Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 0 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Farmakoterapia: Pytania do specjalistów

Czy torbiel jajnika jest duża?

Mam cystę ja lewym jajniku 35 mm, byłam u ginekologa zlecił leczenie farmakologiczne dziś jest 05.06 tabletki mam zacząć od 15.06 czy jest to duża cysta ? Czy spokojnie moge bez obaw wyjechać na wakacje ?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Czy te guzy mogą powodować silne bóle głowy?

Jestem kobietą, mam 29 lat. Mam hiperprolaktynemię oraz niedoczynność tarczycy, których od 5 lat nie da się unormować mimo leczenia farmakologicznego. W ostatnim badaniu MRI przysadki mózgowej z 29 maja br. zapisano: "Sygnał i położenie płata tylnego prawidłowe. W... Jestem kobietą, mam 29 lat. Mam hiperprolaktynemię oraz niedoczynność tarczycy, których od 5 lat nie da się unormować mimo leczenia farmakologicznego. W ostatnim badaniu MRI przysadki mózgowej z 29 maja br. zapisano: "Sygnał i położenie płata tylnego prawidłowe. W tylno-górnej części tego płata widoczny jest tłuszczak o wymiarach 5 x 2 x 2 mm. Sygnał płata przedniego przysadki po dożylnym podaniu kontrastu niezupełnie jednorodny z wyróżniającą się w części przedniej - bocznie po stronie lewej strefą słabszego wzmocnienia kontrastowego o średnicy ok. 3 mm mogącą odpowiadać mikrogruczolakowi. Szypuła przysadki położona pośrodkowo. Skrzyżowanie nerwów wzrokowych, przepona siodła i zbiorniki nadsiodłowe oraz struktury zatok jamistych obustronnie -prawidłowe". Czy to kwalifikuje się do operacji, jeśli nie ma poprawy po leczeniu farmakologicznym? Czy te guzy mogą powodować silne bóle głowy? Co oznacza, że szypuła jest położona pośrodkowo? Będę wdzięczna za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jak leczyć silną rwę kulszową?

Witam, Od kilku miesięcy męczy mnie rwa kulszowa i ból kręgosłupa. Ból najgorszy jest podczas stania i leżenia oraz podczas chodzenia. Okresy względnego spokoju przeplatają się z kilkudniowymi atakami. Bol kręgosłupa czasem wybudza w nocy. Ćwiczę regularnie, wzmacniam mięśnie... Witam, Od kilku miesięcy męczy mnie rwa kulszowa i ból kręgosłupa. Ból najgorszy jest podczas stania i leżenia oraz podczas chodzenia. Okresy względnego spokoju przeplatają się z kilkudniowymi atakami. Bol kręgosłupa czasem wybudza w nocy. Ćwiczę regularnie, wzmacniam mięśnie i zero poprawy. Po TENS nastąpiło nasilenie bolu, leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów. Od czasu pojawienia sie dolegliwości utrata masy ciała, zmniejszone łaknienie do tego leukopenia. Czekam na badanie mri. Czy prawdopodobne jest, że ból jest spowodowany jakims nowotworem? Niepokoją mnie te nocne bóle i nasilenie podczas leżenia oraz brak poprawy po ćwiczeniach. Jakie jeszcze mozna zastosować metody walki z bólem?, nie chcę ciągle brać leków przeciwbólowych, (tramadol),ktore przynoszą ulgę na chwile. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak leczyć nasilone zaburzenia lękowe?

Od paru miesięcy zmagam się z nasilonymi zaburzeniami lękowymi. Nigdy nie przyjmowalam leków przeciwdepresyjnych. Lekarz psychiatra przepisał mi lek Betesda. Nie jestem jednak przekonana do farmakoterapii, obawiam sie jej. Czy przy 6 miesięcznej terapii wyżej podanym lekiem występują jakieś trwałe... Od paru miesięcy zmagam się z nasilonymi zaburzeniami lękowymi. Nigdy nie przyjmowalam leków przeciwdepresyjnych. Lekarz psychiatra przepisał mi lek Betesda. Nie jestem jednak przekonana do farmakoterapii, obawiam sie jej. Czy przy 6 miesięcznej terapii wyżej podanym lekiem występują jakieś trwałe zmiany w mózgu? Czy po takie leczenie, po jego zakończeniu nie uwrażliwa na jakies problemy życiowe, przyszłe stresy itd?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

O czym świadczy wynik MR kolana u 42-latka?

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku MR kolana (mężczyzna, lat 42, w marcu przebyty uraz skręcenia kolana prawego). Jakie mogą być dalsze zalecenia? Farmakoterapia? Rehabilitacja? MR kolana prawego Duża ilość płynu w jamie stawowej. Prawdopodbne przebyte uszkodzenie wysokiego stopnia... Proszę o pomoc w interpretacji wyniku MR kolana (mężczyzna, lat 42, w marcu przebyty uraz skręcenia kolana prawego). Jakie mogą być dalsze zalecenia? Farmakoterapia? Rehabilitacja? MR kolana prawego Duża ilość płynu w jamie stawowej. Prawdopodbne przebyte uszkodzenie wysokiego stopnia ścięgna mięśnia czworogłowego uda. Widoczny jest znaczny obrzęk oraz pogrubienie ścięgna głowy prostej mięśnia czworogłowego - prawdopodobne uszkodzenie II stopnia. Częściowe uszkodzenie ścięgna mięśnia obszernego przyśrodkowego w miejscu przyczepu dalszego z niewielką, częściową retrakcją brzuśca mięśnia. Nie wykazano uszkodzeń ścięgna mięśnia obszernego bocznego ani ścięgna mięśnia obszernego pośredniego. W obrębie przyczepu rzepkowego ścięgna mięśnia czworogłowego widoczne niewielkie zwapnienia. Typ II rzepki wg. Wiberga. Rzepka ustawiona prawidłowo. Chrząstka przedziału udowo-rzepkowego zachowana. Chrząstka przedziału przyśrodkowego i bocznego zachowana. Dyskretne zmiany przeciążeniowe trzonu MM. Poza tym obraz MM i ML bez zmian. Aparat więzadłowy stawu bez zmian. Nie wykazano obszarów obrzęku szpiku kostnego ani wolnych ciał śródstawowych. WNIOSKI: prawdopodobny stan po przebytym uszkodzeniu ścięgna mięśnia czworogłowego uda - II stopnia ścięgna głowy prostej oraz ścięgna m. obszernego przyśrodkowego obrzęk w obrębie kaletki przedrzepkowej do rozważenia ocena USG połączeń mięśniowo-ścięgnistych głowy prostej oraz m.obszernego przyśrodkowego do pełniejszej oceny ew. retrakcji brzuśców tych mięśni
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak leczyć ginekomastię u 28 latka?

Od 3 lat zmagam się z ginekomastią. Wykonane w ostatnim czasie badanie USG wykazało, że mam obustronnie zabrodawkowo wśród tkanki tłuszczowej obszary o ochogeniczności sugerującej utkanie gruczołowe, po prawej wielkości do 44x29mm i grubości 6-8mm, po lewej 22x15mm i grubości... Od 3 lat zmagam się z ginekomastią. Wykonane w ostatnim czasie badanie USG wykazało, że mam obustronnie zabrodawkowo wśród tkanki tłuszczowej obszary o ochogeniczności sugerującej utkanie gruczołowe, po prawej wielkości do 44x29mm i grubości 6-8mm, po lewej 22x15mm i grubości do 8mm. Endokrynolog przepisał mi TAMOXIFEN EBEWE 20 mg, i zalecił przyjmować raz dziennie przez 3 miesiące. Środek ten posiada bardzo dużych poważnych skutków ubocznych, czy są może jakieś inne dobre i bezpieczniejsze środki? Czy w moim przypadku jest szansa na skuteczne leczenie farmakologiczne, czy raczej jest to bezcelowe i jedyne rozwiązanie to operacja? Co mogę zrobić we własnym zakresie, żeby zmniejszyć poziom estradiolu (obecny poziom, to 41,5 przy zakresie referencyjnym 11,8-39,8 )?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Czy mając lęki można prowadzić auto?

