Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 3 8 , 0 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zapalenie trzustki: Pytania do specjalistów

O czym świadczy silny ból brzucha w okolicy trzustki po zjedzeniu posiłku?

Błagam o pomoc! Witam, piszę tu, na blogu ponieważ mam nadzieję na rozwiązanie problemu. Mój Ojciec będzie za niedługo miał 40 lat, od około 8 lat po zjedzeniu czegokolwiek odczuwa On silny ból brzucha w okolicy trzustki. Od tych ośmiu... Błagam o pomoc! Witam, piszę tu, na blogu ponieważ mam nadzieję na rozwiązanie problemu. Mój Ojciec będzie za niedługo miał 40 lat, od około 8 lat po zjedzeniu czegokolwiek odczuwa On silny ból brzucha w okolicy trzustki. Od tych ośmiu lat spożywa tylko bułki z masłem oraz gotowane ziemniaki które popija wodą lub czarną herbatą. Mój ojciec miewa epizody kiedy może zjeść kawałek mięsa z kurczaka lub chudej ryby. Na badaniach z krwi wychodzi mu że ma lekkie zapalenie trzustki, a wykonywane około rok temu USG jamy brzusznej nie wykazało nic. Ogólnie lekarze patrząc na wyniki mojego Taty nie widzą żadnego problemu i nie starają się mu pomóc. Badania z krwi nie wykazały raka trzustki. Dodam że ojciec ma sztuczną zastawkę serca oraz wycięty woreczek żółciowy, w związku z czym przyjmuje on liczne leki. Od lat ma problemy ze snem oraz od lat występują u niego szybkie bicia serca po spożyciu posiłku. Moj ojciec ma wucięty pęcherzyk żółciowy i zespól Gilberta. Tato jest już zrezygnowany i nie chce iść się badać, ponieważ i tak wszystkie wyniki ma prawidłowe. Naprawdę liczę na jakąkolwiek pomoc, bo martwię się o mojego Ojca. Proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Agnieszka Biernat
Mgr Agnieszka Biernat

Czy powinnam utrzymywać jeszcze dietę trzustkową?

Mam 63 lata.26 grudnia 2018 roku trafiłam do szpitala na 9 dni ,z ostrym zapaleniem trzustki spowodowanym niezdiagnozowaną kamnicą żółciową.W tej chwili jestem już pół roku po holecystektomii. Badanie wykonane miesiąc po zapaleniu trzustki nie wykazało żadnych zmian w w... Mam 63 lata.26 grudnia 2018 roku trafiłam do szpitala na 9 dni ,z ostrym zapaleniem trzustki spowodowanym niezdiagnozowaną kamnicą żółciową.W tej chwili jestem już pół roku po holecystektomii. Badanie wykonane miesiąc po zapaleniu trzustki nie wykazało żadnych zmian w w obrębie trzustki ani w innych narządach.Mam przełyk Barretta.Czy powinnam utrzymywać jeszcze dietę trzustkową?W tej chwili staram się utrzymywać dietę lekkostrawną może nie bardzo ścisłą.Czy powinnam coś jeszcze wprowadzić lub wykreślić z diety w związku z przebytym ostrym zapaleniem trzustki? Proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mateusz Durbas
Mgr Mateusz Durbas

Czy chory na trzustkę ma większe szanse na zarażenie Covid 19?

Dzień dobry, Ostatnio w jednej z gazet została opublikowana hipoteza naukowców dotycząca większej zapadalności na COVID-19, a także cięższym przebiegu tej choroby i wyższej śmiertelności u osób, które mają niedobór lub obniżoną aktywność genu (enzymu) G6PD, odpowiedzialnego za proces wytwarzania... Dzień dobry, Ostatnio w jednej z gazet została opublikowana hipoteza naukowców dotycząca większej zapadalności na COVID-19, a także cięższym przebiegu tej choroby i wyższej śmiertelności u osób, które mają niedobór lub obniżoną aktywność genu (enzymu) G6PD, odpowiedzialnego za proces wytwarzania energii z glukozy i ochronę komórek (głównie erytrocytów) przed działaniem wolnych rodników. Czy osoby chore na trzustkę (kamienie na trzustce i w przewodzie Wirsunga, przewlekłe zapalenie trzustki) również są szczególnie narażone na koronawirusa? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy są jakieś leki, które zapobiegają ponownemu zapaleniu trzustki?

