Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 6 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Płuca: Pytania do specjalistów

Co znaczą niewielkie zmiany bliznowate z poszerzeniem drobnych oskrzeli?

Witam serdecznie i bardzo proszę o interpretację mojego wyniku TK płuc '' Niewielkie zmiany bliznowate z poszerzeniem drobnych oskrzeli przysercowo w segmencie 5 PP. Guzek wielkości do 0,4 cm przyopłucnowo w segmencie 10 PP. Poza tym miąższ obu płuc o... Witam serdecznie i bardzo proszę o interpretację mojego wyniku TK płuc '' Niewielkie zmiany bliznowate z poszerzeniem drobnych oskrzeli przysercowo w segmencie 5 PP. Guzek wielkości do 0,4 cm przyopłucnowo w segmencie 10 PP. Poza tym miąższ obu płuc o prawidłowej powietrzności bez innych zagęszczeń. Tchawica i oskrzela główne o prawidłowych przekrojach. Powiększonych węzłów chłonnych w śródpiersiu ni9e stwierdzono. Elementy kostne klp bez patologicznych nacieków. WN: Niewielkie zmiany bliznowate w PP. ''
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Co znaczy drobne dobrze wysycone zagęszczenie śr. 3mm w polu górnym prawego płuca?

Witam. Odebrałam dziś wynik RTG płuc. W opisie czytam,, Drobne dobrze wysycone zagęszczenie śr. 3mm w polu górnym prawego płuca rzutuje się na tylny odcinek zebra 6 prawego- zwapnienie? wysepka kostna?'' Dodam, że jamy oplucnowe wolne, serce i aorta w... Witam. Odebrałam dziś wynik RTG płuc. W opisie czytam,, Drobne dobrze wysycone zagęszczenie śr. 3mm w polu górnym prawego płuca rzutuje się na tylny odcinek zebra 6 prawego- zwapnienie? wysepka kostna?'' Dodam, że jamy oplucnowe wolne, serce i aorta w normie. Czy może być to coś poważnego? Z góry dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Dlaczego stwierdzono u mnie guzki w miąższu płuc?

W wyniku TK pluc stwierdzono guzki w miąższu płuc.Dlaczego nie ma wskazania do zbadania tych guzków teraz tylko TK za rok.Jak to się ma do zapobiegania rozwojowi raka?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak interpretować wynik badania RTG płuc u 30-latka?

Opis Badania RTG Proszę o pilne wyjaśnienie opisu badania: Płytka niedodmowa? pasmo zwłóknień? u podstawy płuca lewego, poza tym widoczny miąższ płucny bez zagęszczeń. Jamy opłucnowe wolne, serce leżące na przeponie, duże naczynia w normie.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza mokry kaszel u 3-miesięcznego dziecka?

Witam, moja 3 miesięczna córka na mokry kaszel co tydzień jestem u lekarza aby dobrze ją słuchała. Aby nic nie przeszło na oskrzela i płuca. Żadnych innych objawów. Kaszel jest rano, odrywajacy sie. W nocy córka nie kaszle. 
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Tomasz Grzelewski
Dr n. med. Tomasz Grzelewski

O czym świadczy zwapnienie w chrząstce żebra?

Mam 23 lata i ostatnio zrobiłam prześwietlenie klatki piersiowe. (do alergologa) Na opisie widnieje informacja: "w lewej okolicy podobojczykowej, przymostkowo drobny wysycony cień ok. 5 mm - zmiana kostna w łączności z mostkiem lub i żebrem/ zwapnienie w miąższu". Na... Mam 23 lata i ostatnio zrobiłam prześwietlenie klatki piersiowe. (do alergologa) Na opisie widnieje informacja: "w lewej okolicy podobojczykowej, przymostkowo drobny wysycony cień ok. 5 mm - zmiana kostna w łączności z mostkiem lub i żebrem/ zwapnienie w miąższu". Na zdjęciu bocznym: "zwapnienie w chrząstce żebra. Udałam się z wynikiem do pulmonologa i po poinformowaniu go że przy porodzie miałam złamany obojczyk, pani doktor stwierdziła że właśnie to jest powodem zmiany która ukazała się na zdjęciu i że tak już będę miała do końca życia. Czy jest to możliwe że zwapnienie jest skutkiem złamanie obojczyka będąc noworodkiem? Dodam że ostatnie zdjęcie rtg kp miałam wykonane 8 lat temu i na tym opisie wyżej wymieniona zmiana nie była opisana. Niestety starego zdjęcia nie mogę znaleźć ale pani doktor powiedziała że zmiana napewno była tylko nie zawsze jest ona opisywana... Czy powinnam skonsultować zdjęcie z jeszcze jakimś lekarzem i nie ma powodu do niepokoju i diagnoza Pani doktor była słuszna? Nie mam żadnych objawów typu kaszel, problemy z oddychaniem, nie przechodziłam też w ostatnim czasie żadnego zapalenia płuc. Jedyny co mnie niepokoi to fakt że tata miał raka płuc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Skąd u mnie problemy ze snem?

