Twój przewodnik po zdrowiu

Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
Rozpocznij
7 6 7 , 2 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Psychiatria: Pytania do specjalistów

Co może znaczyć pogrubienie żyły po lewej stronie szyi?

Witam. Od dobrych 2 tygodni mam widoczna grubsza żyłe bardziej z lewej strony na szyjii jak by przy ścięgnie. Ponad miesiąc temu miałem badania kardiologiczne które wyszły ok. Badania krwi na bieżąco też są ok. Potas lekko niższy. Czy może... Witam. Od dobrych 2 tygodni mam widoczna grubsza żyłe bardziej z lewej strony na szyjii jak by przy ścięgnie. Ponad miesiąc temu miałem badania kardiologiczne które wyszły ok. Badania krwi na bieżąco też są ok. Potas lekko niższy. Czy może to być związane z nerwica jakąś jeśli takowa mam?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy te problemy ze snem mogą mieć związek z nerwicą lękową?

Od poniedziałku mam poważny problem ze snem, przyśniło mi się bardzo realnie ze umieram w trakcie snu, od tamtej pory czyli od 5 noc jak zasypiam serce zaczyna mi mocniej i odczuwam uczucie lęki ( na te 5 noc raz... Od poniedziałku mam poważny problem ze snem, przyśniło mi się bardzo realnie ze umieram w trakcie snu, od tamtej pory czyli od 5 noc jak zasypiam serce zaczyna mi mocniej i odczuwam uczucie lęki ( na te 5 noc raz udało mi się normalnie zasnąć ) czy to nerwica lękowa, dodam ze zrobiłem już morfologię i badania na elektrolity oraz byłem u kardiologa i wszystko jest w normie, proszę o pomoc jestem już zmęczony psychicznie przez to że nie mogę zasnąć
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
dr n. med. Lech Popiołek
dr n. med. Lech Popiołek

Czy wizyta u psychiatry jest dobrym pomysłem w moim przypadku?

Witam. Sama nie wiem od czego zacząć. Podejrzewam u siebie depresję, od bardzo długiego czasu czuję jakbym się zapadała w odchłań, z każdym rokiem jest coraz gorzej. Jestem ciągle zmęczona, obolała, nic mnie nie cieszy i izoluję się od... Witam. Sama nie wiem od czego zacząć. Podejrzewam u siebie depresję, od bardzo długiego czasu czuję jakbym się zapadała w odchłań, z każdym rokiem jest coraz gorzej. Jestem ciągle zmęczona, obolała, nic mnie nie cieszy i izoluję się od ludzi, zmuszam się do bardzo sporadycznych spotkań, żeby znajomi całkiem mnie nie przekreślili, pracuję cały czas na nocną zmianę, więc moje życie jest dodatkowo całkowicie wywrócone, kłopoty z bezsennością również mnie dobijają...wiem, że w życiu nic nie osiągnęłam i raczej nic już nie osiągnę, przyszłość widzę tylko w czarnych barwach, boję się przyszłości i związanej z nią samotnością. Bardziej boję się samotności, niż śmierci. Nie mam rodziny (męża, dzieci), mieszkam sama, co wynika z moich życiowych wyborów, często rozmyślam "co by było gdyby?" jednak wiem, że na to jest już za późno, że to nie ma sensu, że przegrałam swoje życie na własne życzenie...zawsze stawiałam szczęście innych ponad swoje, a teraz kiedy potrzebuję pomocy, nie mam na kogo liczyć, bo wszyscy ignorują moje obawy związane z depresją, twierdzą, że to nic takiego, ot zły humor, wymysły i każdy ma gorsze dni, tylko że moje gorsze dni zamieniły się w lata. Muszę udawać przed otoczeniem, że jest ok żeby nie wyjść na smutasa i gbura, który ciągle ma jakiś problem... moje związki z mężczyznami kończyły się zwykle niepowodzeniem, sama nie wiem dlaczego, większość to toksyczne relacje z tzw. draniami, których chciałam zmienić, z resztą się nie układało może dlatego, że nigdy nie wierzyłam, że komuś na mnie zależy, że ktoś może mnie pokochać. Ostatnio zakończyłam długi związek, bo nie potrafiliśmy się dogadać, ciągle się mijaliśmy i oboje byliśmy na innym etapie tego związku. Myślałam, że jakoś się ułoży, ale wychodzi na to, że nie jestem warta tego, żeby o mnie walczyć, więc zostałam sama...do tego wszystkiego dochodzą również problemy finansowe. Zastanawiam się nad wizytą u psychiatry, oczywiście z NFZ, bo na wizytę prywatną mnie nie stać...jednak nie wiem jak taka wizyta wygląda, czy to będzie kilka wizyt, czy lekarz od razu może poznać depresję? Czy wogóle warto iść do lekarza, czy starać się jakoś z tym walczyć, chociaż nie wiem jak mogłabym sobie pomóc, trudno mi mówić o swoich lękach i obawach bliskim osobom, bo sama ich do końca nie potrafię ogarnąć i wyjaśnić, więc nie wyobrażam sobie zwierzania przed kimś obcym, jednak czuję, że ktoś musi mi pomóc, bo moje myśli stają się coraz bardziej czarne.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Na jakie choroby przyjmuje się te leki?

