Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 6 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pytania do specjalistów

Zabieg koblacji a miesiączka

Mam planowany zabieg wycinania migdałów za 2 dni metoda koblacji- a na 5 dni przed planowana miesiączka. Jednak boje się, że z powodu nerwów przesunie się ona i pojawi wcześniej, np 2 dni po zabiegu a nie 5. Czy prawdopodobieństwo... Mam planowany zabieg wycinania migdałów za 2 dni metoda koblacji- a na 5 dni przed planowana miesiączka. Jednak boje się, że z powodu nerwów przesunie się ona i pojawi wcześniej, np 2 dni po zabiegu a nie 5. Czy prawdopodobieństwo krwotoki jesr faktycznie aż tak wysokie ? Szczerze mówiąc przekładano mi ten zabieg miesiąc temu z powodu miesiączki i ustalono termin bardzo podobnie. Jestem zestresowana.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy można się kąpać po zaszczepieniu przeciwko wściekliźnie?

Czy można się kąpać w tym samym dniu po zaszczepieniu szczepionką Verorab przeciw wściekliźnie?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Czy możliwe jest zarażenie listerią przez ciężarną

Czy możliwe jest zarażenie listeria przez ciężarna? Rozbilam jajka na jajecznice i nie umylam rak poczym tymi rękoma jadłam. Jajka były nie umyte wiejskie w odchodach.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Kłucia w brzuchu u 29-latki

Dzień Dobry. Mam 29 lat, od 1,5 roku odczuwam kłucia w brzuchu pod lewym żebrem plus kłucia w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Czasem odczuwam kłucie na zmianę pod Lewym i prawym żebrem. W lutym bieżącego roku miałam przeprowadzony zabieg histeroskopii... Dzień Dobry. Mam 29 lat, od 1,5 roku odczuwam kłucia w brzuchu pod lewym żebrem plus kłucia w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Czasem odczuwam kłucie na zmianę pod Lewym i prawym żebrem. W lutym bieżącego roku miałam przeprowadzony zabieg histeroskopii z powodu niepłodności. Lekarz zlecił mi następujące badania, których wyniki kształtują się następująco : **Amylaza całkowita - 72,6 IU/I norma 28-100 **Kreatynina - 0,70 mg/dl norma 0,50-0,90 ** GFR wzór MDRD - 105,90 ml/min/1,73m2 norma >60 ** AST - 12,7 U/I norma <32 ** ALT - 7,2 U/I norma < 33 ** glukoza - 94 mg/dl norma 70-99 ** TSH 3 - 1,880 mIU/I norma 0,270-4,200 ** marker CA 19-9 : 7,10 IU/ml norma 00-39 ** test na krew utajoną w kale (bez diety UJEMNY ** Leukocyty - 6,60 x10^3/ul norma 4-10 ** Erytrocyty - 4,76 x10^6/ul norma 3,80-5,40 ** Hemoglobina - 14,1 g/dl norma 12-16 ** Hematokryt % - 41,8% norma 37-47 ** MCV - 87,8 fl norma 80-100 ** MCH - 29,6 pg norma 27-31 ** MCHC - 33,7 g/dl norma 32-36 ** płytki krwi - 215 x 10^3/ul norma 130-400 ** P-LCR - 39,9% norma 13-43 ** RDW-CV - 13,1% norma 11,5-16 ** OB - 4 mm/h norma 3-12 Badanie USG - opis : wątroba normoechogenna niepowiększona bez zmian ogniskowych, pęcherzyk żółciowy cienkościenny, echoujemny. Drogi żółciowe zewnątrz i wewnątrzwątrobowe niepowiększone, żyła wrotna nieposzerzona. Trzustka homogenna NIECO hiperechogenna, śledziona homogenna, niepowiększona. Nerki bez cech kamicy i zastoju, prawidłowej wielkości. Przestrzeń zaotrzewnowa prawidłowa. Duże naczynia nieposzerzone. Pęcherz moczowy słabo wypełniony echoujemmy. Czy powyższe wyniki mogą Wskazywać na problemy z trzustka ? Dodam iż kłucie które Mi dokucza nie jest nie do zniesienia i nie kłuje cały czas dolegliwości są napadowe zdarzają się do kilku razy dziennie, są również dni w których jest spokój i nic Mnie nie boli. Zdarzylo mi się również tak ze leżąc kilka razy poczułam ukłucie poniżej pępka po lewej stronie i ból pionowo zawędrował pod lewe żebro następnie powtórzyło sie to ale po prawej stronie podbrzusza wówczas poczułam mocne kłucie po prawej stronie pod pępkiem które zawetowalo pod prawe żebro, lub nawet do prawej pachwiny. Co do bólu po prawej stronie pleców lekarz zlecił rtg kręgosłupa a na opisie była informacja iż odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest o spłyconej lordozie, niskie odejście kręgu L5 , ustawienie kości krzyżowej zbliżone do poziomego.bardzo Proszę o pomoc I ewentualnie sugestie w jakim kierunku powinnam pójść. Serdecznie dziękuje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Problemy z brzuchem u 26-letniej kobiety

