Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 0 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie kliniczne: Pytania do specjalistów

Rokowania przy wyniku z badania histopatologicznego wycinka zmiany żołądka

Witam, proszę o rokowania przy wyniku z badania histopatologicznego wycinka zmiany żołądka. "Rozpoznanie kliniczne polipowata zmiana w antrum. Miejsce pobrania antrum. Rozpoznanie patomorfologiczne: fragmenty błony śluzowej żołądka z obecnością przewlekłego nacieku zapalnego dużego stopnia(+++/+++)o aktywości dużego stopnia(+++/+++)z mataplazją jelitową."Test na Helicobakter ujemy, NLPZ- nie stosowała.Jakie są rokowania? Zmiana diety?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Drgania mięśni od 6 miesięcy

Witam chciałbym zapytać o problem z mięśniem. Około 6 miesięcy zaczęły mi drgać mięśnie. Sporadycznie i wędrująco,pojawiają się one w całym ciele z różnym nasilenie ale jest to do 100 "podskoczeń na dzień"Byłem u neurologa który nie zauważył niczego podejrzanego... Witam chciałbym zapytać o problem z mięśniem. Około 6 miesięcy zaczęły mi drgać mięśnie. Sporadycznie i wędrująco,pojawiają się one w całym ciele z różnym nasilenie ale jest to do 100 "podskoczeń na dzień"Byłem u neurologa który nie zauważył niczego podejrzanego , żadnej słabości , badanie kliniczne 100% ok do tego badania krwi.Elektrolity, wapń, potas ,CRP , OB i inne w normie. Od wczoraj jednak mam uczucie sztywności mięśnia w nodze, mogę normalnie chodzić ale czuje jakby był on ciągle napięty
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Strzępki endocervix i płaty nablonka wielowarstwowego płaskiego

WYNIK BADANIA HISTOPATOLOGICZNEGO, kobieta 40 lat. Rozpoznanie kliniczne: Polimenorrhea Fragmemty endometrium jak z ok.połowy cyklu, strzępki endocervix i płaty nablonka wielowarstwowego płaskiego z cechami infekcji wirusowej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

polipektomia endoskopowa polipa esicy

Witam Mógłby Pan zinterpretować wynik badania histopatologicznego?: Rozpoznanie kliniczne: polipektomia endoskopowa polipa esicy GRUCZOLAK CEWKOWY JELITA GRUBEGO Z DYSPLAZJĄ MAŁEGO I DUŻEGO STOPNIA Z OBECNYM UTKANIEM RAKA GRUCZOŁOWEGO, KTÓRY ROZWINĄŁ SIĘ W OBRĘBIE GRUCZOLAKA.POJEDYNCZE CEWY NOWOTWOROWE OBECNE SĄ W... Witam Mógłby Pan zinterpretować wynik badania histopatologicznego?: Rozpoznanie kliniczne: polipektomia endoskopowa polipa esicy GRUCZOLAK CEWKOWY JELITA GRUBEGO Z DYSPLAZJĄ MAŁEGO I DUŻEGO STOPNIA Z OBECNYM UTKANIEM RAKA GRUCZOŁOWEGO, KTÓRY ROZWINĄŁ SIĘ W OBRĘBIE GRUCZOLAKA.POJEDYNCZE CEWY NOWOTWOROWE OBECNE SĄ W OBRĘBIE MIĘŚNIÓWKI ŚLUZÓWKI LECZ JEJ NIE PRZEKRACZAJĄ ZMIANA ZOSTAŁA USUNIĘTA Z MARGINESEM NIEZMIENIONYCH TKANEK OK 0,3 CM pTis (wykonano reakcję immunohistochemiczną: SMA)
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Interpretacje CT mózgu i zwapnienia

Proszę o interpretację CT mózgu: "kości pokrywy czaszki są bez zmian. Zwapnienie w przedniej części sierpa mózgu. Przyscienne, niewielkie zmiany zapalne sluzowki sitowia. W strukturach mózgu i móżdżku zmian ogniskowych nie spostrzezono. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Poszerzony zbiornik mozdzkowy... Proszę o interpretację CT mózgu: "kości pokrywy czaszki są bez zmian. Zwapnienie w przedniej części sierpa mózgu. Przyscienne, niewielkie zmiany zapalne sluzowki sitowia. W strukturach mózgu i móżdżku zmian ogniskowych nie spostrzezono. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Poszerzony zbiornik mozdzkowy górny. Prawidłowe przestrzenie plynowe przymozgowe. W razie wątpliwości klinicznych proponuje badanie MR mózgu. Mam zdiagnozowane zab. schizoafektywne. Od 9 lat leczę się Solianem.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Anna Błażucka
Dr n. med. Anna Błażucka

