Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 6 3 , 6 6 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rezonans magnetyczny: Pytania do specjalistów

Gdzie szukać przyczyny tych skurczów brzucha?

Dzień dobry. Wykonano TK jamy brzusznej przeglądowe oraz po dożylnym podaniu środka kontrastowego z wtórnym opracowaniem. Wątroba niepowiększona o prawidłowym cieniowaniu miąższu, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych konkrementów. Trzustka niepowiększona, bez... Dzień dobry. Wykonano TK jamy brzusznej przeglądowe oraz po dożylnym podaniu środka kontrastowego z wtórnym opracowaniem. Wątroba niepowiększona o prawidłowym cieniowaniu miąższu, bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych konkrementów. Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych; przewód trzustkowy Wirsunga nieposzerzony. Żołądek bez uchwytnych w badaniu TK pogrubień ściany. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Nadnercza obustronnie niepowiększone, bez zmian ogniskowych. Nerki obustronnie o prawidłowym położeniu i wielkości, o prawidłowym cieniowaniu miąższu, bez kamicy ani zastoju. Moczowody nieposzerzone. Uwidocznione pętle jelitowe nieposzerzone, ich ocena ograniczona(obkurczenie,zalegające masy kałowe w jelicie grubym). Przestrzeń zaotrzewnowa bez powiększonych węzłów chłonnych. Naczynia tętnicze nieposzerzone,zakontrastowane. Zmian patologicznych w zakresie zobrazowanych struktur kostnych nie uwidoczniono. W zakresie objętych badaniem nadprzeponowych partii płuc zmian naciekowych ani ogniskowych nie uwidoczniono. Wnioski Obraz trzustki w badaniu TK prawidłowy. Wskazaniem do badania były stolce tłuszczowe oraz bóle skurczowe brzucha o nieznanej etiologii. Badania gastroskopii (delikatny limfocytarny stan zapalny) oraz kolonoskopii i rezonansu jelita cienkiego nic nie wykazują. Nietolerancje pokarmowe wyeliminowane i wykluczone z jadłospisu. Bóle brzucha są mocno odczuwalne na zakrętach jelit w każdym kwadrancie. Nagłe uciski i rozkurczania widoczne gołym okiem. Gdzie szukać przyczyny skurczów brzucha?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Ile czasu mam odczekać po rezonansie głowy, aby zrobić rtg klatki piersiowej?

Witam Mam 20 lat i w ostatnim tygodniu byłem na rezonansie magnetycznym głowy bez kontrastu. Dostałem skierowanie na RTG klatki piersiowej i niewiem kiedy mogę się na nie udać. Ile powinienem odczekać za nim udam się na kolejne promieniowanie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Co mam robić z tymi bólami głowy i ucha?

Jednoczesny ból głowy i lewego ucha , ucisk tepy bol jakby mi ktos sciskal glowe ( caly dzien od rana do wieczora) już od 8 miesięcy . Podejrzenie Otalgii jednostronnej przez Laryngologa , tomografia komputerowa nic nie wykazała . Neurolog... Jednoczesny ból głowy i lewego ucha , ucisk tepy bol jakby mi ktos sciskal glowe ( caly dzien od rana do wieczora) już od 8 miesięcy . Podejrzenie Otalgii jednostronnej przez Laryngologa , tomografia komputerowa nic nie wykazała . Neurolog stwierdził NAPIECIOWE BÓLE GŁOWY , brałam tabletki na rozlusnienie miesni głowy przez 3 miesiące ale nic nie pomogło . Morfologia wporzadku , jedyne co to miałam Noradrenaline podwyższona 1076 , miałam w tym kierunku robione rezonans magnetyczny na podejrzenie guza nadnercza ale tez nic nie wykazało , Już niewiem gdzie mam pojsc szukac pomocy .. :( mozze to migrena >?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Jak ocenić wynik MR kolana u 28-latki?

Witam, mam 28 lat, od dłuższego czasu boli mnie lewe kolano. Zrobiłam rezonans magnetyczny i dostałam taki wynik: Róg tylny i trzon łąkotki przyśrodkowej z linijną strukturą wzmożonego sygnału dochodzącą do brzegu odpowiadającą poziomemu pęknięciu. Łąkotka boczna bez zaburzeń... Witam, mam 28 lat, od dłuższego czasu boli mnie lewe kolano. Zrobiłam rezonans magnetyczny i dostałam taki wynik: Róg tylny i trzon łąkotki przyśrodkowej z linijną strukturą wzmożonego sygnału dochodzącą do brzegu odpowiadającą poziomemu pęknięciu. Łąkotka boczna bez zaburzeń sygnału. W zachyłku nadrzepkowym, zarzepkowym i w jamie stawowej znajduje się ślad płynu. Chrząstka rzepki z zachowaną grubością ze zmianami ogniskowymi jak w chondromalacji II stopnia. Chrząstka powierzchni stawowych kości udowej i piszczelowej prawidłowa. Czy to coś poważnego? Na czym ma polegać leczenie?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Do jakiego lekarza powinienem się udać mając takie wyniki rezonansu?

Hey, zrobiłem prywatnie rezonans magnetyczny kregosłupa ledziowego. Dostałem poniższy opis. Do jakiego lekarza się udać? Ortopeda, neurolog, czy od razu do fizjoterapeuty? Ciekawi mnie tak tkanka tłuszczowa. Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Nierówności blaszek granicznych trzonówTh11-L2 - drobne guzki Schmorla.... Hey, zrobiłem prywatnie rezonans magnetyczny kregosłupa ledziowego. Dostałem poniższy opis. Do jakiego lekarza się udać? Ortopeda, neurolog, czy od razu do fizjoterapeuty? Ciekawi mnie tak tkanka tłuszczowa. Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Nierówności blaszek granicznych trzonówTh11-L2 - drobne guzki Schmorla. L4/L5: Zaznaczona dehydratacja, uogólnione uwypuklenie oraz centralna przepuklina krążkaz uciskiemna worek oponowy; w tylnej części kanału kręgowego obecna jest nadoponowa tkanka tłuszczowa- zmiany powodują kompresję worka oponowego do 10mm w wymiarze strzałkowym. Ograniczenie otworów m-kręgowych z dyskretną impresją na nerwy rdzeniowe. L5/S1: Częściowa dehydratacja, obniżenie wysokości i duża, prawostronna przepuklina krążka wypełniająca zachyłek boczny kanału kręgowego z uciskiemna korzeń prawego nerwu i worek oponowy. Względne zwężenie kanału kręgowego - wymiar strzałkowy pośrodkowy 12mm. Kostne i dyskogenne zwężenie prawego otworum-kręgowego, ograniczenie lewego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak odczytać taki rezonans magnetyczny?

Proszę o interpretację opisu rezonansu magnetycznego. "Przestrzenie podpajęczynówkowe prawidłowe. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony i nieuciśnięty. W istocie białej obu półkul mózgu bez zmian ogniskowych. Poza tym intensywność sygnału istoty szarej i białej jest prawidłowa, bez innych zmian ogniskowych. Program... Proszę o interpretację opisu rezonansu magnetycznego. "Przestrzenie podpajęczynówkowe prawidłowe. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony i nieuciśnięty. W istocie białej obu półkul mózgu bez zmian ogniskowych. Poza tym intensywność sygnału istoty szarej i białej jest prawidłowa, bez innych zmian ogniskowych. Program dyfuzyjny jest prawidłowy. Dyskretne przyścienne pogrubienie śluzówki w zatokach szczękowych. Pozostałe zatoki oboczne nosa prawidłowo upowietrznione bez zmian śluzówkowych. Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne. Przegroda nosa esowato skrzywiona."
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy wysięk w stopie powoduje ten ból?

Czy wysięk w stawie skokowym może powodować stały promieniujący, mrowiacy ból u dołu stopy, głównie po stronie wewnętrznej? Ćwiczyłem w piwnicy kiedyś większe ciężary, może to od tego? Do jakiego lekarza iść? Mam badanie rezonansu magnetycznego, i tylko to... Czy wysięk w stawie skokowym może powodować stały promieniujący, mrowiacy ból u dołu stopy, głównie po stronie wewnętrznej? Ćwiczyłem w piwnicy kiedyś większe ciężary, może to od tego? Do jakiego lekarza iść? Mam badanie rezonansu magnetycznego, i tylko to może być przyczyną bólu, bo wszystko inne w porządku. Ból utrzymuje się około 7-8lat. Przy wysiłku nasila się bardziej. Dziękuję.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co takiego może wynikać z tego rezonansu kręgosłupa?

