Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Wyślij pytanie i uzyskaj odpowiedź specjalisty.
Rozpocznij
7 3 3 , 5 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uzależnienie od alkoholu: Pytania do specjalistów

Jak mogę pomóc bliskiej osobie uzależnionej od alkoholu?

Mam ojca alkoholika, ma 73 lata.., pije od zawsze, ale teraz wpada w zapominania, omamy, wyobraża sobie dziwne rzeczy, w miejsce niepamięci wstawia sobie wymyślone rzeczy. Musiałem z nim zamieszkać, po śmierci Mamy. Widze co sie z nim dzieje,... Mam ojca alkoholika, ma 73 lata.., pije od zawsze, ale teraz wpada w zapominania, omamy, wyobraża sobie dziwne rzeczy, w miejsce niepamięci wstawia sobie wymyślone rzeczy. Musiałem z nim zamieszkać, po śmierci Mamy. Widze co sie z nim dzieje, trochę mnie to martwi, co będzie dalej bo w żaden sposób nie chce poddac sie leczeniu, nawet twierdzi, że go problem nie dotyczy. Zal mi go z jednej strony, z drugiej zaczynam się martwic, jak będę mógł z nim funkcjonować.. bo strasznie się zapomina, i ma jakięś otępienia alkoholowe. a pije dzięn w dzięn przez cały dzień z 6-7 mocnych piw. Co mogę zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Czy to depresja czy mam zaburzenia odżywiania?

Dzień dobry: piszę z pytaniem które nurtuje mnie od dłuższego czasu. Wiem że jest ich tutaj dużo ale mam nadzieję że uzyskam odpowiedź. Mam 18 lat, 167 cm wzrostu, ważę 92 kg. Chciałabym się czuć dobrze w swoim ciele ale... Dzień dobry: piszę z pytaniem które nurtuje mnie od dłuższego czasu. Wiem że jest ich tutaj dużo ale mam nadzieję że uzyskam odpowiedź. Mam 18 lat, 167 cm wzrostu, ważę 92 kg. Chciałabym się czuć dobrze w swoim ciele ale na każdym kroku doświadczam bodyshamingu, czy to ze strony rodziców, czy ludzi w internecie. Sprawia montować wiele trudności i mimo starań odchudzania stres powoduje u mnie kompulsywne jedzenie. Często po przykrych doświadczeniach nie jem przez dzień lub dwa, ale potem znowu wracam do kompulsywnego spożywania posiłków. Mam po jedzeniu straszne wyrzuty sumienia. Nawet w momencie gdy jedzenie nie jest tłuste czy niezdrowe nękają mnie myśli żeby zwymiotować, chociaż nigdy tego nie robię. Zmagając się z trudną sytuacją rodzinną, tata jest alkoholikiem, mama nie potrafi go zostawić, ja jestem wyzywana z obu stron, mimo ze z całej siły staram się pomóc mamie aby uwolnić również siebie. Wielokrotnie słyszę że jestem głupia i wiele innych. Straciłam w swoich oczach całą samoocenę którą zyskałam w ostatnim czasie. Chodziłam na siłownię i udało mi się schudnąć ale również za to byłam wyśmiewana, więc to porzuciłam. Tak jak wszystkie swoje zainteresowania, czas wolny spędzam sama, zamykając się w pokoju. Coraz częściej w mojej głowie pojawiają się czarne scenariusze, nie potrafię jeść gdy jestem przy kimś. Wyobrażam sobie że lepiej byłoby tutaj beze mnie. Czy to depresja? Czy mam zaburzenia odżywiania?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Gdzie powinnam się zgłosić po pomoc?

Witam, Dorastałam w domu gdzie oboje rodziców piło, przeżyłam i zobaczyłam tam wiele tragicznych scen. Również byłam molestowana przez 8 lat swojego życia, miałam toksyczny związek w którym byłam zmuszana do różnych rzeczy, oraz wielokrotnie zdradzana. Szczerze mówiąc wiem że... Witam, Dorastałam w domu gdzie oboje rodziców piło, przeżyłam i zobaczyłam tam wiele tragicznych scen. Również byłam molestowana przez 8 lat swojego życia, miałam toksyczny związek w którym byłam zmuszana do różnych rzeczy, oraz wielokrotnie zdradzana. Szczerze mówiąc wiem że pewnie to oddziałało na mnie w jakiś sposób ale nie wiem w jaki. Naczyłam się nie myśleć o bólu i cierpieniu praktycznie nie myśleć o niczym i wypierać różne sytuacje że się nie wydarzyły. Dodam że skończyłam kontakt z rodziną nie dawno (5miesiecy temu) i zamieszkałam z obcymi ludźmi ,ale dalej obwiniam siebie że może nie słusznie.. oraz nie popadłam sama w żadne uzależnienie. Gdzie powinnam konkretnie się zgłosić? Psychistra? Psycholog dla DDA? Psycholog od przemocy? Chciałabym uporządkować swoje zdrowie psychiczne.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Co zrobić, gdy ktoś jest uzależniony od alkoholu?

