Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 1 , 3 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Węglowodany: Pytania do specjalistów

Czy taki rozkład makroskładników jest odpowiedni?

Witam, chciałabym zadać pytanie dotyczące makroskladnikow w diecie, jem 2100 kcal dziennie (aktualnie staram się zredukować tkankę tłuszczowa i jednoczenie nie schudnąć, wiec staram się jeść dokładnie tyle kalorii ile potrzebuje) i rozkładając to na makroskladniki jest to: 25% białka... Witam, chciałabym zadać pytanie dotyczące makroskladnikow w diecie, jem 2100 kcal dziennie (aktualnie staram się zredukować tkankę tłuszczowa i jednoczenie nie schudnąć, wiec staram się jeść dokładnie tyle kalorii ile potrzebuje) i rozkładając to na makroskladniki jest to: 25% białka 25% tłuszczów 50% węglowodanów Chciałabym wiedzieć czy taki rozkład makroskladnikow jest odpowiedni czy nie, wydaje mi się ze jem za duzo węglowodanów, ale ograniczając je musiałabym zwiększyć podaż białka albo tłuszczu aby kalorie się zgadzały. Prosze o pomoc i z góry dziekuje.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mateusz Durbas
Mgr Mateusz Durbas

Z jakim lekarzem powinienem się skonsultować?

U jakiego lekarza mogę przebadac się na występowanie rzadkich chorób metabolicznych uwarunkowanych genetycznie? Po spożyciu węglowodanów występują objawy neurologiczne. Wykluczono mi choroby często występujace typu cukrzyca, itp.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co robić z tymi wysokimi cukrami?

Witam Serdecznie, Mam cukrzyce typu 1 juz 11 lat. Zasze była dobrze kontrolowana i nie mialam dluzszych problemów od jakiegoś czasu zauważyłam, że bardzo szybko skacze mi poziom cukru nawet po zjedzeniu ilosci dawki weglowodawow i wstrzykniecziu insuliny. Jem regularnie,... Witam Serdecznie, Mam cukrzyce typu 1 juz 11 lat. Zasze była dobrze kontrolowana i nie mialam dluzszych problemów od jakiegoś czasu zauważyłam, że bardzo szybko skacze mi poziom cukru nawet po zjedzeniu ilosci dawki weglowodawow i wstrzykniecziu insuliny. Jem regularnie, wyliczam weglowodany, jem dość mało.. rano cukier po przebudzeniu jest dość duży.. (daje lantusa 2j na noc, na dzien rano 16) Przed śniadaniem 6.00 cukier 101 śniadaniem insulina godz.10.00 cukier 250... czy to wina lantusa ? Często w nocy ok 1 spada mi cukier.. dojadam ale nie duzo. W ciągu dnia takze mam dość wysokie cukry mimo iż wyliczam WW. Czy powinnam tez białka?? Czy to wina lantusa i powinnam zwiększyć stopniowo o 1j ? Dodam ze na 24h łącznie daje lantusa 18j Wyliczam WW)ile przypada humalogu na gramy) a i tak jest cos nie tak..jestem załamana.. Proszę o pomoc i sugestie.
odpowiada 1 ekspert:
dr n. med Monika Łukaszewicz
dr n. med Monika Łukaszewicz

Co zrobić z wypadaniem włosów po diecie?

Dzień dobry, Przez 3 miesiące stosowałam dietę ketogeniczną, schudłam, ale zaczęły bardzo wypadać mi włosy. 2 miesiące temu zaczęłam jeść węglowodany, w tym miesiącu zrobiłam badania- są w normie. Jedynie żelazo przed dietą było 117, a teraz jest... Dzień dobry, Przez 3 miesiące stosowałam dietę ketogeniczną, schudłam, ale zaczęły bardzo wypadać mi włosy. 2 miesiące temu zaczęłam jeść węglowodany, w tym miesiącu zrobiłam badania- są w normie. Jedynie żelazo przed dietą było 117, a teraz jest 70. Jak długo zajmie moim włosom powrót do normy i przestaną wypadać? Dodatkowo zażywam multiwitaminy, biotynę oraz stosuję wcierkę Alpricot od dermatologa.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Dorota Kowalczyk (Lipińska)
Lek. Dorota Kowalczyk (Lipińska)

Dlaczego moja waga nie może spaść?

