Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie hormonów tarczycy: Pytania do specjalistów

Czy powyższe objawy mogą świadczyć o nerwicy lękowej?

Dzień dobry. Mam 23 lata i od około roku dokuczają mi następujące objawy: parestezje (początkowo w obrębie pleców, później dwa przyśrodkowe palce lewej dłoni-usg nerwu łokciowego dobre, później takze stopy), uczucie mrowienia pojawia się w bardzo różnych miejscach, później doszło... Dzień dobry. Mam 23 lata i od około roku dokuczają mi następujące objawy: parestezje (początkowo w obrębie pleców, później dwa przyśrodkowe palce lewej dłoni-usg nerwu łokciowego dobre, później takze stopy), uczucie mrowienia pojawia się w bardzo różnych miejscach, później doszło do tego także pulsowanie losowych mięśni, bóle stawowo-mięśniowe, bolesne miesiączki i duże problemy ze snem (to uległo już poprawie). MRI głowy i szyi nic nie wykazało, ekg dobre, rozszerzona morfologia dobra, tsh oraz kinaza w normie, neutrofile 39,9 przy normie od 42,5, limfocyty 48,1 przy normie do 47,4 (ale byłam wówczas po przeziebieniu). Magnez, wapń i elektrolity w normie. Miałam wykonane także usg całej jamy brzusznej i wyszło w porządku. Byłam jakiś czas w terapii psychologicznej, aczkolwiek przerwałam ją. Psycholog stwierdził zaburzenia lękowe. Czy powyższe objawy mogą świadczyć o nerwicy lękowej? Zastanawiałam się także czy może nie jest to borelioza (nie pamiętam aby kiedykolwiek ukąsił mnie kleszcz), tudzież celiakia (podobno nietolerancja glutenu może wpływać na układ nerwowy)? Jestem zrozpaczona i załamana, niesamowicie utrudnia mi to życie. Czy powinnam udać się na konsultację psychiatryczną? Jeśli tak, to jakie badania wykonać? Z góry dziekuje za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Czy dieta wpłynie na cholesteror?

Witam chciałam się dowiedzieć czy dieta powinna wyregulować mi cholesterol. Kobieta 32 lata. HDL 1,80 mmol/l >1,2 rekomendacje PTK, LDL 3,22 mmol/l <3,0 u osob z umiarkowanym lub malym ryzykiem. Niestety nie zrobili mi całkowitego. Reszta badan (morfologia, glukoza, zelazo, tsh) w normie
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Maria Chrobot
Mgr Maria Chrobot

Jak potwierdzić nadczynność tarczycy?

Podejrzewam u siebie nadczynność tarczycy, ewentualnie zaburzenie wchłaniania. Objawy występują od wielu lat, przede wszystkim słabość mięśni, długi sen, bardzo duży apetyt przy chudej sylwetce, nadpotliwość, nietolerancja ciepła, roztargnienie i inne (szczególnie charakterystyczne dla chorej tarczycy). Miałem... Podejrzewam u siebie nadczynność tarczycy, ewentualnie zaburzenie wchłaniania. Objawy występują od wielu lat, przede wszystkim słabość mięśni, długi sen, bardzo duży apetyt przy chudej sylwetce, nadpotliwość, nietolerancja ciepła, roztargnienie i inne (szczególnie charakterystyczne dla chorej tarczycy). Miałem wykonane badanie TSH, które nie wykazało nieprawidłowości. Czy warto wykonać inne badania, a jeśli tak, to jakie?
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Co oznaczają takie wyniki badań przy mięśniaku macicy?

