Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badanie krwi: Pytania do specjalistów

Co mogło spowodować pojawienie się krwi?

Witam. Przebywam aktualnie w niemczech, nie mam polskiego lekarza z którym mogłabym porozmawiać i zadać nurtujące mnie pytania. Mam pewien problem. Korzystając z wieczornej toalety, zobaczyłam w toalecie krew. Nie było jej ani dużo, ani mało, w kale był... Witam. Przebywam aktualnie w niemczech, nie mam polskiego lekarza z którym mogłabym porozmawiać i zadać nurtujące mnie pytania. Mam pewien problem. Korzystając z wieczornej toalety, zobaczyłam w toalecie krew. Nie było jej ani dużo, ani mało, w kale był też jeden niewielki skrzep. Oczywiście w panice, jako ze jestem hipohondryczką,poszłam do lekarza i wyprosiłam o badania. Kolonoskopia nie pokazała nic, obecność krwi w kale- także nie. Ogólnie czuję się bardzo dobrze, nic mnie nie boli, nie swędzi, hemoroidy wykluczone. Nie schudłam, nie przytyłam, nie mam problemów z wypróżnieniem. Natomiast przed tą sytuacją przez dwa tygodnie przyjmowałam dużą dawkę leków przeciwbólowych, ktore kazala mi brac pani doktor na bol stawu skokowego. Bylo to czasami ponad 1200-1400mg dziennie. W trakcie zażywania lekow w pracy mialam dosc spory wysilek fizyczny, dzwiganie i duzo stresu, (pracuje na produkcji, codziennie musimy cos dzwigac) zeby dac rade pracowac bez bolu, zazywalam owy ibuprofen. Pytanie nakierowuje w te strone, poniewaz chcialabym sie dowiedziec, czy ta jednorazowa krew mogla byc spowodowana wlasnie owym stylem życia przez te dwa tygodnie? Spokoju mi to nie daje, w obawie przed krwia boje sie chodzic do toalety. Z gory dziekuje za pomoc. Natalia,27 lat
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Dlaczego odczuwam takie dolegliwości od roku?

Witam od jakiegoś czasu a dokładnie od roku czuje się źle boli mnie głowa głównie z tyłu przy karku ,nudności ,osłabienie ,uczucie drzenia w klatce piersiowej ,czAsem uczucie że zemdleje ,uderzenia gorąca ,stało mi się tak od czasu gdy zemdlałam... Witam od jakiegoś czasu a dokładnie od roku czuje się źle boli mnie głowa głównie z tyłu przy karku ,nudności ,osłabienie ,uczucie drzenia w klatce piersiowej ,czAsem uczucie że zemdleje ,uderzenia gorąca ,stało mi się tak od czasu gdy zemdlałam nagle zostaly wykonane badania neurologicznej kardiologiczne ,podstawowe krwi TSH usg brzucha ,RTG klatki piersiowej i nic ,co to może być ,czego szukać ,może to lęk przed chorobowe ,może się tak objawiać?
odpowiada 2 ekspertów:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Mgr Hanna Markiewicz
Mgr Hanna Markiewicz

Jak analizować ten wynik rezonansu magnetycznego głowy?