Dzień dobry. Proszę o pomoc w związku z moim dzieckiem które już poraz 4 jest właśnie w szpitalu z powodu ostrego zapalenia trzustki. Z badań lekarze nie są w stanie stwierdzić jaka jest przyczyna takiego stanu. Dziecko ma 10... Dzień dobry. Proszę o pomoc w związku z moim dzieckiem które już poraz 4 jest właśnie w szpitalu z powodu ostrego zapalenia trzustki. Z badań lekarze nie są w stanie stwierdzić jaka jest przyczyna takiego stanu. Dziecko ma 10 lat a pierwszy epizod był w 2015 roku, kolejny w 2018, w 2019 i teraz czyli 4 miesiące po ostatnim epizodzie. Czy są jakieś leki żeby nie dochodziło do zapalneń trzustki, czy zostaje tylko dieta i czekanie na kolejny atak i podwyższenie enzymów trzustkowych? Proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy przebyte zapalenie trzustki mogą mieć wpływ na wolne spalanie alkoholu?

W 2004, 2008, i 2016 roku leżałem w szpitalu z powodu ostrego zapalenia trzustki. Zapewniam, że nie było ono wywołane nadmiernym spożywaniem alkoholu. Piłem okazjonalnie. Pomiędzy kolejnymi pobytami w szpitalu utrzymywałem abstynencję. W maju 2019 roku pod namową... W 2004, 2008, i 2016 roku leżałem w szpitalu z powodu ostrego zapalenia trzustki. Zapewniam, że nie było ono wywołane nadmiernym spożywaniem alkoholu. Piłem okazjonalnie. Pomiędzy kolejnymi pobytami w szpitalu utrzymywałem abstynencję. W maju 2019 roku pod namową kolegów na pewnej imprezie wypiłem dwa piwa Warka Strong o zaw. alk.7%. Tuż po wypiciu o którym zapomniałem całkowicie chciałem przeparkować samochód służbowy. Po przejechaniu 30m zostałem zatrzymany do kontroli drogowej przez policję. Stwierdzono u mnie 0.28mg alkoholu w wydychanym powietrzu. Zdziwiony taką zawartością poddałem się badaniu krwi, które odbyło się ok 40 minut po wypiciu piwa. Wynik to 0.65 promila. Moim zdaniem to dużo. Czy przebyte zapalenia trzustki mogły mieć wpływ na spowolnienie "spalania" alkoholu w mim organiżmie i dlatego jego stężenie było tak wysokie. Mój lekarz rodzinny powiedział mi ( to on kierował mnie za każdym razem do szpitala), że u mnie każdorazowo OZT zaczynało się stanem zapalnym woreczka żólciowego i wątroby. Zasugerował, że przez te 3xOZT uszkodzeniu mogła ulec w pewnym stopniu też wątroba, która nie funkcjonuje już tak jak powinna,
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy u męża może wystąpić nawrót ostrego zapalenia trzustki?

Witam. Mój mąż ma 30lat. W lipcu tego 2018r przeszedł ostre zapalenie trzustki. Miesiąc leżał w szpitalu z czego tydzień był na morfinie. Zastrzyk 3 razy dziennie. Ozt było wywołane alkoholem i zła dieta. Dodam że mąż ma... Witam. Mój mąż ma 30lat. W lipcu tego 2018r przeszedł ostre zapalenie trzustki. Miesiąc leżał w szpitalu z czego tydzień był na morfinie. Zastrzyk 3 razy dziennie. Ozt było wywołane alkoholem i zła dieta. Dodam że mąż ma nadwagę i Ozt spowodowało że ma tylko 50%sprawnej trzustki. Przez rok nie pił alkoholu w ogóle. W wakacje tego roku zauważyłam że zaczął sobie popijać tzw setkę jakiejś owocowej wódki. W październiku robił wyniki anylaza, crp, morfologia były w normie. Bierze lipancree 3razy dziennie po 2 tabletki. Teraz zauważyłam że zaczął popijać codziennie nie bardzo dużo tak żeby móc się wyprzec ale napewno setkę albo ćwiartke praktycznie codziennie. Kiedy mogę się spodziewać ponownego wystąpienia Ozt? I jakie są rokowania jak on 1 Ozt przeszedł bardzo ciężko?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Co zrobić z tym bólem po upojeniu alkoholowym?

