Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 1 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie powłok jamy brzusznej: Pytania do specjalistów

Dlaczego mam bóle w okolicy wątroby?

Witam,od ponad roku mam bóle (uczucie zasysania?) W okolicy wątroby. Wyczowalne są też chyba dwie małe kuleczki zaraz pod końcem mostka. Dodatkowo od paru miesięcy doszły też bóle jelita. Około 4 lat temu miałem kolonoskopie, usunięty został jeden polip.... Witam,od ponad roku mam bóle (uczucie zasysania?) W okolicy wątroby. Wyczowalne są też chyba dwie małe kuleczki zaraz pod końcem mostka. Dodatkowo od paru miesięcy doszły też bóle jelita. Około 4 lat temu miałem kolonoskopie, usunięty został jeden polip. Ok 2 lat temu gastroskopia (slady zagojonego zapalenia). W ostatnich miesiącach wykonane zostały : 3 x USG jamy brzusznej( wątroba itd w porządku,w jelicie dużo gazów), rentgen płuc/jamy brzusznej(ok), szczegółowe badanie krwi(ok). Prawie co dzień mam bóle.w tygodniu może jeden dzień spokoju. 10 stycznia mam mieć robione następna kolonoskopie i gastroskopie. Od 3tyg dieta bezglutenowa z minimalną poprawą. Częste uczucie zwężonego gardła. Czy możliwe jest że w przeciągu tych paru lat po pierwszym badaniu zrzera mnie rak? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Co oznacza wynik badania TK jamy brzusznej u 50-latki?

W badaniu Tk jamy brzusznej wyszło : "W okolicy dna/trzonu macicy - do tylu I nieco lewostronnie - lito/ torbielowata zmiana ogniskowa - ok. 60 mm - mięśniak macicy ? TU lw jajnika ? objawy przemieszczającego się bólu brzucha (boli... W badaniu Tk jamy brzusznej wyszło : "W okolicy dna/trzonu macicy - do tylu I nieco lewostronnie - lito/ torbielowata zmiana ogniskowa - ok. 60 mm - mięśniak macicy ? TU lw jajnika ? objawy przemieszczającego się bólu brzucha (boli po zjedzeniu każdego posiłku), gazów dyskomfortu przy oddawaniu moczu. Czy wynik Tk może dawać takie objawy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak interpretować wynik badania RM jamy brzusznej u osoby w której rodzinie był przypadek guza?

Z uwagi na obciążony wywiad rodzinny (ojciec guz Klatskina) wykonałam profilaktycznie badanie MR jamy brzusznej. Otrzymałam następujący wynik: Wątroba prawidłowego kształtu i wielkości. W obrazach T-2 zależnych stwierdza się ognisko nieco wyższego sygnału śr 17 mm w segmencie 2 -... Z uwagi na obciążony wywiad rodzinny (ojciec guz Klatskina) wykonałam profilaktycznie badanie MR jamy brzusznej. Otrzymałam następujący wynik: Wątroba prawidłowego kształtu i wielkości. W obrazach T-2 zależnych stwierdza się ognisko nieco wyższego sygnału śr 17 mm w segmencie 2 - bez obniżenia sygnału w obrazach T-1 zależnych, bez cech restrykcji dyfuzji. Obraz niejednoznaczny - nie można ocenić dynamiki wzmocnienia ponieważ skanowanie rozpoczęło się już w fazie miąższowej - brak fazy tętniczej i wrotnej. Co to oznacza? Czy badanie zostało nieprawidłowo wykonane?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego mam ciągle podwyższoną temperaturę?