Witam. Mam 26 lat, jestem kobietą. Od dłuższego czasu (2-3 lata) miałam problemy z brzuchem. Często bolał mnie brzuch, miałam wzdęcia, nadmierne gazy (bardzo), zaparcia – objawy pojawiały się zwykle w drugiej części dnia, po posiłkach, rano było ok. W... Witam. Mam 26 lat, jestem kobietą. Od dłuższego czasu (2-3 lata) miałam problemy z brzuchem. Często bolał mnie brzuch, miałam wzdęcia, nadmierne gazy (bardzo), zaparcia – objawy pojawiały się zwykle w drugiej części dnia, po posiłkach, rano było ok. W styczniu trochę chorowałam (brałam ibuprofen), potem były imieniny koleżanki (na których trochę wypiłam alkoholu wysokoprocentowego) i od tego momentu zaczęłam mieć ból w nadbrzuszu. Bół ten był stały,nie występował po posiłkach ale ciągle. Nie był on jakiś bardzo silny ale był. Pantoprazol w małej dawce nie pomógł. Lekarka dała mi skierowanie na gastroskopie oraz przepisała pantoprazol 40mg dwa razy na dobe. Bół zmniejszył się dopiero po ok 3 miesiącach brania leków ale nadal jest. Dodam jeszcze że wcześniej nie miałam żadnego ulewania, trochę mi się odbijało po posiłku. W trakcie brania pantoprazolu wydaje mi się że odbijania są częstsze. Poza tym nie radze sobie ze stresem, miewam ataki paniki, być może mam nerwice. Jestem zapisana na psychoterapie. Dostałam wynik gastroskopii. Bardzo prosiłabym o interpretacje. Opis badania: Przełyk proksymalnie prawidłowy. Linia Z nieregularna, z pojedynczą wydłużoną wypustką, przemieszczenie nabłonka do przełyku - pobrano wycinki - obserwacja w kierunku przełyku Barretta. C1M4. Wpust na wprost i w inwersji prawidłowy. Żołądek o prawidłowej podatności na insuflację. Błona śluzowa prawidłowa, bez ubytków. Odźwiernik prawidłowy. Opuszka i część zaopuszkowa dwunastnicy bez widocznych zmian. Test na helicobacter pylori ujemny. Rozpoznienie histopatologiczne: Fragmenty błony śluzowej połączenia przełykowo-żołądkowego z cechami przewlekłego aktywnego zapalenia, bez metaplazji jelitowej, bez dysplazji. Wg wyników nie mam przełyku Barretta. Ale mam jakieś zmiany i nie wiem czym są one spowodowane. Gastrolog u którego byłam nie za wiele mi wytłumaczył, przepisał leki (30mg Dexilant, prokit 50mg, meteospasmyl, sanprobi ibs). Na moje pytania odpowiadał wymijająco, kazał zrobić gastroskopie za 5 lat. Powiedziałam że ograniczyłam gluten i laktoze i już nie mam wzdętego brzucha to on na to że nie mam stwierdzonej alergii i powinnam go jeść (ja takiego badania nigdy nie miałam robionego). Zalecił diete low fodmap. Na pytanie co mi dolega powiedział że mam chyba dyspepsje. Mi się wydaje że moje objawy bardziej pasują pod IBS ale nie chce się wymądrzać, ale mam wątpliwości czy powinnam brać przepisane przez doktora leki . Chciałabym się dowiedzieć z jakiego powodu mam to zapalenie przełyku i co zrobić aby nie było gorzej – żeby nie mieć przełyku Barretta? Skąd się wzięła ta wypustka i czy zmiany które mam w przełyku mogą się cofnąć? Czy powinnam się martwić? Pozdrawiam i z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy przyjmowanie testosteronu może u córki pogorszyć stan siatkówki?