Witam, miałam robiony rezonans magnetyczny głowy, dzisiaj odebrałam wyniki ale mój lekarz jest na zwolnieniu lekarskim. Czy mógłby jakiś lekarz wie wypowiedzieć? W obrębie podkorowej istoty białej płata czołowego prawej półkuli mózgu widoczne są pojedyńcze, drobne ogniska hiperintensywne w obrazach... Witam, miałam robiony rezonans magnetyczny głowy, dzisiaj odebrałam wyniki ale mój lekarz jest na zwolnieniu lekarskim. Czy mógłby jakiś lekarz wie wypowiedzieć? W obrębie podkorowej istoty białej płata czołowego prawej półkuli mózgu widoczne są pojedyńcze, drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2-zal. i TIRM- w pierwszej kolejności o charakterze łagodnych, przebytych zmian naczyniopochodnych. Po lewej stronie mostu różnicuje wi ognisko hipereintensywne w obrazach TIRM wielkości 5x4 mm- zmiana nie jest widoczna w pozostałych fazach badania- artefakt? Inne? - do planowej kontroli. Liczne, poszerzin przestrzenie okołonaczyniowe Vichrowa-Robina w obrębie jąder podstawy obu półkul mózgu. Prawa ICA w odcinku C2 o krętym przebiegu, tworzy niewielką pętlę -do ew. oceny w badaniu angioMR. Z góry dziękuję za każdą analizę moich wyników. Pozdrawiam Zofia
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy ryzyko zakażenia jest duże?

Dzień dobry, dwa dni temu doszło u mniedo ekspozycji zawodowej - zakłucie penem w palec (rozm. igły 33G, nie widoczna krew pacjenta na igle, natomiast krwawiłam po ukłuciu). Ranę obficie przepłukałam pod bieżącą wodą i umyłam mydłem. Wdrożono procedurę po... Dzień dobry, dwa dni temu doszło u mniedo ekspozycji zawodowej - zakłucie penem w palec (rozm. igły 33G, nie widoczna krew pacjenta na igle, natomiast krwawiłam po ukłuciu). Ranę obficie przepłukałam pod bieżącą wodą i umyłam mydłem. Wdrożono procedurę po ekspozycyjną. U źródła zakażenia HBV wyszedł reaktywny. W oddziale zakaźnym pobrano mi krew na p/ciała wynik jest poniżej 10. W dzieciństwie byłam szczepiona zgodnie z kalendarzem szczepień. Aktualnie oczekuję na doszczepienie w poradni POZ. Czy ryzyko zakażenia jest duże?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Martyna Dudzińska
Mgr Martyna Dudzińska

Jak ocenić wynik TK zatok u 32-latki?

Witam, bardzo proszę o analizę wyniku tk zatok (przewlekle zapalenie zatok) Zatoki oboczne nosa prawidłowo rozwinięte. Całkowita bezpowietrznosc obu zatok szczękowych i prawej zatoki klinowej, znaczącą bezpowietrznosc światła prawej zatoki czołowej oraz komórek sitowych, okrężne pogrubienie śluzówki w asymetrycznie... Witam, bardzo proszę o analizę wyniku tk zatok (przewlekle zapalenie zatok) Zatoki oboczne nosa prawidłowo rozwinięte. Całkowita bezpowietrznosc obu zatok szczękowych i prawej zatoki klinowej, znaczącą bezpowietrznosc światła prawej zatoki czołowej oraz komórek sitowych, okrężne pogrubienie śluzówki w asymetrycznie mniejszej zatoce lewej klinowej. Zatoka czołowa lewa o zachowanej powietrznosci. Syrop sitowia typu II wg Keros`a obustronnie. Kompleksy ujsciowo-przewodowe obustronnie całkowicie niedrożne. Przegroda lekko skrzywiona łukiem uwypuklona na lewo. Przerost małżowin nosowych po str. lewej. Zatrzymany ząb trzonowy 18. Drobna zmiana okolowierzcholkowa przy korzeniu zęba 16. Nozdrza tylne wolne. Z góry dziękuję za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza taki wynik badania moczu w 14 tygodniu ciąży?

Witam, Jestem w 14 tygodniu ciąży. Zrobiłam badanie moczu z którego wyszła podwyższona ilość leukocytów 12-15 oraz OB 20. Co należy zrobić w tej sytuacji oraz jak bezpiecznie obniżyć zapalenie? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Czy to możliwe, że przez krwawienie wyszedł taki wynik?