Interpretacje wyniku badania gastroskopii

Witam. mogę prosić o interpretacje wyniku gastroskopi. Rozpoznanie kliniczne: wynik badania prawidlowy, obserwacja w kierunku celiakii. rozpoznanie( opis makroskopowy): dwa kremowe fragmenty tkankowe wielkości 0,3 cm - 2c KW Mikroskopowo: wycinki prawidłowo zbudowanej błony śluzowej dwunastnicy z ogniskowo zwiększoną... Witam. mogę prosić o interpretacje wyniku gastroskopi. Rozpoznanie kliniczne: wynik badania prawidlowy, obserwacja w kierunku celiakii. rozpoznanie( opis makroskopowy): dwa kremowe fragmenty tkankowe wielkości 0,3 cm - 2c KW Mikroskopowo: wycinki prawidłowo zbudowanej błony śluzowej dwunastnicy z ogniskowo zwiększoną liczba limfocytów śród nabłonkowych, raczej jako wyraz zmian wtórnych, choroba trzewna wydaje się mniej prawdopodobna.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Wynik badania histopatologicznego 4 znamion

Witam, mam 22 lata, na wyniku badania histopatologicznego 4 znamion znalazły się 3 lentigo simplex. Myślałem, że to dobry wynik, ale pani dermatolog stwierdziła, że mógł wystąpić błąd przy badaniu, bo lentigo simplex występuje raczej na twarzy (u mnie plecy)... Witam, mam 22 lata, na wyniku badania histopatologicznego 4 znamion znalazły się 3 lentigo simplex. Myślałem, że to dobry wynik, ale pani dermatolog stwierdziła, że mógł wystąpić błąd przy badaniu, bo lentigo simplex występuje raczej na twarzy (u mnie plecy) i jest jasne (moje znamiona były w kolorze czarnym lub ciemnego brązu). Czy to prawda, że nie spodziewa się takiej diagnozy przy takim obrazie klinicznym i należy powtórzyć badanie próbek ? Z góry dziękuję za pomoc
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Dariusz Czubiński
Lek. Dariusz Czubiński

Czy wyniki badań wskazują na hiperprolaktynemię czynnościową?

Witam. Od półtora roku bezskutecznie staramy się o dziecko. Badania ginekologicne z usg w porządku, badania nasienia również w normie. Wyniki badań hormonalnych: TSH 1,780 ulU/ml, FSH 6,53 mlU/ml, LH 4,84 mlU/ml, prolaktyna 11,66 ng/ml, prolaktyna po MCP 206,90 ng/ml,... Witam. Od półtora roku bezskutecznie staramy się o dziecko. Badania ginekologicne z usg w porządku, badania nasienia również w normie. Wyniki badań hormonalnych: TSH 1,780 ulU/ml, FSH 6,53 mlU/ml, LH 4,84 mlU/ml, prolaktyna 11,66 ng/ml, prolaktyna po MCP 206,90 ng/ml, FT3 3,28 pg/ml, FT4 1,36 ng/dl. Dodam, że byłam wcześniej w ciąży (3lata temy) ale poroniłam (9 tydzień). Miesiączki w normie i brak innych objawow klinicznych. Czy wyniki badań wskazują na hiperprolaktynemie czynnościową?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jarosław Maj
Lek. Jarosław Maj

Co oznaczają aktywne metaboliczne niepowiększone węzły chłonne?

Witam, bardzo proszę o interpretacje wyników badania PET. ROZPOZNANIE KLINICZNE ; rak płuca lewego. Stan po operacji (02.2016)po cht. (06.2016) KLATKA PIERSIOWA: aktywne metaboliczne niepowiekszone węzły chłonne: Przytchawicze górne prawe SUV max 7,5, Położony do przodu od rozdwojenia... Witam, bardzo proszę o interpretacje wyników badania PET. ROZPOZNANIE KLINICZNE ; rak płuca lewego. Stan po operacji (02.2016)po cht. (06.2016) KLATKA PIERSIOWA: aktywne metaboliczne niepowiekszone węzły chłonne: Przytchawicze górne prawe SUV max 7,5, Położony do przodu od rozdwojenia tchawicy SUV max 14,6 Miernie pobudzone metaboliczne węzły chłonne w obrębie obu wnęk płynnych, przy ZGG oraz oraz podostrogowy SUV max 4,3. Pobudzenie metaboliczne w obrębie zmian zwloknieniowych zwlaszcza
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Szypuła i lejek bez cech przemieszczenia, prawidłowa część nerwowa

