Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 7 , 2 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Tomografia komputerowa: Pytania do specjalistów

Dlaczego w dalszym ciągu gorzej słyszę na jedno ucho?

Dwa lata temu miałam pękniętą błonę bębenkową w prawym uchu. Po kilku wizytach kontrolnych stwierdzono prawidłowe i całkowite jej zarośnięcie. Jednak teraz zauważyłam że gorzej słyszę. Po badaniu TK (przypuszczano przewlekte zapalenie zatok) nie stwierdzono nieprawidłowości. Zatoki powietrzne,... Dwa lata temu miałam pękniętą błonę bębenkową w prawym uchu. Po kilku wizytach kontrolnych stwierdzono prawidłowe i całkowite jej zarośnięcie. Jednak teraz zauważyłam że gorzej słyszę. Po badaniu TK (przypuszczano przewlekte zapalenie zatok) nie stwierdzono nieprawidłowości. Zatoki powietrzne, lekko skrzywiona przegroda. Badanie słuchu natomiast wykazało ubytek w słuchu. Jest to na granicy 30-40 db. Czy możliwe że w uchu środkowym jest jakiś stan zapalny? I pozostałości wydzieliny uniemożliwiają prawidłowy odbiór dźwięku? Czy może zaczyna się otoskleroza? Lekarz laryngolog nie podjął żadnego leczenia tylko kontrol czy słuch się pogarsza za trzy miesiące. Dodam że czasem mnie to ucho swędzi, a kiedy zatkam nos i dmuchnie to ucho się odtyka i słyszę ok. Co robić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy ten problem z zatokami jest poważny?

Witam mialem przeprowadza tomografie zatok, dzis odebralem wyniki na których jest napisane: -Zatoki szczekowe z przysciennymi zgrunieniami blony sluzowej do 8mm. Ujscie zatok szczekowych niedrozne. -zatoki klinowe prawidlowo powietrzne, ujscie prawej zatoki drozne, lewej niedrozne -zatoki czolowe praiwdlowo powietrzne... Witam mialem przeprowadza tomografie zatok, dzis odebralem wyniki na których jest napisane: -Zatoki szczekowe z przysciennymi zgrunieniami blony sluzowej do 8mm. Ujscie zatok szczekowych niedrozne. -zatoki klinowe prawidlowo powietrzne, ujscie prawej zatoki drozne, lewej niedrozne -zatoki czolowe praiwdlowo powietrzne , ujscie drożne -komorki sitowe częściowo zaciemnione -przeowdy nosowe drozne, śluzówki pogrubiale -rowki wechowe- typ II WG. KEROSA Czy sa to powody do niepokoju poniewaz moj lekarz prowadzacy jest na urlopie i bedzie dopiero za 3tyg. Inny lekarz zalecil mi inhalacje plus leki przeciwalergicze ale w ogole sie nie odniosl do wyniku badan twierdzac ze musze rozmawiac ze swoim lekarzem prowadzącym moje leczenie.. prosze o poradę poniewaz strasznie sie stresuje. Pozdrawiam i dziekuje Dawid.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy tłuszczak może być niebezpieczny?

Witam odebrałam dziś wynik tomografii glowy i tam jest ze na ciałem modzelowatym widocznne pasmo tkanki tłuszczowej tzn tłuszczak przyspoidowy szerok.11mm i wysokosc 6mmczy to jest bardzo niebezpieczne
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznacza ten opis TK zatok u 26-latka?

Witam co oznacza wynik tomografii komputerowej zatok, Śladowe przyścienne zgrubienia śluzówki w obu zatokach szczękowych, sitowiu oraz lewej zatoce czołowej.Korzenie pojedynczych zebów wpuklają się do światła obu zatok szczękowych.Poza tym zatoki przynosowo prawidłowo powietrzne.Kompleksy unsciowo-przewodowe: prawy niedrożny, lewy przewężony.Prawostronne skrzywienie przegrody nosa.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co robić z tym bólem głowy od 4 tygodni?

Dzień dobry, od 4 tygodni cierpię na ból głowy /potylica i za uszami- ból pulsujący, w skroniach, czoło - sciskająco-pulsujący/, czasem jednostronny zazwyczaj po lewej stronie, zawroty głowy, mrowienie twarzy, skóry głowy, drżenie mięśni nóg i rąk.... Dzień dobry, od 4 tygodni cierpię na ból głowy /potylica i za uszami- ból pulsujący, w skroniach, czoło - sciskająco-pulsujący/, czasem jednostronny zazwyczaj po lewej stronie, zawroty głowy, mrowienie twarzy, skóry głowy, drżenie mięśni nóg i rąk. TK, ekg w porządku, badania krwi w normie, crp 2, TSH, alt, potas, cholesterol,glukoza w normie. Brak koncentracji, nie możność skupienia, brak sił. Laryngolog, okulista twierdzą, że problem neurologiczny. Lekarz POZ przepisał triticco na noc, bo budziłam się w nocy. W listopadzie rozpoznanie nadciśnienia 1stopnia - biorę piramil 1,25mg. Czekam na wizytę u neurologa i kardiologa /termin za m-c/, ale denerwuję, bo jakość mojego życia znacznie się pogorszyła. Ból utrudnia normalne funkcjonowanie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza taki opis TK u 35-latka?

Witam chciałbym prosić o interpretację wyników TK zatok i poradę w dalszym leczeniu oraz czy mam szansę odzyskać węch na podstawie objawów odbiegających od wyników TK - tzn chciałbym dowiedzieć się czy możliwa jest sytuacja że gdy wynik TK wskazuje... Witam chciałbym prosić o interpretację wyników TK zatok i poradę w dalszym leczeniu oraz czy mam szansę odzyskać węch na podstawie objawów odbiegających od wyników TK - tzn chciałbym dowiedzieć się czy możliwa jest sytuacja że gdy wynik TK wskazuje niedrożność w lewej zatoce a brak węchu, objawy zapchania/ niedroznosci oraz bóle zatok mogą występować w prawej dziurce oraz prawym uchu? Mój problem z węchem zaczął się na początku listopada prawdopodobnie w wyniku zarażenia COVID19-wynik nierozstrzygający. Straciłem węch obustronie na tydzień i to był jedyny objaw choroby. Po tygodniu węch wrócił ale tylko w lewej dziurce. Dziurka zaczeła normalnie funkcjonować Zaczeła się pojawiać wydzielina, kręcenie w nosie itd. żadnych bóli zatok W prawej dziurce węch nie powrócił właściwie do dzisiaj. Nawet przy smarkaniu wydzielina pojawiała się tylko z lewej dziurki, a z prawej zero. (Dopiero ostatni tydzień to wydzielina w większej ilości z prawej dziurki) Przez cały czas mimo wszystko prawa dziurka wydawała się drożna- tzn.brak problemów z oddchaniem jednak była sucha, brak jakiejkolwiek wydzieliny, kręcenia, kichania itd. wrecz jakby ktoś wszystko odciągnął/wysłał wszystko z dziurki. Jedynynym objawem że dziurka prawa jest niedrożna to to że podczas domowych inhalacji para bez problemu dostawała się do lewej dziurka, a w prawą się blokowała i zostawała w początkowej części dziurki. Dodatkowo pod koniec kwarantanny mimo siedzenia w domu zaczęło boleć mnie również prawe ucho oraz jego okolice jak np. dolna prawa żuchwa. Laryngolog kolejno zapisywał krople, areozole Nasometin, Flixonase Nasule oraz Metmin. Pierwszy lek nie pomógł kompletnie, pozostałe dwa po dwóch tygodniach stosowania dawały lekką poprawę w postaci takiej że zaczynałem czuć zapachy z otoczenia/ z zewenątrz ( zapachy gotujących się potraw, „zapach” z wc itd.) ale nadal nie czuje kompletnie własnych zapachów jak np. zapach potu, czy własnych perfum. Do dziś węch w prawej dziurce nie powrócił, jeśli już to tak na 20-30%. Ucho mocniej pobolewało przez 2 miesiace obecnie odczuwam go już lzej i rzadziej np. przy zaciaganiu się podczas inhalacji. Laryngolog zlecił wykonanie TK zatok Oto jego wyniki : Dyskretne zagłębienia błony śluzowej obustronnie w zachyłkach dolnych zatok szczękowych w komórkach sitowia oraz w zachyłku dolnym zatoki czołowej lewej z upośledzenie drożności jej ujścia. Poza tym kompleksy ujściowo - przewodowe drożne. Skrzywienie przegrody nosa na lewą stronę W związku z powyższym chciałbym dowiedzieć się czy możliwa jest sytuacja że gdy wynik TK wskazuje niedrożność w lewej zatoce a tak jak opisałem brak węchu, objawy zapchania/ niedroznosci oraz bóle występują w prawej dziurce oraz prawym uchu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy ten ból może wynikać z nieprawidłowości w zatokach?