Pregabalin zentiva 75mg i asertin 50mg na jaką chorobę te leki się przyjmuje
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Szyda
Mgr Małgorzata Szyda

Czy istnieje jakaś zależność dotycząca uzależnienia od tych leków?

Witam serdecznie, mam pytanie z zakresu psychiatrii. Chciałbym zapytać czy istnieje jakaś zależność w potencjale uzależnienia między benzodiazepinami o krótkim czasie działania (Alprox 0,25mg) a lekiem z grupy długo działającej substancji czynnej - Tranxene (5mg)? Wiem, że te leki to... Witam serdecznie, mam pytanie z zakresu psychiatrii. Chciałbym zapytać czy istnieje jakaś zależność w potencjale uzależnienia między benzodiazepinami o krótkim czasie działania (Alprox 0,25mg) a lekiem z grupy długo działającej substancji czynnej - Tranxene (5mg)? Wiem, że te leki to nie cukierki i można je przyjmować tylko w wyjątkowych sytuacjach, jednak zauważyłam, że po Tranxene czuję się zdecydowanie lepiej, bo efekt nie jest taki silny jak po Alproxie, i wręcz nie powala. Nie mam też luk w pamięci i "zjazdu" emocjonalnego, (po minimalnej dawce Alproxu) następnego dnia niemal zawsze płakałam i czułam się bardzo słabo). Teraz po zażyciu Tranxene to zaprzestanie działania leku jest dla mnie niemal naturalne i nie skutkuje takimi efektami ubocznymi. Czy opisywana przeze mnie sytuacja ma jakiekolwiek odzwierciedlenie w badaniach klinicznych czy to tylko moje subiektywne odczucie? Czy istnieje jakakolwiek zależność co do tempa i potencjału uzależnienia między ww. lekami?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy Depretal jest bezpieczny?

Pytanie do lek psychiatry. Z powodu zaburzeń lekowych lekarz psychiatra przepisał mi lek depretal 1-0-0, 0,03 mg 56 kaps dawka początkująca. Wczesniej przyjmowalem Paraxinor ale po nim byłem senny rano. Przyjmuję jeszcze Licefor 225-0-225 na zaburzenia lękowe oraz lek przeciw... Pytanie do lek psychiatry. Z powodu zaburzeń lekowych lekarz psychiatra przepisał mi lek depretal 1-0-0, 0,03 mg 56 kaps dawka początkująca. Wczesniej przyjmowalem Paraxinor ale po nim byłem senny rano. Przyjmuję jeszcze Licefor 225-0-225 na zaburzenia lękowe oraz lek przeciw bólowy na zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, bardzo dobrze działa na mnie jako przeciw bólowo. Obecnie lecze się na samoistnie nadciśnienie tętnicze biorę leki Bisocard, Tolura, rosteox IPP. Wracając do leku depretal czy jest to lek bezpieczny, chodzi mi o to abym w dzień funkcjonował a nie był śpiący i nie nadawał się do niczego. Czy jest to dobry lek?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Co znaczą te nerwobóle i myśli samobójcze?

