Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 1 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Mózg: Pytania do specjalistów

Co oznacza taki obraz MR przy bólach głowy?

Od roku mam bóle głowy, raz w miesiącu trwający 3-4 dni. Zrobiłam MR głowy oto wynik: Pojedyncze, drobne - punktowe , niecharakterystyczne ogniska demielinizacji widoczne są w podkorowej istocie białej w częściach podstawnych obu płatów czołowych oraz w lewym... Od roku mam bóle głowy, raz w miesiącu trwający 3-4 dni. Zrobiłam MR głowy oto wynik: Pojedyncze, drobne - punktowe , niecharakterystyczne ogniska demielinizacji widoczne są w podkorowej istocie białej w częściach podstawnych obu płatów czołowych oraz w lewym płacie ciemieniowym . Odcinkowe półowalne pogrubienie ok. 3 mm w obszarze tętnicy mózgu łączącej przedniej i bardziej od strony odcinka A1 prawej tętnicy mózgu przedniej - niewielki tętniak ? - pełna ocena możliwa w badaniu angio naczyń mózgowych . Cechy umiarkowanych zaników korowo-podkorowych - z nieco większym poszerzeniem bruzd bocznych , rowków mózgowych i układu komorowego nadnamiotowego . Czy mam tętniaka?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Dlaczego nie mam ochoty na relacje z mężczyznami?

Mam 33 lata, jestem singlem, kobietą. Od 2 lat mam super pracę, znajomych i fajne życie. Czerpię radość z małych rzeczy, awansów, podróży, czytania książek, ćwiczenia jogi. Jedyny problem tkwi w tym, że nie umiem się zakochać i nie czuję... Mam 33 lata, jestem singlem, kobietą. Od 2 lat mam super pracę, znajomych i fajne życie. Czerpię radość z małych rzeczy, awansów, podróży, czytania książek, ćwiczenia jogi. Jedyny problem tkwi w tym, że nie umiem się zakochać i nie czuję żadnych uczuć pożądania do płci przeciwnej. Od razu zaznaczę, że jestem w 100% osobą heteroseksualną, nie mam wypartej płci; wiem, że zawsze pociągali mnie faceci. W sensie brak u mnie zauroczenia platonicznego, jakie zazwyczaj występuje najpierw (potem dopiero zakochanie, wiadomo). Ostatni związek skończył się 4 lata temu, ja go zakończyłam bo był toksyczny (przemoc psychiczna). 7 lat temu przeszłam załamanie nerwowe spowodowane innym związkiem w którym byłam, spałam po 15 godzin, byłam już w fazie niewstawania z łóżka, miałam opóźnienie psychoruchowe, zaciemniałam okna w sypialni, starałam się spać, bo myślenie i szukanie sensu życia bolało. Dostawałam od specjalisty Fevarin, brałam 2 lata. Pomogło, odzyskałam wtedy radość życia. Od jakiegoś czasu (2021) próbowałam umawiać się na randki, tak na luzie, poszukać faceta. Niestety, totalnie nie czuję do mężczyzn emocji (nie podobają mi się nawet Ci najwięksi przystojniacy, którzy powinni się podobać normalnej kobiecie?). Nie wyobrażam sobie (z relacji koleżanek, z innych forum dla kobiet, z relacji znajomych) wiem, że współczesne kobiety mniej więcej na 2-6 randce idą do łóżka (zalezy jak się szanują), całują już facetów (jest dotyk, brak bariery u nich). Dla mnie to nie do przejścia (seks dopiero po 3 miesiącach, o ile w ogóle poczuję jakiekolwiek pożądanie seksualne do mężczyzny i więź duchową). Zaobserwowałam też, że kiedy wstaję rano w wolne dni od pracy, to nie mam ochoty w ogóle wstawać z łóżka ani jeść śniadania (byłam typem jedzącym rano ze smakiem cokolwiek). Jedyne co mam ochotę zrobić to natychmiast wybiec z mieszkania na świeże powietrze. Czy ja mam nawrót jakiejś ukrytej depresji, ahedonię czy to zimowa apatia? Dlaczego ranki są takie ciężkie dla mnie, podczas gdy koniec dnia jest w porządku? Czy ewidentnie coś nie tak ze mną, skoro nie wyobrażam sobie w dzisiejszym świecie tak szybkiego kontaktu z płcią przeciwną? Czy to możliwe, że mogę mieć zespół stresu pourazowego po tym związku sprzed 7 lat? (Facet zrobił mi pranie mózgu, bo "zerwał ze mną" w fatalny sposób z dnia na dzień: upozorował swój pogrzeb, na który poszłam i dowiedziałam się, że byłam okłamywana aż 2 lata, a on miał dziewczynę i dziecko). Potem właśnie było to załamanie. Proszę pisać śmiało terminami naukowymi, interesuję się psychologią i rozwojem osobistym, więc załapię o co chodzi.
odpowiada 2 ekspertów:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy można wygrzewać twarz po operacji guza mózgu?