Mam 23 lata, 170cm wzrostu i ważę 67 kg. Od wielu lat odżywiam się zdrowo. Praktycznie w ogóle nie jem przetworzonego jedzenia. Podstawą mojej diety są - skyry, lekkie serki wiejskie, owsianka na mleku owsianym, gotowane jajka i warzywa.... Mam 23 lata, 170cm wzrostu i ważę 67 kg. Od wielu lat odżywiam się zdrowo. Praktycznie w ogóle nie jem przetworzonego jedzenia. Podstawą mojej diety są - skyry, lekkie serki wiejskie, owsianka na mleku owsianym, gotowane jajka i warzywa. Jem niewielkie porcje, unikam węglowodanów, ponieważ kiedyś miałam podejrzenie insulinoopornosci. Od miesiąca stosuje jeszcze batdzirj restrykcyjna dietę niż na codzień. Od roku utrzymywałam wagę w okolicach 62-64 kg a niedawno przytyłam do 67... Ćwiczę codziennie, minimum 5 razy w tygodniu nawet 2 razy dziennie. Moje treningi to 6 godizn zumby tygodniowo 15-30min ćwiczenia HIIT, tabata, lub na mięśnie brzucha i pleców. Ćwiczenia robię rano, na czczo, zumbe wieczorem, czasem biegam. W ostatnich 4 tygodni zrobiłam 48 treningów. Spożywam między 1200 a 1700 kcal dziennie, przestałam liczyć dokładnie, bo wpadałam w paranoje. Wcześniej na półrocznej diecie 1200kcal nie schudłam wcale. Później jakoś samo spodalo z około 70 na to wspomniane wcześniej 62-64, a że była to zawsze taka moja stała waga, miałam nadzieję że to się utrzyma. Co jest ze mną nie tak? Wiem że waga to nie jedyny wyznacznik, ale według wagi analitycznej mój poziom tkanki mięśniowej nie wzrósł aż tak znacząco. Zawsze miałam tendencje do opuchlizny i zatrzymywania wody, ale ile to się może utrzymywać? Zaczynam być zdesperowana.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mariusz Lorenc
Mgr Mariusz Lorenc

Co może znaczyć odczuwanie głodu po obfitym posiłku?

Dzien dobry, zmagam się z następującym problemem. Zjem obfity posiłek bogaty w węglowodany, białka i tłuszcze, czuję się najedzona, a po 30 minutach znowu jestem głodna, nie wiem od czego to zależy, nie potrafię się uporać z tym problem, ponieważ... Dzien dobry, zmagam się z następującym problemem. Zjem obfity posiłek bogaty w węglowodany, białka i tłuszcze, czuję się najedzona, a po 30 minutach znowu jestem głodna, nie wiem od czego to zależy, nie potrafię się uporać z tym problem, ponieważ po dużym posiłku powinnam być syta a ja jestem za kilkadziesiąt minut głodna na nowo, proszę o pomoc, z góry dziękuję
odpowiada 2 ekspertów:
Mgr Mateusz Durbas
Mgr Mateusz Durbas
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jak ocenić ten wynik badania stolca?

Witam w badaniu ogólnym kału wyszło mi barwa brązowa, konsystencja luźna, woń swoista, PH - 6 (norma 7-8), krople tłuszczu - nieliczne w preparacie, bardzo liczne ziarna skrobii, pojedyncze w preparacie włókna mięsne, nie wykryto pasożytów i krwii utajonej w... Witam w badaniu ogólnym kału wyszło mi barwa brązowa, konsystencja luźna, woń swoista, PH - 6 (norma 7-8), krople tłuszczu - nieliczne w preparacie, bardzo liczne ziarna skrobii, pojedyncze w preparacie włókna mięsne, nie wykryto pasożytów i krwii utajonej w kale. ktoś pomoże mi w interpretacji? jestem osobą stosującą dietę z przewagą węglowodanów (duże ilości ryżu) oraz warzywno-owocową. z góry dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy odżywki sportowe mogą wywołać atak padaczki?

Witam. Czy odżywki sportowe takie tak białko kreatyna węglowodany moga wywołać atak padaczki kiedy ktoś miał?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jaki rodzaj diety powinienem zastosować?

Dzień dobry, Jaką dietę stosować? Zalecenia a może konkretne posiłki - zestawienie na cały dzień. - nietolerancja pokarmowa na gluten (pszenica) - WZW B (badania ilościowe wirusa: / spadek 2019. IX. - 2.140 jednostek 2020. I. - 1.960 jednostek -... Dzień dobry, Jaką dietę stosować? Zalecenia a może konkretne posiłki - zestawienie na cały dzień. - nietolerancja pokarmowa na gluten (pszenica) - WZW B (badania ilościowe wirusa: / spadek 2019. IX. - 2.140 jednostek 2020. I. - 1.960 jednostek - po zjedzeniu większej ilości słodyczy, chleba żytniego głośniej strzela w stawach (głównie) skokowych. Podobno mój organizm nie metabolizuje do końca węglowodanów. Dieta ketogeniczna czy Furhmana? Orzechy są OK? Z góry dziękuję,
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jakie są właściwe zalecenia do spożywania warzyw w podeszłym wieku?