Prosizę o opinię/rozwinięcie pod kątem rezonansu przysadki z kontrastem: Przysadka o wymiarach: 11 x 10 x 4 mm. Szypuła i lejek bez cech przemieszczenia. Prawidłowa cześć nerwowa. W tylnym płacie (na skanach strzałkowych po kontraście) widoczny jest owalny obszar o... Prosizę o opinię/rozwinięcie pod kątem rezonansu przysadki z kontrastem: Przysadka o wymiarach: 11 x 10 x 4 mm. Szypuła i lejek bez cech przemieszczenia. Prawidłowa cześć nerwowa. W tylnym płacie (na skanach strzałkowych po kontraście) widoczny jest owalny obszar o wymiarach 2x1mm słabszego zakontrastowania. Obraz MR sugeruje obecność naczynia. Przy wskazaniach klinicznych proponuję powtórzyć badanie za 6 miesięcy... Z 2 badań krwi za niski lub bliskie dolnej granicy Testo, LH, FSH.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Brodawkujące znamię melanocytowe, mikroskopowe

Witam, jakiś czas temu miałam usuwany pieprzyk z szyi. Bardzo proszę o przetłumaczenie wyniku badania histopatologicznego. Dane kliniczne - brodawkujące znamię melanocytowe, mikroskopowo - fragment skóry o wym 0,6 x 0,4 cm. Mikroskopowo - w nadesłanym materiale fragment skóry... Witam, jakiś czas temu miałam usuwany pieprzyk z szyi. Bardzo proszę o przetłumaczenie wyniku badania histopatologicznego. Dane kliniczne - brodawkujące znamię melanocytowe, mikroskopowo - fragment skóry o wym 0,6 x 0,4 cm. Mikroskopowo - w nadesłanym materiale fragment skóry z obrazem Naevus dermalis. Zmiana widoczna w dolnej granicy cięcia. Pozdrawiam, Ewelina
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dariusz Czubiński
Lek. Dariusz Czubiński

Badanie przerwano z powodu typowego bólu na szczycie wysiłku

Witam .Proszę o interpretacje testu wysiłkowego:Badanie przerwano z powodu typowego bólu na szczycie wysiłku.Dolegliwośś ustąpiła w 2 min. po zaprzestaniu marszu.Obciążenie 9,8METS.HR-173/min = 1125 z HR mak (154/min)Podczas marszu zmiany w odp. II.Reakcja RR nieco wzmożona.próba klinicznie dodatnia, elektrokardiograficznie- wątpliwa.Badanie dointerpretracji klinicznej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Gastritis chronica naioris gradus erosiva antri sine atrophia

Tata, 67 lat. Po badaniu histopatologicznym rozpoznanie kliniczne: erythematosus endosc. gastritis Wynik badania: 1.gastritis chronica naioris gradus erosiva antri sine atrophia [M-40000] 2.gastritis chronica naioris gradus erosiva sum atrophia incipiens [M-40000] 3.metaplasia intestinalis completa focalis [M-73320] 4.bakterie spiralne w... Tata, 67 lat. Po badaniu histopatologicznym rozpoznanie kliniczne: erythematosus endosc. gastritis Wynik badania: 1.gastritis chronica naioris gradus erosiva antri sine atrophia [M-40000] 2.gastritis chronica naioris gradus erosiva sum atrophia incipiens [M-40000] 3.metaplasia intestinalis completa focalis [M-73320] 4.bakterie spiralne w barwieniu giemsa ( ) [M-40000H]. Co robić? Czy jest się czego obawiać? Zapisał się oczywiście do lekarza ale terminy odległe.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Utkanie skóry z obecnością rozproszonych skąpych nacieków limfocytarnych w skórze właściwej

Interpretacja badania histopatologicznego skóry. Rozpoznanie kliniczne:Naevus pigm. (?) cutis p.sin Wycięta elipsa skórna z grzbietu stopy, 18x6x1mm. Opis:Utkanie skóry z obecnością rozproszonych skąpych nacieków limfocytarnych w skórze właściwej.Obraz histologiczny przemawia za dermatitis. Porównując zdjęcia dermatitis w sieci, mogę stwierdzić,że... Interpretacja badania histopatologicznego skóry. Rozpoznanie kliniczne:Naevus pigm. (?) cutis p.sin Wycięta elipsa skórna z grzbietu stopy, 18x6x1mm. Opis:Utkanie skóry z obecnością rozproszonych skąpych nacieków limfocytarnych w skórze właściwej.Obraz histologiczny przemawia za dermatitis. Porównując zdjęcia dermatitis w sieci, mogę stwierdzić,że moje znamie nie było WCALE podobne. pojawiło się z dnia na dzień-gładkie, nie swędzące, bez zadnych objawów. Czy może to być coś innego? Dziękuję!
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Dariusz Czubiński
Lek. Dariusz Czubiński
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Stosowanie chemioterapii przy mięsaku Ewinga