Mam 30 lat, jeszcze nie rodziłam. Ostatnio wykryto u mnie mięśniaka macicy ok.4,5 cm. Ale niepokoją mnie też inne objawy, które ciężko zdiagnozować, lekarze rozkładają ręce. Podejrzewam u siebie Zespół plicystycznych jajników, albo początkowe problemy z tarczycą. Zawsze... Mam 30 lat, jeszcze nie rodziłam. Ostatnio wykryto u mnie mięśniaka macicy ok.4,5 cm. Ale niepokoją mnie też inne objawy, które ciężko zdiagnozować, lekarze rozkładają ręce. Podejrzewam u siebie Zespół plicystycznych jajników, albo początkowe problemy z tarczycą. Zawsze miałam nieregularne miesiączki, cykle po ok. 30, 36, 46 dni. Od 3 lat bez skutku walczę z uciążliwym trądzikiem w okolicy brody, wypadaniem włosów. Od kilku lat przy normalnej sylwetce i prawidłowej wadze mam bardzo dużo tkanki tłuszczowej na brzuchu( wyglądam jak w ciąży). Bolą mnie stawy kolanowe, leczenie u specjalisty bez wyraźnej poprawy. Cytologia cały czas: Zmiany zapalne w komórkach nablonkowych, bardzo liczne granulocyty obojętnochłonne.( Mam nadżerkę od kilku lat) Badania krwi w 10 dniu cyklu: TSH: 2,87 FT4 0,93 ng/dl Prolaktyna 15,82 ng/ml Insulina 7,4 Testosteron 0,35 ng/ml AMH 16,10 ng/ml Żelazo 79 Morfologia w normie poza: limfocyty 1,31 Badanie krwi rok wcześniej: Testosteron 0,36 Prolaktyna 13,93 Progesteron<0,20 FSH 6,5 Estradiol 29pg/ml TSH 2,17 Morfologia w normie poza: Monocyty 8,2 Neutrocyty 2,33 Limfocyty 1,22 Choresterol całkowity: 263
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy te wyniki powinny mnie mocno niepokoić?

Witam. Ze względu na obfite wypadanie włosów zrobiłam badanie krwi, glukozy, hormonu tarczycy oraz cholesterolu. Zapokoiło mnie: -wysoki poziom hemoglobiny 15.3 (norma 11-15.2) -wysoki poziom hematokrytu 44.9 (norma 32-44.5) -niski poziom MPV 8.5 (norma 9-13) -zwiekszony na przestrzeni 2 lat poziom glukozy z 91 na 97 (norma 70-99). Co to może oznaczać ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy może to mieć związek z TSH?

Witam. Rok temu robiłam badania TSH wynik 3,15. Ostatnio zrobiłam badania TSH wynik wyszedł 4.08 Od Ok 2 lat wazę 43-46 kg (wcześniej ważyłam 53 kg). Chciałam zapytać, czy może być to związane z TSH. Czy może być tak, ze będę chudła, czy za jakiś czas będę tyć?
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Czy lekarz rodzinny może zmienić dawkę leku na niedoczynność tarczycy?

Czy lekarz rodzinny może zmienić dawkę po zobaczeniu badań na TSH? Witam od około 5 lat leczę się na niedoczynność tarczycy i od około 2 lat nie byłam u endokrynologa przez okres pandemii, teraz nie ma terminów nawet prywatnie i... Czy lekarz rodzinny może zmienić dawkę po zobaczeniu badań na TSH? Witam od około 5 lat leczę się na niedoczynność tarczycy i od około 2 lat nie byłam u endokrynologa przez okres pandemii, teraz nie ma terminów nawet prywatnie i nie wiem co robić przez ten czas biorę cały czas euthyrox N50, 1 tabletka x 7 dni. nie mam szansy żeby dostać się do endokrynologa ani na nfz ani prywatnie. Czuję że muszę zmienić dawkę na większą, ale bez lekarza nie mam szans. Proszę o pomoc jakąkolwiek czy lekarz rodzinny może zmienić dawkę po zobaczeniu badań na tsh ?
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Czy możliwe, że mam jednak Hashimoto?

Proszę o informacje, czy to że mam podwyższone przeciwciała anty tg - 312, tsh w normie, oznacza, że mam chorobę Hasimoto. Endokrynolog robiąc usg tarczycy stwierdził, że obraz jest niejednorodny, ale nie powiedział, że mam Hasimoto. W rozpoznaniu na skierowaniu... Proszę o informacje, czy to że mam podwyższone przeciwciała anty tg - 312, tsh w normie, oznacza, że mam chorobę Hasimoto. Endokrynolog robiąc usg tarczycy stwierdził, że obraz jest niejednorodny, ale nie powiedział, że mam Hasimoto. W rozpoznaniu na skierowaniu mam stwierdzone zapalenie tarczycy. Czy powinnam brac leki z uwagi na przeciwciała anty-tg. Mam również niskie Fe ok 40 i ferytynę 7, czy to może wynikać z Hasimoto. Przeciwciała mam też ana 1:320.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy waga mojego 7-letniego dziecka jest prawidłowa?