Witam, mam pewien problem, ponieważ zauważyłam, że moi dziadkowie w wieku 85-93 lat nie spożywają praktycznie żadnych warzyw, nawet gotowanych czy przetartych, przecierów itp. Gotowaniem posiłków i robieniem zakupów zajmują się głównie moi rodzice. Często namawiam ich do włączenia nawet... Witam, mam pewien problem, ponieważ zauważyłam, że moi dziadkowie w wieku 85-93 lat nie spożywają praktycznie żadnych warzyw, nawet gotowanych czy przetartych, przecierów itp. Gotowaniem posiłków i robieniem zakupów zajmują się głównie moi rodzice. Często namawiam ich do włączenia nawet gotowanej marchewki, szpinaku czy lekkostrawnych surówek do menu. Jednak rodzina jest przekonana, ze warzywa w diecie osób starszych nie są wskazane i mogą zaszkodzić. Zaznaczę, że istnieją problemy z zaparciami lub inne czynnościowe jelit. Dodatkowo dziadkowie używają sporo tłuszczów zwierzęcych np. masło a źródłem węglowodanów są ziemniaki i jasny chleb. Od czasu do czasu jedzą kefir lub jogurt naturalny. Jakie są więc właściwe zalecenia do spożywania warzyw oraz ich formy u osób w tak podeszłym wieku?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Czy jeżeli wrócę do właściwych nawyków waga się unormuje?

Witam. Kobieta 35 lat. Staram się zdrowo odżywiać, mało a często, trenuję aerobik kilka razy w tygodniu, bo lubię, piję 4-5 szklanek wody. Wagę utrzymywałam już wiele lat odkąd schudłam. Od pewnego czasu zaczęłam tyć, raczej bardziej puchnąć. Nie wykluczam,... Witam. Kobieta 35 lat. Staram się zdrowo odżywiać, mało a często, trenuję aerobik kilka razy w tygodniu, bo lubię, piję 4-5 szklanek wody. Wagę utrzymywałam już wiele lat odkąd schudłam. Od pewnego czasu zaczęłam tyć, raczej bardziej puchnąć. Nie wykluczam, że moja dieta jest zbyt mało kaloryczna stąd przy mojej codziennej aktywności paradoksalnie przybieram. Jem 1300-1600 kcal. Czy powinnam jeść więcej / mniej? Jak jeść bardziej wartościowo? Wybieram produkty lżejsze wagowo, bo nie cierpię tego uczucia przepełnienia, stąd więcej w mojej diecie białka i węglowodanów typu płatki (do południa) zamiast warzyw i owoców. Boję się dalej przytyć i jednocześnie boję się tego uczucia ciężkości, po więcej ważącym chociaż wartościowym posiłku. Czy wzrost wagi może też wynikać z tego, że ostatnio z racji rodzinnych uroczystości częściej sięgałam po napoje procentowe i nie były to małe ilości? Czy jeżeli wrócę do właściwych nawyków waga się unormuje? Tarczycy dawno nie robiłam inne wyniki w normie. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jak sobie pomóc z wagą?