Witam Rok temu trafiłem do szpitala z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego. Po leczeniu okazało się że tak naprawdę miałem ciężkie zapalenie płuc z odczynem sercowym. Od tamtej pory mam ciągle podwyższona temperaturę dochodząca do 37,4 C ( tak mi... Witam Rok temu trafiłem do szpitala z podejrzeniem zapalenia mięśnia sercowego. Po leczeniu okazało się że tak naprawdę miałem ciężkie zapalenie płuc z odczynem sercowym. Od tamtej pory mam ciągle podwyższona temperaturę dochodząca do 37,4 C ( tak mi się wydaje ze to od tamtej pory gdyż wcześniej nie miałem potrzeby mierzenia temperatury będąc zdrowym). Do tego również od tamtej pory ciągle pokasłuje. Co ciekawe gdy przychodzi późny wieczór 21.00 - 22.00 temperatura spada do normalnej 36.4 i tak aż do rana by w ciągu dnia znów było 36.9 - 37.4 C. Byłem już u różnych specjalistów i póki co wszystkie badania jakie do tej pory robiłem są prawidłowe. Morfologia krwi z rozmazem - ok Ob, crp, cea, tsh, ana - ok Tk klatki piersiowej - ok poza stwierdzonym rozstrzeniem oskrzeli Iggb limfocyty t,b - ok Borelioza - ok Rezonans serca - ok Przełykowe echo - ok Sprawy reumatologiczne - ok Stomatolog - ok Posiew krwi moczu gardla - ok USG jamy brzusznej - ok Co niektóre z badań opisanych wyżej mialem robione kilkukrotnie i też było wszystko ok. Miałem też robione inne badania z krwi jak chociażby Alt czy ASP ale poniewaz wyszła by z tego długa lista skupiłem się na tych chyba najważniejszych. Ogólnie poza temperatura i pokaslywaniem nie mam jakichś innych objawów może pozantym że od czasu do czasu gdzieś mnie tam "szczyknie" w stawach czy kościach. Niekiedy pobolewa mnie rowniez głowa, mam delikatne zawroty głowy i złe samopoczucie. Rezonans głowy miałem robiony półtora roku temu i też jest ok. Podejrzewam że moje objawy mogą być następstwem stresu gdyż jestem bardzo nerwowy ale wolałbym wykluczyć wszystkie możliwe przyczyny moich dolegliwości zanim moja temperaturę "zgonie" na nerwicę. Mam 40 lat.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Co może oznaczać ciągły ból brzucha?

Co może oznaczać ciągły ból brzucha ? Od jakiegoś czasu boli mnie brzuch a konkretnie jelita gdy je uciskam palcami. Boli czasami przy wciąganiu brzucha. Ból tak jakby wewnątrz nie boli i nie przeszkadza podczas siedzenia czy chodzeniu. Ból czasami... Co może oznaczać ciągły ból brzucha ? Od jakiegoś czasu boli mnie brzuch a konkretnie jelita gdy je uciskam palcami. Boli czasami przy wciąganiu brzucha. Ból tak jakby wewnątrz nie boli i nie przeszkadza podczas siedzenia czy chodzeniu. Ból czasami piecze. Nasila się po posiłku nawet lekkim. Badania krew i mocz ok. USG jamy brzusznej też ok. Brałam leki rozkurczowe I na heliobacter pylori i ból ustał. Po przestania leczeniu A po ok. 3 tyg. Ból powrócił. Boli tylko jak uciskam mam 20 lat czy to zespół jelita drażliwego ? Innych dolegliwości brak. Boli cały czas raz mniej raz więcej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jaka może być przyczyna zastoju w nerce?

Witam. Przy badaniu usg jamy brzusznej wykryto częściowy zastój moczu w lewej nerce, oraz poszerzenie miedniczka lewej nerki. Czy to może być coś groźnego? Jaka może być tego przyczyna?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy utrata wagi jest związana z zaburzeniami hormonalnymi?

Witam , zawsze miałam wagę w normie a przez ten rok schudłam jakieś 9/8kg bez żadnego wysiłku mam więcej niż niedowage ważę 47kg same kości prawie ,zawsze byłam szczupła ale bez przesady możliwe że schudłam od stresu i nerwów bo... Witam , zawsze miałam wagę w normie a przez ten rok schudłam jakieś 9/8kg bez żadnego wysiłku mam więcej niż niedowage ważę 47kg same kości prawie ,zawsze byłam szczupła ale bez przesady możliwe że schudłam od stresu i nerwów bo w tym roku bardzo dużo się denerwowałam i mniej jadlam ? badania krwi naszczescie wyszły dobrze na tarczycę anemię , miewam bóle rzołądka brak apetytu itd. lekarz kazał mi zrobić test na heliobacter p. Poszłam na badania krwi i wyszło mi 189 RU/ml czyli pozytywny dostałam doumox,gasec gastrocaps i metronidazol nie biorę ich jeszcze bo chcielibyśmy mieć z narzeczonym dziecko staramy się dwa miesiące i nic :( myślę wziasc te leki dopiero za miesiąc jak dostanę okres i wtedy zacząć kurację na bakterie i odczekać jeszcze ten miesiąc bo ciągle się staramy o dziecko i wolę ich jeszcze nie brać . Byłam dziś zrobić badania USG jamy brzusznej ale wszystko wyszło w porządku sam lekarz nie wiedział co może być powiedział że mogę mieć zaburzenia hormonalne ale czy to możliwe mam 19lat sama nie wiem ,najgorsze jest to że staramy się dwa miesiące i nic myślę czy to ma jakiś wpływ ze sobą
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wardenga
Mgr Joanna Wardenga

Co oznacza wynik USG jamy brzusznej 31-latki?

