Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 9 7 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania okresowe: Pytania do specjalistów

Czy tamto zapalenie może oznaczać ślad w ekg?

Witam, mąż w młodości miał zapalenie osierdzia jako powikłanie po anginie. Teraz wykonując ekg na badaniach okresowych do pracy lekarka powiedziała że musi iść na konsultacje do kardiologia bo występują jakieś przerwy,, hełsty? Czy tamto zapalenie mogło zostawić ślad w ekg?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Mam 48 lat, ostatnim czasie odczuwam dolegliwości

Mam 48 lat, ostatnim czasie odczuwam dolegliwości. Bolą mnie ręce kości i stawy dłoni, łokci i barku niechcą się goić rany wielkości 2-4 milimetrów , na dłoni parę lat temu na ramieniu wygoda jak wrzód-narośl wielkości 8mm nie otwiera się... Mam 48 lat, ostatnim czasie odczuwam dolegliwości. Bolą mnie ręce kości i stawy dłoni, łokci i barku niechcą się goić rany wielkości 2-4 milimetrów , na dłoni parę lat temu na ramieniu wygoda jak wrzód-narośl wielkości 8mm nie otwiera się i nie wycieka ale jak teraz podnoszę boli mnie razem z kościami dłoni. W zeszłym roku zrobiłem badania witaminy B12 na poziomie skrajnym niskim 187pg/ml brałem 3 miesiące b12 forte i na badaniach okresowych 234 pg/ml. Na początku podejrzewam osteoporoza, zapalenie reumatologiczne ale boję się że to białaczka jakie badania i jakiego lekarza bym miał się udać
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak odczytać takie rtg płuc u męża?

Witam Mój mąż 53 lata podczas badań okresowych miał zrobione RTG płuc wynik badania : Słabo wysycone zacienienie w polu środkowym prawego płuca , przywnękowo i obwodowo- wskazanie porównanie ze zdjęciem wcześniejszym, ewentualnie dalsza diagnostyka. Z wynikiem zgłosił się do... Witam Mój mąż 53 lata podczas badań okresowych miał zrobione RTG płuc wynik badania : Słabo wysycone zacienienie w polu środkowym prawego płuca , przywnękowo i obwodowo- wskazanie porównanie ze zdjęciem wcześniejszym, ewentualnie dalsza diagnostyka. Z wynikiem zgłosił się do pulmonologa gdzie dostał skierowanie na TK Wynik z TK Kilka podopłucnowych guzkóww obu płucach- dwa największe o przekrojach po ok.4mm w segmentach 8 i 10 po stronie prawej. Niewielkie obwodowe zwłóknienia w dolnych częściach płuc. Płuca bez zmian naciekowych. Drzewo oskrzelowe szerokości prawidłowej. Kąty p-ż wolne.Węzły chłonne wnęk płucnych i śródpiersia niepowiększone. Nadbrzusze bez widocznych zmian. Bardzo niepokoi mnie opis dotyczący zwłóknienia czy to jest początek choroby czy jakieś zmiany pozapalne. Mąż miał robił spirometrię wynik był prawidłowy, mąż nigdy nie palił papierosów, ale w pracy ma kontakt z pyłami. Konsultacje z lekarzem ma dopiero za tydzień a ja jestem sparaliżowana strachem o niego Bardzo Proszę o jakieś wyjaśnienie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy wodogłowie jest chorobą genetyczną?