Witam jestem w 2 tyg ciazy, miałam sytuacje w czwartek ze zaczęłam krwawić, udałam się do szpitala gdzie zbadał mnie ginekolog mówiąc ze wszystko jest Ok, gdy wróciłam z szpitala strasznie krwawiłam oraz pojawiały się skrzepy. W piątek wykonałam test... Witam jestem w 2 tyg ciazy, miałam sytuacje w czwartek ze zaczęłam krwawić, udałam się do szpitala gdzie zbadał mnie ginekolog mówiąc ze wszystko jest Ok, gdy wróciłam z szpitala strasznie krwawiłam oraz pojawiały się skrzepy. W piątek wykonałam test z krwi beta który wskazał wynik 5,880 czy to możliwe ze krwawiąc tak mocno wyszedł mi taki wynik?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Martyna Dudzińska
Mgr Martyna Dudzińska

Jak interpretować te wyniki USG jamy brzusznej?

Proszę o interpretacje wyników usg jamy brzusznej. Zwiększona ilość płynów w jamie brzusznej, największa ilość w lewym podbrzuszu o grubości warstwy do 37 mm. Płyn w obu jamach opłucnowych , większa ilość po lewej stronie o gr. warstwy nad przeponą... Proszę o interpretacje wyników usg jamy brzusznej. Zwiększona ilość płynów w jamie brzusznej, największa ilość w lewym podbrzuszu o grubości warstwy do 37 mm. Płyn w obu jamach opłucnowych , większa ilość po lewej stronie o gr. warstwy nad przeponą 122 mm. Na granicy środkowego i prawego podbrzusza widoczna zmiana o wymiarach 80x59 mm o niejednorodnej, obniżonej echogeniczności lito płynowa z przewagą komponenty litej- z prawych przydatków? macicy ?
odpowiada 1 ekspert:
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek

Czy można w ten sposób wykryć pasożyty?

Dzień dobry, Czy jest możliwość rozpoznania zakażenia pasożytami (np glistą) w badaniu kropli krwi pod mikroskopem? Byłam na takim badaniu i na żywo pokazano mi pasożyty w mojej krwi, natomiast lekarz rodzinny stwierdził, że jest to nie możliwe i nie... Dzień dobry, Czy jest możliwość rozpoznania zakażenia pasożytami (np glistą) w badaniu kropli krwi pod mikroskopem? Byłam na takim badaniu i na żywo pokazano mi pasożyty w mojej krwi, natomiast lekarz rodzinny stwierdził, że jest to nie możliwe i nie da się tak wykryć zakażenia pasożytem. Zlecił badania labolatoryjne, które nie wykazało przeciwciał. Co zatem widziałam u specjalisty który wykonał mi badanie "na żywo" ?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Martyna Dudzińska
Mgr Martyna Dudzińska

Co robić z intensywnym krwawieniem z odbytu?

Witam , krwawię wraz z śluzem z odbytu przy oddawaniu stolca jakoś od września . Zglasilem się do lekarza rodzinnego który po badaniu per rectum nic nie wyczuł , skierował na badanie morfologi i kału . Morfologia wyszła ok, w... Witam , krwawię wraz z śluzem z odbytu przy oddawaniu stolca jakoś od września . Zglasilem się do lekarza rodzinnego który po badaniu per rectum nic nie wyczuł , skierował na badanie morfologi i kału . Morfologia wyszła ok, w badaniu kału wyszla krew utajona. Następnie dostałem skierowanie do proktolog która wizytę mam w kwietniu i kolonoskopię do której jestem w trakcie umawiania gdyż są tak odległe terminy . Trochę się martwię , krwawienie jest codziennie i dosyć intensywne . pytanie co jeszcze mogę zrobić w tym temacie ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza taki świąd odbytu, nadmierna ilość gazów i wzdęcia?

Dzień dobry. mam 30 lat. Od 2-3 lat pojawił się u mnie problem ze swędzącym odbytem, nadmierną ilością gazów, wzdęciami. Do tego są okresy, w których pojawia mi się na przedramionach wysypka, która wyskakuje np o 10:00, a o 11:00... Dzień dobry. mam 30 lat. Od 2-3 lat pojawił się u mnie problem ze swędzącym odbytem, nadmierną ilością gazów, wzdęciami. Do tego są okresy, w których pojawia mi się na przedramionach wysypka, która wyskakuje np o 10:00, a o 11:00 już nie ma po niej śladu. W ciągu pół godziny potrafi się pojawić i zniknąć i tak codziennie przez 5 dni. Potem na przykład przez 3 miesiące nie ma jej wcale. Swędzenie odbytu też charakteryzuje się okresami nasilenia i złagodzenia. W wciągu miesiąca na przykład jeden tydzien jest nasilenie, w trakcie którego dochodzi do pieczenia odbytu, jest on też wtedy wilgotny(jakby pot). Często też wtedy gazy się nasilają. Potem na przykład 3 tygodnie znika pieczenie i wilgoć, ale pozastaje świąd i gazy. Przez większość czasu okolica dookoła odbytu jest zaczerwieniona. Normalnie oddaje kał, nie ma w nim krwi, nie jest luźny. Nigdy nie miałem żadnych alergii pokarmowych. 27 lat nie miałem problemów z trawieniem. Mam lekką nadwagę, ale nie jestem tłusty, jestem j sportowcem. Lekarz rodzinny stwierdził, że to pewnie cukier albo hemoroidy. Wyniki badan krwi i moczu wyszły w porządku, jedynie nieznacznie podniesione eozynofile. Zadnej podniesionej glikemii, mocz ok, tsh ok, mocz ok. Ten sam internista zajrzał w odbyt, stwierdził że hemoroidów nie ma. Powiedział, że gazy to od węglowodanów i kazał brać espumisan. Przepisał lek na hemoroidy i skierowanie do proktologa. Nie wziąłem tego leku. O diecie i fizjologii wiedzy trochę mam, sam mam wykształcenie medyczne, więc od początku objawów starałem się zaobserwować, jak konkretne jedzenie wpływa na moje dolegliwości. Nie zauważyłem żadnej zależności. Ani odstawienie nabiału, ani węgli nie nic nie zmienia. Poszedłem do proktologa, zajrzał w tyłek, stwierdził, że hemoroidów nie ma, a reszta to nie jego problem. Przepisał maść triderm. Przez 3 tygodnie stosowania maści świąd odbytu był trochę mniejszy, jednak po odstawieniu wszystko wórciło do normy. Dziś już swędzi od nowa, a na krześle po wstaniu zostaje spocony ślad. Więc kortyzol w maści coś tam zadziałał. W międzyczasie miałem jeszcze spotkanie z dermatologiem, któremu opowiedziałem o wysypkach na ręce. Stwierdził, że nikt mi nie powie co to jest, ale jak znika to nie ma się czym przejmować. I teraz pytanie co z tym dalej robić, bo te gazy i wzdęcia są problematyczne. Myślałem o badaniu kału czy nie ma pasożyta, lub tym badaniu oddechowym na przerost flory bakteryjnej. Jednak to wszystko jest dość drogie, więc nie chcę robić wszystkiego na czuja. Czy ktoś ma pomysł jak pomóc? Jakiś lekarz w okolicach Krakowa, który ma lepszy pomysł niż espumisan i lek na hemoroidy których nie ma?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Górkiewicz-Kot
Lek. Izabela Górkiewicz-Kot

Czy te wyniki badań oznaczają miażdzycę?

