Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rezonans magnetyczny: Pytania do specjalistów

Czy mogę mieć MR w takiej sytuacji?

Witam. Mam pytanie odnośnie badanie rezonansu magnetycznego. Jestem po operacji (11 lat temu), po pęknięciu tętniaka mózgu i zaklipsowaniu drugiego tętniaka,po czym niestety zastąpiła amnezja i afazja. Od pewnego czasu odczuwam niestety częste bóle głowy. Dlatego dostałam... Witam. Mam pytanie odnośnie badanie rezonansu magnetycznego. Jestem po operacji (11 lat temu), po pęknięciu tętniaka mózgu i zaklipsowaniu drugiego tętniaka,po czym niestety zastąpiła amnezja i afazja. Od pewnego czasu odczuwam niestety częste bóle głowy. Dlatego dostałam skierowanie na badanie rezonansu z kontrastem. Mam pytanie,czy jest jakieś ryzyko,odnośnie klipsa na tętniaku,jeżeli tak to jakie. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza taki opis MR u 63-latki?

Proszę o interpretację wyniku. Nic z tego nie rozumiem. MR głowy z kontrastem Dwufazowe badanie RM mózgowia w obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencjach FLAIR i DWI, w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. W porównaniu z poprzednim badaniem... Proszę o interpretację wyniku. Nic z tego nie rozumiem. MR głowy z kontrastem Dwufazowe badanie RM mózgowia w obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencjach FLAIR i DWI, w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych. W porównaniu z poprzednim badaniem RM z dnia 09.11.2020 roku: - ognisko krwotoczne w prawym zakręcie skroniowym środkowym uległo dalszej, typowej ewolucji w kierunku obszarów malacji i gliozy, obrzęk istoty białej wokół ogniska krwotocznego ustąpił, brak efektu masy, - wokół ogniska krwotocznego widoczne są większe niż poprzednio, typowe obszary złogów hemosyderyny, widoczne są drobniejsze niż poprzednio fragmenty zmian bliznowatych i opon wokół ogniska ulegające wzmożonemu wzmocnieniu kontrastowemu, - obraz drobnych złogów hemosyderyny widocznych w płatach skroniowym, potylicznym i ciemieniowym po stronie prawej bez istotnych różnic (zmiany mogą być związane z przebytym krwawieniem, ale także z mikroangiopatią), - obraz drobnego naczyniaka żylnego w tylnym odcinku prawego zakrętu czołowego górnego bez istotnych różnic, - obraz pozostałych struktur mózgowia nie zmienił się, inne zmiany ogniskowe nie są widoczne, - układ komorowy jest nieposzerzony i nieprzemieszczony, róg skroniowy pkb bez zniekształceń, - przymózgowa rezerwa płynowa jest zachowana
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co mam robić z tym kolanem?

Dzień dobry, Moj problem dotyczy lewego kolana. W wieku bodajże 12 lat, zerwałam wiązadło, był sciągany płyn, gips chyba na 2 tygodnie pożniej rehabilitacja. Nastepnie już w wieku doroslym dochodziło do przemieszczania rzepki moglabym naliczyc ok. z 7... Dzień dobry, Moj problem dotyczy lewego kolana. W wieku bodajże 12 lat, zerwałam wiązadło, był sciągany płyn, gips chyba na 2 tygodnie pożniej rehabilitacja. Nastepnie już w wieku doroslym dochodziło do przemieszczania rzepki moglabym naliczyc ok. z 7 razy. Bez obrzeków, był ogromny ból, rzepka wysoczyla ale wskakiwala na miejsce. 13.02.2021 r. Doznalam kolejnej kontuzji, tym razem pojawił sie plyn. RTG wskazuje na lateralizację rzepki oraz wysięk w stawie kolanowym, na zdjeciu bocznym cechy dysplazji gornych częsci powierzchni rzepkowej kosci udowej. Na obrazie RM- stwierdzono Rzepka typu III ustawiona na wypukłej powierzchni klykci kosci udowej Stluczenie przyśrodkowej krawedzi rzepki troczki przysrodkowe obrzęknięte, sfalowane Rzepka ustawiona w bocznym podwichnięciu.. Reszta czesci kolana bez cech patologii. Proszę o informację, czy juz na tym etapie kwlaifiluje sie do zabiegu? Czy intesywna rehabilitacja umozliwi mi powrot do wzglednej stabilonisci stawu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy powinnam umówić się na wizytę do neurologa?

