Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ortopedia: Pytania do specjalistów

Co robić z nasilonym bólem lędźwi?

Witam. Od dwóch lat boli mnie odcinek lędźwiowy. Ból przy schylaniu ciała, samej głowy czy siedzeniu. Wyniki z morfologii prawidłowe. Rezonans wykrył przepukliny, ale nie nachodzące na nerwy. Fizjoterapia nie pomogła. Nie odczuwam różnicy po lekach, maściach czy plastrach... Witam. Od dwóch lat boli mnie odcinek lędźwiowy. Ból przy schylaniu ciała, samej głowy czy siedzeniu. Wyniki z morfologii prawidłowe. Rezonans wykrył przepukliny, ale nie nachodzące na nerwy. Fizjoterapia nie pomogła. Nie odczuwam różnicy po lekach, maściach czy plastrach na ból. Od miesiąca się pogorszyło, nie pografie nawet ubrać butów. Do kogo się udać? Ortopeda czy neurolog? Pomocy
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Dlaczego puchną mi nogi?

Puchną mi nogi w szczególności prawa o mam ból nogi prawej dodatkowo dostaje jakieś skurcze i kuje mnie w nodze i miejscami mam gorąca nogę a często przechodzi chłód lub zimno rzeź mogę co to może być ?
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Co oznacza wynik MRI kręgosłupa u 49-latka?

Witam, co oznacza wynik badania MR kregoslupa lędźwiowo krzyżowego. Nieznaczne prawostronne skrzywienie odcinka lędźwiowego. Niewielkie rozlane tylne wypukliny pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych L2-L3, L3-L4, L4-L5 (na poziomie L3-L4 nieznacznie bardziej prawostronnie), wnikające dokanałowo na głębokość 2-2,5mm, z towarzyszącymi wyciągnięciami tylnych... Witam, co oznacza wynik badania MR kregoslupa lędźwiowo krzyżowego. Nieznaczne prawostronne skrzywienie odcinka lędźwiowego. Niewielkie rozlane tylne wypukliny pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych L2-L3, L3-L4, L4-L5 (na poziomie L3-L4 nieznacznie bardziej prawostronnie), wnikające dokanałowo na głębokość 2-2,5mm, z towarzyszącymi wyciągnięciami tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelujące przednią ścianę worka oponowego, bez zwężania zachyłków bocznych kanału i bez kolizji z wychodzącymi tu korzeniami nerwów rdzeniowych oraz wypełniające dolne części otworów międzykręgowych bez ich stenozy. Na pozostałych poziomach wypuklin czy przepuklin dokanałowych nie stwierdzono. Osteofitoza przednich i bocznych krawędzi trzonów kręgów. Nierówność blaszek granicznych trzonów kręgów z guzkami Schmorla w dolnej części odcinka piersiowego kręgosłupa na podłożu przebytych w przeszłości zaburzeń kostnienia. Naczyniak w trzonie kręgu L1 o wlk. 18x15mm. Innych zmian w obrazie MR kręgosłupa i struktur kanału kręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym nie stwierdzono. Kanał kręgowy i otwory międzykręgowe bez cech stenozy. Stożek rdzenia widoczny jest na poziomie L1, końcowy uwidoczniony odcinek rdzenia bez zmian ogniskowych. Szpik kostny kręgów bez zmian naciekowych i bez obrzęku. Przestrzeń przykregoslupowa prawidłowa.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Dlaczego mam ten ból karku?

Jakie badanie zrobić by dowiedzieć się dlaczego boli kark i od głowy do łopatki płynie jakby niteczka prądu momentami. ból jest czasowy ,po masażu było lepiej ale już coraz krótsze to odstępy.praca w wymuszonej pozycji to pewnie powód,ale na RTG nic nie widać
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Co oznacza wynik rezonansu magnetycznego kręgosłupa u 42-latki?

Witam, proszę o interpretację moich wyników rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego. W trzonie kręgu Th3 jest ognisko niskosygnałowe w obrazach T1/T2 o wymiarze 12 mm, bez widocznej zmiany sygnału w obrazach STIR - zmiana niecharakterystyczna dla oceny w badaniu kontrolnym. Bardzo się denerwuję, że to coś złego.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to możliwe, że kość jest złamana lub pęknięta mimo zespolenia?