Witam Proszę o analizę wyniku TK zatok. Do laryngologa zgłosiłem się z bólem głowy (na pograniczu czoła i skroni). płuczę zatoki 2x dziennie a ból niestety powraca. do tego czasem czuję/słyszę pulsowanie w prawym uchu. Agenazja prawej zatoki... Witam Proszę o analizę wyniku TK zatok. Do laryngologa zgłosiłem się z bólem głowy (na pograniczu czoła i skroni). płuczę zatoki 2x dziennie a ból niestety powraca. do tego czasem czuję/słyszę pulsowanie w prawym uchu. Agenazja prawej zatoki czołowej, hipolazja lewej. Poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone, bez poziomów płynu. W zachyłkach zębodołowych zatok szczękowych widoczna są zgrubienia błony śluzowej (do ok 4mm) oraz torbiele retencyjne: o wym. ok. 18x14x19mm (ap x trans x cc) po stronie prawej i 27x17x16mm (ap x trans x cc) po stronie lewej. Dyskretne przyścienne zgrubienia błony śluzowej w pojedynczych komórkach sitowia po stronie lewej oraz w zatokach klinowych w okolicy ujść, powodujące upośledzenie ich drożności. Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne. Dół opuszki węchowej głębokości ok. 6,2mm- typ II wg Kerosa. Obustronnie concha bullosa typu III wg Bolguera. Korzenie zębów 16 i 26 uwypuklają się nieznacznie do światła zatok szczękowych. Czy ten ból może wynikać z nieprawidłowości w zatokach?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy moje wyniki tomografii zatok oznaczają coś poważnego?

Odebrałam wyniki tomografi zatok ze względu na na częste infekcje. W prawej zatoce szczękowej na ścianie przyśrodkowej polip śr. 6mm w jej zachyłku zebodolowym polip śr 22mm poza tym zatoki przynosowe powietrzne. Kompleksy ujsciowo-przewodowe drożne. Prawostronne skrzywienie przegrody nosa pogrubienie... Odebrałam wyniki tomografi zatok ze względu na na częste infekcje. W prawej zatoce szczękowej na ścianie przyśrodkowej polip śr. 6mm w jej zachyłku zebodolowym polip śr 22mm poza tym zatoki przynosowe powietrzne. Kompleksy ujsciowo-przewodowe drożne. Prawostronne skrzywienie przegrody nosa pogrubienie małżowin nosa po stronie lewej, pneumatyzacja małżowin nosa środkowych. Czy to coś poważnego? Bardzo się obawiam że może się jakiś nowotwór rozwinąć.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co to jest asymetria fałdów nalewkowo-nagłośniowych?

Witam w Tk krtani wyszło ze mam asymetrię fałdów nalewkowo-nagłośniowych,fałsów głosowych oraz kieszonek krtaniowych. W dalszej ocenie wszystko prawidłowe.dodam że po wymazie jaki mi zrobili w lipcu w szpitalu zaczęły się problemy z gardłem pielęgniarka za mocno wsadziła mi patyczek... Witam w Tk krtani wyszło ze mam asymetrię fałdów nalewkowo-nagłośniowych,fałsów głosowych oraz kieszonek krtaniowych. W dalszej ocenie wszystko prawidłowe.dodam że po wymazie jaki mi zrobili w lipcu w szpitalu zaczęły się problemy z gardłem pielęgniarka za mocno wsadziła mi patyczek do gardła i głos straciłam i zaczęły się problemy...a teraz ta asymetria co to znaczy bo lekarze twierdzą ze jest Ok
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza taki opis badania kręgosłupa u 36-latki?

