Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 4 , 1 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie powłok jamy brzusznej: Pytania do specjalistów

Jak interpretować wynik badania TK jamy brzusznej u osoby uprawiającej sport?

witam, miałem badania takie jak - tomograf jamy brzusznej - usg czy lekarz robiąc te badanie mógłby przeoczyć kamienie w organizmie ? mam problemy z oddawaniem moczu często chodzę do toalety przy tym ciężko mi się wysikać i czuję, że... witam, miałem badania takie jak - tomograf jamy brzusznej - usg czy lekarz robiąc te badanie mógłby przeoczyć kamienie w organizmie ? mam problemy z oddawaniem moczu często chodzę do toalety przy tym ciężko mi się wysikać i czuję, że nie oddaję moczu do końca nie raz wracam do toalety po 2 razy by oddać kilka kropel cytoskopia wykazała lekki przerost gruczołu krokowego tomograf zdiagnozował blaszki miażdżycy w tętnicach biodrowych zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym lekarze wysyłają od jednego do drugiego a pęcherz jak nie pracował dobrze tak dalej szwankuje, często nawraca się zapalenie problem trwa już od 16 roku życia w tej chwili mam 26 lat jakoś sie przyzwyczaiłem do tego, ale jakość życia traci i wiele mnie ominęło przez te dolegliwości, o dziwo jestem sportowcem dobrze wyglądam i daję z siebie 100% na treningach myślę, że gdyby nie uciążliwy problem z pęcherzem mógłbym wycisnąć z siebie o wiele więcej tylko, że nie trafiłem jeszcze na odpowiedniego lekarza który zainteresowałby się trochę bardziej moim zdrowiem, zazwyczaj kończy się na tym, że pokaże wyniki badań i dostanę skierowanie gzie indziej i tak w kółko miałem do tej pory 4 lekarzy rodzinnych.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wątroba o normoechogenicznym miąższu, wielkości prawidłowej?

Witam serdecznie! Bardzo proszę o interpretację badania USG jamy brzusznej. Wątroba o normoechogenicznym miąższu, wielkości prawidłowej- wymiarze głębokim płata prawego w linii pachowej przedniej około 114 mm. Zmian ogniskowych w miąższu wątroby oraz cech cholestazy przewodowej nie wykazano. Pęcherzyk żółciowy... Witam serdecznie! Bardzo proszę o interpretację badania USG jamy brzusznej. Wątroba o normoechogenicznym miąższu, wielkości prawidłowej- wymiarze głębokim płata prawego w linii pachowej przedniej około 114 mm. Zmian ogniskowych w miąższu wątroby oraz cech cholestazy przewodowej nie wykazano. Pęcherzyk żółciowy zrelaksowany o niepogrubiałych ścianach, złogów oraz nie zagęszczonej żółci nie zawiera. Trzustka o nieco podwyższonej echogeniczności miąższu, mała, o wymiarze głębokim trzonu 11 mm. Cech limphadenopatii przestrzeni zaotrzewnowej nie wykazano. Obie nerki o zachowanym zróżnicowaniu korowo-rdzeniowym miąższu, bez zastoju moczu i złogów. wymiary podłużne nerek około 98 mm. Śledziona normoechogeniczna, prawidłowej wielkości. Pęcherz moczowy o gładkich obrysach ścian. Dodan, że od 2 lat choruję na cukrzycę typu 2 (Metformax 850 mg -3 razy dzienie).
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Jak interpretować wynik badania TK jamy brzusznej i do jakiego lekarza udać się z wizytą?