Czy zezwalać na picie jeżeli alkoholik nie słucha, patrzeć jak się zapija ,mam wrażenie że na śmierć?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Czy takie uczucie świadczy o uzależnieniu od alkoholu?

Czy jestem uzależniony? Witam, mam pytanie odnośnie spożywania alkoholu. Alkohol piję zazwyczaj w sobotę wieczorem, w domu w ilości ok. 3 drinków. Nie odczuwam przymusu picia ale jakoś ciężko sobie wyobrazić weekendu bez alkoholu. Ostatnio będąc na imprezie, na... Czy jestem uzależniony? Witam, mam pytanie odnośnie spożywania alkoholu. Alkohol piję zazwyczaj w sobotę wieczorem, w domu w ilości ok. 3 drinków. Nie odczuwam przymusu picia ale jakoś ciężko sobie wyobrazić weekendu bez alkoholu. Ostatnio będąc na imprezie, na której nie piłem (biorę antybiotyk) czułem się trochę nieswojo. Zazwyczaj na takich imprezach wypijałem ok. 3-4 drinków, a w sytuacji gdy nie piłem odczuwałem pewnego rodzaju niepokój. Czy takie uczucie świadczy o uzależnieniu lub piciu ryzykownym? Dodam że nigdy się nie upijałem, zawszę pamiętam co się działo i co robiłem na imprezach (nie zaliczyłem nigdy tzw. zgona) a po alkoholu zachowuje się normalnie.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Jak pomóc mamie uzależnionej od alkoholu?

Dzien dobry, mam 28 lat, mieszkam z mężem i dwójka malutkich dzieci i z matka alkoholiczka. Dom jest w połowie na nas ponieważ mój tata nie żyje i dostałyśmy po połowie dom. Mama pije od ok. 17 lat była już... Dzien dobry, mam 28 lat, mieszkam z mężem i dwójka malutkich dzieci i z matka alkoholiczka. Dom jest w połowie na nas ponieważ mój tata nie żyje i dostałyśmy po połowie dom. Mama pije od ok. 17 lat była już 2 razy w zamkniętym oddziale z własnej woli ale za każdym razem wracała do alkoholu i 2 razy zabrana była przez policję na odwyk który nic nie dał. Ostatnio wróciła z Angli gdzie była 5 lat i tam tez pila. Jest agresywna kłóci się wyzywa ubliża, kłamie ze nie wypiła a ledwo stoi na nogach. Chciałabym jakoś jej pomoc bo nie chce stracić domu ani rodziny a moje zdrowie już jest coraz gorsze bo szybko wpadam w złość i zaczęły się ataki nerwicy. Bardzo proszę o radę
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Edyta Szafran
Mgr Edyta Szafran

Jak mogę pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Witam mam partnera który ma problem z alkoholem. W ciągu tygodnia pracuje i nie wiem czy czasem przed pracą nie chodzi z kolegą na szybką małpke, weekendy ka wolne wtedy to lubi sobie popic wcześniej było parę piwek i może... Witam mam partnera który ma problem z alkoholem. W ciągu tygodnia pracuje i nie wiem czy czasem przed pracą nie chodzi z kolegą na szybką małpke, weekendy ka wolne wtedy to lubi sobie popic wcześniej było parę piwek i może 2 małpki, teraz jest tylko wódka. Moje tłumaczenia i prośby nic nie pomagają, na żadne leczenie nie chce iść mówi że to nikomu nie pomogło. Jak to in mówi weekend jest po to aby się napić... Ja już nie mam siły nie wiem co mam robić jak do niego dojść..... Nie potrafi dokonać wyboru co dla niego jest ważne w życiu. Dziś przyszedł znów nawalony ktoś zadzwonił i wyszedł z domu . Krzyczy wyzywa mnie to na pożytku dziennym jest u nas.Prosze o pomoc co mam robić.... Dziś powiedzial ze idzie się wieszać, ciąć żyć mu się nie chce co mam robić????
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Marek Lisowski
Mgr Marek Lisowski
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

W jaki sposób mogę wpłynąć na mojego partnera?

