Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 6 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Serce: Pytania do specjalistów

Czy w tak krótkim czasie mógł się zwiększyć wynik D-Dimerów?

Witam, może zacznę od poczatku. W kwietniu przeszłam Covid-19, dwa dni po izolacji wylądowałam w szpitalu z podejrzeniem zatorowosci płucnej. Po zrobieniu tomografi klatki piersiowej lekarze nie byli pewni czy w żyłach znajduję sie zator. Do bezpieczeństwa włączyli mi leczenie... Witam, może zacznę od poczatku. W kwietniu przeszłam Covid-19, dwa dni po izolacji wylądowałam w szpitalu z podejrzeniem zatorowosci płucnej. Po zrobieniu tomografi klatki piersiowej lekarze nie byli pewni czy w żyłach znajduję sie zator. Do bezpieczeństwa włączyli mi leczenie heparyna a później Xarelto. Również odstawiłam od razu tabletki antykoncepcyjne na ktorych byłam około 6 lat. Po wyjściu z szpitala udałam się do kardiologa ponieważ doszło mi nadciśnienie i tachykardia. Po zrobieniu Echo Serca lekarz powiedział ze serce mam zdrowe, a na płucach nic nie widzi. I ze mam dokończyć tabletki i przestać je brać. (Wizyta odbyła sie miesiąc po wyjściu z szpitala). Na rtg również nic nie wykryto. Zakończyłam leczenie 15 lipca. 22 lipca udałam sie na badania, D-Dimery wynosiły 0,35 a INR 0,8. Dziś tzn 26.07 ponownie zrobiłam badania D-Dimery 0,65 INR 0,9. Moje pytanie brzmi czy w tak krótkim czasie mogł sie zwiększyć wynik D-Dimerow i muszę wrócić do leczenia? Czy miala na to wpływ miesiączka ktora trwa 3 dzien, zaznaczę że pojawiają się minimalne skrzepy. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Na co mogą wskazywać takie objawy u młodej osoby?

Witam Końcem kwietnia, poszłam z moim chłopakiem na mała imprezę. Wypiłam tam trochę alkoholu.(podkreślam ze nie robię tego na codzień) Na następny dzień czułam się bardzo źle, było mi słabo, niedobrze, serce szybko mi biło,żołądek bardzo mnie bolał... Witam Końcem kwietnia, poszłam z moim chłopakiem na mała imprezę. Wypiłam tam trochę alkoholu.(podkreślam ze nie robię tego na codzień) Na następny dzień czułam się bardzo źle, było mi słabo, niedobrze, serce szybko mi biło,żołądek bardzo mnie bolał i wątroba, wymiotowałam i miałam dreszcze. Te objawy minęły po paru dniach, ale niestety jeden objaw pozostał do tej pory. A mianowicie czuje się ciagle zmęczona, znużona, trochę jakbym żyła tu i teraz ale moj mózg był całkowicie gdzieś indziej. Potrafię rozmawiać z kimś i nagle pomyśleć o innej rzeczy i totalnie przestać kogoś słuchać. Lub mówić coś i wybić się z rytmu bo pomyśle o tym co mi się dzieje i ze mogę być na coś chora. Strasznie mnie to męczy. Zrobiłam podstawowe badania krwi z których wyszło wszystko wporzadku, lecz wyszedł mi bardzo duży niedobor witaminy D3, z czym poszłam do lekarza i dostałam bardzo dużą dawkę tej witaminy by uzupełnić ten niedobor. Uzupełniam, zażywam codziennie kwasy omega 3 oraz witaminę B complex ale to uczucie nie mija. Raz mam lepszy dzień , raz czuje się gorzej i mam ochote tylko spać. W zeszły weekend poszłam na spotkanie ze znajomymi na którym również wypiłam trochę alkoholu i na następny dzień powtórzyły się wszystkie objawy z końca kwietnia (uczucie znużenia nie zniknęło) Bardzo proszę o poradę. Może mam depresje ? Lub jakiś niedobor witaminy? Lub jakaś nietolerancję na alkohol, poniewaz dziwne jest to ze gdy go wypiłam to zaczął się ten dziwny objaw. Moj lekarz endokrynolog zlecił mi również badanie krzywej cukrowej, ponieważ cukrzyca była u mnie w rodzinie i być może mogę mieć też ją ja. Ale czy takie objawy mogą wskazywać na cukrzyce? Podkreślam ze jestem osoba młoda , nie pracuje , siedzę całymi dniami sama w domu i zadręczam się moim stanem zdrowia i przez to mam wrażenie ze jest jeszcze gorzej.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza ten opis Holtera EKG 33-latka?