Mam 36 lat od ok. roku mam bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym, bardzo proszę o interpretację rezenonasu: Pogłębienie kyfozy. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Obniżenie krążka międzykręgowego na poziomie Th 7,8,9. Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie Th7-10 i Th... Mam 36 lat od ok. roku mam bóle kręgosłupa w odcinku piersiowym, bardzo proszę o interpretację rezenonasu: Pogłębienie kyfozy. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Obniżenie krążka międzykręgowego na poziomie Th 7,8,9. Obniżenie sygnału T2 krążka międzykręgowego na poziomie Th7-10 i Th 12,l1, dehydratacja. Wielopoziomowe łagodne zmiany zwyrodnieniowe trzonów kregowych z nierównym obrysem blaszek granicznych. Osteofity drobne na krawędziach trzonów. Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych. Na poziomie th 3,4 i 5,6 przepukliuna. Redukcja przedrdzeniowej rezerwy płynowej. Na poziomie th 7,8,9 podwięzłowa przepuklina/ krążka międzykręgowego. Zniesienie przedrdzeniowej rezerwy płynowej. Zwężenie struktur kanału rdzeniowego obustronnie. Na poziomie th 11,12,L1protrusio/ krążka międzykręgowego. Redukcja przedrdzeniowej rezerwy płynowej. Zwężenie struktur kanału rdzeniowego obustronnie sięgające korzenia nerwu rdzeniowego prawego i lewego th12,1 . Badanie nie uwidoczniło obszarów nieprawidłowych sygnałów w obrębie stożka i rdzenia. W obrębie uwidocznionych struktur kostnych nie stwierdzono obszarów destrukcji.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Jakub Wiśniewski
Dr n. med. Jakub Wiśniewski

Czy to może mieć wpływ na oko?

Witam od jakiegoś 3 miesięcy mam powiększoną jedna zrenice w prawym oku.Robiony miałem rezonans anigo mr.Wsztstko wyszło prawidlowo pod kontem naczyniowym.Wykryto torbiel retencyjna 21 mm w zachylku zębodołowym prawej zatoki szczękowej. Zapalne pogrubienie śluzówki w zatokach szczękowych. Obrzęk śluzówki... Witam od jakiegoś 3 miesięcy mam powiększoną jedna zrenice w prawym oku.Robiony miałem rezonans anigo mr.Wsztstko wyszło prawidlowo pod kontem naczyniowym.Wykryto torbiel retencyjna 21 mm w zachylku zębodołowym prawej zatoki szczękowej. Zapalne pogrubienie śluzówki w zatokach szczękowych. Obrzęk śluzówki małżowin nosowych.Czy to może mieć wpływ na oko.I do jakiego lekarza się udać.Obecnie czekam na wizytę u neurologa.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Co może znaczyć ten ból w okolicy lewych żeber?

Dzień dobry, Mam 28 lat i od ponad dwóch lat zmagam się ze strasznymi bólami w okolicy lewych żeber tuż pod lewą piersią, ból rozciąga sie do końca żeber i promieniuje do lewej łopatki. Ból atakuje mnie tylko w nocy... Dzień dobry, Mam 28 lat i od ponad dwóch lat zmagam się ze strasznymi bólami w okolicy lewych żeber tuż pod lewą piersią, ból rozciąga sie do końca żeber i promieniuje do lewej łopatki. Ból atakuje mnie tylko w nocy ( koło 2, 3). Tylko Skudexa pomaga mi przy "ataku". Zrobiłam gastroskopię z polecenia lekarza, nic groźnego w niej nie wyszło. Mam wykonane dwa rezonanse magnetyczne jeden na kręgosłup ( wyszły przepukliny) drugi jamy brzusznej z kontrastem ( narządy wewnętrzne w porządku). Ostanie badania krwi nie wykazały niczego niepoprawnego, oprócz wyniku CA 19-9 (45, przy normie 0-37). Nie radzę sobie z tą dolegliwością, bo ból jest bardzo mocny. Co mi jest?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Dlaczego pojawiają się u mnie te wszystkie dolegliwości?