Dzień dobry. Jestem w trakcie kursu na prawo jazdy, czyli już po badaniach lekarskich. Jednakże umówiłam się na wizytę u psychiatry, ponieważ odczuwam różne lęki. Od prawie roku chodzę do psychoterapeuty, ale nie czuję poprawy. Psychoterapię podjęłam właśnie dlatego że... Dzień dobry. Jestem w trakcie kursu na prawo jazdy, czyli już po badaniach lekarskich. Jednakże umówiłam się na wizytę u psychiatry, ponieważ odczuwam różne lęki. Od prawie roku chodzę do psychoterapeuty, ale nie czuję poprawy. Psychoterapię podjęłam właśnie dlatego że chciałam iść na prawo jazdy, a bałam się jeździć jako pasażer tj. dalej się boję na drogach szybkiego ruchu czy autostradach, boję się wypadku. Oprócz tego mam inne lęki np. wysokości czy boję się zasnąć w ciemności, w godzinach popołudniowych odczuwam też niepokój, lęk. Stąd czuję, że przydałoby się też leczenie farmakologiczne. Oczywiście takie, które nie kolidowałoby z prowadzeniem pojazdu. Jednakże zaczynam obawiać się tej wizyty i myślę czy nie zrezygnować ze względu na prawo jazdy. Trochę naczytałam się na różnych forach, że lekarz może to gdzieś zgłosić albo zakaże mi prowadzenie samochodu. Nie wiem co robić..
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Łucja Fitchman
Mgr Łucja Fitchman
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Gdzie można leczyć kompleksowo te zaburzenia?

Bardzo bliska mi osoba musi natychmiast rozpocząć leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Rozpoznanie na skierowaniu to zaburzenia lękowo-depresyjne jest adnotacja, że ma myśli samobójcze. Jest po kilki próbach. Ta osoba była kilka lat temu w szpitalu w Łodzi (jest to najbliższy... Bardzo bliska mi osoba musi natychmiast rozpocząć leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Rozpoznanie na skierowaniu to zaburzenia lękowo-depresyjne jest adnotacja, że ma myśli samobójcze. Jest po kilki próbach. Ta osoba była kilka lat temu w szpitalu w Łodzi (jest to najbliższy szpital) lecz tam włączono jedynie farmakoterapię. Czy są jakieś inne szpitale na NFZ, które oprócz leków włączają jakie inne metody (psychoterapię, elektrowstrząsy lub inne)? Należy przy tym zaznaczyć, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że ta osoba jest lekoodporna. Liczę na szybką odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Czy są jakieś środki, które pomogą mi zahamować potrzeby seksualne?

Kobieta, mam 27 lat. Od zawsze mialam wieksze potrzeby seksualne niz moje kolezanki i dotychczasowi partnerzy... od roku czasu jednak moj problem przybral na wadze, przestalam sie kontrolować, kazdego dnia snie o zblizeniach i kazdego dnia staram sie te zblizenia... Kobieta, mam 27 lat. Od zawsze mialam wieksze potrzeby seksualne niz moje kolezanki i dotychczasowi partnerzy... od roku czasu jednak moj problem przybral na wadze, przestalam sie kontrolować, kazdego dnia snie o zblizeniach i kazdego dnia staram sie te zblizenia miec jak najczesciej... mam "wiecznie mokrą" pochwe, tak mokra ze czuje sie jakbym siedziala w "błocie"... mysle o seksie bedac w pracy, czesto placze z braku seksu, obecnie stracilam narzeczonego i spotykam sie ze znajomymi mi panami z pobliskiej okolicy zeby sie zaspokoic... moj orgaznim nie ma ulgi, moge uprawiac seks 15 godzin,wrocic do domu i byc dalej bardzo spragniona... wstydze sie isc do lekarza, boje sie niezrozumienia problemu, szukam jakiejs farmakoterapii, co moglabym brac z lekow dostepnych bez recepty zeby to wyciszyc? Czy istnieja jakies produkty, ktore pozwola mi wrocic do normalnego zycia?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Diana Kupczyńska
Dr n. med. Diana Kupczyńska

Czy należy podjąć leczenie farmakologiczne nerwicy?

Witam na wstępie napisze że cierpię na nerwice natręctw ocd z epizodami depresyjnymi - obecnie leczę się u terapeuty jednak objawy mojej choroby się pogorszyły. Jestem w 27 tygodniu ciąży mam lęki że mogłabym kogoś skrzywdzić i ciagle kontroluje swój... Witam na wstępie napisze że cierpię na nerwice natręctw ocd z epizodami depresyjnymi - obecnie leczę się u terapeuty jednak objawy mojej choroby się pogorszyły. Jestem w 27 tygodniu ciąży mam lęki że mogłabym kogoś skrzywdzić i ciagle kontroluje swój oddech, bardzo się męczę. Chciałabym podjąć leczenie środkami farmakologicznymi ale nie wiem czy w moim stanie jest to możliwe - bardzo boje się, że mogę urodzić chore dziecko. Bardzo proszę o poradę czy te myśli kiedyś miną i czy przestanę ciagle myśleć o oddychaniu i czy podjęcie leczenia farmakologicznego w moim przypadku jest bardzo ryzykowne?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Czy terapia elektrowstrząsami jest bezpieczna po ablacji?