Witam, proszę o interpretacje wyników holtera EKG 109808 Qrs'ów średni rytm 81 Max rytm 137 min rytm 42 5 pojedynczych nadkomorowych pobudzeń przedwczesnych 5 tachykardi Oprócz tego nic. Dodam że od dłuższego czasu mam takie wewnętrzne jakby drgawki drzenia ciała. Początkowo tylko przy zasypianiu, teraz również w ciągu dnia. Czy to od serca? od stresu?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Adam Curylo
Dr n. med. Adam Curylo

Co może oznaczać ten ból głowy?

Witam. Od paru lat codziennie boli mnie głowa . Nigdy tego nie leczyłam i nie miałam wykonywanych zadnych badań w tym kierunku. Mam twierdzimy astegmatyzm i tak też usprawiedliwiam bóle głowy. Ostatnio głowa bolibmnie inaczej. Jest to bol tylko w... Witam. Od paru lat codziennie boli mnie głowa . Nigdy tego nie leczyłam i nie miałam wykonywanych zadnych badań w tym kierunku. Mam twierdzimy astegmatyzm i tak też usprawiedliwiam bóle głowy. Ostatnio głowa bolibmnie inaczej. Jest to bol tylko w jednym miejscu z tyłu głowy po lewej stronie. Ciężko opisać jest to uczucie jakby coś mnie tam cisnęlo. Przy patrzeniu do góry w lewy kąt wtedy odczuwam również ten ból. Ostatnio robiona morfologia wszystko w normie. Lekko podwyższone ciśnienie i przyspieszona akcja bicia serca ale poza tym w porządku. Wieczorami ciężej mi się oddycha i ciężko złapać pełny oddech. Co moze oznaczać ten ból głowy?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak pomóc sobie z tym zmęczeniem?

Dzień dobry, Od trzech tygodni mam takie problemy: zmęczenie, osłabienie, niechęć do robienia różnych rzeczy, ciężką głowę, lekkie uciski, czuję że przeskakuje mi szyi, czaszce, w plecach na górze, 2 dni kolotalo mi serce ale wszystkie badania (echo, holtery... Dzień dobry, Od trzech tygodni mam takie problemy: zmęczenie, osłabienie, niechęć do robienia różnych rzeczy, ciężką głowę, lekkie uciski, czuję że przeskakuje mi szyi, czaszce, w plecach na górze, 2 dni kolotalo mi serce ale wszystkie badania (echo, holtery itd wyszły mi dobrze), nie mam apetytu, nie trawię wszystkich pokarmów i mój stolec ma dziwny zapach wg mnie. Mam problemy ze wzrokiem, mroczki przed oczami czasami, stale zaburzone peryferyjne widzenie, zamazane. I mam duże problemy ze snem, najpierw nie mogłam spać, budzilam się od razu jak zasypialam i uczuciem braku oddechu i kołatania serca przez co bałam się że w snie mogę umrzeć, teraz budzę się czując że nie mogę oddychać, albo z uciskiem w środku głowy że to nie daje mi spać i dlatego się budzę, czuję nieraz jakby to szło mi od szyi/kręgosłupa. Nieraz czuje w dzień że mi się gorzej oddycha ale mierze saturacje i mam dobra. Mam też zaburzenia pamięci krótkotrwałej, koncentracji uwagi. Czasem dosc stale mialam lekkie poczucie zaburzenia rownowagi/zawrotow głowy. Czuje ciagniecie glowy od szyi, ciezkosc potylicy.Dodam że miałam ostatnio robiona tk klatki i wyszła mi lekką zatorowosc, miałam d dimery powiekszone. Biorę na to lęk xarelto. Rezonans głowy, angio rezonans glowy, rezonans przysadki mózgowej i eeg wyszły mi dobrze. Wyniki krwi dotychczas robione również, tarczyca też dobrze. Czy ktos z Państwa wie co może być powodem moich objawów? W czym dalej powinnam szukać? Czy może to toksoplazmoza czy może jakieś bakterie, czy może powinnam zrobić rezonans kręgosłupa, może borelioza, niedobory jakies? A moze powinnam zmienic lek xarelto na inny, czy on może powodować takie objawy? Na koniec dodam jeszcze że mam niespecyficzne zaburzenia w polu widzenia od 12 lat, których nikt nie zdiagnozowal jako cokolwiek i mam wklęśniecie w głowie w płacie ciemieniowym z tyłu na górze, ale rezonans jest ok, więc nie wiem czy to ma znaczenie? Ja juz nie wiem co mogę zbadać, dlatego serdecznie proszę o poradę.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło
Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło

Czy dziadek może przyjmować jakieś środki wspomagające zasypianie?

Witam. Mam pytanie odnośnie swojego dziadka. Ma 70 lat, wszczepiony rozrusznik i prawdopodobnie będzie miał wymienianą zastawkę serca. Dodatkowo miał raka prostaty, którego po operacji oraz radioterapii udało się zwalczyć (nie bez szkód - prostata oraz jeden węzeł chłonny... Witam. Mam pytanie odnośnie swojego dziadka. Ma 70 lat, wszczepiony rozrusznik i prawdopodobnie będzie miał wymienianą zastawkę serca. Dodatkowo miał raka prostaty, którego po operacji oraz radioterapii udało się zwalczyć (nie bez szkód - prostata oraz jeden węzeł chłonny w pachwinie zostały usunięte). Samo pytanie odnosi się natomiast do snu, a raczej częstej bezsenności. Próbuję namówić go żeby zapytał swoich lekarzy czy może brać jakieś środki nasenne/ wspomagające zasypianie, ale jak twierdzi "zapomina". Myślę że obawia że jakby brał coś na sen to mógłby się zmoczyć w nocy (ma też problemy z częstomoczem - to chyba normalne po raku prostaty). Teraz dwa pytania. 1. Czy dziadek może przyjmować jakieś środki wspomagające zasypianie/sen - choćby ziołowe? 2. Czy obawa o zmoczenie się po zażyciu takich środków jest w jakiś sposób uzasadniona? Faktycznie może spać i nie czuć że chce skorzystać z łazienki? Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Czy to możliwe, że po trzech latach pojawił się taki problem?

Dzień dobry. Chce dostać się do wojska. Dzisiaj miałem przeprowadzane Echo serca. Lekarz który wykonywał badanie opisał, że mam śladową niedomykalność mitralną, małą aortalną i małą trójdzielną, dodatkowo mam poszerzoną aortę wstępującą (39mm), łuk aorty - 31mm. Problem polega na... Dzień dobry. Chce dostać się do wojska. Dzisiaj miałem przeprowadzane Echo serca. Lekarz który wykonywał badanie opisał, że mam śladową niedomykalność mitralną, małą aortalną i małą trójdzielną, dodatkowo mam poszerzoną aortę wstępującą (39mm), łuk aorty - 31mm. Problem polega na tym, że 3 lata temu przechodziłem taką samą komisje lekarską i nic nie było mowy o poszerzeniu aorty i o niedomykalności aortalnej (o mitralnej i trójdzielnej wiedziałem). Czy jest to możliwe by w niecałe 3 lata (nawet 2,5) mogło coś takiego powstać? I czy warto iść z tym to kardiologa? Nie powiem, że się trochę zestresowałem ponieważ taka wada dyskwalifikuje z podjęcia służby jako żołnierz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy mogę w tej sytuacji stosować Lecalpin?

Witam, cierpię na łagodne nadciśnienie. Dostałam pierwsze leki i jest to lecalpin 10 mg. Trochę się zaniepokoilam bo pisze w ulotce że nie stosować w przypadku zwężenie drogi odpływu krwi z serca ponieważ mam hypoplazje odcinka P1 tętnicy tylnej mózgu... Witam, cierpię na łagodne nadciśnienie. Dostałam pierwsze leki i jest to lecalpin 10 mg. Trochę się zaniepokoilam bo pisze w ulotce że nie stosować w przypadku zwężenie drogi odpływu krwi z serca ponieważ mam hypoplazje odcinka P1 tętnicy tylnej mózgu. Generalnie na USG tętnic szyjnych wyszło ze jest prawidłowy przepływ i prędkość około prawej stronie do 40 cm/s po stronie lewej do 60cm/s . chcą ECA ica drozne bez istotnych hejo dynamicznych zwężeń. Czy w takim. Przypadku mogę ten lek stosować. Wzięłam już 1 tabletkę
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński

Jak na organizm działa Yerba Mate?

Witam serdecznie mam na imię Michał mam 25 lat, chciałbym zaczerpnąć opinii lekarzy neurologów oraz kardiologów. Od 3 tyg zacząłem pić Yerbę Mate , czy ten napar rzeczywiście ma pozytywne działania w organizmie jak np. redukuje choroby serca, wzmacnia układ odpornościowy czy obniża cholesterol?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza to tętnienie w uchu?

Od miesiąca czuje tętnienie w uchu a dokładni tylko wtedy kiedy położe głowę na poduszkę (kładę się na lewy bok) i w lewym uchu zaczyna tętnić ,jest to dźwięk takiego wiatru w rytm serca ,z 3 tygodnie temu mialam płukane ucho i tez nic nie pomogło.Co to może być?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co mogę zrobić z tym spływaniem flegmy w gardle?

Dzień dobry, od około 3 miesięcy mam uczucie spływania flegmy po tylnej ściance gardła. Muszę przełykać jakby katar, ale w nosie go nie mam. Dodatkowo od trzech tygodni kilka razy dziennie pojawia się duszność i uczucie ciasnoty w... Dzień dobry, od około 3 miesięcy mam uczucie spływania flegmy po tylnej ściance gardła. Muszę przełykać jakby katar, ale w nosie go nie mam. Dodatkowo od trzech tygodni kilka razy dziennie pojawia się duszność i uczucie ciasnoty w klatce piersiowej na wysokości mostka. Nie pojawia się wysiłku fizycznym. Miewam też zawroty głowy oraz mam problemy z zasypianiem. Jak już uda się zasnąć to wybudzam się z uczuciem walącego serca i mam wrażenie, że brakuje mi powietrza, ale po chwili bez problemu zasypiam. Miałam robiony rezonans głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa i wyszło tylko zniesienie lordozy szyjnej. Czy opisane dolegliwości mogą wynikać właśnie z tego?

Dlaczego moje dłonie drętwieją?

Od 7 miesięcy mam problem z drętwiejącymi/cierpnącymi dłońmi (obie). Zaczęło się od uczucia spuchnięcia po nocy (nie mogłem całkiem zamknąć dłoni). Potem doszło drętwienie w nocy - nie mogłem spać. Obecnie ręce są spuchnięte cały czas (raczej nie widać tego,... Od 7 miesięcy mam problem z drętwiejącymi/cierpnącymi dłońmi (obie). Zaczęło się od uczucia spuchnięcia po nocy (nie mogłem całkiem zamknąć dłoni). Potem doszło drętwienie w nocy - nie mogłem spać. Obecnie ręce są spuchnięte cały czas (raczej nie widać tego, ale wrażenie jest). Przez większosć czasu są tez bardziej lub mniej zdrętwiałe. Czasem końcówki palców, ale czasem i całe dłonie. Mam też ograniecznie ruchomości w nadgarstkach (nie mogę w pełni ich zgiąć). Niedawno doszła jeszcze onycholiza paznokci, ale to raczej efekt, choć nie wiem.. Wykonałem wiele badań, ale nic nie wyszło: - EMG (na samym początku) - MR kręgosłupa szyjnego - USG nadgarstka - USG doopler żył i tętnic rąk - USG serca - holter EKG - badania krwi (w tym bolerioza, czynnik reumatoidalny i wiele innych) Jedyne co wyszło w krwi to: -minimalnie obniżony poziom Wapnia - badanie 1: 2.06, badanie 2: 1.98 (min 2.1 max 2.25) -obnizony poziom białek - badanie 1: 5.6, badanie 2: 5.7 (min 6.4 max 8.3) - potem robiłem badanie moczu i proteinogram, ale tam jest wszystko OK. Odwiedziłem wielu specjalistów: internista 2x, neurolog: 3x, reumatolog: 2x, ortpeda: 3x, oraz kilku innych. Na ten moment neurolog namawia mnie na cieśń nadgarstka i powtózenie EMG. Ortopeda mówi, że to raczej nie cieśń, ale może podać steryd pod USG i zobaczymy czy coś to da. Dostałem też dziś od neurologa taki zestaw leków, ale zwłaszcza to pierwsze mnie przeraża: -Pregabalin -Halidor -Nabuton Co może istotne to pracuję przy komputerze, dawniej może bardziej intensywnie, ale teraz nie więcej niż 8h/dzien, pon-pt. Będę wdzięczny za jakiekolwiek nakierowanie jakie jeszcze badania mógłbyum wykonać.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy mam już objawy hipochondrii?

Witam, Mam 23 lata. Od pewnego czasu, wydaje mi się ze z powodu stresu, izolacji w czasie pandemi i ciągnącym się home office stałem się przewrażliwiony na punkcie zdrowia, ludzie z otoczenia mówią że zaczynam zachowywać się jak hipochondryk.... Witam, Mam 23 lata. Od pewnego czasu, wydaje mi się ze z powodu stresu, izolacji w czasie pandemi i ciągnącym się home office stałem się przewrażliwiony na punkcie zdrowia, ludzie z otoczenia mówią że zaczynam zachowywać się jak hipochondryk. Przy stresujących sytuacjach odczuwałem przyspieszone bicie serca, delikatne zawroty głowy, później stresując się ze taki nieprzyjemny stan może się powtórzyć chyba sam go wywoływałem myśleniem o tym. Zdarzają mi się jakieś ukłucia czy inne nieprzyjemne, krótkotrwałe bóle w okolicy serca - generalnie z lewej strony klatki piersiowej. Od kilku miesięcy regularnie ćwiczę na siłowni, ograniczyłem śmieciowe jedzenie - schudłem około 8-9 kg w 3 mce, tez odruchowo unikam częstego jedzenia lub jem dość mało. Zauważyłem kilka dni temu ze po kilku godzinach od zjedzenia posiłku, nagle staje się rozbity, nerwowy (pojawiają się kołatania serca), nie mogę się skoncentrować, po jedzeniu uspokajam się i jest Ok. Mając częste przyspieszone bicia serca, jak ostatnio udalo mi się to trochę opanować, odczuwałem lęk - że coś jest nie tak - skoro w ogóle nie czuje serca. Proszę o wskazówkę - czy objawy mogą świadczyć o jakiś problemach kardiologicznych ?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Co oznaczają takie wyniki badań u 25-latki?

Witam. Robiłam niedawno badania: TSH wyszło za niskie, FT 3 oraz żelazo za wysokie, wypadają mi włosy, mam nieregularne miesiączki, ogólnie czuje rozdrażnienie, czasami mam uczucie kołatania serca, wzmożona potliwość. Lekarz rodzinny stwierdził że to nadczynność tarczycy a... Witam. Robiłam niedawno badania: TSH wyszło za niskie, FT 3 oraz żelazo za wysokie, wypadają mi włosy, mam nieregularne miesiączki, ogólnie czuje rozdrażnienie, czasami mam uczucie kołatania serca, wzmożona potliwość. Lekarz rodzinny stwierdził że to nadczynność tarczycy a endokrynolog zalecił tylko powtórzenie badań. Nie wiem co o tym myśleć. Jak szybko czegoś nie zrobię to wyłysieje
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak leczyć tą silną nerwicę?

Witam jestem kobietą mam 28 lat od paru miesięcy zmagam się z nerwicą lękową, Mam straszne nagłe ataki paniki nie potrafię już dłużej tego kontrolować najgorsze jest to że w tych momentach czuję że umieram serce mi Kołacze ręce się... Witam jestem kobietą mam 28 lat od paru miesięcy zmagam się z nerwicą lękową, Mam straszne nagłe ataki paniki nie potrafię już dłużej tego kontrolować najgorsze jest to że w tych momentach czuję że umieram serce mi Kołacze ręce się pocą oczy uciekają od jakiegoś czasu mam problemy z zasypianiem czujesz że gdy się kładę zamykam oczy już Zasypiam nagle otwieram oczy i wydaje mi się że nie mogę oddychać głowa strasznie mnie boli po lewej stronie od jakiegoś czasu czy w trakcie ataku paniki mogę ja dostać zawał już nie wiem co mam robić jestem umówiona na terapię ale lista do oczekiwania jest 12 tygodni nie wiem co mam robić wydaje mi się że mam chore serce że zaraz umrę że dostanę zawału nie daję już sobie rady bardzo proszę o pomoc czy możliwe że na tle Nerwowym mogę dostać złudzeń takich jak nieraz czuję odrealnienie czy nerwica może doprowadzić do zawału i by człowiek czuł się aż tak źle
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Jak leczyć taką postać depresji?

Witam.Leczę się od 2.5 roku na depresję po strasznym załamaniu psychicznym (tragedia rodzinna i mobbing w pracy) mam 48 lat. Początkowo była to depresja ciężka, później lekarz nazywał ją lekooporna. Miewałam myśli rezygnacyjne. Leciałam z wagi w najgorszym momencie nie... Witam.Leczę się od 2.5 roku na depresję po strasznym załamaniu psychicznym (tragedia rodzinna i mobbing w pracy) mam 48 lat. Początkowo była to depresja ciężka, później lekarz nazywał ją lekooporna. Miewałam myśli rezygnacyjne. Leciałam z wagi w najgorszym momencie nie wazylam nawet 40 kg. Obecnie waze 56 kg i jest to 6 kg więcej niż moja stała waga (bardzo przytyłam po prgabalinie). Jestem po okresie pomenopauzalnym. Korzystam z terapii psychologicznej. Obecnie jestem bez leków. Mialam 3 miesięczna terapie grupową w szpitalu klinicznym gdzie moja depresje nazwano umiarkowana. Pomimo terapii i leczenia wciąż mialam napady lęku, problemy z oddychaniem, płaczliwość,wysokie tętna, parestezje, silne bóle głowy, kołatanie serca, bezsenność. Byly lzejsze niż na początku gdy zachorowałam. Przed terapia grupową przeszlam covid. Od półtora miesiąca nie biore lekow. Chciałam spróbować czy dam radę, lekarz psychiatra i psycholog wspierają mnie w tej decyzji.Od ponad miesiąca, a właściwie po 2 szczepieniu miewam nasilone bóle mięśni, stawów,kręgosłupa, głowy, silne parestezje prawej części ciała, drętwienie prawj stopy i dłoni, uczucie strasznego zimna w dłoniach i stopach przyczym prawe są lodowate, napady leku, wysokie tętna nawet do 170, gdy leżę moje ciało się spina pojawią się taki dziwny odruch rzucania ręką lub nogami, nie mogę spać, męcza mnie koszmary jak usnę,. Zdarzają się napady silnego lęku z okropna dusznością, emocjonalne rozbicie, apatia. Jestem bardzo zmęczona. Lekarz i psycholog mowia ze muszę walczyć, tylko nie wiem czy dam radę. Teraz mam terapie psychodynamiczna. Kilka osób wspomina mi o behawioralnej. Szukam pomocy, bo cierpię. Znalazłam kontakt do psychoterapeutki która pracuje z pacjentami w nurcie behawioralnym, ale powiedziala mi ze nie może mnie objąć leczeniem jeśli moj obecny psycholog terapeuta nie wyrazi zgody. Nie rozumiem tego. Jak zapytać moja panią psycholog co o tym sądzi, co powiedzieć lekarzowi. Oboje pracują w jednym szpitalu i pewnie stosują ta sama technikę leczenia. Nie wiem sama czy wyjdzie mi to na dobre.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło
Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło

Jak mogę radzić sobie z tymi lękami?