Witam. Badanie rezonansem odcinka szyjnego kręgosłupa wykazało liczne zmiany zwyrodnieniowe. Trzon kręgu C3 praktycznie w całości jest wypełniony przez zmianę opisaną jako naczyniak. Zaproponowano celowane badanie tk w celu wykluczenia patologii. Wykonałam badanie tk w którym nie stwierdza się... Witam. Badanie rezonansem odcinka szyjnego kręgosłupa wykazało liczne zmiany zwyrodnieniowe. Trzon kręgu C3 praktycznie w całości jest wypełniony przez zmianę opisaną jako naczyniak. Zaproponowano celowane badanie tk w celu wykluczenia patologii. Wykonałam badanie tk w którym nie stwierdza się w trzonie C3 przebudowy stroktory kostnej typowej dla naczyniaka i zaproponowano dalsza diagnostykę w scyntygrafii. Czy to oznacza że może to być coś poważnego? Nowotwor?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy takie wskazanie w badaniu TK to coś poważnego?

Witam serdecznie Z badania TK wyszło mi. Gęste masy w obrębie lewej czesci zatoki klinowej o charakterze zapalnym. Nie mam bólów głowy, itp. Objawów. Jedynie gęsta wydzielina spływająca do gardła. Mam 65 lat. Wizytę u neurologa mam dopiero... Witam serdecznie Z badania TK wyszło mi. Gęste masy w obrębie lewej czesci zatoki klinowej o charakterze zapalnym. Nie mam bólów głowy, itp. Objawów. Jedynie gęsta wydzielina spływająca do gardła. Mam 65 lat. Wizytę u neurologa mam dopiero na koniec marca. Proszę odpisać czy to coś poważnego i co narazie najlepiej robić. Pozdrawiam Liliana
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak ocenić ten opis TK u 61-latka?

Witam! Mój mąż zrobił TK klatki z kontrastem . A oto opis: W górnej części szczeliny międzypłatowej płuca lewego widoczny jest guzek wielkości 10* 6 mm , może odpowiadać wewnątrzpłucnemu węzłowi chłonnemu. Poza tym płuca bez innych istotnych zmian ogniskowych.... Witam! Mój mąż zrobił TK klatki z kontrastem . A oto opis: W górnej części szczeliny międzypłatowej płuca lewego widoczny jest guzek wielkości 10* 6 mm , może odpowiadać wewnątrzpłucnemu węzłowi chłonnemu. Poza tym płuca bez innych istotnych zmian ogniskowych. Nie wykazano cech rozedmy płuc. Zagęszczenia śródmiąższowe w grzbietowych partiach płatów dolnych obu płuc najpewniej o charakterze grawitacyjnym. Nie wykazano płynu w jamach opłucnowych. W obrębie prawej wnęki płucnej widoczne są powiększone węzły chłonne (największy o wym. 2,2*1,5 cm). Węzły chłonne lewej wnęki płucnej niepowiększone znamiennie. W okolicy podostrogowej śródpiersia widoczny węzeł wielkości 4,8*2,1 cm . pozostałe węzły chłonne śródpiersia wielkości do 1 cm w osi krótkiej. Proszę o radę ponieważ pulmonolog , u którego mąż był dzisiaj nie widział co to jest i czekamy na następną wizytę u innego pulmonologa. Dziękuję i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Dlaczego mam ciągły ból gardła?