Wątroba prawidłowej wielkości, o gładkich Dobry wieczor. Po badaniu usg zostalem skierowany na tk. Mam pytanie jak interpretowac te wyniki i do jakiego specjalisty zglosic sie na dalsze konsultacje. Mezczyzna lat 47. Dziekuje. Badanie TK jamy brzusznej wykonano przed i... Wątroba prawidłowej wielkości, o gładkich Dobry wieczor. Po badaniu usg zostalem skierowany na tk. Mam pytanie jak interpretowac te wyniki i do jakiego specjalisty zglosic sie na dalsze konsultacje. Mezczyzna lat 47. Dziekuje. Badanie TK jamy brzusznej wykonano przed i po dożylnym podaniu niejonowego środka kontrastowego metodą dynamiczną. Badanie wielofazowe. Dane ze skierowania: naczyniaka wątroby w badaniu USG. Wątroba prawidłowej wielkości, o gładkich obrysach, jednorodna. W segmencie VI wątroby widoczna jest jedynie w żyły wrotnej nieznacznie hipodensyjna zmiana ogniskowa o wym. na przekroju poprzecznym 11x8 mm. W segmencie IV wątroby widoczne jest punkcikowate, milimetrowe zwapnienie. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe, PŻW i żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy prawidłowej wielkości, cienkościenny, bez widocznych w TK złogów. Śledziona jednorodna, powiększona w wymiarze dwubiegunowym do 140 mm, bez zmian ogniskowych. Trzustka prawidłowej wielkości, o równych obrysach, jednorodna, bez zmian ogniskowych. Oba nadnercza jednorodne, niepowiększone. Kształt, wielkość, położenie i typ zakontrastowania w poszczególnych fazach badania obu nerek prawidłowe. Funkcja obu nerek zachowana. Oba UKM nieposzerzone, bez złogów. Na granicy prawego śródbrzusza i podbrzusza widoczne są pojedyncze, nieznacznie powiększone węzły chłonne krezkowe o wym. w osi krótkiej do 7 mm. Poza tym nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych wewnątrz- i zaotrzewnowych. Wolnego płynu w jamie otrzewnowej nie stwierdza się. Aorta brzuszna o prawidłowym przebiegu, bez odcinkowych poszerzeń.
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Co jest powodem zbierania się gazów w stresujących momentach?

Witam, Mam problem z którym się zmagam jakiś czas i zwyczajnie się martwię. Wszystko zaczęło się już dawno bo kilka lat temu. Zbierały mi się gazu w stresujących sytuacjach, to trwało jakiś czas, ale poradziłam sobie. W każdym razie to... Witam, Mam problem z którym się zmagam jakiś czas i zwyczajnie się martwię. Wszystko zaczęło się już dawno bo kilka lat temu. Zbierały mi się gazu w stresujących sytuacjach, to trwało jakiś czas, ale poradziłam sobie. W każdym razie to był okropny czas. Problem wrócił niedawno choć nie sądzę by to było przez stres. Już dwa razy w przeciągu 2 miesięcy miałam ten sam problem. Zaczęły mi się zbierać gazy, byłam w miejscu publicznym więc nie mogłam ich wydalić. Odczuwałam duży ból brzucha. Po powrocie do domu i wydaleniu gazów ból brzucha nie ustawał, przeszywający ból utrzymywal się około tydzień. Co było okropne. Dodam że pomagały leki przeciwzapalne. Moja dieta nie była najlepsza stres.. możliwe że to przez to te gazy, potem brzuch bolał od gazów. W każdym razie poszłam do lekarza bo to normalne dla mnie nie było. Usg jamy brzusznej-wszystko dobrze, morfologia, badania wątrobowe, mocz- wszystko dobrze. Nie pamiętam jakie badania dokładnie robiłam ale było wszystko okej. Lekarz przepisał mi debridat oraz enterol 250, golegliwosci przeszły. Nie brałam zawsze tych leków. Znów powtórzyła się sytuacja i znowu było tak samo. Niestety do tego doszedł luźny stolec. I tak już miesiąc się męczę. Częstotliwość wypróżniania jest taka jak wcześniej, raz dziennie, czasem nawet rzadziej. Staram się raz dziennie przez to że stole jest luźny, papkowaty, jest go mało i trzeba się natrudzić by się wypróżnić w tej niewielkiej ilości. I tym się właśnie martwię. Nie mam bólów brzucha, jakiś wybitnych wzdęć raczej wszystko jest normalnie oprócz samego wypróżnienia i stolca. Dostałam skierowanie do gastroenterologa. Martwię się o to. Dodam jeszcze że robię ostatnio próby jedzenia, kilka dni jadłam mało, zdrowo, potem jadłam niezdrowo by zobaczyć różnice. Ale efekt jest taki sam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie mogą być przyczyny wzdęcia i bólu brzucha po oddaniu moczu ?