Witam, córka ma 7 lat i 3 miesiące. Ma 125cm oraz wazy 29-30 kg. Czy taka waha jest prawidłowa? Dodam ze jakiś czas temu w badaniach wyszło podwyższone tsh. W usg w tarczycy wyszły pecherzyki koloidalne. Brała jodid, aktualnie ma... Witam, córka ma 7 lat i 3 miesiące. Ma 125cm oraz wazy 29-30 kg. Czy taka waha jest prawidłowa? Dodam ze jakiś czas temu w badaniach wyszło podwyższone tsh. W usg w tarczycy wyszły pecherzyki koloidalne. Brała jodid, aktualnie ma eutyroxie. Martwi mnie to ze ma trochę wystający brzuszek. Ograniczyliśmy słodycze,je dużo warzy i owoców. Bardzo proszę o odpowiedz
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z ciągłym kłuciem w boku?

Od kilku lat czułem lekkie kłucie w prawym boku, ale od kilku miesięcy ból jest praktycznie bezustanny. Mogło to wynikać z bardzo kalorycznej diety, także tłustej, ponieważ mam duży, codzienny apetyt. Mimo to pozostaję przy chudej sylwetce. Szczególnie słabo... Od kilku lat czułem lekkie kłucie w prawym boku, ale od kilku miesięcy ból jest praktycznie bezustanny. Mogło to wynikać z bardzo kalorycznej diety, także tłustej, ponieważ mam duży, codzienny apetyt. Mimo to pozostaję przy chudej sylwetce. Szczególnie słabo czułem się po tłustych posiłkach i przestałem je spożywać. Wykonałem badanie krwi pod kątem parametrów ALAT, ASPAT i bilirubiny. Są w normie. Tarczyca pod względem TSH, FT3, FT4 też jest w normie. Co mogę zrobić dalej?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy te wszystkie objawy mogą mieć związek ze stresem?

Dzień dobry, od kilku dni czuje gule w gardle, uczucie duszności, ból głowy, zawroty głowy, osłabienie, uczucie, ze zaraz stracę przytomność ,wcześniej około 1 Msc temu pojawiły się rwania w okolicy kostek u stop, później, gdy zaczęłam myśleć... Dzień dobry, od kilku dni czuje gule w gardle, uczucie duszności, ból głowy, zawroty głowy, osłabienie, uczucie, ze zaraz stracę przytomność ,wcześniej około 1 Msc temu pojawiły się rwania w okolicy kostek u stop, później, gdy zaczęłam myśleć o tym bardziej intensywnie pojawiły się kłucia na ciele, ból kręgosłupa, drętwienia stop i mrowienie, czasami po nocy budzę się cała mokra. Dodatkowo zrobiłam wyniki krwi dla siebie: morfologia, ob, tsh, prolaktyna i wszystko w normie. Nie bardzo wiem co robić, z czym to się wiąże. Dodatkowo zaznaczę, ze mam ochotę często płakać przez ta sytuacje, czuje bezsens życia, oraz się mecze, dużo stresu mi towarzyszyło, jednak nie jestem przekonana czy to wina stresu całkowita, czy jednak coś ma innego podłoże.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Czy przy opuchliznie na twarzy można zaszczepić się na Covid?