Szukam rozwiązania problemow zdrowotnych od kilku lat. Siniaki, Nieokreślone zaburzenia krzepnięcia, bóle mięśni i stawów, zapalenie mięśni, rozpoczynające się nadciśnienie wrotne, powiększona śledziona, podwyższone CRP i OB , niedoczynność tarczycy, bóle głowy, w rezonansie zmiany... Szukam rozwiązania problemow zdrowotnych od kilku lat. Siniaki, Nieokreślone zaburzenia krzepnięcia, bóle mięśni i stawów, zapalenie mięśni, rozpoczynające się nadciśnienie wrotne, powiększona śledziona, podwyższone CRP i OB , niedoczynność tarczycy, bóle głowy, w rezonansie zmiany degeneracyjne OUN. pod opieką neurologa, endokrynologa, hematologa, reumatologa.. Każdy mówi że coś się zaczyna dziać tylko nie wiadomo co. Ja mam dość
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to mogą być objawy migreny u 27-latki?

Jednoczesny ból głowy i lewego ucha , ucisk tepy bol jakby mi ktos sciskal glowe ( caly dzien od rana do wieczora) już od 8 miesięcy . Podejrzenie Otalgii jednostronnej przez Laryngologa , tomografia komputerowa nic nie wykazała . Neurolog... Jednoczesny ból głowy i lewego ucha , ucisk tepy bol jakby mi ktos sciskal glowe ( caly dzien od rana do wieczora) już od 8 miesięcy . Podejrzenie Otalgii jednostronnej przez Laryngologa , tomografia komputerowa nic nie wykazała . Neurolog stwierdził NAPIECIOWE BÓLE GŁOWY , brałam tabletki na rozlusnienie miesni głowy przez 3 miesiące ale nic nie pomogło . Morfologia wporzadku , jedyne co to miałam Noradrenaline podwyższona 1076 , miałam w tym kierunku robione rezonans magnetyczny na podejrzenie guza nadnercza ale tez nic nie wykazało , Już niewiem gdzie mam pojsc szukac pomocy .. :( mozze to migrena >? Dodam jeszcze że mi strasznie pękaja naczynka na całym ciele , robie sie czerwona na twarzy i dekolcie , uderzenia gorąca
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy wiadomo skąd takie dolegliwości?

Witam, od 3 miesięcy mam zdretwiale stopy oraz przeczulice od pasa w dół. Najpierw był zdretwialy lewy mały palec później po tygodniu całą lewa stopa a zaraz później obie, i utrzymuje się bez zmian. Miałam zrobiony rezonans magnetyczny odcinka piersiowego... Witam, od 3 miesięcy mam zdretwiale stopy oraz przeczulice od pasa w dół. Najpierw był zdretwialy lewy mały palec później po tygodniu całą lewa stopa a zaraz później obie, i utrzymuje się bez zmian. Miałam zrobiony rezonans magnetyczny odcinka piersiowego i szyjnego ( w którym nie wyszlo nic poza tym co podobno każdemu wychodzi ) oraz EMG wyszło bez zarzutów. Co dalej robić, na jakie badania się kierować ? W najbliższym czasie jeszcze udaje się na rezonans mózgu. Czy wiadomo skąd takie dolegliwości ? 2 lata temu miałam zdretwiale dłonie, ale zdrętwienie samo przeszlo po około 2 miesiącach.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co można wywnioskować z powyższego badania?

Witam, Od 2 miesięcy borykam się z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który w zależności od aktywności fizycznej potrafi promieniować aż do stopy prawej nogi. Podczas schylania również ból się nasila. Wyniki badań rezonansu magnetycznego wyglądają następująco: Spłycona fizjologiczna lordoza... Witam, Od 2 miesięcy borykam się z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który w zależności od aktywności fizycznej potrafi promieniować aż do stopy prawej nogi. Podczas schylania również ból się nasila. Wyniki badań rezonansu magnetycznego wyglądają następująco: Spłycona fizjologiczna lordoza Wysokość trzonów kręgów zachowana, bez stref obrzęku szpiku.Krążki m/kręgowego L3/L4/L5 z cechami dehydratacji, obniżone, pozatym krążki m/k o prawidłowym stopniu uwodnienia, o zachowanej wysokości. Stożek rdzenia widoczny jest w miejscu typowym o niezmienionej strukturze L3/L4 - dyskretne uogólnione uwypuklenie krążka m/kręgowego z modelowaniem worka oponowego L4/L5 - nieznacznie większe uogólnione , asymetryczne z przewagą strony prawej uwypuklenie krążka m/kręgowego z modelowaniem worka oponowego L5/S1 - centralna protruzja krążka m/kręgowego z impresją worka oponowego poza tym w badaniu nie stwierdza się dokanałowych uwypukleń m/kręgowych z kompresją worka oponowego Rdzeń kręgowy, stożek końcowy rdzenia i cauda equina bez patologii ogniskowej Kanał kręgowy i otwory m/kręgowe bez stenozy Jak interpretować taki opis, a właściwie co możemy wywnioskować z powyższego badania? W tej sytuacji jaką formę leczenia najczęściej się stosuje, operacyjną czy może rehabilitacyjną, oczywiście jeżeli takową da się określić bez wglądu do zdjęcia? Z góry bardzo dziękuję za udzielenie odpowiedzi i poświęcenie czasu na analize.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Jakub Wiśniewski
Dr n. med. Jakub Wiśniewski