Hej! Jeśli ktos bedzie chcial przeczytac cala opowiesc poprosilbym o jakies odpowiedzi.. Moja gorsza historia zaczeła sie w grudniu 2020roku mimo ze od zawsze byłem osoba nieodporną na stres oraz nerwową to w tym momencie chyba nastąpiła kumulacja. Natomiast historie... Hej! Jeśli ktos bedzie chcial przeczytac cala opowiesc poprosilbym o jakies odpowiedzi.. Moja gorsza historia zaczeła sie w grudniu 2020roku mimo ze od zawsze byłem osoba nieodporną na stres oraz nerwową to w tym momencie chyba nastąpiła kumulacja. Natomiast historie opowiem od samego poczatku. Ogólnie z nerwica problemy byly juz duzo wczesniej( w podstawowce sie zaczelo ) od bóli brzucha po dreszcze przy pisaniu np sprawdzianu/egzaminu. Wizyta u psychologa który stwierdzil ze nie jest w stanie mi pomoc i jedynie mam sie wybrac do psychiatry po leki(zalosne podejscie) a byłem przeciez jeszcze dzieckiem. W tym momencie zraziłem sie do lekarzy i stwierdziłem ze poradze sobie sam, kilka lat bylo okej wiadomo sytuacje bardziej stresowe typu pojscie do lekarza, jakies wazne wydarzenia konczyly sie sytuacjami z jakimis objawami. W gimnazjum po jakiejs sytuacji w ktorej potrzebowałem skorzystac z toalety a w okolicy jej nie było pojawil sie lęk przed brakiem mozliwosci skorzystania z toalety.. ( natomiast z tym tez sobie poradzilem po prostu sprawdzajac gdzie takowe są i problem znikł ). Kolejna rzecz to brak korzystania z komunikacji miejskiej z racji choroby lokomocyjnej której wstydzie sie np doznać wsród ludzi ( radze sobie w taki sposob ze unikam autobusow ) jezdze pociagami i samochodami tam czuje sie w miare okej. W liceum pojawilo sie uczucie wyskakiwania serca ( pojawila sie hipochondria, wyczytywanie o objawach jakis zawałach itp ) Rok meczenia sie az wszystkie badania serca wykazaly ze jest okej i po połtora roku przeszło. Nastąpił przełom w którym było około 4 lat spokoju ( cudowny czas ). W grudniu 2020 roku poczulem sie zle w supermarkecie ( bol brzucha, troche słabo prawdopodobnie z głodu bo nic nie jadłem ) pewna osoba mi powiedziala ze wygladam blado i to chyba skumolowało lęk, musialem wyjsc ze sklepu. Wszystko w porzadku, tydzien pozniej zaczelo sie jakies mrowienie przy skroni, dzien w dzien uczucie palacego uczucia w skroni az od wstania do pojscia spac.. Do tego w przeciagu tego czasu doszedl lęk wejscia do supermarketow chyba przez sytuacje w ktorej poczulem sie slabo, za kazdym razem w supermarkecie duze tetno wrazenie ze mdleje. Pojawiło sie to rowniez w ciagu calego dnia, uczucie bujanek,slabych nog, jakby chyba odrealnienia nie potrafie tego okreslic natomiast zawroty glowy to nie były bo chodziłem prosto, nikt nie widzial po mnie ze cos mi jest.. Doszły mrowienia w calym ciele, jakies kłucia doslownie w kazdym momencie dnia. Strasznie meczaca sytuacja, sklonilo mnie to do zadzwonienia do lekarza rodzinnego, bo kazdy twierdzil ze objawy ktore mam po prostu wymyslam to rowniez bylo dobijajace. Lekarz rodzinny dal skierowanie na podstawowe badania, krew, mocz, tarczyca, wszystko było w miare okej, dostalem po prostu suplementy diety do stosowania natomiast nic nie poprawia sie. Kolejna wizyta u lekarza ktory przepisal pramolan ( 2 miesiace stosowania ) nic nie pomogło jedyne co to przytyłem takze lek stopniowo zaczalem odstawiac. Lekarz skierował do neurologa to był marzec. Objawy mrowien zaczely stopniowo ustepowac, natomiast bujanki zostały czy jakkolwiek to nazwac. Neurolog zrobil badanie odruchowe było okej, przepisal na rtg szyji i rezonans głowy. Rtg wykazało zniesienie lordozy szyjnej a rezonans jakas wrodzona anomalie nic nieznaczaca klinicznie. Neurolog odesłal do domu mowiąc ze to nerwica. Jest lipiec wiekszosci z tych objawow juz nie mam oprocz chyba derealizacji ciągle? i bólu karku przy na przyklad odchylaniu glowy ale to akurat moze byc spowodowane ta zniesiona lordoza. Nadal odczuwam te jakby bujanki, zawroty glowy ale tego tak chyba nie mozna nazwac bo chodze prosto i nikt po mnie nic nie widzi, natomiast czuje jakbym byl pod wplywem alkoholu 2/3 piwa caly czas, strasznie jest to meczace i irytujace, ciagle trzymajace az do pojscia spac. W sklepach jest gorzej moze przez swiatlo? natomiast staram sie robic wszystko jak dawniej, nie odpuszczam aktywnosci oraz zakupow itp. Czasem mam to podczas stania,siedzenia,spaceru ale np podczas aktywnosci fizycznej np jazda na rowerze nie odczuwam tego prawie wcale. Pytanie takie co moge zrobic aby sie tego pozbyc, jak sobie z tym radzic? Sluchalem modułow, czytalem duzo postów a to nadal sie utrzymuje. Przepraszam za tak długi post natomiast musiałem sie wygadac z tym wszystkim a bliskim juz nie chce tego opowiadac bo chyba maja dosc. Jesli komus bedzie sie chcialo przeczytac calosc i udzielic jakis rad oraz pomoc to poprosze, co to jest,czy to skumolowany lęk, nerwica sie spotegowala,derealizacja? Bo ja kompletnie nie wiem i srednio sobie radze. Z góry dziekuje za odpowiedz :)
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło
Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło

Co mogę robić gdy przyspiesza mi serce?

Witam, mam skłonności do przyspieszonego rytmu serca, jednak bez jakichkolwiek zaburzeń/arytmii. Echo tez było wykonywane (serce zdrowe) ale to było przez duży nadmiar stresu i dolegliwości z tym związane ale mniejsza o to. Czy posiadając wyżej wymienione sklonnosci mogę pic... Witam, mam skłonności do przyspieszonego rytmu serca, jednak bez jakichkolwiek zaburzeń/arytmii. Echo tez było wykonywane (serce zdrowe) ale to było przez duży nadmiar stresu i dolegliwości z tym związane ale mniejsza o to. Czy posiadając wyżej wymienione sklonnosci mogę pic alkohol? nie czuje żadnych szarpnięć ani nie mam żadnych objawów sercowych, nie mam żadnych zaburzeń i wszystko jest w porządku.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z tymi drgawkami?

Witam. Miałam epizody drgawek od pasa w dół. Pojawia się szum w uszach uczucie szybkiego bicia serca tetno 118, wachania nastroju, osłabienie, niechęć do wszystkiego. Z początku myślałam że może mam nawroty padaczki bo w dzieciństwie się leczyłam jednak po... Witam. Miałam epizody drgawek od pasa w dół. Pojawia się szum w uszach uczucie szybkiego bicia serca tetno 118, wachania nastroju, osłabienie, niechęć do wszystkiego. Z początku myślałam że może mam nawroty padaczki bo w dzieciństwie się leczyłam jednak po 15 r drgawki ustąpiły które były z utratą przytomności . Zrobiłam EEG. Wynik neurolog widziała powiedziała że nie są to zmiany padaczkowe. Zrobiłam rezonans magnetyczny z kontrastem , czekam obecnie na wynik. Czy powyższe objawy mogą być wynikiem zaniedbania zębów? Panicznie boje się dentysty pójdę Tylko jak naprawdę nic z leków nie działa przeciwbólowo. Wyniki krwi morfologia wszystko w normie jedynie OB 21 PODWYŻSZONE.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznaczają u mnie te objawy po szczepieniu Covid?

Witam mam 20 lat 3 dni temu przyjęłam pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, od tamtej pory od wieczora mam objawy: ból głowy, pocenie się, mrowienie/drętwienie całego ciała głównie stóp i dłoni czasem swędzenie, uczucie jakby ktoś wbijał szpilki również w... Witam mam 20 lat 3 dni temu przyjęłam pierwszą dawkę szczepionki Pfizer, od tamtej pory od wieczora mam objawy: ból głowy, pocenie się, mrowienie/drętwienie całego ciała głównie stóp i dłoni czasem swędzenie, uczucie jakby ktoś wbijał szpilki również w oczy, ból w miejscu serca bardzo się martwię, czy te objawy minął? Dziś wzięłam magnez, co robić w takim przypadku? Czy takie objawy są złe po szczepieniu?
odpowiada 1 ekspert:
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
Patronaty