Witam. 2 lata temu przebyłam złamanie dalszej nasady kości piszczelowej, został przeprowadzony zabieg zespolenia kości blacha oraz śrubami. Kilka dni temu potknęłam się i wywarłam dosyć mocny ucisk nogi na podłoże. Od tamtego czasu odczuwam umiarkowany ból w kostce oraz... Witam. 2 lata temu przebyłam złamanie dalszej nasady kości piszczelowej, został przeprowadzony zabieg zespolenia kości blacha oraz śrubami. Kilka dni temu potknęłam się i wywarłam dosyć mocny ucisk nogi na podłoże. Od tamtego czasu odczuwam umiarkowany ból w kostce oraz dziwne mrowienie. Czy możliwe jest, że kość jest złamana lub pęknięta mimo zespolenia? Kończyna nie jest sina, ani opucznięta i mogę chodzić. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Czy to jest normalna sytuacja po operacji?

Dzień dobry - jestem 5 dni po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych przednich (ACL) i plastyki łąkotek. Po powrocie do domu i stosowaniu wstępnej rehabilitacji pod operowanym kolanem pokazał mi się ciemnobrunatny siniak (wylew), który rozlał się do połowy łydki oraz trochę... Dzień dobry - jestem 5 dni po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych przednich (ACL) i plastyki łąkotek. Po powrocie do domu i stosowaniu wstępnej rehabilitacji pod operowanym kolanem pokazał mi się ciemnobrunatny siniak (wylew), który rozlał się do połowy łydki oraz trochę na wewnętrzą stronę uda. Nie ma z tej strony opuchlizny, ani mnie to nie boli - jedyna opuchlizna to nad kolanem po operacji. Czy to jest normalna sytuacja po operacji, czy powinienem to zgłosić?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Jak poważnie są uszkodzenia kręgosłupa?

Dzień dobry, Proszę o interpretację wyników RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego AP bok. Niewielkie wpuklanie się blaszek granicznych w obręb trzonów. Załamanie blaszki granicznej górnej trzonu L1. Dyskopatia na wysokości TH12-L1-L2, L5-S1. Występuje u mnie ból kręgosłupa w okolicach środkowej części o... Dzień dobry, Proszę o interpretację wyników RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego AP bok. Niewielkie wpuklanie się blaszek granicznych w obręb trzonów. Załamanie blaszki granicznej górnej trzonu L1. Dyskopatia na wysokości TH12-L1-L2, L5-S1. Występuje u mnie ból kręgosłupa w okolicach środkowej części o różnym nasileniu i czasem na dole kręgosłupa, często budzę się ze "sztywnym kręgosłupem". Dodatkowo od dwóch tygodni mam ból lewego boku o różnym netężeniu promieniujący do pleców i ból pod żebrami po lewej stronie przy dotyku (USG brzucha w normie). Jak poważnie są uszkodzenia kręgosłupa? Jakie są metody leczenia? Czy istnieje szansa do całkowitego wyleczenia-zaleczenia?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Jak mam dalej postępować mając takie wyniki?

Od dłuższego czasu drętwieje mi prawa ręka, boli mnie szyja. Nie mogę dłużej pisać po tablicy (jestem nauczycielką). Pojawiają się bardzo silne bóle głowy (aż do wymiotów), nie pomagają zwykłe tabletki przeciwbólowe. Ostatnio dłoń cały czas mrowiała i zrobiła się... Od dłuższego czasu drętwieje mi prawa ręka, boli mnie szyja. Nie mogę dłużej pisać po tablicy (jestem nauczycielką). Pojawiają się bardzo silne bóle głowy (aż do wymiotów), nie pomagają zwykłe tabletki przeciwbólowe. Ostatnio dłoń cały czas mrowiała i zrobiła się sina oraz zimna (stan utrzymywał się przez ok 2 godzin). Między łopatkami pojawia się bardzo silny ból (jakby ktoś wbijał nóż). Został wykonany MRI kręgosłupa. Proszę o pokierowanie co robić dalej. OPIS BADANIA Fizjologiczna lordoza szyjna zniesiona. Bez kręgozmyku. Trzony kręgowe o prawidłowym obrazie. Otwory międzykręgowe nie są zwężone. Dehydratacja krążka m-k C5/6, bez obniżenia jego wysokości. Poza tym hydratacja i wysokość krążków m-k prawidłowa. Tylna wypuklina krążka m-k modelującą worek oponowy na wys. C4/5. Na wys. C5/6 zwężony znacznie prawy otwór mk przez wypukliną krążka i przez wszystkim zmiany przerostowe stawu Luschki. Poza tym otwory mk prawidłowe. Rdzeń kręgowy w uwidocznionym odcinku o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych. Badanie MR odcinka piersiowego kręgosłupa wykonane w sekwencji FSE, w obrazach T1-zależnych, T2-zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych Fizjologiczna kyfoza piersiowa zachowana. Bez kręgozmyku. W lewym otworze mk Th1/2 torbiel Tarlova o śr. 4mm. Poza tym otwory międzykręgowe nie są zwężone. Na wys. Th3/4 zmiana ogniskowa o śr. 5mm przylegająca do powierzchni bocznej lewej trzonów i modelująca opłucną - torbiel?, do kontroli. Tylna wypuklina krążka m-k bez cech konfliktu ze strukturami nerwowymi na wys. Th7/8. Poza tym bez wypuklin i przepuklin krążków m-k. Uwodnienie i wysokość krążków m-k prawidłowe. Trzony kręgowe o prawidłowym obrazie. Rdzeń kręgowy z cechami hydrosyringomyelii od wys. trzonu Th8 do trzonu Th11, kanał centralny poszerzony do 2,5mm. Badanie MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa wykonane w sekwencji FSE, w obrazach T1-zależnych, T2-zależnych, w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych Fizjologiczna lordoza lędźwiowa zachowana. Skolioza lewostronna. Bez cech kręgozmyku. Bez cech obecności kręgów przejściowych. Obraz trzonów kręgów prawidłowy. Torbiel Tarlova o śr. 9mm zlokalizowana na wys. trzonu S2. Uwodnienie i wysokość krążków mk prawidłowa. Bez wypuklin i przepuklin krążków m-k. Otwory m-k bez zwężeń. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego o prawidłowym sygnale, bez zmian ogniskowych.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Jak rozumieć wynik MR kręgosłupa u 32-latki?

Dzień dobry, nigdy nie miałam bólów kręgosłupa. Czy to coś poważnego? Rezonans magnetyczny. "Niewielkie dotrzonowe wpuklanie się blaszek granicznych trzonów kręgów od T5 do T12, różnostopniowo. W górnej części trzonu kręgu T11 widoczna jest dotrzonowa przepuklina jm krążka... Dzień dobry, nigdy nie miałam bólów kręgosłupa. Czy to coś poważnego? Rezonans magnetyczny. "Niewielkie dotrzonowe wpuklanie się blaszek granicznych trzonów kręgów od T5 do T12, różnostopniowo. W górnej części trzonu kręgu T11 widoczna jest dotrzonowa przepuklina jm krążka m/k, z rąbkiem obrzęku szpiku obwodowo. Niewielkie odwodnienie i obniżenie wysokości krążków m/k na poziomach od T7/T8 do T10/T11. Na poziomie: - T5/T6 tylna lewoboczna wypuklina jm krążka m/k, uciska worek opony twardej, spłyca nieco lewy zachyłek boczny, modeluje korzenie nerwu rdzeniowego w lewym zachyłku bocznym, - T7/T8 tylna pośrodkowa, podwięzadłowa przepuklina jm krążka m/k, z przewagą strony lewej, uciska worek opony twardej, zagłębia się dokanałowo na ok. 5x7mm, spłyca rezerwę płynową przednią oraz modeluje i uciska na korzenie nerwów rdzeniowych, z przewagą strony lewej, - T8/T9 niewielka tylna wypuklina jm krążka m/k, modeluje worek opony twardej, bez istotnego ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych, - T9/T10 tylna pośrodkowa przepuklina jm krążka m/k, z uszkodzeniem pierścienia włóknistego, uciska worek opony twardej, spłyca rezerwę płynową przednią, modeluje korzenie nerwów rdzeniowych, - T10/T11 i T11/T12 niewielkie, tylne uwypuklenia jm krążków m/k, modelują worek opony twardej, bez istotnego wpływu na korzenie nerwów rdzeniowych. Światło kanału kręgowego bez cech krytycznego zwężenia. Obraz i sygnał rdzenia kręgowego oraz stożka rdzenia kręgowego w normie. Kanał środkowy rdzenia kręgowego nieposzerzony. Koniec stożka rdzenia kręgowego na poziomie L1/L2. Dodatkowo, zmiany przeciążeniowe i drobne wyostrzenia na brzegach trzonów kręgów, w stawach międzywyrostkowych i żebrowokręgowych wraz z pogrubieniem i przerostem więzadeł żółtych, różnostopniowo. W prawym płacie wątroby drobna zmiana o podwyższonym sygnale w obrazach T2 śr. 5mm - do różnicowania z torbielą - obraz poza zakresem badania"
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Czy ten ból minie po jakimś czasie?

Dzień dobry,w 2018 miałem skręcony staw skokowy,ok opuchlizna, smarowałem maścią leżałem i obrzęk zszedł i przestało boleć gdzieś około 2 tyg. Ale od tego czasu ,raz dwa razy w roku mnie pobolewa i ból czasami trwa ponad tydzień. Gdy nie... Dzień dobry,w 2018 miałem skręcony staw skokowy,ok opuchlizna, smarowałem maścią leżałem i obrzęk zszedł i przestało boleć gdzieś około 2 tyg. Ale od tego czasu ,raz dwa razy w roku mnie pobolewa i ból czasami trwa ponad tydzień. Gdy nie boli, normalnie biegam,chodzę, skaczę. To naturalne? Teraz mam znów ten ból jak chodzę,ale nie zawsze też boli,noszę orteze,smaruje maścią nnosze buty nad kostkę. Ból znów minie? Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Czy jest możliwość, aby te wszystkie problemy były spowodowane właśnie przez nią?

Witam. Mam 19 lat.Od około pół roku ciepie na bol plecow. Zaczelo sie od bolu w okolicach łopatek, a potem rozeszlo soe po calym kregosłupie. Oprocz bolu doswiadczam takiego jakby drzenia zazwyczaj przy schylanou sie zginajac kregoslup, oraz czesto w... Witam. Mam 19 lat.Od około pół roku ciepie na bol plecow. Zaczelo sie od bolu w okolicach łopatek, a potem rozeszlo soe po calym kregosłupie. Oprocz bolu doswiadczam takiego jakby drzenia zazwyczaj przy schylanou sie zginajac kregoslup, oraz czesto w szyji przy ruszaniu nia. Ponadto od wystapienia bolu, mam problemy z oddychaniem. Mam objawy wskazujace na astme, jednak pulmonolog stwierdzil ze na nia nie choruje. jedynych znanym mi prohlemem z kregoslupem jest kifoza szyjna o ktorej dowiedzialme sie pare dni temu. I tu jest moje pytanie. Czy jest mozliwosc, aby te wszystkie problemy byly spowodowane wlasnie przez nia?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Z czego mogą wynikać takie bóle obu rąk?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie bólu w palcach, a konkretnie w stawach. Jestem kobietą, mam 42 lata. Rok temu pojawiły się pierwsze oznaki bólu, było to palec wskazujący w lewej ręce. Najpierw miałam uczucie sztywności w palcu, później pojawił się... Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie bólu w palcach, a konkretnie w stawach. Jestem kobietą, mam 42 lata. Rok temu pojawiły się pierwsze oznaki bólu, było to palec wskazujący w lewej ręce. Najpierw miałam uczucie sztywności w palcu, później pojawił się mocniejszy ból podczas zginania palca. Bój dotyczył tylko najmniejszego stawu (ten najblizej paznokcia) i pojawiał się w zasadzie tylko podczas wyginania palca na zewnątrz (czyli nie do środka jak normalnie zgina się ręka). Po trzech miesiącach poszłam do lekarza. Dostałam skierowanie do reumatologa. Zrobiono rentgena, oraz pobrano krew. Zdjęcie nie wykazało żadnych zmian, badanie krwi również nie wykazało żadnych stanów zapalnych. Ponieważ nie był to jakiś duży dyskomfort nie robiłam żadnych innych badań. Dwa miesiące temu ból zaczął się nasilać oraz rozprzestrzeniać. Na ten moment bolą mnie już niemal wszystkie palce w lewej ręce i to samo zaczyna się dziać w prawej. Mam wrażenie, że coś zaczyna też się dziać z palcami u stóp, zaczyna się tam też takie dziwne uczucie sztywności. W grudniu poszłam do lekarza, znowu zrobiono zdjęcie, które nie wykazało żadnych zmian oraz USG które również żadnych zmian nie wykazało. Lekarz nie ma pojęcia gdzie mnie dalej skierować i co robić, a ja zaczynam panikować bo na ten moment odczuwam ból przy każdej czynności którą wykonuję. Sprzątanie, gotowanie, ubieranie sie, pisanie na klawiaturze. Dodam, że nie mam powiększonych stawów, żadnych zaczerwienień, podwyższonej temperatury. Ból na ten moment dotyczy już obu rąk. Rano ręcę są sztywne, a największy ból mam wrażenie że jest wieczorem, po całym dniu ręce jakby były zmęczone. Nie wiem czy to moze mieć coś wspólnego ale mniej więcej w tym samym czasie pojawił się też ból w plecach na dole. Ale to może być rownie dobrze od siedzącej pracy. Proszę o radę co to może być i do jakiego specjalisty należy się udać.
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Ile powinno trwać gojenie stłuszczenia?