Czy mozna wygrzewać twarz po operacji guza mózgu, oponiak ? Bolesny ścisk mięśni, porażenie nerwu twarzowego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznacza wynik MR głowy u 57-latki?

Proszę o pomoc . Co oznacza opis MR głowy z kontrastem po nagłej utracie słuchu i szumach w prawym uchu. Po dożylnym podaniu kontrastu w obrębie mózg owia i opon nie wykazano ognisk patologicznego wzmocnienia. Komórki sutkowate piramid kości... Proszę o pomoc . Co oznacza opis MR głowy z kontrastem po nagłej utracie słuchu i szumach w prawym uchu. Po dożylnym podaniu kontrastu w obrębie mózg owia i opon nie wykazano ognisk patologicznego wzmocnienia. Komórki sutkowate piramid kości skroniowych są bezpowietrzne wypełnione płynem obraz wskazuje na zmiany zapalne. Niewielkie strefy pasmowate płynu widoczne są także w zakresie jam bębenkowych . Przyścienne i odcinkowo polipowate pogrubienie błony śluzowej na dnie obu zatok szczękowych. Wcześniej przed rezonansem zastosowano leczenie schematem Stennerta ,Komora Hiperbaryczna dDexaven do jamy bęben kowej bez porawy w odzyskaniu słuchu. Czekam na konsultacje z opisem MR. Będę wdzięczna za odpowiedź bo bardzo się martwię.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

W jakim kierunku powinienem robić badania?

Witam. Proszę o poradę w jakich kierunkach się zbadać . Moje objawy to szum w prawym uchu , zanik libido, problemy z pamięcią (nie zapamiętuję wydarzeń z życia oraz części wspomnień.) Mam też problem ze snem - nieprawidłowa architektura... Witam. Proszę o poradę w jakich kierunkach się zbadać . Moje objawy to szum w prawym uchu , zanik libido, problemy z pamięcią (nie zapamiętuję wydarzeń z życia oraz części wspomnień.) Mam też problem ze snem - nieprawidłowa architektura snu, sen jest bardzo płytki i brak w nim podziału na fazę REM i NREM. Mimo tego nie czuje się niewyspany jakbym nie musiał w ogóle spać . Czuje ucisk w dolnej części głowy jakby od spodu w jego głębi . Wszystko zaczęło się od tego że zacząłem się czuć źle - poszedłem zrobić badania - z tych negawnych miałem złe wyniki wątrobowe ale przede wszystkim wykryto u mnie przeciwciała na boreliozę robione testem elisa i western blot. Igm miałem pozytywne, igg mialem negatywne. Na podstawie tych wyników nie przyjęto mnie do szpitala . Niedługo potem miałem sytuację stresowe w życiu , dostałem od lekarza psychiatry paroksetyne. Mój mózg po tym zareagował w sposób dramatyczny - jednakże nie psychicznie tylko fizycznie . Właśnie w tej tylnej dolnej części mózgu zaczął się jakis proces - jakiś rodzaj zmian strukturalnych tak bym to nazwał , zwezyly mi się źrenice , nie spałem ponad tydzień , zaczęło mnie palić w głowie , oraz automatycznie to libido mi spadło . Jednocześnie czułem jakby mi się coś zamknęło w tej części mózgu że już nigdy nie zasne . Był to stan nie do wytrzymania. Rodzina zawiozła mnie z tymi objawami do szpitala psychiatrycznego. Dostalem jakiś lek na spanie , zasnąłem po nim ale zacząłem doznawać bezdechu sennego. Później już nie mógłem w ogóle spać . Stwierdzono mi że to psychoza ponieważ bardzo panikowalem że umieram tak się czułem . Od tego momentu żeby w ogóle zasnąć pomaga mi olanzapina. Oprócz wymienionych objawow drżą mi mięśnie czasami i mam coś w rodzaju zespołu niespokojnych nóg oraz problemy z trzymaniem moczu czasami - nie mogę do końca oddać moczu . Kiedy kładę się spać nie mogę sobie wyobrazić niczego przed oczami - mam ciemny obraz właściwie . Robiłem rezonans magnetyczny głowy i EEG. Zapis EEG w stanie czuwania prawidłowy , natomiast w RM zwyrodnienie trzonow kręgów szyjnych oraz cechy dyskopatii i drobne ubytki tkanek miękkich. Proszę o pomoc w jakim kierunku powinienem robić badania . Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Barbara Szalacha
Mgr Barbara Szalacha