Czy opuchlizna twarzy jest przeciwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19 ? Od około 2 lat po prawej stronie twarzy występuje u mnie opuchlizna. Ponad to pod dolną powieką widoczny jest obrzęk który największy jest rano, nawet po przespanej nocy. Nie znika... Czy opuchlizna twarzy jest przeciwskazaniem do szczepienia przeciwko COVID-19 ? Od około 2 lat po prawej stronie twarzy występuje u mnie opuchlizna. Ponad to pod dolną powieką widoczny jest obrzęk który największy jest rano, nawet po przespanej nocy. Nie znika on całkowicie w ciągu dnia. Opuchlizna pojawiła się nagle. Ostatnio doszedł do tego jeszcze ból (najczęściej w postaci "prądów"), który zawsze występuje na wysokości 5 i 6 zęba górnego. Odbyłam konsultację stomatologiczną z zębami wszystko w porządku. Neurolog oraz fizjoterapeuta szczękowy wykluczyli zapalenie nerwu trójdzielnego. TK zatok bez zmian, ślinianki w porządku. Badania takie jak: TSH, FT3, FT4, antyTPO, ALAT, ASPAT, Inhibitor C1, PPJ (ANA2) met. IIF i DID w hormony, borelioza, morfologia krwi, mocz są w normie. Miałam badaną również krzywą insulinową: na czczo 10,13ulU/ml po 1 godz. po podaniu 75 glukozy 52,89ulU/ml oraz po 2 godz. po podaniu 75 glukozy 41, 15 ulU/ml. APTT 26,7 sek zakres ref. 26 - 37 Białko S wolne 64,73 % zakres ref. 64,2 - 125,8 Fibrynogen 422,16 mg/dl zakres ref. 175 - 400. Badanie fibrynogenu powtórzone po tygodniu w innym laboratorium 5,71 g/l zakres ref. 2,00-4,00. Co to może być? Czy przy podwyższonym fibrynogenie można się zaszczepić przeciw COVID-19?
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Jak postępować przy tej chorobie tarczycy?

Mam 33 lata. Od 4 lat jestem pod opieką endokrynologa (dalej endokrynolog "Z"). W ciąży (2017 rok) miałam zrobione pierwsze USG tarczycy (ze względu na przypadek usunięcia tarczycy z guzami w rodzinie) z następującymi wynikami: Wymiary: Płat prawy 15x20x65mm, płat... Mam 33 lata. Od 4 lat jestem pod opieką endokrynologa (dalej endokrynolog "Z"). W ciąży (2017 rok) miałam zrobione pierwsze USG tarczycy (ze względu na przypadek usunięcia tarczycy z guzami w rodzinie) z następującymi wynikami: Wymiary: Płat prawy 15x20x65mm, płat lewy 15x21x64mm. W płacie prawym 2 niejednorodne nieco obszary o śred.4,3mm i 4,3mm - najprawdopodobniej zaburzenie echostruktury miąższu, do różnicowana ze słabo wyodrębniającymi się zmianami ogniskowymi. W płacie lewym w 1/3 części dolnej przycieśniowo bardzo słabo wyodrębniający się niejednorodny obszar/zmiana ogniskowa? o wym. 20x8x12mm. Wyniki badań krwi (TSH, ATG, ATPO) zawsze wychodziły prawidłowo. USG tarczycy miałam robione co 0,5 roku i brałam Euthyrox N25 1 tabl. dziennie. Do czerwca 2020 nieco hipoechogeniczne ogniska zmniejszały się/zanikały (diagnozy: wole guzkowe obojętne, dalsze branie Euthyroxu, kontrole co 0,5 roku) aż do takiego wyniku: "Prawy płat o wym. 18x17x41mm, lewy płat o wym. 17x16x43mm, cieśń grubości do 3mm. W tylnej części płata lewego słabo wyodrębniający się, nieznacznie hipoechogeniczny obszar o wym. ok 9x9mm, widoczny jedynie na przekrojach poprzecznych - porównywalny z badaniem poprzednim. Poza tym miąższ obu płatów jednorodnym prawidłowej echogeniczności, bez zmian ogniskowych. W opcji CD nie stwierdza się wzmożonego unaczynienia. Okoliczne węzły chłonne niepowiększone." Sądziłam, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, następne badanie USG miałam mieć za 0,5 roku, ale zbagatelizowałam je ze względu m.in. na pandemię (i głosy, że tarczyca może się bardzo zmieniać w ciąży, więc być może przez to to wszystko), a za następne pół roku miałam doczekać się w końcu na USG w ramach NFZ (przez ten czas Euthyrox brałam już rzadko). Ostatnie USG tarczycy miałam w lipcu 2021, ATG,anty-TPO w normie, TSH=2,0. Endokrynolog Z bardzo się zdenerwował, że spóźniłam się na wizytę i odstawiłam Euthyrox (wizyta przebiegła zupełnie inaczej niż wszystkie do tej pory, z pretensjami, bez badania węzłów chłonnych, zdjęcia nie otrzymałam, ale doprosiłam się o wydrukowanie danych z wizyty). Wyniki następujące: "USG tarczycy - Płat prawy 47x19x14mm, płat lewy 45x19x17mm, cieśń 3mm. W lewym płacie nieco hipoechogeniczne, słabo wyodrębniające się ognisko ok.19x9x8mm. Pozostały miąższ jednorodny, normoechogeniczny. Diagnoza: Wole guzkowe obojętne, Euthyrox N50 1 x dziennie. Jeśli za pół roku powiększy się chociaż o 1mm to będzie biopsja. Przez miesiąc brałam podwójną dawkę Euthyroxu, po czym udałam się po teleporadę do innego endokrynologa (endokrynolog S), aby poprosić o skierowanie na kolejne USG mające odbyć się za 0,5 roku i receptę na 1 opakowanie Euthyroxu (ponieważ w aptece był problem z receptą, na którą mogłam kupić tylko 1 opakow.). Endokrynolog S powiedziała, że w moim przypadku nie trzeba robić USG co pół roku, tylko co rok. Zleciła mi koniecznie odstawić Euthyrox (abym nie rozleniwiła tarczycy i nie musiała go brać już do końca życia i ponieważ od wielu lat nie leczymy guzka euthyroxem) oraz wykonać biopsję już teraz. Kto ma rację i kogo mam posłuchać? Czy rzeczywiście od 4 lat brałam Euthyrox niepotrzebnie? Co teraz? :(
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy powinnam się pilnie udać do endokrynologa?