od jakiegos czasu (moze miesiaca) miewam klujacy bol w klatce piersiowej w okolicach serca i zakladam ze to nerwobole, ale nie moge sie teraz poradzic lekarza. czuje sie bardzo zle ze soba, miewam mysli samobojcze i fantazjuje o smierci (zblizam... od jakiegos czasu (moze miesiaca) miewam klujacy bol w klatce piersiowej w okolicach serca i zakladam ze to nerwobole, ale nie moge sie teraz poradzic lekarza. czuje sie bardzo zle ze soba, miewam mysli samobojcze i fantazjuje o smierci (zblizam sie samochodow, wychylam nad barierki etc, zawsze bez skutku), nie wiem czy cos sie u mnie dzieje zlego czy nie, nie jestem w stanie znalezc przyczyny swojego stanu zdarzalo mi sie samookaleczac, ostatnio po dosyc powaznej klotni z frustracji zaczelam sie dzgac srubokretem w udo kilkadziesiat razy, kiedys sie cieszylam albo obijalam piesciami sciany, teraz ten srubokret byl odosobnionym przypadkiem trudno mi brac sie na powaznie i mam wrazenei ze wszystko sobie wymyslam i probuje zrobic z siebie ofiare, ale jednoczesnie czuje sie beznadziejnie. momentami nie mam sily ani ochoty wyjsc z lozka, najchetniej bym w nim zostala caly dzien, nie mam sily na mycie sie, leze i sie nad soba uzalam. z drugiej strony nie jestem w stanie usiedziec w domu i musze gdzies wyjsc, kiedy zostaje w domu zaczynam sie martwic ze jesyem sama i nie mam zadnych przyjsciol ani znajomych, i wszyscy, ktorych znam zadaja sie ze mna z litosci i maja mnie dosyc
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz

Jak zmniejszyć dawkę Asertinu?

Witam biorę Asertin 50mg1 x dziennie chce odłożyć, jak zmieszac dawkę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Dotyczy: Psychiatria

Czy takie działanie lekarza mogło być na szkodę pacjenta?

Lekarz przez 10 lat przepisywał estazolam do zażywania codziennie po 1 tabletce, dopiero przez przypadek na wizycie inny lekarz poinformował o tym jakie skutki uboczne oraz jakie konsekwencje niesie za sobą tak długi okres stosowania leku. Czy można lekarza oskarżyć o działanie na szkodę pacjenta
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mam się udać z tym lunatykowaniem do psychiatry?

Co mam z tym zrobić? Mam problem z lunatykowaniem do tego dochodzą leki nocne potrafię uciec z krzykiem z pokoju, zdarzało mi się też sparaliżowanej na łóżku wołać domowników VI tak bardzi się boję. Do tego dochodzą też mary nocne.... Co mam z tym zrobić? Mam problem z lunatykowaniem do tego dochodzą leki nocne potrafię uciec z krzykiem z pokoju, zdarzało mi się też sparaliżowanej na łóżku wołać domowników VI tak bardzi się boję. Do tego dochodzą też mary nocne. Potrafię się obudzić i zacząć panicznie otrzepywac. Miałam też sytuację że po obudzeniu widziałam kogoś przy łóżku. Potrafi ustąpić to na miesiąc, a potem powrócić i mogę się budzić nawet 3razy w nocy panicznie przerażona. Często też krzyczę przez sen, nie wspominając o gadaniu. Miałam sytuację że w domu myśleli że kogoś na dworzu mordują ponoć tak się darlam. Co mam z tym zrobić? Iść do psychiatry?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Katarzyna Kulczycka
Mgr Katarzyna Kulczycka

Czy takie objawy mogą świadczyć o schizofrenii?

Witam Pewnego dnia spójrzalam w okno i mineła chwila widzialam jak by taki biały dym ale ten dym byl bardziej. jak by od ducha który poruszał sie w prawo strone juz to drugi raz sie zdarzylo tylko Ze za 1... Witam Pewnego dnia spójrzalam w okno i mineła chwila widzialam jak by taki biały dym ale ten dym byl bardziej. jak by od ducha który poruszał sie w prawo strone juz to drugi raz sie zdarzylo tylko Ze za 1 razem bylam w innym pokoju i szlo z prawej strony Raz jak Lezalam slyszalam glos dziewczynki małej ale mowila po angielsku 1 słowo czy to mozliwe ze mam schizofremie?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Katarzyna Kulczycka
Mgr Katarzyna Kulczycka

Czy są jakieś przeciwwskazania do zastosowania tego leku?