Czy terapia elektrowstrząsami jest bezpieczna po ablacji? Bliska mi osoba przeszła około pół roku temu zabieg ablacji ze względu na arytmię komorową, zabieg powiódł się. Obecnie osoba ta walczy z ciężką depresją i prawdopodobnie niedługo zastosowane zostaną u niej... Czy terapia elektrowstrząsami jest bezpieczna po ablacji? Bliska mi osoba przeszła około pół roku temu zabieg ablacji ze względu na arytmię komorową, zabieg powiódł się. Obecnie osoba ta walczy z ciężką depresją i prawdopodobnie niedługo zastosowane zostaną u niej elektrowstrząsy, ze względu na brak efektów farmakoterapii. Lekarze twierdzą, że zabieg może być u niej przeprowadzony, jednak ja mam duże wątpliwości po tym, co przeczytałam w internecie. Z tego co rozumiem, zaburzenia rytmu serca stanowią przeciwwskazanie dla terapii elektrowstrząsowej. Czy to bezpieczne?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak leczyć neuralgię?

Dzień dobry, Zdiagnozowano u mnie bardzo rzadki rodzaj neuralgii, a mianowicie neuralgię nerwu usznego większego, tzw. great auricular neuralgia. Neuralgia jest po obydwu stronach głowy. Wcześniej bezskutecznie leczono mnie na neuralgię trójdzielną oraz potyliczną, ale objawy i miejsce bólu nie... Dzień dobry, Zdiagnozowano u mnie bardzo rzadki rodzaj neuralgii, a mianowicie neuralgię nerwu usznego większego, tzw. great auricular neuralgia. Neuralgia jest po obydwu stronach głowy. Wcześniej bezskutecznie leczono mnie na neuralgię trójdzielną oraz potyliczną, ale objawy i miejsce bólu nie pasowały. Przeszlam 3 zabiegi kriolezji i ból jest nieco mniejszy, część nerwów się ''wylączyła'' i pod brodą nie odczuwam bólu, jednak za uchem wciąż czuję ból. Lekarz wykonujący kriolezję stwierdził, że kriolezja jest zbyt mało precyzyjna i potrzebuję zabiegu termolezji lub nawet udania się na operację. Niestety on takich zabiegów nie wykonuje. Bezskutecznie poszukuję lekarza, ktory w Polsce wykonuje zabiegi termolezji lub operację na NERWIE USZNYM WIĘKSZYM. Neurolodzy i neurochirurdzy odsyłają mnie do laryngologów, a laryngolodzy do neurologów. Jestem załamana, ponieważ mam 26 lat, a przez ból jestem całkowicie niezdolna do pracy czy kontynuowania studiów. Leczenie farmakologiczne nie powiodło się. Jest to bardzo rzadko rodzaj neuralgii i prawie nikt nie chce podjąć się leczenia tej neuralgii. Nawet w literaturze medycznej znalazłam tylko kilka przypadków tej neuralgii opisanych z całego świata. Bardzo proszę o pomoc i wskazanie, kto w Polsce podejmie się leczenia inwazyjnego neuralgii nerwu usznego większego. Dojadę na każdy kraniec kraju, żeby się wyleczyć z tego bólu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy można jeść grejpfruta stosując Afobam?

Witam, od niedawna biorę Afobam 0.25mg 2-3 razy dziennie. Rano lubię przy śniadaniu zjeść grejpfruta, ale jako hipochondryk przeczytałem w internecie że wchodzi w interakcje z tymże lekiem (enzymy metobiluzjące grejpfruta są zajęte przez co więcej Afobamu trafia do... Witam, od niedawna biorę Afobam 0.25mg 2-3 razy dziennie. Rano lubię przy śniadaniu zjeść grejpfruta, ale jako hipochondryk przeczytałem w internecie że wchodzi w interakcje z tymże lekiem (enzymy metobiluzjące grejpfruta są zajęte przez co więcej Afobamu trafia do krwi) i tu moje pytanie jest - jak już zjem grejpfruta to ile czasu musi minąć żebym mógł spokojnie wziąść tabletkę Afobamu?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Szyda
Mgr Małgorzata Szyda

Z czego wynikają te trudności z zajściem w ciążę?