W marcu tego roku robiłam badania w kierunku tarczycy ponieważ przy okazji odebrania wyników badań okresowych okazało się że mam wysokie OB-60 przez godzinę. TSH FT3 FT4 i Anty tg były w normie, natomiast Anty TPO- 501. W... W marcu tego roku robiłam badania w kierunku tarczycy ponieważ przy okazji odebrania wyników badań okresowych okazało się że mam wysokie OB-60 przez godzinę. TSH FT3 FT4 i Anty tg były w normie, natomiast Anty TPO- 501. W USG tarczyca niepowiększona na lewym płacie guzek 16mm. Dzisiaj ponownie powtórzyłam badania, ponieważ od jakiegoś czasu leczę się na zaburzenia depresyjno-lękowe i nie czułam się najlepiej. TSH, FT3,FT4 w normie, natomiast Anty TPO 363, anty - tg 375. Czy powinnam się pilnie udać do endokrynologa?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza takie duże TSH?

Dzień dobry, Jestem chłopakiem w wieku 25 lat. Ostatni czas bardzo źle się czułem(bez siły, cały czas senny i czasami bóle głowy) więc zgłosiłem się do lekarza rodzinnego. Po wykonaniu badań wyszło: ob-28, TSH-44,3. Tak duży poziom od normy... Dzień dobry, Jestem chłopakiem w wieku 25 lat. Ostatni czas bardzo źle się czułem(bez siły, cały czas senny i czasami bóle głowy) więc zgłosiłem się do lekarza rodzinnego. Po wykonaniu badań wyszło: ob-28, TSH-44,3. Tak duży poziom od normy bardzo mnie przestraszył więc po tygodniu poszedłem jeszcze raz na badania, z których wyszło ob-7, TSH-54,5!!!, żelazo-283, ft3-3,45, ft4-1,36. Na wizytę do endokrynologa muszę czekać miesiąc. Moje pytanie brzmi czy możliwe jest tak duże TSH, o czym może świadczyć w połączeniu z wysokim żelazem?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Szymon Suwała
Lek. Szymon Suwała

Dlaczego mój puls tak się zmienia?