Dzień Dobry Mam 44 lata Kobieta Moje pytanie co oznaczają wynik badań , czy to miażdżyca? Bo występuje buczenie dźwięk po prawej stronie ucho czy głową trudno to określić. Wynik rezozans głowy ; W istocie białej obu półkuli pojedyncze... Dzień Dobry Mam 44 lata Kobieta Moje pytanie co oznaczają wynik badań , czy to miażdżyca? Bo występuje buczenie dźwięk po prawej stronie ucho czy głową trudno to określić. Wynik rezozans głowy ; W istocie białej obu półkuli pojedyncze drobne ogniska niespecyficzne naczyniopochidne(przewlekłe) Innych zmian ogniskowych q obrębie mózgowia ani ognisk patologicznego gromadzenia kontrastu nie stwierdza się .Morfologia kory mózgowej prawidłowa.Zaburzeń dyfuzji w obrębie mózgowia nie uwidoczniono .Układ komprowy nadnamiotowy symetryczny nie poszerzony beż przemieszczeń w Lini pośrodkowej. Komora 3i 4 prawidłowe. Ciało modzelowate prawidłowej szerokości. Zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne. I wynik cholesterol ; GGTP - 7 U/l Kreatynina ( Icd -9 M 37) 0.76 mg/dl 0.57-1.11 Cholesterol całkowity 220 mg/dl 115.0 - 190.0 Cholesterol HDL 77 mg/dl > 45.0 Cholesterol LDL 131 mg/ dl Non- HDL 143 .0 mg/dl Czy Cholesterol jest za duży ? Czy on sprawia te objawy ? Czy miażdżyca? Proszę o odpowiedź bo się martwię
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy takie wyniki badań powinny skłonić mnie do wizyty u lekarza?

Witam , mam 38 lat 171 cm wzrostu i 98 kg wagi , poziom kreatyniny 79 umol i laboratorium wyliczylo mi egfr 82 , czy są to prawidłowe wyliczenia i czy powinnam zgłosić się do lekarza , dziękuję i pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Górkiewicz-Kot
Lek. Izabela Górkiewicz-Kot

Jak leczyć te nawroty infekcji grzybiczych?

Dzień dobry, Od prawie roku zmagam się z nawracajacymi infekcjami grzybiczymi pochwy (średnio raz w miesiacu). Wcześniej przez dwa lata dopadały mnie ciągłe zapalenia dróg moczowych. Stałe bywam u ginekologów, ciągle dostaje kolejne tabletki, globulki i maści. Mam też zrobione... Dzień dobry, Od prawie roku zmagam się z nawracajacymi infekcjami grzybiczymi pochwy (średnio raz w miesiacu). Wcześniej przez dwa lata dopadały mnie ciągłe zapalenia dróg moczowych. Stałe bywam u ginekologów, ciągle dostaje kolejne tabletki, globulki i maści. Mam też zrobione wszystkie możliwe badanie z krwi oraz wymazy z pochwy, wszystkie wyniki są idealne. Próbowaliśmy się też całkowicie zabezpieczać z mężem, ale infekcja i tak wrocila. Ginekolodzy tylko wzruszają ramionami i mówią, że po prostu muszę z tym żyć i taka moja natura. Ale to już jest taka trauma, że codziennie wstaję i zastanawiam się czy dziś nie dopadną mnie dolegliwości. W tamtym miesiącu problem dotknął też mojego męża. Czytałam różne fora, myłam się różnymi płynami, próbowałam również nie używać żadnych środków chemicznych. Stosowałam nasiadówki z ziol, całkowicie odstawiłam cukier z diety a infekcja i tak wróciła. Szukam pomocy bo już nie dam rady tak funkcjonować
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Martyna Dudzińska
Mgr Martyna Dudzińska

Z czym może być związnany problem z przełykaniem śliny?