Lekarz przepisał mi lek Setaloft. Przez ostatni jednak czas wypiłam siedem herbat na bazie dziurawca, oraz od miesiąca biorę orotan litu (10mg dziennie). Czy są jakieś przeciwwskazania aby od razu zacząć stosowanie leku? Oczywiście bez stosowania litu i dziurawca. Może... Lekarz przepisał mi lek Setaloft. Przez ostatni jednak czas wypiłam siedem herbat na bazie dziurawca, oraz od miesiąca biorę orotan litu (10mg dziennie). Czy są jakieś przeciwwskazania aby od razu zacząć stosowanie leku? Oczywiście bez stosowania litu i dziurawca. Może lepiej odczekać tydzień? Oraz czy bezpiecznym jest stosowanie Setaloftu wraz z suplementacją o wysokiej dawce witamin b-complex?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Szyda
Mgr Małgorzata Szyda

Czy stosując ten lek na depresję mogę się opalać?

Lek setaloft a opalanie się Mam pytanie, czy stosując lek przeciwdepresyjny Setaloft można bez problemu opalać się na słońcu?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Szyda
Mgr Małgorzata Szyda

Jak skutecznie mam leczyć moją nerwicę natręctw?

Od kilku lat męczy mnie nerwica natręctw. Staram się dużo samodzielnie pracować nad myślami oraz powtarzania czynności. Wcześniej byl problem czestego mycia rąk. Pozbyłem się, oraz wracania się do miejsca gdzie miałem straszną dla mnie myśl. Lecz nie mogę... Od kilku lat męczy mnie nerwica natręctw. Staram się dużo samodzielnie pracować nad myślami oraz powtarzania czynności. Wcześniej byl problem czestego mycia rąk. Pozbyłem się, oraz wracania się do miejsca gdzie miałem straszną dla mnie myśl. Lecz nie mogę pozbyć się jednej czynności. Wygląda to tak że o godzinie 00.00 muszę mieć dobrą myśl ponieważ jeśli tak nie bedzie to wtedy uznaję że cały dzień stracony. Chodzę do psychiatry lecz on tylko przepisuje mi leki i nic więcej. Proszę o pomoc ponieważ głupio w wieku 19 lat mieć taki problem. I ciągle czekac na godzinę 00.00 by mieć jakąś myśl
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Czy mogę mieć objawy depresji?

Witam, od pewenego czasu mam poczucie że ludziom byłoby lepiej beze mnie, niedawno nawet napisałam list pożegnalny. Mam wrażenie, że znajomi się ode mnie odsuneli. Zastanawiam się czy to mogą być już objawy depresji?.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

W jaki jeszcze sposób mogę leczyć moje stany?

Witam jestem na skraju wytrzalosci nikt nie jest w stanie mi pomoc chodz e chodzilam do psychiatrow wszystkie leki nie pomagaja lecz pogarszaja moj stan skutki uboczne doprowadzaja do omdlen I laduje na izbie przyjec mam tylko zomiren 0.5 trzy... Witam jestem na skraju wytrzalosci nikt nie jest w stanie mi pomoc chodz e chodzilam do psychiatrow wszystkie leki nie pomagaja lecz pogarszaja moj stan skutki uboczne doprowadzaja do omdlen I laduje na izbie przyjec mam tylko zomiren 0.5 trzy razy dnia od msc ale leki nadal sa bardzo silne nie jestem wstanie funkcjonowac psychiatra powiedziala ze byc moze mam uczulenia na te leki I pogarszaja moj stan . Kazala pojsc do neurologa byc moze ten moj stan ma podloze neurologiczne dlatego te leki nie pomagaja dodatkowo dozywotnie musze przyjmowac propranol 10 dwa razy dnia gdyz badanie holderem wykazalo duza tachykardie ale poprawy nie ma a biore już je 5 lat . :( schudlam 6 kilo W ciagu 6 msc :( ale badania niby ok lekka leukopemia jedynie ale lekow nie mam wszystko inne ok . Mam dwojke dzieci tak bardzo chcialabym funkcjonowac nie bac sie ze upadne zemdleje wychodzic na zakupy sama jak kiedys :( teraz to nie mozliwe jest panika :( miewam tez dziwne bole glowy pieczenia sciski czasami jest tak ze przez tydz codziennie musze jesc metafen bo bol jest silny a potem np poltora tyg letko cmi I jest ok czy faktycznie jest cos w mojej glowie wspomne ze bylam bita w glowe przez bylego meza ale przeswietlenia nic nie wskazywaly ale doglebnych badan nie mialam :(
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Co może znaczyć ten ucisk w żołądku i mdłości?