Przez okres kilku miesięcy byłem na lekach mirtazapinie oraz olanzapinie. Łącznie na nich przytyłem ponad 25 kg (mówię o wadze, kiedy leki już odstawiłem i odczekałem trochę by całkowicie zeszły z organizmu). Od tej pory przeszedłem na dietę ketogenową (50-70g... Przez okres kilku miesięcy byłem na lekach mirtazapinie oraz olanzapinie. Łącznie na nich przytyłem ponad 25 kg (mówię o wadze, kiedy leki już odstawiłem i odczekałem trochę by całkowicie zeszły z organizmu). Od tej pory przeszedłem na dietę ketogenową (50-70g węglowodanów/d), dodałem dietę intermittent fasting (18/6) oraz ćwiczę intensywnie fizycznie. Waga faktycznie spadła, nabrałem trochę mięśni. Pomimo tych diet (łącznie jadam 1300-1500 kcal/d nisko przetworzonych produktów) i ćwiczeń, nadal mam nadwagę (75kg przy 173cm wzrostu), dość spory brzuch i ogółem ciało widocznie otłuszczone. Badałem do tej pory poziom trójglicerydów oraz krzywą cukrową (glukoza na czczo oraz po 2h) - w normie. Mój lekarz twierdzi, że te 25kg to przypadek i nie ma związku z tymi lekami, inny lekarz zasugerował mi dietę i ćwiczenia (pomimo powyższego opisu). Badania naukowe twierdzą, że te leki przyczyniają się do problemów w różnoraki sposób, m.in. poprzez zahamowanie termogenezy, czego leczyć się obecnie nie da. Poziom cukru również rozumiem wyklucza u mnie możliwość cukrzycy czy insulinooporności, a tym samym dostanie metforminy (która jest częstym połączeniem z olanzapiną na zachodzie w celu ograniczenia wpływu tego leku na wagę). Pragnę zapytać czy jest jeszcze coś, co mogę zrobić aby sobie pomóc z wagą? Na pomoc lekarzy osobiście pewnie będę mógł dopiero liczyć, kiedy pokażę na papierze badanie wskazujące na problem, więc może powinienem zbadać jakiś parametr organizmu? Dziękuję z góry za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr inż. Angelika Piskorz
Mgr inż. Angelika Piskorz

Jakie powinnam wykonać badania by wykluczyć inne przyczyny czy też choroby?

Od dłuższego czasu jestem zmęczona, mam zawroty głowy, pajączki na kończynach dolnych (łydki), skurcze w łydkach, nie mam apetytu a jeśli już chcę jeść to są to węglowodany np.ciastka, ciasta lub jakieś cukierki czekoladowe, nutella itp. Mam bardzo małe... Od dłuższego czasu jestem zmęczona, mam zawroty głowy, pajączki na kończynach dolnych (łydki), skurcze w łydkach, nie mam apetytu a jeśli już chcę jeść to są to węglowodany np.ciastka, ciasta lub jakieś cukierki czekoladowe, nutella itp. Mam bardzo małe pragnienie tzn potrafię wypić tylko maks 500ml w ciągu dnia,największe pragnienie jest wieczorem przed snem, nie mam ochoty na mięso. Mam 33 lata, 173cm i 59kg,jestem szczupła, mam niski poziom tkanki tłuszczowej, mieszkam na 4 piętrze i bolą mnie mięśnie po wejściu na 4 piętro i szybciej bije mi serce za każdym razem. Domyślam się że to z niedożywienia i zbyt małej ilości płynów. Jakie powinnam wykonać badania by wykluczyć inne przyczyny czy też choroby.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Jak zmniejszyć ten apetyt na węglowodany?

Nie radzę sobie z wilczym apetytem na węglowodany w postaci słodyczy, chipsów, pieczywa czy też np. wafli ryżowych. Jest to apetyt występujący szczególnie po normalnych posiłkach. Po zjedzeniu już nie jestem głodny. Rytuał powtarza się codziennie. Od kilku lat mam... Nie radzę sobie z wilczym apetytem na węglowodany w postaci słodyczy, chipsów, pieczywa czy też np. wafli ryżowych. Jest to apetyt występujący szczególnie po normalnych posiłkach. Po zjedzeniu już nie jestem głodny. Rytuał powtarza się codziennie. Od kilku lat mam otyłość tj. 95 kg do 117 kg w 3 lata. Jest też widoczna w postaci otyłości brzusznej oraz zgrubienia twarzy. Nie jestem w stanie się odchudzić poprzez ruch oraz zmianę nawyków żywieniowych. Próby podejmowane kończyły się porażką. Odbija się to na mojej kondycji psychicznej w postaci objawów depresyjnopodobnych. Występują również uderzenia gorąca. Wykonywane do tej pory badania poziomu glukozy we krwi oraz TSH zawsze były w normie.
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jak mogę pozbyć się tkanki tłuszczowej?

Witam, Chciałabym zadać pytanie dot. redukcji tłuszczu, chciałabym się go w jak największym stopniu pozbyć, jednak zalezy mi na tym aby nie schudnąć. Stara się jeść odpowiednia ilość białka(2g na kg ciała), węglowodanów (4g na kg ciała) i tłuszczu, około... Witam, Chciałabym zadać pytanie dot. redukcji tłuszczu, chciałabym się go w jak największym stopniu pozbyć, jednak zalezy mi na tym aby nie schudnąć. Stara się jeść odpowiednia ilość białka(2g na kg ciała), węglowodanów (4g na kg ciała) i tłuszczu, około 55 g czyli 1g na kg ciała. Zastanawiam się jaki powinnam mieć deficyt kaloryczny i czy w ogole powinnam go mieć, tak aby nie schudnąć tylko pozbyć się tłuszczu. Dziekuje za odpowiedz
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mariusz Lorenc
Mgr Mariusz Lorenc

Jak wrócić do dawnego wyglądu?

