększona - o wys. 11 mm. MR... Proszę o interpretacje wyników. MR głowy z kontrastem nr 1 : Dwa drobne (wlk. 4 mm) hyperintensywne ogniska w istocie białej obu półkul mózgu FLAIR i T2 bez cech restrykcji dyfuzji. Przysadka mózgowa powiększona - o wys. 11 mm. MR głowy przysadki mózgowej : Przysadka po podaniu środka kontrastowego ulega nieco niejednorodnemu wzmocnieniu, bez wyodrębniających się ognisk hypointensywnych. Wyniki badań: Glukoza - 91; AMH - 3,14; TSH- 1,449; Insulina- 9,00; anty TPO - <3,00; prolaktyna - 10,94; Progesteron - 0,83; Testosteron - 41,5; FSH- 7,64; LH-7,33
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty