Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 9 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Powiększona wątroba: Pytania do specjalistów

Co oznaczają te wyniki USG jamy brzusznej?

badanie usg jamy brzusznej Trzustka prawidłowej wielkości o jednorodnej echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. Wątroba niepowiększona o prawidł. echog. z prawidłowym układem naczyniowym. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe PŻW i żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, echoujemny. Śledziona niepowiększona o jednorodnej... badanie usg jamy brzusznej Trzustka prawidłowej wielkości o jednorodnej echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. Wątroba niepowiększona o prawidł. echog. z prawidłowym układem naczyniowym. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe PŻW i żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, echoujemny. Śledziona niepowiększona o jednorodnej echog. Obydwie nerki o prawidłowym położeniu, kształcie i wielkości, z prawidłową echostrukturą miąższu bez cech kamicy i zastoju. Pola nadnerczowe wolne. Pęcherz moczowy gładkościenny niewypełniony. W miejscu wyczuwalnego oporu widoczny obszar o wym. 131x11x81 czy moze 131x110x81 - bo tu zero nie wiem czy skreslone czy dopisane o niejednorodnej echogeniczności prawdopodobnie powiązany z drogami rodnymi. Duże naczynia jamy brzusznej i przestrzeń zaotrzewnowa prawidłowe w obrazie usg. ginekolog za dwa dni ale proszę mi coś powiedzieć wiecej, czego mam się spodziewać?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza wynik badania wątroby u 46-latki?

Proszę o interpretację wyniku. Wątroba o nieco obniżonej densyjnosci, nie powiększona, bez uchwytnych zmian ogniskowych. Drogo zolciowe wewnątrz wątrobowe odwnekiwo zaakcentowane. Wpust obkurczony. Przy wpuście, krzywiznie mniejszej zoladka i pniu trzewnym drobnenaczynia i niewielkie hipodensyjne zagęszczenia, prawd. węzły chłonne.... Proszę o interpretację wyniku. Wątroba o nieco obniżonej densyjnosci, nie powiększona, bez uchwytnych zmian ogniskowych. Drogo zolciowe wewnątrz wątrobowe odwnekiwo zaakcentowane. Wpust obkurczony. Przy wpuście, krzywiznie mniejszej zoladka i pniu trzewnym drobnenaczynia i niewielkie hipodensyjne zagęszczenia, prawd. węzły chłonne. Torbiel korowa w NL wielkości 7mm.Miwdniczkaprawa ektopiczna szer. 19mm.prpsze wytłumaczyć mi co to za drobne naczynia widoczne przy pniu trzewnym. I co oznacza że moje drogi zolciowewewnatrzwatrobowr są zaakcentowane. I co z to miedniczka ektopiczna?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy lekarz może nie zauważyć powiększonej wątroby na usg?

Czy możliwe jest by lekarz podczas badania usg nie zauważył powiększonej wątroby? Czy możliwa jest marskość wątroby bez uprzedniego stanu jakim jest powiększona wątroba ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy w związku z tym mam się martwić moja trzustką?

Witam, od kilkunastu lat mam ciągle podwyższone normy amylazy np. Na normę 28-100 U/I mam 201. Badania morfologii krwi mam zawsze w normie. USG jamy brzusznej od lat też wychodzi trzustka bez zmian jest nie powiększona jedynie pokazuje naczyniaka na... Witam, od kilkunastu lat mam ciągle podwyższone normy amylazy np. Na normę 28-100 U/I mam 201. Badania morfologii krwi mam zawsze w normie. USG jamy brzusznej od lat też wychodzi trzustka bez zmian jest nie powiększona jedynie pokazuje naczyniaka na wątrobie. 25.05 miałam TK klatki piersiowej ale napisano tak:górne warstwy jamy brzusznej w tym nadnercza bez zmian patologicznych, lewy płat wątroby ognisko 8mm czyli ten naczyniak który się nie powiększa. Czy w związku z tym mam się martwić moja trzustka? Czy to są jakieś objawy niepokojące? Proszę o odpowiedź bo bardzo mnie to martwi. Od czasu do czasu ona się odzywa.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy wątroba może się zmniejszyć?

Witam serdecznie, ja mam pytanie czy wątroba może się pomniejszać ? Bo porównując wyniki USG sprzed ponad 10 lat dokłądnie 15, a obecnie to zauważyłem różnicę.. wtedy wątroba miała u mnie 13 cm, a teraz 10.8 cm.. wg radiologa wszystko... Witam serdecznie, ja mam pytanie czy wątroba może się pomniejszać ? Bo porównując wyniki USG sprzed ponad 10 lat dokłądnie 15, a obecnie to zauważyłem różnicę.. wtedy wątroba miała u mnie 13 cm, a teraz 10.8 cm.. wg radiologa wszystko jest w porządku (choc nie zadalem mu pytania o rozmiar.. bo skoro oki to oki..) dlatego pytam Państwa.. wtedy też byłem zdecydowanie grubszy.. ważyłem około 100 kg, teraz ważę poniżej 90-ciu. Na tym wcześniejszym usg sprzed 15 lat wyszła wątroba z niewielkimi cechami stłuszczenia.. a przez te lata od poprzedniego badania sporo schudłem, zaczałem jezdzic rowerem.. i w pewnym okresie wyglądałem jak patyk, ważyłem poniżej 80-ciu, ostatnio znów przytyłem trochę i narzekałem na ból brzucha więc postanowiłem sobie zrobić USG po tylu latach.. i wyszło wszystko oki, nawet nie ma cechów stłuszczenia o czym mi mówił sam radiolog w trakcie badania, mimo że w ostatnim roku też się opychałem tłustościami.. co przełożyło się na przytycie, choć nie takie jakieś straszne. Tylko rozmiar mnie zdziwił ze sie troche pomniejszyła. Czy to mogło mieć związek ze schudnięciem przez lata? Czy mogę spać spokojnie, bo nawet marskość wątroby u siebie podejrzewałem.. bo przez rok opychałęm się serami.. chipsami.. i lubiłem podjadać nocami.. I wiadomo myśli że to marskość bo się zmniejszyła. Podejrzewałem też wodobrzusze bo brzuch mam bardzo miękki ale na usg nie wyszło ani śladu płynu. Proszę o rozwianie wątpliwości. Mam 185 cm wzrostu i 40 lat i jak wspomnialem waze obecnie 88 kg. Dodam że często się stresuję i denerwuję.. glukozę mam podniesioną we krwi 110 cholesterol |(6.2 i płytki (430). Tak to morfologia ostatnia z czerwca oki. We wrzesniu mam zrobic znow glukoze wg diabetologa o ktorego bylem w maju. CRP też w porządku. Ostatni opis usg fragment dt watroby "Wątroba jednorodna, niepowiększona w linii srodkowo-obojczykowej 108 mm, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone. Rysunek naczyniowy wątroby prawidłowy. " Reszta narządów wszystko w porządku. Dodam że czułęm sie w ostatnim czasie niezbyt dobrze, przez ostatni rok siedzacy tryb zycia przed komputerem z powodu pandemii i przytycie.. bo apetyt mi akurat dopisuje. Proszę o opinię lekarza czy mogę spać spokojnie i czy wątroba może też "chudnąć" po spadkach wagi? ewentualnie zmieniać swój rozmiar.. może wtedy była inna technika mierzenia? Pozdrawiam serdecznie i bardzo proszę o rozwianie wątpliwości.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy nie pogorszę swojego stanu tym suplementem?

Witam jakiś czas temu stwierdzono w badaniu usg powiększoną wątrobę 170mm o stluszczeniowym echu . Chciałem zacząć suplementacje kreatyną czy w moim przypadku nie pogorszę stanu watroby tym suplementem
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Czy jest możliwość uszkodzenia wątroby w tym przypadku?

Witam chciałem się dowiedzieć co może wynikać z takich badan Ast 36 Alt 62 Bilurbina całkowita 0.70 Fosfofataza zasadowa 41 Ggtp 42 Fos..kreatynowa 206 I oprócz tego w badaniu usg wyszło ze mam powiekszoną wątrobę 17 mm . Miewam także... Witam chciałem się dowiedzieć co może wynikać z takich badan Ast 36 Alt 62 Bilurbina całkowita 0.70 Fosfofataza zasadowa 41 Ggtp 42 Fos..kreatynowa 206 I oprócz tego w badaniu usg wyszło ze mam powiekszoną wątrobę 17 mm . Miewam także bole w prawym boku pod zebrem . Czy jest możliwość uszkodzenia watroby w tym przypadku ? Dodam ze trenuje siłowo i chciałem zacząć suplementacje kreatyna czy w moim przypadku kreatyna mi nie zaszkodzi ?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co oznacza opis PET -TK 52-latki?

Interpretacja wyników badania PET-TK: Proszę o interpretację wyników PETa mojej mamy (52l). GŁOWAI SZYJA: Asymetryczne pobudzenie migdałków podniebiennych , z przewagą po stronie lewej- SUVmaxFDG=9,4. Nie stwierdzono podwyższonego gromadzenia FDG w zakresie węzłów chłonnych oraz pozostałych struktur głowy i... Interpretacja wyników badania PET-TK: Proszę o interpretację wyników PETa mojej mamy (52l). GŁOWAI SZYJA: Asymetryczne pobudzenie migdałków podniebiennych , z przewagą po stronie lewej- SUVmaxFDG=9,4. Nie stwierdzono podwyższonego gromadzenia FDG w zakresie węzłów chłonnych oraz pozostałych struktur głowy i szyi. KLATKA PIERSIOWA: Ogniska pobudzenia metabolicznego w dolnych kwadrantach prawego gruczołu piersiowego-SUVmaxFDG =14,8. Aktywne metaboliczne węzły chłonne: -pachowe prawe- SUVmaxFDG =11,6 -prawej wnęki- SUVmaxFDG =6,3 Kilka drobnych, nieaktywnych guzków, zagęszczeń guzkowych i pogrubień opłucnej w obrębie obu płuc. JAMA BRZUSZNA I MIEDNICA: Pobudzenie metaboliczne w obrębie kątnicy- SUVmaxFDG = 19,1. Widoczne fizjologiczne wydzielanie FDG przez nerki i pęcherz moczowy. Wątroba niepowiększona bez widocznych ognisk wzmożonej utylizacji FDG. Nie stwierdzono podwyższonego gromadzenia FDG w zakresie węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej i miednicy. UKŁAD MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWY: Mnogie ogniska pobudzenia metabolicznego w obrębie: trzonów kręgów szyjnych, piersiowych i lędźwiowych, w obrębie łopatek, żeber, kośćca miednicy, obu kości udowych- SUVmaxFDG do 19,3. WNIOSKI: W badaniu PET-TK stwierdza się zaburzenia metabolizmu FDG wskazuje na obecność czynnego procesu npl w lokalizacji sutka prawego, węzłów chłonnych pachowych, prawej wnęki oraz mnogie ogniska pobudzenia w obrębie kośćca. Podejrzane o charakter npl pobudzenia metabolicznego w obrębie kątnicy. Podejrzenie złamania zęba obrotnika, zwężenie światła kanału kręgowego. Podejrzenie ciasnoty kanału kręgowego. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję!
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznacza taki opis badania wątroby 68-latki?

Witam, jak rozumieć opis badania usg "wątroba powiększona, z cechami steatosis, z obecnością hypoechogenicznego ogniska o wymiarach ok. 16x11mm w w segmencie drugim" pozostałe narządy bez zmian. TK dopiero za kilka dni a bardzo się martwię. Kobieta, 68lat. Proszę o odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jaką chorobę sugerują takie wyniki?

Dzień dobry. Mam 64 lata, od 2 lat mam promieniujące bóle pod żebrami i lewą łopatką. Ostatnie moje badania to: OB-26 limit 15, ALT- 72 limit 33,GGTP (ICD-9: L31) 51 limit 40, Cholesterol całkowity 6,86 limit 5. USG... Dzień dobry. Mam 64 lata, od 2 lat mam promieniujące bóle pod żebrami i lewą łopatką. Ostatnie moje badania to: OB-26 limit 15, ALT- 72 limit 33,GGTP (ICD-9: L31) 51 limit 40, Cholesterol całkowity 6,86 limit 5. USG Jamy brzusznej: Wątroba niepowiększona, zawiera w segm VII zwapnienie o śr 7 mm, poza tym jednorodna. Echogeniczność miąższu prawidłowa. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, nie zawiera złogów. Żyła wrotna nieposzerzona. Drogi żółciowe wewnątrz wątrobowe nieposzerzone. PŻW we wnęce poszerzony do 9 mm, następnie wydaje się zwężać koncentrycznie do 6mm Część wewnątrz-trzustkowa nie do oceny Trzustka widoczna fragmentarycznie, w zakresie głowy i trzonu prawidłowa, ogon niewidoczny Kształt, wielkość i położenie obu nerek prawidłowe. W nerce prawek miedniczka zewnętrzna. Warstwa korowa prawidłowej grubości. Cech zastoju i kamicy nie stwierdza się Pola nadnerczowe bez uchwytnych zmian. Śledziona jednorodna niepowiększona. Przestrzeń zaotrzewnowa wolna. Aorta brzuszna miażdżycowa o prawidłowym świetle przebiegu. Pęcherz moczowy gładkościenny, transsoniczny. Mam zgagę, nadkwasotę w organizmie, częste odbijanie.. Jaką chorobę te wyniki mogą sugerować i jakie badania mogłabym wykonać jeszcze w celu rozpoznania.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co robić z takim wynikiem badania wątroby?

Witam. Miałam robione USG jamy brzusznej 2 razy w odstępie tygodnia. Na jednym USG wyszło wszystko ok na drugim natomiast powiększona wątroba ( podluznie 162mm) o nieco wzmożony m jednorodnym ech. Coś od miesiąca pobolewa mnie w prawym boku. Cały... Witam. Miałam robione USG jamy brzusznej 2 razy w odstępie tygodnia. Na jednym USG wyszło wszystko ok na drugim natomiast powiększona wątroba ( podluznie 162mm) o nieco wzmożony m jednorodnym ech. Coś od miesiąca pobolewa mnie w prawym boku. Cały czas coś czuje. Lekarz mnie zbywa. Próby watrobowe; wyniki w normie.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza ten opis badania powiększenia wątroby?

Wątroba w całości lekko powiększona ( w linii środkowo- obojczykowej wystaje poniżej łuku żebrowego około 2 cm), , cechami stłuszczenia i niewielkim ogniskiem hiposteatozy przy pęcherzyku żółciowym, bez widocznych zmian ogniskowych.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co oznacza ten opis badania wątroby 29-latki?

Witam serdecznie co oznacza wynik badań. Wątroba normoechogeniczna, niepowiekszona w prawym płacie hiperechogoniczne obszary sugerujące naczyniaki wlk 11mm, 17mm, 13mm, 16mm, 23mm, poza tym bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny ze zlogiem wlk 17mm. PŻW nieposzerzony. Trzustka w widocznym miejscu... Witam serdecznie co oznacza wynik badań. Wątroba normoechogeniczna, niepowiekszona w prawym płacie hiperechogoniczne obszary sugerujące naczyniaki wlk 11mm, 17mm, 13mm, 16mm, 23mm, poza tym bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny ze zlogiem wlk 17mm. PŻW nieposzerzony. Trzustka w widocznym miejscu zakresie normoechogeniczna. Śledziona normoechogeniczna niepowiekszona. W części środkowej nerki prawej hiperechogoniczny obszar wlk 5mm bez cienia okustycznego sugerującego złóg. Poza tym obie nerki o prawidlowym echostrukturze bez cech zastoju.
odpowiada 1 ekspert:
lek. Magdalena Reszczyńska
lek. Magdalena Reszczyńska

Czy to jest duże powiększenie wątroby?

Jestem mężczyzna lat 25, o wzroście 180 cm i wadze 87 kg. Próby wątrobowe( ALT, AST, GGPT, bilirubina oraz białko całkowite) wykonywane w lutym tego roku w normie. W USG natomiast opis wątroba powiększona (19cm w lini srodkowo-obojczykowej prawej)... Jestem mężczyzna lat 25, o wzroście 180 cm i wadze 87 kg. Próby wątrobowe( ALT, AST, GGPT, bilirubina oraz białko całkowite) wykonywane w lutym tego roku w normie. W USG natomiast opis wątroba powiększona (19cm w lini srodkowo-obojczykowej prawej) o wzmożonym echo-miaższu (jednorodnie) oraz bez żadnych zmian ogniskowych. Pozostałe narządy w normie. Doktorka stwierdziła ze dla mężczyzny max to 15cm i nie jest to bardzo duże powiększenie, zaleciła ścisła dietę i Heparegen. Proszę o opinie innego lekarza.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka

Co oznacza taki opis badania wątroby i trzustki?

Dzień dobry, proszę o informację w jakim stopniu zużycia mam trzustkę i wątrobę przy nw. wyniku USG jamy brzusznej: pęcherzyk o prawidłowej ścianie bez złogów. Wątroba niepowiększona o równomiernej nieco podwyższonej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Trzustka niepowiększona z drobnymi pasmowatymi... Dzień dobry, proszę o informację w jakim stopniu zużycia mam trzustkę i wątrobę przy nw. wyniku USG jamy brzusznej: pęcherzyk o prawidłowej ścianie bez złogów. Wątroba niepowiększona o równomiernej nieco podwyższonej echogeniczności bez zmian ogniskowych. Trzustka niepowiększona z drobnymi pasmowatymi zwłóknieniami w miąższu. Innych zmian ogniskowych w trzustce nie stwierdzono. Śledziona niepowiększona o równomiernej echogeniczności bez zmian ogniskowych.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza wynik TK jamy brzusznej u 58-letniej osoby?

Proszę o interpretacje tk jamy brzusznej i miednicy z kontrastem. Czy poniższy opis może świadczyć o zmianach złośliwych? Wątroba niepowiększona, prawidłowej gęstości, z obecnością kilku torbieli wielk. do 11mm w s.ll. Pęcherzyk żółciowy usunięty. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka,... Proszę o interpretacje tk jamy brzusznej i miednicy z kontrastem. Czy poniższy opis może świadczyć o zmianach złośliwych? Wątroba niepowiększona, prawidłowej gęstości, z obecnością kilku torbieli wielk. do 11mm w s.ll. Pęcherzyk żółciowy usunięty. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, śledziona i nadnercza niepowiększone, jednorodne, bez zmian ogniskowych. Śledziona dodatkowa wielk. 7mm. Nerki prawidłowej wielkości, struktury, bez zastoju, bez złogów, wydzielają cieniujący mocz. W nerce prawej torbiel wielk. 84mm z pojedynczymi włosowatymi zwapniałymi przegrodami - Bosniak 2; w części środkowej nerki lewej od strony brzusznej torbiel wielk. 13mm z grubym grudkowym zwapnieniem - Bosniak 2F; w przyleganiu do torbieli podtorebkowe ognisko tłuszczowe wielk. 7mm - angiomiolipoma? Dodatkowa t. nerkowa lewa. Moczowody o typowym przebiegu, nieposzerzone. Pęcherz moczowy o gładkich ścianach. Struktury jelitowe bez uchwytnej patologii. W przestrzeni zaotrzewnowej oraz miednicy mniejszej patologicznie powiększonych węzłów chłonnych nie stwierdza się. W S9P mikroguzek, poza tym nadprzeponowe fragmenty miąższu płucnego, bez zmian ogniskowych. W piersi prawej zwapnienie wielk. 6mm. Struktury kostne bez cech patologicznej destrukcji.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznacza wynik USG brzucha u kobiety?

Witam to jest wynik mojej mamy USG brzucha proszę o ocenę Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogennosci i echostrukturze , bez zmian ogniskowych . Drogi żółciowe wewnatrzwatrobowe niepowiększona. Pęcherzyk żółciowy o odcinków pogrubiałej ścianie że echami kilku złogów wielkości do 30... Witam to jest wynik mojej mamy USG brzucha proszę o ocenę Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogennosci i echostrukturze , bez zmian ogniskowych . Drogi żółciowe wewnatrzwatrobowe niepowiększona. Pęcherzyk żółciowy o odcinków pogrubiałej ścianie że echami kilku złogów wielkości do 30 mam oraz poziomem zagęszczonej żółci. PZW szerokości do 6 mm z widocznymi pojedynczymi echami złogów w odcinku dystalnym średnicy do 6 mm. Śledziona niepowiększona jednorodna. Trzustka widoczna w zakresie głowy i trzonu - niepowiększona o prawidłowej echogennosci , bez zmian ogniskowych. Przewód wirsunga nieposzerzony. W okolicach nadnercza mas patologicznych nie stwierdza się. Nerka prawa dla 9,6 cm o prawidłowym zróżnicowaniu korowo-rdzeniowym , bez złogów o sred. Powyżej 3 mm bez zastoju Torbiel 14 mm w biegunie dolnym. Nerka lewa o długości 10,3 cm o prawidłowym zróżnicowaniu korowo- rdzeniowym bez złogów o średnicy powyżej 3mm bez zastoju. Obie nerki położone typowo. Aorta brzucha bez cech tętniaka. Przestrzeń okoloaortalna i okolokawalna w widocznym zakresie bez cech limphadenopatii. Pęcherz moczowy miernie wypełniony. Stan po histerektomii. Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdza się.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co oznacza ten opis badania wątroby u 35-latki?

Dzień dobry, jestem mężczyzna i mam 35 lat. Otyłość znaczna, siedzący tryb życia od 12 lat. Mam rozpoznany nowotwór wątroby ale lekarz postawił niejednoznaczna diagnozę na podstawie badań USG i MRI wątroby. Mój opis MRI „ wątroba niepowiekszona, w prawym... Dzień dobry, jestem mężczyzna i mam 35 lat. Otyłość znaczna, siedzący tryb życia od 12 lat. Mam rozpoznany nowotwór wątroby ale lekarz postawił niejednoznaczna diagnozę na podstawie badań USG i MRI wątroby. Mój opis MRI „ wątroba niepowiekszona, w prawym płacie w segmencie 7 widoczna zmiana o wymiarach 20x18 mm, o nieco obniżonym sygnale w T1, silnie, guzkowo, centralnie wzmacniająca po kontraście, w badaniu dynamicznym nabierająca kontrastu od centrum do obwodu, w sekwencji po 20 min. z silniej zaznaczonym centrum, pozostaje hyperintensywna; nie wykazuje cech restrykcji dyfuzji - w obrazie MR o łagodnej morfologii wzmocnienia - w diagnostyce należy uwzglednic FNH, gruczolaka - wskazana wczesna kontrola” Markery nowotworowe w normie. Pytanie co mam z tym dalej robic bo lekarz nie wie na 100% co mi jest dolega (może gruczolak, może FNH) i zalecił jedynie rezonans za pol roku. Czy nie powinienem mieć wyciętej tej zmiany? Zrobionej biopsji? Jakie badania mogę jeszcze wykonac? W rodzinie dużo osób zmarło na różne nowotwory i nie chciałbym bezczynnie czekać. Bardzo dziękuje za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Jakie kroki należy podjąć przy takich badaniach?

W USG brzucha wyszedł mi wynik wątroba o prawidłowej echogeniczności, nieco powiększony płat prawy , w miąższu kilka torbieli do 16 mm; ponadto w górnej części wątroby, na pograniczu seg. 8 i 4a wyróżnia się niejednorodne ognisko wielkości ok. 30x35... W USG brzucha wyszedł mi wynik wątroba o prawidłowej echogeniczności, nieco powiększony płat prawy , w miąższu kilka torbieli do 16 mm; ponadto w górnej części wątroby, na pograniczu seg. 8 i 4a wyróżnia się niejednorodne ognisko wielkości ok. 30x35 mm(meta? nietypowy naczyniak?inne ognisko?) niewykluczone drugie mniejsze ognisko w górnej części wątroby w pobliżu opisanej zmiany-miąższ nieco niejednorodny na tym poziomie. Panie doktorze co mam robić? obawiam się, że to nowotwór, nie mam żadnych objawów póki co. Proszę o pomoc i poradę.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy jest to poważny problem dla mojego organizmu?

Dzień Dobry. Mężczyzna, lat 25. Zdiagnozowano u mnie monoukleoze zakażną. Na samym początku choroby, przed pełnymi jej objawami, po tygodniu bardzo mocnego oslabienia i wysokiej gorączki oraz braku inicjatywy lekarza rodzinnego, samodzielnie wykonałem obszerne badania krwi oraz USG jamy brzusznej.... Dzień Dobry. Mężczyzna, lat 25. Zdiagnozowano u mnie monoukleoze zakażną. Na samym początku choroby, przed pełnymi jej objawami, po tygodniu bardzo mocnego oslabienia i wysokiej gorączki oraz braku inicjatywy lekarza rodzinnego, samodzielnie wykonałem obszerne badania krwi oraz USG jamy brzusznej. CRP 33.17 , Limfocyty 56% , ALT 625 , AST 347. Moje pytanie brzmi czy były to wysokie wyniki i czy wątroba została powaznie uszkodzona. Chciałbym się dowiedzieć czy jest to poważny problem dla mojego organizmu i czy takie wyniki sie często zdarzaja w przebiegu tej choroby, czy to kwalfikowało sie na ostre zapalenie wątroby? Po 4 tygodnia chorowania, przejsciu anginopodobnych objawów z utrudnionym oddychaniem podczas snu. Przyjeciu bezsensownym anytbiotyku amoksiklav 1g / 30 tabletek. Wyniki enzymów są na poziomie ALAT 145, ASPAT 87, GGTP 201, CRP 7. Wątroba powiekszona 170 mm, śledziona powiekszona 150x89. Po 4 tygodniach czuje sie juz dobrze poza szybką męczliwościa. Czy utrzymujace sje tak długo wysokie enzymy to powód do niepokoju i jak mocno jest powiększona śledziona w ocenie specjalisty lekarza. Jest to duże powiekszenje z ryzykiem jej pęknięcia?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Dr n. med. Krzysztof Gierlotka
Patronaty