Witam serdecznie, dokładnie 24 dni temu niefortunnie się potknęłam o krawężnik i upadłam prosto na dłonie, gdzie najbardziej ucierpiał mały palec. Oczywiście na początku pojawił się krwiak i opuchlizna, ale obrzęk i ból trwa do dzisiaj. Palcem potrafię ruszać lecz... Witam serdecznie, dokładnie 24 dni temu niefortunnie się potknęłam o krawężnik i upadłam prosto na dłonie, gdzie najbardziej ucierpiał mały palec. Oczywiście na początku pojawił się krwiak i opuchlizna, ale obrzęk i ból trwa do dzisiaj. Palcem potrafię ruszać lecz jest to ograniczone ze względu na opuchliznę i ból. Palec jest najbardziej opuchnięty w górnej części na kostce. Bardzo często, zazwyczaj na dworze palec mi drętwieje i robi się czerwony tylko w górnej części. Chciałam uzyskać informację czy jest to normalne aby stłuczony palec goił się tak długo, czy najlepiej udać się do specjalisty? Z góry dziękuję za odpowiedź!
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Czy mimo bólu mam próbować chodzić i siadać?

Jeden 3 tygodnie po złamaniu górnej blaszki granicznej kręgu l3 ból przy chodzeniu i siadaniu .Moje pytanie czy mimo bólu mam chodzić i próbować siadać.Noszę tzw sznurówkę.czy mogę ją zamienić na ortezę lędżwiowo krzyżową.ktora jest bardziej usztywniona w odcinku lędżwiowym.Wizyte u lekarza mam dopiero za 2 miesiące
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Co oznacza ten wynik badania MRI kręgosłupa u 36-latka?

Dzień dobry, w związku z bólem kręgosłupa skierowano mnie na rezonas, który dał wynik jak poniżej. Nie znam się, ale w mojej ocenie wygląda to źle. Do wizyty u ortopedy mam jeszcze dwa tygodnie, a trochę się stresuję. Czy taki... Dzień dobry, w związku z bólem kręgosłupa skierowano mnie na rezonas, który dał wynik jak poniżej. Nie znam się, ale w mojej ocenie wygląda to źle. Do wizyty u ortopedy mam jeszcze dwa tygodnie, a trochę się stresuję. Czy taki wynik daje szanse na leczenie? Czy coś mi grozi, np kalectwo? Na pograniczu L-Sobecne są kręgi przejściowe-zapewne lumbalizacja S1 - w opisie traktowany jako S1. Wyrównanie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Zmiany zwyrodnieniowe pod postacią wyostrzeń kostnych na krawędziach trzonów kręgów. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k. Zwężenie przestrzeni m-k L5/S1, wzdłuż blaszek granicznych pasmowate obszary zwyrodnienia tłuszczowego - typ II zmian wg Modica. Poza tym kształt, wysokość, struktura trzonów kręgów w granicach normy. Zmiany zwyrodnieniowo-dehydratacyjne krążka m-k L5/S1. Na poziomach Th12 – L4 uwypukleń krążków m-k nie stwierdza się. Na poziomieL4/L5 szeroko podstawne uwypuklenie krążka m-k modelujące worek oponowy, przewężające otwory m-k - bez ucisku struktur nerwowych. Wymiarap worka oponowego ok 11 mm. Na poziomieL5/S1szerokopodstawne uwypuklenie krążka m-k oraz tylno-lewoboczna przepuklina krążka m-k o podstawie szerokości ok 11mm, dokanałowo na głębokość ok 6mm, skierowana ku dołowi c-c ok 12mm- przewężony jest lewy zachyłek boczny kanału kręgowego oraz otwory m-k (przez szeroko podstawne uwypuklenie krążka m-k)z uciskiem struktur nerwowych w kanale kręgowym po lewej, bez ucisku w kanale kręgowym po prawej oraz modelowaniem w otworach m-k L>P. Wymiarap worka oponowego ok 10mm.Uciskwlewym zachyłku bocznym jest większy niż poprzednio. Na poziomie S1/S2 uwypuklenia krążka m-k niestwierdza się. Intensywność sygnału stożka końcowego rdzenia kręgowego w granicach normy.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Czy to może być stłuczenie stopy?