Witam. Jakie moga byc przyczyny wzdecia i bolu brzucha po oddaniu moczu ? Dokladnie bol jest nad pepkiem. Tak jakby brzuch puchl. Zmniejsza sie podczas potrzeby ponownego oddania moczu. Kolono ok gastro ok badania moczu ok posiew ok usg jamy brzusznej ok.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza wynik badania posiewu moczu 63-latki?

Witam. Mam 63 lata. Podczas badania posiewu moczu wyszedł wynik dodatni z bakterią Escherichia coli >10^5CFU w 1ml. ESBL - szczep niewytwarza szerokospektralnej betalaktamazy. Antybiotyki oporne - Amipycylina,Ciproflokdyscyna,Norfloksacyna oraz Trimetoprim, reszta wrażliwa.Co to oznacza i jak można to skutecznie wyleczyć?... Witam. Mam 63 lata. Podczas badania posiewu moczu wyszedł wynik dodatni z bakterią Escherichia coli >10^5CFU w 1ml. ESBL - szczep niewytwarza szerokospektralnej betalaktamazy. Antybiotyki oporne - Amipycylina,Ciproflokdyscyna,Norfloksacyna oraz Trimetoprim, reszta wrażliwa.Co to oznacza i jak można to skutecznie wyleczyć? Dodam, że robiłam również badania urologiczne, usg jamy brzusznej itp - wszystko jest w porządku. Proszę o poradę.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Co oznaczają bóle brzucha i pieczenie przełyku?

Bóle brzucha, pieczenie w przełyku i żołądku, senność i osłabienie co to może być? Powoli rozkładam ręce, miałem robioną gastroskopię z HB i nic, pełną morfologię i też wszystko dobrze, to samo z trzustką, bo też zalecono... Bóle brzucha, pieczenie w przełyku i żołądku, senność i osłabienie co to może być? Powoli rozkładam ręce, miałem robioną gastroskopię z HB i nic, pełną morfologię i też wszystko dobrze, to samo z trzustką, bo też zalecono takie badania. Do tego usg jamy brzusznej też w porządku a ja po prostu funkcjonować nie mogę. Trwa to już miesiąc. W nocy śpię dobrze, wstaję rano jest ok ale jak tylko zjem śniadania to dopada mnie ta senność, osłabienie i bóle. Jestem na diecie lekkostrawnej, piję dużo wody, cukier w porządku. Co to może być, jakie badania zrobić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co może oznaczać wynik badania moczu u 18-latki?

Otrzymałam właśnie wyniki badań moczu i miała bym prośbę aby zinterpretować je. Zostałam skierowana na badania z powodu podejrzenia problemów z nerkami, ponieważ strasznie noli mnie prawa nerka. Jutro czeka mnie jeszcze usg jamy brzusznej. Badania ogólne moczu: Barwa:jasno... Otrzymałam właśnie wyniki badań moczu i miała bym prośbę aby zinterpretować je. Zostałam skierowana na badania z powodu podejrzenia problemów z nerkami, ponieważ strasznie noli mnie prawa nerka. Jutro czeka mnie jeszcze usg jamy brzusznej. Badania ogólne moczu: Barwa:jasno żółta; przejrzystość:zupełna; pH:7,0; białko: nieobecne; glukoza:nieobecna; bilirubina:w normie; ciała ketonowe: nieobecne; leukocyty: nieobecne; krew: nieobecna; nabłonki płaskie: liczne wpw; leukocyty liczba:0-2wpw; fosforany bezpostaciowe: do liczne wpw.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Jak leczyć powiększony węzeł nadobojczykowy?