Czy mam stosować ten lek przy refluksie?

Dzień dobry. Cierpię na refluks żołądkowo przełykowy. Stosowałem różne leki i nie mogę dojść do zdrowia, trwa to juz ponad rok. Z racji, ze mam również problemy na tle nerwowym to poszedłem z tym do psychiatry i opisałem mu moje... Dzień dobry. Cierpię na refluks żołądkowo przełykowy. Stosowałem różne leki i nie mogę dojść do zdrowia, trwa to juz ponad rok. Z racji, ze mam również problemy na tle nerwowym to poszedłem z tym do psychiatry i opisałem mu moje problemy z żołądkiem. Lekarz przepisał mi escitalopram a do tego sulpiryd który miał pomoc mi z problemami żołądkowymi. Lek ten okazał się bardzo dobry na mój żołądek ale niestety pojawiły się inne skutki uboczne. Obniżone libido, czułem się jakbym został wykastrowany. Zauważyłem również, że przybrałem na wadze. Naczytałem się o tym leku, że podwyższa prolaktyne i można nawet dostać od niego gruczolaka w mózgu. Postanowiłem odstawić ten lek, po 2 tygodniach znowu zaczęły się problemy z żołądkiem. Jakie jest ryzyko zachorowania po tym leku? Jest to skuteczny środek ale powoduje dużo skutków ubocznych. Boje się o swoje zdrowie, że dostane jakiegoś guza lub na zawsze stracę ochotę na seks, te tabletki dają jedno ale zabierają drugie. Proszę o pomoc i porady co zrobić w tej sytuacji. Dawki jakie brałem to 2x dziennie 50mg.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak leczyć nerwicę natręctw w ciąży?

Witam, od 16 lat zmagam się z nerwicą natręctw. Obecnie jestem w 22 tygodniu ciąży. Jak dowiedziałam się o ciąży w 7 tygodniu odstawiłam leki 1/2 tabletki Paroxinor 25 / dziennie, którą dotychczas brałam. Obecnie moja nerwica się... Witam, od 16 lat zmagam się z nerwicą natręctw. Obecnie jestem w 22 tygodniu ciąży. Jak dowiedziałam się o ciąży w 7 tygodniu odstawiłam leki 1/2 tabletki Paroxinor 25 / dziennie, którą dotychczas brałam. Obecnie moja nerwica się rozszalała bardzo, jestem w ciągłym niepokoju, rozmyślaniu i lęku. Lekarz ginekolog zalecił mi sprobowac wspomagać się hydroksyzyna a jeśli już nie dam rady to zacząć brać sertralinę. Tak samo po rozmowie z psychiatrą ustaliłam że spróbuję jeszcze wyciszyć ten dołek codziennym braniem hydroksyzyny 2x25mg a jeśli nie dam rady to wtedy sięgnąć po sertraline. Ostatnio nerwica tak mocno uderza, że podczas analizowania jakiegoś tematu sama nie wiem już o co mi w nim chodzi, czego się boję, takie jakby drugie dno w temacie widzę, że jeden temat jest powiązany z drugim i taki mętlik się robi. Do tej pory miałam podstawowy sposób radzenia sobie z tymi myślami tak że ucinam temat, nie analizuje bo to wszystko jest nerwica i nie tr,eba tego roztrząsać, a ostatnio mam myśli natrętne na punkcie tego że zablokowałam sobie sposób nie przejmowania się tymi rozmyslaniami, że nie moge tak olewać danego tematu który mi się podsuwa, że jednak muszę analizować co z czego wyszło bo jednak czasem człowiek coś tam zrozumie w tym schemacie, i takie zamieszanie w głowie jak by człowiek starał się zrozumieć kosmos. Nagle tematy o psychoterapii, o działaniu mózgu człowieka zaczęły mnie przerażać i oczywiście wszystko sprowadza się do tego że każdym wymyślonym tematem ostatecznie musze się przejmować a nie ucinać go i odsuwać myśli gdzie indziej. Ogólnie juz nie wiem o co mi w tym chodzi, ale zaczęło mnie przerażać też to że już mi się tak plącze. Podsumowując już nie potrafię uciąć tematu bo jakoś w tym natłok myśli wymyśliłam sobie ze jednak skoro jedno ma wplywa na drugie i jakieś zależności są w tym całym rozumieniu człowieka i skoro psychoterapia bazuje na analizowaniu tego wszystkiego to musze analizować, a ostatecznie że cała ta kupa myslowa, natrectwo to prawda i musze się tym przejmować a nie ucinać temat i myśleć o czymś innym... Boje sie że już popadam w jakiś obłęd myślowy, bo tu nawet nie wiem o co konkretnie chodzi tylko już takie wyrywki myśli i skojarzenia jednej z drugą przedstawiają mi jakieś dziwne obrazy tego wszystkiego... Czy to dalej są natrectwa?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego miewam takie bóle głowy mając 25 lat?