Proszę o odpowiedź co oznacza wynik badania usg jamy brzusznej: macica niepowiększona, dość szerokie echo endometrium, centralnie z nieregularnej szerokości pasmem hypoechogennym do ok 9mm, jajniki stosowne do wieku. W jamie douglasa płyn ok 48x25mm. Badanie było wykonywane w II... Proszę o odpowiedź co oznacza wynik badania usg jamy brzusznej: macica niepowiększona, dość szerokie echo endometrium, centralnie z nieregularnej szerokości pasmem hypoechogennym do ok 9mm, jajniki stosowne do wieku. W jamie douglasa płyn ok 48x25mm. Badanie było wykonywane w II fazie, cykle mam regularne, krwawienia średnie, dotychczas cytologia była prawidłowa. Niepokoje się czy to coś poważnego?, jakie mam badania zrobić? dodam tylko ze badanie było robione pod kątem kłucia w nerkach i stanem zapalnym pęcherza a wyszło to co opisałam wczesniej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza pojawienie się sinego bólu przy kości biodrowej?

Od prawie miesiąca czuję silny ból górnej części lewej kości biodrowej. Gdy wstaję z pozycji siedzącej to ból rozchodzi się do pachwiny jak by ktoś mi jakąś gumę na siłę rozciągał. Duży ból kości biodrowej przy schodzeniu ze schodów i... Od prawie miesiąca czuję silny ból górnej części lewej kości biodrowej. Gdy wstaję z pozycji siedzącej to ból rozchodzi się do pachwiny jak by ktoś mi jakąś gumę na siłę rozciągał. Duży ból kości biodrowej przy schodzeniu ze schodów i w ogóle przy chodzeniu. Ostatnio zaczęłam też odczuwać szczególnie w pozycji siedzącej drętwienie całej zewnętrznej strony lewej nogi od biodra do stopy , ból w kolanie i kostce stopy.Badania krwi , moczu , RTG i USG jamy brzusznej nic nie wykazały. Lekarz podejrzewa kamyk w nerkach, mam mieć ponowne badania robione za 4 tygodnie, a ja nie mogę poruszać się bez bólu.Dodam ,że przebywam w Holandii, tutaj mają jakieś inne podejście do chorego i chyba czekają co im się podpowie. Ja też potrzebuję podpowiedzi: czy ból biodra ma coś wspólnego z nerkami? Pozdrawiam - Alicja
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza wynik CT jamy brzusznej?

Witam. Badanie CT jamy brzusznej u mojej mamy posiada opis: okrężny naciek ściany jelita grubego ciągnący się od kątnicy poprzez zgięcie wątrobowe okrężnicy do połowy poprzecznicy, z zatarciem tk.tłuszczowej wokół. Naciek przylega bezpośrednio do płata prawego wątroby, jelita cienkiego oraz... Witam. Badanie CT jamy brzusznej u mojej mamy posiada opis: okrężny naciek ściany jelita grubego ciągnący się od kątnicy poprzez zgięcie wątrobowe okrężnicy do połowy poprzecznicy, z zatarciem tk.tłuszczowej wokół. Naciek przylega bezpośrednio do płata prawego wątroby, jelita cienkiego oraz do części zstępującej dwunastnicy z podejrzeniem wytworzenia przetoki.Uwięźnięty płyn (zbiornik około 4 cm) pomiędzy wątrobą a zgięciem wątrobowym okrężnicy. Okoliczne węzły chłonne do 12 mm w osi krótkiej. Stopień zaawansowania nowotworu jelita grubego T4, N2, M? (na końcu postawiono"?") Śródoperacyjnie guz uznano za nieresekcyjny, wykonano zespolenie omijające krętniczo-poprzecznicze.(45.93)Zespolenie jelito cienkie- jelito grube-inne Laparotomia.Zespolenie omijające jelita krętego z poprzecznicą. Badanie histopatologiczne z guza 90 cm od zwieraczy;Carcinoma male differentiatum invasivum. Mama jest po pierwszej chemioterapii, ale wiadomo, że bez usunięcia zmiany choroba ją pokona. Czy szukać mogę gdzieś jeszcze pomocy? Proszę o opinię, czy szukać mam dobrego chirurga onkologa, bo poprzednią wykonał chirurg ogólny.Proszę o opinię, czy jest możliwa ponowna próba usunięcia guza? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czym są narządy miąższowe jamy brzusznej objęte badaniem bez uchwytnych zmian?