Co dokładnie wynika z takiego rezonansu magnetycznego głowy?

Witam Ostatnio odebrałam wyniki rezonansu magnetycznego głowy. Mam 26 lat, drętwieją mi ręce, bolą nogi i mocne bóle głowy które powodują światłowstręt. Proszę o interpretację: W istocie białej podkorowej półkul mózgu są obecne nieliczne drobne ogniska podwyższonego sygnału w... Witam Ostatnio odebrałam wyniki rezonansu magnetycznego głowy. Mam 26 lat, drętwieją mi ręce, bolą nogi i mocne bóle głowy które powodują światłowstręt. Proszę o interpretację: W istocie białej podkorowej półkul mózgu są obecne nieliczne drobne ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2 - więcej o stronie L, niespecyficzne, demielinizacyjne: naczyniopochodne-niedokrwienne do różnicowania ze zmianami na innym tle.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Jak zdiagnozować te zawroty głowy?

Dzień dobry, Jestem mężczyzną, wiek: 19 lat. Od początku kwietnia br., (tj. od ponad dwóch miesięcy) mam problem z praktycznie ciągłymi lewostronnymi zawrotami głowy, nie łączącymi się jednak z utratą równowagi, wirowaniem otoczenia itd. Ponadto na jednej z żył... Dzień dobry, Jestem mężczyzną, wiek: 19 lat. Od początku kwietnia br., (tj. od ponad dwóch miesięcy) mam problem z praktycznie ciągłymi lewostronnymi zawrotami głowy, nie łączącymi się jednak z utratą równowagi, wirowaniem otoczenia itd. Ponadto na jednej z żył na czole (nieco powyżej lewego oka) zauważyłem przy dotykaniu pewne zgrubienie, być może tamujące dopływ krwi do mózgu (nie mam na to żadnych pewnych dowodów, ponieważ badania o których wspomnę później nie wskazywały konkretnej diagnozy). Czasami też zauważam lekkie pieczenie i łzawienie z lewego oka, zazwyczaj trwające do kilku-kilkunastu minut. W związku z wymienionymi dolegliwościami pod koniec kwietnia zgłosiłem się do ortopedy, szukając przyczyny objawów w zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego. Na wykonanym kilka dni później rentgenie w/w części pleców widoczne były zmiany w położeniu kręgów (ich zbliżenie), jednak na wizycie kontrolnej powiedziano mi, że z pewnością nie są one odpowiedzialne za zawroty głowy i doradzono konsultację z neurologiem - tak też zrobiłem. Lekarz na wstępie wypisał mi skierowanie na rezonans magnetyczny głowy i zaprosił do siebie po otrzymaniu wyniku. Obraz wraz z opisem otrzymałem w II połowie maja, na jego omówienie natomiast udałem się w ostatni poniedziałek (13.06). Wniosek z rozmowy był prosty - nie ma potrzeby kontynuowania wizyt neurologicznych, ponieważ w badaniu nie zauważono większych nieprawidłowości. Ostatnim krokiem na jaki się dotychczas (dzisiaj) zdecydowałem było zrobienie USG tętnicy szyjnej w celu sprawdzenia tempa przepływu krwi w jej okolicach. Jak łatwo się domyślić, tak samo, jak w poprzednich przypadkach, nie stwierdzono żadnych odchyleń od normy. Stąd moje pytanie - w jaki sposób mam dalej postępować, żeby wreszcie dotrzeć do źródła problemu i ew. zacząć leczenie? Z góry dziękuję za pomoc
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy moje objawy mają podłoże psychiczne?