Witam, Mam męża, który urodził się z wodogłowiem. Ta przypadłość wyszła u niego w 4. miesiącu życia podczas badań okresowych dziecka. Z tego co mi wiadomo przyczyną u niego wodogłowia był błąd lekarski - poród był metodą vacuum (czyli... Witam, Mam męża, który urodził się z wodogłowiem. Ta przypadłość wyszła u niego w 4. miesiącu życia podczas badań okresowych dziecka. Z tego co mi wiadomo przyczyną u niego wodogłowia był błąd lekarski - poród był metodą vacuum (czyli wyjmowanie dziecka na siłę za główkę). Lekarze w dokumentacji stwierdzili wodogłowie wrodzone, aby uniknąć odpowiedzialności lekarskiej. Mąż ma wczepioną zastawkę oraz dren. Mój mąż pomimo iż urodził się z taką przypadłością nie jest osobą niepełnosprawną, nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, jak również nie jest osobą upośledzoną fizycznie czy umysłowo, jest w pełni sprawny. Jednakże ma krzywe kolana i chodzi krzywo/buja się - kolana idą do środka, tworząc literę "x" - urodził się jako otyłe dziecko i ortopeda stwierdził, że to jest wynik dużej nadwagi w wieku dojrzewania. Błagam bardzo proszę mi pomóc czy ta choroba jest genetyczna, czy nasze dzieci mogą odziedziczyć tę chorobę jak również tę krzywiznę kolan? Drugie moje pytanie... jakie są skutki choroby w przyszłości? Czy to prawda, że osoba z taką przypadłością krócej żyje, że objawy tej choroby postępują? Że powinien wymieniać zastawkę i dren - bo jak każdy sztuczny przedmiot ulega zepsuciu? Bardzo proszę mi pomóc, ponieważ właśnie staramy się o dziecko, a ja żyję w ciągłym lęku i strachu, że jemu coś się stanie, albo, że nasze dziecko urodzi się z tym samym.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy z sarkoidozą mogę pracować jako pielęgniarka?

Witam. Czy z sarkoidozą - nie potwierdzoną badaniami pulmonologicznymi ( diagnozę postawili wstępnie lekarze z oddziału reumatologii umówili pobyt na pulmonologii za dwa miesiące) mogę pracować na oddziale jako pielegniarka. Czy wystarczyłoby powtórzenie badań okresowych takich jak zwykle.Oddział nie jest... Witam. Czy z sarkoidozą - nie potwierdzoną badaniami pulmonologicznymi ( diagnozę postawili wstępnie lekarze z oddziału reumatologii umówili pobyt na pulmonologii za dwa miesiące) mogę pracować na oddziale jako pielegniarka. Czy wystarczyłoby powtórzenie badań okresowych takich jak zwykle.Oddział nie jest zaliczony jako zabiegowy ale wykonujemy mnostwo roznych procedur i jest obciążający nie tylko fizycznie. Dziekuję z góry.
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Coz robić, gdy nie przeszedłem pozytywnie badań okresowych?

Witam co mam zrobić jeżeli lekarz medycyny pracy nie podbił mi badań okresowych z powodu wysokiego cisnienia.pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy konieczna jest operacja tarczycy u 35-latki?

Witam serdecznie. Jakiś czas temu lekarz przy wizycie w innym temacie zapytał czy nie mam problemów z tarczyca. Mi nic o tym nie wiadomo. Następnie sytuacja powtórzyła u innego lekarza podczas badań okresowych w pracy. Zrobiłam tsh - w normie... Witam serdecznie. Jakiś czas temu lekarz przy wizycie w innym temacie zapytał czy nie mam problemów z tarczyca. Mi nic o tym nie wiadomo. Następnie sytuacja powtórzyła u innego lekarza podczas badań okresowych w pracy. Zrobiłam tsh - w normie i zapomniałam. Po kolejnym pol roku - sytuacja powtórzyła się gdy byłam w innej sprawie u innego lekarza. Wczoraj zrobiłam usg. W lewym płacie mały guzek 3mm, w prawym zmiana o mieszanej echogenicznosci z rąbkiem halo o średnicy 11mm. Zalecenia - biopsja. Lekarz rodzinny powiedział, żeby nie czekać jeśli będą długie kolejki i wybrać się prywatnie do specjalisty. Co mówi ten wynik? Czy guzek 11 milimetrów kwalifikuje się do wycięcia? Czy faktycznie powinnam się spieszyć z wizyta u endokrynologa, wynikami i biopsja? Mam 35 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik RTG klatki piersiowej u 38-latki?