Prosze o interpretacje wynikow Tk lędźwi: Odcinek L. Zbudowany typowo z 5 kregow, wysokość trzonów zachowana. Na krawędziach trzonów L niewielkie wyostrzenia kostne. W stawach krzyzowo-biodrowych objaw próżni. Na dolnych krawędziach trzonów Th12 i Th11 odcinkowe załamanie ciągłości blaszek granicznych... Prosze o interpretacje wynikow Tk lędźwi: Odcinek L. Zbudowany typowo z 5 kregow, wysokość trzonów zachowana. Na krawędziach trzonów L niewielkie wyostrzenia kostne. W stawach krzyzowo-biodrowych objaw próżni. Na dolnych krawędziach trzonów Th12 i Th11 odcinkowe załamanie ciągłości blaszek granicznych z drobnymi zagęszczeniami sklerotycznymi-guzki schmorla. Na poziomie L1-L2 oraz L2-L3 obraz nie zmieniony. Na poziomie L3-L4 przepuklina jądra miażdzystego krążka miedzykręgowego bez cech zmian uciskowych na struktury nerwowe z niewielkim modelowaniem na worek oponowy. Na poziomie L4-L5 szerokopodstawne niewielkie uwypuklenie jądra miazdżystego krążka mk z niewielkim uciskiem na górną część korzeni L5 odchodzacych wysoko. Na poziomie L5-S1 obraz krążka miedzykregowego bez zmian. Cech zmian uciskowych na korzenie nerwowe. Nie uwidoczniono. Narządy miąższowe jamy brzusznej fragmentaryenzie objęte badaniem bez uchwytnych zmian.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza wynik USG jamy brzusznej 32-latka?

Dzień dobry mam 32 lata, dziś miałem wykonywane usg jamy brzusznej. Na wyniku badania jest napisane, m in: Gruczoł krokowy o wymiarach ok 35x47x45 z hypoechogenicznym obszarem w centrum 23x31 mm. Co to może oznaczać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co może oznaczać obecność guzka w obrębie płuca?

Witam,mam na imię Maria,54 lata. Niedawno zrobiłam badanie TK jamy brzusznej z kontrastem w celu wykluczenia podejrzenia nadciśnienia nerkopochodnego. Zauważyłam jednaj inne niepokojące zmiany.Na wątrobie dwie zmiany torbielowate o wym. 9 mm i 7 mm.Na śledzionie torbiel 9 mm.Zarówno wątroba... Witam,mam na imię Maria,54 lata. Niedawno zrobiłam badanie TK jamy brzusznej z kontrastem w celu wykluczenia podejrzenia nadciśnienia nerkopochodnego. Zauważyłam jednaj inne niepokojące zmiany.Na wątrobie dwie zmiany torbielowate o wym. 9 mm i 7 mm.Na śledzionie torbiel 9 mm.Zarówno wątroba jak i śledziona niepowiększone,jednorodne,węzły chłonne nieposzerzone,brak wolnego płynu w jamie brzusznej. Guzek o wym. 7 mm w s.9 płuca prawego. Lekarka rodzinna stwierdziła,że nie ma raczej powodu do obaw,dała jednak skierowanie na rtg klatki piersiowej. Wynik:płuca bez zmian miąższowych,wnęki naczyniowe,nieposzerzone. Serce niepowiększone,przepona wolna. Bardzo proszę o interpretacje wyniku. Czy to znaczy ,że wszystko jest w porządku,czy należy jeszcze wykonać dodatkowe badania? Nie mam pojęcia co dalej robić,powinnam mieć powody do obaw? Maria.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Co znaczy pęcherzyk żółciowy echoujemny, bez złogów?