Mięsak Ewinga Mam pytanie dot.młodojej osoby z mięsakiem Ewinga ,która ma wznowę choroby ,nieoperacyjnego guza w miednicy i przerzuty.gdzie i jak można taką osobę zakwalifikować do jakiś badań klinicznych lub terapii celowanej,jeśli lekarze nie mają już innego sposobu leczenia niż chemioterapia paliatywna?
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Igor Madej
Dr n. med. Igor Madej
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji SE i FSE

Dobry Wieczór, piszę mój wynik badania, CZĘŚĆ 1, proszę o Odpowiedź, Bardzo Dziękuję. Dane Kliniczne: Stan po złamaniu L3. TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji SE i FSE (obrazy T1- i T2 zależne) o STIR, w... Dobry Wieczór, piszę mój wynik badania, CZĘŚĆ 1, proszę o Odpowiedź, Bardzo Dziękuję. Dane Kliniczne: Stan po złamaniu L3. TECHNIKA BADANIA: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencji SE i FSE (obrazy T1- i T2 zależne) o STIR, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Wyślę do tego opis mojego Badania z Rezonans Magnetyczny w drugim liście. Rafał S Jelenia Góra
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Krew z piersi w 5. miesiącu ciąży

witam.w ciąży w 5mies zaczeła mi leciec krew z piersi.po urodzeniu nie mogłam karmic gdyż zamiast pokarmu nadal była krew.po badaniu onkologicznym do badania wzięto wymaz.wynik przyszedł:rozpoznanie kliniczne mastopatia komórek nowotworowych nie znaleziono.dodam że krwawienie ustąpiło,piersi nie bolą.czy to może być coś poważnego??czy może taki wpływ ciąży
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Zespół łagodnych fascykulacji

Witam mam 21 lat i zostałem zdiagnozowany z zespołem łagodnych fascykulacji. Jednak diagnoza została oparta tylko na padaniu klinicznym i badaniach krwi. Czy powinienem wykonać tez inne badania by być pewnym. Obawiam się choroby neuronu ruchowego i innych schorzeń i... Witam mam 21 lat i zostałem zdiagnozowany z zespołem łagodnych fascykulacji. Jednak diagnoza została oparta tylko na padaniu klinicznym i badaniach krwi. Czy powinienem wykonać tez inne badania by być pewnym. Obawiam się choroby neuronu ruchowego i innych schorzeń i chciałbym dokładnie zbadać moje podskakujące mięśnie(pojawiają się w różnyc częściach ciała około 50-100 podskoczeń dziennie) czasami mam zawroty głowy ale sporadycznie. Czy w BFS normalna jest czasowa sztywność mięśnia?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Starania o dziecko od półtora roku i wyniki badań hormonów

Razem z partnerem od półtora roku staramy się o dziecko. Badania ginekologiczne z usg w porządku, badania nasienia również w normie. Wyniki badań hormonalnych TSH 1,780 ulU/ml, FSH 6,53 mlU/ml, LH 4,84 mlU/ml, prolaktyna 11,66 ng/ml, po MCP 206,9 ng/ml,... Razem z partnerem od półtora roku staramy się o dziecko. Badania ginekologiczne z usg w porządku, badania nasienia również w normie. Wyniki badań hormonalnych TSH 1,780 ulU/ml, FSH 6,53 mlU/ml, LH 4,84 mlU/ml, prolaktyna 11,66 ng/ml, po MCP 206,9 ng/ml, FT3 3,28 pg/ml, FT4 1,36 ng/dl. Dodam również, że wcześniej byłam już w ciąży, ale poroniłam. Miesiączki w normie i brak innuch objawów klinicznych. Czy taki wynik badania prolaktyny wskazuje na hiperprolaktynemie czynnosciowa?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Entezopatia ścięgna piętowego

Podczas mri stawu skokowego stwierdzono torbiel podchrzestna9×4mn kosci skokowej.wiezadlo skokowo-strzalkowe zachowana ciaglosc o podwyzszonym sygnale.Wiezadlo skokowo-pietowe ciaglosc wydaje sie byc zachowana do oceny z badaniem fizykalnym klinicznym.Zwiększona ilosc płynu w stawie skokowym dolnym i stawach stepu. Ślad plynu w... Podczas mri stawu skokowego stwierdzono torbiel podchrzestna9×4mn kosci skokowej.wiezadlo skokowo-strzalkowe zachowana ciaglosc o podwyzszonym sygnale.Wiezadlo skokowo-pietowe ciaglosc wydaje sie byc zachowana do oceny z badaniem fizykalnym klinicznym.Zwiększona ilosc płynu w stawie skokowym dolnym i stawach stepu. Ślad plynu w pochewkach mm strzalkpwych. Entezopatia ścięgna pietowego. O czym mówi taki opis badania, jak powinno wygladac dalsze postepowanie w takim przypadku.
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Dr n. med. Igor Madej
Dr n. med. Igor Madej
Patronaty