Koszmary senne jako początek depresji

Witam. Nie wiem dokładnie jak zacząć, ale mam 18 lat i mam dziewczynę która od tygodnia budzi się w nocy z przerażeniem na twarzy, powiedziała że widzi czarną postać i co noc jest coraz bliżej jej łóżka, próbowałem wyjaśnić że to może być przez zły sen ale odparła że widzi ją nawet przy zapalonym świetle, dodatkowo, od długiego już czasu czuje że ktoś ją sledzi.. Martwię się że może to być jakąś depresja, początki jakiejś choroby, boi się wyjść z domu sama (robi to ale ze strachem) Pomocy..; (

Witam Pana. Przede wszystkim proszę nie stawiać diagnozy na własną rękę. To zrozumiałe, że martwi się Pan o bardzo bliską osobę i szuka dla niej pomocy. W takich sytuacjach próbujemy znaleźć usilnie odpowiedź na to co jest dla nas niezrozumiałe. Z Pana opisu mogę wywnioskować, że w Pana dziewczynie narasta coraz większy lęk i niepokój. Te uczucia o dużym nasileniu będą przekonywać Pana dziewczynę, że to co widzi jest prawdziwe. Najważniejsze jest teraz by mogła się ona udać jak najszybciej do lekarza psychiatry. Ważne by tą propozycję przekazać łagodnie ze wsparciem. To ten specjalista może dokonać właściwej diagnozy. Pan ma bardzo ważne zadanie wspierać i być blisko (to może nie być łatwe przy rosnącym lęku i niepokoju u Pana dziewczyny). Pozdrawiam Pana

Witam. Koszmarne sny i wizje mogą być konsekwencją jakiegoś silnie traumatycznego przeżycia (napaść, gwałt bądź bycie świadkiem tego), bardzo silnego stresu, zaburzeń lękowych albo poważniejszych chorób o podłożu psychicznym. Jeśli dziewczyna nie przeżyła traumy, to trzeba trochę poczekać, bo tydzień to niedługo. Jeśli stan dziewczyny będzie się pogarszał i utrudniał jej normalne funkcjonowanie, proszę namówić ją na kontakt się z psychologiem lub psychiatrą.