Witam, od jakiegoś czasu borykam się z problemem przełykania śliny. Problem pojawia się nawet gdy spokojnie siedzę sama i mam tak jakby brak śliny do połknięcia, muszę pierw ją nagromadzić aby połknąć ślinę. Wcześniej podejrzewałam u siebie refluks ale wyniki... Witam, od jakiegoś czasu borykam się z problemem przełykania śliny. Problem pojawia się nawet gdy spokojnie siedzę sama i mam tak jakby brak śliny do połknięcia, muszę pierw ją nagromadzić aby połknąć ślinę. Wcześniej podejrzewałam u siebie refluks ale wyniki krwi mam dobre a poza tym tylko mi się odbija po jedzeniu i nie mam żadnych bólów żołądka nawet jak zjem coś przypalonego. Miałam ostatnio bardzo dużo przeżyć i stresów i właśnie po nich pojawił się problem z przełykaniem śliny. Ale dodatkowo mam dosyć często zapalenie zatok. Mam też w tej chwili utrzymujący się katar i zalegającą wydzielinę, która spływa do gardła plus powiększony węzeł chłonny z tyłu szyi. Zastanawiam sie do jakiego lekarza się udać. Mam również skierowanie na gastroskopie ale panicznie sie jej boję jak mam problem z przełykaniem. Proszę o poradę, gdyż sama nie wiem czy to po prostu na tle nerwowym, czy potrzeba laryngologa. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznaczają te wyniki badań ślinianek u 33-latki?

Dzień dobry można prosić o interpretację Wynik: Siinianki podzuchwowe obustronnie o prawidłowej morfologii normoechogeniczne niepowiększone. Drogi wyprowadzające obu ślinianek nieposzerzone Nie uwidoczniono złogów w świetle dróg wyprowadzających Slinianki przyuszne obustronnie o prawidłowej morfologii normoechogeniczne niepowiększone. Drogi wyprowadzające obu ślinianek nieposzerzone.... Dzień dobry można prosić o interpretację Wynik: Siinianki podzuchwowe obustronnie o prawidłowej morfologii normoechogeniczne niepowiększone. Drogi wyprowadzające obu ślinianek nieposzerzone Nie uwidoczniono złogów w świetle dróg wyprowadzających Slinianki przyuszne obustronnie o prawidłowej morfologii normoechogeniczne niepowiększone. Drogi wyprowadzające obu ślinianek nieposzerzone. pośrodkowo ku tylowi zmiana owalna słabo widoczna, normoechognna o hipoechogennych halo, wielkości 11x4 mm, ukrwienia nie stwierdzono - zmiana może odpowiadać węzłowi chłonnemu śródśliniankowemu. W okolicy kąta żuchwy w gr wezłowej III prawej widoczne 2 atypowe węzły chłonne o unaczynieniu odwnękowym, z zaburzoną jednorodnie zatartą mofologią, wym. odpowiednio 17x8mm i 16x11mm. Wnioski zmiana ślinianki przyuszniczej - w pierwszej kolejności węzeł chłonnych śródśliniankowy, Węzły chłonne atypowe podżuchwowe prawe- do weryfikacji onkologicznej.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza wynik analizy moczu u 39-latki?

Dzień dobry. Zrobiłam ogólne badanie moczu że wzgl na bóle lędźwiowe i pojawiający się czasem stan podgorączkowy. Wszystkie parametry są ok oprócz erytrocytów. Wykryto 44,8 /ul norma 0 - 30 /ul. Badanie nie było wykonywane podczas miesiączki
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak interpretować taki wynik TK zatok?