Dzień dobry, Od jakiegoś czasu mam problemy z pulsem. W stanie spoczynku wynosi od od 64 do 100 uderzeń na minute. Podczas badania EKG wynosi ok 103-110 uderzeń aby później spaść do 70-80. Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe, na które... Dzień dobry, Od jakiegoś czasu mam problemy z pulsem. W stanie spoczynku wynosi od od 64 do 100 uderzeń na minute. Podczas badania EKG wynosi ok 103-110 uderzeń aby później spaść do 70-80. Mam zdiagnozowane zaburzenia lękowe, na które leczyłem się farmakologicznie przez 1,5 roku. Po przerwie ok 6 miesięcy problem powrócił. Mniej więcej w tym samym czasie zaczęły się problemy z pulsem. Wcześniej nigdy ich nie miałem. Do tego doszły lekkie zawroty głowy przy zmianie pozycji np. podczas spania bądź odchyleniu głowy w lewo, prawo lub do tyłu. Przyznam, że napawa mnie do dodatkowym stresem, gdyż nie wiem czy to moment w którym już powinienem się zacząć czymś martwić na poważnie czy może to być naturalna sytuacja. Poczas badań EKG poza wysoki pulsem praca serca miarowa, głośna bez szmerów - tak widnieje w opisie. Nigdy nie było żadnych omdleń i podobnych sytuacji. Zastanawia mnie fakt czy to kolejne 'przygody' związane z zaburzeniami lękowymi czy problem leży gdzieś indziej? Badania laboratoryjne TSH, elektrolity itp w normach labpratoryjnych. Z góry dziękuje za okazaną pomoc i każdą odpowiedź.
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
Dr n. med. Adam Curylo
Dr n. med. Adam Curylo

Co zrobić, aby mój syn nie miał takiego kaszlu?

Mój 12 letni syn od grudnia 2020 ma suchy kaszel. Najczęściej pojawia się w nocy, ale zdarza się, że również wieczorem lub rano. Nie ma na niego żadnej reguły, jednej nocy dusi się przez nawet 1,5 godziny, innej nocy nie... Mój 12 letni syn od grudnia 2020 ma suchy kaszel. Najczęściej pojawia się w nocy, ale zdarza się, że również wieczorem lub rano. Nie ma na niego żadnej reguły, jednej nocy dusi się przez nawet 1,5 godziny, innej nocy nie ma kaszlu w ogóle. Badania, które miał robione: RTG klatki piersiowej, USG tarczycy, rezonans magnetyczny jamy brzusznej, morfologia, glukoza, TSH, mocz, kał na pasożyty, testy alergologiczne. Leczenie: antybiotyk na zapalenie krtani, antybiotyk na zapalenie płuc (które przeszedł w ostatnim miesiącu), inhalacje z berodualu i nebudose, leki na reflux przełyku, leki na zapalenie zatok, leki na alergie. Odwiedził specjalistów: endokrynolog, laryngolog, pulmunolog, alergolog. Nic nie pomaga. Proszę o jakieś pomysły, w jakim kierunku dalej iść, gdyż już nie mogę patrzeć jak co chwilę moje dziecko się męczy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Na co wskazują u mnie te bóle głowy i zmęczenie?

Występują u mnie objawy : ciągle zmęczenie, czasem bóle głowy, brak energii,senność,uczucie odrealnienia (bycia w innym swiecie), bóle między łopatkami (czasem) , znużenie, częsty brak ochoty na współżycie Bardzo proszę o pomoc bo niektóre z tych objawów... Występują u mnie objawy : ciągle zmęczenie, czasem bóle głowy, brak energii,senność,uczucie odrealnienia (bycia w innym swiecie), bóle między łopatkami (czasem) , znużenie, częsty brak ochoty na współżycie Bardzo proszę o pomoc bo niektóre z tych objawów bardzo mnie męczą. Nie czuje się tak jak zawsze a byłam pełna energii i sił. (Te objawy pojawiły się jakoś pod koniec kwietnia ) Dodam ze mam bardzo duży niedobór witaminy D3 ( który już leczę, ale objawy nie ustępują) oraz trochę podniesiony poziom ft4 (1,73 ng/dl) (tsh oraz ft3 w normie) oraz mam bardzo bolesne i dosyć obfite miesiączki
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy mogę mieć stwardnienie zanikowe boczne?