Witam podczas badania okresowego zrobiono mi rtg klatki piersiowej, wcześniej badanie rtg klatki miałam robione 2 i pół roku temu i nic nie wykazało. Mam 37 lat. Wykonuje pracę biurową. Teraz na opisie widnieje sylwetka sercowo naczyniowa w normie.... Witam podczas badania okresowego zrobiono mi rtg klatki piersiowej, wcześniej badanie rtg klatki miałam robione 2 i pół roku temu i nic nie wykazało. Mam 37 lat. Wykonuje pracę biurową. Teraz na opisie widnieje sylwetka sercowo naczyniowa w normie. Cień śródpiersia Górnego nieposzerzony. W okolicy wnęki płuca lewego widoczny okrągławy cień o średnicy około 10mm i niejednoznacznym charakterze ( węzeł chłonny? Inne tło?) poza tym w płucach zmian ogniskowych nie stw. Się. Zażyli p-ż wolne. Lekarz mówi ze nie ma się czym martwić. Poza co jakiś czas kłuciem i uciskiem oraz jak śpię na lewej ręce to mi drętwieje ręka nie mam. Boli mnie jeszcze kręgosłup. Cały czas lekarz rodzinny twierdził ze jest to spowodowane pracą siedzącą. 7 godzin przy komputerze.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak szybko można obniżyć ALAT?

Witam zostałem skierowany na badania okresowe MON i tym razem mam podwyższony ALAT.Mam 1 tydzień na ponowne badanie , pytanie jak najszybciej można obniżyć ALAT. Miałem 71 A norma jest do 41.Proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznaczają te grudki chłonne w gardle?

Od jakiegoś jakiegoś czasu na tylnej ścianie gardła pojawiły się grudki chłonne. Czy to się leczy? Czy może się z tego rozwinąć poważna choroba? Nie pamiętam kiedy ostatni raz chorowalam, przeziębiona też nie byłam chyba, że bez objawowo. Jedna z... Od jakiegoś jakiegoś czasu na tylnej ścianie gardła pojawiły się grudki chłonne. Czy to się leczy? Czy może się z tego rozwinąć poważna choroba? Nie pamiętam kiedy ostatni raz chorowalam, przeziębiona też nie byłam chyba, że bez objawowo. Jedna z grudek jest dość rozlegla, wygląda jak narosl. Znajduje się za języczkiem i jakby po tylnej ścianie gardła rozwijała się w górę. Byłam u lekarza rodzinnego ale nic nie stwierdził. Nie widzi problemu. Robiłam okresowe badania,wyniki wyszły dobre. Czasami przy przełykaniu śliny, w gardle jest uczucie tzw kluchy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy przewlekłe zapalenie migdała powinno być szybko leczone?

Czy przewlekłe zapalenie migdała powinno być szybko leczone? Na badaniu okresowym (dla nauczycieli) laryngolog powiedziała mi że może się tym zająć ale kazała wpisać się na kolejną wizytę (u nas na NFZ za kilka miesięcy) bo zajmowała się tylko krtanią?!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Jak poważne są te schorzenia?

Dzień dobry Mam 39 lat i moja mama jest chora na zanik mięśni.Od kilku lat czuje duże osłabienie mięśni.Pracuje fizycznie i mam problem z przejściem badań okresowych w pracy.Udałem się z tym problemem do neurologa.Lekarz skierował mnie do szpitala na... Dzień dobry Mam 39 lat i moja mama jest chora na zanik mięśni.Od kilku lat czuje duże osłabienie mięśni.Pracuje fizycznie i mam problem z przejściem badań okresowych w pracy.Udałem się z tym problemem do neurologa.Lekarz skierował mnie do szpitala na badania.Z badań i biopsji nic konkretnego nie wyszło.W wypisie ze szpitala jest napisane, miopatia nieokreślona.Oprócz miopatii mam bóle kręgosłupa.Lekarz prowadzący dał mi skierowanie na badanie TK kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.Wynik to spłycona fizjologiczna lordoza lędźwiowa.Lekarz powiedział, że to nic poważnego i to jest skutek miopatii.Z powodu bólu kręgosłupa od dwóch miesięcy jestem na L4.Neurolog twierdzi ,że nie ma już podstaw wystawiać mi zwolnienia.Miałem mieć rehabilitacje,ale została odwołana z powodu koronawirusa.Złożyłem dokumenty z prośbą o ustalenie niepełnosprawności.Jak wiadomo trzeba na decyzje długo czekać.Jeśli lekarz nie przedłuży mi L4 to nie będę mógł wrócić do pracy.Prawdopodobnie pracodawca zwolni mnie z powodu braku badań okresowych. Proszę o jakąś radę,co mogę zrobić żeby nie zostać na "lodzie" bez środków do życia. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mam zakażenie Helicobacter?