Dzień dobry. Właśnie otrzymałam wyniki badań TK zatok, wizyta u laryngologa dopiero za 3 tygodnie. Proszę o zinterpretowanie opisu z Tk: Niezbyt nasilone okrężne pogrubienie ŚluzÓwki zatok klinowych W najszerszym miejscu grubości 3 mm. Nieco nieregularne pogrubienie śluzówki W... Dzień dobry. Właśnie otrzymałam wyniki badań TK zatok, wizyta u laryngologa dopiero za 3 tygodnie. Proszę o zinterpretowanie opisu z Tk: Niezbyt nasilone okrężne pogrubienie ŚluzÓwki zatok klinowych W najszerszym miejscu grubości 3 mm. Nieco nieregularne pogrubienie śluzówki W zachytku zębodołowym lewej zatoki Szczękowej grubości do 5 mm. Nieco przyścienne pogrubienie śluzówki w zakresie zatok czołowych wyraźniej po stronie lewej z zamknięciem ujs czołowego lewego kompleksu ujściowo - przewodowego W obrębie lewej zatoki czołowej obecna komponenta wysiękowa Ujście czołowe prawego kompleksu ujściowo-przewodowego również zamknięte przez pogrubiałą śluzówkę. Ujścia czołowe oraz ujścia tylne obu kompleksów ujściowo-przewodowych niedrożne Poza tym kompleksy ujściowo-przewodowe o zachowanej drożności. Małżowiny nosowe bez wyraźnych cech pogrubienia grubości do 5 mm odcinkowo o nieco nieregularych obrysa Przewody nosowe o zachowanej szerokości światła. Nieznaczne lewostronne skrzywienie przegrody nosa Ściany zatok przynosowych bez widocznej patologii. Wyrostki sutkowate prawidłowo powietrzne. Zawartość oczodołów bez widocznej patologi. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co robić z dużą ilością wydzieliny po zabiegu FESS?

Cześć, w kwietniu minie rok od FESS. Przez pół roku od operacji (do pierwszych przymrozków i załamania pogody) odczuwałam znaczną poprawę, nie było idealnie, ale dużo lepiej niż przed operacją. Od jesieni odczuwam ponownie zwiększoną ilość wydzieliny, spływanie po gardle... Cześć, w kwietniu minie rok od FESS. Przez pół roku od operacji (do pierwszych przymrozków i załamania pogody) odczuwałam znaczną poprawę, nie było idealnie, ale dużo lepiej niż przed operacją. Od jesieni odczuwam ponownie zwiększoną ilość wydzieliny, spływanie po gardle, poranne katary oraz zaburzenia smaku i zapachu szczególnie w pozycji leżącej. W międzyczasie miałam wykonywane testy na alergię (skórne i z krwi) - wynik ujemny, miałam także dwa wymazy z nosa (raz z przedsionka nosa, a raz z ujścia zatoki szczękowej lewej) - wynik również ujemny. Dodatkowo po operacji okazało się, że stan moich zatok nie był tak zły, jak wyszło to w TK oraz że nie było polipów. Czy ktoś jest w podobnej sytuacji lub ma pomysł skąd mogą się brać moje objawy, skoro w badaniach nic nie wychodzi? Na wizycie u laryngologa dowiedziałam się, że zatoki są drożne i ujścia szeroko otwarte, ale rzeczywiście zauważa się duże ilości śluzowej wydzieliny. Z góry dziękuję za pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co oznacza wynik badania mózgowia kobiety?

Dzień dobry, Mama czeka na wizytę do neurologa (wizyta w kwietniu) ale prosiłbym o informacje czy wynik badania jest niepokojący i powinna udać się do lekarza w trybie pilnym. Opis: Układ komorowy nieposzerzony i nieprzemieszczony. Przestrzenie podpajęcze na sklepistosciach i... Dzień dobry, Mama czeka na wizytę do neurologa (wizyta w kwietniu) ale prosiłbym o informacje czy wynik badania jest niepokojący i powinna udać się do lekarza w trybie pilnym. Opis: Układ komorowy nieposzerzony i nieprzemieszczony. Przestrzenie podpajęcze na sklepistosciach i w obrębie zbiorników podstawy prawidłowej szerokości. Kilka ognisk naczyniopochodnych w obrębie obu półkul. Nie stwierdza się cech procesu wypierającego. Obszarów destrukcji dyfuzji nadanie nie wykazujesz Badanie tylnego dołu czaszki nie wykazuje zmian w zakresie katów mostowo-możdzkowych i nerwów odchodzących z mostu. Badanie z konstrastem.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Patronaty