Od miesiąca mam bóle głowy zlokalizowane ma całej głowie. Bóle są częste. Pojawiają się w ciągu dnia i nasilają wieczorem. Nie są silne, a raczej uciążliwe. W styczniu rok temu miałam wykonywane RM z kontrastem. Wszystko wyszło w porządku.... Od miesiąca mam bóle głowy zlokalizowane ma całej głowie. Bóle są częste. Pojawiają się w ciągu dnia i nasilają wieczorem. Nie są silne, a raczej uciążliwe. W styczniu rok temu miałam wykonywane RM z kontrastem. Wszystko wyszło w porządku. Oprócz boli glowy od kilku dni dochodzi jakby " strzelanie w uszach" ( uczucie jakby pękających baniek) Czasem zdarza się, że jest mi niedobrze. Byłam tydzień temu u neurologa. Po badaniu nie stwierdził nieprawidłowości. Natomiast ja nadal bardzo stresuje się i obawiam, że bóle mogą być guzem mozgu bądź inna powazna choroba. Proszę o poradę.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy takie dolegliwości mogą mieć związek z nerwicą?

Witam, mój problem polega na tym, że od dobrych kilku lat zmagam się z nerwicą, depresją i atakami paniki co chwila nowe dolegliwości już powoli mam tego dość. Aktualnie mam silne powidoki od źródeł światła wystarczy ze przez sekundę... Witam, mój problem polega na tym, że od dobrych kilku lat zmagam się z nerwicą, depresją i atakami paniki co chwila nowe dolegliwości już powoli mam tego dość. Aktualnie mam silne powidoki od źródeł światła wystarczy ze przez sekundę spojrzę w lampe i przez jakiś czas widze niebieska plamę, uniemożliwia mi to w pewnym stopniu prowadzenie auta bo wtedy co chwila jestem narażony na silne światło z innych samochodów wtedy co chwila widze niebiesko-fioletowe plamy do tego wszystkiego doszedł śnieg optyczny, męty i szum w uszach bardzo uciążliwy gdy idę spać, a jak już zasne to męczą mnie koszmary i paraliże senne. Dwa raz już byłem u okulisty miałem badane dno oka oraz test rozpoznawania barw, okulistka mówiła ze siatkówki oczu i nerw wzrokowy w stanie idealnym. rezonans mózgu 3 lata temu wynik był idealny nawet nie było żadnych zwężeń żył itp. Wyniki krwi również w normie. Nie mam pojęcia gdzie szukać rozwiązania. Psycholog i psychiatra uspokajają, że to typowe dla moich zaburzeń, jednak nie potrafię w to uwierzyć. Boje się, że przez te 3 lata mógł utworzyć się jakiś guz czy inne demienilizacje, jest to możliwe ? Czy jednak mogę to przypisać nerwicy ? Żyje w ciągłym strachu. Proszę o radę.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Jak poradzić sobie z tymi objawami depresji?