Witam, chłopak, 21 lat. Od ok. października zmagam się z dużym problemem. Mianowicie, brakiem stolca i gazów. Leczenie zaczęło się u lekarza rodzinnego (został przepisany Zirid i Xifaxan), chwilowo pomogło, po skończeniu się leków nastąpił nawrót braku czegokolwiek. Zostałem skierowany... Witam, chłopak, 21 lat. Od ok. października zmagam się z dużym problemem. Mianowicie, brakiem stolca i gazów. Leczenie zaczęło się u lekarza rodzinnego (został przepisany Zirid i Xifaxan), chwilowo pomogło, po skończeniu się leków nastąpił nawrót braku czegokolwiek. Zostałem skierowany na badania. 1. Kolonoskopia - wszystko w porządku. 2. USG jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewinowej - Również wszystko dobrze, nerki zdrowe, bez wolnych płynów w jamie brzusznej. Zostałem zwolniony ze szpitala a problem nadal nie znika. Okresy w nieoddawaniu stolca to 2-3tyg, lewatywy dają bardzo mało (wylatują dosłownie kamienne kawałki stolca). Apetyt nie zanika, jem normalnie. Po zjedzeniu drugiego posiłku w ciągu dnia, zaczyna sie ból podbrzusza i po prawej stronie, pod żebrami, dziwny ucisk (wątroba?). Brak krwi w stolcu, o ile jest. Stosuje diete lekkostrawną, choć nie zawsze. Staram się jeść dużo produktów z błonnikiem i jogurtów. Czasami występują nudności, bez wymiotów. W szpitalu lek CitraFleet oczyścił mnie normalnie przed zabiegiem. Obecnie przyjmuje tylko Zirid, który nic nie daje. Zioła, mięta, rumianek i koper włoski na codzień. Brzuch twardy, ciągły ucisk po prawej stronie żeber (usg nic nie wykazało). Przy czym przy kolonoskopii i usg byłem na czczo od 2 dni i po oczyszczeniu lekiem CitraFleet. Stan taki utrzymuje się od Października 2017. Wcześniej, nigdy nie miałem żadnych problemów z wypróżnianiem (2 stolce na dzień to była codzienność). Często swędzi mnie brzuch, cały, aż po okolice łonowe, dbam o higienę bardzo, więc wątpie że to z tego powodu. Zauważyłem też pare wyprysków na brzuchu. Mój przypadek już robi się bardzo uciążliwy, przeszkadza w pracy i funkcjonowaniu w codzienności. Jutro udaję się do lekarza rodzinnego co mam robić dalej, już mam tego dość. Po przeczytaniu tego, czy osoba która to odczyta (o ile to nie kolejna udawana strona..) może mi coś doradzić? Lub nakierować co mam powiedzieć swojemu lekarzowi rodzinnemu CO MOŻĘ MI DOLEGAĆ? Dziękuję z góry za odpowiedź, mam nadzieje że będzie choć trochę pomocna.. Przebyte choroby - Borelioza (wyleczona) Leki obecnie - Zirid Leki ostatnio przyjmowane - Xifaxan, Lactostad, Lactulose Nigdy nie chorowałem na nic związanego z układem trawiennym itp. Wyniki badań: Kolonoskopia - Per rectum okolica odbytu nie zmieniona, kanał wolny, palec czysty. Typowy układ fałdów w dnie kątnicy oraz fałd dystalny zastawki Bauchina. Obejrzane jelito grube o gładkiej lśniącej błonie śluzowej z zachowanym rysunkiem naczyniowym. USG jamy brzusznej 13.10.2017 - Brzuch miękki niebolesny, ojbawy otrzewnowe (-) Perystaltyka obecna. W USG jamy brzusznej duża ilość gazów jelitowych, pozatym bez odchyleń od normy. USG jamy brzusznej 18.12.2017 - Wątroba o jednorodnej, prawidłowej echogeniczności o wym. AP-120mm, bez zmian ogniskowych. PŻ szer-5mm. Pęcherzyk żółciowy echoujemny, bez złogów. Trzustka Homogenna, niepowiększona. Aorta brzuszna nieposzerzona. Obie nerki bez złogów, bez zastoju. NP-92mm NL-92mm. Bez wolnego płynu w jamie brzusznej. Badania krwi również w normie. Dziękuję za odpowiedzi.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczy to nagłe ukłucie w klatce piersiowej i duszności?