Ból trzustki po upojeniu alkoholowym Ostatniej nocy na imprezie zdarzyło mi się wypić trochę więcej alkoholu, konkretnie pięć kieliszków wódki i trzy kielichy wina. Nie jestem jakimś nałogowym alkoholikiem, piję tylko wtedy kiedy są specjalne okazje jakoś kilka... Ból trzustki po upojeniu alkoholowym Ostatniej nocy na imprezie zdarzyło mi się wypić trochę więcej alkoholu, konkretnie pięć kieliszków wódki i trzy kielichy wina. Nie jestem jakimś nałogowym alkoholikiem, piję tylko wtedy kiedy są specjalne okazje jakoś kilka razy do roku, chociaż w ostatnim czasie w związku z okresem świątecznym tych okazji było znacznie więcej w ciągu miesiąca chyba cztery razy zdarzało mi się popijać trunki, nigdy jednak nie wypiłem na raz więcej niż poprzedniej nocy. Nie miałem żadnych problemów z kacem, niestrawnością czy wymiotami, więc myślałem, że piję jednak w rozsądnych umiarkowanych ilościach, jednak po tej ostatniej nocy jak się obudziłem, odczuwałem tylko lekkie zawroty głowy a także mały ból w głowie, te objawy po kilku godzinach jednak ustąpiły, ale oprócz tego odczuwam silny ból brzucha pod lewą piersią w okolicach żołądka lub trzustki. Nie wiem czy to jest już zapalenie trzustki i trzeba z tym iść do lekarza czy raczej powinien z tym poczekać i liczyć na to, że ból przejdzie. Oczywiście nie piję już przez co najmniej najbliższy tydzień, jeśli nie dłużej, że się tak wyrażę nie mam już żadnych,, okazji specjalnych" w ciągu następnych kilku miesięcy, więc pewnie odstawie alkohol na dłużej, ale chętnie posłucham także zaleceń jaką mam stosować dietę i etc. Dodam też, że mam 18 lat jestem mężczyzną ważę 70 kg przy 172 cm.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy po ostrym zapaleniu trzustki można pić mleko sojowe?

Witam czy po ostrym zapaleniu trzustki można pić mleko sojowe , jeść płatki owsiane lub pszenne i surowe warzywa i sałatki typu greckiego?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Dlaczego miałem zapalenie trzustki?

31 lat, ostre zapalenie trzustki w październiku, nieustalona przyczyna. Aktualne badania: podwyższone enzymy wątrobowe, (ALT 120, AST 55, fosfataza alkaliczna 160 - ciągła tendencja wzrostowa, GGTP 320), obniżona amylaza (12 jednostek), glukoza w normie, ciągły odczuwalny ból brzucha. Nie... 31 lat, ostre zapalenie trzustki w październiku, nieustalona przyczyna. Aktualne badania: podwyższone enzymy wątrobowe, (ALT 120, AST 55, fosfataza alkaliczna 160 - ciągła tendencja wzrostowa, GGTP 320), obniżona amylaza (12 jednostek), glukoza w normie, ciągły odczuwalny ból brzucha. Nie nadużywałem alkoholu, rezonans dróg żółciowych nic nie wykazał. Co może być przyczyną ? Jaką diagnostykę wykonać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie środki przeciwbólowe może stosować mój tata?

Witam serdecznie.Moj tata 66 lat jest miesiąc po martwiczym zapaleniu trzustki i operacji z powodu ropnia trzustki.przeszedl przez coś niewyobrażalnego. Ma bóle kręgosłupa, głowy, jakie środki przeciwbólowe może stosować. Teraz goraczkuje, na pewno złapał jakąś infekcję, co może przyjąć na zaziębienie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza taki wynik TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej z kontrastem?

Co oznacza taki wynik TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej z kontrastem: Obraz przemawia za OZT w zakresie głowy trzustki oraz zapaleniem bruzdy trzustkowo dwunastniczej. CTSI 6 pkt. Poza tym: Z trzonu trzustki uwypukla się torbielowata zmiana o wym. ok. 18x 11mm - gruczolak śluzowy makrotorbielowaty? IPMN? Do poszerzenia diagnostyki.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy mając przewlekłe zapalenie trzustki można się starać o grupę?