Po rezonansie głowy bez kontrastu, w wynikach mam niskie położenie migdałków móżdżku, które znajdują się na poziomie otworu wielkiego oraz zwężony zbiornik móżdżkowo- rdzeniowy. Co więcej pojawia się u mnie niewielka (10x5mm) torbiel pajęczynówki. Co to może oznaczać? czy powinnam umówić się na wizytę do neurologa?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Dlaczego moje kolano puchnie?

Uraz z 2 czerwca 2020 podczas kucania,gwałtownie się podniosłam i obróciłam a noga została w miejscu....MR kolana lewego z dnia 2 lipca 2020...Nieznaczne naciągnięcie MCL z zachowaniem ciągłości więzadła i ACL tak samo...nieznaczne naciągnięcie korzenia tylnego MM z nieznacznym stłuczeniem... Uraz z 2 czerwca 2020 podczas kucania,gwałtownie się podniosłam i obróciłam a noga została w miejscu....MR kolana lewego z dnia 2 lipca 2020...Nieznaczne naciągnięcie MCL z zachowaniem ciągłości więzadła i ACL tak samo...nieznaczne naciągnięcie korzenia tylnego MM z nieznacznym stłuczeniem rogu tylnego tej łąkotki bez pęknięć...umiarkowanego stopnia najpewniej zwyrodnieniowa chondropatia przyśrodkowej powierzchni stawowej bruzdy międzykłykciowej kości udowej z niejednorodnością sygnału chrząstki... po 2 miesiącach ciężkiej rehabilitacji było ok i we wrześniu wróciłam do pracy....w grudniu 2020 noga zaczęła znów puchnąć od uda aż do kostki a ból niesamowity...ciągłe rwanie w kolanie...28 stycznia 2021 podczas obrotu zaś coś strzeliło w kolanie , ból i z powrotem to samo...opuchlizna ,rwanie, ból....po wizycie u lekarza orteza na 6 tyg. do 18 marca....niby zerwane bądź naderwane więzadło poboczne...ale żadnych badań typu usg nie było...po tygodniu wróciłam do pracy...Z ortezą...noga boli jak diabli i jeszcze ta ogromna opuchlizna!!! Już nie wiem co mam robić!!! Mam 35 lat a czuje się jak staruszka...Może tu ktoś mi doradzi co dalej....dlaczego tak strasznie puchnie i boli mnie to kolano ...czy to przez orteze???Może powinnam znowu zrobić rezonans magnetyczny kolana...lub usg....proszę o pomoc!!!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Kiedy ćwiczyć po operacji ACL?

Witam, cztery miesiące temu zerwałam ACL. Sam uraz był dość statyczny: chcialam szybko wstać z podłogi, źle postawiłam stopę, skręcenie, chrupniecie i duży ból. Noga była na początku unieruchomiona przez 10 dni. Po około miesiącu zrobiono rezonans. A po... Witam, cztery miesiące temu zerwałam ACL. Sam uraz był dość statyczny: chcialam szybko wstać z podłogi, źle postawiłam stopę, skręcenie, chrupniecie i duży ból. Noga była na początku unieruchomiona przez 10 dni. Po około miesiącu zrobiono rezonans. A po około dwóch osocze bogatoplytkowe, które przyniosło niemałą ulgę jeśli chodzi o odczucia przy poruszaniu się. Sama noga była niestabilna, ale nie uciekała, nic nie przeskakiwało. Na 15.02. miałam wyznaczony termin rekonstrukcji więzadła. Doktor podczas artroskopii stwierdził jednak, że więzadło się zrosło. (Tłumaczył to w ten sposób, że było zerwane nie przy przyczepie do kosci, ale mniej więcej po środku włókien, a dodatkowo zauważył że mam w stawie dużo błony maziowej, która sprawiała że więzadło było dobrze ukrwione, stąd doszło do samoistnej regeneracji. Upewnił się dodatkowo, że rezonans magnetyczny był dobrze opisany i nie ma mowy o pomyłce.) Dziś jestem drugi dzień po artroskopii, mam pytanie: czy jeśli więzadło się zrosło, jednak nie mam pełnego wyprostu i pełnego zgięcia, to czy mogę pracować nad tym sama, czy konieczna jest rehabilitacja z fizjoterapeutą? Kiedy ewentualnie zacząć rehabilitację, czy czas gra tutaj rolę - może powinnam się spieszyć bo czas działa na moją niekorzyść i mogę nie odzyskać zgięcia i wyprostu? Kiedy mogę powrócić do ćwiczeń?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak mam rozumieć takie wyniki badania RM lewego kolana?