Moja córka chce zmienić płeć, ma dużą krotkowzroczność, laserowaną siatkówke z powodu otworu i bardzo liczne wybroczyny. Czy przyjmowanie testosteronu przez tak długi czas może pogorszyć jej stan siatkówki.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Łzawienie oka półtora roku po urazie

Witam jakieś półtora roku temu mialam uraz 1 lewym oku chodzi mi konkretnie o rzut kreda i wylew krwi w tym oku takiego krwiaka byłam w szpitalu miałam specjalne krople i wszystko było dobrze ale od tamtej pory ciągle to oko łzawi coto może oznaczać?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy asymetrię linii pośrodkowej górnych jedynek można wyrównać wypełnieniem kompozytowym?

Czy można asymetrię lini pośrodkowej górnych jedynek wyrównać wypełnieniem kompozytowym ? Zeby są proste tylko skierowane na lewo nie równo z nosem .
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Piotr Puchała
Lek. dent. Piotr Puchała
Dotyczy: Stomatologia Ząb Nos

Czy taka terapia jest zasadna w moim przypadku?

Witam Mam 56 lat. Od 20 lat choruję na tocznia. Leczona jestem między innymi sterydami. Mam bardzo posuniętą osteoporozę. Toczeń nauczył mnie ignorowania bólu na tyle na ile się da. 2 miesiące temu okazało się że mam... Witam Mam 56 lat. Od 20 lat choruję na tocznia. Leczona jestem między innymi sterydami. Mam bardzo posuniętą osteoporozę. Toczeń nauczył mnie ignorowania bólu na tyle na ile się da. 2 miesiące temu okazało się że mam że mam staw skroniowo-żuchwowy uszkodzony do tego stopnia iż nie ma tam właściwie nic (nie widać nawet krążka) tak że kość leży na kości i trze. Szpara stawowa zatarta, żuchwa spłaszczone, liczne odpryski. Tak w skrócie. Zaproponowano mi leczenie PRP. Jest ono bolesne i kosztowne. Mój lekarza rodzinny przepisał mi tabletki przeciwbólowe (z serii przeciwzapalnych) które neutralizują ból do całkiem znośnego. Moje pytanie. Czy w moim wypadku taka terapia jest zasadna? Co mogę i na jak długo osiągnąć? Podczas rozmowy z chirurgiem szczękowym byłam tak zestresowana tym że wcześniej kilku nich powiedziało mi ze już nic nie da się zrobić że nawet nie analizowałam tej propozycji i nie pytałam za wiele. Proszę o szybką pomoc. Termin pierwszego zabiegu umówiono mi w trybie bardzo szybkim i muszę bardzo szybko podjąć decyzję. Dziękuję 
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Problem z oddychaniem u 4-miesięcznego synka

Witam mam synka który ma 4 miesiące Nadal leży w szpitalu urodził się wcześniak 32 tygodniu i ma problem z oddychaniem to znaczy jak był mały to na masce tak zwanym Niwy wytrzymał 3 tygodnie po czym musiał zostać zaintubowany... Witam mam synka który ma 4 miesiące Nadal leży w szpitalu urodził się wcześniak 32 tygodniu i ma problem z oddychaniem to znaczy jak był mały to na masce tak zwanym Niwy wytrzymał 3 tygodnie po czym musiał zostać zaintubowany ze względu na refluks i przepuklinę ślizgową natomiast po operacji ulewanie znikło a występuje problem z oddychaniem został intubowany po czym wytrzymał tylko 12 godzin na nieinwazyjne Niwy natomiast jakiś zaintubowany jest bardzo zadowolony wszystkie badania które ma robione wykluczają jakiekolwiek choroby nawet badanie genetyczne nic nie wykazało moje pytanie brzmi jakie badanie można wykonać aby sprawdzić przewód oddechowy od jamy ustnej do płuc chyba że doradzicie coś innego Lekarze już Rozkładają ręce bo nawet oni nie dają sobie rady
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Długotrwały problem - co robić?