Witam. Około trzech lat temu zdiagnozowano u mnie torbiel okołojajowodową, która pomimo zastosowanego leczenia farmakologicznego nadal się powiększała powodując dość znaczne dolegliwości bólowe. W 2017 r. przeprowadzono laparoskopowe wyłuszczenie torbieli. Od tamtego czasu dość usilnie lecz bezskutecznie staramy się z... Witam. Około trzech lat temu zdiagnozowano u mnie torbiel okołojajowodową, która pomimo zastosowanego leczenia farmakologicznego nadal się powiększała powodując dość znaczne dolegliwości bólowe. W 2017 r. przeprowadzono laparoskopowe wyłuszczenie torbieli. Od tamtego czasu dość usilnie lecz bezskutecznie staramy się z mężem o dziecko. Wszystkie badania są normie. W międzyczasie na macicy pojawił się mięśniak uszypułowany wielkości 20 mm, którym, zdaniem lekarza nie należy się przejmować. Poziom prolaktyny też jest w normie. Z uwagi niewielkie rozregulowanie cyklów miesiączkowych lekarz zalecił stosowanie luteiny twierdząc, że wydłuża ona owulację co ułatwia zajście w ciążę. Pomimo regularnego przyjmowania leku ciąży dalej nie widać. Dodam, że pomimo usunięcia torbieli mam dość duże dolegliwości bólowe w podbrzuszu, które pojawiają się zwykle po aktywności fizycznej. Proszę o informację czy przebyty zabieg laparoskopowy bądź też obecność mięśniaka mogą mieć jakieś powiązanie z obecną trudnością z zajściem w ciążę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy te objawy to wynik leków?

Witam. Mam traumatyczne przeżycia. Molestowanie seksualne, ojciec alkoholik. To traumy. Z molestowaniem sobie poradziłem. Nie przejmuję się tym. Ale z ojcem alkoholikiem nie. Czuję pustkę tak jakbym nie miał dzieciństwa, ale wybaczyłem mu, bo był alkoholikiem i to choroba... Witam. Mam traumatyczne przeżycia. Molestowanie seksualne, ojciec alkoholik. To traumy. Z molestowaniem sobie poradziłem. Nie przejmuję się tym. Ale z ojcem alkoholikiem nie. Czuję pustkę tak jakbym nie miał dzieciństwa, ale wybaczyłem mu, bo był alkoholikiem i to choroba i zrozumiałem, że alkohol nim rządził Bez alkoholu był dobrym facetem i bardzo go kocham! Potem sam popadłem w alkoholizm. Pewnego dnia dostałem ataku drgawek i paniki. Nie wiedziałem czy to od nerwicy lękowej, którą u siebie podejrzewałem, czy też od alkoholu dostałem lęków i drgawek. Piłem od 10 lat. Od 5 lat 4 piwa dziennie. A w miesiąc poprzedzający silny atak lęku i paniki rozpijałem się do 8 piw dziennie. Dostałem nagle wielkiego ataku paniki i lęków, tj, bezdech, drżenie rąk i w obawie o własne zdrowie i życie rzuciłem alkohol. Zapisałem się też do psychoterapeutki, do psychologa uzależnień oraz do psychiatry. Nie piję piwa już 12 dni. Psychiatra przepisał mi Oriven na dzień i Deprexolet na noc. Wcześniej miewałem tylko napady paniki, bezdechy, osłabienia i napady lęków. Jak zacząłem brać Oriven miewam przygnębienie i myśli samobójcze i czuję się rozsypany oraz bezsilny. Podczas pierwszego dnia zażycia Orivenu dopadła mnie myśl samobójcza, która mnie zaniepokoiła i wystraszyła. Teraz dalej miewam takie myśli i dopadła mnie jesienna depresja. Biorę Oriven już 4 dzień. Czy ta moja apatia, myśli samobójcze, ogólne przygnębienie to takie początkowe działanie leków i tak ma być? Tzn czy te smutne dni w farmakoterapii mi miną?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak leczyć szumy uszne i niedrożność trąbek słuchowych?