Witam, od 3 lat zmagam się z przewlekłym zapaleniem trzustki. Czy w takim wypadku mogę się starać o grupę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak leczyć torbiel po zapaleniu trzustki?

jestem po ostrym zapaleniu trzustki,podczas pobytu w szpitalu wytworzył się torbiel w ogonie trzustki,który jest bardzo duży,cały czas moje crp utrzymuje się w okolicach 100,w szpitalu powiedzieli mi że nie mogą mi pomóc,mam szukać na własną rękę,to kogo mam... jestem po ostrym zapaleniu trzustki,podczas pobytu w szpitalu wytworzył się torbiel w ogonie trzustki,który jest bardzo duży,cały czas moje crp utrzymuje się w okolicach 100,w szpitalu powiedzieli mi że nie mogą mi pomóc,mam szukać na własną rękę,to kogo mam się zwrócić z tym problemem,sprawa jest poważna,bardzo proszę o radę,mam 57 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak stwierdzić zapalenie trzustki?

Witam. Mam 23 lata, 2 lata temu przeszłam Ostre zapalenie trzustki spowodowane kamicą żółciową. Przeszłam zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego i leżałam 3 tygodnie w szpitalu. Dziś w nocy po 2 latach odczulam znów bóle takie jak przy zapaleniu trzustki,... Witam. Mam 23 lata, 2 lata temu przeszłam Ostre zapalenie trzustki spowodowane kamicą żółciową. Przeszłam zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego i leżałam 3 tygodnie w szpitalu. Dziś w nocy po 2 latach odczulam znów bóle takie jak przy zapaleniu trzustki, jedynie były trochę mniej nasilone. Pojawiła się biegunka, jest mi bardzo słabo. Czy to możliwe, że ozt powróciło? Bóle nasilają się po jedzeniu, czy do wizyty u lekarza nie mogę nic jeść? Czy jest coś co nie podrażni mi żołądka lub trzustki? Jakie badania koniecznie muszę zrobić by dowiedzieć się, czy powróciła mi choroba?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Jak stosować ta dietę w tym przypadku?

Miałem ostre zapalenie trzustki, przy wypisie w szpitalu zalecono mi dietę cukrzycową, dieta cukrzycowa nie pasuje do diety trzustkowej. Jak stosować ta dietę w tym przypadku?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mariusz Lorenc
Mgr Mariusz Lorenc

Czy mogło dojść do uszkodzenia żołądka?

Dzień dobry, mam 20 lat i ponad 3 tygodnie temu byłem na imprezie na której popiłem dość dużo alkoholu. Dodam, że tego dnia również bardzo dużo zjadłem, wpychając w siebie niemalże na siłę jedzenie. Dwa dni później poczułem... Dzień dobry, mam 20 lat i ponad 3 tygodnie temu byłem na imprezie na której popiłem dość dużo alkoholu. Dodam, że tego dnia również bardzo dużo zjadłem, wpychając w siebie niemalże na siłę jedzenie. Dwa dni później poczułem ból brzucha w okolicach pempka (nie promieniujący, skupiony tak jak napisałem w okolicach pempka bardziej lewa strona jamy brzusznej), dostałem mdłości (mimo tego do dzisiaj ani razu nie zwymiotowałem) oraz nie miałem zbytnio apetytu. Ponadto zauważyłem, że miałem i mam czasem dziwne zawroty głowy przy najprostszych ruchach. Tydzień temu byłem u lekarza rodzinnego który stwierdził, że mam albo zapalenie trzustki albo doszło do podrażnienia błony śluzowej żołądka. Zostałem skierowany na wykonanie USG i badanie krwi i moczu. Zostały mi również zapisane tabletki dojelitowe Nolpaza po których braniu poczułem się trochę lepiej. Badania USG wykazały, że trzustka, wątroba, śledziona jak i pęcherz moczowy są nienaruszone. Lekarz który wykonywał mi badanie powiedział, że na USG ciężko zobaczyć stan żołądka. Badania krwi jak i moczu wyszły pozytywnie, nie było niczego co było ponad lub poniżej normy. Ponadto od 5 dni zażywania tabletek wrócił mi jako taki apetyt. Wszystko byłoby okej, gdyby nie to, że od 3 dni ten ból który myślałem, że zanika po mału znowu jest taki 'bardziej wyczuwalny'. Co robić w takim wypadku?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak leczyć problemy z przełykaniem u 35-latka?