Wiatm mam 28 lat od ok 7 tyg powiekszony wezel lewy nadobojczykowy dodatkowo bole brzucha klatki oraz plecow. Czekam na usg szyi oraz jamy brZusznej. Badani krwi wszytskie byly dobre mocz rowniez rtg klatki wszytsko w normie. Czy to moze... Wiatm mam 28 lat od ok 7 tyg powiekszony wezel lewy nadobojczykowy dodatkowo bole brzucha klatki oraz plecow. Czekam na usg szyi oraz jamy brZusznej. Badani krwi wszytskie byly dobre mocz rowniez rtg klatki wszytsko w normie. Czy to moze oznaczac tylko nowotwor bardzo sie martwie?? Prosze o rade jakie badania wykonac etc. Dziekuje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Paweł Szadkowski
Lek. Paweł Szadkowski

Dlaczego odczuwam ból w prawym podżebrzu?

Witam, w listopadzie 2017 zacząłem odczuwać ból w prawym podżebrzu. Ból nie przechodził, więc udałem się do lekarze rodzinnego. Lekarz rodzinny policzył moje BMI (wyniosło 36.7) - jestem otyły (mam 28 lat). Lekarz stwierdził, że bóle związane są z moją... Witam, w listopadzie 2017 zacząłem odczuwać ból w prawym podżebrzu. Ból nie przechodził, więc udałem się do lekarze rodzinnego. Lekarz rodzinny policzył moje BMI (wyniosło 36.7) - jestem otyły (mam 28 lat). Lekarz stwierdził, że bóle związane są z moją wagą i zalecił dietę i więcej ruchu, więc odstawiłem samochód, zacząłem więcej się ruszać, chodzić na siłownie i unikać tłustych i smażonych potraw. Niestety miesiąc minął, a ból się utrzymywał, więc poszedłem znowu do rodzinnego. Lekarz wypisał skierowanie do laboratorium (morfologia, glukoza, kreatynina w surowicy, ALT, AST, cholesterol badanie moczu i kału na obecność pasożytów) i na USG jamy brzusznej. USG: badanie utrudnione z uwagi na dużą ilość gazów jelitowych. Wątroba o cechach stłuszczenia, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez konkrementów w jego świetle. Trzustka w widocznych fragmentach bez zmian ogniskowych. Przewód Wirsunga niewidoczny. Śledziona i obie nerki w normie. UKM-y obu nerek nieposzerzone. Pęcherzyk moczowy gładkościenny, bez uchwytnych zmian. Gruczoł krokowy niepowiększony. Brak wolnego płynu w jamie brzusznej. Aorta brzuszna nieposzerzona. Badanie moczu bez odchyleń od normy. W kale nie wykryto pasożytów. MORFOLOGIA (wynika odbiegające od normy, w nawiasie () powtórzone wyniki po 1.5 miesiąca, w nawiasie [] norma w laboratorium): NEUT 2.6 (2.0) [2.5-5] NEUT% 40.8% (38.5%) [50-70] MONO% 6.9% (9.9%) [2-8) LYM% 51.5% (50.4) [25-40] EOS 0.0 (0.0) [0.04-0.4] EOS% 0.6% (0.9%) [1-5] BASO 0 (0) [0.02-0.1] BIOCHEMIA (x-badania nie powtórzono): ALT 72 (68) [0-60] AST 34 (39) [3-37] Kreatynina w surowicy 1.1 (x) [0.5-1.2] EGFR 86.2 (x) [90-140] CHOLESTEROL: Całkowity w surowicy 257 (231) HDL 50 (46) Triglicerydy w surowicy 203 (129) LDL 160 (166) GLUKOZA NA CZCZO: 125 (121) GLUKOZA PO 2H PO ŚNIADANIU: 122 Po pierwszych wynikach lekarz dał skierowanie do hepatologa, więc się wybrałem. Pani hepatolog zobaczyła wyniki, opukała brzuch i stwierdziła, że jestem zdrowy. Zaleciła dietę, ruch, tabletki (Essentiale Forte, Sylimarol i Espumisan) oraz poszerzenie diagnostyki o antyHCV, INR i proteinogram. antyHCV nic nie złego nie wykazało, INR w normie, na protinogram czekam nadal. Dodatkowo Pani hepatolog zaleciła konsultację z gastrologiem w przypadku utrzymywania się objawów oraz kontrolowanie morfologii, AST, ALT i glikemii (stąd te drugie wyniki) - minął już miesiąc od mojej wizyty. W zeszłym tygodniu, po zrobionych wynikach, byłem u lekarza rodzinnego i powiedział mi, że już do tego bólu muszę się przyzwyczaić i z nim żyć. Dał też skierowanie na badania, które mam kontrolować. Dodatkowo jestem umówiony z dietetykiem, więc za miesiąc idę ponownie na badania krwi i jeżeli ból nie minie idę do gastrologa. Przez ten czas zauważyłem, że ból nasila się po jedzeniu. Zmniejsza się pod oddaniu kału albo gazów. Kał o kolorze ciemnym, brązowym, zbity (wydaje się ciężki). Czasami dużo niestrawionych resztek jedzenia. Krwi nie zauważyłem. Najczęściej odczuwany ból z prawej strony podżebrza (tak jakby z boku) oraz z lewej strony (Pani hepatolog sugerowała, że to przez zbierające się gazy w jelicie grubym). Ból nie jest mocny, określiłbym to jako dyskomfort, bo nie muszę brać nic przeciwbólowego. Nie nadużywam leków. Nie palę. Z używek tylko alkohol (nic innego), ale sporadycznie. Chciałbym się poradzić czy zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania, czy od razu lecieć do gastrologa, czy poczekać na następne wyniki i dopiero iść? Co mi może być, bo stwierdzenie mojego lekarza rodzinnego, że już mam tak żyć mnie nie satysfakcjonuje? Chciałbym radę jak rozmawiać z lekarzem, bo odnoszę wrażenie, że najlepiej jakbym ja wiedział co mi jest, a on wypisał receptę albo skierowanie, bo ani razu o nic mnie nie zapytał (o jakieś dodatkowe objawy itd. itp.). Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wojciech Zygmunt
Lek. Wojciech Zygmunt