Dzień dobry. Mam 18 lat i jestem w III klasie liceum po gimnazjum-maturalnej. W 3 klasie gimnazjum miałam stwierdzoną depresję, nie leczyłam się na nią i w miarę na własną rękę byłam w stanie z niej wyjść z pomocą... Dzień dobry. Mam 18 lat i jestem w III klasie liceum po gimnazjum-maturalnej. W 3 klasie gimnazjum miałam stwierdzoną depresję, nie leczyłam się na nią i w miarę na własną rękę byłam w stanie z niej wyjść z pomocą psychologa z poradni. I i II klasa liceum nie były dla mnie za łatwe bo miałam ciągłe wachania nastroju a nauka nigdy nie przychodziła mi łatwo. Pod koniec drugiej klasy liceum zaczęłam czuć się coraz gorzej i w wakacje poszłam na pierwszą wizytę do psychiatry. Mam stwierdzoną nerwice (spowodowaną głównie sytuacją w domu i też innymi przeżyciami, byłam przez długi okres gimnazjum gnębiona) zaczęłam leczenie z psychoterapeutką, a także lekami. Najpierw przepisany miałam asertin, później seronil, paroxinor wraz z memotropilem, a tydzien temu agomelatynę egis. Wiem, że nowe leki jeszcze nie zaczęły działać, ale problem dotyczy całego tego roku szkolnego. Wiem że jest to bardzo ważny rok w moim życiu i obiecałam sobie że postaram się najbardziej jak mogę jeśli chodzi o naukę, ale to nie wystarcza. 100% moich możliwości to jak dla kogoś innego 10%. Staram się być na bieżąco z tematami, uważam na lekcjach i chodzę na zajęcia dodatkowe/korepetycje. W domu jeśli tylko jestem w stanie to siadam do książek ale niestety mam z tym często trudności, tak samo jak z innymi codziennymi czynnościami. Mam strasznie duże problemy z pamięcią i koncentracją-ktoś mi o czymś opowiada ale mój mózg nie przyjmuje tych informacji, bardzo łatwo się rozpraszam najmniejszymi rzeczami i mimo uważania na lekcjach i korepetycjach i samodzielnego przerabiania materiału nie zostaje mi nic w głowie. Dużo codziennych sytuacji zapominam albo mam wrażenie że m się przyśniły, są zamglone i nierealistyczne w mojej głowie. Mimo starań z chemii biologii i matematyki mam same jedynki co jak narazie sprawia, że jestem zagrożona z tych przedmiotów. Nauczyciele widzą moje starania ale nie przekłada się to w żaden sposób na moje oceny. Rodzice patrzą jedynie na to. Uważają, że jestem leniwa i całymi dniami nic nie robię. Coraz częściej wracam do domu i pierwsze co mnie spotyka to kłótnia, pretensje o moje oceny i ignoranctwo. Zawsze po tym czuję się źle, czasem płaczę, a czasem po prostu siedzę z pustką w głowie, lecz za każdym razem wypłukuje to ze mnie resztki energii. Wszystko się zapętla i wychodzi negatywnie. Pomału nie daję rady. Kiedyś nawet w najgorszych momentach potrafiłam mieć najmniejszą nadzieję, ale to też już znika. Przykro mi że bliscy nie widzą moich starań, ale też nie dziwię się ich reakcjom bo jedyne co widzą to negatywne stopnie. A za tym się kryje to wszystko co przeżywam o czym już nie chcą słuchać i zrozumieć. Pomału tracę nadzieję, boję się porażki która zbliża się coraz szybciej. Nie widzę żadnego wyjścia z tej sytuacji. Każda rozmowa na terapii ostatnio wygląda tak samo i nie przynosi żadnych skutków tak samo jak leki. Chcę żeby to wszystko się już skończyło. Nie wiem jak poradzić sobie z tym wszystkim bo mam teraz pomoc lekarzy a jest tylko gorzej. Jak mogę sobie poradzić ze szkoła i życiem?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z nawrotami zaburzeń lękowych?