Co to oznacza byłem u laryngologa powiedział że wszystko dobrze a cały czas gardło boli????Przykliniczna dla Doroslych Poradnia Otolaryngologiczna YCZNY - PUM Badanie TK szyi w protokole belgijskim (podano 100ml Ultravist 370 i.v.). Brak badań poprzednich do porównania. Granicznej wielkości... Co to oznacza byłem u laryngologa powiedział że wszystko dobrze a cały czas gardło boli????Przykliniczna dla Doroslych Poradnia Otolaryngologiczna YCZNY - PUM Badanie TK szyi w protokole belgijskim (podano 100ml Ultravist 370 i.v.). Brak badań poprzednich do porównania. Granicznej wielkości węzły chłonne w prawym kącie żuchwy szerokości do 10mm, nieco mniejsze po stronie lewej szer. do 9mm - dokładna ocena morfologii mozliwa w usg. Poza tym węzły chłonne szyi oraz uwidocznionych części dołów nad-i podobojczykowych niepowiększone. Ewidentnych ognisk patologicznego wzmocnienia pokontrastowego nie wykazano Migdałki podniebienne granicznej wielkości - prawy dyskretnie modeluje światło gardia. Niewielkie spłycenie lewej dolinki przednagłośniowe - prawdopodobnie zalegająca treść. Lewa kieszonka krtaniowa płytsza niż prawa - do oceny klinicznej. Drobne polipowate zgrubienie błony śluzowej w zachyłku zębodołowym prawej zatoki szczękowej. Na granicy obrazowana w świetle podziału tchawicy widoczna cienka struktura - przegroda? ślad zalegającej treści? W szczytach płuc drobne zmiany bliznowate. Prawie całkowity zrost kręgów VTh2 i VTh3. W kośćcu zmian podejrzanych o złośliwość nie wykazano.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza ten opis TK zatok obocznych nosa?

Proszę o pomoc Badanie TK zatok obocznych nosa w skaningu przeglądowym. Zatoka szczękowa prawie w całości wypełniona przez polipowate zgrubienie błony śluzowej wielkości 33x25x29 mm. Drobne zgrubienia błony śluzowej w zatoce szczękowej lewej. Zatoki czołowe,klinowe oraz sitowe powietrzne.Małżowiny nosowe niepogrubiałe.Kompleksy... Proszę o pomoc Badanie TK zatok obocznych nosa w skaningu przeglądowym. Zatoka szczękowa prawie w całości wypełniona przez polipowate zgrubienie błony śluzowej wielkości 33x25x29 mm. Drobne zgrubienia błony śluzowej w zatoce szczękowej lewej. Zatoki czołowe,klinowe oraz sitowe powietrzne.Małżowiny nosowe niepogrubiałe.Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne.Struktury kostne w zakresie badania bez zmian patologicznych. Czy mógłby ktoś odczytać wyniki i powiedzieć co dalej,operacja,leczenie farmakologiczne?Dodam,że niezmiennie od dwóch lat czuję zmęczenie,senność,mam mroczki przed oczami ,zawroty głowy,spływającą wydzielinę po gardle,rozdrażnienie,nie mogę skupić się na jednej rzeczy.Jeżeli chodzi o wszystkie inne badania wszystko jest okej,zaczynąjąc od badań na tarczycę kończąc na badaniach na boreliozę. Co dalej mam robić?męczy mnie już to ciągłe oczekiwanie na trafną diagnozę a od dwóch lat chodzę od specjalisy do specjalisty.Z góry dziękuję za odpowiedź!
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co mam zrobić z tym bólem dziąsła?

Dzień dobry, od 2 miesięcy mam problem z bólem dziąsła między górną 5 a 6, jest to ból ciągły, kujacy i idzie  na dziąsła a momentami az do oka, nosa. Ząb 6 został przeleczony kanałowo pod mikroskopem i po... Dzień dobry, od 2 miesięcy mam problem z bólem dziąsła między górną 5 a 6, jest to ból ciągły, kujacy i idzie  na dziąsła a momentami az do oka, nosa. Ząb 6 został przeleczony kanałowo pod mikroskopem i po zaplombowaniu 13.01 ból miał minąć, co niestety nie nastąpiło a wręcz z dnia na dzień nasiliło się. 5 była leczona kanałowo juz wcześniej ale nie boli mnie. Stomatolog powiedziała że ząb dobrze wyleczony a na dziasłach nic nie widać i wysłała do laryngola i neurologa. Tk zatok nic nie wykazało i lekarze tych specjalności odsyłają spowrotem do stomatologa. Dodatkowo w między czasie dwóch innych stomatologów robilo scaling i miałam płukanie kieszonki i wsadzone lekarstwo pomimo ze ta kieszeń nie była jakaś wieksza tylko było to na próbę. Ten ból mnie juz wykończa i nie wiem zupełnie co robić dalej. Czy jest w stanie mi pomóc lekarz z Trójmiasta?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Czy jest duże ryzyko uszkodzenia nerwu?