witam, mam 31 lat od 2 miesięcy zaczęły się problemy ze snem. tzn nie mogłam zasnąć a później budziłam się koło 4 rano i już nie zasypiałam do rana. Byłam wykończona a nie mogłam spać dalej poszłam do psychiatry,... witam, mam 31 lat od 2 miesięcy zaczęły się problemy ze snem. tzn nie mogłam zasnąć a później budziłam się koło 4 rano i już nie zasypiałam do rana. Byłam wykończona a nie mogłam spać dalej poszłam do psychiatry, który stwierdził że to podłoże depresyjne przepisał mi lek miansced 10mg ( 1 tab na noc)- działał chwilę zniknął problem zasypiania jednakże znowu zaczęły się wybudzenia nad ranem- jako iż nie uważam że mam depresje poszłam do innego psychiatry ( opowiedziałam mu o wcześniejszej wizycie u innego) ten przepisał mi hydroxyzinium 25mg ( na noc) - sytuacja jak poprzednio, zasypiałam jednak budziłam się nad ranem, więc przepisał mi kolejny - trittico 75mg - jednakże znowu ta sama sytuacja - w tym czasie naprawdę mogłam mieć objawy depresji czy nerwicy ponieważ brak snu doprowadził mnie do szału i nie wiedziałam już co robić więc byłam załamana. Po kolejnej wizycie psychiatra stwierdził, że te zaburzenia mogą mieć przyczynę w bezsenności pierwotnej i poradził mi wizytę w ośrodku zaburzeń snu jednocześnie przepisał mi kwetaplex 25mg (1 tab na noc) - żebym się wyspała- i rzeczywiście spałam 9godz! następnego dnia siedząc na obiedzie dostałam nagle palpitacji serca , drętwienia obu rąk i zawrotów głowy ( byłam przekonana że to jakaś reakcja alergiczna na ten lek więc już go więcej nie wzięłam) zgodnie z radą psychiatry nr 2 udałam się do kolejnego od zaburzeń snu - opowiedziałam mu całą historię od początku i stwierdził że to był napad lękowy - dodam że nigdy nie miałam problemów jakichś nerwicowych czy depresyjnych więc była to dla mnie nowość. stwierdził też że są to najprawdopodobniej problemy na tle napięciowo- nerwicowym i przepisał mi mirtor 15gr ale żeby brać 1/2 tabletki na noc oraz polecił mi książkę o medytacji bo to jego zdaniem mogłoby mi także pomóc. grzecznie się stosuje do jego zaleceń staram się uczyć technik relaksacyjnych oraz biorę przepisany lek ale dalej jest taka sama sytuacja - zasypiam ale w nocy budzę się non stop, sen jest lekki, przerywany nieregenerujący. dodam, że tarczyce mam w porządku, byłam tez u neurologa i też wszystko ok, robiłam ekg oraz prześwietlenie płuc i też ok. uprawiam sport, stosuje zasady higieny snu i ogólnie jeśli by nie liczyć nocy to nie czuje żeby coś było ze mną nie tak ( nie mam lęków, ani nie jestem przygnębiona- moim jedynym widocznym problemem jest sen) mam już tego dość bo nic na mnie nie działa i nawet nie jestem pewna czy to problem psychiki! Ten ostatni lek biorę od miesiąca.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Agnieszka Galas - Konsor
Mgr Agnieszka Galas - Konsor
Mgr Tomasz Kościelny
Mgr Tomasz Kościelny

Czy przy podejrzeniu raka płuc można korzystać z aparatu tlenowego?