Dzień dobry. Od kilku lat męczę się z problemami laryngologicznymi. Zmagam się m.in z szumami usznymi oraz niedrożnością trąbek słuchowych(wynik badania robionego tą samą aparaturą co tympanometria) objawiającą się m.in uczuciem zatkanego ucha. W celu ich udrożnienia wykonuje zalecone przez... Dzień dobry. Od kilku lat męczę się z problemami laryngologicznymi. Zmagam się m.in z szumami usznymi oraz niedrożnością trąbek słuchowych(wynik badania robionego tą samą aparaturą co tympanometria) objawiającą się m.in uczuciem zatkanego ucha. W celu ich udrożnienia wykonuje zalecone przez lekarza "ćwiczenia trąbkowe" Byłem już u niejednego laryngologa i nie raz słyszałem, że Moje trąbki są dość mocno wciągnięte. W ostatnim okresie niestety wspomniane objawy się nasilają. Jakiś czas temu przez cały dzień miałem wyjątkowo mocno zatkane uszy oraz odczuwałem w nich nieprzyjemny, dość silny ucisk kiedy dochodziły do mnie jakieś dźwięki. Próba Valsalvy pomagała na bardzo krótko. Chciałbym zapytać czy wobec tego powinienem kontynuować wspomniane ćwiczenia i ewentualnie kupić balony do udrożniania trąbek zalecone przez jednego z lekarzy czy też konieczne jest leczenie farmakologiczne? Druga sprawa to kilkusekundowe piski w jednym bądź drugim uchu. W chwili kiedy mi się to dzieje to głuchnę na jedno ucho prawie całkowicie. Niestety w ostatnim czasie uczucie przytkania utrzymuje się jeszcze po ustaniu pisku. Ja wiem, że to może mieć zupełnie inne podłoże m.in neurologiczne, ale piszę o tym dla pełniejszego obrazu sytuacji Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Szczelina odbytu u 29-latki

Dzień dobry, dwa tygodnie temu zdiagnozowano u mnie szczelinę odbytu. Jako, że poszłam wcześnie do lekarza, a rana jest jeszcze świeża, zdecydowano o leczeniu farmakologicznym. Dostałam maści Dilzem, Posterisan H, Lidoposterin i czopki. Dodatkowo lekarz zalecił nasiadówki z kory dębu... Dzień dobry, dwa tygodnie temu zdiagnozowano u mnie szczelinę odbytu. Jako, że poszłam wcześnie do lekarza, a rana jest jeszcze świeża, zdecydowano o leczeniu farmakologicznym. Dostałam maści Dilzem, Posterisan H, Lidoposterin i czopki. Dodatkowo lekarz zalecił nasiadówki z kory dębu i picie parafiny - 2 łyżki stołowe dziennie. I mam pytanie w związku z tym ostatnim - jak długo mogę pić parafinę? Ogólne leczenie ma trwać 6 tygodni, widzę już dużą poprawę, a parafina rzeczywiście pomaga przy wypróżnianiu się (stolec łatwo prześlizguje się). Ale nie jestem pewna czy jest wskazane jej picie ciągłe przez 6 tygodni. Efektów ubocznych typu ból brzucha nie zauważyłam. Pozdrawiam Katarzyna
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Szyda
Mgr Małgorzata Szyda

Czy można łączyć Ketonal i Profenid?

Czy można łączyć Ketonal 50 mg (tabletki) bądź Profenid 100 mg (czopki) z Tramalem w kroplach przy bardzo silnych bólach?
odpowiada 1 ekspert:
 Paweł Żmuda-Trzebiatowski
Paweł Żmuda-Trzebiatowski

Jak leczyć nawrót nerwicy u 35-latka?

Witam. Po 1.5 rocznej przerwie w leczeniu farmakologicznym nerwicy lekarz ze względu na powracające stany lękowe zalecił ponowne wdrożenie leku Asertin 50mg. 3 dni temu w aptece zakupiłem lek Sealoft 50mg (pani farmaceutka powiedziała ze jest to zamiennik) lek przyjmuje... Witam. Po 1.5 rocznej przerwie w leczeniu farmakologicznym nerwicy lekarz ze względu na powracające stany lękowe zalecił ponowne wdrożenie leku Asertin 50mg. 3 dni temu w aptece zakupiłem lek Sealoft 50mg (pani farmaceutka powiedziała ze jest to zamiennik) lek przyjmuje już drugi dzień w dawce 25mg tak jak zalecił lekarz, przez pierwszy tydzień. Moje pytanie dotyczy efektów nieporządanych gdyż szczerze mówiąc po raz pierwszy przeczytałem ulotkę i się przestraszyłem tym co piszą w szczególności o zespole serotoninowy. Tak jak wspomniałem, przyjmuje lek drugi dzień i mam takie objawy jak lekkie zgrzytanie zębami, lekkie bóle głowy i lekkie sporadyczne duszności. Chciałbym sie zapytać czy te objawy są normalne i czy miną po jakimś czasie czy powinienem powiedzieć obcym lekarzowi?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
Patronaty