Witam, Od około miesiąca mam zmienne problemy zdrowotne. Zacznę od początku. Miesiąc temu poczułem nagłe ukłucie w klatce piersiowej i duszności. Pojechałem na pogotowie gdzie okazało się że ciśnienie mi skoczyło do wartości 180/100. Miewałem już kiedyś podobne problemy ale... Witam, Od około miesiąca mam zmienne problemy zdrowotne. Zacznę od początku. Miesiąc temu poczułem nagłe ukłucie w klatce piersiowej i duszności. Pojechałem na pogotowie gdzie okazało się że ciśnienie mi skoczyło do wartości 180/100. Miewałem już kiedyś podobne problemy ale zwykle po 10 minutach kłucie ustepowalo i nie zostawiało po sobie śladu. Zrobiono mi badania Krwi m.in. morfologia, poziom troponin oraz ekg. Wszystko było w porządku więc wypuszczono mnie do domu. Poszedłem do lekarza rodzinnego który zalecił kontrolę ciśnienia. Po 4 dniach od wizyty czułem się fatalnie więc odwiedziłem tego samego lekarza który po przejrzeniu moich wartości ciśnień stwierdził że mam lekkie nadciśnienie i zalecił brac codzień rano pół tabletki nedalu. W kolejnych dniach zauważyłem że okropnie piecze i kłuje mnie w mostku po większych posiłkach. Niepozwalało mi to normalnie funkcjonować i pogarszało mój stan ogólny. Zdecydowałem się odwiedzić kardiologa który po wstępnym wywiadzie i badaniu ekg stwierdził że to wina stresu. Zalecil mi abym odpoczął od pracy i pobrał sobie raz dziennie wieczorem Doxepin Teva. Po wizycie u kardiologa nastąpiła poprawa lecz nie trwało to długo bo ból z klatki przeniósł się na tylną część głowy. Ból był nie do zniesienia, zdarzało się że leżałem cały dzień w łóżku po to pulsowanie nie dawało mi spokoju. Lekarz rodzinny stwierdził że to najwyrażniej jakiś nerwoból, niestety ja nie zaufałem i na własne życzenie zrobiłem sobie RM głowy. Na szczęście okazało się że wszystko jest w porządku. Po około tygodniu bół minął. Lecz po 3 dniach zacząłem odczuwac silny dyskomfort w mostku oraz okolicy pod nim. I kolejna wizyta u lekarza, który zlecił wykonanie USG jamy brzusznej oraz kompleks badań krwi, moczu i kału. Następnego dnia mój stan się pogorszył i trafiłem na SOR w szpitalu. (W między czasie zauważyłem że schudłem okolo 7 kg w ciągu 3 tygodni co tylko wzmogło mój strach.) Tam wykonano mi szereg badań krwi hematologicznych oraz biochemicznych pod kątem nieprawidłowości trzustki, nerek i wątroby oraz USG jamy brzusznej. Wszystko w jak najlepszym porządku. Lekarz stwierdził że warto wykonać gastroskopię tak więc następnego dnia odbyło się to badanie które w zasadzie nic nie wykazało poza lekkim problemem z domykaniem wpustu żołądka co jest przyczyną refluksu i prawdopodobnych problemów z brzuchem. Po powrocie do domu postanowiłem zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe mój stan znacznie sie poprawił, brzuch już nie boli. Niestety codziennie rano budzi mnie głośne bulgotanie i burczenie w brzuchu. A na dodatek moje stolce mają w sobie niestrawione resztki pokarmowe w dużych ilościach. Byłem więcej niż pewien iż jest to wszystko wynikiem długotrwałego stresu i postanowaiłem nie przejmować się lecz z dnia na dzień czuje ze nie daje mi to spokoju. Do tego wszystkiego czuje ciągły niepokój w klatce piersiowej i uczucie smerania lub łaskotania z lewj strony na wysokości 3 żebra około 10 cm od mostka. Wiem że moja historia od razu nasuwa myśl iż poprostu nabawiłęm się nerwicy ale ja juz nie daję sobie z tym rady. Wstydze sie iść do lekarza rodzinnego z kolejnymi objawami bo mam wrażenie ze mnie wysmieje. Prosze o porade bo chciałbym byc znowu tym samym człowiekiem dla którego miesiąc temu nie było rzeczy niemożliwych. Co powinienem zrobić, czy dalej na siłę szukać problemu w zdrowiu fizycznym czy jednak pogodzić się że to wyobraźnia płata mi figle i udać się do psychologa. Pozdrawiam.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Czy trzustka jest zdrowa?

