Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 4 8 , 8 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zapalenie trzustki: Pytania do specjalistów

Czy mogę spożywać jogurt z proteinami rok po ostrym zapaleniu trzustki?

Witam. Jestem po ostrym zapaleniu trzustki, minął już rok .. A ja nadal się zastanawiam czasami czy mogę jeść niektóre rzeczy. Jedna z nich jest jogurt z proteinami, dobrze się czuje nic mi nie dolega, ale chciałabym uzyskać informacje na ten temat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza ten dyskomfort brzucha u 27-latka?

Dzień dobry. Od kilku tygodni odczuwam dyskomfort w brzuchu po lewej stronie czasem nie boli nic czasem boli ale nie jest to dyskomfort nie do zniesienia. Dziś miałem morfologię CRP w normie. Podwyższona była aminotransferaza alaninowa i asparganinowa kolejno : 82 U/L, 44 U/L. Mam stolce tluszczowe czy to objaw Przewleklego zapalenia trzustki?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak leczy się ostre zapalenie trzustki?

Diagnoza: Ostre Zapalenie Trzustki, przyczyna zatrzymany kamień w przewodzie żółciowym. Jak powinien być leczony? Czy operacja wyciągnięcia kamienia czy najpierw uspokojenie stanu zapalnego trzustki?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Arkadiusz Ciołkowski
Mgr Arkadiusz Ciołkowski

O czym świadczy silny ból brzucha w okolicy trzustki po zjedzeniu posiłku?

Błagam o pomoc! Witam, piszę tu, na blogu ponieważ mam nadzieję na rozwiązanie problemu. Mój Ojciec będzie za niedługo miał 40 lat, od około 8 lat po zjedzeniu czegokolwiek odczuwa On silny ból brzucha w okolicy trzustki. Od tych ośmiu... Błagam o pomoc! Witam, piszę tu, na blogu ponieważ mam nadzieję na rozwiązanie problemu. Mój Ojciec będzie za niedługo miał 40 lat, od około 8 lat po zjedzeniu czegokolwiek odczuwa On silny ból brzucha w okolicy trzustki. Od tych ośmiu lat spożywa tylko bułki z masłem oraz gotowane ziemniaki które popija wodą lub czarną herbatą. Mój ojciec miewa epizody kiedy może zjeść kawałek mięsa z kurczaka lub chudej ryby. Na badaniach z krwi wychodzi mu że ma lekkie zapalenie trzustki, a wykonywane około rok temu USG jamy brzusznej nie wykazało nic. Ogólnie lekarze patrząc na wyniki mojego Taty nie widzą żadnego problemu i nie starają się mu pomóc. Badania z krwi nie wykazały raka trzustki. Dodam że ojciec ma sztuczną zastawkę serca oraz wycięty woreczek żółciowy, w związku z czym przyjmuje on liczne leki. Od lat ma problemy ze snem oraz od lat występują u niego szybkie bicia serca po spożyciu posiłku. Moj ojciec ma wucięty pęcherzyk żółciowy i zespól Gilberta. Tato jest już zrezygnowany i nie chce iść się badać, ponieważ i tak wszystkie wyniki ma prawidłowe. Naprawdę liczę na jakąkolwiek pomoc, bo martwię się o mojego Ojca. Proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Agnieszka Biernat
Mgr Agnieszka Biernat

Czy chory na trzustkę ma większe szanse na zarażenie Covid 19?

Dzień dobry, Ostatnio w jednej z gazet została opublikowana hipoteza naukowców dotycząca większej zapadalności na COVID-19, a także cięższym przebiegu tej choroby i wyższej śmiertelności u osób, które mają niedobór lub obniżoną aktywność genu (enzymu) G6PD, odpowiedzialnego za proces wytwarzania... Dzień dobry, Ostatnio w jednej z gazet została opublikowana hipoteza naukowców dotycząca większej zapadalności na COVID-19, a także cięższym przebiegu tej choroby i wyższej śmiertelności u osób, które mają niedobór lub obniżoną aktywność genu (enzymu) G6PD, odpowiedzialnego za proces wytwarzania energii z glukozy i ochronę komórek (głównie erytrocytów) przed działaniem wolnych rodników. Czy osoby chore na trzustkę (kamienie na trzustce i w przewodzie Wirsunga, przewlekłe zapalenie trzustki) również są szczególnie narażone na koronawirusa? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mięśniak wyniki świadczą o zapaleniu trzustki?