Witam,otrzymałam takie wyniki badań z RM lewego kolana:Rzepka umiejscowiona prawidłowo, troczki rzepki zachowane. Rzepka typu III wg Wiberga. Chondromalacja chrząstki rzepki III stopnia. W stawie niewielka ilość płynu, płyn w kaletce brzuchato półbłoniastej ( na odcinku co najmniej 24mm).... Witam,otrzymałam takie wyniki badań z RM lewego kolana:Rzepka umiejscowiona prawidłowo, troczki rzepki zachowane. Rzepka typu III wg Wiberga. Chondromalacja chrząstki rzepki III stopnia. W stawie niewielka ilość płynu, płyn w kaletce brzuchato półbłoniastej ( na odcinku co najmniej 24mm). Ścięgno mięśnia czworogłowego uda i więzadło rzepki w normie. ACL i PCL bez cech uszkodzenia. Więzadło poboczne boczne ze zmianami przeciążeniowymi w okolicy przyczepu proksymalnego, poboczne przyśrodkowe w normie. Zmiany degeneracyjne rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, łąkotka boczna w normie. Chrząstki przedziału przyśrodkowego, bocznego o zachowanej grubości i prawidłowych sygnałach. Struktury kostne prawidłowe. Pozostałe struktury stawu kolanowego prawidłowe. Wnioski: chondromalacja chrząstki rzepki, zmiany przeciążeniowe MM.Proszę o wyjaśnienie.Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Jak rozumieć te dane z rezonansu?

Proszę o pomoc w interpretacji badania MR mózgu. Wizyta u neurologa dopiero w połowie kwietnia. Badanie mózgowia wykonano w standardowej technice z podaniem kontrastu. Dane ze skierowania: torbiel mózgowia do kontroli. Porównano z badaniem poprzednim z 2018. Bez... Proszę o pomoc w interpretacji badania MR mózgu. Wizyta u neurologa dopiero w połowie kwietnia. Badanie mózgowia wykonano w standardowej technice z podaniem kontrastu. Dane ze skierowania: torbiel mózgowia do kontroli. Porównano z badaniem poprzednim z 2018. Bez wyraźnych różnic w wielkości torbieli w obrębie bieguna skroniowego lewej komory bocznej- widoczne są tylko niewielkie różnice w wielkości (1-2 mm w niektórych płaszczyznach, ale wynika to raczej z techniki badania i ułożenia), nadal widoczna jest niewielka glioza w otoczeniu oraz nadal zmiana modeluje hipokamp lewy, dalsza część bieguna komory bocznej lewej wydaje się nieznacznie szersza niż poprzednio. Proponuję kontrolę- bez podania kontrastu. Nieznacznie poszerzone przestrzenie Virchowa- Robina. Poza tym sygnał istoty białej i szarej prawidłowy. Po podaniu kontrastu bez podejrzanych zmian ogniskowych. Układ komorowy nieprzemieszczony. Ciało modzelowate w normie wielkości i sygnału. Zgrubienia śluzówek zatok bocznych nosa.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak rozumieć moje objawy?

Początkiem stycznia córka położyła mi się na brzuchu i poczułam 2 sekundowe mrowienie rąk. Tak kilka nocy. Potem siedząc w pracy poczułam się dziwnie, jakieś zimno i dziwne uczucie na plecach. Po kolejnych kilku dniach w nocy coraz dziwniej się... Początkiem stycznia córka położyła mi się na brzuchu i poczułam 2 sekundowe mrowienie rąk. Tak kilka nocy. Potem siedząc w pracy poczułam się dziwnie, jakieś zimno i dziwne uczucie na plecach. Po kolejnych kilku dniach w nocy coraz dziwniej się czułam, dziwne uczucie zimna, ale nie typowych dreszczy. Cały kolejny dzień czułam się źle, po pracy leżałam i wieczorem w pozycji półleżącej aż nagle na kilka sekund zmrowiło mi ręce i głowę. Potem uczucia jakbym miała zemdleć, ale może ze strachu, bo byłam bardzo wystraszona. Od tego czasu mam kiepski humor. Po dwóch dniach doszedł silny ból miedzy karkiem a barkiem (fizjoterapeuta pomógł na kilka dni) i okropne szumy uszne (dzwonienie, dudnienie, buczenie, wrażliwość na dźwięki) i dziwna stała (dzień i noc) niestabilność wzroku jakby lekkie wirowanie. Czuję jakbym miała spięcie w mózgu. Neurologicznie ok. Morfologia, tarczyca, USG tetnic szyjnych, brzucha, ginekologiczne, rezonans głowy ok. Rtg odcinka szyjnego o piersiowego wg ortopedy i innych lekarzy ok mimo iż jakieś zmiany są, ale nie powinny dawać takich objawów. Po tygodniu w stresie doszło dziwne bicie serca (kardiolog mówi, że lekka arytmia). Kilka dni temu podczas nocy krew w moczu i ból, a potem doszedł okres. Przez te kilka tygodni 2 razy krew po oddaniu kału (lekarz rodzinny twierdzi, że pewnie hemoroidy).Przez ten czas spałam od minuty do pewnie 4h dziennie z przerwami. Doszło uczucie bycia trochę nieobecnym i gorzej pracuję ( jakby mnie intelektualnie zablokowało - gorzej z pamięcią i skupieniem). Test WB na boreliozę wykazał w IGG i IGM antygen p 41 - lekarze twierdzą, że boreliozy nie ma, ale można zrobić Elisę. Mam od kilku lat trochę żółty język i miałam pisk w uchu, ale lekki (wiązałam to z zażyciem 3 dni klindamycyny, któramnie uczuliła). Lekarz rodzinny i dentysta na język poradzili płukanki i czyścik i było lepiej, laryngolog nic złego wtedy nie zauważyl. W listopadzie przeszłam lekko koronawirusa z utratą węchu i smaku. Bardzo zestresowało mnie te kilka tygodni, jak było najgorzej, to byłam tak spięta, że ściskało mi kark i szyję, uderzenia dziwne do głowy jakby ściski, bóle nóg, ciągnięcia, uczucie wbijania igieł i drżenia mięśni. Doradzi ktoś co się może dziać? Ucisk na nerwy, nerwica, borelioza itp., grzybica, czy mam tak po koronawirusie?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Czy wystarczy tylko u mnie rehabilitacja?

Dzień dobry. Mam pytanie oto Rezonans magnetyczny mojego kolana Martwię się czy będzie potrzebna operacja czy wystarczy rehabilitacja :::Niewielkie zmiany enzopatyczne ścięgna m czworogłowego uda. Łąkotka przyśrodkowa z podłużną poziomą szczelina pęknięcia na granicy trzonu i rogu tylnego która nie... Dzień dobry. Mam pytanie oto Rezonans magnetyczny mojego kolana Martwię się czy będzie potrzebna operacja czy wystarczy rehabilitacja :::Niewielkie zmiany enzopatyczne ścięgna m czworogłowego uda. Łąkotka przyśrodkowa z podłużną poziomą szczelina pęknięcia na granicy trzonu i rogu tylnego która nie dochodzi do powierzchni stawowych. Mcl obrzęknięte część włókien głębokiej warstwy naderwana . Acl zachowane ustawione prawidłowo obrzęknięte z rozpoczynającymi się zmianami bliznowatym przyczepu bliższego po naderwaniu.bez pośrednich objawów niestabilności przedniej stawu kolanowego. Pcl zachowane.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co może oznaczać taki wynik rezonansu magnetycznego prawego kolana?