Jestem ze swoim partnerem już 4 lata, jednak od samego początku on ma problem z alkoholem, nadużywa go w każdej możliwej okazji, nie ma znaczenia czy drugiego dnia ma prace czy wolne. Pod wpływem alkoholu. Jak w końcu chciałam go... Jestem ze swoim partnerem już 4 lata, jednak od samego początku on ma problem z alkoholem, nadużywa go w każdej możliwej okazji, nie ma znaczenia czy drugiego dnia ma prace czy wolne. Pod wpływem alkoholu. Jak w końcu chciałam go zostawić to grozi, że się zabije, przeciął nawet kabel sugerując, że się pod nim zerwał gdy próbował się powiesić. Nie wiem już jak na niego wpłynąć.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Małgorzata Ziółkowska
Mgr Małgorzata Ziółkowska

Co myśleć o tych relacjach z chłopakiem?

Pochodzę z rodziny w której jest problem z alkoholem. Mój "ojciec" Pił i pewnie nadal pije codziennie. Po alkoholu był agresywny w stosunku do mojej mamy. Nie raz wylądowała w szpitalu przez niego. Rozwalał jej telefony, jak potrzebowaliśmy wsparcia... Pochodzę z rodziny w której jest problem z alkoholem. Mój "ojciec" Pił i pewnie nadal pije codziennie. Po alkoholu był agresywny w stosunku do mojej mamy. Nie raz wylądowała w szpitalu przez niego. Rozwalał jej telefony, jak potrzebowaliśmy wsparcia policji. Ja miałam ok. 5 lat jak dopiero to zauważyłam. Jak miałam ok. 8-9 lat wyprowadziłyśmy się od niego. Życie nas poprzewracało po różnych mieszkaniach, miastach. W między czasie urodził się mój brat. Aż w końcu wyjechaliśmy za granicę gdzie urodziła się moja najmłodsza siostra. Mieliśmy spore problemy z mieszkaniem i pieniędzmi. Bardzo długa historia.. Moja mama sięgnęła po drinka. Potem po dwa. Następnie po butelkę. Dba o mieszkanie i wszystko. Ja wyprowadziłam się w wieku prawie 19 lat do Polski spowrotem. Zakochałam się i jestem z chłopakiem, który też ma problem z alkoholem. Wydaje się nieodpowiedzialny i wybuchowy. Jest wiele rzeczy które robi, a nie powinny mieć moim zdaniem miejsca. Obydwoje jesteśmy młodzi i wiem, że możemy się jeszcze wysłałeś, ale ja się boję.. Boje się napić alkoholu. Mój chłopak pije coś niemal codziennie. Często jest nietrzeźwy i ja się o to "czepiam". Nie wiem jak mu pomóc. Często się kłócimy o to. Czy że mną jest coś nie tak? Czy jestem dla niego zbyt nudna, bo nie pije alkoholu, nie interesują mnie używki? Myślę cały czas, żeby iść do przodu. Wynająć w końcu normalne mieszkanie, kupić auto i w ogóle. Zmieniłam pracę, żeby więcej zarabiać i utrzymać nadal języka obcego. Co jest że mną nie tak? Dlaczego muszę się wiecznie bać, że zostanę sama po jakiejś kłótni przez używki?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Jak mogę wpłynąć na jego uzależnienie?

Dzień dobry, jestem 7 lat wdową, 5 lat to były najgorsze lata życia, i teraz żałuję że nie poszłam do psychologa... od 7 miesięcy jestem mama cudownej istoty, grzecznej, kochanej, świata poza nią nie widzę, kocham nad życie i to... Dzień dobry, jestem 7 lat wdową, 5 lat to były najgorsze lata życia, i teraz żałuję że nie poszłam do psychologa... od 7 miesięcy jestem mama cudownej istoty, grzecznej, kochanej, świata poza nią nie widzę, kocham nad życie i to jest wynagrodzenie mojego cierpienia... Ale... jestem z ojcem dziecka, byłam szczęśliwa ale zaczął pić na początku mi to nie przeszkadzało ale teraz z biegiem czasu tak, tłumacze mu i obiecuję że się zmieni i jest zmiana na tydzień i znów powtórka kazalam wybierać, wybrał nas ale za kilka dni to samo... co robić jak wpłynąć. Za dużo przeszłam i chce w końcu żyć w spokoju i szczęściu. Już myślałam o psychologu żeby ulżyć sobie ale co zrobić aby on przestał, padły słowa żeby się wyprowadził bo mieszka u mnie ale nie chcę i jest kilka dni super i potem od nowa, już brak sił. Bo jestem wyczerpana, nerwowa, i brak sił.. póki co malutka mi je daje ale jak długo.. proszę pomóżcie, co robić
odpowiada 1 ekspert:
Lek.  Anna Smuga-Szrajber
Lek. Anna Smuga-Szrajber

Czy jest jakaś szansa na poprawę po pobycie w szpitalu?