Dzień dobry, Mam 23 lata. Około 6 lat temu zdiagnozowano u mnie zaburzenia lękowe uogólnione z objawami somatycznymi. Leczono mnie lekiem asertin przez ponad rok, od tamtej pory czułam się dobrze i jakość mojego życia znacznie się poprawiła. Zaczęłam sama... Dzień dobry, Mam 23 lata. Około 6 lat temu zdiagnozowano u mnie zaburzenia lękowe uogólnione z objawami somatycznymi. Leczono mnie lekiem asertin przez ponad rok, od tamtej pory czułam się dobrze i jakość mojego życia znacznie się poprawiła. Zaczęłam sama wychodzić chętnie z domu bez strachu, przestałam bać się poprosić o coś obcą osobę w sklepie lub załatwić coś samej na poczcie, co wcześniej było u mnie wielkim problemem, na tyle, że przestałam całkowicie wychodzić z domu. Przez ten czas zaczęłam dbać o swoje zdrowie fizyczne, uprawiałam sport i zdrowo się odżywiałam, udało mi się schudnąć 25kg i czułam się ze sobą znacznie lepiej, dużo zyskałam na pewności siebie, co również wcześniej było moim problemem. Miewałam gorsze momenty, chwile załamania przeszłam przez trudną relację z drugą osobą, która bardzo dawała mi odczuć, że jestem niewystarczająca, co ponownie odbiło się na mojej psychice ale zawsze jakoś udawało mi się podnieść i wracałam do normy. Do pewnego momentu, aż około 4 miesiące temu, mój dzień zaczął się jak zwykle. Miałam zacząć swój codzienny trening, aż podczas przebierania się odniosłam wrażenie jakbym straciła czucie w rękach, na skórze. Materiał przesuwający się po ciele wydawał się jakiś inny, jakby prawie go nie było, do tej pory nie umiem tego uzasadnić ale wydaje mi się, że to działo się tylko w mojej głowie, dlatego że dotykając się później po rękach czułam normalnie, nic nie zanikło. Wystraszyłam się wtedy i wpadłam w panikę, a przy tym zrobiło mi się słabo, gorąco, zaczęło mi piszczeć w uszach i kręcić w głowie. Położyłam się i bałam wstać, aż przyszła do mnie mama i wypytywala co się stało, a ja chcąc jej powiedzieć znów wpadłam w panikę i zaczęłam nie wiedząc czemu płakać, trząść się ze strachu i ciężko mi się oddychało. Od tamtej pory przez jakieś 3 dni bolała mnie głowa i miałam wrażenie w klatce piersiowej, jakby ktoś mi na niej siedział. Nie mogłam spać, budziły mnie duszności i kołatania serca. Bałam się, że to może być problem właśnie sercowy, ale poszłam do lekarza, zrobiono mi EKG i wyszło w porządku. Od tamtego dnia czuję się dziwnie zmęczona, niekiedy nie mam w ogóle siły w rękach. Mam uczucie jakbym miała zaraz zemdleć, paść, mimo że nie kręci mi się w głowie, ale wydaje mi się jakbym traciła panowanie nad swoim ciałem, wszystko robię mechanicznie, nogi robią mi się jak z waty. Miewam gule w gardle która utrudnia mi swobodne oddychanie i kołatania serca, ciągle myślę o tym że dostanę zawału, udaru mózgu a jak tylko lekko rozboli mnie głowa to boję się że mam tętniaka lub jakiegoś guza. Boję się, że umrę. Najgorzej jest kiedy myślę o tym, że będę musiała wyjść z domu i kiedy już do tego wyjścia dojdzie. Będąc w sklepie myślę tylko o tym by wrócić do domu, bo zaraz zemdleje i znów robi mi się słabo, serce bije mi coraz szybciej, bez przerwy sprawdzam sobie puls palcami na szyi, nagle ściska mnie w głowie i znów pojawiają się te obawy, że dostanę jakiegoś ataku na środku sklepu. Niemal cały czas mam przy tym uczucie odrealnienia, obraz robi się dziwny, jakby bardziej kontrastowy a światło ostrzejsze, zastanawiam się wtedy czy to co się dzieje, dzieje się naprawdę czy może mi się tylko śni. Nie jestem pewna co powinnam zrobić, czy od razu umówić się do mojego dawnego psychiatry czy najpierw skonsultować to z moim lekarzem rodzinnym i zrobić jeszcze jakieś badania. Dodam, że morfologię krwi i badania moczu miałam dwa razy w tym czasie i za każdym wyszły dobrze. Boję się, bo czuję jak moja radość z życia od nowa spada, przestają mnie cieszyć rzeczy z których wcześniej czerpałam szczęście, nie mam nawet siły na spotkania z przyjaciółmi. Czy to wszystko to może być faktycznie powodem nawracających zaburzeń lękowych?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co mogą u mnie oznaczać te objawy neurologiczne?