witam co oznacza wynik rezonansu magnetycznego prawego kolana? Ilość płynu w jamie stawowej w granicach normy. ACL, PCL, MCL, LCL nieuszkodzone. Pasmo biodrowo-piszczelowe bez zmian. Struktury więzadłowe rogów tylno-bocznego i tylno-przyśrodkowego bez cech uszkodzenia. Łąkotka przyśrodkowa nieuszkodzona. Łąkotka boczna... witam co oznacza wynik rezonansu magnetycznego prawego kolana? Ilość płynu w jamie stawowej w granicach normy. ACL, PCL, MCL, LCL nieuszkodzone. Pasmo biodrowo-piszczelowe bez zmian. Struktury więzadłowe rogów tylno-bocznego i tylno-przyśrodkowego bez cech uszkodzenia. Łąkotka przyśrodkowa nieuszkodzona. Łąkotka boczna nieuszkodzona. Chrząstka stawowa w przedziale przyśrodkowym i bocznym bez zmian. Nieduże, ale głębokie (pełnej grubości) pęknięcie chrząstki w części górno-bocznej rzepki oraz zmieniony sygnał kości w części podchrzęstnej. Część proksymalna więzadła rzepki pogrubiała, o niejednorodnym sygnale (zmiany degeneracyjne oraz umiarkowane uszkodzenia) – cechy "kolana skoczka" o dość znacznym nasileniu zmian. Dość znaczne spoczynkowe boczne pochylenie rzepki. Ścięgno mięśnia czworogłowego uda oraz więzadło rzepki bez zmian. Troczki rzepki i więzadło rzepkowo-udowe przyśrodkowe nieuszkodzone. Ciała tłuszczowe przedniego przedziału bez zmian. Ścięgna „gęsiej stopki”, mięśni półbłoniastego, dwugłowego uda, podkolanowego, brzuchatego łydki oraz podeszwowego nieuszkodzone. Dół podkolanowy bez zmian. Nieznaczny wysięk w kaletce brzuchato-półbłoniastej. Czy wymagana jest operacja? Uraz powstał około 2 lata temu i z czasem się pogłębił. Ostatnio miałem 2 tygodniowo rehabilitację, która niestety nic nie pomogła, ból w kolanie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. dziękuje za odpowiedzi
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy możliwe że kość jest złamana?

ręka Witam. We wrześniu 2020 roku doznałam uraz prawego nadgarstka. Potknelam się i upadłam na wyprostowaną rękę. Ręka spuchła mocno, duże ograniczenie ruchomości. Lekarz po zrobieniu rtg nie stwierdził większych nieprawidłowości. Kazał tylko kupić opaskę elastyczna i robić okłady. Ból... ręka Witam. We wrześniu 2020 roku doznałam uraz prawego nadgarstka. Potknelam się i upadłam na wyprostowaną rękę. Ręka spuchła mocno, duże ograniczenie ruchomości. Lekarz po zrobieniu rtg nie stwierdził większych nieprawidłowości. Kazał tylko kupić opaskę elastyczna i robić okłady. Ból utrzymywał się dość długo ale z upływem czasu malał. Później nadgarstek pobolewał przy wykonywaniu np. niektórych ćwiczeń. Około 4 tygodnie temu po intensywnych ćwiczeniach ręka zaczęła bolec dużo bardziej, spuchła i pojawił się krwiak. Po dwóch tygodniach od tego zdarzenia udało mi się wreszcie iść do lekarza. Po zrobieniu usg lekarz zobaczył tylko obrzęk. W badaniu fizykalnym ból w okolicy tabakierki anatomicznej. Nie jestem w stanie ruszać ręką ani trochę. Lekarz przepisał ketonal w spreju oraz wypisał skierowanie na rezonans magnetyczny. Otrzymałam już płytkę ze zdjęciami ale kolejną wizytę mam za tydzień. Na zdjęciu nie widzę typowego złamania w talii kości łódeczkowatej co było podejrzewane. W okolicy bieguna dalszego widać jakby mały ubytek kości. Wokół kości biały cień, podejrzewam że to obrzęk który był widoczny na usg. Czy jest możliwe ze kość jest złamana? Jeśli tak to szykować się na gips czy stół operacyjny? Jak wyglada leczenie takiego przypadku?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co sugeruje moje badanie rezonansem?

badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem w istocie białej obu półkulach mózgu w lokalizacjach podkorowych w zakresie płatów czołowych i ciemieniowych widocznych ok 10 obszarów hiperintensywnych w sekwencjach T2/FLAIR O ŚREDNICY DO 5,5 MM po za tym intensywność sygnalu istoty szarej... badanie rezonansu magnetycznego z kontrastem w istocie białej obu półkulach mózgu w lokalizacjach podkorowych w zakresie płatów czołowych i ciemieniowych widocznych ok 10 obszarów hiperintensywnych w sekwencjach T2/FLAIR O ŚREDNICY DO 5,5 MM po za tym intensywność sygnalu istoty szarej oraz białej mózgu w normie. Układ komorowy nadnamiotowy nieprzemieszczony , nieposzerzony,symetryczny. komora III,wodociąg mózgu i komora IV prawidłowe. Struktury tylnojamowe patologi nie wykazują Rezerwa objętosciowa na poziomie otworu wielkiego zachowana. w uwidocznionym fragmentycznie odcinku C kręgosłupa protuzja tarczy międzykręgowej na poziomie C5/C6 PRZYLEGAJĄCA DO BRZUSZNEJ POWIERZCHNI RDZENIA KRĘGOWEGO. pRZYSADKA MÓZGOWA NIEPOSZERZONA w obrębie mózgowia nie stwierdza się obszarów ograniczenia dyfuzji. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego w obrębie mózgowia nie stwierdza się obszarów patologicznego wzmocnienia intensywności sygnału. Niwielkie zmiany dyskopatyczne oraz spondylotyczne na poziomie C3/C4 wnioski w obu półkulach w lokalizacjach podkorowych nieliczne , nieprawidłowe ogniska hiperintesywne - w róznicowaniu zmiany wsteczne naczyniopochodne , pierwotna demielizacja Po zym braz MR mózgowia w granicach normy dla wieku. Protruzja tarczy międzykręgowej na poziomie C5/C6 modelująca rdzeń krgowy po za tym jak w opisie .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak postępować w takiej postaci padaczki?

Pierwszy atak miałem w wieku 16 lat, drugi w wieku 30 lat. Stwierdzono padaczkę. Biorę leviteracetam 2x750 chociaż od czasu drugiego ataku nie miałem już żadnego a minęło prawie 2 lata. Chciałbym odstawić leki. Czy możliwe jest to, że to nie padaczka? EEG wykazało jakieś zmiany. TK i RM czysto.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak mam leczyć ten silny ból?

Witam. Mam ciężkie dolegliwości bólowe i nie widzę wyjścia z sytuacji. 2 lata temu miałam usunięty dysk l4-l5. Przez jakieś 1,5 roku kręgosłup mnie nie bolał. Teraz boli bardzo. Rok później stwierdzono u mnie nowotwór płuca. Usunięty mam górny... Witam. Mam ciężkie dolegliwości bólowe i nie widzę wyjścia z sytuacji. 2 lata temu miałam usunięty dysk l4-l5. Przez jakieś 1,5 roku kręgosłup mnie nie bolał. Teraz boli bardzo. Rok później stwierdzono u mnie nowotwór płuca. Usunięty mam górny płat lewego płuca. Obyło się bez chemii i naświetlań. Kontroluje. Niestety został przecięty nerw międzyżebrowy i to cały czas boli. Poza tym miałam złamany trzon kości ramiennej wzdłuż kości. Ręką nie zrastało się przez 9 miesięcy i powstał Staw rzekomy. Rok temu miałam wstawiony pręt śródszpikowym. Nastąpił zrost, niestety ręką i bark w dalszym ciągu bolą. Zapisywany miałam transtec 35 w plastrach, tramal i Pregabalin. Żaden z leków nie przynosi ulgi, albo nie mogę brać że względu na nieporządne działania uboczne. Zaczelam wpadać w depresję i przez kilka miesięcy brałam Dutilox 60 mg. Niestety podnosił mi ciśnienie i również że względu na chora wątrobę nie mogę brać. Każdy że specjalistów bada tylko 1 wycinek problemu. Nikt nie podchodzi całościowo do moich dolegliwości. Boli mnie bardzo i jestem zrezygnowana. Zaczynam zastanawiać się, czy nie mam przerzutu z guza płuc do kości. Mam wyznaczona wizytę u neurologa, ale nie wiem, czy dostanę skierowanie na rezonans magnetyczny kręgosłupa, albo na inne badanie. Trafiłam już na 2 neurologów, którzy nie pomogli mi. Jestem w czarnej dziurze. Proszę o podpowiedź, co jeszcze mogę zrobić. Mam również zleconą na maj tomogragie płuc, bo przeszłam Covid 19 w listopadzie. W rtg płuca wyglądają dobrze. HELP.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Dlaczego ciągle się czuję zmęczona?