Dzień dobry Chodzi o mojego brata ma 40 lat jest nałogowym alkoholikiem od dawna zawsze po odwyku wracał do picia i był bezdomny. Od około 2 tygodni do dziś był u mamy ponieważ wymiotował na czarno i z dnia na... Dzień dobry Chodzi o mojego brata ma 40 lat jest nałogowym alkoholikiem od dawna zawsze po odwyku wracał do picia i był bezdomny. Od około 2 tygodni do dziś był u mamy ponieważ wymiotował na czarno i z dnia na dzień słabł nie ma apetytu a jak już zje coś cięższego niż zupa od razu wymioty. Cały czas zaniki pamięci mylenie faktów patrzy w telewizor choć widać że nie ogląda, pluje czymś białym. Od wczoraj jest najgorzej stracił władzę w nogach ma gorączkę silne poty i jest mu zimno mimo niedowładu nóg narzeka na ból dziś go zabrało pogotowie, ma zdiagnozowaną marskość wątroby Czy jest jakaś szansa na poprawę po pobycie w szpitalu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Łukasz Wroński
Lek. Łukasz Wroński

Co zrobić z takim zachowaniem teścia, który jest alkoholikiem?

Witam potrzebuje porady co mogę zrobić gdy mam problem z ojcem męża który jest alkoholikiem odgraża się że wypierd....mnie i męża z domu którego jest właścicielem a mamy meldunek stały ja już psychicznie nie wytrzymuje mąż takze
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Co zrobić, żeby mój mąż przestał pić?

Dobry wieczór Długo się zastanawiałam ale postanowiłam zapytać i poprosić o radę. Co robić? Problem mój polega na tym, że mąż zaczął nadużywać alkoholu , pije codziennie jak jestem w pracy i śpi żeby wytrzeźwieć do mojego powrotu. Oczywiście wypiera... Dobry wieczór Długo się zastanawiałam ale postanowiłam zapytać i poprosić o radę. Co robić? Problem mój polega na tym, że mąż zaczął nadużywać alkoholu , pije codziennie jak jestem w pracy i śpi żeby wytrzeźwieć do mojego powrotu. Oczywiście wypiera się wszystkiego , że przesadzam , jak już nie wie co powiedzieć to zaczyna się awantura tzn wymyśla niestworzone rzeczy , jest zupełnie inną osobą -obcą jakbym go nie znała. Pięć tygodni temu dostał ataku tzn skrętu jak powiedział żołądka do tego doszły wymioty; biegunka. wystraszył się i przez 5 tyg nie pił. Objawy jakie miał wskazywały na trzustkę. Zdrowo się odżywiał , pił soki, jadł jogurty. Widziałam strach w jego oczach.Wrócił mój mąż którego znałam wcześniej . Byłam mega zadowolona ale czar prysł. Od kilku dni zauważyłam, ze znowu zaczął pic czego oczywiście się wypiera. Tak jak to było wcześniej ,tak i teraz znalazłam schowane butelki po alkoholu i z zawartością którą wylałam. Nie mam już siły z tym walczyć . Co robić żeby przestał pić ? Żeby było tak jak dawniej. A co w sytuacji kiedy objawy wrócą ? A czytałam , że tak się stanie , że dolegliwości tego typu będą powracać jak się wróci do picia. Bardzo proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Jak mam sobie poradzić z mężem uzależnionym od alkoholu?