Witam, mam 19 lat i od około 5 miesięcy zmagam się z problemami z oddawaniem moczu. Zaczęło się od tego, że pewnego ranka zwymiotowałem i dostałem gorączki oraz biegunki. Nie przejąłem się tym specjalnie, ponieważ szybko mi przeszło.... Witam, mam 19 lat i od około 5 miesięcy zmagam się z problemami z oddawaniem moczu. Zaczęło się od tego, że pewnego ranka zwymiotowałem i dostałem gorączki oraz biegunki. Nie przejąłem się tym specjalnie, ponieważ szybko mi przeszło. Jednakże następnego zauważyłem, że mam problem z osiągnięciem erekcji. Przyznam się, że miewałem problemy z masturbacją i dokonywałem jej zbyt często jednocześnie nie dbając zbytnio o swoją higienę. Tego samego dnia chcąc skorzystać z toalety parcie na mocz było słabsze niż zwykle, doprowadzenie do mikcji wymagało nadmiernego rozluźnienia się, a strumień moczu był bardzo słaby. Wcześniej również miewałem takie problemy (tzn. czułem potrzebę, ale po pójściu do toalety nie mogłem swobodnie się wysikać). Cała ta sytuacja zaniepokoiła mnie, więc zadzwoniłem do lekarza rodzinnego, żeby zapytać się co mi jest. Po opisaniu prze mnie objawów stwierdził, że jest to zapalenie gruczołu krokowego i przypisał mi antybiotyk. Po wybraniu antybiotyku jedyne co wróciło do normy to erekcja, natomiast reszta problemów nie minęła. Stwierdziłem, że warto udać się do specjalisty, więc zapisałem się na konsultację urologiczną z USG. Na badaniu USG doktor nie zauważył nic niepokojącego i również stwierdził, że to zapalenie gruczołu krokowego po czym przypisał mi inne leki. Niestety leczenie nimi nie przyniosło żadnych skutków i udałem się do doktora na następne dwie wizyty i na drugiej zostałem skierowany na oddział urologiczny celem głębszej diagnostyki. W szpitalu wykonano mi badanie urodynamiczne oraz uretrocystoskopię. W opisie badania urodynamicznego jest mowa o podejrzeniu przeszkody podpęcherzowej na poziomie szyi pęcherza i zwieracza zewnętrznego, a w badaniu uretrocystoskopii wyszło, że mam przerośnięty wzgórek nasienny. Nic poza tym. Dostałem leki, które zażywam do dzisiaj. Są to Ranlosin i Ubretid. Po wyjściu ze szpitala nieco sie polepszyło. Strumień moczu był normalny a parcie nieco lepsze. Niestety nie trwało to długo i problem powrócił. Udałem się więc do urologa po raz kolejny i ta wizyta bardzo mnie wystraszyła. Dowiedziałem się, że mój problem może mieć podłoże neurologiczne (co zresztą było napisane w wypisie ze szpitala). Po przeczytaniu w internecie jakie mogą być to choroby niezwłocznie udałem się do neurologa na konsultacje. Podstawowe badanie neurologiczne nie wykazało nic niepokojącego, ale pani neurolog powiedziała, że jeśli chce być pewny i nie stresować się to mogę wykonać sobie rezonans magnetyczny głowy. Zadowolony i nieco uspokojony wróciłem do domu. Niestety na następny dzień działy się dziwne rzeczy. Zacząłem odczuwać mrowienie w kończynach, miałem zawroty głowy, rozmazany obraz, ścisk w gardle a niektóre mięśnie w lewej nodze poruszały się same (takie dziwne drgania). Zaniepokojony stwierdziłem, że wykonam badanie rezonansem, które nic nie wykazało. Wszystko było w absolutnej normie a pani neurolog powiedziała mi, że moje objawy mogły mieć podłoże psychogenne. Urolog wcześniej również o tym wspomniał, więc udałem się na psychoterapię. W międzyczasie udałem się również na przyjęcie urodzinowe moje przyjaciela gdzie spożywałem alkohol. Potem problem z oddawaniem moczu znowu nieco się pogorszył i ciężej mi się go oddawało. W tym samym czasie będąc na kolejnej konsultacji u urologa dowiedziałem się, że przeszkodą podpęcherzową jest właśnie przerośnięty wzgórek nasienny i, że mogę już oddstawic leki (chyba, że sie cos pogorszy to wtedy mam brac znowu) oraz zalecił kontynuowanie psychoterapii. Potem najprawdopodobniej zmagałem się z jakąś infekcją dróg moczowych. Mocz miał dziwny kolor (ciemnożółty/pomarańczowy) i cały czas chciało mi się siku. Niestety nie mogłem tego skonsultowac z urologiem, ponieważ nie było wolnych terminów, więc mój tata załatwił mi jakiś antybiotyk od znajomej farmaceutki i wróciłem do brania tamtych leków (ranlosin i ubretid) co w rezultacie pomogło. Teraz mocz oddaje mi się lepiej, ale nie czuje nigdy, że mój pęcherz jest całkowicie wypróżniony (strumień w pewnym momencie sie zatrzymuje i nie mogę pozbyć się końcówki). Do tego cały czas (głównie leżąc bądź siedząc) czuje dziwne drgania w stopach (głównie w lewej, obserwując ją coś tam się porusza) oraz pieczenie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Bardzo bym chciał w końcu zażegnać te dolegliwości. Chciałbym głównie się dowiedzieć czy takie problemy naprawdę mogą mieć podłoże psychogenne? I czy powinienem wykonywać jeszcze jakieś badania? Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Alicja Maria Jankowska
Mgr Alicja Maria Jankowska