Dzień dobry, Ostatnio (a właściwie od kilku miesięcy) ciągle chce mi się spać i jak już śpię, niezależnie jak długo, wciąż czuję się śpiąca, zmęczona albo osłabiona - czuję jakbym miała zaraz zemdleć. W poniedziałek cały dzień miałam migrenę, a... Dzień dobry, Ostatnio (a właściwie od kilku miesięcy) ciągle chce mi się spać i jak już śpię, niezależnie jak długo, wciąż czuję się śpiąca, zmęczona albo osłabiona - czuję jakbym miała zaraz zemdleć. W poniedziałek cały dzień miałam migrenę, a często miewam nagłe zawroty głowy albo zasłabnięcia. Mam też problemy z koncentracją i wszystkim się bardzo przejmuje. Ze względu na zawroty głowy miałam wykonany rezonans magnetyczny, EEG głowy, ale laryngolog i neurolog na podstawie wyników badań niczego nie stwierdzili. Od maja 2020r konsultuje się z psychiatrą i biorę leki na depresję. Normalnie była to dawka 112,5 mg Venlectine, ale na początku stycznia wraz z lekarzem ustaliliśmy, że spróbuję zmniejszyć dawkę do 75 mg, jednak czułam się po tym o wiele gorzej, więc zwiększono mi dawkę do 112,5 mg, a od tygodnia biorę już 150 mg Venlectine. Oprócz tego mam niedoczynność tarczycy (biorę Euthyrox 50 mg), biorę też tabletki antykoncepcyjne Vibin mini. Badania morfologii krwi, moczu, mocznika, kreatyniny, eGFR, kwasu moczowego, potasu, lipidogramu, ALT, AST, GGTP, TSH (1,343 mikroIU/ml), FT3 (5,40 pmol/l) i FT4 (10,63 pmol/l) są w normie. Jedynie wskaźnik HOMA-IR wyniósł 2,41% (glukoza 108 mg/dl, insulina 9,02 mU/l). Potrzebuje porady jakie badania jeszcze zrobić i do jakiego specjalisty się udać, bo to ciągłe zmęczenie niszczy mi życie - już kilka razy w tym roku spóźniłam się do pracy, bo miałam problem żeby wstać z łóżka i wzięłam trzy razy urlop przez fatalne samopoczucie. A kiedy rozmawiałam o tym w grudniu z lekarzem pierwszego kontaktu i powiedziałam, że ciągle chce mi się spać, odpowiedział tylko "mi też" i na tym skończyła się jego rada. Dziękuję za pomoc, pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
 Małgorzata Gajewczyk
Małgorzata Gajewczyk

Co mam sądzić o tym badaniu kręgosłupa?

Witam miałem niedawno zrobiony rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego i mi wykazało :Zachowana lordoza szyjna.Zaznaczone objawy dehydratyzacji wszystkich krążków międzykręgowych szyjnych z obniżeniem intensywności ich sygnału o obrazach T2 -zależnych, wysokość krążków zachowana.Przepuklina tylna centralna krążka międzykręgowego na poziomie C3/C4... Witam miałem niedawno zrobiony rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego i mi wykazało :Zachowana lordoza szyjna.Zaznaczone objawy dehydratyzacji wszystkich krążków międzykręgowych szyjnych z obniżeniem intensywności ich sygnału o obrazach T2 -zależnych, wysokość krążków zachowana.Przepuklina tylna centralna krążka międzykręgowego na poziomie C3/C4 ,w wym.AP ok2,8mm,z centralnym uciskiem na worek oponowy.Szerokopdstawna tylna przepuklina na poziomie C4/C5, w wym.AP ok.2,2 mam,z niewielkim uciskiem worka oponowego oraz niewielkim wpuklaniem się krążka i zwyrodnieniowych nawarstwień kostnych do prawego otworu międzykręgowego.Możliwość ucisku na prawy korzeń nerwowy na tej wysokości przy wejściu do otworu międzykręgowego.Nie stwierdza się uwypuklania pozostałych krążków międzykręgowych szyjnych do światła kanału kręgowego , ani do otworów międzykręgowych.Nie uwidoczniono zmian ogniskowych w obrębie szyjnego odcinka rdzenia kręgowego. Nieliczne zwyrodnieniowe nawarstwienia na krawędzi trzonów kręgowych w odcinku szyjnym. I co mam o tym sądzić i zrobić . Pozdrawiam Jarosław.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy taki wkład jest przeciwwskazaniem do rezonansu miednicy i prostaty?