Witam, podczas grania meczu w piłkę nożną zostałem kopnięty w tył stopy. Lekko odczuwałem to, ale nie był to na tyle silny ból, który nie umożliwiał mi dalsze granie. Po meczu, gdy przyjechałem do domu również tego nie odczuwałem,... Witam, podczas grania meczu w piłkę nożną zostałem kopnięty w tył stopy. Lekko odczuwałem to, ale nie był to na tyle silny ból, który nie umożliwiał mi dalsze granie. Po meczu, gdy przyjechałem do domu również tego nie odczuwałem, aż do chwili kiedy poszedłem spać na godzinę. Po śnie nie mogłem ustać na tej nodze przez ból. Teraz jest trochę lepiej i mogę lekko chodzić, ale dalej odczuwam ból po prawej stronie z tylu za kostka po między kością. Czy może być to jakieś stłuczenie, czy coś bardziej poważnego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski

Co robić z silnymi bólami kręgosłupa lędźwiowego?

Dzień dobry. Mam 60 lat i silne bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, szczególnie po prawej stronie ("rwanie"). Problemy ze skrętem i schylaniem się. Wykonałem aktualnie badanie MR i wyniki cytuję dalej. Niestety wizyta u ortopedy jest odległa a ja... Dzień dobry. Mam 60 lat i silne bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, szczególnie po prawej stronie ("rwanie"). Problemy ze skrętem i schylaniem się. Wykonałem aktualnie badanie MR i wyniki cytuję dalej. Niestety wizyta u ortopedy jest odległa a ja muszę pracować. Proszę o pomoc w interpretacji wyniku i poradę co powinienem teraz zrobić (szpital, rehabilitacja?) Pozdrawiam. Dane kliniczne Dolegliowsci bólowe L-S z promieniowaniem do strony prawej Opis badania Podejrzenie częściowej, lewostronnej lumbalizacji S1, nie można wykluczyć kręgu przejściowego pogranicza lędźwiowo-krzyżowego, ze zrostem kością krzyżową po stronie prawej. W badaniu krąg opisywany jako S1, ewentualna dokładniejsza ocena ilości kręgów możliwa w RTG całego kręgosłupa. Przetrwała tarcza międzykręgowa na poziomie S1/S2. Niewielkie uwypuklenie pogranicza lędźwiowo-krzyżowego na stronę prawą ze spłyceniem fizjologicznej lordozy lędźwiowej w pozycji badania. W obrębie trzonu L2 i fragmentarycznie widocznego Th12 widoczne pojedyncze obszary o podwyższonej IS w T1 i T2, wielkości ok. 1 cm i 1,3 cm, mogące odpowiadać w pierwszej kolejności naczyniakom. W sąsiedztwie blaszek granicznych na poziomie L5/S1, po stronie prawej, widoczne obszary obrzęku szpiku, z odcinkowym dyskretnym zatarciem ich krawędzi i podwyższonym sygnałem krążka międzykregowego- nie można wykluczyć wstępnych zmian o charakterze spondylodiscitis- wskazana ocena kliniczna i wczesna kontrola. Pojedyncze przepukliny dotrzonowe blaszek górnych L3 i L4, z drobnym pasmem obrzęku szpiku w obrębie trzonu L4. Poza tym trzony kręgowe o zachowanej wysokości, z cechami degeneracyjnej przebudowy. Miernie nasilone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze krawędzi trzonów kręgów. Zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe w stawach międzykręgowych na poziomach L3-S1. Tarcze międzykręgowe na poziomach L3-S1 o dyskretnie obniżonej wysokości w częściach tylnych(głównie na poziomie L5/S1), z cechami