Co znaczą te ogniska w rezonansie?

Wynik rezonansu - W lewym wzgórzu widoczne są trzy ogniska o podwyższonym sygnale w t2 i FLAIR śr. 6mm, 5mm, 3mm.Zmiany nie ulegają dyfuzji po kontraście. Co to może oznaczać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Co oznacza wynik MR bez kontrastu u 28-letniej kobiety?

Dzień dobry "Wynik rezonansu magnetycznego bez kontrastu wykazuje liczne drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i FLAIR a niewidoczne w obrazach T1 zależnych, położone podkorowo w obu półkulach mózgu, o charakterze przebytych zmian naczyniopochodnych, ich ilość wyraźnie przekracza normę... Dzień dobry "Wynik rezonansu magnetycznego bez kontrastu wykazuje liczne drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i FLAIR a niewidoczne w obrazach T1 zależnych, położone podkorowo w obu półkulach mózgu, o charakterze przebytych zmian naczyniopochodnych, ich ilość wyraźnie przekracza normę dla wieku. " Pozostałe rzeczy są ok. Mam zrobione badania w kierunku boleriozy, tarczycy- wszystko ok. Rezonans został wykonany z powodu parastezji kończyn, osłabienia siły w nogach i rękach, zawrotów głowy i problemów ze wzrokiem. Okulista powiedział że może to być SM czy jest taka możliwość? Wizytę u neurologa mam za tydzień. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy muszę coś zrobić z tym ganglionem?

Dzień dobry, rok temu miałem wykonany rezonans magnetyczny nadgarstka z powodu występującego bólu kciuka i okolic, wyszło w nim "W obrębie tkanek miękkich po stronie dłoniowej, w rejonie struktur torebkowo- więzadłowych stawu promieniowo- nadgarstkowego, na poziomie kości łódeczkowatej i końca... Dzień dobry, rok temu miałem wykonany rezonans magnetyczny nadgarstka z powodu występującego bólu kciuka i okolic, wyszło w nim "W obrębie tkanek miękkich po stronie dłoniowej, w rejonie struktur torebkowo- więzadłowych stawu promieniowo- nadgarstkowego, na poziomie kości łódeczkowatej i końca dalszego kości promieniowej, widoczna zmiana płynowa, o wymiarach ok. 8 x10 x2,5mm, mogąca odpowiadać ganglionowi; zmiana ta sąsiaduje z naczyniami promieniowymi. Lekarz wykonał u mnie zabieg na chorobę de quervaina, po którym bół nie ustąpił (ustąpiło tylko drganie kciuka), a ganglionem kazał się nie przejmować, mimo że nawet go nie zobaczył na rezonansie. Moje pytanie brzmi, czy rzeczywiście mam się nim nie przejmować, mimo występującego bólu? I jaka jest pewność, że to ganglion, skoro w badaniu wyszło, że "zmiana może odpowiadać ganglionowi"? Zabieg na chorobę de quervaina miałem wykonamy 8 miesięcy temu, pracuję jako informatyk, w żadnym momencie niestety nie było lepiej po tym zabiegu.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Witold Miecznikowski
Lek. Witold Miecznikowski
Patronaty