Dzień dobry . Mam problem z moim zdrowiem. Obecnie mam 18 lat i od ponad roku mam różne nieprzyjemne dolegliwości . Na początku mojej " choroby" odczuwałam duszności w trakcie spoczynku i kłuło mnie w klatce piersiowej . Robiłam EKG... Dzień dobry . Mam problem z moim zdrowiem. Obecnie mam 18 lat i od ponad roku mam różne nieprzyjemne dolegliwości . Na początku mojej " choroby" odczuwałam duszności w trakcie spoczynku i kłuło mnie w klatce piersiowej . Robiłam EKG 3 razy u lekarza rodzinnego. Nic nie wykazało . Lekarz rodzinny przypisał mi tabletki przeciwbólowe ( ibuprofem ) i powiedział że to nerwobóle . Zmieniłam lekarza , wykonałam różne badania krwi kilka razy ( podstawową morfologię, TSH i Parathormon) , ponieważ rodzina ma problemy z tarczycą.Byłam wówczas pewna że mam gruczoalaka przytarczyc. Wyniki wyszły dobrze , żadnych odchyleń . Potem pojawiły się nowe dolegliwości m.in.. kucie w stawie kolanowym , drganie mięśni , drganie w okolicy szyji , kłucie w karku. Wykonałam próbę tężyczkową , która wyszła dodatnie . Byłam u endrykologa , neurologa , kardiologia . Żaden lekarz nie wykrył nieprawidłowości . Wszyscy byli zgodni że mam " przewlekłe problemy psychiczne i hipochondrie" Miałam dzisiaj robione badanie na Boleriozę wyszła negatywnie miałam w kategorii IgM 0.02 a w IgG 0.00. Dodam że faktycznie mamy bardzo trudna sytłację rodzinną ojciec znęcał się na demną psychicznie obrażając mnie wulgarnie np. " piz***da "i szarpnął mnie raz za włosy , czasami udarzył mnie w twarz. Bił też mamę przy mnie . Mieliśmy wielokrotnie zakładaną niebieską kartę i wielokrotnie była u nas policja i rozprawy sądowe .Obecnie mamy nadzur kuratora , ponieważ mama broni ojca i składany fałszywe zeznania żeby go bronić. Dodam także że miałam anoreksję przez 3 lata w wieku od 15-17 lat , ponieważ ojciec śmiał się ze mnie że jestem gruba. Od dzieciństwa mam tiki w lewym oku ( drganie oka )Nie mam przyjaciół ani żadnych znajomych , . Nie palę, Nie piję , Nie biorę narkotyków , nie współżyję z nikim. Czy faktycznie mam problemy psychiczne ? Jakie jeszcze badania mogę wykonać ? Czy mogę mieć stwardnienie zanikowe boczne ? Co mi może dolegać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznaczają te bóle głowy i napady gorąca?

Witam serdecznie, od ponad dwóch tygodni źle się czuję. Bóle głowy, wypadanie włosów, napady gorąca aż zalewają mnie poty, szczególnie w nocy ale często też w ciągu dnia. Nie jest to związane z wysiłkiem fizycznym, mogę siedzieć i nagle... Witam serdecznie, od ponad dwóch tygodni źle się czuję. Bóle głowy, wypadanie włosów, napady gorąca aż zalewają mnie poty, szczególnie w nocy ale często też w ciągu dnia. Nie jest to związane z wysiłkiem fizycznym, mogę siedzieć i nagle jest mi strasznie gorąco, pocę się na plecach, brzuchu, na twarzy. Szybko zaczynam się denerwować, mam huśtawki nastrojów. Jestem zmęczona, często jest mi słabo i jakby gorzej widzę. Nie słyszę dobrze, często proszę żeby powtórzyć coś kilka razy bo nie rozumiem co się do mnie mówi. Schudłam w ciągu miesiąca 5 kg, ale się nie odchudzam, nie było to zamierzone. Byłam u lekarza pierwszego kontaktu, morfologia, żelazo, TSH, tf4, kreatynina, glukoza wyszła ok. Jedynie EOS% 7,3. W analizie moczu: kwas askorbinowy 25; urobilinogen 2; białko w moczu jakościowo dodatnie; w osadzie: leukocyty i erytrocyty 2-3; Wcześniej byłam u ortopedy, bo miałam silne bóle wewnętrznej części dłoni, na zmianę bóle łokci, mięśni naramiennych. Były tak silne i uprzykrzały życie, bo nie mogłam w pewnym okresie nawet utrzymać długopisu w dłoni. Lekarz zrobił prześwietlenie czy nie złamałam kości dłoni, ale wszystko było ok. Już sama nie wiem co mam robić? Do kogo iść? Czy jeszcze jakieś badania zrobić? Mam 39 lat, ważę 57 kg,
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty