Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rezonans magnetyczny: Pytania do specjalistów

Co oznaczają takie wyniki rezonansu 50-letniej kobiety?

To mój rezonans bardzo prosze o interpretacjie...Wykonano badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa w sekwencjach T1 i T2 zależnych oraz PD z saturacją tłuszczu. Dane kliniczne: Ból kręgosłupa. Lordoza lędźwiowa spłycona. Przestrzeń międzykręgowa L3/L4 lekko obniżona i z cechami niewielkiej... To mój rezonans bardzo prosze o interpretacjie...Wykonano badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa w sekwencjach T1 i T2 zależnych oraz PD z saturacją tłuszczu. Dane kliniczne: Ból kręgosłupa. Lordoza lędźwiowa spłycona. Przestrzeń międzykręgowa L3/L4 lekko obniżona i z cechami niewielkiej dehydratacji jądra miażdżystego. Tylno-dwuboczna wypuklina krążka międzykręgowego - oba otwory międzykręgowe zwężone, ale bez cech ucisku pni nerwów rdzeniowych. Przestrzeń międzykręgowa L4/L5 obniżona i z cechami dehydratacji jądra miażdżystego. Tylno-dwuboczna wypuklina krążka międzykręgowego, wspólnie z osteofitami wyrostków stawowych, zwęża oba otwory międzykręgowe. Po stronie prawej zwężenie bardziej nasilone - cechy ucisku pnia nerwu rdzeniowego. Po stronie lewej pień modelowany, ale bez ewidentnych cech ucisku. Przestrzeń międzykręgowa L5/S1 obniżona i z cechami dehydratacji jądra miażdżystego. Tylno-dwuboczna wypuklina krążka międzykręgowego, wspólnie z osteofitami wyrostków stawowych, zwęża oba otwory międzykręgowe. Po stronie lewej zwężenie bardziej nasilone - cechy ucisku pnia nerwu rdzeniowego. Po stronie prawej pień modelowany - nie można w wykluczyć ucisku.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Jakub Wiśniewski
Dr n. med. Jakub Wiśniewski

Co mogę zrobić, aby pozbyć się tych wszystkich problemów w wieku 34 lat?

Witam od ponad roku bole kregoslupa, sztywnienie kregoslupa, osłabienie konczyn i drętwienie konczyn, nietrzymanie moczu, bole sczeki, bole glowy, bole stawow, problemy z oddychaniem, problemy przy chodzeniu z powodu tych objawów nie pokojacych bylem na rezonansie glowy nic nie... Witam od ponad roku bole kregoslupa, sztywnienie kregoslupa, osłabienie konczyn i drętwienie konczyn, nietrzymanie moczu, bole sczeki, bole glowy, bole stawow, problemy z oddychaniem, problemy przy chodzeniu z powodu tych objawów nie pokojacych bylem na rezonansie glowy nic nie wykazalo, po rezonansie magnetycznym całego kręgosłupa wyszly osteofity w odcinku szyjnym guzki shromla prawdopodobnie po przebytej chorobie sheurmana dyskopatie jest szansa ze odzyskam sprawność objawy utrzymuja sie stałe dodam ze jakiekolwiek leki czy od psychiatry czy na stawy wcale nie pomagaja co moge zrobić prosze o pomoc stracilem chęć do zycia..
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Jakub Wiśniewski
Dr n. med. Jakub Wiśniewski

Co wykazał rezonans magnetyczny nadgarstka?

Witam, otrzymałam opis rezonansu magnetycznego nadgarstka lewego. Uraz po upadku z którym chodzę już 3ci miesiąc, bo na sorze w dniu upadku nic niestwierdzono, a ból nieustepował. OPIS: Stan poza złamaniu kości łódeczkowatej z cechami obrzęku. Zmiany o charakterze... Witam, otrzymałam opis rezonansu magnetycznego nadgarstka lewego. Uraz po upadku z którym chodzę już 3ci miesiąc, bo na sorze w dniu upadku nic niestwierdzono, a ból nieustepował. OPIS: Stan poza złamaniu kości łódeczkowatej z cechami obrzęku. Zmiany o charakterze obrzękowym, pourazowym kości glowkowatej (nasilone) ksieżycowatej, trójgranistej, czworobocznej większej i mniejszej. Zmiany obrzękowe podstaw kości śródręcza II, III, jak w przypadku zmian o charakterze pourazowym
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co może oznaczać taki opis rezonansu magnetycznego?

Dzień dobry. Czy mogę prosić o wyjaśnienie wyniku rezonansu magnetycznego.W przedziale przyśrodkowym kolana w lokalizacji tylno- dolnej części troczka przyśrodkowego, na poziomie jego przyczepu do torebki stawowej oraz przy przednim zarysie więzadła pobocznego przyśrodkowego widoczne jest luźne pasmo tkankowe... Dzień dobry. Czy mogę prosić o wyjaśnienie wyniku rezonansu magnetycznego.W przedziale przyśrodkowym kolana w lokalizacji tylno- dolnej części troczka przyśrodkowego, na poziomie jego przyczepu do torebki stawowej oraz przy przednim zarysie więzadła pobocznego przyśrodkowego widoczne jest luźne pasmo tkankowe w łączności z nadkłykciem kości udowej. W otoczeniu tego pasma obrzęk tkanek miękkich i pasma wysięku. Obraz stanowi prawdopodobnie częściowe uszkodzenie troczka , bez cech podwichniecia rzepki do różnicowania z częściowym uszkodzeniem przednich włókien MCL. Obrzęk szpiku krawędzi kłykcia przyśrodkowego kości piszczelowej . Poza tym aparat więzadłowy kolana w normie Łąkotki bez widocznej szczeliny pęknięcia, . Chrząstki przedziału bocznego bez cech istotnej chondromalacji. Chrząstka rzepki prawidłowej grubości i prawidłowym sygnale. Płyn w zachyłku nadrzepkowym 4mm Ciało tłuszczowe Hoffy i dół podkolanowy w normie. Obrzęk szpiku kłykcia bocznego kości udowej na poziomie przyczepu ścięgna m.podkolanowego
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czym jest jamistość rdzenia kręgowego?

Witam. Czy jamistość rdzenia kręgowego wykryje rezonans magnetyczny głowy bez kontrastu, czy trzeba wykonać inne badania? Jeśli tak to jakie ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak mogę ćwiczyć przy bólu pleców?

Jakie ćwiczenia wykonywać przy przewlekłym bólu pleców (dolne partie i boki - biodra)??? Wykonany rezonans magnetyczny uwidocznił następujące problemy: Badanie MR kr. L-S wykonano w sekwencjach TSE uzyskując obrazy T1, T2- zależne i STIR w przekrojach strzałkowych i poprzecznych. OPIS:... Jakie ćwiczenia wykonywać przy przewlekłym bólu pleców (dolne partie i boki - biodra)??? Wykonany rezonans magnetyczny uwidocznił następujące problemy: Badanie MR kr. L-S wykonano w sekwencjach TSE uzyskując obrazy T1, T2- zależne i STIR w przekrojach strzałkowych i poprzecznych. OPIS: Inf. ze skierowania: zespół bólowy kr.LS, podr. S1 po prawej Lewostronne skrzywienie boczne z rotacją kręgów w osi długiej, spłycona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Wpuklenia górnej blaszki granicznej trzonu L4 i dolnej blaszki granicznej trzonu L5, zniewielkim obrzękiem - zmiany pourazowe?, do oceny łącznie z obrazem klinicznym, do kontroli. Poza tym wysokości i sygnał trzonów kręgów i krążków mk w odcinku lędźwiowym zachowane. Na poziomieL1-L2 i L2-L3 niewielkie prawostronne uwypuklenie krążka mk, z modelowaniem prawego korzenia nerwowego. Na poziomie L5-S1 niewielkie centralne podwięzadłowe uwypuklenie krążka mk. Kanał kręgowy bez cech stenozy. Stożek rdzenia bez zmian, o prawidłowym sygnale.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy postawiona diagnoza odnośnie padaczki mogła być błędna?

Witam. W wieku 8 lat zdiagnozowano u mnie padaczkę. Pierwszy napad wystąpił przy okazji odbywanej choroby oraz stosowania leków przeciwdziałających. W momencie ataku w związku z chorobą towarzyszyła wysoka temperatura, był to napad toniczno-kloniczny. Kolejny wystąpił następnego dnia w... Witam. W wieku 8 lat zdiagnozowano u mnie padaczkę. Pierwszy napad wystąpił przy okazji odbywanej choroby oraz stosowania leków przeciwdziałających. W momencie ataku w związku z chorobą towarzyszyła wysoka temperatura, był to napad toniczno-kloniczny. Kolejny wystąpił następnego dnia w szpitalu po podaniu leków. Od tamtego czasu miałam robione regularnie EEG, które w większości przypadków nie odbiegało od normy, rezonans i tomografia komputerowa również nie wykazały żadnych zmian. Od tamtego momentu przez 5 lat przyjmowałam leki zapobiegające napadom. W ciągu 14 lat od tamtych ataków żaden następny już nie wystąpił, były to pierwsze i ostatnie, nie pojawiły się również żadne objawy, które mógłby sugerować chorobę. Wręcz w trakcie leczenia osłupienie, problemy z koncentracją i ogólne rozkojarzenie były obecne częściej niż przed jego rozpoczęciem. Stąd moje pytanie: czy istnieje możliwość, iż postawiona diagnoza była błędna?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co może sugerować ten ból lewego barku?

Witam. Boli mnie lewy bark podczas wyciskania sztangi stojąc oraz leżąc chwytem młotkowym (palce do wewnątrz) lecz nie nachwytem. Ból jest punktowy z przodu stawu pod przednim aktonem m. naramiennego. Również strzela mi i chrupie w tym miejscu przy unoszeniu... Witam. Boli mnie lewy bark podczas wyciskania sztangi stojąc oraz leżąc chwytem młotkowym (palce do wewnątrz) lecz nie nachwytem. Ból jest punktowy z przodu stawu pod przednim aktonem m. naramiennego. Również strzela mi i chrupie w tym miejscu przy unoszeniu ramienia w bok do góry oraz krążeniu w przód, lecz nie w tył (zdrowe ramie chodzi cicho). Mam również zespół trzaskającej łopatki lewej. MR: "W obrębie przyczepu mięśnia podgrzebieniowego drobny obszar zwiększonego sygnału - cechy częściowego uszkodzenia. W tej lokalizacji w guzku większym drobna zmiana torbielowata - zmiany zwyrodnieniowe." Jestem już po paru cotygodniowych zastrzykach z kolagenem wykonanych przez ortopedę, lecz nic nie pomogły (na bark). Co może być przyczyną, jak leczyć, jakie rokowania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza wynik MR kręgosłupa u 35-letniej kobiety?

Dzień dobry, czy mogłabym prosić o interpretację wyników rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa ? Moje obecne dolegliwości: zdrętwienie palca małego oraz kciuka i przedramienia lewej ręki. Dodatkowo zauważyłam zanik mięśnia przedramienia. Ból karku, barku, łokcia oraz nadgarstka. MR odcinka... Dzień dobry, czy mogłabym prosić o interpretację wyników rezonansu magnetycznego odcinka szyjnego kręgosłupa ? Moje obecne dolegliwości: zdrętwienie palca małego oraz kciuka i przedramienia lewej ręki. Dodatkowo zauważyłam zanik mięśnia przedramienia. Ból karku, barku, łokcia oraz nadgarstka. MR odcinka szyjnego kręgosłupa Dane ze skierowania: zespół bólowo-korzeniowy lewostronny z cechami uszkodzenia nerwu łokciowego. Lewostronna skolioza przejścia szyjno-piersiowego kręgosłupa. Wyrównanie lordozy szyjnej z niewielką kyfotyzacją na poziomie C3-C6. Trzony kręgów szyjnych o zachowanych wysokościach. Przestrzenie międzykręgowe bez cech istotnego zwężenia. Cech dehydratacji krążków międzykręgowych w odcinku szyjnym kręgosłupa nie stwierdza się. Drobne wyostrzenia na przednich krawędziach trzonów kręgów szyjnych. Widoczny odcinek rdzenia kręgowego bez patologicznych sygnałów. Widoczny migdałek gardłowy o wymiarach 18x10 mm. Przestrzeń C2-C3 Bez cech przepukliny krążka międzykręgowego. Przestrzeń C3-C4 Obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego modelujące dyskretnie worek oponowy i spłycające zachyłek boczny lewy. Zwężenie lewego kanału korzeniowego. Przestrzeń C4-C5 Obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego modelujące worek oponowy. Obustronne spłycenie kanałów korzeniowych, bez cech ucisku na struktury nerwowe. Przestrzeń C5-C6 Bulging krążka międzykręgowego z niewielką tylną protruzją jądra miażdżystego, uwypuklająca się do kanału kręgowego na głębokość 1,5 mm, modelujący worek Zwężenie lewego kanału korzeniowego z możliwym odcinkowym modelowaniem korzenia nerwowego po tej stronie. Przestrzeń C6-C7 Obwodowe rozluźnienie pierścienia włóknistego modelujące dyskretnie worek oponowy. Zachyłki boczne nieprzewężone.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Jakub Wiśniewski
Dr n. med. Jakub Wiśniewski

Co robić z takim bólem kolana u 22-latki?

Dzień dobry. Mam problem z kolanem. Boli mnie od przyśrodkowej strony. Nie mogę kucnąć, boli przy ruchach rotacyjnych, ucieka, puchnie. Zrobiłam rezonans magnetyczny tego kolana i wyszło - niejednorodna łąkotka przyśrodkowa. Co to może oznaczać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co może być przyczyną piekącego bólu w okolicach łopatki?

Od listopada 2021 bolą mnie plecy w okolicach lewej łopatki (odczuwam piecznie, parzenie), czasami (dość rzadko) ból promieniuje w kierunku lewej ręki (strona wewnętrza) i przedniej części klatki piersiowej (dolne żebra) – tutaj dużo częściej. Oprócz tego mam problemy... Od listopada 2021 bolą mnie plecy w okolicach lewej łopatki (odczuwam piecznie, parzenie), czasami (dość rzadko) ból promieniuje w kierunku lewej ręki (strona wewnętrza) i przedniej części klatki piersiowej (dolne żebra) – tutaj dużo częściej. Oprócz tego mam problemy z niestrawnością, wzdęcia, odbijanie – zaczęły się w tym samym czasie. Trudno jest stwierdzić kiedy ból się pojawia – mam wrażenie, że jest on związany z posiłkiem aczkolwiek nie zawsze. Nigdy nie występuje rano i w nocy, przechodzi wieczorem. Najgorszy jest w późnych godzinach popołudniowych. Jestem osobą dość znerwicowaną i zestresowaną (nerwica lekowa), mam siedzącą pracę. Cierpię także na kamice żółciową (kamienie polip). Ból powiązałem z trzustka stąd też wykonałem USG jamy brzusznej (w normie ale trzustka częściowa przesłonięta przez gazy), oznaczyłem stężenie lipazy 44 (0 – 60), amylazy 50 (25-125), bilirubina 1,11 (0,20 – 1,20) i CA-19,9 6,06 (0-37) wszystko w normie oraz rezonans magnetyczny z kontrastem jamy brzusznej (potwierdzono kamice, oprócz tego wszystko w normie „Trzustka niepowiększona, o równych obrysach, bez zmian ogniskowych.”) Wykonałem gastroskopie (niewielka przepuklina przełyku) oraz zrobiłem RTG płuc (żadnych zmian). W którym kierunku powinienem dalej prowadzić diagnostykę. Czy moje problemy mogą być związane z trzustką? Co może być przyczyną piekącego bólu wokół łopatki – raz bliżej kręgosłupa, raz pod łopatką, a czasami w pobliżu pachy?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy ta plama może być związana z układem pokarmowym?

Witam. Mam pytanie od jakiegoś czasu ok. 2 lat co mniej więcej 1,5 miesiąca do 2 miesięcy u mojego męża na brzuchu pojawia się dziwna swędząca plama która bardzo swędzi na początku po okołu 3 dniach zmienia się w wybroczyny... Witam. Mam pytanie od jakiegoś czasu ok. 2 lat co mniej więcej 1,5 miesiąca do 2 miesięcy u mojego męża na brzuchu pojawia się dziwna swędząca plama która bardzo swędzi na początku po okołu 3 dniach zmienia się w wybroczyny bardzo czerwona ale już nie swędząca. Mój mąż od dwóch lat ma.na ogonie trzustki zmianę 19mm ale jest pod kontrolą wyniki RM ok bez zmian ale do co półrocznej kontroli u gastrologa. Ma także uchyłki jelita grubego. Wyniki krwi moczu wszystko w normie. Czym może być ta plama która pojawia się co jakiś czas? Czy może być związana z układem pokarmowym?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Z czego wynikają te ciągłe zawroty głowy i mdłości?

Pierwsze3/4tyg vertigo teraz Ciagle krecenie sie w glowie, ekstremalne zmeczenie, niewyrazne widzenie co jakis czas, bol w obu uszach-raz w jednym raz w drugim, zatykanie uszu, bol za uszami rozprzestrzeniajacy sie na tyl szyji, wrazliwosc na dzwiek, ciagle dzwonienie... Pierwsze3/4tyg vertigo teraz Ciagle krecenie sie w glowie, ekstremalne zmeczenie, niewyrazne widzenie co jakis czas, bol w obu uszach-raz w jednym raz w drugim, zatykanie uszu, bol za uszami rozprzestrzeniajacy sie na tyl szyji, wrazliwosc na dzwiek, ciagle dzwonienie w uszach raz glosniejsze raz ciche, dzwiek pykania w uszach, co jakis czas bole glowy z tylu glowy i z przodu glowy-nacisk, mdlosci, gorsze samopoczucie-zawroty glowy i mdlosci przy wiekszym zmeczeniu, nogi z waty co jakis czas, dezorientacja, utrata 6kg w ciagu 3miesiecy, brak apetytu, zaczelo sie 2go grudnia (6tyg po porodzie-naturalny szybki bez komplikacji-bez znieczulenia) obudzilo mnie vertigo z wymiotami, glosne dzwonienie w uszach i prady przechodzace przez cale cialo wlacznie z glowa objawy sa mniejsze teraz ale uprzykrzajace zycie gdyz odrazu po przebudzeniu czuje w glowie zawroty ciagle dzwonienie w uszach, bole w uszach co jakis czas coraz rzadziej teraz, dezorientacja, tomograf glowy zrobiony rezonans magnetyczny uszu i glowy zrobiony, badanie krwi zrobione nic nie wyszlo, laryngolog zagladnal do uszu powiedzial ze nic nie ma stwierdzil migrene przedsionkowa, minelo 5miesiecy i dalej codziennie non stop mam zawroty co jakis czas mdlosc prosze pomoc nie wiem co uz robic…
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co myśleć o tym opisie nadgarstka?

Witam ma stwierdzone ŁZS ale problem tkwi najbardziej w nadgarstku który jest sztywny znikoma ruchomość Zrobiłam rezonans wyszły zmiany obrzękowe szpiku kostnego,ilość płynu itp ale najbardziej martwi mnie zwiększona odległość pomiędzy kością łódeczkowata a ksiezycowata 2-3 podejrzenie przerwania ciągłości wiązadła.Sciegno... Witam ma stwierdzone ŁZS ale problem tkwi najbardziej w nadgarstku który jest sztywny znikoma ruchomość Zrobiłam rezonans wyszły zmiany obrzękowe szpiku kostnego,ilość płynu itp ale najbardziej martwi mnie zwiększona odległość pomiędzy kością łódeczkowata a ksiezycowata 2-3 podejrzenie przerwania ciągłości wiązadła.Sciegno mięśnia prostownika łokciowego nadgarstka położone poza rowkiem lokciowym .Dziś byłam na wizycie w szpitalu i ortopeda mówił że nieda się nic zrobić a później poszedł z płytką moja poradzić się kogoś jeszcze i stwierdził że jest opcja wstawienia płytki na srubki ale muszę to jeszcze przedyskutować czy jest sens skoro są remisję choroby zapalnej .Niewiem po co ta płytka usztywnienie nadgarstka skoro i tak sztywny
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak odczytać ten wynik badania MRI?

Witam, bardzo proszę o interpretację zapisu z MRI miednicy mniejszej z kontrastem "zwraca uwagę silnie wzmacniająca się ściana esicy, obkurczonej, o wydłużonej pętli, z cechami wygładzenia haustracji i kilkoma uchyłkami". Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy ten opis rezonansu wymaga konsultacji lekarskiej?

Dzień dobry, w rezonansie zrobionym 1,5 roku temu wyszło, że na poziomie m/k C4/C5, C5/C6, C6/,C7 mam niewielkie, obwodowe uwypuklenia się krążków m/k do kanału 1,3 km z modelowaniem worka oponowego bęz cech ucisku korzeni nerwowych. Wymiar a-p kanału kręgowego... Dzień dobry, w rezonansie zrobionym 1,5 roku temu wyszło, że na poziomie m/k C4/C5, C5/C6, C6/,C7 mam niewielkie, obwodowe uwypuklenia się krążków m/k do kanału 1,3 km z modelowaniem worka oponowego bęz cech ucisku korzeni nerwowych. Wymiar a-p kanału kręgowego 11-12 mm. Reszta w normie. Od dłuższego czasu gdzieś od roku wydaje mi się, że miewam rwy ramienne, ponieważ bardzo boli mnie kark i promieniuje mi do prawej ręki poprzez bark. Takie dolegliwości trwaja u mnie 3 tyg poczym samoistnie mijaja. Jednak przy każdym kolejnym okresie od nowa mi się zaczyna i trwa kolejne trzy tygodnie. Również takie takie dolegliwości zaczynaja mi się gdy np pogorszy się pogoda. Nie wiem co mam dalej zrobić, ortopeda przepisał mi olfen i mydocalm, ale boje się o żołądek biorąc ciągle leki. Czy opis rezonansu i moje dolegliwości to groźna sytuacja? Jakie powinno być dalsze leczenie? Bardzo proszę o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co wynika z tych opisów tomografii płuc i rezonansu kręgosłupa?

Rezonans kręgosłupa - zmiana w szczycie płuca lewego 22x25 mm Tomografia płuc: Po stronie prawej w śródpiersiu widoczna jest dwu cykliczna zmiana o gładkich zarysach i ścianach o wymiarach szer. 26mm, gł. 33mm, długość 52mm. Zlokalizowana przyśrodkowo do ż.głównej tuż... Rezonans kręgosłupa - zmiana w szczycie płuca lewego 22x25 mm Tomografia płuc: Po stronie prawej w śródpiersiu widoczna jest dwu cykliczna zmiana o gładkich zarysach i ścianach o wymiarach szer. 26mm, gł. 33mm, długość 52mm. Zlokalizowana przyśrodkowo do ż.głównej tuż przy ścianie tchawicy sięga okolicy podobojczykowej. Ma nierównomierną gęstość w większości płynową poza torebką bez uchwytnych obszarów istotnego wzmocnienia kontrastowego. Drobne zagęszczanie 2mm w płacie środkowym (obwodowo pod szczeliną poziomą). W śródpiersiu przednim obszar o zrazikowej strukturze i charakterze grasicy inwolucyjnej
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza ten wynik MR u 38-letniego mężczyzny?

Rezonans magnetyczny stawu biodrowego. 3 miesiące temu miałem ból biodra przez miesiąc pojawił się w trakcie uruchamiania bez kul ortopedycznych po złamaniu. Wcześniej bez dolegliwości. 7 miesięcy temu złamanie 1/3 dystalnej kości piszczelowej (zespolenie medgal) i 1/3 bliżej strzałki (pozostawiona... Rezonans magnetyczny stawu biodrowego. 3 miesiące temu miałem ból biodra przez miesiąc pojawił się w trakcie uruchamiania bez kul ortopedycznych po złamaniu. Wcześniej bez dolegliwości. 7 miesięcy temu złamanie 1/3 dystalnej kości piszczelowej (zespolenie medgal) i 1/3 bliżej strzałki (pozostawiona do samoistnego zrostu). Po rehabilitacji ból ustąpił w 95 % ustąpił. Wynik MRI- opis głowa kości udowej prawidłowo położona w panewce stawowej. Rozlane zmiany obrzękowe tkanki kostnej panewki stawowej oraz kości kulszowej włącznie z guzem kulszowym. Ognisko zwyrodnienia torbielowate go tkanki kostnej podchrzestnej stropu panewki stawowej średnicy 2,5 mam. Chrząstka stawowa bez zmian. Obrąbek stawowy o niezmienionym obrazie. Ilość płynu w stawie biodrowym w normie. Obraz tkanek miękkich okolicy biodrowej bez zmian. 38 lat
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy należy odstawić te leki przed rezonansem?

Witam, czy zażywanie leku Clatra i preparatu do nosa Pronasal może jakoś wpłynąć na wyniki rezonansu głowy? Czy lepiej odstawić te leki przed powyższym badaniem? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak odczytać te wyniki badania rezonansu?

W prawej części siodła tureckiego hyperdensyjny obszar sr.7mm - do ew oceny w MRI celowanym na przysadkę mózgową. W badaniu 1-fazowym struktury mózgu i móżdżku bez uchwytnych zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Struktury linii pośrodkowej nieprzemieszczone. Przymozgowe przestrzenie... W prawej części siodła tureckiego hyperdensyjny obszar sr.7mm - do ew oceny w MRI celowanym na przysadkę mózgową. W badaniu 1-fazowym struktury mózgu i móżdżku bez uchwytnych zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Struktury linii pośrodkowej nieprzemieszczone. Przymozgowe przestrzenie płynowe nieposzerzone. Zbiorniki podstawy zachowane. Kości czaszki oczodoły w zakresie możliwym do oceny bez nieprawidłowości . Zatoki przynosowe komórki sutkowe piramidy kk. skroniowych w zaobrazowanym zakresie prawidłowo powietrzne. Zaznaczona deformacja głowy żuchwy strony lewej. Co może oznaczać wynik badania? Bardzo źle się czuję ma silne napadowe bóle głowy leki nie pomagają , problemy ze wzrokiem i straszne osłabienie, raz zdażyło mi się zasłabnąć. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Patronaty