W 2013 roku po schudnięciu 33 kg (ważyłem 95 kg schudłem do 62 kg, mój wzrost około 166 cm), miałem bóle z lewej strony na wysokości żeber, dostałem skierowanie do szpitala. W szpitalu lekarz zlecił mi szereg badań, z których... W 2013 roku po schudnięciu 33 kg (ważyłem 95 kg schudłem do 62 kg, mój wzrost około 166 cm), miałem bóle z lewej strony na wysokości żeber, dostałem skierowanie do szpitala. W szpitalu lekarz zlecił mi szereg badań, z których poniższe nie mieściły się w normie (badania robione w godzinach wieczornych, nie byłem na czczo): WBC 10.98 (3.98 - 10.04) HGB 16.1 (11.2 - 15.7) HCT 46.6 (34.1 - 44.9) Niestety pomimo bólu z niewiadomych przyczyn nie zostało mi zrobione USG jamy brzusznej. Zostałem można powiedzieć "zwolniony" do domu bo podobno nic mi nie było. Wykonałem na "własną rękę" (prywatnie) USG jamy brzusznej, okazało się, że: "Pęcherzyk żółciowy cienkościenny bez złogów. W świetle pęcherzyka żółciowego widoczne dwa wysokie przyścienne hiperechogeniczne odbicia o wymiarach ok. po 4 mm każdy prawdopodobnie odpowiadające polipom." oraz "Trzustka nieco powiększona w głowie o wym. ok. 28 mm w ogonie ok. 29 mm w trzonie graniczna ok. 19-20 mm. Miąrz trzustki o niejednorofnej miejscami znacznie obniżonej echogeniczności o nieco nierównych zatartych zarysach zewnętrznych bez zmian ogniskowych. Przewód trzystkowy nieco poszerzony ok 3 mm średnicy." Dolegliwości ustąpiły po zażyciu przepisanych przez lekarza leków, niestety nie pamiętam to za leki były napewno były enzymy trwienne i coś więcej. Pod koniec 2016 roku czyli ponad 3 lata po wyżej opisanych dolegliwościach, ból w mniejszym stadium powrócił. Udałem się do lekarza na USG, które nie wykazało nic nawet polipów jakie zostały zdiagnozowane w badaniu z 2013 r. Po konsultacji z lekarzem zrobiłem badania w zakresie: Biochemi - kreatynina, eGFR Hematologii (Morfologia krwi) - WBC, RBC, HGB, HCT, MCV, MCH, MCHC, RDW-SD, RDW-CV, PLT, PDW, MPV, P-LCR, PCT oraz badanie ogólne moczu - kolor, ciężar własny, pH, Leukocyty, Azotyny, Białko, Cukier, Ketony, Urobilinogen, Bilirubina, Erytrocyty, Nabłonki wielokątne, Leukocyty Badanie te wyszły w porządku, tzn. mieszczące się w normach. Nie dawało mi to spokoju bo ból od czasu do czasu występował. Po kolejnym pół roku udałem się tym razem na prywatną wizytę, gdzie lekarz zlecił poniższe: Amylaza / Amylase Bilirubina całkowita / Total Bilirubin GGTP Lipaza Transaminaza GPT / ALT Krew utajona w kale / F.O.B. Rtg klatki piersiowej Badanie EKG - spoczynkowe: czaynność serca 92/min, rytm zatokowy przyspieszony 92/min, PQ-136ms, Sinistrogram-LAH Lekarz ocenił, że wszystko jest w normie, wynik krwi utajonej negatywny żadnych powodów do obaw. Diagnoza - syndrom jelita drażliwego. Miesiąc temu czyli po 4 misiącach od ostatniej wizyty, ze względu na pojawiający się ból i "przelewanie" w jelitach/żąłądku się na kolejną wizytę gdzie znowu zostałem skierowany na badania: Amylaza / Amylase Transaminaza GPT / ALT Lipaza Amylaza w moczu / Amylase - urine Albumina w moczu oraz na USG jamy brzusznej. Badania krwi oraz moczu oczywiście mieszczące się w normie. USG wykazało "liczne gazy jelitowe" oraz ponownie pojawienia się polipów: "Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, bez złogów, możliwe dwa polipy 4mm/ grudki cholesterolowe." Po ostatnich badaniach lekarz dał mi skierowanie na badanie endoskopowe, tzn. Sigmoidoskopie. Nie wiem co o tym wszystkim myśleć czy na podstawie mojej historii badań można stwierdzić, że trzustka jest zdrowa? I co może pomóc sigmoidoskopia? Co może być przyczyną moich bólów?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jak zdiagnozować przewlekłe problemy z brzuchem?

