Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 6 , 6 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Psychiatria: Pytania do specjalistów

Jak mam poradzić sobie ze stresem i ciągłym lękiem?

Witam Rok temu obejrzałam film katastroficzny, od tego czasu zaczęłam się stresować nie potrafię normalnie funkcjonować, bo cały czas się stresuję. Od jakiegoś czasu, gdy się stresuję zaczynam drapać się po rękach, nie potrafię nad tym panować, a jak przestaję... Witam Rok temu obejrzałam film katastroficzny, od tego czasu zaczęłam się stresować nie potrafię normalnie funkcjonować, bo cały czas się stresuję. Od jakiegoś czasu, gdy się stresuję zaczynam drapać się po rękach, nie potrafię nad tym panować, a jak przestaję drapać to stres się pogarsza. Nie potrafię już się cieszyć życiem, a bardzo je kocham. Często krzyczę, płaczę, zamykam się w sobie i uderzam wszystko co popadnie, bo nie potrafię się uspokoić. Mam też tak że boję się śmierci, boję się, że mam jakąś chorobę, albo że moja rodzina ma. Przez to nie mogę normalnie funkcjonować i cieszyć się życiem.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Czy ból głowy może być spowodowany ciśnieniem?

Czy takie ciśnienie może być przyczyną bólów głowy? Około rok temu zaczeła mnie boleć codziennie głowa. Po pół roku szukania przyczyny zostałam skierowana do psychiatry przez neurologa. Głowa boli mnie w czole i skroniach. Gdy mierzę sobie ciśnienie (regularnie... Czy takie ciśnienie może być przyczyną bólów głowy? Około rok temu zaczeła mnie boleć codziennie głowa. Po pół roku szukania przyczyny zostałam skierowana do psychiatry przez neurologa. Głowa boli mnie w czole i skroniach. Gdy mierzę sobie ciśnienie (regularnie i o stałych porach) nie przekracza ono 110/60. Cały czas czuję się zmęczona a leki od psychiatry przestały działać. Ciśnienia nie podnosi ani kawa(nie piję jej na codzień), ani spacer. Czy ból głowy może być spowodowany ciśnieniem? Jak je podnieść natyralnie
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Czy faktycznie ten lek nie jest skuteczny w leczeniu ataków lęku?

Od wielu lat leczylam się fluoksetyna na ataki lęku. Było dobrze, aż tak że postanowiłam odłożyć robiąc to zgodnie z wskazówkami. Niestety po miesiącu mam nawrót choroby. Czy to prawda że fluoksetyna jest nieskuteczna w zaburzeniach lękowych Czy już nie mogę lub nie ma sensu do niej wrócić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co robić, gdy mąż chce odejść?

Witam tydzien temu dowiedzialam sie ze mąż mnie zdradza, ma kochanke. Jestesmy 21 lat po slubie, on jest za granica. Ja chcę ratowac nasza rodzine, ale on sie teraz boi. Chcę, zeby wrócił zebysmy spróbowali ja go kocham wybacze mu... Witam tydzien temu dowiedzialam sie ze mąż mnie zdradza, ma kochanke. Jestesmy 21 lat po slubie, on jest za granica. Ja chcę ratowac nasza rodzine, ale on sie teraz boi. Chcę, zeby wrócił zebysmy spróbowali ja go kocham wybacze mu i zapomnę ale on twierdzi ze nie ja juz tydzien go prosze mam juz depresję nie wiem co robic
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Czy jest możliwe, że ten lek działa na mnie w odwrotną stronę?

Witam. Nie wiem czy jest to możliwe ale dwa razy podchodziłam do leku o nazwie pramolan. Za pierwszym razem wzięłam go to nie zasnęłam całą noc, odstawilam go i następniej nocy zasnęłam. Wróciłam do niego kilka dni temu znowu wzięłam... Witam. Nie wiem czy jest to możliwe ale dwa razy podchodziłam do leku o nazwie pramolan. Za pierwszym razem wzięłam go to nie zasnęłam całą noc, odstawilam go i następniej nocy zasnęłam. Wróciłam do niego kilka dni temu znowu wzięłam go na noc i znowu nie zasnęłam. Czy jest to możliwe że ten lek działa na mnie w odwrotną stronę?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak ustalić swoją orientację?

Dzień dobry jestem w okresie dojrzewania, od ponad miesiąca straszliwie meczy mnie myśl o swojej orientacji seksualnej, takie problemy dziele ze swoimi 3 koleżankami. Rozmawiałam już o tym z mamą powiedziała mi, że według niej napewno jestem hetero, mówi ze... Dzień dobry jestem w okresie dojrzewania, od ponad miesiąca straszliwie meczy mnie myśl o swojej orientacji seksualnej, takie problemy dziele ze swoimi 3 koleżankami. Rozmawiałam już o tym z mamą powiedziała mi, że według niej napewno jestem hetero, mówi ze widzi to moich relacjach (jest lekarzem) W przyszłości chciałabym mieć męża, rodzine. Zakochałam się w 6 chłopcach do tego zauroczenia w celebrytach, to jednak rączkę dziecięce zauroczenia. Wydaje mi się, ze jestem hetero jednak nie jestem pewna. Są momenty, w których wydaje mi się, ze jestem bi, to nie trwa długo ok. 0,5 min. Kiedy chce to bardziej przeanalizować takie myśli znikają. W klasie w środku ludzi czuje się hetero, do innych, obcych kobiet (po przemyśleniach) czuje uprzedzenie. Czuje ogromny lek, to mnie przerasta. Dla sprawdzeni obejrzałam filmy pornograficzne. Podniecały mnie filmy zarówno gejowskie, lesbijskie i hetero. nie wiem czy mogę to tak nazwać ale chyba, troszkę podniecały mnie filmy tańczących kobiet. Bardzo się boje, raczej nie mogłabym być w związku ,,psychicznym’’ z kobieta chociaż to sobie wyobrażam. Nie pociąga mnie żadna kobieta, którą znam. Trochę obrzydzają mnie namiętne pocałunki lesbijek, choć nie namiętne nie. Czuje bezsilność gdy w filmach czy serialach oglądam pary kobiet homoseksualnych. Na połączyli zastanawiałam się czy nie jestem homo teraz to trochę się zmieniło, wydaje mi się, że jestem hetero ale łapią mnie natrętne myśli o biseksualności, teraz po obejrzeniu tych filmów pornograficznych meczy mnie to jeszcze bardziej. Słyszałam, że podniecenie podczas filmów poronograficznych jest nie zależne od płci i go poprostu odruch ale nie wiem czy to prawda. Moje małe podniecenie przy filmikach kobiet tłumacze sobie poznawaniem płci, okresem homofili czy tym, że moje koleżanki też tak mają. Boje się, że coś wypieram, już tego dobrze nie rozumiem. Moje koleżanki mają podobnie. Meczy mnie ta myśl odkąd wstanę. Bardzo proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Czy te zioła mogły wejść w interakcję z tym lekiem?

Witam, cierpię na depresje i niedoczynność tarczycy jak również zespół jelita drazliwego. Od trzech dni mam podawane wenlafaksyne. Pierwsza tabletka 75mg później 37 ze względu na silne efekty uboczne. Jednak dzisiaj zauważyłam że szczypie mnie gardło i mam zmiany (zgrubienia)... Witam, cierpię na depresje i niedoczynność tarczycy jak również zespół jelita drazliwego. Od trzech dni mam podawane wenlafaksyne. Pierwsza tabletka 75mg później 37 ze względu na silne efekty uboczne. Jednak dzisiaj zauważyłam że szczypie mnie gardło i mam zmiany (zgrubienia) na języku. Czy to jest normalne przy tych lekach? Ponadto rano biorę lthyroxin i pije mieszanke zioł(inulina z cykorii,młody jeczmien bio, babka jajowata luski, len nasiona, babka plesznik nasiona, Wit C, sól himalajska, morwa biała extrakt) z sokiem z cytryny oraz kawę z odrobiną soku imbirowego, cynamonem, kurkuma i szczypta pieprzu cayenne. Wcześniej te zioła i kawa nie miały na mnie innego wplywu. Czy spożywane zioła mogły wejść w interakcje z wenlafaksyne? Dziękuję

Dlaczego odczuwam lęki przed śmiercią?

Witam. Od jakiś dwóch lat miewam lęki przed śmiercią. Budzę się rano, od razu puls skacze do 100, dziś nawet 120 i tak do popołudnia zazwyczaj. Byłam ostatnio u kardiologa, serce zdrowe, jedynie śladowe wypadanie płatka zastawki mitralnej. Mam... Witam. Od jakiś dwóch lat miewam lęki przed śmiercią. Budzę się rano, od razu puls skacze do 100, dziś nawet 120 i tak do popołudnia zazwyczaj. Byłam ostatnio u kardiologa, serce zdrowe, jedynie śladowe wypadanie płatka zastawki mitralnej. Mam bóle kręgosłupa piersiowego zdiagnozowana dyskopatia. Czasem bóle, uciski w klatce piersiowej, gula w gardle. Najgorsze że nie umiem uspokoić tętna choć biorę beta bloker. Czy to nerwica? Mam 160 cm wzrostu, ważę 50 kg. Czy grozi mi zawał?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Czy to normlana reakcja na taki lek?

Dzień Dobry Od 5 lat lecze się na nerwicę oraz stany depresyjne, ( chodzę do psychiatry, oraz psychologa) Przez ostatnie lata było już bardzo dobrze, lecz ostatnimi miesiącami mi się pogorszyło, w nocy ciężko mi spać, często nie śpię i... Dzień Dobry Od 5 lat lecze się na nerwicę oraz stany depresyjne, ( chodzę do psychiatry, oraz psychologa) Przez ostatnie lata było już bardzo dobrze, lecz ostatnimi miesiącami mi się pogorszyło, w nocy ciężko mi spać, często nie śpię i czuję ucisk w klatce oraz mam podwyższone ciśnienie cos w tym przedziale (140\80) oraz czasem drgnie np nogi. Od kilku miesięcy biorę faverin, lecz ostatnio dodatkowo przepisał mi kwetaplex, lecz po tym nowym leku bardzo źle się czuje, np: wezmę go o 22 to śpię do 15 I gdy wstanę kręci mi się w głowie. Czy to jest normalna reakcja na ten lek? Ponieważ wizytę mam za tydzień i zastanawiam się czy czekać tydzień czy spróbować jednak ustalić jakoś wcześniej jak by się dało. Błagam o pomoc wiem że lekarz nie znający mnie nie będzie w stanie mi powiedzieć czy go odstawić, lecz chciałbym wiedzieć czy to normalna reakcja organizmu na lek, i czy jesli dalej to będę brał przez kilka dni może się coś stać? Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Czy w tej sytuacji szpital psychiatryczny to jedyne wyjście?

Witam, moja mama ma nerwice lekowa, jest pod opieka prywatnego psychiatry, od 3 tygodni bierze leki, pół tabletki escitilu i 1 tabletka trittico dziennie, są dni takie jak dzisiaj ze mamy nie da się uspokoić, ma tak Mocne napady strachu... Witam, moja mama ma nerwice lekowa, jest pod opieka prywatnego psychiatry, od 3 tygodni bierze leki, pół tabletki escitilu i 1 tabletka trittico dziennie, są dni takie jak dzisiaj ze mamy nie da się uspokoić, ma tak Mocne napady strachu ze nie da się jej przetłumaczyć ze nic jej nie grozi, jwszystkie próby uspokojenia jej są na nic, jest załamana i przestała myśleć racjonalnie,co robić w takiej sytuacji ? Przestaliśmy sobie radzić i jesteśmy bezradni, lekarz mówi ze leki potrzebują czasu żeby zaczęły działać. Czy szpital psychiatryczny to jest jakies wyjście ? Proszę o podpowiedz.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Janiszewska
Lek. Anna Janiszewska

Groźba samobójstwa po rozstaniu

Pomóżcie mi.Byłam z chłopakiem prawie 5 lat. Chcialam przerwę przez 2 tygodnie, chciałam od niego odpocząć.  Zachowywał się nachalnie, ciągle się pytal co robie. Mial problemy o wszystko. Doszło do tego, że sam zerwał, kazał mi spier... Stwierdziłam, że to... Pomóżcie mi.Byłam z chłopakiem prawie 5 lat. Chcialam przerwę przez 2 tygodnie, chciałam od niego odpocząć.  Zachowywał się nachalnie, ciągle się pytal co robie. Mial problemy o wszystko. Doszło do tego, że sam zerwał, kazał mi spier... Stwierdziłam, że to lepiej że zerwaliśmy, nie bede sie juz męczyć psychicznie. Ale potem zaczął pisać ze mnie przeprasza, że mam mu wybaczyc. I napisal ze sie zabije. Nie odpisuje mi, nie odzywa sie do mnie. Ale telefon jest włączony. Dziś przekazał swojej mamie list pożegnalny. A teraz wiem ze jest w mojej miejscowości gdzie mieszkam. Co ja mam robic?! 
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Dorota Nowacka
Mgr Dorota Nowacka

Czy taka ilość leków może jej zaszkodzić?

Dzień dobry. Mam problem z moją mamą, która jest lekomanką. Ogólnie to bierze dużo leków psychotropowych od wielu lekarzy, żaden lekarz tak na prawdę jej nie prowadzi, każdemu gada co innego i przepisują jej różne leki, a moja mama sobie... Dzień dobry. Mam problem z moją mamą, która jest lekomanką. Ogólnie to bierze dużo leków psychotropowych od wielu lekarzy, żaden lekarz tak na prawdę jej nie prowadzi, każdemu gada co innego i przepisują jej różne leki, a moja mama sobie bierze i miesza je wszystkie "jak się jej podoba". Mama ma depresję i silną nerwicę (zaburzenia lękowe). Wypiszę leki które bierze i proszę o pomoc-poradę, czy taki miks - na ile jest szkodliwy (bo na pewno nie leczniczy) oraz czy może jej się w końcu coś stać, bo to już trwa z 15 lat. Mama ma 61 lat. Wstaje o 10, w ciągu dnia leży i ogląda telewizję albo siedzi na Facebook i niewiele poza tym, nie ma znajomych, nie wychodzi z domu, nie kąpie się, wszystko obtłumacza i jest taki mur, że Ja, jej syn, nie jestem w stanie w ogóle z nią rzetelnie porozmawiać o problemie. Do tego mama ma otyłość II stopnia. Wypiszę leki które bierze w ciągu dnia: 1. Alprazolam 1-2 mg 2. Sertalina 100 mg 3. Pregabalina (600 mg - na raz, po tym chodzi jak naćpana, ale z reguły mniej, ok. 300 mg) 4. Na noc - 100 mg kwetiapiny 20 mg zolpidemu Do tego leki na nadciśnienie Valsacor 320 mg amlodypina 5 mg, jak jej skacze do 200 ciśnienie to bierze captopril pod język 25-100 mg, średnio 2-3 razy w tygodniu ma takie wysokie skoki. I jeszcze Bibloc wieczorem na nadciśnienie 2,5 mg. Plus pełno suplementów - witaminy, omega, jakieś inne bzdurne, tanie badziewia. Jak bardzo mama sobie szkodzi, czy może jej się coś stać? Czy tyle leków w ogóle brać jest sens?? Czy tyle leków może doprowadzić do śmierci?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Janiszewska
Lek. Anna Janiszewska

Czy nadmierna potliwość to skutek uboczny tych leków?

Dzień dobry, Mam depresje i biorę dwa leki trittico XR na noc 150 i dutilox 60 rano, od samego początku przyjmowania tych leków pocę się w nocy, czy to minie? Czy zmienić leki? Czy to po tych lekach. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Janiszewska
Lek. Anna Janiszewska

Czy jest szansa, że wszystko wróci do normy?

Witam, Podejrzewam, że mój mąż choruje na CHAD. Był u psychiatry i lekarka zdiagnozowala jak na razie stan manii, natomiast stany depresyjne też ma, z tym, że podczas ich trwania jeszcze nikt go nie diagnozowal. Nasiliły się wszystko po... Witam, Podejrzewam, że mój mąż choruje na CHAD. Był u psychiatry i lekarka zdiagnozowala jak na razie stan manii, natomiast stany depresyjne też ma, z tym, że podczas ich trwania jeszcze nikt go nie diagnozowal. Nasiliły się wszystko po urodzeniu naszego dziecka, jak dziecko miało rok odszedł, stwierdził, że nigdy nie był ze mną szczęśliwy i mnie nienawidzi. Ma długi, nie chce spotykać się z dzieckiem... Co mogę zrobić? Do niego nie dociera, że jest chory, uważa że to moja wina, że odszedł, bo go nie doceniałam. Czy jest szansa, że wszystko wróci do normy, że z nim wszystko będzie ok? Czy mam mieć nadzieję, czy lepiej układać sobie życie bez niego?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Anna Janiszewska
Lek. Anna Janiszewska

Jak odstawić ten lek po 6 latach stosowania?

Osoba 70 lat, kobieta. Jak odstawi Velaxin ER 75 (wenlafaksyna) po 6 latach przyjmowania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Dlaczego moja córka mówi, że widzi zjawy?

Dzień dobry Moja córka ma 16 lat od paru lat zmaga się z problemem widzenia jakiś zjaw. Jak mieszkaliśmy w starej kamienicy myślam że to możliwe, w końcu nigdy nie wiadomo co tam się wydarzyło. Ale w tym roku przeprowadziliśmy... Dzień dobry Moja córka ma 16 lat od paru lat zmaga się z problemem widzenia jakiś zjaw. Jak mieszkaliśmy w starej kamienicy myślam że to możliwe, w końcu nigdy nie wiadomo co tam się wydarzyło. Ale w tym roku przeprowadziliśmy się domowego domu, który sami budowaliśmy od podstaw. Dom jeszcze nieskończony ale nasz i uważaliśmy że to wszystko minie. Niestety tak się nie stało. Te zjawiska tutaj też się pokazują, są straszniejsze jakby bardziej źle że się wyprowadziliśmy i każą robić krzywdę mojej córę ale też innym członkom rodziny. Bardzo się boimy. Wizytę u psychiatry też mieliśmy ale bez skutku, wizyty u pedagoga i wiele innych różnych działań
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Jak mam sobie poradzić z lękiem przed śmiercią?

Myśle o śmierci tak już od 20 lat! Z domu wychodzę jak tylko muszę do sklepu. Tak to w domu zwykle siedzę przed tv. Boję się o siebie i bliskich.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Jak mam sobie poradzić ze stresem?

Witam, mam 24 lata i od jakiś 8 miesięcy dopada mnie przeszywający moje ciało stres. Występuję on zazwyczaj, gdy w pracy (przez pandemie) mamy różne szkolenia online, to jak ktoś się mnie coś pyta to dopada mnie taki stres, że... Witam, mam 24 lata i od jakiś 8 miesięcy dopada mnie przeszywający moje ciało stres. Występuję on zazwyczaj, gdy w pracy (przez pandemie) mamy różne szkolenia online, to jak ktoś się mnie coś pyta to dopada mnie taki stres, że ręce mi zaczynają drżeć, szyja mam uczucie strasznego napięcia w całym ciele oraz mam chęć po prostu uciec. Zarówno na kursie z francuskiego mam to samo, gdy lektor mnie się zapyta o coś albo mam coś powiedzieć to chcę uciec. Czasem też takie objawy występują, gdy WIEM, że poznam kogoś nowego. Nie wiem za bardzo jak sobie z tym radzić, a dość mi to doskiwera.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bartosz Neska
Mgr Bartosz Neska

Co takiego się teraz ze mną dzieje?