Witam 08.08.2021 zostałam pobita. Miałam wstrząs mózgu i złamanie górnych blaszek granicznych kręgów c7, th1 i th2. 6 tygodni nosiłam gorset ortopedyczny szyjno-piersiowy. Po zdjęciu gorsetu nie miałam żadnej rehabilitacji, wróciłam do pracy. Od czasu wypadku miałam dwa niepokojące... Witam 08.08.2021 zostałam pobita. Miałam wstrząs mózgu i złamanie górnych blaszek granicznych kręgów c7, th1 i th2. 6 tygodni nosiłam gorset ortopedyczny szyjno-piersiowy. Po zdjęciu gorsetu nie miałam żadnej rehabilitacji, wróciłam do pracy. Od czasu wypadku miałam dwa niepokojące ataki,które trwają 5-7 dni. Zaczynają się bólem i uciskiem z tyłu głowy który następnie rozlewa się na całą czaszkę i twarz. Oprócz bólu i ucisku są jeszcze parestezje- uczucie jakby przechodzenia prądu, raz ciepło raz zimno, drętwienie, mrowienie i wszelkie inne nieprzyjemne odczucia. I tak bez przerwy te kilka dni. Byłam na SOR. Ciśnienie w porządku, saturacja też. Badania krwi tak samo. TK nic nie wykazało. W głowie czysto Cytując neurologa. Nie wiem co to jest i jak z tym walczyć. Boję się kolejnego ataku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy mogę być kierowcą z tętniakiem mózgu?

Czy mając stwierdzonego tętniaka mózgu mogę zostać kierowcą zawodowym? Dodam, że od paru lat nie odczuwam dolegliwości związanych z tym schorzeniem. Czy lekarz medycyny pracy bez mojego nadmienienia będzie w stanie uzyskać takie informacje?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Do jakiego lekarza mam się udać z tym tk głowy?

Witam miałam Badanie TK Głowy dostałam opis. Mózg i móżdżek bez podejrzanych zmian ogniskowych w badaniu natywnym. Układ komorowy symetryczny, nie przemieszczony, nieucisniety, nieposzerzony. Na pograniczu trzonu i lewego skrzydła większego kości klinowej widoczny obszar sklerotyczny ok. 16x14mm -do kontroli proszę o poradę do jakiego lekarza mam się udać
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznaczają te silne i uciskowe bóle głowy?

Witam , bóle głowy kłujące , uciskowe, zarywające w całej głowie od 7 miesięcy.Wykonany teraz rezonans bez kontrastu wykazał w istocie białej obu półkul mózgu głównie podkorowo w prawym środku półowalnym ,rozsiane drobne ogniska gliozy, najpewniej naczyniopochodnej. Badanie wykonano w... Witam , bóle głowy kłujące , uciskowe, zarywające w całej głowie od 7 miesięcy.Wykonany teraz rezonans bez kontrastu wykazał w istocie białej obu półkul mózgu głównie podkorowo w prawym środku półowalnym ,rozsiane drobne ogniska gliozy, najpewniej naczyniopochodnej. Badanie wykonano w sekwencjach SE FSEw 3 płaszczyznachT1-, T2zależnych, FLAIR,DWIplus ADC.Rezonans kręgosłupa szyjnego bez zmian.Konsultacja neurologiczna obyła się i Pani neurolog stwierdziła , że taka moja uroda i czasami każdego zakluje lub zaboli ,dalszych zaleceń nie dała.Dodam, że mam ucisk w tylnych zębach i ten ból głowy codziennie sporo razy.Dziękuję za odpowiedz
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak rozumieć taki obraz EEG u 34-latka?

Mam 34 lata i jest pracownikiem fizycznym. Pół roku temu straciłem przytomność siedzą jako pasażer w aucie. Po ocuceniu odczuwałem silny ból w okolicach nerek. USG jamy brzusznej oraz wizyta u urologa nie wskazała na chorobę nerek. Po pół... Mam 34 lata i jest pracownikiem fizycznym. Pół roku temu straciłem przytomność siedzą jako pasażer w aucie. Po ocuceniu odczuwałem silny ból w okolicach nerek. USG jamy brzusznej oraz wizyta u urologa nie wskazała na chorobę nerek. Po pół roku znów straciłem przytomność. Tomografia nic nie wykazała. Dziś odebrałem następujące wyniki EEG : Czynność podstawowa EEG prawidłowo zróżnicowana przestrzennie składa się w odprowadzeniach ciemieniowo- potylicznych z rytmu theta 6-7 Hz o amplitudzie 100uV oraz z serii niskonapięciowego rytmu beta. Na tym tle rejestruje się obustronnie znad odprowadzeń ciemieniowo= potylicznych i skroniowych pojedynczych i w grupach fale wolne theta o amplitudzie nieco wyższej niż tło zapisu. Reakcja zatrzymania wyrażona. Hiperwentylacja i fotostymulacja nie aktywuje krzywej EEG. ORZECZENIE: Zapis czynności bioelektronicznej mózgu nieprawidłowy, zwolniony. Co to może znaczyć.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak ocenić ten wynik MR kręgosłupa u 19-latka?