Prosze o interpretacje wynikow , wspomne ze jestem ZZA od 10 lat trzezmy , gdy naduzywalem alk mialem ostre zapalenie trzustki teraz dostalem bole w nadbrzuszu po lewej stronie zadnych innych dolegliwosci , czy moze to byc zapalenie trzustki Lipolaza... Prosze o interpretacje wynikow , wspomne ze jestem ZZA od 10 lat trzezmy , gdy naduzywalem alk mialem ostre zapalenie trzustki teraz dostalem bole w nadbrzuszu po lewej stronie zadnych innych dolegliwosci , czy moze to byc zapalenie trzustki Lipolaza 8 Amelaza 35 Alat 16 Aspat 19 Crp 1.18 Wspomne ze mam tez zdiagnozowany refluks zolodkowo krtaniowy od 2 lat ,
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy powinnam utrzymywać jeszcze dietę trzustkową?

Mam 63 lata.26 grudnia 2018 roku trafiłam do szpitala na 9 dni ,z ostrym zapaleniem trzustki spowodowanym niezdiagnozowaną kamnicą żółciową.W tej chwili jestem już pół roku po holecystektomii. Badanie wykonane miesiąc po zapaleniu trzustki nie wykazało żadnych zmian w w... Mam 63 lata.26 grudnia 2018 roku trafiłam do szpitala na 9 dni ,z ostrym zapaleniem trzustki spowodowanym niezdiagnozowaną kamnicą żółciową.W tej chwili jestem już pół roku po holecystektomii. Badanie wykonane miesiąc po zapaleniu trzustki nie wykazało żadnych zmian w w obrębie trzustki ani w innych narządach.Mam przełyk Barretta.Czy powinnam utrzymywać jeszcze dietę trzustkową?W tej chwili staram się utrzymywać dietę lekkostrawną może nie bardzo ścisłą.Czy powinnam coś jeszcze wprowadzić lub wykreślić z diety w związku z przebytym ostrym zapaleniem trzustki? Proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mateusz Durbas
Mgr Mateusz Durbas

Czy mogę w tej sytuacji zaszczepić się przeciwko Covid?

Czy mając prawdopodobnie zapalenie trzustki i jelit, do tego wymioty, czy mogę przyjąć szczepionkę na Covid? Czy są jakieś skutki jakbym przy tych dolegliwościach wziąłbym szczepionke?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy są jakieś leki, które zapobiegają ponownemu zapaleniu trzustki?

Dzień dobry. Proszę o pomoc w związku z moim dzieckiem które już poraz 4 jest właśnie w szpitalu z powodu ostrego zapalenia trzustki. Z badań lekarze nie są w stanie stwierdzić jaka jest przyczyna takiego stanu. Dziecko ma 10... Dzień dobry. Proszę o pomoc w związku z moim dzieckiem które już poraz 4 jest właśnie w szpitalu z powodu ostrego zapalenia trzustki. Z badań lekarze nie są w stanie stwierdzić jaka jest przyczyna takiego stanu. Dziecko ma 10 lat a pierwszy epizod był w 2015 roku, kolejny w 2018, w 2019 i teraz czyli 4 miesiące po ostatnim epizodzie. Czy są jakieś leki żeby nie dochodziło do zapalneń trzustki, czy zostaje tylko dieta i czekanie na kolejny atak i podwyższenie enzymów trzustkowych? Proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co zrobić z tym bólem po upojeniu alkoholowym?