Co znaczy obkurczenie pęcherzyka żółciowego?

Mam 51 lat mężczyzna waga aktualnie 97 kg wzrost 173 na badaniu usg jamy brzusznej stwierdzono powiększenie wątroby wystaje 4 palce spod łuku żebrowego oraz obkurczenie pęcherzyka żółciowego
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jak interpretować wynik badania EKG u osoby z podwyższonym tętnem?

Witam,mam na imię Grzegorz i mam 22 lata.Około cztery miesiące temu borykałem się z następującymi objawami: podwyższonym tętnem (w stanie spoczynku 156/88/113) zawrotami głowy,chwilowym drętwieniem dłoni i delikatnymi ukłuciami w okolicach serca znacznie częściej z lewej strony.Kardiolog zlecił morfologię,... Witam,mam na imię Grzegorz i mam 22 lata.Około cztery miesiące temu borykałem się z następującymi objawami: podwyższonym tętnem (w stanie spoczynku 156/88/113) zawrotami głowy,chwilowym drętwieniem dłoni i delikatnymi ukłuciami w okolicach serca znacznie częściej z lewej strony.Kardiolog zlecił morfologię,EKG,ECHO serca,holter ekg,usg jamy brzusznej,twierdził że wszystkie badania wyszły wręcz "wzorowo".Podczas zażywania leków przez ponad trzy miesiące objawy niemal że zupełnie zniknęły,czułem się dobrze.Około dwóch tygodni temu odstawiłem leki (oczywiście odstawiałem je stopniowo wedle zaleceń lekarza redukując dawkę) część objawów wróciła.A dokładnie: dosyś szybkie męczenie się podczas nawet niewielkiego wysiłku,ukłucia z lewej strony serca,zawroty głowy,czasem też niepokój i zmęczenie.Lekarz ostatecznie nie postawił diagnozy co było powodem początkowych objawów... aktualne objawy są przejściowe,nie towarzyszą mi co dzień jak te początkowe.Podkreślam że moja mama ma wrodzoną wadę zespołu ebsteina.Nigdy wcześniej nie miałem takich objawów.Poniżej rozpisze wynik holtera ekg.Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. Rytm zatokowy z niemiarowością zatokową,maksymalną akcją komór 128/min.o godzinie 18:22,minimalną 43/min. o godzinie 3.53,średnią 66/min. Cztery dodatkowe,różnokształtne pobudzenia komorowe. 14 dodatkowych pobudzeń nadkomorowych. 74 epizody bradykardii w trakcie epizodów niemiarowości zatokowej z minimalną akcją komór 39(w uśrednieniu na minutę 43 pobudzenia) o godzinie 3.53.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

W jaki sposób pozbyć się problemów z żołądkiem?

Witam od 2 lat mam problem z zoladkiem moje objawy to: bol w trakcie spozywania posilkow utrzymujacy sie kilka minut pozniej przestaje bolec,odbijanie,przelewanie,klucie z lewej strony brzucha,swedzenie,czasami czuje gnilny posmak z zoladka,mialam robione badanie takie jak: test oddechowy na bakterie... Witam od 2 lat mam problem z zoladkiem moje objawy to: bol w trakcie spozywania posilkow utrzymujacy sie kilka minut pozniej przestaje bolec,odbijanie,przelewanie,klucie z lewej strony brzucha,swedzenie,czasami czuje gnilny posmak z zoladka,mialam robione badanie takie jak: test oddechowy na bakterie helicobacter pylori,wszystkie badania krwi,kalu,moczu,rtg zoladka i dwunastnicy,gastroskopia,badanie trzustki,watraby,usg jamy brzusznej wszystkich narzadow wszystkie badania wyszly w porzadku a problem ciagle jest probowalam diety bezglutenowej i bez laktozy i nic nie pomaga niezaleznie od tego co zjem czy wypije ciagle czuje te dolegliwosci co to moze byc bardzo prosze o odpowiedz.Patrycja
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Czy nerki zaczną funkcjonować prawidłowo?

Witam. W zeszly wtorek wieczorem poczulam objawy wskazujace na zapalenie pęcherza - niewielki ból i parcie na pecherz. Na drugi dzien nastapil skąpomocz i bol w okolicy lędzwiowej. Lekarz zapisal augumentin na 7 dni ze wzgledu na dodatkowe problemy z... Witam. W zeszly wtorek wieczorem poczulam objawy wskazujace na zapalenie pęcherza - niewielki ból i parcie na pecherz. Na drugi dzien nastapil skąpomocz i bol w okolicy lędzwiowej. Lekarz zapisal augumentin na 7 dni ze wzgledu na dodatkowe problemy z zatokami. Na nastepny dzien byla poprawa z iloscia oddawanego moczu. Nie zwrocilam tylko uwagi iz jest on bardzo jasny. Lekki ucisk w plecach caly czas sie utrzymywal. Po weekendzie zrobilam badania moczu i byly dobre. Jedynie ketony 5 mg/dl. Kolor wrocil do normy. W kolejnych dniach zrobilam sie apatczna i senna. Wczoraj skonczylam antybiotyk. Dzis rano znow niewielkie ilości ciemnego moczu. Za to obecnie mocz w dosc duzych ilosciach, prawie bezbarwny i nasilony bol w okolicy lędzwiowej. Na jutro zaplanowane mam usg jamy brzusznej. Badania krwi (morfologia, glukoza, tsh, rf) robilam dzis rano ale nie mam jeszcze wynikow. Ogolnie moje samopoczucie nie jest za dobre choc nie goraczkuje. Czy nie jest konieczna pomoc szpitalna, boje sie ze nerki nie funkcjonują prawidlowo? Czy zaczekac do jutra na usg? Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam Magda, 38 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Stawski
Lek. Tomasz Stawski

Czy możliwy jest chłoniak?