Witam Państwa, mam pewien problem, który nie daje mi spokoju już od bardzo długiego czasu. Dopiero dziś widzę, jak długo to się za mną ciągnie. Najgorsze jest to, że sam nie umiem zdiagnozować o co chodzi. Przechodzę więc do meritum.... Witam Państwa, mam pewien problem, który nie daje mi spokoju już od bardzo długiego czasu. Dopiero dziś widzę, jak długo to się za mną ciągnie. Najgorsze jest to, że sam nie umiem zdiagnozować o co chodzi. Przechodzę więc do meritum. Od kilku już lat odczuwam dużą samotność, która niewątpliwie powiązana jest z brakiem bliskich znajomych, jak i brakiem stałej partnerki. Moją receptą na ten smutek i realizowanie tej potrzeby jest zakładanie portali na kontach społecznościowych, typu Tinder. Lecz nie tylko. No właśnie. Chodzi też o portale związane ze spotkaniami, randkami na seks. Dziś mam 22 lata, masturbuję się dość regularnie od około dziesięciu lat. Regularnie nie oznacza, że często. Raz na tydzień, czasem bywało częściej, czasem rzadziej. Różnie. Sęk w tym, że dla mnie przyjemnością jest jedynie moment samej „zabawy”, kiedy osiągam zaś orgazm czuję się zupełnie fatalnie. Przykładem niech będą te seks-randki. Umówiłem się kiedyś z dziewczyną, wszystko było dobrze do momentu orgazmu, w którym jakby „uprzytomniłem” sobie co ja w zasadzie odwalam i nie rozumiałem dlaczego tam jestem. Z pisaniem (cyberseksem) jest podobna historia. Wydaje mi się, że bardzo chcę, jestem już naprawdę podniecony i kręci mnie wizja ewentualnego zbliżenia, a kiedy „dochodzę”, to w momencie wszystko gaśnie. Jest mi poniekąd wstyd, a z drugiej strony zastanawiam się, jak to możliwe, że w ciągu kilku sekund nagle zmieniam światopogląd. Od razu usuwam konta na tych portalach, tłumacząc sobie, że tak naprawdę szukam sobie normalnej dziewczyny, z którą seks mógłby być jedynie dodatkiem. No właśnie. Kiedy ponad rok temu byłem w jakiejś relacji z kobietą, podczas jednej z zabaw „nie podołałem” i nie osiągnąłem wzwodu. Zareagowałem na to płaczem, naprawdę. Niekontrolowanym poczuciem bezradności. Wracając do portali - mówię sobie więc wtedy, że już nigdy więcej nie założę konta na takim portalu, bo zabiera mi on za dużo czasu (warto podkreślić, że po założeniu konta na portalu społecznościowym, a zwłaszcza gdy dotyczy on seksu, spędzam po kilka godzin dziennie i nie mogę się od tego oderwać), a poza tym do niczego dobrego mnie nie doprowadzi. Cóż jednak z tego, skoro mija kilka dni, czasami tygodni, a moje poczucie smutku i samotności dobija do takich granic, że ponownie zakładam konto. Często kupuję VIP, płacę prawdziwe pieniądze, żeby tylko z kimś popisać, mieć kontakt, a w pewnym momencie stwierdzić, że to nie ma żadnego sensu i przecież nie da mi żadnego szczęścia. Nie umiem sobie zupełnie z tym poradzić, nie wiem nawet co mi jest. W jednej chwili potrafię myśleć w jeden sposób, ale chwilę później całkowicie zmieniam pogląd. Jedno wiem – coś u mnie z tą strefą seksualną (niekoniecznie dotyczącą samego seksu, bardziej relacji) jest bardzo mocno nie tak. Na pewno nie ująłem tutaj wszystkiego, ale piszę na gorąco, bo dopiero co jestem po takiej akcji i czuję się podle, jakbym miał jakieś rozdwojenie. Nie wiem nawet, czego chcę… Dodam tylko, że przez ten czas wielokrotnie spotykałem się na normalne spotkania z dziewczynami z Tindera na kawę. Zawsze z teoretycznie autentyczną nadzieją na związek. Zawsze jednak rezygnowałem, bo uznawałem, że to jednak nie to. Nawet nie wiem, czy to kwestia wymagań, czy czego. Być może, bo miałem wrażenie, że zasługuję na kogoś ładniejszego, mądrzejszego, po prostu lepszego. Choć brzmi to okrutnie i naprawdę źle. Bardzo proszę o pomoc i wskazówki, co robić. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Katarzyna Kulczycka
Mgr Katarzyna Kulczycka

Czy w 11/12 tygodniu ciąży mogę lecieć samolotem?

Witam jestem w 5 tygodniu ciąży. 21 czerwca 2019 lecimy do Grecji z Warszawy ok 3h lotu. Wtedy będę w 11/12 tydzień ciąży. Czy mogę lecieć czy będzie to niebezpieczne? Jeśli niebezpieczne co może się stać w takim przypadku? Z góry dziękuję za odp i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Dotyczy: Ginekologia Ciąża

Czy mogę zajść w ciążę przy żylakach w przełyku i powiększonej śledzionie?