Jak zdiagnozować przewlekłe problemy z brzuchem? Szanowni Państwo, Od ponad pół roku cierpię na niezdiagnozowane bóle brzucha, które uniemożliwiają mi codzienne funkcjonowanie. Występujące objawy: - silne zaparcia i niejednorodny stolec - wzmożona ilość gazów o nieprzyjemnym, innym niż zwykle... Jak zdiagnozować przewlekłe problemy z brzuchem? Szanowni Państwo, Od ponad pół roku cierpię na niezdiagnozowane bóle brzucha, które uniemożliwiają mi codzienne funkcjonowanie. Występujące objawy: - silne zaparcia i niejednorodny stolec - wzmożona ilość gazów o nieprzyjemnym, innym niż zwykle zapachu - bolesne wzdęcie brzucha, nasilające się po ostrych,tłustych i kwaśnych posiłkach, a także po minimalnej ilości alkoholu (nigdy nie miałam problemów z odstającym brzuchem, który w tym momencie wygląda jak w zaawansowanej ciąży) - bolesność podbrzusza, jakby pulsowanie i przelewanie się w jelitach Dolegliwości związane z układem pokarmowym rozpoczęły się ponad pół roku temu. Początkowo dokuczały mi duże mdłości, skurcze podbrzusza, przelewanie w jamie brzusznej i silna biegunka. Po 5 dniach objawów udałam się do lekarza rodzinnego, który przepisał antybiotyk i zalecił ścisłą dietę. Biegunka i mdłości częściowo ustały, jednak przelewanie i ból podbrzusza pozostał. Dodatkowo wystąpiły wzdęcia. Kilka kolejnych wizyt u lekarza rodzinnego i wykonanych badań (tj morfologia, badanie tarczycy, badanie kału, badanie moczu, usg jamy brzusznej) wykazało jedynie nieliczne grzyby w układzie pokarmowym. Po wizycie u ginekologa dowiedziałam się, że mam małą torbiel na jajniku. W międzyczasie brałam leki rozkurczowe, probiotyki oraz przeciwwzdęciowe. Przez 4 tygodnie zażywałam flukonazol i przez cały okres unikam produktów mogących zwiększać rozwój grzybicy. Dolegliwości nie ustąpiły. Po wizycie u gastrologa poinformowano mnie, że najprawdopodobniej jest to zespół jelita drażliwego. Do dziś biorę Debutir, wzpomagam się preparatami przeciwwzdęciowymi i 2-3 razy w tygodniu przy dużej bolesności preparaty typu Nospa, ale efekt jest prawie niezauważalny. Brzuch jest ciągle boleśnie wzdęty i występują zaparcia. Ból chwilowo zmniejsza się po wypróżnieniu. Odstawiłam produkty mleczne, które zwiększały ból. Codziennie rano wypijam szklankę siemienia lnianego i dbam o zawartość błonnika w pokarmach. Od czasu do czasu pojawia się świeża krew w stolcu co prawdopodobnie związane jest z hemoroidami. Gdzie szukać pomocy? Jak radzić sobie z dokuczliwymi codziennymi objawami? Pod jakim kątem mogę wykonać jeszcze inne badania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznaczają jasnożółte stolce?

Witam. Od około 2 tygodni tuż po śniadaniu mam luźne, jasnożółte stolce. Potem 1-2 godz niewielkie mdłości i... resztę dnia jest spokój. Potem jem wszystko, piję i nic nie boli, biegunki nie ma , nic nie boli, nie ma... Witam. Od około 2 tygodni tuż po śniadaniu mam luźne, jasnożółte stolce. Potem 1-2 godz niewielkie mdłości i... resztę dnia jest spokój. Potem jem wszystko, piję i nic nie boli, biegunki nie ma , nic nie boli, nie ma wzdęć,można zapomnieć o sprawie... Do następnego ranka. Obojętne co zjem i czym popiję, śniadanie kończę w toalecie. Stolec jest też taki śluzowaty i ... prawie bezwonny. Ale tez niezależnie od ilości posiłków w ciągu dnia - stolec jest tylko ten poranny. A wcale nie jest go dużo. Wizytę mam dopiero za 2 tygodnie ale naprawdę się boję. Wyczytałam, że to mogą być objawy raka narządów przewodu pokarmowego. Czy obawy są zasadne? Pewnie będę miała badania ale ostatnie usg jamy brzusznej (ok rok temu)nic nie wykazało. Pozdrawiam, Ewa
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Jak długo można chorować na mononukleozę?

Witam jak długo mozna chorować no mononukleoze ? Ponosć sa przypadki które trwają nawet kilka lat ... Siostra ma stierdzona mononukleoze zakaźną ponoć aczkolwiek choruje od września ... Czuje sie coraz gorzej , miała badania w kieunku chłoniaka i markery... Witam jak długo mozna chorować no mononukleoze ? Ponosć sa przypadki które trwają nawet kilka lat ... Siostra ma stierdzona mononukleoze zakaźną ponoć aczkolwiek choruje od września ... Czuje sie coraz gorzej , miała badania w kieunku chłoniaka i markery nowotworowe np CA19.9 i TK jamy brzusznej które nie wykazało nic poza lekkim podraznieniem , wątroby, trzustki i śledziony . Czy te badania , markery nowotworowe , TK jamy brzusznej i klatki piersiowej z kontrastem , rezonans całego ciała bez kontrastu, rmi głowy z kontrastem , tk głowy z kontrastem i bez . MArkery nowotworowe na chłoniaka . wykluczają juz nowotwór ? siostra ma takze zółte kupy ale ponoc przy mononukleozie to nic nadzywczajnego ponieważ wirus atakuje watrobe i moze prowadzic nawet do zółtaczki .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik badania jamy brzusznej TK?

co oznacza wynik badania jamy brzusznej TK w okolicy zagięcia śledzionowego okrężnicy uwidoczniono pogrubienie ściany jelita grubego, ze zwężeniem światła na odcinku dł. ok. 65mm z naciekiem w obrębie otaczającej tkance tłuszczowe. Opisywany naciek jest nieostroodgraniczony od ściany żołądka na tym poziomie. Jest to wynik TK.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Patronaty