Posiadam wkład korzeniowo -koronowy górna dwójka. Niestety nie wiem z jakiego materiału a gabinet w którym był zakładany już nie istnieje. Czy taki wkład jest przeciwskazaniem do rezonansu miednicy i prostaty. Rezonans musze wykonać ze względu na podejrzenie nowotworu .
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co może znaczyć kłucie górnej części głowy?

Witam. Od jakiegoś czasu (około miesiąca) mam codziennie krótkotrwałe kłucie górnej części głowy. Raz-trzy razy dziennie po około godzinie. Na początku było to tylko z lewej strony zawsze w jednym punkcie. Teraz cała góra głowy, miejsce kłucia losowe. Dwa razy... Witam. Od jakiegoś czasu (około miesiąca) mam codziennie krótkotrwałe kłucie górnej części głowy. Raz-trzy razy dziennie po około godzinie. Na początku było to tylko z lewej strony zawsze w jednym punkcie. Teraz cała góra głowy, miejsce kłucia losowe. Dwa razy zdarzyło mi się że kłucie było na tyle silne że zrobiło mi się słabo. Zdarza się że nasila się przy wysiłku, choć częściej gdy siedzę bądź leże czy nawet spaceruję. Nie boli mnie przy tym szyja czy kręgosłup. Mam wrażenie że przy pochylaniu intensywność wzrasta. Ból nie jest silny, bez problemy mogę wykonywać wszystkie czynności. Raz miałem uczucie jakby lewe około miało mi wyskoczyć, ale to uczucie więcej się nie powtórzyło. Raz gdy siedziałem i oglądałam tv miałem wrażenie jakby jakiś płyn przelewał mi się z czubka głowy w kierunku szyji. Proszki przeciwbólowe nie działają. Lekarz mnie zignorował, twierdząc że to normalne. Myślałem żeby zrobić rezonans głowy.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy w tej sytuacji mogę starać się o rentę?

Dzień dobry. Czy mogę starać się o rentę? Doskwiera mi ból kręgosłupa oraz drętwienie lewej ręki i nogi ból promieniuje na prawa noge, mam trudności w chodzeniu kuleje na lewą noge z powodu boku. Jestem po przeswietleniu RTG na którym... Dzień dobry. Czy mogę starać się o rentę? Doskwiera mi ból kręgosłupa oraz drętwienie lewej ręki i nogi ból promieniuje na prawa noge, mam trudności w chodzeniu kuleje na lewą noge z powodu boku. Jestem po przeswietleniu RTG na którym nic nie wykazało. NEUROLOG dał skierowanie na tomograf komputerowy i w opisie jest napisane tak: spłycona lordoza, bez skoliozy, bez kregozmykow, niewielkie zwężenie przestrzeni międzynarodowej L5-S1 z dokanałową przepukliną jądra miażdzystego o wym do 2 mm, centralno-lewoboczna. Pozostałe przestrzenie miedzykregowe w odc. Ledzwiowym kręgosłupa nieprzewezone. Bez innych uścisków na korzenie nerwowe bądź worek pionowy. Do dalszej diagnostyki w MR. Miałam rezonans magnetyczny i w opisie jest napisane: badanie MR kręgosłupa w odcinku Th10-S5 wykazuje na poziomie L3/4 dokanałową wypukline krążka miedzykregowego z uciskiem worka oponowego. Na poziomie L4/5 dokanalowe uwypuklenie krążka miedzykregowego, modelujace worek pionowy. Pozostałe przestrzenie międzykregowe bez dokanalowych dyskopatii krążków miedzykregowych. Worek oponowy, rdzeń krajowy w badanym odcinku oraz włókna ogona konskiego bez zmian.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie
Patronaty