Dzień dobry, Wykonałam badanie CB-CT dolnej ósemki. Z badania wynikło, że ósemka znajduje się 4 mm od nerwu. Na pantonogramie nie było to widoczne. Czy 4mm to mało i jest duże ryzyko uszkodzenia nerwu? Boję się pójść na usunięcie zęba.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. dent. Konrad Rutkowski
Lek. dent. Konrad Rutkowski

Jak rozumieć ten opis TK u 30-latki?

TK zatok. Bardzo proszę o interpretacje wyników: Zatoki szczękowe, czołowe i klinowe prawidłowo wykształcone. W prawej szczękowej i w obu klinowych i w sitowiu masywne zmiany miękotkankowe gr do 27mm. Pogrubiałe śluzówki w lewej szczękowej do 3-4mm. Małżowiny nosowe pogrubiałe. Przegroda nosowa nieznacznie esowato skrzywiona. Kompleksy ujsciowo-przewodowe niedrożne. Nozdrza tylne drożne. Asymetria ułożenia zęba obrotnika.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak rozumieć ten opis TK u 48-letniej kobiety?

Witam. Bardzo proszę jeżeli to jest możliwe o interpretację badanie TK głowy wykonano bez wzmocnienia kontrastowego. Gęstość tkankowa substancji białej i szarej prawidłowa układ komorowy nadnamiotowy prawidłowej wielkości symetryczny nieprzemieszczony struktury tylnojamowe i komora IV bez zmian Powyżej prawej komory... Witam. Bardzo proszę jeżeli to jest możliwe o interpretację badanie TK głowy wykonano bez wzmocnienia kontrastowego. Gęstość tkankowa substancji białej i szarej prawidłowa układ komorowy nadnamiotowy prawidłowej wielkości symetryczny nieprzemieszczony struktury tylnojamowe i komora IV bez zmian Powyżej prawej komory zatoki czołowej widoczne jest osteolityczne ognisko 17 x 6 mm Obraz niejednoznaczny zaburzenia kostnienia ?zaburzenia rozwojowe zatoki czołowej ? poza tym w obrębie części kostnych zmian nie uwidoczniono
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak postępować w takiej postaci padaczki?

Pierwszy atak miałem w wieku 16 lat, drugi w wieku 30 lat. Stwierdzono padaczkę. Biorę leviteracetam 2x750 chociaż od czasu drugiego ataku nie miałem już żadnego a minęło prawie 2 lata. Chciałbym odstawić leki. Czy możliwe jest to, że to nie padaczka? EEG wykazało jakieś zmiany. TK i RM czysto.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak rozumieć ten opis TK zatok u 43-latki?

Proszę o interpretację wyników TK zatok. Zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone. Niewielka ilość gęstych mas w zachyłkach czołowych zatoki czołowej, niewielkie koncentryczne wałowate zgrubienia błony śluzowej w obrębie obu zatok szczękowych oraz w obrębie zatoki klinowej z przewagą strony prawej.... Proszę o interpretację wyników TK zatok. Zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone. Niewielka ilość gęstych mas w zachyłkach czołowych zatoki czołowej, niewielkie koncentryczne wałowate zgrubienia błony śluzowej w obrębie obu zatok szczękowych oraz w obrębie zatoki klinowej z przewagą strony prawej. Również niewielka ilość gęstych mas w obrębie sitowia. Drożność kompleksów ujsciowo- przewodowych upośledzona. Wniosek: Wynika z opisu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski
Patronaty