Ból trzustki po upojeniu alkoholowym Ostatniej nocy na imprezie zdarzyło mi się wypić trochę więcej alkoholu, konkretnie pięć kieliszków wódki i trzy kielichy wina. Nie jestem jakimś nałogowym alkoholikiem, piję tylko wtedy kiedy są specjalne okazje jakoś kilka... Ból trzustki po upojeniu alkoholowym Ostatniej nocy na imprezie zdarzyło mi się wypić trochę więcej alkoholu, konkretnie pięć kieliszków wódki i trzy kielichy wina. Nie jestem jakimś nałogowym alkoholikiem, piję tylko wtedy kiedy są specjalne okazje jakoś kilka razy do roku, chociaż w ostatnim czasie w związku z okresem świątecznym tych okazji było znacznie więcej w ciągu miesiąca chyba cztery razy zdarzało mi się popijać trunki, nigdy jednak nie wypiłem na raz więcej niż poprzedniej nocy. Nie miałem żadnych problemów z kacem, niestrawnością czy wymiotami, więc myślałem, że piję jednak w rozsądnych umiarkowanych ilościach, jednak po tej ostatniej nocy jak się obudziłem, odczuwałem tylko lekkie zawroty głowy a także mały ból w głowie, te objawy po kilku godzinach jednak ustąpiły, ale oprócz tego odczuwam silny ból brzucha pod lewą piersią w okolicach żołądka lub trzustki. Nie wiem czy to jest już zapalenie trzustki i trzeba z tym iść do lekarza czy raczej powinien z tym poczekać i liczyć na to, że ból przejdzie. Oczywiście nie piję już przez co najmniej najbliższy tydzień, jeśli nie dłużej, że się tak wyrażę nie mam już żadnych,, okazji specjalnych" w ciągu następnych kilku miesięcy, więc pewnie odstawie alkohol na dłużej, ale chętnie posłucham także zaleceń jaką mam stosować dietę i etc. Dodam też, że mam 18 lat jestem mężczyzną ważę 70 kg przy 172 cm.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Kiedy po ECPW można napić się alkoholu?

W lutym miałam ostre zapalenie trzustki przez kamień w przewodach żółciowych. Przeszłam zabieg ECPW i wyniki wątrobowe i trzustkowe mam już w normie. Po jakim czasie mogę wypić kieliszek lub dwa alkoholu?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy po ostrym zapaleniu trzustki można pić mleko sojowe?

Witam czy po ostrym zapaleniu trzustki można pić mleko sojowe , jeść płatki owsiane lub pszenne i surowe warzywa i sałatki typu greckiego?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Dlaczego miałem zapalenie trzustki?

31 lat, ostre zapalenie trzustki w październiku, nieustalona przyczyna. Aktualne badania: podwyższone enzymy wątrobowe, (ALT 120, AST 55, fosfataza alkaliczna 160 - ciągła tendencja wzrostowa, GGTP 320), obniżona amylaza (12 jednostek), glukoza w normie, ciągły odczuwalny ból brzucha. Nie... 31 lat, ostre zapalenie trzustki w październiku, nieustalona przyczyna. Aktualne badania: podwyższone enzymy wątrobowe, (ALT 120, AST 55, fosfataza alkaliczna 160 - ciągła tendencja wzrostowa, GGTP 320), obniżona amylaza (12 jednostek), glukoza w normie, ciągły odczuwalny ból brzucha. Nie nadużywałem alkoholu, rezonans dróg żółciowych nic nie wykazał. Co może być przyczyną ? Jaką diagnostykę wykonać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak stwierdzić zapalenie trzustki?

Witam. Mam 23 lata, 2 lata temu przeszłam Ostre zapalenie trzustki spowodowane kamicą żółciową. Przeszłam zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego i leżałam 3 tygodnie w szpitalu. Dziś w nocy po 2 latach odczulam znów bóle takie jak przy zapaleniu trzustki,... Witam. Mam 23 lata, 2 lata temu przeszłam Ostre zapalenie trzustki spowodowane kamicą żółciową. Przeszłam zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego i leżałam 3 tygodnie w szpitalu. Dziś w nocy po 2 latach odczulam znów bóle takie jak przy zapaleniu trzustki, jedynie były trochę mniej nasilone. Pojawiła się biegunka, jest mi bardzo słabo. Czy to możliwe, że ozt powróciło? Bóle nasilają się po jedzeniu, czy do wizyty u lekarza nie mogę nic jeść? Czy jest coś co nie podrażni mi żołądka lub trzustki? Jakie badania koniecznie muszę zrobić by dowiedzieć się, czy powróciła mi choroba?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Czy to może przeszkadzać w leczeniu trzustki?