Witam. Od około roku zmagam się z tzw. Sylwetką skinny-fat. Przez lata trenowałem biegi długodystansowe, przez co byłem typowym szczypiorem i za takiego mnie uważano. Z dniem ukończenia szkoły zapisałem się na siłownię, by coś ze sobą zrobić. Zrobiłem to... Witam. Od około roku zmagam się z tzw. Sylwetką skinny-fat. Przez lata trenowałem biegi długodystansowe, przez co byłem typowym szczypiorem i za takiego mnie uważano. Z dniem ukończenia szkoły zapisałem się na siłownię, by coś ze sobą zrobić. Zrobiłem to w beznadziejny sposób, bo nie zwiększyłem kaloryczności posiłków, przez co popaliłem mięśnie, później zacząlem się stosować do podwyższonej kaloryczności, ale jedyne co mi to dało otłuszczony brzuch. Załamałem się i zaprzestałem jakichkolwiek ćwiczeń. Od jakiegoś czasu zastanawiam się jak mam przywrócić wygląd swojej sylwetki do tej sprzed lat. Dziś doczytałem się na temat czegoś takiego jak tłuszcz trzewny - co wg. moich obserwacji byłoby tym co powoduje taki a nie inny wygląd. W poszukiwaniu odpowiedzi przekopałem pół internetu i już mam mętlik. Jedni każą ćwiczyć inni jeść bez węglowodanów. Moim pytaniem jest: Czy ćwiczenia czysto aerobowe, wykluczenie w-w i obniżenie kaloryczności posiłków np do 1800kcal jest mi w stanie pomóc? Czy tłuszcz waskularny stanowi ogromne zagrożenie jeżeli obwód mojej talii wynosi 91 przy wzroście 170?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Nagła senność po spożyciu węglowodanów

Jaka może być przyczyna nagłej senności i silnego otepienia po zjedzeniu niewielkiej ilości węglowodanów? Diabetolog wykluczył cukrzycę i inne choroby z jego specjalizacji. Proszę o pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Ile kalorii powinnam spożywać, żeby schudnąć 10 kg?

Witam Mam 39 lat. 177cm o 77kg. Cgce schudnąć 10kg. Ćwiczę pl 3_5 rauz w tyg rabatę po 30_40min dziennie Ile powinna dziwnie spożywa kalorii oraz jakie proporcje białka węglowodanów i tłuszczy w tym?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mateusz Durbas
Mgr Mateusz Durbas

Co znaczą te oznaczenia przy obliczaniu indeksu glikemicznego?

Witam Jak chcemy obliczyc indeks glikemiczny w danym produkcie to uzywamy ŁG= WxIG/100 to czy W jest weglowodany a IG jest cukier w tabeli wartosci odzywczych
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mateusz Durbas
Mgr Mateusz Durbas

Czy powinnam wrócić do wcześniejszych nawyków żywieniowych?

Witam. Od około dwóch tygodni jestem na diecie. Staram się zwracać uwagę na to co jem, jeść zdrowo i nie przekraczać 1600 kcal, jednocześnie dostarczając odpowiedniej ilości białek tłuszczy i węglowodanów. Czasem zdarza mi się przekroczyć ilość spożytych białek. Dodam... Witam. Od około dwóch tygodni jestem na diecie. Staram się zwracać uwagę na to co jem, jeść zdrowo i nie przekraczać 1600 kcal, jednocześnie dostarczając odpowiedniej ilości białek tłuszczy i węglowodanów. Czasem zdarza mi się przekroczyć ilość spożytych białek. Dodam że mam 164 cm wzrostu, ważę 63 kg, mam niską aktywność fizyczną a moim celem jest zrzucenie wagi. Od ponad tygodnia jestem bardzo senna. Kładę się do łóżka około 20, ponieważ nie jestem w stanie już myśleć. Przed rozpoczęciem zdrowego odżywania usypiałam po północy i spałam ok 7h. Czy jest to normalne czy powinnam wrócić do wcześniejszych nawyków żywieniowych?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Mateusz Durbas
Mgr Mateusz Durbas
Patronaty