Dzień dobry. Mam 23 lata, jestem w związku od prawie 6 lat, od 3 miesięcy razem mieszkamy. Od około 6 miesięcy mam problem. Nie wiem kim jestem, gdzie jest moje miejsce, jak mieszkałam z rodzicami strasznie tęskniłam za chłopakiem, jak... Dzień dobry. Mam 23 lata, jestem w związku od prawie 6 lat, od 3 miesięcy razem mieszkamy. Od około 6 miesięcy mam problem. Nie wiem kim jestem, gdzie jest moje miejsce, jak mieszkałam z rodzicami strasznie tęskniłam za chłopakiem, jak mieszkam z nim to chce wrócić do rodziców. Jestem bardzo emocjonalna, mam huśtawki nastrojów, nie mam na nic ochoty, nie mam siły nic robić. Czasem jak patrzę na twarz bliskiej mi osoby to mam wrażenie jakbym widziała ją pierwszy raz i zastanawiam się czy ja tą osobę w ogóle znam. Właśnie kończę trzeci kierunek studiów, jednak nie wiem czy to ma sens. Martwię się wszystkim i o wszystkich. Bardzo mnie denerwuja odgłosy osób podczas jedzenia, popełniane przez nich błędy ortograficzne czy słowne. Boję się zmian. Nie potrafię podejmować ważnych decyzji. Nie wiem co mam robić, proszę o pomoc!
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś

Czy to na pewno był atak nerwicy?

Witam, jestem 28letnia kobietą... Na początku września miałam traumatyczne przeżycie... 3 tyg później wylądowałam na pogotowiu. W jednej chwili zaczęło mnie palić w przełyku... Myślałam że źle połknęłam tabletkę od lekarza i zaczęła mi się tam rozpuszczać...Za chwilę jednak poczułam... Witam, jestem 28letnia kobietą... Na początku września miałam traumatyczne przeżycie... 3 tyg później wylądowałam na pogotowiu. W jednej chwili zaczęło mnie palić w przełyku... Myślałam że źle połknęłam tabletkę od lekarza i zaczęła mi się tam rozpuszczać...Za chwilę jednak poczułam coś jeszcze...zaczęła mi mrowić twarz, źle zaczęłam widzieć, koszmarnie rozbolała mnie głowa. Po chwili doszły kolejne objawy... Dostałam przykurczu rąk, nadgarstki wygięły się do środka, palce dłoni zesztywniały w przeciwnym kierunku, dłonie lodowate i zesztywnieni dolnych kończyn z ogromnym skurczem w łydkach. Natychmiast wyruszyliśmy na pogotowie. W drodze prosilam męża (bełkotalam bo tak paraliżowało mi twarz) żeby masował mi dłonie , bałam się że będę już sparaliżowana do końca życia. Nie potrafiłam dojść do szpitala... Wszystkie pielęgniarki zbiegły się, zaczęły mierzyć mi puls i ciśnienie... Okazało się że miałam 166 pulsu i 160/ileś ciśnienia. Sugerowały że mam udar. Zrobiono mi ekg, podano zastrzyk na uspokojenie, tabletkę pod język i jakiś syrop. Karetka przewiozła mnie do innego szpitala na obserwację, gdzie również dostałam zastrzyk, pobrano mi krew i podłączono do kroplówki. Na wypisie napisano że to silny atak nerwicy. Skierowano mnie wieczorem do szpitala psychiatrycznego. Mam teraz opiekę psychiatry i psychologa. Ale czy na pewno to atak nerwicy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski
Patronaty