Witam. Mam problem, mój mąż pije po kryjomu, wychodzi w weekendy i pije. Nie pije tylko piwa, pije „setki” i inne alkohole. Jesteśmy 5 lat po ślubie, razem jesteśmy od 12 lat. Mamy 2 dzieci w wielu 7 i 4... Witam. Mam problem, mój mąż pije po kryjomu, wychodzi w weekendy i pije. Nie pije tylko piwa, pije „setki” i inne alkohole. Jesteśmy 5 lat po ślubie, razem jesteśmy od 12 lat. Mamy 2 dzieci w wielu 7 i 4 latka. W 2018 r mieliśmy ogromny kryzys z tego powodu ze pił, uciekał. Kiedy dostał whisky na imieniny od kolegów, wypił całe właściwie po kryjomu i wlał do środka wodę żebym myślała ze nie wypił... z wódka robił to samo, potrafił wypić 0,7 sam w jeden wieczór i wlać wodę. W piwa butelkowe tez wlewał wodę. Kazałam mu się wyprowadzić. Wynajął mieszkanie ale kilka dni przed wyprowadzka zaczął płakać i przepraszać ze się zmieni, wiec dałam mu szanse. Było dobrze prawie rok... teraz znowu zaczyna robić to samo, młodsza płacze często za tata gdzie jest, czemu nie przyjdzie położyć jej spać. Starsza nie, płakała rok temu w takiej samej sytuacji, teraz często powtarza ze wolałaby żeby tata się wyprowadził. Mąż wcześniej po alkoholu był agresywny, okropnie mi ubliżał, przy dzieciach. Dałam mu szanse i teraz żałuje. Nie mam sił... nie chce żadnych terapii ani nic w tym stylu. Alkohol jest u niego w rodzinie, tata jest alkoholikiem. Nie wiem co mam zrobić, nie mam gdzie pójść, boje się wyprowadzić... mieszkanie wynajmujemy, jesteśmy w sprawie załatwiania formalności w sprawie wzięcia kredytu na dom. Ale ja się boje. Nie powinnam tego robić. Ale myśle o dzieciach o ich przyszłości, żeby miały swoje pokoje i miały gdzie spędzać dzieciństwo... co ja mam robić, nie wiem. Myślałam ze jestem bardziej odwazna, nie radzę sobie z emocjami. Chodzę smutna i wściekła na sobie ze nie odeszłam rok 2 lata temu.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

W jaki sposób mogę pomóc mojej rodzinie?

Witam, mam problem z bratem ponieważ nadużywa alkoholu ostatnim czasie próbował popełnić samobójstwo, w ostatniej chwili uratowałem mu życie. Mieszka z dziewczyną i 2 miesięcznym synem jego żona również ma problemy psychiczne lecz nie chce się leczyć,upiera się aby... Witam, mam problem z bratem ponieważ nadużywa alkoholu ostatnim czasie próbował popełnić samobójstwo, w ostatniej chwili uratowałem mu życie. Mieszka z dziewczyną i 2 miesięcznym synem jego żona również ma problemy psychiczne lecz nie chce się leczyć,upiera się aby brat się zaszył na tym wszystkim cierpi dziecko. Jak mogę im pomóc czy to już sie kwalifikuje do psychiatry czy do psychologa co zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Jak radzić sobie ze znęcaniem w domu?

Witam. Mój ojciec znęca się psychicznie nad moją mamą i mną. Zaznaczę, ze nade mną bardziej. Jest alkoholikiem od kiedy pamietam, już zaczynał jak byłam mniejsza. Oczywiście nie dochodzi do żadnych rękoczynów tylko wieczne ataki w moją stronę jak tylko... Witam. Mój ojciec znęca się psychicznie nad moją mamą i mną. Zaznaczę, ze nade mną bardziej. Jest alkoholikiem od kiedy pamietam, już zaczynał jak byłam mniejsza. Oczywiście nie dochodzi do żadnych rękoczynów tylko wieczne ataki w moją stronę jak tylko wyjdę z własnego pokoju. Komentarze typu źle zrobione, a jak zrobione to nie w odpowiednim momencie. Najgorsze dla mnie stało się, gdy zaczął wytykać mi ile jem w ciągu dnia, ze się roztylam jak świnia - za każdym razem zaznaczam, ze jest dorosły i powinien patrzeć na to co mówi, bo swoim zachowaniem może doprowadzić do problemów ze zdrowiem. Już wiele razy myślałam żeby przestać jeść żeby coś mi się stało, żeby zrozumiał ze jest złym człowiekiem. Przestałam go kochać już dawno, staram się każdego dnia nie odzywać i zacząć ignorować jego zaczepki ale zaczęłam popadać przez to w depresje, stany lękowe i cierpie wewnętrznie i nie wiem co mogę zrobić w tej sytuacji. Widzę jak moja mama cierpi i przez to tez odbija się na mnie. Nie ma dnia kiedy nie wypije jak idzie na noc do pracy to pije w południe idzie spać i każdego dnia powtórka. Nie wiem jak zacząć się przy nim zachowywać. Dostaje masę komentarzy z jego strony, ze do niczego się nie nadaje, ze jestem bezużyteczna, ze skończę na dołku gdy dorosnę, ze jestem osobą bezwartościową, najgorszą, brzydką, ze za dużo jem, ze jestem otyła a wcale tak nie jest, doprowadza mnie do takiego stanu, ze staram się jeść mniej i często aż zle się czuje bo zjem jedna kanapkę na dzień żeby schudnąć bo zaczynam wierzyć w to co mówi. Chciałabym zaczerpnąć rad, co mogę zrobić nie chce całe życie zamykać się w pokoju i płakać z powodu takiej osoby, jest mi z tym ciężko i nie wiem jak z tego wyjść on powtarza ze nie jest uzależniony ale moja cała rodzina wie i widzi ze jest z nim duży problem ale nie wiedza również co mogą zrobić. Brat się z tego powodu wyprowadził i ma spokój. Ja nie jestem jeszcze gotowa na taki krok a przy tym boje się zostawić sama mamę z ojcem i będę czuła się winna bo wiem ze to co ja teraz dostaje od ojca zrzuci się na mamę i wykończy ją... chciałabym prosić o wparcie co zrobić. Mam zamiar w przyszłości iść z problemem do psychologa
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Czy moja siostra może być uzależniona od alkoholu?