Witam, u mojego taty (56l) jest podejrzenie raka płuc, w TK są wskazane również zmiany meta. Czekamy na wynik badania z pobranego wycinku, tata jednak źle się czuje, ciężko mu się oddycha, boli brzuch, ma zaparcia, strasznie bolą... Witam, u mojego taty (56l) jest podejrzenie raka płuc, w TK są wskazane również zmiany meta. Czekamy na wynik badania z pobranego wycinku, tata jednak źle się czuje, ciężko mu się oddycha, boli brzuch, ma zaparcia, strasznie bolą kości...Nie chce iść do lekarza, nie mogę go namówić na wizytę u lekarza...niedawno wyszedł ze szpitala dostał jedynie jako lek deflegmin...co robić? Czy do czasu wyniku (jeszcze ponad tydzień) można jakiś lek podać? Taki bez recepty? W domu mamy aparat tlenowy - czy może tata z niego korzystać? Proszę o oddpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik RTG płuc 65-latki?

Jak interpretować opis RTG płuc AP "zagęszczenia miąższowe w lewym kącie żebrowo-przeponowym,poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń ogniskowych. Serce,pień naczyniowy w normie.Przepony,jamy opłucnowe wolne"
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co znaczą płuca o wzmożonym rysunku zrębowo-naczyniowym z rozsianymi drobnymi cieniami?

Cześć . Zrobiłem zdjęcie RTG płuc i znajduje si e taki opis który mnie mocno zaniepokoił ..treść : "Płuca o wzmożonym rysunku zrębowo-naczyniowym z rozsianymi drobnymi cieniami śr.do 3 mm. - zmiany drobnoguzkowe ? bez ewidentnych zagęszczeń miąższowych . Klinowato zniekształcony dolny trzon Th
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Jak leczyć przerzuty nowotworowe do mózgu?

Witam Panią , proszę o kontakt w sprawie mojego kolegi (49 lat , wzrost 180 waga 53 kg ) u którego stwierdzono drobnokomórkowego raka płuc i ma już guza na płacie czołowym . Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat... Witam Panią , proszę o kontakt w sprawie mojego kolegi (49 lat , wzrost 180 waga 53 kg ) u którego stwierdzono drobnokomórkowego raka płuc i ma już guza na płacie czołowym . Chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej na temat leczenia tego typu raka marihuaną medyczną . Obecnie kolega leży w tzw "umieralni " w Bystrej . Proszę bardzo o kontakt i parę porad pod numer telefonu 793 421 142 Pozdrawiam i bardzo dziękuję 
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co może oznaczać ból okolicy pachy?

Ból w okolicy pachy. Dzień dobry. Od ponad 10 miesięcy boli mnie okolica lewej pachy (na zgięciu), ból nie jest zbyt uciążliwy, dlatego go bagatelizowałam. Pojawia się głównie przy podnoszeniu ręki w górę lub po noszeniu zbyt ciężkich rzeczy oraz... Ból w okolicy pachy. Dzień dobry. Od ponad 10 miesięcy boli mnie okolica lewej pachy (na zgięciu), ból nie jest zbyt uciążliwy, dlatego go bagatelizowałam. Pojawia się głównie przy podnoszeniu ręki w górę lub po noszeniu zbyt ciężkich rzeczy oraz w nocy. Zauważyłam również, że ból pojawia się głównie na weekendy, a przez pozostałe dni odpuszcza, aż całkiem znika, by na weekend znów się pojawić. Być może dlatego, że pracuję w soboty i niedziele. Do tego gdy pojawia się ból nie jestem w stanie unieść dłoni w górę, zgiąć jej i podrapać się po prawej łopatce (chodzi mi o zrobienie takiego ćwiczenia rozciągającego), nie jest to jednak spowodowane zbyt dużym bólem, raczej coś jakby blokowało mi rękę przed tym ruchem. Gdy natomiast ból nie występuje spokojnie mogę zrobić to ćwiczenie. Chciałabym wiedzieć, czym to może być spowodowane. Czy to może być rak płuca? Ostatnio stwierdzono go u wujka, jego również bolało ramie, ale głównie wtedy, gdy się schylał.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co jest powodem bólu w okolicach łopatki?

Witam. Od jakiegoś czasu, czasem czuje ból mniej więcej w okolicy łopatki. Myślałam, ze może to płuco.. ból jest dziwny, jakby ktoś przycisnął mnie w to miejsce, delikatnie utrudnia oddychanie. Zdarza mi sie to 2/3 razy dziennie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co jest powodem niskiego poziomu leukocytów u osoby odczuwającej zmęczenie?