Witam. Mam pytanie co do chloniaka. Od 3 miesiecy czuje sie slabiej. Od 2 zauwazylem u siebie wystepujecy zespol. Hornera (zmienne nasilenie w ciagu doby). Schudlem przez ten czas sporo. Czasem mam stany podgoraczkowe 37.1. Badanie usg wezlow chlonnych wykazalo... Witam. Mam pytanie co do chloniaka. Od 3 miesiecy czuje sie slabiej. Od 2 zauwazylem u siebie wystepujecy zespol. Hornera (zmienne nasilenie w ciagu doby). Schudlem przez ten czas sporo. Czasem mam stany podgoraczkowe 37.1. Badanie usg wezlow chlonnych wykazalo powiekoszony wezel podrzuchwowy 17x11 o charakterze odczynowym. Badanie Rtg klatki w normie. Badanie Mri glowy w normie. Badanie USG jamy brzusznej wylazalo powiekszenie i stluszczenie watroby. W krwi obnizone plytki do ok 115. Reszta w normie. OB ok 11. Brak potow kaszlu czy dusznosci.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Na co zwrócić uwagę wybierając placówkę wykonującą TK jamy brzusznej?

Mam skierowanie na TK jamy brzusznej i miednicy z kontrastem, będzie wykonywane w ramach NFZ. Na co zwrócić uwagę wybierając pracownię? Niektóre ośrodki podają ilość rzędów tomografu, inne ilość warstw. Ostatnio miałam różne badania TK i nie chcę sobie dodatkowo... Mam skierowanie na TK jamy brzusznej i miednicy z kontrastem, będzie wykonywane w ramach NFZ. Na co zwrócić uwagę wybierając pracownię? Niektóre ośrodki podają ilość rzędów tomografu, inne ilość warstw. Ostatnio miałam różne badania TK i nie chcę sobie dodatkowo zaszkodzić. Większość dostępnych (krótszych terminów) ośrodków na Śląsku posiada TK 16 rzędowy. Czy to zbyt słaby na ten rodzaj badania? Czym się kierować wybierając ośrodek w tym konkretnym badaniu: jamy brzusznej i miednicy - jak ilość rzędów lub warstw ma wpływ na ww. badanie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Michał Lenard
Lek. Michał Lenard

Czy to może być Lamblia?