Mój tata zmarł 1,5 roku temu. Mam siostrę która na co dzień mieszka w Anglii z mężem i synkiem. Ale zauważyłam że siostra sięga coraz częściej po alkohol. Ja mieszkam w Polsce i nie wiem jak mam jej pomoc. Oczywiście... Mój tata zmarł 1,5 roku temu. Mam siostrę która na co dzień mieszka w Anglii z mężem i synkiem. Ale zauważyłam że siostra sięga coraz częściej po alkohol. Ja mieszkam w Polsce i nie wiem jak mam jej pomoc. Oczywiście wspomniałam coś na temat tego czy nie jest uzależniona odpowiedziała że ma wszystko pod kontrolą. Nigdy nie była apstynentka lubiła wypić ale z umiarem. Proszę powiedzieć co mam robić. Dziękuję. K.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Tomasz Kościelny
Mgr Tomasz Kościelny

Czy to oznacza, że jestem uzależniona?

Zawsze piłam co sobotę ale w momencie gdy się dowiedziałam ze zaszłam w ciąże to odstawiłam alkohol bez żadnych problemowo.Po porodzie karmiłam piersią przez przez 4 miesiące( tylko dlatego ze życie z byłym mężem dało się we znaki mojemu synowi.To... Zawsze piłam co sobotę ale w momencie gdy się dowiedziałam ze zaszłam w ciąże to odstawiłam alkohol bez żadnych problemowo.Po porodzie karmiłam piersią przez przez 4 miesiące( tylko dlatego ze życie z byłym mężem dało się we znaki mojemu synowi.To jedyny powód ) Czy jeżeli pije.Raz w tygodniu ale tylko dlatego ze chce a nie ze muszę to czy jestem alkoholiczka?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Marek Lisowski
Mgr Marek Lisowski

Czy mój tata jest uzależniony od alkoholu?

Dzień dobry, mój ojciec co jakiś czas wpada w „ciągi alkoholowe”, nie pije przez miesiąc/dwa, a potem pije 4-5 dni bez przerwy i tak w kółko. Czy jest to alkoholizm? Ciężko znosi detoks po tych 4/5 dniach picia, ma stany... Dzień dobry, mój ojciec co jakiś czas wpada w „ciągi alkoholowe”, nie pije przez miesiąc/dwa, a potem pije 4-5 dni bez przerwy i tak w kółko. Czy jest to alkoholizm? Ciężko znosi detoks po tych 4/5 dniach picia, ma stany lękowe, płacze, ma wrażenie, że umiera, wszystko go boli i nie ma na nic siły. Powrót do normalności zajmuje mu 2/3 dni. Nie wiem jak mu pomóc. Czy zaszycie się to dobre wyjście z tej sytuacji?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Czy to świadczy o alkoholizmie?

Witam,czy picie np 1,2 piw dziennie lub 1-2 piwa i połowę kubka wódki z sokiem wieczorem w ciągu dnia to alkohizmu?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska
Patronaty
Ważne tematy