Witam mam wyniki rezonansu co mogą oznaczać RM GłOWY (2021-12-17) Badanie MR głowy wykonano w sekwencjach SE, TSE, dyfuzyjnych, SWI i FLAIR, w obrazach T1,T2-zależnych, w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i osiowych bez dożylnego podania środka kontrastowego. Tkanki mózgu i móżdżku... Witam mam wyniki rezonansu co mogą oznaczać RM GłOWY (2021-12-17) Badanie MR głowy wykonano w sekwencjach SE, TSE, dyfuzyjnych, SWI i FLAIR, w obrazach T1,T2-zależnych, w płaszczyznach czołowych, strzałkowych i osiowych bez dożylnego podania środka kontrastowego. Tkanki mózgu i móżdżku bez zmian ogniskowych, o typowej strukturze i sygnale, bez zaburzeń dyfuzji. Układ komorowy przeciętnej szerokości, dość symetryczny, bez przemieszczeń. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. Zgrubienia śluzówkowe we wszystkich zatokach obocznych nosa. Zagęszczenia płynowo-zapalne w komórkach lewego wyrostka sutkowatego. Struktury piramidy prawej k. skroniowej nie wykazują zmian.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza ten obraz badania mózgowia u 30-latka?

Witam serdecznie, proszę o pomoc, mężczyzna lat 30, do tej pory zupelnie zdrowy, poza pojedyńczym epizodem ostrego zapalenia trzustki, abstynent, palący, opis rezonansu: Pojedyńcze, drobne ognisko hyperintensywne w obrazach T2-zależnych zlokalizowane w sąsiedztwie trzonu prawej komory bocznej - niespecyficzne ognisko... Witam serdecznie, proszę o pomoc, mężczyzna lat 30, do tej pory zupelnie zdrowy, poza pojedyńczym epizodem ostrego zapalenia trzustki, abstynent, palący, opis rezonansu: Pojedyńcze, drobne ognisko hyperintensywne w obrazach T2-zależnych zlokalizowane w sąsiedztwie trzonu prawej komory bocznej - niespecyficzne ognisko gliozy. Poza tym półkule mózgu i móżdżku bez ognisk patologicznych. Pień mózgu prawidłowy. Bez ognisk restrykcji dyfuzji. Układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony, symetryczny. Przymózgowe przestrzenie płynowe w normie. Okolica przysadki mózgowej oraz okolica nadsiodłowa prawidłowe. Kompleksy nerwów VII i VIII-ych nieposzerzone. Po podaniu kontrastu nie uwidoczniono obecności ognisk patologicznego wzmocnienia podejrzanych o npl. Czy to coś złego? Czy jest się czy martwić? Oczywiście jestem zapisany do neurologa, ale do wizyty jeszcze trochę czasu,a człowiek od zmysłów odchodzi, proszę chociaż bo jakąkolwiek informacje. Z góry serdecznie dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak rozumieć taki obraz RTG zatok u 44-latki?

Bardzo proszę o interpretację opisu badania RTG zatok: Drobne zwapnieniaw nieprzemieszvzonym sierpień mózgu , okrężne zgrubienia błony śluzowej zatoki szczękowej prawej i zaznaczone upośledzenie powietrzności/przymulenie zatoki szczękowej lewej i czołowej -na skutek zmian zapalnych Czy powinnam podjąć jakieś leczenie? Dziękuję z góry za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Dotyczy: Laryngologia Mózg

Co oznacza ten obraz EEG u 22-latka?

Witam proszę o interpretację wyniku badań EEG z góry bardzo dziękuję. Zapis ze zmianami w tylnych odprowadzeniach mózgu, z przewagą po stronie lewej, z okresową tendencją do uogólniania się zmian i napadowości, pod postacią fal wolnych theta/delta i niskonapięciowych fal ostrych, wrażliwy na stymulację, bardziej na HV
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Patronaty