Od dwóch miesięcy mam problemy z przełykaniem. Nie mogę przełknąć pokarmów stałych a jedynie zmiksowaną zupę. Szybko tracę na wadze. Po jedzeniu czuję drapanie i ucisk w gardle i krtani, oraz pojawia się chrypa . Gardło jest też bardzo... Od dwóch miesięcy mam problemy z przełykaniem. Nie mogę przełknąć pokarmów stałych a jedynie zmiksowaną zupę. Szybko tracę na wadze. Po jedzeniu czuję drapanie i ucisk w gardle i krtani, oraz pojawia się chrypa . Gardło jest też bardzo suche i mam wrażenie przeszkody. Miałem wykonaną gastroskopię i wykazała refluks żółciowy i zapalenie trzustki, oraz brak zmian w przełyku. USG szyi nie wykazało zmian. Laryngolog stwierdził jedynie suchość w gardle. Czym może być spowodowana moja przypadłość? Gdzie zgłosić się po pomoc?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza ten obraz badania mózgowia u 30-latka?

Witam serdecznie, proszę o pomoc, mężczyzna lat 30, do tej pory zupelnie zdrowy, poza pojedyńczym epizodem ostrego zapalenia trzustki, abstynent, palący, opis rezonansu: Pojedyńcze, drobne ognisko hyperintensywne w obrazach T2-zależnych zlokalizowane w sąsiedztwie trzonu prawej komory bocznej - niespecyficzne ognisko... Witam serdecznie, proszę o pomoc, mężczyzna lat 30, do tej pory zupelnie zdrowy, poza pojedyńczym epizodem ostrego zapalenia trzustki, abstynent, palący, opis rezonansu: Pojedyńcze, drobne ognisko hyperintensywne w obrazach T2-zależnych zlokalizowane w sąsiedztwie trzonu prawej komory bocznej - niespecyficzne ognisko gliozy. Poza tym półkule mózgu i móżdżku bez ognisk patologicznych. Pień mózgu prawidłowy. Bez ognisk restrykcji dyfuzji. Układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony, symetryczny. Przymózgowe przestrzenie płynowe w normie. Okolica przysadki mózgowej oraz okolica nadsiodłowa prawidłowe. Kompleksy nerwów VII i VIII-ych nieposzerzone. Po podaniu kontrastu nie uwidoczniono obecności ognisk patologicznego wzmocnienia podejrzanych o npl. Czy to coś złego? Czy jest się czy martwić? Oczywiście jestem zapisany do neurologa, ale do wizyty jeszcze trochę czasu,a człowiek od zmysłów odchodzi, proszę chociaż bo jakąkolwiek informacje. Z góry serdecznie dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy to może przeszkadzać w leczeniu trzustki?

Dziendobry wlasnie sie dowiedzialem ze mam lekkie zapalenie trzustki bralem duzo sterydow ktore odstawilem jak sie dowiedzialem o zapaleniu jednak zostawilem 100mg testosteronu tygodniu jako terapia hormonalna ktore stosuje od lat gdyz pomogla mi to trzymaniu sie z daleka od... Dziendobry wlasnie sie dowiedzialem ze mam lekkie zapalenie trzustki bralem duzo sterydow ktore odstawilem jak sie dowiedzialem o zapaleniu jednak zostawilem 100mg testosteronu tygodniu jako terapia hormonalna ktore stosuje od lat gdyz pomogla mi to trzymaniu sie z daleka od depresji ktora kiedys przechodzilem i od kiedy zaczalem brac testosteron nie mam z tym problemu i konsultowalem to z psychiatra.Chcialem sie upewnic ze to nie przeszkodzi w leczeniu trzustki i zaznaczam ze wszystko inne odstawilem i nie pije alkoholu w sumie nigdy nie pilem
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Łukasz Wroński
Lek. Łukasz Wroński
Patronaty