dehydratacji, poza tym tarcze międzykręgowe o zachowanej wysokości, ze wstępnymi cechami zaburzeń uwodnienia. Na poziomie L5/S1 widoczna szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej, lateralizująca nieco na stronę prawą. Materiał uwypuklonego krążka wraz z wyostrzeniami tylnych krawędzi trzonów kręgów i zmianami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi w stawach międzykręgowych, zwęża otwory międzykręgowe, głównie prawy, dochodząc w bliskie sąsiedztwo struktur nerwowych, z ich odcinkowym modelowaniem po stronie prawej. Na poziomie L4/L5 widoczna szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej, lateralizująca dyskretnie na stronę lewą, zwężająca nieco zachyłki boczne, z możliwym niewielkim modelowaniem korzenia nerwowego po stronie lewej. Materiał uwypuklonego krążka wraz z wyostrzeniami tylnych krawędzi trzonów kręgów i zmianami zwyrodnieniowo-przeciążeniowymi w stawach międzykręgowych, zwęża otwory międzykręgowe, nieco bardziej lewy, dochodząc odcinkowo w bliskie sąsiedztwo struktur nerwowych. Na poziomie L3/L4 widoczna niewielka szerokopodstawna protruzja tarczy międzykręgowej, spłycająca odcinkowo zachyłki boczne. Materiał uwypuklonego krążka wraz ze zmianami przeciążeniowymi w stawach międzykręgowych, zwęża nieco otwory międzykręgowe, bez cech ucisku struktur nerwowych. Na poziomach L1/L2 i L2/L3 widoczne niewielkie uwypuklenia tarcz międzykręgowych, spłycające dyskretnie dolne części otworów międzykręgowych. Rdzeń kręgowy w objętym badaniem dolnym odcinku bez ewidentnych cech patologii. W obrębie nerki lewej wydaje się widoczny obszar o podwyższonej IS w T2, wielkości ok. 10 mm, możliwa np. torbiel bądź artefakt, do ewentualnej oceny w USG. Wnioski: Spondyloza lędźwiowa z dyskopatią. Niewykluczone zmiany o charakterze spondylodiscitis na poziomie L5/S1- wskazana ocena kliniczna i wczesna kontrola.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek
Dr n. med. Sławomir Kaczmarek

Jak dalej postępować po złamaniu piszczeli?

Dzień dobry, Moje pytanie brzmi następująco. Złamałem nogę w piszczelu (złamanie otwarte), wsadzono mi implant który trzyma gruba kosc. A ta cienka kość ma sporo przesunięcia względem siebie. Czy to będzie miało wpływ na moje późniejsze chodzenie ? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z tą chorobą kręgosłupa?

od dłuzszego czasu mam problem z kręgosłupem ale po zastrzykach przestawało ale od grudnia walcze z bolem miałam zastrzyki i wiele leków i nic wysłano mnie na zdjęcie RTG kregosłupa c AP i bok wyniki sa nastepujace zniesienie lordozy wyostrzenia... od dłuzszego czasu mam problem z kręgosłupem ale po zastrzykach przestawało ale od grudnia walcze z bolem miałam zastrzyki i wiele leków i nic wysłano mnie na zdjęcie RTG kregosłupa c AP i bok wyniki sa nastepujace zniesienie lordozy wyostrzenia krawedzi przednich trzonów kregów c3-6 oraz kolejne przeswietlenie rtg l-s /ap boczne zwezenie przestrzeni miedzykregowej l5-s1 konsultacjre mam za 2 miesiace poniewaz nie ma innych terminów czy może mi ktoś pomóc gdzie mam sie udac
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Patronaty