Witam, Od ok. 2 miesięcy uskarżam się na okresowy suchy kaszel oraz chrypkę. Badanie laryngologiczne oraz rtg klp w normie. Wykonałam badanie Helicobacter pylori IgG wynik 5,84 wynik dodatni powyżej 0,90. Nie mam objawów ogólnych wskazujących na helicobacter. Czy powyższe... Witam, Od ok. 2 miesięcy uskarżam się na okresowy suchy kaszel oraz chrypkę. Badanie laryngologiczne oraz rtg klp w normie. Wykonałam badanie Helicobacter pylori IgG wynik 5,84 wynik dodatni powyżej 0,90. Nie mam objawów ogólnych wskazujących na helicobacter. Czy powyższe objawy mogą wskazywać na ta chorobę czy może inna? Czy powinnam wykonać gastroskopię? Czy brać antybiotyk na helicobacter?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Jaka jest przyczyna moich problemów z mową?

Dzień dobry, Jestem kobietą, mam 30 lat, od ok. 4-5 miesięcy mam problemy z mówieniem. W tej chwili jest tak, że jak zaczynam więcej mówić (tzn. nie 1-2 zdania od czasu do czasu), to czasem po 5 minutach, czasem po... Dzień dobry, Jestem kobietą, mam 30 lat, od ok. 4-5 miesięcy mam problemy z mówieniem. W tej chwili jest tak, że jak zaczynam więcej mówić (tzn. nie 1-2 zdania od czasu do czasu), to czasem po 5 minutach, czasem po 15 minutach, czasem po dłuższym czasie zaczynam się "przytykać" i seplenić. Problem sprawiają w zasadzie głównie głoski typu c, s, ś, sz. Np. słowa „coś”, „szczoteczka”, albo „jeśli”. Moja mowa staje się zniekształcona, mówię jakby nosowo, czuję dyskomfort w krtani i w górnej części gardła. Czasami towarzyszy temu takie uczucie jak przy zakrztuszeniu się wodą. Mam też od dłuższego czasu chrypkę i minimalny ból gardła. Jak jestem zmęczona, to objawy się nasilają. Robiłam ćwiczenia na dykcję i wiem już, że jeśli wielokrotnie wypowiadam np. „Szczoteczka szczoteczce szczebioce coś w teczce” to dość szybko moja mowa staje się mocno zniekształcona. Inne zdania, gdzie mniej jest głosek, które wskazałam, nie mają aż takiego wpływu. Korzystałam z konsultacji m.in. lekarza rodzinnego, neurologa i psychiatry (gdy tylko pojawiły się pierwsze problemy) bo towarzyszyły temu inne objawy. Ogólnie to wydawało mi się, że winą należy obarczyć złą kondycję psychiczną, fizyczną, stres, palenie papierosów lub skutek uboczny działania pregabaliny (brałam ją raptem niecały miesiąc, potem odstawiłam). Neurolog wykluczył podłoże neurologiczne, przepisał Zoloft, ale nie chciałam go brać. Pozostali lekarze sugerowali niedobory (badań nie zlecili), stres, niewiele pomogli. Ja zdecydowałam, że przede wszystkim zadbam o siebie - przez ostatnie 2-3 miesiące, czuję się bardzo dobrze, rzuciłam palenie (najpierw mocno ograniczyłam, od miesiąca zupełnie nie palę), wszystko jest świetnie (stan mojego zdrowia fizycznego i psychicznego oceniam jako bardzo dobry), jedyne co mi przeszkadza to te problemy z mową. Teraz wydaje mi się, że może to być skutek palenia, lub jakiegoś problemu z krtanią lub gardłem. Chciałabym zasięgnąć odpowiedniej pomocy, ale w tej chwili nie mam ubezpieczenia zdrowotnego (będę je miała dopiero od października). Muszę się wybrać prywatnie do lekarza (bo nie mogę tak żyć), ale zależy mi na minimalizacji kosztów (bo z kasą bardzo krucho). Nie wiem czy powinnam iść do laryngologa, logopedy, a może wystarczy lekarz rodzinny, który by zlecił konkretne badanie? Dodam jeszcze, że jak przechodziłam okresowy przegląd stanu zdrowia w LuxMed na początku 2019 roku i częściowy przegląd w styczniu 2020 to wszystkie wyniki miałam w normie (m.in. badania krwi, rtg klatki piersiowej, usg tarczycy). Dopiero potem, w lutym/marcu zaczęły się cyrki. Pozdrawiam,
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy powinienem robić okresowe badania pulmonologiczne?