Czy jeśli mam żylaki w przełyku 2 stopnia, powiększona śledzione i zakrzep w zyle wrotnej wątroby mogę zajść w ciążę?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Problemy z kręgosłupem u 35-latki

Witam Od bardzo dawna mam problemy z kregoslupem. W rtg szyjnych wyszło fizjologiczne zniesienie lordozy a w piersiowym ...prawo boczne wiecie . Lędźwiowego jak narazie bez zmian. Mój problem polega od kilku tygodni w sensie...boli mnie pod lewa łopatka...ból... Witam Od bardzo dawna mam problemy z kregoslupem. W rtg szyjnych wyszło fizjologiczne zniesienie lordozy a w piersiowym ...prawo boczne wiecie . Lędźwiowego jak narazie bez zmian. Mój problem polega od kilku tygodni w sensie...boli mnie pod lewa łopatka...ból przy pochtlenu głowa na przód lub w bok ciągnie się aż do szyi. Natomiast w prawym dole między biorę a pośladki em odczuwam tępy bol. Jakby mi coś tam siedzialo...pobolewa mnie udo i pachwinach a przy dłuższym chodzeniu cały dół w odcinku lędźwiowego. Do tego bola mnie kolana. Czekam na wizytę do neurologa ale może z góry zapytam państwa co może być przyczyną.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Nasilający się ból w kolanie połączony z gorączką

Witam. Od rana mam nasilajacy sie coraz bardziej bol w kolanie przy wyprostowanej nodze, mam wrazenie ze kolano jest sine oraz napuchniete. Pojawila sie goraczka 37.2. Co to może byc?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy to jest normalne, że wyczuwam szyjkę macicy będąc dziewicą?

Jestem dziewicą , a wyczuwam swoją szyjkę macicy (bardziej po lewej stronie) . Czy jest to normalne ?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Dotyczy: Ginekologia Macica

Problem z odżywianiem u 19-letniej córki

Moja córka ma 19 lat, ma problem z odżywianiem już od dwóch lat. Obecnie waży 37 kg 164.Najpierw była wegetarianka teraz weganka, zdaje sobie sprawę z tego że jest za chuda. Je posiłki ale mało kaloryczne. Proszę o pomoc gdzie się udać by ją uratować.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Niepokojące objawy przypominające autyzm u 10-miesięcznego synka

Witam jestem mamą 10 miesięcznego synka, u ktorego zauwazylam niepokojace dla mnie objawy przypominające autyzm. 1. Moj syn jest tak zainteresowany wszystkim dookola ze bardzo ciężko reaguje na swoje imie, oraz ciezko o kontakt wzrokowy 2.jak jest podekscytowany macha... Witam jestem mamą 10 miesięcznego synka, u ktorego zauwazylam niepokojace dla mnie objawy przypominające autyzm. 1. Moj syn jest tak zainteresowany wszystkim dookola ze bardzo ciężko reaguje na swoje imie, oraz ciezko o kontakt wzrokowy 2.jak jest podekscytowany macha raczkami 3.Majac okolo 8-9 miesiaca gaworzyl (bubu i baba) nagle przestal jedynie co robi to "bziumka" 4.nie jest zainteresowany jakimkolwiek nasladowaniem. 5. Nie cieszy sie na moj i meza widok. Dodam, ze syn od 6 mz ogladal dosc sporo bajek na tv. Gdy mu wlaczam ulubiona piosenke ma usmiech od ucha do ucha, jak mu pokaze jego ulubiona zabawke rowniez ma usmiech od ucha do ucha. Lubi sie bawic ze mna oraz z mezem. Dodam ze niechcacy podczas zabawy kiedys bardzo mocno przestraszylam mojego synka, ktory wpadl w histerie i ciezko go bylo uspokoic.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Magdalena Golicz
Mgr Agata Majda
Mgr Agata Majda

Czy zgrubienie i opuchlizna po usunięciu cysty Bartholina to coś niepokojącego?

Jestem po zabiegu usunięcia cysty Bartholina. W miejscu gdzie znajdowała się cysyta jest ponowne zgrubienie i opuchlizna. Czy to jest oznaka czegoś nieprawidłowego czy po czasie wygojenia te oznaki znikną?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznaczają takie wyniki w 12 tc?

Witam, proszę o pilną pomoc w odczytaniu wyników testu. Wiek płodu: 12t3d CRL: 5.87cm Pappa - 0.6mIU/ml Wolne beta-HCG - 47.6ng/ml Przeciętność karkowa - 0.11cm Kość nosowa - 0.18cm Bardzo proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Patronaty