Od ok. 3 lat mam za niskie leukocyty. W lipcu tego roku Leukocyty - 3,3, Limfocyty - 1,8 , Monocyty - 0,47. reszta w normie, mocz też. Mam niskie ciśnienie (ok 95/60), Często czuje się zmęczona, szczególnie wieczorem, czasem nagle... Od ok. 3 lat mam za niskie leukocyty. W lipcu tego roku Leukocyty - 3,3, Limfocyty - 1,8 , Monocyty - 0,47. reszta w normie, mocz też. Mam niskie ciśnienie (ok 95/60), Często czuje się zmęczona, szczególnie wieczorem, czasem nagle tracę siły. Mam silna alergie na pyłki i zwierzęta. Poza tym wydaję się być zdrowa, rzadko choruje na cokolwiek. Ojciec umarł na raka żołądka, dziadek płuc. Czy powinnam przejmować się swoimi wynikami? Zrobić inne badania? Pozdrawiam, Karolina
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Tomasz Grzelewski
Dr n. med. Tomasz Grzelewski

Co oznacza wynik RTG płuc 63-letniej osoby?

Witam, nie dawno byłem na prześwietleniu płuc i wykazało mi "W prawym górnym polu płucnym pasmowate zagęszczenie. Wzmożony rysunek śródmiąższowy płuc." czy to coś poważnego i da sie to wyleczyć ? wizytę w poradni mam w styczniu ;/ mam 63 lata
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Dotyczy: Pulmonologia Płuca

Co oznaczają płuca o wzmożonym rysunku zrębowo-naczyniowym z rozsianymi drobnymi cieniami?

Taki opis badania RTG klatki piersiowej. Płuca o wzmożonym rysunku zrębowo-naczyniowym, z rozsianymi drobnymi cieniami o śr.3 mm. - zmiany drobnoguzkowe ? bez ewidentnych zagęszczeń miąższowych. Wnęki naczyniowe. Klinowato zniekształcony dolny trzon Th.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski

Co oznacza wynik MRI wątroby 22-latki?

Witam, Wczoraj byłam po wynik tomografii komputerowej, Badanie było wykonane z kontrastem, Wyniki brzmią tak: ,, W ujętym segmencie 4 płuca prawego drobny guzek podopłucnowy ok 2-3 mm. W segmencie płuca prawego nadprzeponowo drobny guzek ok 2-3 mm. W... Witam, Wczoraj byłam po wynik tomografii komputerowej, Badanie było wykonane z kontrastem, Wyniki brzmią tak: ,, W ujętym segmencie 4 płuca prawego drobny guzek podopłucnowy ok 2-3 mm. W segmencie płuca prawego nadprzeponowo drobny guzek ok 2-3 mm. W segmencie 8 wątroby w okolicy spływu żył wątrobowych widoczny wzmacniający się w fazie tętniczej obszar o wym.ok. 49x46 mm z centralną blizną, zmiana w fazie wrotnej jestminimalnie hipodensyjna,w fazie opóźnionej izodensyjna-obraz może przemawiać za FNH. Nie uwidoczniono zmian patologicznych w rzucie narządu rodnego. W okolicy aorty kilka węzłów chłonnych do ok. 10x7mm. Moje pytanie brzmi: Czy mam się martwić ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co znaczy smużaste zagęszczanie zapalne śródmiąższowe odwnękowo w obu polach płucnych?

Witam serdecznie mam pytanie zdjęcia rtg wykazało u dziecka śródmiąższowe zapalenie płuc pediatra poinformował mnie że to przez krztusiec daje taki obraz na rtg proszę o poradę dokładnie jest opisane smuzaste zagęszczanie zapalne śródmiąższowe odwnekowo w obu polach plucnych
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska
Dr n. med. Jolanta Uchman
Dr n. med. Jolanta Uchman

Co oznacza wynik badania RTG klatki piersiowej, puc i serca?

Opis rtg klatki piersiowej Pa i lewoboczne: pluca i serce bez zmian. Wneki naczyniowe. Przebudowany przełom 1 zebra po stronie lewej . Mam 21 lat.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jaki wpływ na ciążę ma RTG płuc?

Witam. Nieświadomie wykonałam RTG płuc będąc w ciąży. O ciąży nie wiedziała z obliczeń był to 3 tydzień. Jaki ma to wpływ na dziecko? Kiedy będę mogła sprawdzić czy wszystko z nim Ok, tak bardzo się martwie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karina Kachlicka
Lek. Karina Kachlicka
Patronaty