Dzień dobry, Od 2 miesięcy cierpię na wyjątkowo silne bóle podbrzusza, szczególnie dokuczliwe z lewej strony. Do tej pory zrobiłam szereg szczegółowych badań w tym: badania krwi, moczu, kału, gastroskopię, kolonoskopię, usg jamy brzusznej, badanie ginekologiczne, cytologię... Dzień dobry, Od 2 miesięcy cierpię na wyjątkowo silne bóle podbrzusza, szczególnie dokuczliwe z lewej strony. Do tej pory zrobiłam szereg szczegółowych badań w tym: badania krwi, moczu, kału, gastroskopię, kolonoskopię, usg jamy brzusznej, badanie ginekologiczne, cytologię, USG dopochwowe, test na helicobacter pylori (wyszedł negatywny), konsultacja psychologiczna. Wszystkie badania były w normie, z wyjątkiem podwyższonego CRP we krwi. Żołądek, trzustka, jelita, nerki, wątroba nie wykazują żadnych patologii. Nie jestem w ciąży, a badania u ginekologa nie wykazały żadnych nieprawidłowości, podobnie jak USG. W badaniu kału nie znaleziono śladu pasożytów. Kolonoskopia jak i gastroskopia również nie wykazały nic niepokojącego. Badanie u psychologa wykazało, iż bóle nie występują na tle nerwowym lub poprzez silny stres. Lekarze wykluczają również alergie pokarmowe, jak i zespół jelita drażliwego. Nikt nie potrafi postawić prawidłowej diagnozy. Jestem na skraju załamania. Po każdym posiłku, nawet najbardziej lekkostrawnym ból brzucha jest nie do zniesienia. Słychać w nim przelewanie się i bulgotanie. Z tego powodu przez ostatnie tygodnie jem coraz mniej i schudłam 10kg. Dodatkowo często mam nudności i od czasu do czasu wymiotuję. Leki rozkurczowe (typu nospa) i przeciwbólowe (ketonal forte itp) w ogóle nie działają. Na koniec dodam, że odżywiałam się bardzo zdrowo i ćwiczyłam na siłowni. Nigdy na nic nie chorowałam. W rodzinie również nie ma tego typu chorób. Być może warto również wspomnieć, że w październiku 2017 przebywałam 2tyg na teneryfie. Zastanawiam się jeszcze czy to może być Lamblia? Z każdym dniem jest coraz gorzej. Lekarze rozkładają ręce. Nie wiem już co robić. Bardzo proszę o pomoc i jakąkolwiek wskazówkę w mojej sprawie. Jestem bezsilna, cierpię coraz bardziej
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wojciech Zygmunt
Lek. Wojciech Zygmunt

Jak interpretować wynik badania TK jamy brzusznej u osoby przed gastroskopią?

Witam. Mam 32 lata. Jestem zapisany na gastroskopie ale czy ktoś może odpowiedzieć mi na pytanie czy to coś bardzo poważnego co wyszło w TK jamy brzusznej. TK jamy brzusznej - badanie dwufazowe: Zwraca uwagę pogrubienie ściany trzonu zołądka do... Witam. Mam 32 lata. Jestem zapisany na gastroskopie ale czy ktoś może odpowiedzieć mi na pytanie czy to coś bardzo poważnego co wyszło w TK jamy brzusznej. TK jamy brzusznej - badanie dwufazowe: Zwraca uwagę pogrubienie ściany trzonu zołądka do ok. 17mm- [do oceny gastroskopowej] oraz nieznaczne zatarcie tkanki tłuszczowej z licznymi drobnymi [w osi krótkiej do 6mm)węzłami w okolicy okołoaortalnej od poziomu naczyň nerkowych do rozwidlenia Wątroba niepowiększona, o prawidłowej gestości, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone Pecherzyk żółciowy cienkościenny, nie zawiera uwapnionych złogów Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Sledziona o prawidłowych wymiarach, w normie. Šledziona dodatkowa śr 6mmm Nadnercza o prawidłowej wielkości i morfologii, bez zmian ogniskowych Nerki połażone typowo, prawidłowej wielkości, obustronnie zewnątrznerkowe miedniczki, poza tym bez nieprawidłowych zmian Obie nerki ulegają jednoczasowemu wzmocnieniu kontrastowemu. Układy kielichowo-miedniczkowe obustronnie nieposzerzone, bez widocznych uwapnionych złogów Węzły chłonne trzewne niepowiększone. Aorta brzuszna drożna, nieposzerzona. Guzki Schmorla. Proszę o ocenę tych wyników
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza wynik USG jamy brzusznej 24-latki?

Witam. W badaniu usg jamy brzusznej wyszło „poszerzony UKM nerki prawej, moczowód nieposzersony w odcinku przynerkowym” - co to może oznaczać ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza wynik badania rezonansu magnetycznego jamy brzusznej?

Dzien dobry. Chcialam zapytac co oznacza w wyniku badania Rezonansu Magnetycznego jamy brzusznej stwierdzenie " drobne rozsiane strefy hiperaktywne w ogonie trzustki. Dziekuje I pozdrawiam Marcjannah
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko
Patronaty