Pracuję przy produkcji cegieł na cegielni. Czy powinienem robić okresowe badania pulmonologiczne ze względu na unoszący się w powietrzu pył i wysoką temperaturę?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Co oznacza wynik TK miednicy i brzucha?

Czy mam uzasadnione obawy po TK brzucha i miednicy ? Miałem pierwszy raz w życiu to badanie ale od tygodnia nie funkcjonuje normalnie , nie byłem do końca świadomy a teraz naczytałem się o dużej dawcę promieniowania która nie jest... Czy mam uzasadnione obawy po TK brzucha i miednicy ? Miałem pierwszy raz w życiu to badanie ale od tygodnia nie funkcjonuje normalnie , nie byłem do końca świadomy a teraz naczytałem się o dużej dawcę promieniowania która nie jest obojętna , czyli rozumieć mam ze wpływa na mój organizm i jestem w grupie osób z ryzkiem zachorowania ? Po badaniu do teraz czuje lekki trzymanie w nerkach taki delikatny ból. Od tyg nie sypiam dobrze , w nocy budzę się. Dzisiaj wiem ze mogłem zrobić MRI ale już jest po fakcie. Czy teraz mam częściej robić badania krwi , usg w celach kontrolnych po TK? Czy można wykonać jakieś badania które ocenia zniszczenie genów? Zapewne radiolodzy maja jakieś badania okresowe pracując w takich warunkach. Proszę o rade bo strach towarzyszy mi od tyg i powoli wszystko traci sens. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jaki rozmiar mają prawidlowe jądra u 9-latka?

Dzień dobry, jaka powinna być prawidłowa wielkość jąder u dziecka w wieku 9 lat. Jak bardzo wymiar 15mm/5mm odbiega od normy? Czy jest szansa, że jądro będzie spełniało swoją funkcję? Jesteśmy pod kontrolą endokrynologa dziecięcego, ale w zasadzie ogranicza się to do okresowych badań i obserwacji.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co mam zrobić z tym naczyniakiem wątroby?

Dzień dobry. k.42l. Około okolic wątroby mam zdiagnozowane naczyniak do obserwacji z zaleceniem okresowego badania usg. Wiem, że okres menopauzy u kobiety może zmienić ich wielkość, proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Jaka jest przyczyna ich powstania? Czy to nadmierne... Dzień dobry. k.42l. Około okolic wątroby mam zdiagnozowane naczyniak do obserwacji z zaleceniem okresowego badania usg. Wiem, że okres menopauzy u kobiety może zmienić ich wielkość, proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Jaka jest przyczyna ich powstania? Czy to nadmierne jedzenie i wątroba sobie to tak gromadzi że on powstaje a może siedzący tryb życia albo badanie tomografem komputerowym może za jakiś czas je wytworzyć chodzi mi tu o szkodliwe promieniowanie? Jaka jest przyczyna ich powstania? I drugie pytanie co jeść jeśli ma to wpływ żeby on nie urósł.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mogę wykonywać pracę w porze nocnej mając wrzody żołądka?

Wrzody żołądka a praca w porze nocnej. 2 lata temu miałem krwotok z wrzodów żołądka i dwunastnicy. Wrzody zaleczone. Czy mogę wykonywać pracę w porze nocnej? Na badaniach okresowych zapomniałem powiedzieć o tych wzorach. Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Patronaty