Od ponad tygodnia z rana dokuczają mnie mdłości, duży ścisk w żołądku, budzę się z niepokojem, w ciągu dnia ścisk w żołądku się utrzymuje przez co mało jem, ogólnie przez to mam mały apetyt, brak energii do wykonywania czego kol... Od ponad tygodnia z rana dokuczają mnie mdłości, duży ścisk w żołądku, budzę się z niepokojem, w ciągu dnia ścisk w żołądku się utrzymuje przez co mało jem, ogólnie przez to mam mały apetyt, brak energii do wykonywania czego kol wiek, osłabienie i czasami dość mocne drżenie mięśni, które też powodują do mdłości.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak pomóc koleżance z depresją i zaburzeniami lękowymi?

Witam mam kolezanke ktora ma depresje i zaburzenia lekowe i nie ma pojecia jak jej pomoc. Potrzebuje kilku rad
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Katarzyna Kulczycka
Mgr Katarzyna Kulczycka

Jak znów zwalczyć zaburzenia snu?

F20/f25 Witam,mam bezsennosc po odstawieniu zolafrenu 10mg.mecze sie od pazdziernika zeszlego roku.po wyjsciu ze szpitala.po 2 dniach wrocilem do 5 mg,.i od tego momentu dobieralem relanium,zolpik,hydrozsyzyne,prometazyne, tisercin,tritico a ostatnio nawet nitrozepam.ktore to przestaly dzialac.albo uzelezniaja.Obecnie wrocilem do brania zolafrenu... F20/f25 Witam,mam bezsennosc po odstawieniu zolafrenu 10mg.mecze sie od pazdziernika zeszlego roku.po wyjsciu ze szpitala.po 2 dniach wrocilem do 5 mg,.i od tego momentu dobieralem relanium,zolpik,hydrozsyzyne,prometazyne, tisercin,tritico a ostatnio nawet nitrozepam.ktore to przestaly dzialac.albo uzelezniaja.Obecnie wrocilem do brania zolafrenu 10mg,i dalej dobieram leki nasenne,Moj organiZm stracil zdolnosc spontanicznego spania.Moje pytanie brzmi,jak nakierowac moj organizm by wrocil do spania bez lekow nasennych.Czy jest taka nadzieja.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Gdzie powinnam szukać przyczyny moich dolegliwości?

Dzień Dobry. Piszę do was,aby dowiedzieć się czegoś bardzo istotnego dla mnie. Otóż od dawna miałam objawy depresji,lęku społecznego... ale od jakiegoś czasu zaczęłam spisywać pewne objawy,które towarzyszą mi. Między innymi należą do nich : Częste bóle głowy,żołądka,... Dzień Dobry. Piszę do was,aby dowiedzieć się czegoś bardzo istotnego dla mnie. Otóż od dawna miałam objawy depresji,lęku społecznego... ale od jakiegoś czasu zaczęłam spisywać pewne objawy,które towarzyszą mi. Między innymi należą do nich : Częste bóle głowy,żołądka,ból serca,kłucie w klatce.. czasami ból zaczyna się od kłucia w plecach,później przechodzi na klatke i serce,po czym czasami ciężko mi oddychać,czuję niepokój,lęki bez przyczyny,zmienność nastrojów,trudności z zasypianiem,a gdy zasnę budzę się zmęczona,kłopoty z koncentacją. Chciałabym się dowiedzieć co się ze mną dzieje,i gdzie się udać dalej,aby to zwalczyć?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
Patronaty