Dziendobry wlasnie sie dowiedzialem ze mam lekkie zapalenie trzustki bralem duzo sterydow ktore odstawilem jak sie dowiedzialem o zapaleniu jednak zostawilem 100mg testosteronu tygodniu jako terapia hormonalna ktore stosuje od lat gdyz pomogla mi to trzymaniu sie z daleka od... Dziendobry wlasnie sie dowiedzialem ze mam lekkie zapalenie trzustki bralem duzo sterydow ktore odstawilem jak sie dowiedzialem o zapaleniu jednak zostawilem 100mg testosteronu tygodniu jako terapia hormonalna ktore stosuje od lat gdyz pomogla mi to trzymaniu sie z daleka od depresji ktora kiedys przechodzilem i od kiedy zaczalem brac testosteron nie mam z tym problemu i konsultowalem to z psychiatra.Chcialem sie upewnic ze to nie przeszkodzi w leczeniu trzustki i zaznaczam ze wszystko inne odstawilem i nie pije alkoholu w sumie nigdy nie pilem
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Łukasz Wroński
Lek. Łukasz Wroński

Czy mając przewlekłe zapalenie trzustki można się starać o grupę?

Witam, od 3 lat zmagam się z przewlekłym zapaleniem trzustki. Czy w takim wypadku mogę się starać o grupę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza taki wynik TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej z kontrastem?

Co oznacza taki wynik TK jamy brzusznej i miednicy mniejszej z kontrastem: Obraz przemawia za OZT w zakresie głowy trzustki oraz zapaleniem bruzdy trzustkowo dwunastniczej. CTSI 6 pkt. Poza tym: Z trzonu trzustki uwypukla się torbielowata zmiana o wym. ok. 18x 11mm - gruczolak śluzowy makrotorbielowaty? IPMN? Do poszerzenia diagnostyki.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza ten obraz badania mózgowia u 30-latka?

Witam serdecznie, proszę o pomoc, mężczyzna lat 30, do tej pory zupelnie zdrowy, poza pojedyńczym epizodem ostrego zapalenia trzustki, abstynent, palący, opis rezonansu: Pojedyńcze, drobne ognisko hyperintensywne w obrazach T2-zależnych zlokalizowane w sąsiedztwie trzonu prawej komory bocznej - niespecyficzne ognisko... Witam serdecznie, proszę o pomoc, mężczyzna lat 30, do tej pory zupelnie zdrowy, poza pojedyńczym epizodem ostrego zapalenia trzustki, abstynent, palący, opis rezonansu: Pojedyńcze, drobne ognisko hyperintensywne w obrazach T2-zależnych zlokalizowane w sąsiedztwie trzonu prawej komory bocznej - niespecyficzne ognisko gliozy. Poza tym półkule mózgu i móżdżku bez ognisk patologicznych. Pień mózgu prawidłowy. Bez ognisk restrykcji dyfuzji. Układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony, symetryczny. Przymózgowe przestrzenie płynowe w normie. Okolica przysadki mózgowej oraz okolica nadsiodłowa prawidłowe. Kompleksy nerwów VII i VIII-ych nieposzerzone. Po podaniu kontrastu nie uwidoczniono obecności ognisk patologicznego wzmocnienia podejrzanych o npl. Czy to coś złego? Czy jest się czy martwić? Oczywiście jestem zapisany do neurologa, ale do wizyty jeszcze trochę czasu,a człowiek od zmysłów odchodzi, proszę chociaż bo jakąkolwiek informacje. Z góry serdecznie dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak stosować ta dietę w tym przypadku?

Miałem ostre zapalenie trzustki, przy wypisie w szpitalu zalecono mi dietę cukrzycową, dieta cukrzycowa nie pasuje do diety trzustkowej. Jak stosować ta dietę w tym przypadku?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mariusz Lorenc
Mgr Mariusz Lorenc
Patronaty